FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 18:51 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 16 ] 
Autor Wiadomość
Post: 28 lipca 2018, 09:46 - sob 

Rejestracja: 12 marca 2015, 19:04 - czw
Posty: 82
Ule na jakich gospodaruję: WP,D1/2
Miejscowość z jakiej piszesz: Olsztyn
Skończyły mi się już pożytki i zastanawiam się czym zacząć karmić na zimę. Dotychczas karmiłem inwertem pod koniec sierpnia. Ale ten rok wyjątkowy wszystko kwitło szybciej o conajmniej miesiąc. I teraz się zastanawiam czym karmić cukrem inwertem a może ciastem.
Oczywiście najtaniej cukrem, natomiast z ciastem najmniej problemu z podkarmianiem i podkarmiaczkami. Z tego względu preferowałbym ciasto ale czy zdążą przerobić do końca sierpnia 15 kg ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 lipca 2018, 11:09 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 lipca 2010, 10:15 - sob
Posty: 2911
Lokalizacja: Pogórze Izerskie
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 dadanta
Wezmą jak i ile będą chciały ,a nawet jak zostanie do wiosny to nic nie szkodzi.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 lipca 2018, 12:42 - sob 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3954
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
perditor pisze:
Z tego względu preferowałbym ciasto ale czy zdążą przerobić do końca sierpnia 15 kg ?

Wezmą , na filmikach pokazują , że dawają ciasto w styczniu i biorą , to dlaczego miałyby w sierpniu nie przerobić .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 lipca 2018, 13:56 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
emka24 pisze:
Wezmą jak i ile będą chciały ,a nawet jak zostanie do wiosny to nic nie szkodzi.

przez zimę nałapie wilgoci i zrobi się papka w której bedą się topiły pszczoły

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 lipca 2018, 14:03 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 lipca 2010, 10:15 - sob
Posty: 2911
Lokalizacja: Pogórze Izerskie
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 dadanta
kudlaty pisze:
przez zimę nałapie wilgoci i zrobi się papka w której bedą się topiły pszczoły

Nie ma się czym chwalić(własne doświadczenie)przy leczeniu ks w końcu listopada ,zauważyłem ,że niektóre mają b.mało pokarmu.Karmione były ciastem całą zimę.Przezimowały,rozwinęły się itd.i nie zalały się.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 lipca 2018, 15:15 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
emka24,
ja też napisałem na podstawie własnego doświadczenia została mi połowa z 15kg opakowania ciasta zostawiłem to w nieogrzewanym pomieszczeniu na wiosnę sobie o tym przypomniałem wokół opakowania ciasta biała kałuża rozwodnionego ciasta, wczesną wiosną też od czasu do czasu dawałem ciasto czy potrzeba czy nie i w rodzinach które nie zdążyły zjeść o czasie ciasto rozwadniało się i pszczoły się do tej papki przyklejały, może to zależy od rodzaju ciasta i sposobu podania

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 lipca 2018, 17:14 - ndz 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6405
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Na pewno
kudlaty pisze:
to zależy od rodzaju ciasta i sposobu podania
;) .

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 lipca 2018, 18:25 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 lutego 2017, 17:00 - wt
Posty: 1113
Ule na jakich gospodaruję: D17
Miejscowość z jakiej piszesz: Sucha Beskidzka
perditor, zamiast czytać mądrości o podkarmiu ciastem w różnych okresach, zacznij przygotowywać pszczółki do zimowli już dziś. Nie zrozum mnie źle - teraz podkarmiaj na czerw.

Nie ma czegoś takiego jak 15 cukru czy ciasta, czy innych węgli. Koszt za karmienia zależny jest od matki(poczytaj bucfast<>krainka), od pożytków jesiennych(niektórzy dają 4kg cukru inni 20kg ).

Jeśli nie dostosujesz dawki nakarmienia do pożytku i do siły rodziny np. koniec września pszczoły na 4 ramkach, a miód z cukrem na 10 ramkach po 4/5 - trzeba czemprędzej pójść do plebana i dać na msze by przezimowaly.

_________________
--
Najlepszy czas na zasadzenie drzewa był 20 lat temu. Następny najlepszy czas jest teraz.

https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/2uXs/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 lipca 2018, 18:45 - ndz 

Rejestracja: 14 czerwca 2016, 08:15 - wt
Posty: 842
Ule na jakich gospodaruję: dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Białystok
Maxik pisze:
perditor, zamiast czytać mądrości o podkarmiu ciastem w różnych okresach, zacznij przygotowywać pszczółki do zimowli już dziś. Nie zrozum mnie źle - teraz podkarmiaj na czerw.

Nie ma czegoś takiego jak 15 cukru czy ciasta, czy innych węgli. Koszt za karmienia zależny jest od matki(poczytaj bucfast<>krainka), od pożytków jesiennych(niektórzy dają 4kg cukru inni 20kg ).

Jeśli nie dostosujesz dawki nakarmienia do pożytku i do siły rodziny np. koniec września pszczoły na 4 ramkach, a miód z cukrem na 10 ramkach po 4/5 - trzeba czemprędzej pójść do plebana i dać na msze by przezimowaly.

Oto cała tajemnica karmienia. Na najchudszym plastrze powinno być powyżej 15 cm pokarmu. Wtedy nieważne ile ramek pokarmu nie zabraknie do wiosny. Oczywiście im mniej ramek tym pszczoły mniej spracowane i lepiej zimują.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 lipca 2018, 20:56 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 stycznia 2011, 17:54 - śr
Posty: 3365
Lokalizacja: Lubelskie.51°10'51.50"N 22°35'32.23"E
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski DanLan 435/170
Wiech pisze:
Oczywiście im mniej ramek tym pszczoły mniej spracowane i lepiej zimują.
Byle nie za mało bo w styczniu będzie reanimacja ciastem ! sztuka polega na tym aby nie karmić pszczół od zera w ostatniej chwili bo właśnie w taki sposób zajeżdża się rodzinę .

_________________
Wiesiek33

TANKUJĘ TYLKO NA-PKN ORLEN


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 lipca 2018, 21:36 - ndz 

Rejestracja: 20 sierpnia 2017, 17:40 - ndz
Posty: 774
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Łódzki-wschodni
wiesiek33 pisze:
sztuka polega na tym aby nie karmić pszczół od zera w ostatniej chwili bo właśnie w taki sposób zajeżdża się rodzinę .
Dokładnie, jeszcze sztuką jest aby w warunkach ( lipa ostatni pożytek) umiejętnie wykorzystać starą pszczołę a podkarmianie na czerw tak dozować, aby utrzymać równowagę w podawaniu syropu i z zapewnieniem odpowiedniej ilości miejsca na czerw. Przy umiejętnym podkarmianiu na czerw ( wielkość dawek) mamy i dobrze odżywioną młodą pszczołę i sporą część pokarmu już jako zapas zimowy.

_________________
Pozdrawiam
Marek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 lipca 2018, 22:04 - ndz 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3954
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
Marekp57 pisze:
umiejętnie wykorzystać starą pszczołę

Nie da się wykorzystać starej pszczoły do przerobienia zapasów , ciekawe kto widział stare pszczoły na plastrze , przerabiające, czy sklepiące zapasy .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 lipca 2018, 09:05 - pn 

Rejestracja: 20 sierpnia 2017, 17:40 - ndz
Posty: 774
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Łódzki-wschodni
Hieronim pisze:
Marekp57 pisze:
umiejętnie wykorzystać starą pszczołę

Nie da się wykorzystać starej pszczoły do przerobienia zapasów , ciekawe kto widział stare pszczoły na plastrze , przerabiające, czy sklepiące zapasy .
Hieronim, idąc dalej tym tokiem rozumowania zapytam, czy ktoś widział stare pszczoły siedzące na plastrze i przyglądające się jak młodzierz zasuwa? No może to coś w rodzaju "fali", jak w wojsku. Myślę ,że jednak dobrze wiesz o co chodziło. :wink:

_________________
Pozdrawiam
Marek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 lipca 2018, 09:59 - pn 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3954
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
Marekp57 pisze:
idąc dalej tym tokiem rozumowania zapytam, czy ktoś widział stare pszczoły siedzące na plastrze i przyglądające się jak młodzierz zasuwa? No może to coś w rodzaju "fali", jak w wojsku. Myślę ,że jednak dobrze wiesz o co chodziło. :wink:

Porównanie nietrafione , taka jest biologia rodziny pszczelej , stara pszczoła może donieść nektaru , pyłku , czy wody , ale nie poszyje plastrów.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 lipca 2018, 10:31 - pn 

Rejestracja: 20 sierpnia 2017, 17:40 - ndz
Posty: 774
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Łódzki-wschodni
Hieronim pisze:
Porównanie nietrafione , taka jest biologia rodziny pszczelej , stara pszczoła może donieść nektaru , pyłku , czy wody , ale nie poszyje plastrów.
Przygotowanie zapasów to również stworzenie odpowiednich warunków w ulu ( rodzinie) i tu akurat wszystkie ręce na pokład. Nie tylko zasklepianie. Już nie chciałem tego pisać, ale muszę, pod pojęciem "stara pszczoła" w tym okresie ( po lipowym), rozumiemy pszczołę która nie wejdzie do kłębu zimowego i w grupie "starej pszczoły " są osobniki zdolne do wszystkich prac w ulu, odpowiednio zatrudnione zejda wcześniej , niespracowane "zaciemniają" siłę rodziny .

_________________
Pozdrawiam
Marek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 lipca 2018, 21:49 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 stycznia 2011, 17:54 - śr
Posty: 3365
Lokalizacja: Lubelskie.51°10'51.50"N 22°35'32.23"E
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski DanLan 435/170
Hieronim, To właśnie stara pszczoła przenosi
ten pokarm na ramki a praktycznie obecne pszczoły nawet i te "młode ,,wiosny nie doczekają .

_________________
Wiesiek33

TANKUJĘ TYLKO NA-PKN ORLEN


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 16 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji