FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 09:39 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
Post: 15 maja 2018, 10:42 - wt 

Rejestracja: 10 maja 2016, 17:07 - wt
Posty: 374
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Beskidy
Przymierzam się do zrobienia paru odkładów. No i przeglądam sobie różne pozycje książkowe, żeby sobie odświeżyć pamięć.
Tym razem naszła mnie jednak taka wątpliwość: dlaczego wszyscy zalecają użycie do odkładów czerwiu krytego? Tak też robiłem do tej pory, ale jakoś nigdy się nie zastanawiałem dlaczego czerw zamknięty jest tak istotny?
Na mój rozum wynika to z faktu, że czerw na wygryzieniu będzie szybciej, no i może nie pociągną mateczników. Ale z drugiej strony użycie czerwiu otwartego spowoduje, że w macierzakach ubędzie parę tysięcy gębusi do wykarmienia, zatem zwolni się trochę pszczół, które mogą wyruszyć w pole, zamiast niańczyć niemowlęta. Poprawi się w ten sposób struktura rodziny.
I tu pojawia się zagwozdka: gdzie tu jest myk, że wszyscy zalecają czerw odkryty, a nie otwarty?

Pozdrawiam wątpiąco Beeskit


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 maja 2018, 11:11 - wt 

Rejestracja: 23 lutego 2014, 19:04 - ndz
Posty: 536
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Władysławów
Wydaje mi się ze w odkładzie jest zbyt mało pszczół żeby wykarmić i ogrzać czerw otwarty.

_________________
Robiąc byle co stajesz się byle kim.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 maja 2018, 11:16 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2009, 20:09 - czw
Posty: 879
Lokalizacja: Jakubowice/opolskie
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Beeskit, odkład robisz po to by osłabić rodzinę i wybić jej z głowy rojenie, więc zabierając czerw otwarty dodatkowo możesz sprowokować powstanie takiego nastroju.
Kolejna kwestia to tak jak pisze yanek_113, w odkładzie nie będzie odpowiednich warunków do wychowu tak młodego pokolenia pszczół i możesz narobić sobie biedy.
Myślę, że nie podważysz w żaden sposób techniki wykonania odkładów polegającej na odbieraniu z czerwiem krytym (na wygryzieniu)

_________________
https://www.facebook.com/miodyfinezja


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 maja 2018, 11:40 - wt 

Rejestracja: 30 marca 2014, 19:53 - ndz
Posty: 207
Ule na jakich gospodaruję: WZ I wielkopolskie 10r
Miejscowość z jakiej piszesz: warszawa
Tak jest! W macierzaku będzie mniej pszczoły o te ramki które zabierzesz do odkładu, a im więcej otwartego czerwiu tym rodzina bardziej będzie zajęta i mniej skłonna do ewentualnej rójki.Zabierając 2-3 ramki osłabisz tez nieznacznie rodzinę.

Kryty czerw na wygryzieniu w odkładzie w szybkim tempie zasili odkład, a gdy jest robiony ze starą matką zrobi miejsce dla złożenia jaj.Gdy robisz na tym samym pasieczysku odkłady, pszczoła lotna wróci do macierzaka, a dzięki wygryzającym się młodym pszczołom ubytki szybko się uzupełnią. Jak zrobisz z otwartym to przy nieumiejętnym kompletowaniu odkładu może być zbyt mało pszczół do pielęgnacji i gdy jest stara matka długo nie ma miejsca do czewienia.
W rezultacie macierzak ma ciągle dużo pszczoły i młodej i lotnej, a odkład długo nie ma wystarczającej ilości pszczół młodych co w dalszej dywagacji spowoduje spowolniony rozwój odkładu...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 maja 2018, 12:32 - wt 
Beeskit, Zadajesz naprawdę ciekawe pytania :P

Zrób delikatny dwu ramkowy odkład z larwami czerwiem otwartym a przekonasz się że pszczoły w niedługim czasie zjedzą jajka i większość młodych larw
Drugi powód jest taki ,jest światowa moda w kupowaniu matek I robiąc z odkład z czerwiem krytym szybciej te matki są przyjmowane ,pszczoly nie ciągną tyle mateczników, ot i cała prawda


Na górę
  
 
Post: 15 maja 2018, 12:48 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2286
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
pdstawowy powód to taki aby przyjęły podanną im matkę do odkładu jak robimy odkład z matką NU albo nową UN - jak mają czerw otwarty to istenieje ryzyko że będą wolałby wychować swoją a podaną przez pszczelarza zetną...

druga sprawa o której już ktoś wyzej wspomniał - odkład z czerwu zamkniętego szybciej dochodzi do siły - max za 10 dni wygryza się pszczoła z najmodszego krytego czerwiu... a od jajeczka trwa to az 21 dni...

trzeci powód - jak robimy taki odkład na tym samym pasieczysku to moze okazać się że zabraknie pszczoły lotnej (wróci do starego ula) a powinna nosić wodę niezbędną do produkcji mleczka bo miód i pierzgę wypda dać jak robi się odkład... jak duzo pszczoły lotnej wróci to moze okazać się że nie będzie miał kto karmić czerwiu i część larw zostanie wyjedzona albo co gorsza ulegnie zaziębieniu i może być to zaczątek choroby na całej pasiece...

czwarty powód - pszczoły nie muszą karmić czerwiu przez co mogą się też lepiej bronić w razi rabunku (odpada wydzielanie mleczka) - grzanie czerwiu krytego absorbuje mniejsza ilosć roboitnic...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 maja 2018, 16:48 - wt 

Rejestracja: 11 stycznia 2010, 01:33 - pn
Posty: 2667
Lokalizacja: Śląsk...ale Dolny ;)
Myślę, że to zależy od celu jeki chce się osiągnąć. Robiąc odkład z czerwiem krytym chcesz wychamować w rodzinie nastrój rojowy i tyle. Jeśli wycofasz czerw otwarty przy założeniu, że masz odpowiednią ilość czerwiu krytego i pewność pożytku skupiasz pszczoły na miodzie. Jeśli przy tym zabierzesz starą matkę do odkładu to ten efekt powinien być jeszcze większy.

_________________
https://t.me/pump_upp


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 maja 2018, 20:12 - wt 

Rejestracja: 10 maja 2016, 17:07 - wt
Posty: 374
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Beskidy
baniak pisze:
Beeskit, odkład robisz po to by osłabić rodzinę i wybić jej z głowy rojenie, więc zabierając czerw otwarty dodatkowo możesz sprowokować powstanie takiego nastroju.


Taka sytuacja wystąpiłaby pewnikiem, gdybym odkłady wykonywał w okresie bezpożytkowym. Teraz pszczoły mają przed sobą hulanie na lipie, więc pozbawienie części czerwiu odkrytego powinno zaowocować większa liczbą zbieraczek i mniejszym zużyciem pokarmu z powodu ubytku gębusi do wyżywienia. Tak mi się przynajmniej wydaje.

szymek1 pisze:
Zrób delikatny dwu ramkowy odkład z larwami czerwiem otwartym a przekonasz się że pszczoły w niedługim czasie zjedzą jajka i większość młodych larw


Nigdy takich odkładów z czerwiem odkrytym nie robiłem, ale gdybym chciał robić to mając świadomość powyższego strzepałbym dodatkowo pszczoły z 2-3ramek macierzaka, aby taka sytuacja nie wystąpiła. Chyba zjedzenie jajek i czerwiu to ostateczność i odkład "na bogato" z dużą ilością pszczół, wywieziony z rodzimej pasieki poradziłby sobie z tym.

Ale jak koledzy sugerują nie będę jednak ryzykował z czerwiem odkrytym. Pewnie tęższe głowy od mojego beskidzkiego łba, uznały żeby nie iść tą drogą. Chociaż z drugiej strony chęć eksperymentowania pcha mnie ku temu by jeden odkład zrobić z czerwiem odkrytym, celem dokonania nowych odkryć w pszczelarstwie. :oczko:

Pozdrawiam eksperymentatorsko Beeskit


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 maja 2018, 20:56 - wt 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3954
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
Beeskit pisze:

Taka sytuacja wystąpiłaby pewnikiem, gdybym odkłady wykonywał w okresie bezpożytkowym. Teraz pszczoły mają przed sobą hulanie na lipie, więc pozbawienie części czerwiu odkrytego powinno zaowocować większa liczbą zbieraczek i mniejszym zużyciem pokarmu z powodu ubytku gębusi do wyżywienia. Tak mi się przynajmniej wydaje.


Jest dokładnie odwrotnie , nadmiar karmicielek jest jedną z głównych przyczyn powstania nastroju rojowego.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: komark1 i 36 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji