FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 11:35 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Co zrobić?
Post: 16 sierpnia 2018, 07:44 - czw 

Rejestracja: 12 marca 2015, 19:04 - czw
Posty: 82
Ule na jakich gospodaruję: WP,D1/2
Miejscowość z jakiej piszesz: Olsztyn
Przyszedł do mnie sąsiad, który od pewnego czasu zaczął pszczelarzyć.
Ma 1 ul do którego włożył rójkę w maju. Rodzina nie jest silna, obsiada 5-6 odbudowanych ramek warszawskich poszerzanych.
Problem w tym, że pszczoły zalewają gniazdo a sąsiad nie posiada suszu by udostępnić matce miejsce na czerwienie. Dodane wcześniej ramki z wezą nie zostały odbudowane. Sam bym poratował go suszem, ale mam zupełnie inny typ ramki. W dodatku zaraz po lipie wystąpiła spadź.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Co zrobić?
Post: 16 sierpnia 2018, 08:54 - czw 

Rejestracja: 23 lutego 2014, 19:04 - ndz
Posty: 536
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Władysławów
Zrobić miodobranie z 3 ramek ;)

_________________
Robiąc byle co stajesz się byle kim.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Co zrobić?
Post: 16 sierpnia 2018, 10:04 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 listopada 2013, 21:57 - czw
Posty: 2450
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski 12 ramkowy 5x1/2
Miejscowość z jakiej piszesz: lubelskie
Daj jemu ze cztery ramki suszu niech sobie wytnie i wstawi w swoje i w środek gniazda ,pszczoły to sobie pokleją,ważne by matka miała gdzie czerwić ,teraz.

_________________
Dzisiaj spojrzałem na swój nick ,potem na awatar.To nie jest tak jak myślisz się uśmiałem,ale i tak jestem za legalizacją.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Co zrobić?
Post: 16 sierpnia 2018, 10:25 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2286
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
ile ma teraz czerwiu na tych ramkach ? jak 4 solidne ramki czerwiu to nie jest źle... - w takiej sytuacji ja bym juz nic nie kombinowal - zazimowal na tej ilości ramek i niech się teraz juz zalewają...

własnie teraz trzeba już zacząć myślec o zalewaniu gnazda a a nie rozczerwianiu matek... - z dziś złożonego jajeczka pszczoła wygryzie się 6 września - co znaczy że obleci sie okolo 15 września ! a jeszcze powinna mieć trochę czasu na utuczenie się pyłkiem aby nabrać ciała białkowo-tłuszoczowego... a z tego co widzę to w polu robi się bieda z pyłkiem - coraz mniej roślin kwitnie...

jak ktoś chce dodawać teraz ramki to ma na to max tydzień... póżniej nie widzę sensu - pszczoła z tego poźnego czerwiu wyląduje na dennicy w połowie listopada do tego znikną zapasy pierzgi które lepiej aby zostały na wiosnę...

w zesłym roku miałem jedną rodzinę co to tez mi się zalała w sierpniu (reproduktorka Elgon26 od Polbarta z 2017r) - nie zasiłałem jej czerwiem od innych a przeizmowała najlepiej ze wszytskich przy praktycznie zerowym osypie... obsiadały 10 ramek wlkp i pod koniec sierpnia miały już tylko moze z 1-2 ramki czerwiu... co ciekawe pszczoły były podkarmiane na czerw ale brakowało pyłku w okolicy i ta rodzina z tego względu b. ograniczyła czerwienie... inne miały po 5-6 ramek czerwiu...

reprodktorka El26 poszła do zimy na 10 ramkach i na takiej samej liczbie wystartowała na wiosnę...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Co zrobić?
Post: 16 sierpnia 2018, 11:10 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lipca 2018, 09:33 - pt
Posty: 360
Lokalizacja: Północne Lubuskie
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: SŁUBICE
perditor pisze:
Ma 1 ul do którego włożył rójkę w maju. Rodzina nie jest silna, obsiada 5-6 odbudowanych ramek warszawskich poszerzanych.


tak to jest z rójkami różny materiał się trafia ....

ja w połowie maja złapałem rójkę dziś jest na 10 ramkach Warszawskich Poszerzanych i dostały tylko jedna ramkę z pokarmem w części i czerwiem oraz 9 x węzę i od lipca podkarmiałem pobudzająco.... gdyby nie charakter killera było by super :mrgreen:

Jeśli nie karmione to można odwirować z 2-3 ramki i zabrać sobie miód albo odwirować rmaki oddać a "miód": dać na stymulowanie/podkarmienie obecnie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Co zrobić?
Post: 16 sierpnia 2018, 13:46 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 stycznia 2013, 01:03 - ndz
Posty: 3409
Lokalizacja: dolnośląskie/ Lubomierz
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski korpusowy
Miód ze spadzią odwirować bez czerwiu, ramki rozsunąć, w środek wstawić wykręcone i podkarmić. Dużymi dawkami by nie poszły na spadź za dużo, jak jest. Jak będzie środek pusty, to na czerwi mimo podkarmiania intensywnego.

_________________
Ewa
Nie sztuką jest leczyć. Sztuką jest zdrowych przy zdrowiu utrzymać.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Co zrobić?
Post: 16 sierpnia 2018, 13:52 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2286
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
idzia12 pisze:
Miód ze spadzią odwirować bez czerwiu, ramki rozsunąć, w środek wstawić wykręcone i podkarmić. Dużymi dawkami by nie poszły na spadź za dużo, jak jest. Jak będzie środek pusty, to na czerwi mimo podkarmiania intensywnego.


racja - nie doczytałem, że zalały się spadzią... jeżeli to faktycznie spadź to trzeba się jej pozbyć...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Co zrobić?
Post: 16 sierpnia 2018, 20:12 - czw 

Rejestracja: 06 lipca 2016, 07:31 - śr
Posty: 81
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Czestochowa
Tomi007 ile czasu potrzebuje pszczola zeby sie utuczyc?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Co zrobić?
Post: 16 sierpnia 2018, 20:34 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2286
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
PasiekaIGNAS pisze:
Tomi007 ile czasu potrzebuje pszczola zeby sie utuczyc?


B. Ciekawe pytanie... Szczerze to nigdzie nie wyczytałem ile potrzeba na to czasu... Ale powinna zdążyć objeść się pyłkiem (pierzgą) i miodem... I przede wszystkim oblecieć... Oblot następuje około 9tego dnia po wygryzieniu... Można więc przyjąć że minimalny okres to 10 dni... Dodajmy do tego jeszcze z 5 dni na owe "utuczenie" ale to są b. Orientacyjnie szacunki... Na zasadzie gdybania... W każdym razie trzeba pamiętać aby była pierzga w ulu... Oraz aby nie było już czerwiu do karmienia bo to spracowuje najbardziej pszczołę...
Także licząc pi razy oko wychodzi 21 dni od jajeczka do pszczoły + 15 dni na Oblot i utuczenie... Gdzieś była fajna tabelka podająca jaki % pszczoły żyje do wiosny w zależności od terminu wygryzienia... Była tu nawet gdzieś na forum... W każdym razie pszczoły z jaj wrzesniowych wyoadaly duzo gorzej od sierpniowych... Czerwienie na pszczołe zimową zaczynało się wg tej tabelki już od 15tego lipca...

Gdyby ktoś gdzieś znalazł szczegółowe informacje ile czasu potrzebuje pszczoła na zbudowanie odpowiedniej wielkości ciała białkowo-tluszczowego to byłbym b. Wdzięczny za jej podanie...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Co zrobić?
Post: 17 sierpnia 2018, 06:46 - pt 

Rejestracja: 12 marca 2015, 19:04 - czw
Posty: 82
Ule na jakich gospodaruję: WP,D1/2
Miejscowość z jakiej piszesz: Olsztyn
Wczoraj popołudniu zajrzałem do rzeczonego ula, sąsiad trochę podkoloryzował sprawę :-).
Jednak po przejrzeniu wyszło że na tych 5 ramkach znajduje się w wianek miodu+nakrop razem ok 12 - 7 cm a reszta po sam dół to czerw w różnych stadiach. Na jednej skrajnej pierzga +niezasklepiony miód.
Uznałem, że lepiej zostawić im ten miód niż robić sajgon z czerwiem. Odebrałem im tylko nadmiar węzy, pozostawiłem na skraju dwie ramki, może podczas karmienia postanowią ją odbudować. Co do spadzi to jakoś nie zauważyłem, być może była pod zasklepem, o ile wcześniej nie poszła na rozwój rodziny. Za chwilę pszczoły będą karmione więc sukcesywnie zejdą w dół plastra. A z powrotem dojdą do tego miejsca [zasklepionego miodu] dopiero na wiosnę lub tuż przed oblotem. Podziękowania wszystkim.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Co zrobić?
Post: 17 sierpnia 2018, 10:29 - pt 
tomi007 pisze:
PasiekaIGNAS pisze:
Tomi007 ile czasu potrzebuje pszczola zeby sie utuczyc?


B. Ciekawe pytanie... Szczerze to nigdzie nie wyczytałem ile potrzeba na to czasu... Ale powinna zdążyć objeść się pyłkiem (pierzgą) i miodem... I przede wszystkim oblecieć... Oblot następuje około 9tego dnia po wygryzieniu... Można więc przyjąć że minimalny okres to 10 dni... Dodajmy do tego jeszcze z 5 dni na owe "utuczenie" ale to są b. Orientacyjnie szacunki... Na zasadzie gdybania... W każdym razie trzeba pamiętać aby była pierzga w ulu... Oraz aby nie było już czerwiu do karmienia bo to spracowuje najbardziej pszczołę...
Także licząc pi razy oko wychodzi 21 dni od jajeczka do pszczoły + 15 dni na Oblot i utuczenie... Gdzieś była fajna tabelka podająca jaki % pszczoły żyje do wiosny w zależności od terminu wygryzienia... Była tu nawet gdzieś na forum... W każdym razie pszczoły z jaj wrzesniowych wyoadaly duzo gorzej od sierpniowych... Czerwienie na pszczołe zimową zaczynało się wg tej tabelki już od 15tego lipca...

Gdyby ktoś gdzieś znalazł szczegółowe informacje ile czasu potrzebuje pszczoła na zbudowanie odpowiedniej wielkości ciała białkowo-tluszczowego to byłbym b. Wdzięczny za jej podanie...


Wrzesień jednak nie taki zły jak go malują :)

od 27 sierpnia do 7 września

- " " 88%

od 8 września do 18 września

- " " 70%

od 19 września do 27 września

- " " 41%


Na górę
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 22 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji