FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 20 kwietnia 2024, 01:46 - sob

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 15 ] 
Autor Wiadomość
Post: 14 lutego 2018, 21:53 - śr 

Rejestracja: 29 marca 2011, 21:36 - wt
Posty: 146
Lokalizacja: płock
Witajcie mam takie oto do was pytanie koledzy i koleżanki zastanawiam się nad zastosowaniem 1, 1/2 360x400 korpusu do zimowli pszczół gdyż wydaje mi sie że na dłuższej ramce pszczoły lepiej by zimowały czy ktoś z was już tak robił czy może macie jakieś inne udogodnienia do lepszej zimowli dotyczące ramek. Zastanawiam się tylko nad tym czy warto zaglądać tak ramkami druga rzecz większą ilość pokarmu bardzo was proszę o mile komentarze gdyż jak komuś się to nie podoba to proszę nie piszcie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 lutego 2018, 21:59 - śr 

Rejestracja: 11 stycznia 2011, 23:33 - wt
Posty: 658
Lokalizacja: Góry Świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: Warszawskie Zwykłe
idzik pisze:
do zimowli pszczół gdyż wydaje mi sie że na dłuższej ramce pszczoły lepiej by zimowały czy ktoś z was już tak robił czy może macie jakieś inne udogodnienia do lepszej zimowli dotyczące ramek.
.


Oczywiście - do zimowli pszczół najlepsze są ule na ramki warszawskie zwykłe.

_________________
Z Pozdrowieniem: bohtyn-ociec
Lubię ule Warszawskie Zwykłe.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 lutego 2018, 22:12 - śr 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3960
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
idzik pisze:
Witajcie mam takie oto do was pytanie koledzy i koleżanki zastanawiam się nad zastosowaniem 1, 1/2 360x400 korpusu do zimowli pszczół gdyż wydaje mi sie że na dłuższej ramce pszczoły lepiej by zimowały czy ktoś z was już tak robił czy może macie jakieś inne udogodnienia do lepszej zimowli dotyczące ramek. Zastanawiam się tylko nad tym czy warto zaglądać tak ramkami druga rzecz większą ilość pokarmu bardzo was proszę o mile komentarze gdyż jak komuś się to nie podoba to proszę nie piszcie.

Nietypowa ramka to same kłopoty ,[węza , miodarka] , poza tym najlepiej mieć na pasiece jeden typ ramki , to bardzo ułatwia pracę ,dlatego u siebie zlikwidowałem 1/2 wielkopolską , choć czasami by się przydała .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 lutego 2018, 22:14 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 listopada 2009, 02:01 - czw
Posty: 3699
Lokalizacja: mad górną Mierzawą
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D
idzik pisze:
1, 1/2 360x400 korpusu do zimowli
Ale o co chodzi?
O większą ramkę na 400, czy o 1 i 1/2 korpusu?

_________________
Pozdrawiam, dziadek Józef


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 lutego 2018, 22:16 - śr 

Rejestracja: 24 sierpnia 2011, 23:35 - śr
Posty: 4140
Lokalizacja: Ełk
Ule na jakich gospodaruję: 1/2D
Zdrowe, silne pszczoły , zakarmione w porę dużą ilością pokarmu zimują doskonale w każdym ulu. Może być nawet wielkopolski postawiony na boku ,żeby wydłużyć ramkę :shock: .
Nie w ulu rzecz, a w rozsądku pszczelarza. Mam różne ule i nie widzę żadnej różnicy w zimowli. Dopiero potem są różnice w pracy z pszczołami.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 lutego 2018, 12:41 - pt 

Rejestracja: 13 kwietnia 2014, 21:04 - ndz
Posty: 359
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski x2 warszawski pos
Miejscowość z jakiej piszesz: Wislica
manio, i Tobie na którym się najlepiej pracuje? Ja miałem warszawiaka ale już dawno się wyzbyłem. Ogólnie pracuje na wielkopolskich a zimuje na korpusie gniazdowym a pod spód półnadstawka.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 lutego 2018, 14:16 - pt 

Rejestracja: 24 sierpnia 2011, 23:35 - śr
Posty: 4140
Lokalizacja: Ełk
Ule na jakich gospodaruję: 1/2D
Moje ule to 1/2 D. Pozostałe czekają na utylizację , choć czasem coś w nich mieszka. Docelowo tylko 1/2 D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 lutego 2018, 15:14 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2289
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
manio pisze:
Moje ule to 1/2 D. Pozostałe czekają na utylizację , choć czasem coś w nich mieszka. Docelowo tylko 1/2 D


a jak się ma dadant 1/2 do wlkp 18cm ?

z moich obliczeń wynika że ramka dadant 1/2 ma powierzchnie brutto (z beleczkami) 630,75 cm2, (43,5x14,5)
powierdzchnia netto (powierzchnia plastra) przy zakłożeniu 1 cm grubośc beleczek ma 518,75 cm2 (41,5 x 12,5)
czyli 1 korpus 10-cio ramkwoy dadanta 1/2 daje do czerwienia 5.187,5 cm2

dla ramki wlkp 18-tki jest to odpowiednio:
brutto: 648 cm2 (36x18)
netto: 544 cm2 (34x16)
1 korpus 10r wlkp 18-tki ma powierzchnie: 5.440 cm2 czyli jest większy o prawie 5% tj jakieś o 3/4 ramki dadant 1/2...

przy zalożeniu że rodnia jest na dwóch korpusach 18-tkach daje to 10% większą pojemnosć tj. dodoatkowe 1,5 ramki 1/2 D... a z tego co pamiętam Polbart pisałe, że wlkp 18-tka jest trochę za ciasna, także tym bardziej 1/2 D też będzie ciasny...

wg mnie zaletą jest też to, że 2 korpusy wlkp 18-tki to idealny kwadrat - czyli teoretycznie lepsze warunki termiczne jak i dłuższa droga pokarmowa zimą o 7 cm w por do 1/2 D przy zimowli na 2 korpusach... a na przedwiośniu nawet 1 cm dodatkowego zapasu nad głową moze mieć ogromne znaczenie...

także wg mnie z tych 2 uli lepsza jest 18-tka wlkp...

pytanie czy ktoś się może wypowiedziec z praktyków - tzn. osoba która miała bądź ma dadanta 1/2 i wlkp 18-tkę czy faktycznie tak jest ?

pytam ponieważ gospodaruje na ulu wlkp... i kuszą mnie te 18-tki - na razie mam zazimowaną jedną rodzinkę na 18-tce... wkrótce będzie trzeba składać nowe zamówienie z KOWR i zastanawiam się jaki typ korpusu zamówić....

ogolnie fajna ta rameczka 18-tka, poręczna, korpusy też lżejsze i poręczne - tyle ze liczba ramek i korpusów jest większa... take wychodzi drożej i jest więcej drutowania zbijania wtapiania itd... no i gniazdo jak jest na 2 korpusach to też trzeba przejrzeć 20-ramek a nie 10... ale za to łatwiej ograniczyć kratą odgrodową do 1 korpusu, a i odkład zrobić/wycoac stare ramki/zakarmić rodziny (matka czerwi na dole, a od górnego korpusu odziela ją krata - całe 16 cm ładnie zalane i zasklepione)... także widzę sporo zalet w por. do klasycznego wlkp 10-r...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 lutego 2018, 15:25 - pt 

Rejestracja: 01 września 2013, 10:18 - ndz
Posty: 5355
Lokalizacja: woj. Śląskie, Beskid Żywiecki
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Żywiec
tomi007, ja mam u siebie 1/2D oraz standardowe wlkp i D.
Najlepszym z tych 3 uli okazał się być ul 1/2D i wcale 2 korpusy nie są za małe na gniazdo, a nawet jeśli to zawsze mogę dołożyć trzeci. Co do wlkp18 to ten ul mnie nie interesuje tak jak wszystkie inne o wymiarze 360 i dlatego w mojej pasiece wlkp idzie na pierwszy ogień do przesiedlenia na 1/2D.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 lutego 2018, 16:54 - pt 

Rejestracja: 05 października 2012, 01:48 - pt
Posty: 355
Ule na jakich gospodaruję: 435x170, WLKP12
tomi007 pisze:
ogolnie fajna ta rameczka 18-tka, poręczna, korpusy też lżejsze i poręczne - tyle ze liczba ramek i korpusów jest większa... take wychodzi drożej i jest więcej drutowania zbijania wtapiania itd... no i gniazdo jak jest na 2 korpusach to też trzeba przejrzeć 20-ramek a nie 10... ale za to łatwiej ograniczyć kratą odgrodową do 1 korpusu, a i odkład zrobić/wycoac stare ramki/zakarmić rodziny (matka czerwi na dole, a od górnego korpusu odziela ją krata - całe 16 cm ładnie zalane i zasklepione)... także widzę sporo zalet w por. do klasycznego wlkp 10-r...
Czemu wszyscy powtarzają ciągle, ze mając gniazdo na 2 korpusach trzeba 20 ramek przeglądać? Tak na marginesie to w wielkopolskim tez całe 10 ramek się przegląda?

Co do karmienia 1/2d to gniazdo ustawiasz tak na jaka masz rodzinę i karmisz... Nie widzę problemu z przechodzeniem czy brakiem pokarmu na wiosnę. Kłąb w większości i tak na 2 korpusach siedzi.. Generalnie siedzą jak im się podoba... Najmniejsze rodzinki zazwyczaj gdzieś przy scianie bardziej, ale to w poliuretanie.

Rotacja korpusami normalna - kiedy potrzeba plus rozładowanie stanu rojowego bardzo szybka... Wiele możliwości dróg rozwoju rodziny czy podziału na odkłady itd...

Niska ramka wg. mnie zawsze wygra z klasyczna wielkopolską... Szczególnie na wiosnę ... nie mówiąc wadze pełnych korpusów.

Minus to tak jak napisane, więcej ramek, drutowania itd... jednak system wynagradza się w sezonie łatwością obsługi.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 lutego 2018, 17:18 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2289
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
BARciak pisze:
tomi007, ja mam u siebie 1/2D oraz standardowe wlkp i D.
Najlepszym z tych 3 uli okazał się być ul 1/2D i wcale 2 korpusy nie są za małe na gniazdo, a nawet jeśli to zawsze mogę dołożyć trzeci. Co do wlkp18 to ten ul mnie nie interesuje tak jak wszystkie inne o wymiarze 360 i dlatego w mojej pasiece wlkp idzie na pierwszy ogień do przesiedlenia na 1/2D.


dzięki za odp ale skoro nie miałes też wlkp 18-tki to nie masz porównania o które mi chodziło...

fajnie jakby komus chciało się napisac jakąs prace może mgr by np własnie porownać - tj mieć po minimum 30 rodzin tej samej linii i rasy osadzonych po:
10 szt w dadant 1/2
10 szt w dadant 3/4 (czasami zwany dan-lan) czy tam w oryginalnym LN 3/4
10 w wlkp 18-tce...

i tak gospodarować przez kolejne 3 lata... wówczas by sie okazało w którym typie ula pszczozły okazaly się najmniej rojliwe a w którym np najbardziej miodne, wiele aspektów możnaby zbadać np zimowle i rozwoj wiosenny itd - choć oczywiście wszytsko zalezałoby od gospodarki i umiejętności danego testującego :) niemniej ciekawe byłoby takie badanie/praca dyplomowa... można by jeszcze dorzucić po 10 wlkp i 10 dadantów 1/1 ale to już raczej ule innej klasy tj o ramce do pracy ramkami a nie całymi korpusami wieć średnio się moga równać aczklwiek tez byłoby fajne porównanie... tyle ze 50 rodzin w jednym miesjcu to już sporo... a i każdemu inny ul moze pasowac ze wzgl na osobiste preferencje...

wracając jednak na ziemie...
wiadamo że jak ktoś kto ma tylko dadanta to prędzej przejdzie na dadant 1/2 niż na wlkp 18-tkę bo sprzęt kraty miodarki które już ma do wlkp mu średnio będzie pasował... choć najgorzej to przejść z wlkp na dadant bo nic nie pasuje - krat się nie przytnie itd...

poza tym u nas mało kto ma dadanty - także odkłady itp sprawy gorzej sprzedać... w końcu Kujawy mają bliżej do Wielkopolski :) wstyd się przyznać ale Dadanta jeszcze nie widziałem ! warszawiaki zwykłe i poszerzone za to tak - ale tylko jako niezasiedlone "trupy" jako wabiki dla rójek...

niemniej wydaje mi się że teoretycznie wlkp 18-tka powinna być wg mnie lepsza od 1/2 D... W. Ostrowska wg swoich badań stwierdziła ze lepsza jest ramka o 3 cm krotsza od wlkp... tylko słabo rozważyła problem zimowli... czasami rodziny osypywaly się bo nie przeszły do wyższego korpsu... w wlkp 18-tce kłąb wiąże się na 2 korpusach więc nie ma mowy o takiej sytuacji...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 lutego 2018, 17:29 - pt 

Rejestracja: 05 października 2012, 01:48 - pt
Posty: 355
Ule na jakich gospodaruję: 435x170, WLKP12
tomi007, mam 1/2d i DanLan 435x170. Z tych dwóch tylko stawiam na ostatni. Można cały sezon przeciągnąć i nie robić odkładu czy wymieniać matki... Nawet jeśli wejdą w nastrój rojowy. Gdzie ten szybciej łapią w 1/2d a szczególnie to widać na rzepaku gdzie idą jak burza w rozwój. Odpowiedni zapas w gnieździe i miejsce dla matki. Oba systemy fajne, niska ramka, szybciej sklepią itd...

1/2d i wlkp 18 ostatnio bardzo popularna... wielu producentów ma w swojej ofercie korpusy poliuretanowe czy to drewniane. Bardziej ten typ chyba zdominuje z racji łatwości przejścia na ten typ rameczki z klasycznego wielkopolskiego - ramka oraz pasujących do siebie elementów...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 lutego 2018, 17:32 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2289
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
robik pisze:
Czemu wszyscy powtarzają ciągle, ze mając gniazdo na 2 korpusach trzeba 20 ramek przeglądać? Tak na marginesie to w wielkopolskim tez całe 10 ramek się przegląda?


czasami sa takie sytuacje - jak trzeba wyszukać matkę to tak...
niemniej w ulu 1/2 D czy 18wlkp koniecznośc jej szukania mozna ograniczyc - wystarczy dac kratę 4 dni wczesniej - nie ma jajeczek nie ma matki w przeglądanym korpsuie - i można robic odkład bez wyszukiwania... a jak poczeka sie dłużej to cały czerw będzie zasklepiony i wówczas można zrobić z 1 korpusu dwa odkladziki po 5r...

fajna tez sprawa z ograniczeniem na rzepaku - jak po lipie nic nie ma i nie palnuje się robić odkadłow - wystarczy dac kratę w 1 polowie kwitniena pomiędzy rodnie i już matka ograniczona... mniej czerwiu - więcej miodu dla nas... młoda pszczola bedzie przerabiac nektar,a i część szybciej wyleci na pożytek niż 18-dnia nie musząc karmić czerwiu więc nie będzie się nudzić i myślec o rojeniu... po rzepaku będzie jeszcze siła na akację i lipę... a po lipie zabieramy kratę i podkarmiamy na czerw zimowy...

dlatego tak mi się podoba 18-tka vs cały korpus wlkp... oczywiście sa jeszce ramki 1/2 wlkp ale one sa dla mnie takie "zabawkowe" - przy większej pasiece za duzo ich...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 lutego 2018, 17:42 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2289
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
robik pisze:
tomi007, mam 1/2d i DanLan 435x170. Z tych dwóch tylko stawiam na ostatni. Można cały sezon przeciągnąć i nie robić odkładu czy wymieniać matki... Nawet jeśli wejdą w nastrój rojowy. Gdzie ten szybciej łapią w 1/2d a szczególnie to widać na rzepaku gdzie idą jak burza w rozwój. Odpowiedni zapas w gnieździe i miejsce dla matki. Oba systemy fajne, niska ramka, szybciej sklepią itd...

1/2d i wlkp 18 ostatnio bardzo popularna... wielu producentów ma w swojej ofercie korpusy poliuretanowe czy to drewniane. Bardziej ten typ chyba zdominuje z racji łatwości przejścia na ten typ rameczki z klasycznego wielkopolskiego - ramka oraz pasujących do siebie elementów...


akurat Dadant 3/4 czy LN 3/4 mają identyczną pojeność korpusu jak ul Ostrowskiej :) - tyle ze nie mają jego "wady zimowej" bo ramki mają niższe :)

b dzięki za odp ! wydaje mi się że potwierdzasz to o czym myślałem iż 18-tka jest lepsza od 1/2D skoro jest 10% większa... ale jeszcze lepszy jest D 3/4 oraz LN3/4 - na moje pożytki starczy wlkp 18-tka...

moze kiedyś wypróbuję 3/4D ale tak jak pisałem - to kłopot ze sprzetem...

o korpusach 18-tkach myślałem aby kupić własnie od DUMY bo takowe posiada i ponoc jest b. terminowy w dostawach niż np Apikoz...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 lutego 2018, 17:48 - pt 

Rejestracja: 05 października 2012, 01:48 - pt
Posty: 355
Ule na jakich gospodaruję: 435x170, WLKP12
tomi007 pisze:
czasami sa takie sytuacje - jak trzeba wyszukać matkę to tak... niemniej w ulu 1/2 D czy 18wlkp koniecznośc jej szukania mozna ograniczyc - wystarczy dac kratę 4 dni wczesniej - nie ma jajeczek nie ma matki w przeglądanym korpsuie - i można robic odkład bez wyszukiwania... a jak poczeka sie dłużej to cały czerw będzie zasklepiony i wówczas można zrobić z 1 korpusu dwa odkladziki po 5r...
Przy niskiej ramce zazwyczaj matka spindala z górnego korpusu do dolnego sama. Ewentualnie buch dymu i siedzi w dolnym. Wtedy górny masz bez matki. Jest szybciej w wyszukiwaniu... Można tak jak piszesz kratą też przegrodzić...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 15 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 37 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji