FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 11:33 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 15 ] 
Autor Wiadomość
Post: 04 lipca 2018, 17:57 - śr 

Rejestracja: 19 września 2013, 10:24 - czw
Posty: 16
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Dzień dobry, ze względu na to, że moja przygoda z pszczołami nie trwa jeszcze długo, to wole poradzić się kogoś doświadczonego, więc licze na Was ;)
Zrobiłam dziś odkład i podałam matke, chciałabym zapytać czy mogłabym dziś zakarmić tą rodzine? Czy lepiej nie i poczekac jakiś czas? Dałam oczywiscie ramke z miodem, ale nie wiem czy to nie bedzie mało.
Pozdrawiam!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 lipca 2018, 18:35 - śr 

Rejestracja: 02 października 2012, 22:08 - wt
Posty: 478
Lokalizacja: Ostrowiec Świętokrzyski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
Nie podkarmiaj, ramka z miodem wystarczy. Podkarmisz jak się trochę ogarną, za kilkanaście dni.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 lipca 2018, 18:41 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 kwietnia 2017, 20:06 - czw
Posty: 279
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: małopolska
Matka czerwiąca? Jak przybędzie czerwiu możesz je trochę podkarmić w formie stymulacji.
Jeżeli matka NU, a dałeś im ramkę z pokarmem, a odkład nie jest tak duży żeby mu nie wystarczyło to nie trzeba. Gdybyś jednak później chciał podkarmić to lepie ciasto niż syrop. W przypadku podkarmiania syropem będą rabunki. Pożytek w sumie się skończył i pszczoły będą szukać łatwego źródła pokarmu, a taki syrop na 100% je zwabi.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 lipca 2018, 18:51 - śr 

Rejestracja: 19 września 2013, 10:24 - czw
Posty: 16
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Tak też myślałam, ale wolałam zapytać. Więc dziękuję bardzo za odpowiedź


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 lipca 2018, 18:56 - śr 
bozena, Witamy nową koleżankę na forum musisz mieć dziewczyno świadomość tego że jedna ramka wygryzionych mlodych pszczół zjada jedną ramkę pokarmu ,nie wiem jaki jest aktualnie u Ciebie pożytek, nie wiem jaki zrobiłaś odkład z iloma ramkami? ale u mnie sytuacja wygląda w pasiece tak że gdybym pszczół nie karmił to by padły z głodu .Pozdrawiam i życzę powodzenia w pszelarstwie...


Na górę
  
 
Post: 04 lipca 2018, 20:22 - śr 

Rejestracja: 02 maja 2016, 12:37 - pn
Posty: 463
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Częstochowa
szymek1,
Jakoś sobie nie wyobrażam, żeby jedna młoda pszczółka zjadła od razu całą komórkę miodu :haha:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 lipca 2018, 20:27 - śr 

Rejestracja: 19 września 2013, 10:24 - czw
Posty: 16
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Zrobiłam odklad z 3 ramek z czerwiem, dałam jedna ramkę z miodem no i tam puste ramki. Boję się że właśnie jakbym zakarmila to by mi zrabowaly... A pożytek jakiś jest bo ciągle coś noszą inne rodziny. A niedługo będzie nawloc więc tylko czekać


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 lipca 2018, 20:30 - śr 
bozena, Jeśli jest pożytek i pszczoły noszą nakrop to nie ma potrzeby podkarmiać .Sprawdź po kilku dniach i zobaczysz jak wygląda sytuacja .Z doświadczenia wiem że musi być bardzo duży pożytek by odkłady na nosiły sobie miodu tyle by im wystarczyło ,to są małe rodzinki jest w nich mało pszczół lotnych i tak dalej...


Na górę
  
 
Post: 04 lipca 2018, 21:08 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 kwietnia 2017, 20:06 - czw
Posty: 279
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: małopolska
Jeżeli obawiasz się o rodzinę możesz podać ciasto. U mnie podobny odkład nie jest narazie podkarmiany. W miarę wygryzania się pszczół zobaczymy czy będzie taka konieczność.

Co do pokarmu warto zacytować:
BoCiAnK pisze:
arturborat pisze:
Tym samym przy planowaniu lokalizacji pasieki można by założyć ustawienie większej ilości uli. Jak do tego podchodzić?

Przelicznik masz prosty
Pszczoły średnio w roku spożywają ok. 90—100 kg pokarmu w który jest wliczony nasz Cukier jaki podajemy na zimę czyli trzeba średnio odliczyć 10-15 kilo cukru jaki podajemy , z tego wychodzi że spożywają ok. 75 –85kg miodu na rodzinę pszczelą z tego na każdy miesiąc toku przypada inne spożycie
- Styczeń = 1kg
- Luty = 1 kg
- Marzec = 3 kg
- Kwiecień = 8 kg
- Maj = 15 kg
- Czerwiec = 20 kg
- Lipiec = 15 kg
- Sierpień = 13 kg
- Wrzesień = 8 kg
- Październik = 3 kg
- Listopad = 2 kg
- Grudzień = 1 kg

A wiec
- Jakie posiadamy pożytki
- Ilość już istniejących pasiek (ilość uli w promieniu 2—3km)
- Wyliczyć średnia ilość nektaru z hektara
Pasieka powinna być ustawiona w najdogodniejszym miejscu dla nas na suchym i nasłonecznionym terenie ,w nie zbyt zacienionym miejscu (średnio na dzień słońce powinno padać na ule ok. 4—6 godzin , pszczoły to są dzieci słońca ).Pastwisko pszczele to baza pożytkowa pasieki o promieniu 1,5—2km od miejsca ustawienia pasieki jest to od 706—1256 ha na tej powierzchni pszczoły powinny znaleźć w ciągu sezonu tyle pożytku aby utrzymać się przez cały sezon a nadwyżkę podarować pszczelarzowi
Średnie wyliczenie wynosi od 6—10 kg miodu z ha z czego pszczoły zbiorą ok. 50—60pr czyli z pastwiska o powierzchni 1256 ha przy maksymalnych 10 kg z ha uzyskamy 12560 kg z czego pszczółki przyniosą np. 55pr = 6970 kg miodu
Rodzina pszczela w sezonie spożywa średnio od 80—90 kg miodu więc łatwo obliczyć jakiej wielkości należy ustawić pasiekę na jednym miejscu
Owszem są tereny gdzie głównym pożytkiem jest spadź ,wrzos gdzie w przypadku np. spadzi wydajność z 1ha wzrasta nawet do 700—900kg miodu można postawić większą pasiekę w miarę rozsądku lecz wczesne pożytki jak nektarowe spełniają funkcje rozwojowych

pozd :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 lipca 2018, 21:20 - śr 

Rejestracja: 28 lutego 2010, 20:12 - ndz
Posty: 381
Lokalizacja: Warszawa
szymek1 pisze:
bozena, Witamy nową koleżankę na forum musisz mieć dziewczyno świadomość tego że jedna ramka wygryzionych mlodych pszczół zjada jedną ramkę pokarmu ,nie wiem jaki jest aktualnie u Ciebie pożytek, nie wiem jaki zrobiłaś odkład z iloma ramkami? ale u mnie sytuacja wygląda w pasiece tak że gdybym pszczół nie karmił to by padły z głodu .Pozdrawiam i życzę powodzenia w pszelarstwie...

Kolega słyszał ze dzwoni ale nie wie w którym kościóle. Jest taki przelicznik ramka czerwiu to ramka miodu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 lipca 2018, 21:38 - śr 
mirek54, Takie przeliczniki to sobie można w 4 litery wsadzić ,bez obrazy.Otwiera się odkład i się widzi jaka sytuacja jest ,nikt online nie jest w stanie tego ocenić ,ja widzę po swoich pszczołach ile pokarmu ubywa w odkładach żeby młode pszoly mogły podrosnąć i się otluścić .Na każdej pasiece sytuacja jest inna inny pożytek i inny mikroklimat .Słyszałem nawet o pszczelarzach którzy wybierają miód z odkładów :wink:
Ps U mnie odkłady dostają około 5 kg cukru na rozwój ,na to żeby mogły wystartować.


Na górę
  
 
Post: 04 lipca 2018, 22:11 - śr 

Rejestracja: 23 marca 2017, 23:44 - czw
Posty: 195
Ule na jakich gospodaruję: stojaki wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Gronowo Elbląskie
Można podkarmiać inwertem z pszenicy nie wywoła rabunku Szymek kol Bożena jest na forum o5 lat dłużej niżTy Więc pewnie nas ładuje .odkłady które podkarmiałem inwertem szybciej się rozwijały niż te podkarmiane ciastem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 lipca 2018, 22:58 - śr 

Rejestracja: 20 grudnia 2013, 14:34 - pt
Posty: 337
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: podkarpacie, małopol
Portos, szymek1, to nie szymek.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 lipca 2018, 00:06 - czw 

Rejestracja: 23 marca 2017, 23:44 - czw
Posty: 195
Ule na jakich gospodaruję: stojaki wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Gronowo Elbląskie
Myslę że zainteresowany wiedział


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 lipca 2018, 05:13 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 lipca 2011, 16:47 - pt
Posty: 4332
Lokalizacja: Mrozy/mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 18cm
szymek1 pisze:
Takie przeliczniki to sobie można w 4 litery wsadzić
Czy uważasz, ze pszczoły tylko zużywają pokarm do jedzenia? Może pomyślisz szerzej... Wychowana pszczółka to komórka miodu i pół komórki pierzgi. Czyli realnie 1 ramka czerwiu, to jedna ramka miodu. Przelicznik jest właściwy.

_________________
Węza z własnego wosku.
511 110 110


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 15 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot], ldawid i 19 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji