FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 16 kwietnia 2024, 17:37 - wt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 36 ] 
Autor Wiadomość
Post: 19 lipca 2018, 10:32 - czw 

Rejestracja: 05 lipca 2016, 20:59 - wt
Posty: 180
Lokalizacja: Warmia
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Lidzbark
Potrzebuję kupić maskę do odymiania pszczół. Jaką firmę polecacie na co zwrócić uwagę , jakie filtry będą chronić przed apiwarolem i ewentualnie przed kwasami.
Interesuje mnie wygoda stosowania, stosunek ceny do jakości oraz koszt eksploatacji - wymiany filtrów jak często trzeba je wymieniać.

_________________
przepisy na pyszne sałatki


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 lipca 2018, 11:54 - czw 
AntoniRymsza pisze:
Potrzebuję kupić maskę do odymiania pszczół. Jaką firmę polecacie na co zwrócić uwagę , jakie filtry będą chronić przed apiwarolem i ewentualnie przed kwasami.
Interesuje mnie wygoda stosowania, stosunek ceny do jakości oraz koszt eksploatacji - wymiany filtrów jak często trzeba je wymieniać.


https://lyson.com.pl/srodkidowalkizchor ... 52790.html


Na górę
  
 
Post: 19 lipca 2018, 12:29 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8668
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
XxSebastianxX,

ta sama maska normalnie kosztuje mniej niż połowę z tej ceny, chorzy ludzie ustalają ceny w tej firmie a jeszcze większe jelenie tam kupują, głupia młynarka normalnie kosztuje ok 120zł a u nich przeszło 3x tyle

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 lipca 2018, 20:08 - czw 
kudlaty pisze:
XxSebastianxX,

ta sama maska normalnie kosztuje mniej niż połowę z tej ceny, chorzy ludzie ustalają ceny w tej firmie a jeszcze większe jelenie tam kupują, głupia młynarka normalnie kosztuje ok 120zł a u nich przeszło 3x tyle


Wiem dlatego ja nabyłem za 0 zł i dokupiłem tylko filtry. :mrgreen:
Ogólnie Łysoń ma wszystko strasznie drogo jak widze ceny to czasem mało co na zawał nie zejde.


Na górę
  
 
Post: 19 lipca 2018, 20:25 - czw 
A czy zwykła maseczka, taka jak stosowana do oprysków, nie może być?


Na górę
  
 
Post: 19 lipca 2018, 20:56 - czw 
Malcolm pisze:
A czy zwykła maseczka, taka jak stosowana do oprysków, nie może być?


Nie musi być specjalny wielostopniowy filtr przeciw gazom i substancją toksycznym,koszt około 60 zł nowy(2 wkłady).


Na górę
  
 
Post: 20 lipca 2018, 08:41 - pt 

Rejestracja: 09 lipca 2010, 19:25 - pt
Posty: 589
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Ule na jakich gospodaruję: inny
:arrow: 3M na filtrach muszą być paski kolorów brąz,owy żółty i zielony.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 lipca 2018, 11:32 - pt 

Rejestracja: 05 lipca 2016, 20:59 - wt
Posty: 180
Lokalizacja: Warmia
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Lidzbark
Na stronie Łysonie maska kosztuje 189 zł piszecie że to 2-3x drożej a na allegro też są w granicach 150 zł. Możecie podać link do maski 3M spełniającej ochronę przed dymem apiwarilu wraz z kompletem filtrów.

_________________
przepisy na pyszne sałatki


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 lipca 2018, 17:31 - pt 

Rejestracja: 23 marca 2017, 23:44 - czw
Posty: 195
Ule na jakich gospodaruję: stojaki wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Gronowo Elbląskie
Maski 3M dostaniuesz wkażdym sklepie lub hurtowniBHP mam taką maske i
żałuję że nie kupiłem takiej z osłoną oczu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 lipca 2018, 22:28 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8668
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
AntoniRymsza, mniej niż połowę znaczy ok stówka
taka mam płaciłem 80 kilka złotych
w ubiegłym roku kupiłem dwie takie same znajomemu
tu na aukcji stówka z filtrami jak trzeba i do wszystkiego
https://allegro.pl/maska-adr-gazowa-wie ... 37880.html

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 lipca 2018, 10:10 - sob 

Rejestracja: 05 lipca 2016, 20:59 - wt
Posty: 180
Lokalizacja: Warmia
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Lidzbark
Portos dlaczego brakuje Ci ochrony oczu? To chyba dla lakierników?
Na jaki okres wystarczają te filtry?

_________________
przepisy na pyszne sałatki


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 lipca 2018, 14:40 - sob 
AntoniRymsza pisze:
Portos dlaczego brakuje Ci ochrony oczu? To chyba dla lakierników?
Na jaki okres wystarczają te filtry?



Brakuje mu dlatego że każdy powinien wyposażyć się w taką z ochroną oczu bo jest lepsza, przez śluzówkę też odbywa się wchłanianie substancji toksycznych, czyli min. przez oczy.
Na filtrach pewnie jest podany okres.


Na górę
  
 
Post: 21 lipca 2018, 18:50 - sob 

Rejestracja: 23 marca 2017, 23:44 - czw
Posty: 195
Ule na jakich gospodaruję: stojaki wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Gronowo Elbląskie
Jest z tą ochroną oczu dokładnie jak pisze Sebastian .Okres przechowywania zapasowych filtrów jest oznaczony na opakowaniu do 2021 roku a kupiłem je w 2016 przy naszym użytkowaniu i oczywiście właściwej konserwacji i przechowywywaniu filtry wysyarczają na trzy sezony tak twierdził pracownik hurtowni BHP sprawiał wrażenie kompetentnego.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 lipca 2018, 21:11 - sob 
Portos pisze:
Jest z tą ochroną oczu dokładnie jak pisze Sebastian .Okres przechowywania zapasowych filtrów jest oznaczony na opakowaniu do 2021 roku a kupiłem je w 2016 przy naszym użytkowaniu i oczywiście właściwej konserwacji i przechowywywaniu filtry wysyarczają na trzy sezony tak twierdził pracownik hurtowni BHP sprawiał wrażenie kompetentnego.


Oni wszyscy sprawiają takie wrażenie bo tak ma być :mrgreen:


Na górę
  
 
Post: 21 lipca 2018, 21:38 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 stycznia 2016, 20:17 - sob
Posty: 875
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: ok. Łukowa
Rozpakowane filtry węglowe - max 2 lata i sprzedawca nie ma nic do rzeczy.- z tego co wiem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 lipca 2018, 06:54 - ndz 

Rejestracja: 11 stycznia 2010, 01:33 - pn
Posty: 2667
Lokalizacja: Śląsk...ale Dolny ;)
https://allegro.pl/maska-przeciwgazowa- ... 87712.html
Używam takiej, można znaleźć odpowiedni rozmiar, filtry dostępne bez problemu.

_________________
https://t.me/pump_upp


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 lipca 2018, 10:16 - ndz 

Rejestracja: 23 marca 2017, 23:44 - czw
Posty: 195
Ule na jakich gospodaruję: stojaki wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Gronowo Elbląskie
Zapasowe filtry są pakowame próżniowo .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 lipca 2018, 10:24 - ndz 

Rejestracja: 11 stycznia 2010, 01:33 - pn
Posty: 2667
Lokalizacja: Śląsk...ale Dolny ;)
Dokładnie tak jak piszesz, termin ważności jak w przypadku ryżu jest czystą teorią, jeśli nie rozerwiesz opakowania nie traci na jakości.

_________________
https://t.me/pump_upp


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 lipca 2018, 12:26 - ndz 

Rejestracja: 09 lipca 2010, 19:25 - pt
Posty: 589
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Ule na jakich gospodaruję: inny
Rob obawiam się że filtry w twojej masce mają za mały zakres


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 lipca 2018, 14:54 - ndz 

Rejestracja: 05 lipca 2016, 20:59 - wt
Posty: 180
Lokalizacja: Warmia
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Lidzbark
Czyli od pierwszego użycia przy naszym 5 max 10 krotnym /w sezonie oddzielnie trzeba dymić odkłady/ używaniu w ciągu roku wkłady filtropochłaniaczy powinny skutecznie chronić przez 2 sezony?
Czym się różnią filtropochłaniacze ABEK1P1 ABEK1P2 ABEK1P3
Co tam oczy, wszystko wchłania substancje z otoczenia skóra też oddycha. Najważniejsze zabezpieczyć układ oddechowy.

_________________
przepisy na pyszne sałatki


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 lipca 2018, 15:48 - ndz 

Rejestracja: 11 stycznia 2010, 01:33 - pn
Posty: 2667
Lokalizacja: Śląsk...ale Dolny ;)
wojciechmoro, zatrzymują pary, pyły, gazy, areozole. Osobiście testowane na poligonie gazowym w warunkach użycia gazów i areozoli, identyczny sprzęt mam na stanie w pracy. Spokojnie wystarczy tylko nie wolno zapominać o wymianie filtrów na nowe co jakiś czas jeśli były używane, ja wymieniam co 2 lata.

_________________
https://t.me/pump_upp


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 lipca 2018, 00:19 - pn 
AntoniRymsza pisze:
Czyli od pierwszego użycia przy naszym 5 max 10 krotnym /w sezonie oddzielnie trzeba dymić odkłady/ używaniu w ciągu roku wkłady filtropochłaniaczy powinny skutecznie chronić przez 2 sezony?
Czym się różnią filtropochłaniacze ABEK1P1 ABEK1P2 ABEK1P3
Co tam oczy, wszystko wchłania substancje z otoczenia skóra też oddycha. Najważniejsze zabezpieczyć układ oddechowy.


Skóra to nie błona śluzowa, najwrażliwsza jest twarz, ustami i nosem oddychasz, oczy to twoje "okno" na świat i są wrażliwe więc szanuj je, wystarczy zwykła maska i okulary takie przeźroczyste plastikowe albo pełna maska jak ktoś woli
Podział filtrów
Skuteczność filtracji wyznacza się wobec standardowych aerozoli tj. chlorku sodu i mgły oleju parafinowego. Elementy filtrujące dzieli się w zależności od skuteczności filtrowania na trzy klasy ochronne:
klasa 1 - (oznaczenie P1) - skuteczność filtracji 80% - stosowane do ochrony przed cząstkami stałymi o niskiej toksyczności dla których NDS≥2mg/m3,
klasa 2 - (oznaczenie P2) - skuteczność filtracji 94% - stosowane do ochrony przed cząstkami stałymi i ciekłymi o niskiej i średniej toksyczności dla których NDS≥0,05mg/m3,
klasa 3 - (oznaczenie P3) - skuteczność filtracji 99,95% - stosowane do ochrony przed cząstkami stałymi i ciekłymi o wysokiej toksyczności dla których NDS<0,05mg/m3.


Na górę
  
 
Post: 18 października 2021, 19:48 - pn 

Rejestracja: 22 września 2016, 11:43 - czw
Posty: 369
Lokalizacja: woj. mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
Cześć,
Jaki filtr do odymiania apiwarolem?

Mam taką maskę tylko nie wiem jaki filtr dokupić.

https://allegro.pl/oferta/3m-polmaska-maska-ochronna-lakiernicza-6200-m-eu-9341138535

_________________
Pozdrawiam
Misiek123


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 października 2021, 21:43 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 marca 2021, 00:59 - pn
Posty: 372
Lokalizacja: Radomsko/Warszawa
Ule na jakich gospodaruję: wlkp 12r
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
Było o tym na forum.
Zapisałem sobie odpowiedź ale nie pamiętam kto był autorem.
Chyba tomi007 albo licho

Cytuj:
No dobra riki, chciałeś konkret. Sprawdziłem jakiego filtra potrzebujesz, na podstawie produktów rozkładu amitrazy, samej amitrazy oraz kwasu szczawiowego. Powinieneś szukać filtra takiego jak: P21/1-W-ME, a do niego dobrać wygodną i twarzową maskę, aby okolicznej ludności, zapobiegawczo płynu Lugola nie zaczęto podawać.



Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 października 2021, 12:15 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 grudnia 2020, 14:18 - czw
Posty: 545
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowskiej
Miejscowość z jakiej piszesz: Gliwice
maq123, ze względu na prostacki cynizm wypowiedzi musiałam to być ja...

_________________
przywiało.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 października 2021, 17:28 - wt 

Rejestracja: 22 września 2016, 11:43 - czw
Posty: 369
Lokalizacja: woj. mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
Czy ten filtr będzie odpowiedni do amitrazy?

https://www.3mpolska.pl/3M/pl_PL/p/d/v000078857/

_________________
Pozdrawiam
Misiek123


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 października 2021, 09:44 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 grudnia 2020, 14:18 - czw
Posty: 545
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowskiej
Miejscowość z jakiej piszesz: Gliwice
Filtr wydaje się być całkiem w porządku, przy krótkim kontakcie pewnie smród materiałów z których jest wykonany skutecznie stłumi wszelkie zapachy :) (taki żart)

Z takich "wad" na które wydaje mi się że należy się zgodzić, jeżeli dobrze rozumiem kartę techniczną producenta (link: https://multimedia.3m.com/mws/media/115 ... alogue.pdf), to jest to, że ten filtr nie ma filtra cząstek stałych. Przy dymach jest to dość potrzebna rzecz. Wydaje mi się również, że w tym modelu jest to tylko filtr do półmasek, więc nie chronimy jednocześnie oczu. Mimo że oczy często nas nie pieką to też sporo "chłoną" szczególnie par organicznych. Należałoby się ponadto zastanowić czy maska będzie stosowana również z kwaśnymi parami jak tlenki siarki czy kwas octowy? W takim przypadku najlepiej, aby filtr spełniał klasy ochrony pochłaniania: ABEK1P2 R, AXP3 R, oraz A1 + form (ten ostatni to na formalinę)

Jest ciekawy moim zdaniem filtr, model 6099 klasa ochrony ABEK2P3R, ale do masek pełnych. Czyli chronimy dodatkowo oczy. Też warto dopytać, jaka jest żywotność filtra przy krótkotrwałym stosowaniu, bo jak przy wszystkich tego typu urządzeniach dużo łatwiej sobie zaszkodzić je stosując niż sobie pomóc. Chodzi tutaj głownie o parę wodną, która wydychamy i która w takim filtrze zostaje, często wiele bardzo zaawansowanych urządzeń i filtrów właśnie przez parę wodą i (niestety) zbyt dużą zwilżalność jest jednorazowa. Para wodna zatyka "kanaliki" filtra i uniemożliwia skuteczną separację gazów i par. Działa to trochę tak, że jest mechanizm sitowy transportu i normalnie cząsteczka przez filtr nie przejdzie bo oczko jest za małe, następnie zatyka nam się filtr przez parę wodną która się w kanalikach wytrąca i szczególnie tutaj pary rozpuszczalne w wodzie zaczynają dyfundować przez przegrodę filtra. Zmienia się mechanizm transportu z sitowego na rozpuszczalnikowo-dyfuzyjny. Samo zjawisko jest dość wolne i wymusza zastosowania nowych filtrów za każdym razem. Ponieważ dyfuzja jest zjawiskiem relatywnie wolnym, więc szkodzić sobie będziemy, często nawet tego nie czując, nie przy pierwszym użyciu, ale którymś z kolejnych. Kwestia oceny które to będzie podejście do filtra i jak często musimy wymieniać tego typu filtry przy bardzo krótkim kontakcie.

A tutaj kontakt powinien być raczej znikomy. Nie robimy przecież takiej zasłony dymnej, aby dym osiadał niczym poranna mgła... co nie jest równoznaczne z tym, że filtr będzie miał wydłużoną żywotność, bo mało "filtruje".

_________________
przywiało.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 października 2021, 21:45 - śr 

Rejestracja: 22 września 2016, 11:43 - czw
Posty: 369
Lokalizacja: woj. mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
licho,

Dziękuję za poradę oraz obszerna odpowiedź na moje pytanie. Zdecydowałem się na filtry które znajdują się w tym zestawie 6059 ABEK1 oraz przeciwpyłowy 5911 P1

_________________
Pozdrawiam
Misiek123


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 października 2021, 08:10 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 grudnia 2020, 14:18 - czw
Posty: 545
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowskiej
Miejscowość z jakiej piszesz: Gliwice
Misiek123, cieszę się że mogłem pomóc. Myślę, że dokonałeś dobrego wyboru. Teraz zweryfikuje to praktyka na ile jest to skuteczne, bo teoria teorią...

Wróć proszę z informacją zwrotną, pewnie więcej osób będzie chciało z podobnych rozwiązać skorzystać w przyszłości. Dziękuje.

_________________
przywiało.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 października 2021, 08:36 - czw 

Rejestracja: 23 października 2007, 18:57 - wt
Posty: 1216
Lokalizacja: MAŁOPOLSKA
A swoją drogą , mamy tylu profesorów , wykładowców , piszących artykuły w prasie pszczelarskiej , a opracowania na temat środków ochrony z konkretnymi danymi jakoś nigdy nie spotkałem , no może przeoczyłem , to proszę mnie poprawić .Myślę , że Puławy , jako producent lekarstw pierwsze powinny podjąć temat , naprawdę ważny !
,, Należy stosować ''- taka formułka załatwia sprawę.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 października 2021, 11:44 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 grudnia 2020, 14:18 - czw
Posty: 545
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowskiej
Miejscowość z jakiej piszesz: Gliwice
lalux5, faktycznie w ulotce leku czytamy jedynie

"Specjalne ostrzeżenia
Specjalne środki ostrożności dla osób podających produkt leczniczy weterynaryjny zwierzętom: Działanie amitrazy na organizm ludzki nie zostało dokładnie poznane. W celu uniknięcia wdychania dymu zabiegi należy wykonywać w masce ochronnej. W razie zaobserwowania po kontakcie z lekiem niepokojących objawów, takich jak wymioty, zaburzenia rytmu serca czy zaburzenia ze strony układu nerwowego, należy niezwłocznie zwrócić się o pomoc lekarską oraz przedstawić lekarzowi ulotkę informacyjną lub opakowanie. Osoby o znanej nadwrażliwości na którykolwiek ze składników Apiwarolu powinny unikać kontaktu z produktem leczniczym weterynaryjnym. Nie jeść, nie pić i nie palić tytoniu w czasie wykonywania zabiegu. Po zabiegu umyć ręce."

Sama karta charakterystyki substancji nie jest dostępna i odpowiada jedynie za czystą substancję. Napisałem więc przyjaznego maila z prośba o udostępnienia aktualnej wersji zgodnie z REACH. :twisted:

_________________
przywiało.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 października 2021, 12:20 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 grudnia 2020, 14:18 - czw
Posty: 545
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowskiej
Miejscowość z jakiej piszesz: Gliwice
Znalazłem w karcie charakterystyki w alternatywnych produktach informację "(...) BS EN 14387 Filter type: Combined particles and inorganic gas/vapour type (B-P)"

Sprawdziłem ten filtr kombinowany i utwierdziłem się że Misiek123 dokonał dobrego wyboru. Przynajmniej wg zaleceń producenta Pu Tuo District - Shanghai - China :D

Inny producent (Simonis B.V., Doetinchem - Netherlands) rekomenduje "Wear respiratory protection. EN 143 (Device breathing apparatus with filter Type P3: Dust protection, Protection for Solid particles EN 143)".

Czyli co sobie dobiorą to papier przyjmie, a Ty się człowieku martw.

Problem jest taki, że mało kto zakłada spalanie i karta charakterystyki opisuje przedmiot jakim jest sam "proszek". Tym samym uważam, że jest to poważne zaniedbanie od strony producenta tabletek, że nie wykazuje jasnych rozwiązań - oczywiście bez żadnej reklamy - lecz w oparciu o standard filtrów.

_________________
przywiało.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 października 2021, 09:04 - pn 

Rejestracja: 22 września 2016, 11:43 - czw
Posty: 369
Lokalizacja: woj. mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
Jestem już po pierwszym odymiania pszczół w masce z nowym filtrem i mogę stwierdzić że podczas odymiania nie wyczułem zapachu apiwarolu więc filtry chyba dobrze zostały dobrane.

Ps. Po leczeniu paskami z kwasem szczawiowym w okresie letnim nie spadło za dużo warrozy policzyłem w tych które miały najwięcej to około 50 szt ale pewnie jeszcze jest czerw w rodzinach.

_________________
Pozdrawiam
Misiek123


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 października 2021, 15:03 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 grudnia 2020, 14:18 - czw
Posty: 545
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowskiej
Miejscowość z jakiej piszesz: Gliwice
Misiek123, przed kolejnym użyciem maski i tego samego filtr sprawdź na sucho czy nie wyczuwasz dziwnych charakterystycznych zapachów, oraz czy nie masz problemów z oddychaniem - ciężko jest Ci oddychać przez przytkany filtr. Ciekawi mnie czas życia takiej maski przy krótkim kontakcie.


Chyba, że każdorazowo zmieniasz filtry...

_________________
przywiało.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 października 2021, 23:38 - pn 

Rejestracja: 04 grudnia 2009, 18:00 - pt
Posty: 678
Lokalizacja: Wrocław
Ule na jakich gospodaruję: ramka 36-18
A nie lepiej przed przystąpieniem do odymiania puścić jeden lub dwa dymki kontrolne i zaobserwować z której strony wieje wiatr (lub jak rozprzestrzenia się dym) i dopiero przystąpić do pracy od właściwej strony?.Maskę (z tych porządniejszych) zastosowałem tylko pierwszy i chyba ostatni raz do tych celów. Przy odymianiu apiwarolem faktycznie może ona być niezbędna, gdyż czas przy odymianiu jest wydłużony.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 października 2021, 08:14 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 lutego 2017, 17:00 - wt
Posty: 1113
Ule na jakich gospodaruję: D17
Miejscowość z jakiej piszesz: Sucha Beskidzka
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=pRiebFNSGyo&t=139s[/youtube]

_________________
--
Najlepszy czas na zasadzenie drzewa był 20 lat temu. Następny najlepszy czas jest teraz.

https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/2uXs/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 36 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 43 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji