FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 22:57 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 28 ] 
Autor Wiadomość
Post: 16 sierpnia 2018, 13:34 - czw 
Nowo zarejestrowani użytkownicy

Rejestracja: 05 czerwca 2017, 20:36 - pn
Posty: 9
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Limanowa
Witam. Czy mógłby mi ktoś odpowiedzieć na pytanie. Czy można odbierać miód z ula który wcześniej odymiłem apriwarolem. Zrobiłem odkład, odymiłem no a pszczółki trochę miodu przyniosły i teraz mam dylemat. Można odebrać, czy nie można?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 sierpnia 2018, 13:59 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 stycznia 2013, 01:03 - ndz
Posty: 3409
Lokalizacja: dolnośląskie/ Lubomierz
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski korpusowy
Jak nie chcesz się truć to nie. Ja przynajmniej bym nie brała bo szanuję zdrowie ponad wszystko. Jak chciałeś brać miód z odkładu, to trzeba stosować kwasy.

_________________
Ewa
Nie sztuką jest leczyć. Sztuką jest zdrowych przy zdrowiu utrzymać.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 sierpnia 2018, 14:28 - czw 
Mlody pszczelarz pisze:
Witam. Czy mógłby mi ktoś odpowiedzieć na pytanie. Czy można odbierać miód z ula który wcześniej odymiłem apriwarolem. Zrobiłem odkład, odymiłem no a pszczółki trochę miodu przyniosły i teraz mam dylemat. Można odebrać, czy nie można?


Ty stosujesz leki że się tak wyrażę ścisłego zarachowania i nie wiesz jaki jest okres karencji, a ty w ogóle ulotkę czytałeś czy sobie od tak spaliłeś tabletkę i jesteś zadowolony?
Ja pszczołom zawsze zostawiam żeby miały i przynajmniej czuły się lepiej ale są i tacy co z gniazda wirują bo sknerstwo ich czasem do tego popycha.


Na górę
  
 
Post: 16 sierpnia 2018, 15:45 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 listopada 2009, 02:01 - czw
Posty: 3699
Lokalizacja: mad górną Mierzawą
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D
Okres karencji na miód to wg producenta 5 dni.
Czyli rozumiem, że miód zgromadzony przez pszczoły po więcej niż 5 dniach od użycia apiwarolu może już być dopuszczony do spożycia?

_________________
Pozdrawiam, dziadek Józef


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 sierpnia 2018, 16:31 - czw 
JM pisze:
Okres karencji na miód to wg producenta 5 dni.
Czyli rozumiem, że miód zgromadzony przez pszczoły po więcej niż 5 dniach od użycia apiwarolu może już być dopuszczony do spożycia?


Jesli masz wątpliwosci to pytaj producenta :lol:
Pisze na ulotce nie stosowac w okresie produkcji miodu konsumpcyjnego?-Pisze,więc o co chodzi?


Na górę
  
 
Post: 16 sierpnia 2018, 17:12 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 listopada 2009, 02:01 - czw
Posty: 3699
Lokalizacja: mad górną Mierzawą
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D
XxSebastianxX pisze:
JM pisze:
Okres karencji na miód to wg producenta 5 dni.
Czyli rozumiem, że miód zgromadzony przez pszczoły po więcej niż 5 dniach od użycia apiwarolu może już być dopuszczony do spożycia?


Jesli masz wątpliwosci to pytaj producenta :lol:
Pisze na ulotce nie stosowac w okresie produkcji miodu konsumpcyjnego?-Pisze,więc o co chodzi?

Ale pytałem na forum, kto nie wie lub nie chce odpowiedzieć może milczeć.
Więc dalej rozumiem, że 5 dni przed okresem produkcji to chyba nie jest już w okresie produkcji?

_________________
Pozdrawiam, dziadek Józef


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 sierpnia 2018, 19:01 - czw 
Nowo zarejestrowani użytkownicy

Rejestracja: 05 czerwca 2017, 20:36 - pn
Posty: 9
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Limanowa
Tyle że amitraza utrzymuje sie trochę dłużej w ulu i czy przeniknie do miodu? . Miód który chciałbym odwirowac to spadz i o ile mi wiadomo nie jest zbyt dobry do zimowania. Więc dlatego pytam czy można go odwirowac.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 sierpnia 2018, 19:18 - czw 
Mlody pszczelarz, odwirowac go mozna ale ja osobiscie to bym tego miodu nie jadl ,
1-No pytanie ,po jakiego grzyba dymiles rodzine w ktorej byl miod ? Sa leki ekologiczne rownie skuteczne na warroze nie skazajace miodu przyjacielu .musisz jeszcze chlebusia zjesc :P


Na górę
  
 
Post: 16 sierpnia 2018, 20:24 - czw 
Nowo zarejestrowani użytkownicy

Rejestracja: 05 czerwca 2017, 20:36 - pn
Posty: 9
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Limanowa
Tylko że ja dymilem gdzieś na początku mają. Zaraz jak zrobilem odklad. Wtedy jeszcze nie było miodu. Chodzi mi o to, czy może być amitraza w miodzie który pszczoły przyniosły w czerwcu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 sierpnia 2018, 20:57 - czw 
JM pisze:
Okres karencji na miód to wg producenta 5 dni.
Czyli rozumiem, że miód zgromadzony przez pszczoły po więcej niż 5 dniach od użycia apiwarolu może już być dopuszczony do spożycia?

Nie wiem skąd takie dane masz ale Amitraza ulega degradacji po 30 dniach
tak kiedyś pisało nawet na opakowaniu
Mlody pszczelarz pisze:
Tylko że ja dymilem gdzieś na początku mają. Zaraz jak zrobilem odklad. Wtedy jeszcze nie było miodu. Chodzi mi o to, czy może być amitraza w miodzie który pszczoły przyniosły w czerwcu.

Coś piszesz nie składnie
- odkład robiłeś na początku mają i odymiłeś owszem prawidłowo zrobiłeś
- miód odkład przyniósł w czerwcu
- Dziś mamy połowę sierpnia
i co ty chcesz brać resztki skrystalizowanego miodu pomyśl co piszesz :wink:


Na górę
  
 
Post: 16 sierpnia 2018, 21:12 - czw 

Rejestracja: 07 marca 2013, 17:54 - czw
Posty: 627
Lokalizacja: Baćkowice
Ule na jakich gospodaruję: WP=> Wlkp
Jesli amitraza z tabletki nie zabije pojedynczej pszczoly to ile by jej musialo byc zeby zabic czlowiek
Nie w temacie ale napisze ze kupilem sobie do gniazdka odstraszacz much, komarow itp (fumigator? Czy jakos tak firmy BROS o dziwo dziala :)), wiec jak dla mnie miod z amitraza jest o wiele mniej szkodliwy niz to co kupilem.
A co do trucia, malo kto by chcial zamieszkac w jaskini w lesie i jesc korzonki i inne listki po to zeby zdrowo zyc bez wszechobecnej chemi

_________________
Nie mów że coś jest niemożliwe
jeśli tego nie próbowałeś


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 sierpnia 2018, 21:28 - czw 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6405
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Mlody pszczelarz pisze:
Tylko że ja dymilem gdzieś na początku mają. Zaraz jak zrobilem odklad. Wtedy jeszcze nie było miodu. Chodzi mi o to, czy może być amitraza w miodzie który pszczoły przyniosły w czerwcu.

To tak trzeba pisać od razu ,w takim wypadku możesz, okres karencji dawniej wynosił 30 dni po zabiegu .
czyli tak .
Zostawię jak jest Bogdan mnie uprzedził ;) .

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 sierpnia 2018, 21:33 - czw 
Dominikkuchniak pisze:
BROS

Prawie wszystkie ich produkty oparte są na bazie olejków eterycznych
https://bros.pl/pl/bros-zielona-moc-ele ... -na-komary
Złocień jest zalecany przy walce z warozą jako olejek eteryczny lub suszome kwiaty do odymiania i palenia w podkurzaczu !!!


Na górę
  
 
Post: 16 sierpnia 2018, 22:23 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 listopada 2009, 02:01 - czw
Posty: 3699
Lokalizacja: mad górną Mierzawą
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D
BoCiAnK pisze:
JM pisze:

Okres karencji na miód to wg producenta 5 dni.
Czyli rozumiem, że miód zgromadzony przez pszczoły po więcej niż 5 dniach od użycia apiwarolu może już być dopuszczony do spożycia?

Nie wiem skąd takie dane masz ale Amitraza ulega degradacji po 30 dniach
tak kiedyś pisało nawet na opakowaniu

No właśnie kiedyś było tak napisane, ale obecnie już nie jest.
Natomiast firmowa specyfikacja Apiwarolu mówi jedynie cyt.
"Okres karencji
Miód – 5 dni
Nie stosować w okresie produkcji miodu konsumpcyjnego."

Nic nie ma więcej o żadnych 30 dniach.
To ja sam już nie wiem jak interpretować te 5 dni okresu karencji.
Wydaje mi się więc, że okres karencji oznacza tyle, iż po 5 dniach można już rozpocząć produkcję miodu konsumpcyjnego.

_________________
Pozdrawiam, dziadek Józef


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 sierpnia 2018, 22:41 - czw 

Rejestracja: 07 marca 2013, 17:54 - czw
Posty: 627
Lokalizacja: Baćkowice
Ule na jakich gospodaruję: WP=> Wlkp
BoCiAnK pisze:
Dominikkuchniak pisze:
BROS

Prawie wszystkie ich produkty oparte są na bazie olejków eterycznych
https://bros.pl/pl/bros-zielona-moc-ele ... -na-komary
Złocień jest zalecany przy walce z warozą jako olejek eteryczny lub suszome kwiaty do odymiania i palenia w podkurzaczu !!!


https://bros.pl/pl/bros-elektro-plyn-na ... y-i-mrowki

_________________
Nie mów że coś jest niemożliwe
jeśli tego nie próbowałeś


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 sierpnia 2018, 22:47 - czw 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6405
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
JM pisze:
Wydaje mi się więc, że okres karencji oznacza tyle, iż po 5 dniach można już rozpocząć produkcję miodu konsumpcyjnego.

I każdy użytkownik tak pewnie będzie interpretował . Świat się zmienia Apiwarol też :|

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 sierpnia 2018, 23:13 - czw 
JM, To już od jakiegoś czasu na ulotce jest napisane że karencja wynosi 5 dni a nie 30 jak dawniej, była już dyskusja kiedyś na ten temat na forum .Niedługo napiszą że po pięciu godzinach od dymienia będzie można wirować miód :mrgreen:.
Ps papierosy tez juz sa prawie nieszkodliwe :haha:


Na górę
  
 
Post: 16 sierpnia 2018, 23:59 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 listopada 2009, 02:01 - czw
Posty: 3699
Lokalizacja: mad górną Mierzawą
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D
szymek1 pisze:
JM, To już od jakiegoś czasu na ulotce jest napisane że karencja wynosi 5 dni a nie 30 jak dawniej, była już dyskusja kiedyś na ten temat na forum .Niedługo napiszą że po pięciu godzinach od dymienia będzie można wirować miód :mrgreen:.
Ps papierosy tez juz sa prawie nieszkodliwe :haha:
No, dlatego właśnie ja stary dziadek nic już nie wiem. Było 30 dni, jest 5.

Teraz uwaga: filmik pod poniższymi linkami mogą oglądać tylko lekarze, farmaceuci lub pracownicy naukowi związani z branżą farmaceutyczną, takie bowiem śmieszne, aczkolwiek groźnie brzmiące zastrzeżenie widnieje na linku, umieszczonym na samym dole strony producenta z ulotką Apiwarolu. Mimo tego, z niejakim dreszczykiem emocji obejrzałem, może się nie zorientują?

Na tymże to filmie instruktażowym Pan dr Skubida się nie certoli i groźną truciznę w paskach Biowaru ładuje do ula gołymi ręcami, potem po 8 tygodniach zaleca je bezwzględnie z ula usunąć, nie zostawiać na zimę, co po tak długim czasie nie wiedzieć czemu może sugerować nadal jakoweś ich czynne działanie, a z drugiej strony nieco później, Pan dr wbrew fabrycznej ulotce mówiącej o 5 dniach karencji przy stosowaniu Apiwarolu zaleca okres stosowania na 30 dni przed wystąpieniem pożytku.

Istny galimatias.

_________________
Pozdrawiam, dziadek Józef


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 sierpnia 2018, 01:34 - pt 

Rejestracja: 09 lipca 2010, 19:25 - pt
Posty: 589
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Ule na jakich gospodaruję: inny
:arrow: chemia się zmieniła :haha:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 sierpnia 2018, 07:27 - pt 

Rejestracja: 09 września 2013, 21:57 - pn
Posty: 199
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Dlatego ja nie wierzę zarówno w 5 dni jak i 30.
Pewność wg mnie daje leczenie jesienią przy braku czerwiu i posiadanie miodni nie mających nigdy kontaktu z lekiem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 sierpnia 2018, 09:05 - pt 
Co tutaj dużo pisać, wszyscy mamy świadomość tego że amitraza to jest trucizna to jest śmierć, trzeba bardzo być ostrożnym. Dlatego ja bardzo mało dymie i robię to tylko w okresie jesiennym. Odkłady dymie jeden raz ,rodziny produkcyjne 2 maksymalnie 3 razy ,słyszałem o ludziach którzy używają apiwarolu 8 razy w ciągu sezonu, wiosną i później jesienią ,masakra.


Na górę
  
 
Post: 17 sierpnia 2018, 10:21 - pt 

Rejestracja: 21 marca 2017, 17:19 - wt
Posty: 81
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Łask
szymek1 pisze:
Co tutaj dużo pisać, wszyscy mamy świadomość tego że amitraza to jest trucizna to jest śmierć,


Szymek - trochę się czepiam ale sól to śmierć ,alkohol -śmierć,cukier też już nie krzepi -tylko śmierć. Siarka też śmierć ,ale jako konserwant w małych ilościach jest nawet zdrowa :lol:

pozdrawiam
d.
Ps. ale żeby tak trochę merytorycznie to w sezonie przed miodobraniem lepiej amitrazy nie stosować.Jak słusznie zauważyła Idzia w sezonie lepiej używać kwasów.Zamieszanie spowodowane podawaniem przez producenta różnych okresów karencji ,zmian jeśli chodzi o dawkę środka leczniczego,brak precyzyjnych zaleceń i wytycznych powoduje że wiarygodność Biowetu się zmniejsza.Kierujmy się rozumem i zdrowym rozsądkiem.Apiwarol można używać w np.w odkładach tam miodu nie pobieramy,natomiast w rodzinach produkcyjnych to najlepiej jesienią po ustaniu czerwienia :wink:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 sierpnia 2018, 10:56 - pt 
szymek1 pisze:
Co tutaj dużo pisać, wszyscy mamy świadomość tego że amitraza to jest trucizna to jest śmierć, trzeba bardzo być ostrożnym. Dlatego ja bardzo mało dymie i robię to tylko w okresie jesiennym. Odkłady dymie jeden raz ,rodziny produkcyjne 2 maksymalnie 3 razy ,słyszałem o ludziach którzy używają apiwarolu 8 razy w ciągu sezonu, wiosną i później jesienią ,masakra.


To jednak musisz tego chlebusia zjeść, bo są takie tereny że ludzie ciągle mają warrozę i pszczoły mogli by zadymić a ona będzie w ogromnych ilościach :lol:


Na górę
  
 
Post: 17 sierpnia 2018, 11:09 - pt 
XxSebastianxX, akurat :P. Przy leczeniu trzeba tez myslec bo innaczej mozna dymic 8x a pszczoly i tak padna :? Wiem dobrze o czym pisze ,znam takiego goscia co wlasnie tak robil ,pszczoly mu padaly regularne ,skonultowal sie ze mna ,przyjechal kupil 4 rodziny ogadalismy sprawe .teraz dzwoni i sie cieszy jakie ma ladne rodziki zimuja i miod nosza ,a pomyslec ze chlopina byl juz tak zalamany ze chcial z pasieki rezygnowac .18 lat mial pszczoly.
Ps.ja pomocy nie odmawiam nikomu.


Na górę
  
 
Post: 17 sierpnia 2018, 11:35 - pt 
XxSebastianxX, o pszczoły trzeba DBAĆ!
nie tylko zaglądać co chwilę do miodni czy jest "miut"
a te rejony tak zawarozowane o których piszesz to są w rejonach gdzie pszczelarze taką właśnie mają ekstra wiedzę :mrgreen: to są chodowcy warrozy nie pszczół . dymienie apiwarolem we wrześniu to już jest musztarda po obiedzie ,tyle Ci tylko napiszę :D
o resztę pytaj mistrza Zbigniewa to Ci wszystko wytłumaczy :haha:


Na górę
  
 
Post: 17 sierpnia 2018, 12:09 - pt 
szymek1 pisze:
XxSebastianxX, o pszczoły trzeba DBAĆ!
nie tylko zaglądać co chwilę do miodni czy jest "miut"
a te rejony tak zawarozowane o których piszesz to są w rejonach gdzie pszczelarze taką właśnie mają ekstra wiedzę :mrgreen: to są chodowcy warrozy nie pszczół . dymienie apiwarolem we wrześniu to już jest musztarda po obiedzie ,tyle Ci tylko napiszę :D
o resztę pytaj mistrza Zbigniewa to Ci wszystko wytłumaczy :haha:


Kochany o warrozie wiem sporo bo nie mam łatwego terenu :wink:


Na górę
  
 
Post: 17 sierpnia 2018, 13:36 - pt 

Rejestracja: 01 września 2013, 10:18 - ndz
Posty: 5353
Lokalizacja: woj. Śląskie, Beskid Żywiecki
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Żywiec
XxSebastianxX pisze:
Kochany o warrozie wiem sporo bo nie mam łatwego terenu

szymek1, tu muszę potwierdzić słowa Sebka. Od kilku lat mi truje o warrozie, że aż czasem mam dość :haha: :haha:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 sierpnia 2018, 13:03 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
BARciak,
moze on warroze hoduje a pszczoły to niestety konieczny dodatek w tej hodowli :roll:

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 28 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: asimov i 33 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji