FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 19 kwietnia 2024, 02:22 - pt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 23 ] 
Autor Wiadomość
Post: 07 września 2018, 09:10 - pt 

Rejestracja: 21 listopada 2016, 20:01 - pn
Posty: 91
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Raszòwka,Dolny Śląsk
Chciałem spytać jaka będzie najlepsza optymalna odległość między górną beleczką ramki gniazdowej a powałką przy zimowli ..Mam ule wlkp.drewniane.korpusowe.samoróbki.Z tym że powałkę osadzam na listewkach umocowanych dopiero w górnym korpusie nad nadstawką.A z tego co wiem to powałka musi być raczej osadzona nad gniazdem zimą?.Jak to jest z tą powałką?.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 września 2018, 09:35 - pt 

Rejestracja: 01 września 2013, 10:18 - ndz
Posty: 5355
Lokalizacja: woj. Śląskie, Beskid Żywiecki
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Żywiec
Podstawy. 0,7 do 1 cm między ramkami gniazda a powalka. Czyli tyle co przez cały sezon.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 września 2018, 10:42 - pt 

Rejestracja: 21 listopada 2016, 20:01 - pn
Posty: 91
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Raszòwka,Dolny Śląsk
Ale przez sezon nie powinno być przecież powałki nad gniazdem tylko krata odgrodowa raczej a na niej nad gniazdem nadstawka,a powałka dopiero u góry korpusu nadstawki.-to jak przez cały sezon? .Nie zrozumiałem (czy być może o coś innego panu chodzi?) .Albo są kombinacje w pszczelarstwie o kturych ja nie wiem.Jestem w sumie początkujący i dopiero się uczę.Może ktoś jeszcze się wypowie? :roll:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 września 2018, 11:51 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2289
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
Dioda,

zawsze jest odsetp między korpusami i/lub powałką od 0,7- 1 cm...

np. w sezonie taki odstęp masz pomiędzy korpusem z rodnią (gnizadem) a korpusem z miodnią oddzieloną kratą przy czym kratę odgrodową uznaje się za nieistotny element jezeli chodzi o lizenie odległości... tzn liczysz odległości tak jakby nie było kraty...

teraz na zimę nie będziesz miał na górze miodni tylko samą powakłę - czyli będzie to tak samo jak latem w przypadku miodni na której była powałka tylko teraz zamiast miodni będzie rodnia...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 września 2018, 11:59 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 lipca 2016, 13:43 - czw
Posty: 640
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Konopiska
Zdejmujesz nadstawkę z gniazda i kładziesz powałkę.
Nadstawkę możesz dać do magazynku albo na powałkę i na to daszek. Wtedy nadstawka służy np. jako osłona podkarmiaczki powałkowej czy później maty ocieplającej (jak ktoś stosuje). Możesz również nadstawkę podłożyć pod gniazdo. Działa wtedy jako poduszka powietrzna i chroni przed podmuchami zimnego powietrza. Choć zadnia są podzielone i jedni robią takie poduszki, inni nie.
Opcji masz dużo ;-)
Każdy robi po swojemu.
Ule korpusowe dają dużo możliwości kombinacji elementów pod warunkiem, że jak je robiłeś to spasowałeś tak, by każdy element pasował na inny w dowolnej kolejności.
Prawie dowolnej, tzn daszek tylko u góry ;-)

_________________
Pozdrawiam
Sławek
Moje psiaki: http://www.cavaliery.com


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 września 2018, 12:38 - pt 

Rejestracja: 01 września 2013, 10:18 - ndz
Posty: 5355
Lokalizacja: woj. Śląskie, Beskid Żywiecki
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Żywiec
Dioda, chodziło o to, że odstęp jest przez cały sezon taki sam nieważne czy powałka jeszcze na gnieździe czy już na miodni.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 września 2018, 13:49 - pt 

Rejestracja: 21 listopada 2016, 20:01 - pn
Posty: 91
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Raszòwka,Dolny Śląsk
Dziękuję.Rozwialiście moje wątpliwości.A co do podkarmiania powałkowego gdy ten górny korpus miodni zostaje na zimę , bo u mnie tak właśnie będzie- to jakie są opcje podkarmiania ? Mam po 4 otwory w powałce w kturych są pajączki.Z tego co słyszałem to tylko 1 pajączek zimą powinien być czynny .tzn:przepuszczać powietrze dla wentylacji,a reszta powinna być zatkana-zatyczkami styropianowymi-czy wystarczy szmatkę grubą położyć na te otwory?.I czy w momencie podkarmiania należy te pajączki wszystkie otwierać czy tylko ten jeden otwarty ma być?-pszy np:podkarmianiu podkarmiaczką 5 L.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 września 2018, 14:21 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2289
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
Dioda,

co do wentylacji to sa rózne szkoły... jedni otwierają jeden z tyłu... jedni dwa z tyłu (jak mają 5 otowrów a nie 3)... inni 1 srodkowy a inni mają zamknięte wszytkie ale mają np otwarte osiatkowane dennice lub wylotki poszerzone... oglnie trzeba robic tak aby nie bylo za duzo wilgoci bo wówczas pojawia się pleśń a z drugiej strony wiatr tez nie może po ulu hulać (tzn nigdy nie zaleca się łączenia razem wentylacji górnej i dolnej)......

nie wiem jaką masz podkarmiaczkę aby odp na pytanie ile pajączków ma być otwarte do karmienia... ale jak ja karmie wiaderkiem 5l ze słomą/keramzytem które kłade na powałkę to w zupełnosci wystarczy otwarty tylko 1 pajączek - specjalnie nie ma znaczenia jaki - byle były pod nim pszczoły i ramki a nie pustka jezeli nie zimuje sie na 10 ramkach...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 września 2018, 16:42 - pt 

Rejestracja: 21 listopada 2016, 20:01 - pn
Posty: 91
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Raszòwka,Dolny Śląsk
Chciałbym wiedzieć co to znaczy:nigdy nie zaleca się łączenia wentylacji górnej i dolnej?.Czy to znaczy że jeśli te boczne 2 wyloty co mam w korpusie nadstawkowym służą już wentylacji -to pajączki powinny być pozamykane czy jak?..Czy może o to że jak w korpusie z rodnią będą wyloty wentylacyjne czynne to już w nadstawce pozamykać -tak i pajączki w powałce też zamknąć?.Ja mam tylko wyloty wentylacyjne w nadstawce ,w gniazdowym nie mam.A co do podkarmiaczki to dopiero ją będę zamawiał 5 litrową wiaderkową.Dennice mam wysoką ,od wkładki higienicznej do siatki jest ze 5-6cm, nad siatką od razu jest wylotek.I nie jest dennica jakoś specjalnie otwierana dla wentylacji,ale są w jej wejściu szufladowym szczeliny na 1 -3mm kturymi powietrze się dostaje,są to 2 szuflady- 1 z wkładką higieniczną a druga z siatką ,dno jest szczelne z desek .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 września 2018, 16:55 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 listopada 2009, 02:01 - czw
Posty: 3699
Lokalizacja: mad górną Mierzawą
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D
Chodzi o to , aby była wentylacja ale bez ciągu, przeciągu...
Potrzeba podejścia z wyczuciem, ale na pewno więcej niż ten dawny książkowy 1 cm na każdą ramkę.

_________________
Pozdrawiam, dziadek Józef


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 września 2018, 16:57 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2289
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
nigdy nie zaleca się łączenia wentylacji górnej i dolnej? - tzn że jak otwierasz dennice osiatkowaną to pajączki masz zamknęte... lub w drugą stronę tzn jak masz otwarte pajączki to dennica osiatkowana jest zamknięta...

co do korków w korpusach to się nie wypowiadam ale słyszałem ze dobrze jak korek wentylacyjny w gnieździe na zimę (ten z dzurkami) jest po przeciwnej stronie niż wylotek

co do podkarmiaczki - ja ci polecam wiadra 5l + 1 warstwę keramzytu lub jeszcze lepiej 2 garści słomy... wkładasz wiadro do pustego korpusu nad powałką - zakarmiasz... po karmieniu wyrzucasz słome i składasz wiadra do kupy - myjesz przed kolejnym karmieniem... na olx jak dobrze poszuksza takie wiadro znajdziesz za 1 -2 zł za szt...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 września 2018, 17:26 - pt 

Rejestracja: 21 listopada 2016, 20:01 - pn
Posty: 91
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Raszòwka,Dolny Śląsk
Czy to o to by szło że jak otwiera się dennicę,w moim przypadku musiałbym wyciągnąć szufladę z wkładką higieniczną ,bo to tak się hyba robi jeśli dobrze zrozumiałem - (to zamyka się otwory wentylacji w korpusach i pajączki też się zamyka wszystkie przy tym?). :roll:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 września 2018, 17:44 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2289
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
Tak... Od spodu ma być tylko siatka a od góry zamknięte pajaczki...przy czym wg korki wentylacyjne wg mnie nie są b. Istotne w takim układzie... Tylko na otwartej dennicy zimuje się silne rodziny tj takie które idą do zimymy na min 8 ramkach... Przy słabszych lepiej mieć tylko wentylację górna...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 września 2018, 17:45 - pt 

Rejestracja: 21 listopada 2016, 20:01 - pn
Posty: 91
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Raszòwka,Dolny Śląsk
Dziękuję wszystkim za porady i objaśnienia.Pozdrawiam :pl: :cold:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 września 2018, 19:05 - pt 

Rejestracja: 21 listopada 2016, 20:01 - pn
Posty: 91
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Raszòwka,Dolny Śląsk
A jeszcze spytam takie coś:Zimowla:czy przy foli powałkowej zamiast powałki wogóle nie stosuje się beleczek miedzyramkowych czy się stosuje i jeśli tak to w jakiej kombinacji i ile -czy to jest uzależnione od siły rodziny; ja mam np rodziny 5-6 ramkowe?. I 2 pytanie: jak wygląda podkarmianie przy takiej folii- czy ją się poprostu podwija po całej długości ramek, czy może w poprzeg ramek ażeby wszystkie pszczoły miały dostęp do podkarmiaczki, czy może się tylko uchyla tą folię z jednego boku?.. A może się całkowicie ściąga na parę dni jak się tą podkarmiaczkę wsadzi? Jak to się robi.
I przy folii powałkowej to raczej się kładzie kocyk dla ocieplenia jeszcze na folie -dobrze myślę czy się mylę?.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 września 2018, 19:14 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 listopada 2009, 02:01 - czw
Posty: 3699
Lokalizacja: mad górną Mierzawą
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D
Żadne już beleczki.
Aby wszystkie miały dostęp.
Zależy jakie daszki, ocieplenie od góry musi być dobre.
5-6 ramkowe są w tej chwili?

_________________
Pozdrawiam, dziadek Józef


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 września 2018, 20:24 - pt 

Rejestracja: 21 listopada 2016, 20:01 - pn
Posty: 91
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Raszòwka,Dolny Śląsk
Tak 5-6 ramkowe ale one już chyba nie urosną do wielkości nawet 7 ramek - bo pszczelarz ktury u kturego praktykuje był u mnie na pasiece i zaglądal razem ze mną do moich uli.Przy czym podpowiedział abym tą ramkę co węzę wogule nie przybudowały- usunął z gniazda gdyż już jej nie zdążą zbudować,i tak też zrobiliśmy: po jednej ramce z węzą niezaciągniętej usunęliśmy z obydwu uli bo na razie mamy 2 ule.A daszki to raczej ciepłe są bo są z deski 25mm i pod tym styropian 2cm i pod spodem płyta pilśniowa od dołu 1cm..Mam pytanie czy one mogły by się rozmnożyć jeszcze na 7 albo i 8 ramek.
Bo pszczelarz u kturego praktykuję kazał zabrać im te ramki ostatnie od tyłu kture nie były zaciągnięte- a to było dokładnie 26 sierpnia ,13 dni temu.. I te już zabudowane zostawić tylko kazał.? Pytam bo nawłoć jeszcze nektaruje przecież teraz Co prawda spadzi nie było w tym roku i już raczej nie będzie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 września 2018, 21:16 - pt 
nawłoć fakt dziwnie kwitnie po parę sztuk ale to raczej nie nektarowanie produkcyjne
pyłek noszą i nektar dla siebie też zapewne ale trzeba chyba na zimę się szykować
bo jak ten wyż który nas tak rozpieszcza od kwietnia jak będzie w styczniu to - 35 gwarantowane już tak było 5 lat temu
ale podobno globalne ocieplenie :D


Na górę
  
 
Post: 07 września 2018, 21:22 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 września 2013, 22:31 - sob
Posty: 578
Lokalizacja: Góry Świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowskiej 19 cm
Dowody na globalne ocieplenie. Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 września 2018, 21:32 - pt 
:brawo: :brawo: :brawo: :rolf:


Na górę
  
 
Post: 07 września 2018, 22:45 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 listopada 2009, 02:01 - czw
Posty: 3699
Lokalizacja: mad górną Mierzawą
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D
Dioda pisze:
Tak 5-6 ramkowe...
A daszki to raczej ciepłe są bo są z deski 25mm i pod tym styropian 2cm...

Hm...
Trochę słabawe te rodzinki jak na tę już porę roku, chyba że mają jeszcze ze 3-4 pełne ramki czerwiu. Trzeba je dobrze zaopatrzyć przed zimą. O tyle dobrze, że to Dolny Śląsk.
Jeżeli daszki spoczywają bezpośrednio na folii to można by już nic więcej tam nie dawać, ale jeżeli pod daszkiem jest jeszcze pustka i wentylacja, to poduszeczka na foli jest potrzebna.

_________________
Pozdrawiam, dziadek Józef


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 września 2018, 23:40 - pt 

Rejestracja: 21 listopada 2016, 20:01 - pn
Posty: 91
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Raszòwka,Dolny Śląsk
JM.Ja nie mam folii,mam normalną powałkę.A o folię pytałem się na przyszłość , tak z ciekawości.Bo w sklepie pszczelarskim widziałem ofertę tej folii, i tam zachwalają że folia powałkowa powoduje szybszą kontrolę gniazda niż sie to ma w przypadku beleczek miedzyramkowych i powałki.Ja w to wierze bo to tak musi być.Ale chciałem spytać jak wygląda takie podkarmianie przy używaniu folii powałkowej.Bo mnie się wydaje że ją się całkowicie ściąga na te dni ?.
Idę spać ..Dobranoc


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 września 2018, 23:54 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 listopada 2009, 02:01 - czw
Posty: 3699
Lokalizacja: mad górną Mierzawą
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D
Dioda, folia może być jakakolwiek, niekoniecznie z oferty sklepu pszczelarskiego, a ułatwienie wglądu do ula w stosunku do beleczek jest ogromne. Nawet jak masz powałkę możesz stosować folię. Folia w niczym nie komplikuje podkarmiania, wszystko zależy od typu podkarmiaczki, pszczoły muszą do podkarmiaczki mieć dostęp, rusz sam głową jak z tą folią i podkarmiaczką..

_________________
Pozdrawiam, dziadek Józef


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 23 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 41 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji