FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 11:28 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 69 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
Post: 14 lutego 2018, 10:46 - śr 

Rejestracja: 12 marca 2015, 19:04 - czw
Posty: 82
Ule na jakich gospodaruję: WP,D1/2
Miejscowość z jakiej piszesz: Olsztyn
Wentylacja górna czy dolna?
Jak wygląda to w praktyce, która z nich jest korzystniejsza dla pszczół w czasie zimy?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 lutego 2018, 11:09 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 czerwca 2017, 09:07 - pn
Posty: 95
Lokalizacja: Tenczynek
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Tenczynek
W czasie zimy otwarta siatka na dole, otwarte pajączki w powałce na górze + kawałek filcu rzucony na powałkę.
Czy to jest korzystne? W moich warunkach uważam, że tak.
Mam wokół tereny bagienne, więc dobra wentylacja to mus.

Ciekaw jestem jaki system mają bardziej doświadczeni (niż ja) :)

_________________
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 lutego 2018, 11:23 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 stycznia 2012, 08:57 - czw
Posty: 90
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski stojak
Obserwując zachowanie pszczół i ich zimową przeżywalność, doszedłem do wniosku, że góra musi być ciepła i szczelna, a dołu może nie być wcale.

_________________
...kiedyś przejdę na 1/2 dadant...
...powoli już się to dzieje...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 lutego 2018, 07:46 - czw 

Rejestracja: 27 grudnia 2012, 15:05 - czw
Posty: 218
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Skoro dobowe zapotrzebowanie na powietrze wynosi około 5,5 objętości korpusu, to dolny dopływ i górny odpływ powietrza muszą być sprawne a cały proces wymiany powietrza, powinien tak być regulowany by nie powstały przeciągi.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 lutego 2018, 20:36 - czw 

Rejestracja: 18 września 2016, 19:02 - ndz
Posty: 1737
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski 10
Miejscowość z jakiej piszesz: podkarpacie
zamykać dennice i ocieplać powałki? zapowiadaja mrozy po 20 lutego ponad 10 st wiec moze jeszcze poczekac i przed samym ochłodzeniem zamknąć? jak myslicie?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 lutego 2018, 22:12 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 lipca 2016, 13:43 - czw
Posty: 640
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Konopiska
Pajej, Już prognozy na 20-25 luty są bardziej optymistyczne niż podawano 5 dni temu.

_________________
Pozdrawiam
Sławek
Moje psiaki: http://www.cavaliery.com


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 lutego 2018, 07:50 - pt 

Rejestracja: 27 grudnia 2012, 15:05 - czw
Posty: 218
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Myślę, że przy nieco sprzyjających warunkach atmosferycznych można wyczyścić dennice i ocieplić powałki


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 lutego 2018, 07:58 - pt 

Rejestracja: 05 października 2012, 01:48 - pt
Posty: 355
Ule na jakich gospodaruję: 435x170, WLKP12
To dopiero polowa lutego... Dennice możesz przed oblotem zrobić. Jeszcze mogą być zwroty pogody... Po co im przeszkadzać? To czerwią na całego, ze powałki ciepłe i trzeba ocieplać? Niech w kłębach siedzą...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 lutego 2018, 15:08 - pt 

Rejestracja: 27 grudnia 2012, 15:05 - czw
Posty: 218
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
To po co ocieplać, niech siedzą w kłębach.Jak jest kłąb to nie ma czerwiu lub znikoma ilość, i tak trzymać do oblotu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 lutego 2018, 15:30 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 stycznia 2013, 01:03 - ndz
Posty: 3409
Lokalizacja: dolnośląskie/ Lubomierz
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski korpusowy
Luty jest miesiącem kiedy od lat stawiało się na ocieplenie. 20 lutego to dobry czas na zrealizowanie tego zabiegu, bez względu na to ile czerwiu jest w rodzinie. Pogoda na zewnątrz, też obliguje do przestrzegania tego zachowania. Biologia i długość dnia,sprzężone z nachyleniem ziemi do słońca oraz z innymi oznakami wiosny odczuwane są przez pszczoły. W tej chwili na postronku trzyma je jedynie temp. i to tylko w niektórych rejonach. W szczątkowych ilościach na pewno jednak jest, nawet tam gdzie obecnie jest zimno.

_________________
Ewa
Nie sztuką jest leczyć. Sztuką jest zdrowych przy zdrowiu utrzymać.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 lutego 2018, 16:43 - pt 

Rejestracja: 05 października 2012, 01:48 - pt
Posty: 355
Ule na jakich gospodaruję: 435x170, WLKP12
idzia12 pisze:
Luty jest miesiącem kiedy od lat stawiało się na ocieplenie. 20 lutego to dobry czas na zrealizowanie tego zabiegu, bez względu na to ile czerwiu jest w rodzinie. Pogoda na zewnątrz, też obliguje do przestrzegania tego zachowania. Biologia i długość dnia,sprzężone z nachyleniem ziemi do słońca oraz z innymi oznakami wiosny odczuwane są przez pszczoły. W tej chwili na postronku trzyma je jedynie temp. i to tylko w niektórych rejonach. W szczątkowych ilościach na pewno jednak jest, nawet tam gdzie obecnie jest zimno.
To może niech każdy dostosuje się do rejonu w jakim gospodaruje...

Z roku na rok coś pszczoły są pędzone coraz to szybciej do rozwoju.. ciasto, ocieplenia, grzejniki i choroba wie co jeszcze... Któryś rok do tyłu zima się zemściła na niektórych i mieli co zamiatać... :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 lutego 2018, 17:22 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 stycznia 2013, 01:03 - ndz
Posty: 3409
Lokalizacja: dolnośląskie/ Lubomierz
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski korpusowy
djzoltar pisze:
djzoltar
Hej chłopaku, w silnych rodzinach nic takiego nie zauważyłam. W słabych coś tam może się osadzić, ale nigdy nie szkodzi to rodzinie.
Zaszkodzić natomiast może, przeziębienie czerwiu o tej porze, czemu sprzyjają skoki temp. często ostatnio bywające. W tym roku szczególnie widoczne huśtawki.

_________________
Ewa
Nie sztuką jest leczyć. Sztuką jest zdrowych przy zdrowiu utrzymać.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 lutego 2018, 17:34 - pt 

Rejestracja: 05 października 2012, 01:48 - pt
Posty: 355
Ule na jakich gospodaruję: 435x170, WLKP12
Ciekawe co mają powiedzieć Ci co trzymają pszczoły w ulach jednościennych? Ocieplać czy nie ocieplać?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 lutego 2018, 18:31 - pt 

Rejestracja: 26 stycznia 2018, 23:42 - pt
Posty: 107
Ule na jakich gospodaruję: wz
Miejscowość z jakiej piszesz: Rybnik
czesc ciekawe co maja powiedziec ci co maja pszczoły w sniegu po kolana


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 lutego 2018, 18:32 - pt 

Rejestracja: 21 grudnia 2016, 16:38 - śr
Posty: 2462
Ule na jakich gospodaruję: wz, 1/2 dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Puławy
amitreusz pisze:
czesc ciekawe co maja powiedziec ci co maja pszczoły w sniegu po kolana

u Ciebie nie ma przecież śniegu :wink:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 lutego 2018, 18:35 - pt 

Rejestracja: 26 stycznia 2018, 23:42 - pt
Posty: 107
Ule na jakich gospodaruję: wz
Miejscowość z jakiej piszesz: Rybnik
czesc bylo 3 cm kilka dni temu


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 lutego 2018, 19:51 - pt 

Rejestracja: 27 grudnia 2012, 15:05 - czw
Posty: 218
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Mam ule z jednej deski 2,5 cm dlatego oczekuję na trochę lepszą pogodę wyczyszczę dennicę zasunę szuflady i ocieplę powałkę i spokój do czasu wyraźnego ocieplenia


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 lutego 2018, 21:13 - pt 
robik pisze:
Ciekawe co mają powiedzieć Ci co trzymają pszczoły w ulach jednościennych? Ocieplać czy nie ocieplać?


Każdy ma swoje koncepcje prowadzenia pasieki. Każdy z nas ma pszczoły w innym terenie , pogodzie , terminach pożytków. I każdy zrobi to w odpowiednim momencie jeśli ma o tym pojęcie :mrgreen:
Ul jednościenny jak narazie otwarta dennica , góra powałka z otwartymi pajączkami. Choć większość twierdzi ,że góra na głucho :?:


Na górę
  
 
Post: 16 lutego 2018, 22:43 - pt 

Rejestracja: 21 grudnia 2016, 16:38 - śr
Posty: 2462
Ule na jakich gospodaruję: wz, 1/2 dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Puławy
bagisek1 pisze:
Ul jednościenny jak narazie otwarta dennica , góra powałka z otwartymi pajączkami.


Poważnie robisz im przeciąg ??
W daszkach też otworzona wentylacja ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 lutego 2018, 10:05 - sob 
Bartek.pl pisze:
Poważnie robisz im przeciąg ??
W daszkach też otworzona wentylacja ?


Tak zimuje od 4 lat. Dennica otwarta , pajączki otwarte , w daszku otwory wentylacyjne. Pisałem o tym na forum. 3 zimy bez żadnego problemu. Nikogo do tego nie namawiam , ale opisuję , jak to u mnie wygląda. W ulach z powałką są pajączki OTWARTE , w ulach gdzie nie mam powałek , leży i płótno powałkowe. Be żadnego ocieplenia.
Gniazda ułożone na środku ula.


Na górę
  
 
Post: 17 lutego 2018, 10:30 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
robik pisze:
Ciekawe co mają powiedzieć Ci co trzymają pszczoły w ulach jednościennych? Ocieplać czy nie ocieplać?

ule nieocieplane z siatkami w dennicy mają to do siebie ze życie rozpoczyna sie tam dopiero po ustabilizowaniu pogody rozwój późniejszy ale za to bardziej gwałtowny i w 2 tygodnie ciepła potrafią nadrobić wszystko i przegonić w rozwoju rodziny w ulach ocieplanych pod warunkiem że mają odpowiednią ilośc zapasu zeby tego dokonać i oczywiście miejsce, ule wiosną nie mogą stać w cieniu bo nic z tego deklarowanego rozwoju nie będzie
posiadam ule ocieplane i nie, z siatkami i bez w dennicy, dlatego jakieś tam spostrzeżenia mam w tej kwestii
nieocieplane ule mam od 8 sezonów i nie dostały nigdy nawet paska styropianu jako ocieplenie, ale coś tam ćwiczyłem z owijaniem ulu wiosną czarnym materiałem czy folią w celu wykorzystania wiosennej darmowej energii slonecznej, powałodaszki mają tylko wbudowane na stałe 3cm ocieplenia

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 lutego 2018, 13:29 - sob 

Rejestracja: 05 października 2012, 01:48 - pt
Posty: 355
Ule na jakich gospodaruję: 435x170, WLKP12
kudlaty pisze:
ule nieocieplane z siatkami w dennicy mają to do siebie ze życie rozpoczyna sie tam dopiero po ustabilizowaniu pogody rozwój późniejszy ale za to bardziej gwałtowny i w 2 tygodnie ciepła potrafią nadrobić wszystko i przegonić w rozwoju rodziny w ulach ocieplanych pod warunkiem że mają odpowiednią ilośc zapasu zeby tego dokonać i oczywiście miejsce, ule wiosną nie mogą stać w cieniu bo nic z tego deklarowanego rozwoju nie będzie
To było takie zaczepne pytanie... :) został mi się jeden nieocieplany... Coś w tym jest co piszesz, ale patrząc na poliuretany to się nie zgodzę, ze te z jednościennych przegonią te drugie.. To moje zdanie... Zresztą może zacznijmy od tego, że elementem wyjściowym jest to co się zazimowało... dopiero można coś tam porównywać... No i w jednościennym zawsze więcej pokarmu mi szło...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 lutego 2018, 15:04 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
robik pisze:
kudlaty pisze:
ule nieocieplane z siatkami w dennicy mają to do siebie ze życie rozpoczyna sie tam dopiero po ustabilizowaniu pogody rozwój późniejszy ale za to bardziej gwałtowny i w 2 tygodnie ciepła potrafią nadrobić wszystko i przegonić w rozwoju rodziny w ulach ocieplanych pod warunkiem że mają odpowiednią ilośc zapasu zeby tego dokonać i oczywiście miejsce, ule wiosną nie mogą stać w cieniu bo nic z tego deklarowanego rozwoju nie będzie
To było takie zaczepne pytanie... :) został mi się jeden nieocieplany... Coś w tym jest co piszesz, ale patrząc na poliuretany to się nie zgodzę, ze te z jednościennych przegonią te drugie.. To moje zdanie... Zresztą może zacznijmy od tego, że elementem wyjściowym jest to co się zazimowało... dopiero można coś tam porównywać... No i w jednościennym zawsze więcej pokarmu mi szło...

dużo czynników na to wpływa, ja mam swoje drewniaki na stoku południowym wysokośc ok 500m tam jak wiosną przygrzeje to się robi jak w szklarni ciepło,rodziny idą jak burza w siłę, później pojawiają się liście i robi się nad ulami parasol ale wtedy im słońca nie potrzeba tyle co wiosną, do tego zimą każde ocieplenie pszczoły się oblatują bo czują ciepło na ściankach uli, w ocieplanych tego nie ma bo siedzą jak w termosie

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 lutego 2018, 01:44 - ndz 

Rejestracja: 05 października 2012, 01:48 - pt
Posty: 355
Ule na jakich gospodaruję: 435x170, WLKP12
I mają się nie oblatywać... od tego jest wiosna a zimą mają siedzieć w kłębach... a czy ul styropianowy/poliuretanowy musi być termosem? Moje mają zimno zimą a ciepło wiosną no i nie muszę ich eksponować na słońce... czy latem chować do cieniu... To moje zdanie...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 lutego 2018, 11:15 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
robik pisze:
I mają się nie oblatywać... od tego jest wiosna a zimą mają siedzieć w kłębach... a czy ul styropianowy/poliuretanowy musi być termosem? Moje mają zimno zimą a ciepło wiosną no i nie muszę ich eksponować na słońce... czy latem chować do cieniu... To moje zdanie...


pasieka powinna być wg mnie pomiędzy drzewami liściastymi tak aby latem było trochę cienia co jest korzystne dla pszczół bez względu jakie ule i dla pszczelarza bo można spokojnie pracować nawet w największe upały a zimą słońce docierało tak żeby wykorzystać każdą okazję do oblotu co było ważne np w tamtym roku gdzie pierwsza szansa na oblot u mnie była 28lutego moje się praktycznie wszystkie obleciały a u kolegów z okolicy których pszczoły nie miały tej szansy bo stały na innym stoku albo był cień od zabudowań nie obleciały się wcale a później w wielu przypadkach osrały bo przyszły kolejne fale mrozów na dobicie tego co zostało, od lutego ludzie dzwonili jak szaleni czy nie mam pszczół do sprzedania mimo że niczego nigdzie nie wystawiałem, a ile było płaczu wiosną u pszczelarzy każdy wie, wiem jak wygląda śnieg i mróz grubo poniżej 20 a w ubiegłym roku było nawet miejscami w mojej okolicy ok - 30 ale gorsze od tego jest że są takie przeplatanki jesień- zima i tak w koło,
Polska jest dużym krajem i są rejony mroźne i zmiowe a są takie gdzie jest jesień zimą a ludzie jak zobaczą kilka cm śniegu to wariują,
ktoś na forum przedwczoraj pokazywał krokusy na pasiece i oblot a u mnie jest ok 30cm śniegu i mróz

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 lutego 2018, 11:44 - ndz 

Rejestracja: 25 grudnia 2013, 20:29 - śr
Posty: 2539
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: opole
robik pisze:
I mają się nie oblatywać... od tego jest wiosna a zimą mają siedzieć w kłębach... a czy ul styropianowy/poliuretanowy musi być termosem? Moje mają zimno zimą a ciepło wiosną no i nie muszę ich eksponować na słońce... czy latem chować do cieniu... To moje zdanie...

Prawdę piszesz i należy to podkreślić.
kudlaty, Ty kolego jak czytam o warunkach jakie powinny posiadać pszczoły a jakie spełniać ule to pozwalasz sobie na bajdurzenie.
kudlaty pisze:
pasieka powinna być wg mnie pomiędzy drzewami liściastymi tak aby latem było trochę cienia co jest korzystne dla pszczół bez względu jakie ule i dla pszczelarza bo można spokojnie pracować nawet w największe upały a zimą słońce docierało tak żeby wykorzystać każdą okazję do oblotu co było ważne np w tamtym roku gdzie pierwsza szansa na oblot u mnie była 28lutego moje się praktycznie wszystkie obleciały a u kolegów z okolicy których pszczoły nie miały tej szansy bo stały na innym stoku albo był cień od zabudowań nie obleciały się wcale a później w wielu przypadkach osrały bo przyszły kolejne fale mrozów na dobicie tego co zostało, od lutego ludzie dzwonili jak szaleni czy nie mam pszczół do sprzedania mimo że niczego nigdzie nie wystawiałem, a ile było płaczu wiosną u pszczelarzy każdy wie, wiem jak wygląda śnieg i mróz grubo poniżej 20 a w ubiegłym roku było nawet miejscami w mojej okolicy ok - 30 ale gorsze od tego jest że są takie przeplatanki jesień- zima i tak w koło,


Najlepiej umiejscowić pasiekę na wyspach Bali :haha:
A naprawdę wystarczy użyć dobrej izolacji aby parametry zarówno w zimie jak i w trakcie upałów były najlepsze wewnątrz ula .
Zabezpieczenie takich parametrów pozwoli pszczołom bez wielkiego wysiłku utrzymać pożądaną temperaturę bez względu na wielkość kłębu w zimie czy wielkość rodziny w sezonie.
Tak się sprawy mają i nie trzeba odkrywać na nowo hameryki.
Swoją droga pszczelarz wybierze wariant ,który będzie odpowiadał jego oczekiwaniom pszczoły czy im to odpowiada czy nie głosu nie zabiorą.
Pozdrawiam :pl:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 lutego 2018, 12:32 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
andrzejkowalski100,
cały świat ma jednościenne ule bez względu na klimat jaki by nie panował na yt jest nawet Polak co pokazuje jak na pustynie wozi pasieki w czasie kwitnięcia kaktusów i nikt nie płacze tylko u nas są wiecznie niezadowoleni ludzie, nawet pojawiają się rozważania czy ul styropianowy jest bardziej ekologiczny niż ul klepkowy czy z pilśni i styropianem w środku

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 lutego 2018, 13:16 - ndz 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 września 2007, 18:41 - sob
Posty: 5356
Lokalizacja: Czaszyn /Londyn
Ule na jakich gospodaruję: ,wielkopolski i 435x250
Miejscowość z jakiej piszesz: Czaszyn
djzoltar pisze:
czytam pewne wpisy i tak sobie myślę że szkoda że pisiorka nie ma na forum ,on by wam szczerze napisał co myśli o głupich dyskusjach :haha: :haha: :haha:



jest tylko pod innym nikiem i ładnie sie zachowue żeby znowu nie wylecieć hahaha


henry

_________________
https://www.facebook.com/10000202901431 ... zMQagKKAl/
henry


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 lutego 2018, 13:29 - ndz 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
Pozwolisz djzoltar , że się zabawię w pisiorka i odpowiem za niego ? :wink:
Zamiast bez końca strzępić język :P , otwórzcie zimą otwarte osiatkowane dennice na ful a zamknijcie górę , by nie było przeciągu :thank: . W dennicach stałych zróbcie odwrotnie : otwórzcie boczne kominy aż pod sam dach , niech sobie tam wiatr hula :cold: , ramki gniazdowe przykryjcie - jak nie macie jutowego worka , nawet folią z dwu centymetrowym odstępem od tylnej ścianki i tak trzymać aż do siarczystych mrozów :cold: - potem jak chcecie , to sobie ocieplcie :haha:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 lutego 2018, 13:32 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 listopada 2013, 21:57 - czw
Posty: 2450
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski 12 ramkowy 5x1/2
Miejscowość z jakiej piszesz: lubelskie
djzoltar pisze:
czytam pewne wpisy i tak sobie myślę że szkoda że pisiorka nie ma na forum ,on by wam szczerze napisał co myśli o głupich dyskusjach :haha: :haha: :haha:
Nie ma, bo ma honor,i jak go wywalili wie jak się zachowa.Nie tak jak inni trzeba byc totalną miernotą bez honoru i ambicji by zakładać inne konto w przeciwieństwie do pisiorka.

_________________
Dzisiaj spojrzałem na swój nick ,potem na awatar.To nie jest tak jak myślisz się uśmiałem,ale i tak jestem za legalizacją.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 lutego 2018, 13:33 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 listopada 2014, 19:36 - sob
Posty: 2205
Lokalizacja: Janów Lubelski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Zamosc
kudlaty , w moim terenie pszczoły mają się lepiej , jak są ciągle wystawione na słońce . Te z mniejszego/większego cienia zawsze wypadają gorzej . Odwrócone tyłem do słońca , co jest na paletach 4 ulowych , wypadają słabiej do frontowych . Moje uliki stoją w dolinie rzeki , tereny łąkowe .

_________________
Pasieka Knieja .https://www.youtube.com/channel/UCZZuAq ... subscriber


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 lutego 2018, 15:15 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
KNIEJA pisze:
kudlaty , w moim terenie pszczoły mają się lepiej , jak są ciągle wystawione na słońce . Te z mniejszego/większego cienia zawsze wypadają gorzej . Odwrócone tyłem do słońca , co jest na paletach 4 ulowych , wypadają słabiej do frontowych . Moje uliki stoją w dolinie rzeki , tereny łąkowe .

nie trzymam pszczól w cieniu tylko np maja do południa słońce a później już są osłonięte spełnia to zadnie sad przed domem a pasieki jakie mam w terenie też staram się tak ustawiać żeby było trochę cienia, mogę z przyjemnością pracować przy nich od rana do wieczora bez względu na to jaki upał by nie był, znam pszczelarzy którzy pszczoly mają w pełnym słońcu w lato same problemy bo ule ocieplane się przegrzewają pszczoły wiszą brodami na wylotkach a pracować przy nich da sie jedynie wczesnym rankiem, a odkłady jak robię to wszystko co się da stoi w cieniu bo z nimi jest zawsze najwięcej pracy

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 lutego 2018, 16:31 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 listopada 2014, 19:36 - sob
Posty: 2205
Lokalizacja: Janów Lubelski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Zamosc
Odkłady jak są w skrzyneczkach z osb to zgoda , ale w korpusach to :kłótnia: . Jesteś potentatem , to jasne że całymi dniami robota i cień się należy . Wyskoczę na 2 godziny rano i mam 1/2 ,,pasieki" z głowy

_________________
Pasieka Knieja .https://www.youtube.com/channel/UCZZuAq ... subscriber


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 lutego 2018, 17:29 - ndz 

Rejestracja: 26 stycznia 2018, 23:42 - pt
Posty: 107
Ule na jakich gospodaruję: wz
Miejscowość z jakiej piszesz: Rybnik
czesc ja mam w cieniu jest ok. pszczoly nie wylatuja w zimie warozy nie mam .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 lutego 2018, 02:38 - pn 

Rejestracja: 05 października 2012, 01:48 - pt
Posty: 355
Ule na jakich gospodaruję: 435x170, WLKP12
kudlaty pisze:
znam pszczelarzy którzy pszczoly mają w pełnym słońcu w lato same problemy bo ule ocieplane się przegrzewają pszczoły wiszą brodami na wylotkach a pracować przy nich da sie jedynie wczesnym rankiem, a odkłady jak robię to wszystko co się da stoi w cieniu bo z nimi jest zawsze najwięcej pracy
A może nie miały co robić to i brody wisiały... Może pełne dennice były? Może za małe wylotki... Może w ciemnych kolorach były... to tak jak z tymi naukowcami... Naukowcy puścili bąka... Jacy naukowcy, jakie to były bąki... - gdybanie...
Moje w większości mają pełne słońce i jedynym okresem kiedy brody wiszą to jest okres po miodobraniu z lipy gdzie tylko zostają na 3 korpusach. Wtedy tak... wiszą, ale to też z braku pożytku...
Co do pracy... Nie zawsze miejscówka pozwala na piękny cień... a nawet jeśli jest w jakiejś porze dnia to i tak czasem wypadnie robota w pełne słonce... Trochę takie generalizowanie problemu... :roll: I nie mam zamiaru stać po jednej czy drugiej stronie zwolenników uli takich czy takich ... dla mnie priorytetem była waga. Jak trochę ktoś pojeździ sam bez pomocy z ulami to zrozumie...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 lutego 2018, 11:51 - pn 

Rejestracja: 26 stycznia 2018, 23:42 - pt
Posty: 107
Ule na jakich gospodaruję: wz
Miejscowość z jakiej piszesz: Rybnik
djzoltar pisze:
Zwarty cien jest fatalny .w ulach wilgoc taka ze mech rosnie .
Po za tym jest zimniej ,takie rodziny sa miesiac do tylu z rozwojem ,wiosna pszczoly z tak zacienionych uli wylatuja o 12 w poludnie ,i co przyniosa ? .pzd tadek


czesc ja po pracy nie ide do pszczol sie pocic tylko zrelaksowac dlatego lubie cien i chyba latem moje pszczolki tez.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 lutego 2018, 12:32 - pn 

Rejestracja: 26 stycznia 2018, 23:42 - pt
Posty: 107
Ule na jakich gospodaruję: wz
Miejscowość z jakiej piszesz: Rybnik
czesc moj znajomy z pod krk. tez tak ma ule pod jabłonkami i obok lasu sosnowego w kwietniu bedzie zakladal 3 korpus wlk. ale on jutuba nie oglada tomkowmiodkow czy innych czarodziei .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 lutego 2018, 22:47 - pn 

Rejestracja: 14 stycznia 2011, 20:07 - pt
Posty: 87
Lokalizacja: Beskid Żywiecki,Milówka
Ule na jakich gospodaruję: WL
Prawdziwy cień w sadzie zaczyna się dopiero w połowie kwietnia jak przekwitną drzewa i idą w liście.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 lutego 2018, 22:59 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
luteks77,
sad ma być taki że trawa bez problemu rośnie pod drzewami, mowa o takich nasadzzeniach jak robiono kiedyś tj drzewa owocowe a pomiędzy to normalnie trawę kosili czy wypasali jakieś tam zwierzęta, takie miejscówki są fajne no może nie jesienią bo można dostać w pałe jabłkiem czy gruszką :mrgreen:

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 lutego 2018, 10:43 - wt 

Rejestracja: 23 października 2007, 18:57 - wt
Posty: 1213
Lokalizacja: MAŁOPOLSKA
Obecne sady to mają 1,5 w kapeluszu i od czego tu cień , nie piszcie nie prawdy, Trawa jest koszona , albo randap , pomidory dawne odmiany są wyższe po zapalikowaniu .W obecnych sadach przy intensywnej gospodarce , nie polecam trzymania ze względu na opryski. Nawet nie zorientujesz się kiedy stracisz część pszczoły lotnej . I tak przez sezon ul będzie dochodził do siły. Dawny stary sad , pozostawiony sobie to jest to! A jakie smaczne dawniej odmiany były. Tylko po rójki wysoko :oczko:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 lutego 2018, 11:14 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
lalux5 pisze:
Obecne sady to mają 1,5 w kapeluszu i od czego tu cień , nie piszcie nie prawdy, Trawa jest koszona , albo randap , pomidory dawne odmiany są wyższe po zapalikowaniu .W obecnych sadach przy intensywnej gospodarce , nie polecam trzymania ze względu na opryski. Nawet nie zorientujesz się kiedy stracisz część pszczoły lotnej . I tak przez sezon ul będzie dochodził do siły. Dawny stary sad , pozostawiony sobie to jest to! A jakie smaczne dawniej odmiany były. Tylko po rójki wysoko :oczko:


lalux5, czy gdzieś napisałem że mowa tutaj o sadach przemysłowych gdzie leci oprysk po każdym deszczu i nie tylko?
zdanie
kudlaty pisze:
sad ma być taki że trawa bez problemu rośnie pod drzewami, mowa o takich nasadzzeniach jak robiono kiedyś tj drzewa owocowe a pomiędzy to normalnie trawę kosili

wiem że była moda na czepianie się pisiora jego już wygryzło kilku uprzejmych a że cel zniknął to szukacie sobie następnej ofiary, ja nią nie będę policzka też nikomu nie będę nadstawiał, nauczcie się czytać ze zrozumieniem wtedy jest człowiekowi łatwiej w życiu i może uniknąć wielu problemów

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 lutego 2018, 12:09 - wt 

Rejestracja: 23 października 2007, 18:57 - wt
Posty: 1213
Lokalizacja: MAŁOPOLSKA
Nerwowy Jesteś !
Jakoś dziwnie sądzisz , że wszystko kierowane jest do Ciebie !
Fakt , nie rozłożyłem go na czynniki pierwsze , ze tak sądzi kudlaty, , tak lalux5, tak jeszcze ...., Sory!
Łączenie mnie z osobami zwracającymi uwagę pisiorkowi to pomyłka , choć jak nie dostrzegasz nic niewłaściwego w zachowaniu tej osoby, to już Twoja sprawa.
Swędzi mnie klawiatura , aby odpowiedzieć na Twoją ostatnią radę , ale : coś tam racji jest i taka ładna zima za oknem :D
Bez odbioru.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 lutego 2018, 13:49 - wt 

Rejestracja: 01 czerwca 2014, 22:20 - ndz
Posty: 978
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Jerzmanowice
amitreusz pisze:
czesc moj znajomy z pod krk. tez tak ma ule pod jabłonkami i obok lasu sosnowego w kwietniu bedzie zakladal 3 korpus wlk. ale on jutuba nie oglada tomkowmiodkow czy innych czarodziei .


Ja też zakładam trzeci korpus i od razu daje wiaderko inwertu żeby go odbudowały .
Tak apropo tych wspaniałych pożytków w kwietniu pod Krakowem ... :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 lutego 2018, 18:03 - wt 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3954
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
lalux5 pisze:
Obecne sady to mają 1,5 w kapeluszu i od czego tu cień ,

Ule z pojedynczej deski , a później poszukiwanie cienia. :haha:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 lutego 2018, 21:48 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 września 2016, 23:04 - sob
Posty: 309
Ule na jakich gospodaruję: warszawski poszerzany, dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Białystok
Hieronim pisze:
Ule z pojedynczej deski

Tak BTW (przy okazji)... możecie się ze mnie śmiać... wiecie jakie zrobiłem ule? Deska zew. 22mm, ocieplenie 30mm, deska wew. 18mm... razem grubość ściany 70mm (na zdjęciu stoi "do góry nogami"). Do tego cała dennica osiatkowana (oczywiście zamykana w razie potrzeby), a w powałce otwory. Będzie dobra wentylacja?

Obrazek

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 lutego 2018, 21:53 - wt 

Rejestracja: 11 stycznia 2011, 23:33 - wt
Posty: 658
Lokalizacja: Góry Świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: Warszawskie Zwykłe
Pierwsza klasa.
W szczególności do Klimatu Białostockiego. :pl:

_________________
Z Pozdrowieniem: bohtyn-ociec
Lubię ule Warszawskie Zwykłe.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 lutego 2018, 21:58 - wt 

Rejestracja: 21 grudnia 2016, 16:38 - śr
Posty: 2462
Ule na jakich gospodaruję: wz, 1/2 dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Puławy
bialywoj pisze:
Tak BTW (przy okazji)... możecie się ze mnie śmiać... wiecie jakie zrobiłem ule? Deska zew. 22mm, ocieplenie 30mm, deska wew. 18mm... razem grubość ściany 70mm (na zdjęciu stoi "do góry nogami"). Do tego cała dennica osiatkowana (oczywiście zamykana w razie potrzeby), a w powałce otwory. Będzie dobra wentylacja?


Dlaczego śmiać ?

TYLKO jeśli dennica osiatkowana i tak zamierzasz je trzymać, to po co taka rozrzutność na materiale ??
Po co izolacja i dodatkowe deski ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 lutego 2018, 22:01 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
bialywoj,
zdrowia życzę dostałem kilka lat temu po nieboszczyku sąsiedzie dwa ule wielkopolskie
calówka z zewnątrz 4cm sieczka i wenątrz calówka
do tego dennica deska 30mm sieczka 4cm i na spodzie 30mm
powiem że było co nosić :haha: było bo odpuściłem temat a korpusy dokończyły żywota jako stojaki po coś normalnego :P

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 lutego 2018, 22:26 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 września 2016, 23:04 - sob
Posty: 309
Ule na jakich gospodaruję: warszawski poszerzany, dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Białystok
Bartek.pl pisze:
Dlaczego śmiać ?

TYLKO jeśli dennica osiatkowana i tak zamierzasz je trzymać, to po co taka rozrzutność na materiale ??
Po co izolacja i dodatkowe deski ?

Z tym "śmiaciem" tak jakoś pomyślałem, że...takie nie modne teraz...że teraz wszyscy idą w jednościenne, to że może dziwak ze mnie.
Że dennica osiatkowana i że tak zamierzam trzymać? To jeszcze nie wiem. Bo tak ją zrobiłem, że w każdej chwili mogę ją zamknąć lub zamienić na dennicę pełną, ocieplaną i też 3-warstwową.
Czy ja wiem czy rozrzutność? No może trochę. Mam trochę tego materiału, to pomyślałem co ma leżeć bezczynnie :lol:
Że dodatkowa deska? Taniej mnie to kosztowało niż robić wnętrze ze sklejki czy osb.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 lutego 2018, 22:31 - wt 

Rejestracja: 11 stycznia 2011, 23:33 - wt
Posty: 658
Lokalizacja: Góry Świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: Warszawskie Zwykłe
bialywoj,
Bardzo dobrze, zdziałaj do tego jeszcze korpus nadstawkowy i dla pasieki stacjonarnej będzie git.

_________________
Z Pozdrowieniem: bohtyn-ociec
Lubię ule Warszawskie Zwykłe.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 69 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 22 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji