FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 16 kwietnia 2024, 06:18 - wt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
Post: 21 maja 2018, 14:57 - pn 

Rejestracja: 21 października 2016, 23:40 - pt
Posty: 86
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Lubin
Witam,
około tydzień temu zrobiłam pierwsze odkłady, podałam matki jednodniówki. Wczoraj sprawdzałam i w 2 ulach nie było matek- nie wiem czy akurat poleciały się unasienić czy już nie wróciły z lotu w ogóle. Po jakim czasie taki odkład strutowieje? Czytałam, że niektórzy zaglądają do takich odkładów dopiero po 2 tygodniach i sprawdzają .. czy to jednak nie za długo?
Jeśli matki nie wróciły to co zrobić z takim odkładem? Połączyć z innym czy podać drugą matkę?
Czy już ktoś sprzedaje matki czerwiące (krainki)? Chodzi mi o sprawdzonych hodowców..


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 maja 2018, 15:52 - pn 
zojka, Temat robienia odkładów i podkładania do nich matek jest naprawdę dość prosty trzeba po prostu poznać pewne zależności i tyle i to samo idzie nie ma z tym większych problemów. to że u siebie w ulach nie zauważyłaś matek to nie znaczy że zostały nie przyjęte być może akurat poleciały w lot godowy jeżeli sprawdzasz takie odkłady to zagladaj późnym popołudniem.

Zwracaj przede wszystkim uwagę na zachowanie się pszczół w ulu czy są spokojne czy spokojnie chodzą po plastrach Jeżeli tak to te pszczoły matkę mają .pszczoły bez matki dają widoczne informację pszczelarzowi i wystarczy podnieść powałkę i już wiesz że matki nie ma. Jeżeli faktycznie te odkłady odrzuciły matki które im podałaś to włóż do tych odkładów ramkę z młodym czerwiem w ten sposób nie będa tęskniły za matką odciągnął sobie mateczniki i na pewno nie z trutowieją.Zasilając odkłady jedna tamka otwartego czerwiu co dwa tygodnie można tak trzymać pszczoły przez pół roku i trutówki u nich nie wystąpią


Na górę
  
 
Post: 22 maja 2018, 07:14 - wt 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
Trutówki powstają po 21 dniach od chwili zaginiencia matki pszczelej. A matka pszczela najprendzej znosi jaja po 10 dniach od chwili wygryzienia jak jest pogoda i w dzień jest przynajmiej 20stopni ciepła. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 maja 2018, 08:05 - wt 

Rejestracja: 18 marca 2013, 21:12 - pn
Posty: 1235
Lokalizacja: woj. kujawsko-pomorski
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Kiedyś zrobiłem odkłady z czerwiem krytym. Tak sie zdarzyło , że nie wypaliła mi seria matek tak aby poddać je na drugi dzień. Kiedy po 8 dniach wylęgła mi się następna seria matek przy poddawaniu ich do tych odkładów stwierdziłem dużo jaj trutówek. Poddałem je i o dziwo matki ładnie sie unasienniły.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 maja 2018, 10:33 - wt 
Ja w niedzielę zrobiłem 10 odkładów .Dzisiaj dostałem 7 matek i podłożyłem je w sztucznych matecznikach pomimo czerwiu otwartego i mateczników ratunkowych.Zobaczymy jak to będzie? dam znać :wink: Kto nie gra ,nie ryzykuje ten nie wygrywa... :)


Na górę
  
 
Post: 22 maja 2018, 11:17 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 stycznia 2013, 01:03 - ndz
Posty: 3409
Lokalizacja: dolnośląskie/ Lubomierz
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski korpusowy
zojka aby nie było trutówek podaj 1 ramkę z jajami. Jak matka będzie to ja zaczną karmić jak nie będzie to wybudują mateczniki, i będzie jasność. Pszczoły nie będą karmić trutówek w obecności młodego czerwiu i jaj.

_________________
Ewa
Nie sztuką jest leczyć. Sztuką jest zdrowych przy zdrowiu utrzymać.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 maja 2018, 11:51 - wt 

Rejestracja: 14 czerwca 2016, 08:15 - wt
Posty: 843
Ule na jakich gospodaruję: dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Białystok
W dużych rodzinach trutówki są także w obecności matki. Przecież zdarza się czasem zaczerwiona komórka w miodni. 2 tygodnie po osieroceniu nie powinno być problemów z przyjęciem matki. To że nie znalazłaś matki to jeszcze nie dowód, że jej nie ma. Nie tylko mogła być na locie godowym ale też mogła zgubić opalitek. Wstaw ramkę z czerwiem. Jak pociągną mateczniki to ją zabierz i poddaj na spokojnie matkę i przyjmą. Jak mateczników nie założą to matka jest.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 maja 2018, 17:11 - wt 

Rejestracja: 11 stycznia 2010, 01:33 - pn
Posty: 2667
Lokalizacja: Śląsk...ale Dolny ;)
szymek1 pisze:
Ja w niedzielę zrobiłem 10 odkładów .Dzisiaj dostałem 7 matek i podłożyłem je w sztucznych matecznikach pomimo czerwiu otwartego i mateczników ratunkowych.Zobaczymy jak to będzie? dam znać :wink: Kto nie gra ,nie ryzykuje ten nie wygrywa... :)
Warto spróbować, u mnie w tym roku na 10 matek podanych w ten sposób 8 przyjętych, sztuczne mateczniki robiłem najprościej jak się da,zawijałem paski węzy na ołówku, matka do środka i do odkładu. Pozdrawiam

_________________
https://t.me/pump_upp


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji