FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 12:13 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 20 ] 
Autor Wiadomość
Post: 05 września 2018, 06:56 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 kwietnia 2014, 23:07 - wt
Posty: 357
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Kraków
Witam koleżanki i kolegów,mam pewien problem, przygotowałem sobie wcześniej ramki do zimowli z pokarmem.Chcę teraz poukładać gniazda na zimę ale każda rodzina ma jeszcze czerw na 3,4 ramkach.Jak w tej sytuacji rozłożyć ramki? Gdzie dać czerw a gdzie pokarm.Myślałem aby czerw rozłożyć na boki a w środek dać ramki z pokarmem na tylu ilu będą zimować a po wygryzieniu czerwiu ramki puste wycofać.Czy to dobry pomysł?Czy może jest jakiś inny sposób,proszę o porady.Zimował będę na jednym korpusie.

_________________
Pozdrawiam Krzysztof


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 września 2018, 08:34 - śr 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
Ja też już mam ramki z pokrmem na zime kture po lipie dałem rodzinom zeby syrop przerobiły i przed nawocią wycofałem do magazynu. Umnie była susza i nawoc brdzo słabo nektarowała tylko pyłek nosiły. Teraz pare dni temu dałem po 2 ramki z syropem zeby matki czerwiły lepiej, te ramki dałem do gury za 1i 2 po lewej stronie. Po odwirowaniu nawoci i redgrestu sachalinskiego dam rodzinom reszte ramek z syropem zimowym. Ja zimuje na 2 korpusach 7 na 7 silniejsze na 8 na8. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 września 2018, 09:24 - śr 

Rejestracja: 02 maja 2016, 12:37 - pn
Posty: 463
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Częstochowa
Ja też się właśnie zastanawiam jak to zrobić, bo też mam już gotowe. Ponieważ rodziny są wyjątkowo silne to zrobię tak, że daję 7-8 ramek z zapasem do górnego korpusu, a w dolnym zostawiam te z czerwiem. Może ktoś bardziej doświadczony wypowie się czy tak będzie dobrze? Na ramkach z czerwiem jest też spory wianek zapasu tak od 8- 10 cm. Pytanie czy pszczoły przejdą zimą na górny korpus jak im braknie w dolnym zapasu?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 września 2018, 09:28 - śr 

Rejestracja: 18 stycznia 2011, 20:17 - wt
Posty: 564
Lokalizacja: lubelskie
kkrzysztof1963 pisze:
czerw rozłożyć na boki a w środek dać ramki z pokarmem na tylu ilu będą zimować a po wygryzieniu czerwiu ramki puste wycofać.

Ja też planuję coś takiego. Za kilka dni skończę karmienie na zimę. Potem wyciągnę ze środka dwie ramki z największą ilością czerwiu, a najmniejszą pokarmu, i dam je po bokach. Jeśli w październiku gniazda okażą się za duże, to będę usuwał te ramki z zewnątrz z małą ilością pokarmu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 września 2018, 10:52 - śr 

Rejestracja: 02 maja 2016, 12:37 - pn
Posty: 463
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Częstochowa
Tamten,
Nie jestem pewien czy Twój pomysł jest dobry. Matka pewnie jeszcze będzie chciała czerwić i zrobi to w wolnych komórkach po wygryzajacym się czerwiu. Jak przyjedzie zimno to kłąb uwiąże się tam gdzie będzie czerw czyli z któregoś boku i na niepełnych pokarmu ramkach. To tylko moje spostrzeżenia, więc lepiej gdyby ktoś mądrzejszy się wypowiedział.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 września 2018, 11:20 - śr 

Rejestracja: 01 czerwca 2014, 22:20 - ndz
Posty: 978
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Jerzmanowice
kkrzysztof1963 pisze:
Witam koleżanki i kolegów,mam pewien problem, przygotowałem sobie wcześniej ramki do zimowli z pokarmem.Chcę teraz poukładać gniazda na zimę ale każda rodzina ma jeszcze czerw na 3,4 ramkach.Jak w tej sytuacji rozłożyć ramki? Gdzie dać czerw a gdzie pokarm.Myślałem aby czerw rozłożyć na boki a w środek dać ramki z pokarmem na tylu ilu będą zimować a po wygryzieniu czerwiu ramki puste wycofać.Czy to dobry pomysł?Czy może jest jakiś inny sposób,proszę o porady.Zimował będę na jednym korpusie.


Ramki gniazdowe z miodem wycofać, wywirować a w to miejsce włożyć przygotowane.
Czerw do środka . No i oczywiście trzeba je podkarmić żeby zalały komórki po czerwiu.
A jak nie chcesz karmić ,to trzeba czekać żeby się czerw wygryzł.
Z jedną ramkę skrajną zostaw im z pierzgą . No chyba ,że masz już takie przygotowane i zalane syropem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 września 2018, 12:59 - śr 

Rejestracja: 23 lutego 2014, 19:04 - ndz
Posty: 536
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Władysławów
A ja cały czerw wrzuciłem nad kratę, w zależności od rodziny 2-5 ramek z czerwiem.

_________________
Robiąc byle co stajesz się byle kim.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 września 2018, 13:02 - śr 

Rejestracja: 01 września 2013, 10:18 - ndz
Posty: 5353
Lokalizacja: woj. Śląskie, Beskid Żywiecki
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Żywiec
yanek_113, i ci pięknie te ramki zaleją pokarmem z dolnych ramek 8) Też ciekawy sposób :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 września 2018, 13:14 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 sierpnia 2017, 08:10 - pn
Posty: 118
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowskiej
Miejscowość z jakiej piszesz: Będzin
Hmm u mnie matki zamknięte i powinny właśnie ostatnie pszczółki powyłazić i problemu nie będzie. W zeszłym roku też kombinowałem w tym zmądrzałem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 września 2018, 13:47 - śr 

Rejestracja: 02 maja 2016, 12:37 - pn
Posty: 463
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Częstochowa
Hjozo, to trochę mało tej pszczoły będziesz zimował! U mnie jeszcze po kilka ramek z czerwiem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 września 2018, 14:41 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 sierpnia 2017, 08:10 - pn
Posty: 118
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowskiej
Miejscowość z jakiej piszesz: Będzin
Spoko maroko :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 września 2018, 16:07 - śr 
Hjozo, jest dobry ,on tutaj tylko udaje nowicjusza :haha: :P :P


Na górę
  
 
Post: 05 września 2018, 22:56 - śr 
Chyba faktycznie szykuje się ciepła jesień. U mnie i dużo pszczoły i dużo czerwiu. Są rodziny gdzie zostawiłem tylko ramki gniazdowe. I tak na 10 jest 10 z czerwiem!


Na górę
  
 
Post: 06 września 2018, 10:00 - czw 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
Jak rozdzlimy czerw na boki a w srodek damy ramki z pokarmem to matka bendzie czerwić na bokach do chili zawiozania się kłebu. W tej czensci gdzie bendzie matka to wiencej bendzie pszczół zeby ogrzać matkie i czerw a w drugiej czensci może się zaziebić czerw z braku pszczóół i ciepła bo czerw potrzebuje 34,4 stopni ciepła. Nie wolno rozdzielać czerwiu po bokach bo zaziebiony czerw może przyspieszyć rozwój zgnilca amerykanskiego.Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 września 2018, 10:40 - czw 
miły_marian. pisze:
W tej czensci gdzie bendzie matka to wiencej bendzie pszczół zeby ogrzać matkie i czerw a w drugiej czensci może się zaziebić czerw z braku pszczóół i ciepła bo czerw potrzebuje 34,4 stopni ciepła. Nie wolno rozdzielać czerwiu po bokach


Madre stwierdzenie doswiadzonego pszczelarza ...


Na górę
  
 
Post: 06 września 2018, 10:54 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 grudnia 2012, 21:40 - sob
Posty: 481
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski 20% reszta 18
Ja tego typu problemów nie mam bo mimo swoich lat nie trzymam się na silę przy starym tradycyjnym pszczelarstwie bo pszczelarstwo z przed 50 lat nie ma się nijak do współczesnego.
Jest to temat rzeka ale nie będę odbiegał od sedna a mianowicie przygotowania rodzin do zimy w moim przypadku w ulach o niskiej ramce wielkopolskiej skróconej do 18 cm.
Po lipie na początku lipca zostawiam rodziny na trzech korpusach oddzielając górny korpus kratą podgrodową ,który służy jako magazyn miodowy.W między czasie małymi dawkami syropu podkarmiam rodziny w celu stymulacji ciągłego pożytku.Pod koniec sierpnia sytuacja w rodzinach wygląda następująco: górny korpus w 80% jest zalany pokarmem i zasklepiony.Środkowy korpus oraz dolny pozostaje do dyspozycji matki może czerwić na ile ma ochotę. Na przełomie sierpnia i września wszystek czerw z reguły mieści się w jednym korpusie z obu korpusów zostaje przełożony do jednego korpusu który wędruje na dennicę nad nim ustawiam korpus trzeci z zasklepionym pokarmem . Korpus który wcześniej był najniżej po uzupełnieni ramkami wycofanymi z korpusu drugiego ustawiam nad powałkę do oczyszczenia z resztek pokarmu.W drugiej połowie września jeśli jest taka potrzeba podaj od 2 do 5 l syropu.
Co do przejścia pszczół zimą z dolnego korpusu do górnego nigdy nie miałem problemu. Po pierwsze pszczoły powinny częściowo zahaczać o korpus drugi a poza tym staram się aby w korpusie górnym były ramki całkowicie zabudowanie przy dolnej beleczce aby nie wydłużać drogi przejścia pomiędzy korpusami.
Polecam zastanowić się tradycjonalistom a szczególne młodym adeptom sztuki pszczelarskiej czy warto tkwić przy tradycyjnej gospodarce która dawno powinna przejść do lamusa czy korzystać z dobrodziejstw postępu upraszczającego pracę pszczelarza


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 września 2018, 21:02 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 listopada 2009, 02:01 - czw
Posty: 3699
Lokalizacja: mad górną Mierzawą
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D
I znów na przykładzie niniejszego tematu widać ogromną przewagę uli korpusowych z niską ramką. Nie ma żadnego problemu z podaniem ramek wcześniej przygotowanych. Idą do górnego korpusu i z głowy.

_________________
Pozdrawiam, dziadek Józef


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 września 2018, 22:45 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 stycznia 2013, 01:03 - ndz
Posty: 3409
Lokalizacja: dolnośląskie/ Lubomierz
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski korpusowy
miły_marian., ma rację. Czerw na jeden bok lub do przodu, a z drugiej strony pokarm i ewentualne puste. Zależy od siły.

_________________
Ewa
Nie sztuką jest leczyć. Sztuką jest zdrowych przy zdrowiu utrzymać.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 września 2018, 11:55 - pt 

Rejestracja: 18 stycznia 2011, 20:17 - wt
Posty: 564
Lokalizacja: lubelskie
GrzeSt pisze:
Tamten,
Nie jestem pewien czy Twój pomysł jest dobry. Matka pewnie jeszcze będzie chciała czerwić i zrobi to w wolnych komórkach po wygryzajacym się czerwiu. Jak przyjedzie zimno to kłąb uwiąże się tam gdzie będzie czerw czyli z któregoś boku i na niepełnych pokarmu ramkach. To tylko moje spostrzeżenia, więc lepiej gdyby ktoś mądrzejszy się wypowiedział.

miły_marian. pisze:
Jak rozdzlimy czerw na boki a w srodek damy ramki z pokarmem to matka bendzie czerwić na bokach do chili zawiozania się kłebu. W tej czensci gdzie bendzie matka to wiencej bendzie pszczół zeby ogrzać matkie i czerw a w drugiej czensci może się zaziebić czerw z braku pszczóół i ciepła bo czerw potrzebuje 34,4 stopni ciepła. Nie wolno rozdzielać czerwiu po bokach bo zaziebiony czerw może przyspieszyć rozwój zgnilca amerykanskiego.Pozdrawiam miły_marian


W tej chwili czerw zasklepiony jest przynajmniej na 5 ramkach. Jeśli ujmę dwie z nich i dam na boki, to jeszcze przynajmniej 3 zostaną w środku. Dlaczego matka miałaby iść na bok z czerwieniem?
Poza tym jest jeszcze tak ciepło i tak dużo pszczół, że nie ma obawy, że ten zasklepiony czerw po bokach się zaziębi.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 września 2018, 16:46 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 listopada 2009, 02:01 - czw
Posty: 3699
Lokalizacja: mad górną Mierzawą
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D
Tamten pisze:
W tej chwili czerw zasklepiony jest przynajmniej na 5 ramkach. Jeśli ujmę dwie z nich i dam na boki, to jeszcze przynajmniej 3 zostaną w środku. Dlaczego matka miałaby iść na bok z czerwieniem?
Poza tym jest jeszcze tak ciepło i tak dużo pszczół, że nie ma obawy, że ten zasklepiony czerw po bokach się zaziębi.
Kombinuj, kombinuj... zawsze przecież możesz spać z termometrem i jak się ochłodzi przekładać na powrót z boków do środka.

_________________
Pozdrawiam, dziadek Józef


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 20 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 27 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji