FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 19 kwietnia 2024, 23:55 - pt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 76 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
Post: 07 września 2018, 18:46 - pt 

Rejestracja: 05 maja 2018, 22:24 - sob
Posty: 53
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Sady Górne
Witam jak w temacie. Jest to mój pierwszy sezon więc proszę o wyrozumiałość. Chodzi mi jak ułożyć gniazdo do zimowli jaka kolejnośc ramek gdzie pierzga, czerw i co jezeli jest więcej niz 1 ramka pierzgi?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 września 2018, 19:03 - pt 

Rejestracja: 05 maja 2018, 22:24 - sob
Posty: 53
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Sady Górne
Dodam że 2 ule są na zabudowie zimnej 1 na ciepłej


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 września 2018, 08:11 - sob 

Rejestracja: 05 maja 2018, 22:24 - sob
Posty: 53
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Sady Górne
Dziękuję wszystkim za dobre rady pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 września 2018, 08:24 - sob 
Kierowiec, Jeżeli będziesz zimowal pszczoły na jednym korpusie to nic nie układaj nic nie kombinuj .Zabierz zbędne ramki które są puste ,zazimuj pszczoły na 7 lub 8 ramkach nie przekładaj tych ramek ponieważ pszczoły bardzo dobrze wiedzą jak mają sobie gniazdo ułożyć I one już to w pewnej części zrobiły. Rozłożyły sobie pyłek tak jakim pasowało i nic nie kombinuj za karm pszczoły bardzo solidnie tak żeby wszystkie ramki były zalane pokarmem ,wylecz je i czekaj do wiosny...

Przy zabudowie ciepłej wszystkie ramki zostawiam dosuniete od strony wylotka zabieram ramki od tylnej części ula, przy zabudowie zimnej robilem tak że do suwalem ramki do ciepłej strony ula czyli południowo-wschodniej od północno - zachdniej zabierałem i w to miejsce w stawiałem zatwór nigdy nie miałem problemów ,pszczoly zimuja na siatkach.

Pamiętaj też żeby zabezpieczyć ule przed wtargnięciem mysz ponieważ narobię Ci dość dużo szkody


Na górę
  
 
Post: 08 września 2018, 09:01 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 lutego 2013, 13:57 - pn
Posty: 378
Lokalizacja: Mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: Wlp z ramką 18 cm
Trzeba podpatrywać naturę obserwować jak pszczoły sobie same układają pokarm i jak chcemy im pomóc ( chociażby przez to że chcemy wycofać stare czarne ramki lub uszkodzone odbudową trutową ) , to z zachowaniem porządku pszczelego . A poza tym czytaj dokładniej forum i książki pszczelarskie - układanie to jest ABC pszczelarstwa i jest o tym w każdym podręczniku i teraz pszczelarze nie maja czasu przepisywać podręczników. :D
viewtopic.php?f=1&t=14&start=50


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 września 2018, 09:08 - sob 

Rejestracja: 05 maja 2018, 22:24 - sob
Posty: 53
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Sady Górne
szymek1 dziękuję za rzetelną odpowiedź. Czy mógłbyś opisać jeszcze jak zimowac na 2 korpusach?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 września 2018, 09:40 - sob 

Rejestracja: 01 września 2013, 10:18 - ndz
Posty: 5355
Lokalizacja: woj. Śląskie, Beskid Żywiecki
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Żywiec
Tadek 11 pisze:
lub uszkodzone odbudową trutową

Gdzie ty widzisz uszkodzenie plastra w zabudowie trutowej? Dla mnie trutnie to dodatkowi tatusie w okolicy :wink: No, chyba że pół, albo 3/4 ramki to wiadomo, że się wycofuje na zimę.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 września 2018, 10:21 - sob 
Kierowiec pisze:
szymek1 dziękuję za rzetelną odpowiedź. Czy mógłbyś opisać jeszcze jak zimowac na 2 korpusach?


Nie wytłumaczę Ci przyjacielu ponieważ nigdy tak nie zimowałem nie mam w tym temacie żadnego doświadczenia przyznaje się :oops: Wiem że ludziska zimują 2 razy 5 ramek ale jak ramki sa ustawione,czy one są na środku czy po bokach tego nie wiem zaczekaj bo pewnie ktoś tu coś napiszę


Na górę
  
 
Post: 08 września 2018, 14:07 - sob 

Rejestracja: 05 maja 2018, 22:24 - sob
Posty: 53
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Sady Górne
Dzięki masz u mnie duże piwo :piwko:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 września 2018, 15:59 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 września 2013, 22:31 - sob
Posty: 578
Lokalizacja: Góry Świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowskiej 19 cm
Ja mam skrócone 19 cm więc zimuję na dwóch korpusach po siedem ramek dół i góra. Ustawienie ramek ciepła zabudowa, czyli dosunięte do ścianki z wylotkiem. Ramki jak w każdej zimowli. Za ramkami mata ocieplająca jedna standardowa wielkopolska założona na wręgi w górnym korpusie. Można też zasłonić dwoma krótszymi. Dennica pogłębiona, na siatce ale dół zasunięty sklejka 4mm. Nad ramkami powałka z jednym otworem wentylacyjnym na środku.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 września 2018, 22:08 - sob 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
Już to pisałem.
Gniazdo do zimowli pszczoły układają sobie same.

Pozdrawiam,
plbart

_________________
http://www.polbart.company/matki-pszczele


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 września 2018, 12:18 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 lipca 2018, 09:43 - pn
Posty: 74
Lokalizacja: małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Gronik
polbart pisze:
Już to pisałem.
Gniazdo do zimowli pszczoły układają sobie same.

Pozdrawiam,
plbart
Moje pszczoły są bardziej leniwe :lol: czekają prawie do końca sierpnia,aż oszacuję na jakich z czym i ilu ramkach-korpusach je będę zimował.Czasem złoszczą się na mnie jak zimowy kłąb przedziela im ramka z pierzgą albo jakaś z niedobudowaną z lata węzą.Takie mam wredne małpy. :twisted:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 września 2018, 15:13 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 stycznia 2013, 01:03 - ndz
Posty: 3409
Lokalizacja: dolnośląskie/ Lubomierz
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski korpusowy
Elgon pisze:
.Czasem złoszczą się na mnie jak zimowy kłąb przedziela im ramka z pierzgą albo jakaś z niedobudowaną z lata węzą

Moje też. :lol:
Żeby nie robić nic przy pszczołach jesienią, to trzeba by im nic w ciągu sezonu nie zmieniać. Nie dostawiać, nie przestawiać i do tego dać wybudować ramki długości jakiej potrzebują( długie). Im więcej w ulu ingerujemy budowa, gospodarka latem, tym więcej na zimę korygować trzeba. Ul to nie dziupla. Choć tam też nieraz zimowla się nie udaje.
My ludzie chcemy pozbyć się widma strachu i przezimować 100%. Dlatego zaprzęgamy szare komórki, wiedzę( badania na pszczołach prowadzimy) by zimowla mimo ograniczeń jakie daje krótka ramka(wygodna dla człowieka) przebiegła pomyślnie. Można nie korygować, zredukować godziny pracy a straty wpisać w ich koszt. Można.... . Wiele dużych pasiek tak postępuje nie tylko pod tym względem. Opłacalność.... . Gdzieś jednak zatraca się człowieczeństwo i tą miłość do pszczoły. Dbałość.... .
Dlatego ja wolę pomóc a jak układam gniazda już opisałam, niedawno. Kto dociekliwy odszuka. Powodzenia.

_________________
Ewa
Nie sztuką jest leczyć. Sztuką jest zdrowych przy zdrowiu utrzymać.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 września 2018, 16:40 - pn 

Rejestracja: 20 sierpnia 2017, 17:40 - ndz
Posty: 775
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Łódzki-wschodni
idzia12 pisze:
Żeby nie robić nic przy pszczołach jesienią, to trzeba by im nic w ciągu sezonu nie zmieniać. Nie dostawiać, nie przestawiać i do tego dać wybudować ramki długości jakiej potrzebują( długie). Im więcej w ulu ingerujemy budowa, gospodarka latem, tym więcej na zimę korygować trzeba. Ul to nie dziupla. Choć tam też nieraz zimowla się nie udaje.
My ludzie chcemy pozbyć się widma strachu i przezimować 100%. Dlatego zaprzęgamy szare komórki, wiedzę( badania na pszczołach prowadzimy) by zimowla mimo ograniczeń jakie daje krótka ramka(wygodna dla człowieka) przebiegła pomyślnie. Można nie korygować, zredukować godziny pracy a straty wpisać w ich koszt. Można.... . Wiele dużych pasiek tak postępuje nie tylko pod tym względem. Opłacalność.... . Gdzieś jednak zatraca się człowieczeństwo i tą miłość do pszczoły. Dbałość.... .
Dlatego ja wolę pomóc

Krótko i celnie całe uzasadnienie, brawo, młodym jako lekcja, starym żeby nie zapomnieli. Bardzo łaskawą mamy jesień tego roku ,przynajmniej na razie do przygotowania pszczół do zimowli. Dzisiaj sprawdzałem stan rodzin po głównych dawkach syropu i jest dobrze, pojedyncze korekty z ramkami, średnio ok 1,5- 2 ramki w przeliczeniu na pełne czerwiu ,w zasadzie kryty,. Bardzo mało otwartego i jajeczek. Jutro ,pojutrze ostatnia dawka uzupełniająca tylko w niektórych. Zaczynają kwitnąć poplony, a z nich zależy mi w zasadzie na pyłku, mogłoby popadać. :)

_________________
Pozdrawiam
Marek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 września 2018, 17:50 - pn 

Rejestracja: 21 grudnia 2016, 16:38 - śr
Posty: 2469
Ule na jakich gospodaruję: wz, 1/2 dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Puławy
Najwięcej roboty przy uładaniu wz.
Niektóre mają po 2 do 3 ramek pierzgi, jakoś tak dziwnie prawie w środku.
I co ciekawe zostawione samopas (prawie) po lipie.
Ogólnie strasznie dużo pierzgi i większy bałagan niż układanie po jesiennym miodobraniu.
Zobaczymy jak zimują na miodzie+, może się opłaca ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 września 2018, 20:00 - pn 
Bartek.pl, No widzisz Paweł jak to jest :wink: gospodarujesz na bardzo dobrym terenie pszczoły noszą pyłek w dużych ilościach . :roll: Ja mam biedę w ulach nie ma w ogóle pyłku ,przynajmniej nie muszę gniazd układać :P :haha:


Na górę
  
 
Post: 10 września 2018, 20:57 - pn 

Rejestracja: 14 czerwca 2016, 08:15 - wt
Posty: 845
Ule na jakich gospodaruję: dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Białystok
Ta jesień jest jest raczej niekorzstna. Jest ciepło i czerw będzie do listopada. Dla pszczół jest to bardzo niekorzystne. Warozy się namnoży, dużo pszczół zimowych będzie wydzielać mleczko dla czerwiu już jesienią i na wiosnę już nie będą karmić czerwia/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 września 2018, 21:25 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 sierpnia 2016, 13:20 - pn
Posty: 284
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Tarnów
Wiech pisze:
Ta jesień jest jest raczej niekorzstna. Jest ciepło i czerw będzie do listopada. Dla pszczół jest to bardzo niekorzystne. Warozy się namnoży, dużo pszczół zimowych będzie wydzielać mleczko dla czerwiu już jesienią i na wiosnę już nie będą karmić czerwia/

jak ktoś ma ochotę to zawsze może zmusić matki do zaprzestania czerwienia i nie będzie powyższych problemów

_________________
http://www.facebook.com/pasiekazawadzka
Matki pszczele Nieska, Primorski


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 września 2018, 21:44 - pn 
Wszystko w ulach zmienia się bardzo szybko to co miało miejsce 3 tygodnie temu już tak nie wyglada. Matki same czują co się dzieje ograniczają czerwienie jest dużo czerwiu krytego ,mlodego o wiele mniej trzeba zalac gniazda i po temacie ,nawet nie ma o czym pisac :P


Na górę
  
 
Post: 10 września 2018, 22:14 - pn 

Rejestracja: 20 sierpnia 2017, 17:40 - ndz
Posty: 775
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Łódzki-wschodni
Wiech pisze:
Ta jesień jest jest raczej niekorzstna. Jest ciepło i czerw będzie do listopada. Dla pszczół jest to bardzo niekorzystne. Warozy się namnoży, dużo pszczół zimowych będzie wydzielać mleczko dla czerwiu już jesienią i na wiosnę już nie będą karmić czerwia/
Wiech, Ja pisałem o swojej sytuacji gdzie zakarmiam syropem , z reguły do 5 IX miałem zawsze zakarmione, w tym roku ze względu na pogodę i zapas pyłku trochę przeciągnąłem i trzy dawki po 2,5 -3 l załatwiły sprawę,tym bardziej ze niektóre miały spore swoje "oszczędnosci", dzisiaj wolnych komórek brak ,także matka ma problem żeby wcisnąć gdzieś jajeczko. Ta pogoda owszem ma swoje wady, ale zalety są w przewadze, tak myślę. Doniosą pyłku to i te późniejsze się dotuczą.To już nawet szymek1, vel (???) to "paniał" :wink:

_________________
Pozdrawiam
Marek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 września 2018, 11:54 - wt 

Rejestracja: 25 grudnia 2013, 20:29 - śr
Posty: 2539
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: opole
Zmiany środowiska jakie się dokonują w świecie a bardzo często koło naszej pasieki powodują ,że musimy reagować indywidualnie.
Sprawę komplikuje dodatkowo niczym nieskrępowana migracja matek pszczelich.
Może nie u wszystkich pszczelarzy ale stało się modne posiadanie matek różnych lini, losowych krzyżówek o przeróżnych fenotypach.
Mając na uwadze powyższe czasy, kiedy pszczoły układały samodzielnie, podobnie w jednym czasie gniazda mineły bezpowrotnie.
Mamy taką sytuację jaką mamy i musimy do niej kierować swoje działania.
Czyli każdy indywidualnie uwzględniając miejsce stacjonowania pasieki /różne możliwosci pożytkowe/ oraz linie posiadanych pszczół.
Stały monitoring gniazda pozwala zapoznać się na bieżąco ze stanami zapasów ,zachowaniem matki co do czerwienia , ilością i jakością pszczoły w gnieżdzie.
Majac te informacje możemy wpływać i regulować indywidualnie na każdą rodzinę a tym samym uzyskać stan pożadany do optymalnej zimowli.

Osobiście preferuję pracę w pasiece na jednej wybranej lini lokalnej poddanej ciagłej selekcj /bywa ,że posadam inne linie/.
Wykorzystuję w ten sposób naturalne siły ewolucji biologicznej niezbędne do kształtowania określonego fenotypu.
Jeżeli doświadczenie pozwala nam na prawiłową selekcję uzyskujemy rodziny w miare równe, przewidywlne co do zachowań w tym i przygotowania gniazda do zimowli.
Pozdrawiam :pl:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 września 2018, 20:01 - wt 

Rejestracja: 15 września 2009, 11:54 - wt
Posty: 1305
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp i Dadant
polbart pisze:
Już to pisałem.
Gniazdo do zimowli pszczoły układają sobie same.

Pozdrawiam,
plbart

To znaczy, że jeśli mam rodzinę na 12 ramkach dadana, dam im 15kg cukru (roztwór 15kg cukru + 15L wody) to sobie same rozloza jak należy?
W jednej rodzinie pokarm jest na 12 ramkach.
Na części ramek na górze a na części ramek na górze oraz po lewej stronie ramki a po prawej stronie ramki jest czerw (lub odwrotnie).

_________________
Pozdrowienia z Warmii


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 września 2018, 08:18 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8668
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Jarek,
jasne że rozłożą wiosną sobie kupisz nowe rodziny bo te co masz albo spadną z głodu albo będą na granicy śmierci glodowej wszystko zależy co sobie same naniosły, przy zostawianiu jak jest trzeba pokarmu nie żałować i 20kg przy wielkopolskim jest niekiedy mało

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 września 2018, 09:02 - śr 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
Jarek pisze:
polbart pisze:
Już to pisałem.
Gniazdo do zimowli pszczoły układają sobie same.

Pozdrawiam,
plbart

To znaczy, że jeśli mam rodzinę na 12 ramkach dadana, dam im 15kg cukru (roztwór 15kg cukru + 15L wody) to sobie same rozloza jak należy?
W jednej rodzinie pokarm jest na 12 ramkach.
Na części ramek na górze a na części ramek na górze oraz po lewej stronie ramki a po prawej stronie ramki jest czerw (lub odwrotnie).


Jarku,

Gniazda od 1 sierpnia się nie dotyka.
Najlepiej kiedy jest ustawione na dwóch korpusach przez podłożenie drugiego korpusu z woszczyną na dennicę. Można wtedy karmić dużymi dawkami. Pszczoły po wygryzieniu się czerwiu rozmieszczą pokarm w górnym korpusie. - Syrop 3:2. Gotowego pokarmu w ramkach powinno być od 15 - 25 kg.

Pozdrawiam,
Leszek

_________________
http://www.polbart.company/matki-pszczele


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 września 2018, 10:02 - śr 

Rejestracja: 01 listopada 2011, 21:30 - wt
Posty: 315
Lokalizacja: podkarpackie
Ule na jakich gospodaruję: wz,wlkp
kudlaty pisze:
20kg przy wielkopolskim jest niekiedy mało
Coroczny dylemat, ale tak z ciekawości, piszesz o 20kg 'cukru' czy o 20kg syropu?
Pozdrawiam

_________________
kobayashi


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 września 2018, 11:44 - śr 
kobayszi pisze:
kudlaty pisze:
20kg przy wielkopolskim jest niekiedy mało
Coroczny dylemat, ale tak z ciekawości, piszesz o 20kg 'cukru' czy o 20kg syropu?
Pozdrawiam


Wszystko zależy od tego na ilu ramkach zimują jeżeli zajmujesz na 10 ramkach a pszczoły nie przyniosły sobie żadnego zapasu to spokojnie 20 kg cukru wezmą .Miałem 3 lata temu taką rodzinę bf że dostały 23 kg .Miałem też takie lata że karmiłem po 6 kg i to było wystarczające Wszystko zależy od jesiennego pożytku.

W tym roku jest zdecydowanie lepiej z nawłoci sobie donosiły .Średnia na ul to będzie 8 może 9 kg cukru Max


Na górę
  
 
Post: 12 września 2018, 12:20 - śr 

Rejestracja: 07 października 2015, 15:09 - śr
Posty: 763
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Gostynin
szymek1 pisze:
W tym roku jest zdecydowanie lepiej z nawłoci sobie donosiły .Średnia na ul to będzie 8 może 9 kg cukru Max
i u mnie jest podobnie naniosły i teraz tylko zalać ramki po wygryzającym się czerwie myślę ,że ok 8 kg cukru załatwi sprawę :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 września 2018, 12:29 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 września 2016, 23:04 - sob
Posty: 310
Ule na jakich gospodaruję: warszawski poszerzany, dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Białystok
pegaz1970 pisze:
szymek1 pisze:
W tym roku jest zdecydowanie lepiej z nawłoci sobie donosiły .Średnia na ul to będzie 8 może 9 kg cukru Max
i u mnie jest podobnie naniosły i teraz tylko zalać ramki po wygryzającym się czerwie myślę ,że ok 8 kg cukru załatwi sprawę :D

W ub.r. miałem taką rodzinę która "łyknęła" 25kg. W tym roku z racji kwitnącej od 15 sierpnia późno posianej gryki, zalały prawie całe gniazdo tą gryką i nawłocią, a syropu dostały może z 5l, i jest pełno! :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 września 2018, 12:33 - śr 

Rejestracja: 07 października 2015, 15:09 - śr
Posty: 763
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Gostynin
bialywoj pisze:
pegaz1970 pisze:
szymek1 pisze:
W tym roku jest zdecydowanie lepiej z nawłoci sobie donosiły .Średnia na ul to będzie 8 może 9 kg cukru Max
i u mnie jest podobnie naniosły i teraz tylko zalać ramki po wygryzającym się czerwie myślę ,że ok 8 kg cukru załatwi sprawę :D

W ub.r. miałem taką rodzinę która "łyknęła" 25kg. W tym roku z racji kwitnącej od 15 sierpnia późno posianej gryki, zalały prawie całe gniazdo tą gryką i nawłocią, a syropu dostały może z 5l, i jest pełno! :D
wszystko ok,ale trzeba trzymać rękę na pulsie ,bo zapowiadają ciepłą jesień i coś tam pewnie wyjedzą ,a najważniejsze to teraz kontrolować warrozę :tasak:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 września 2018, 12:49 - śr 

Rejestracja: 01 listopada 2011, 21:30 - wt
Posty: 315
Lokalizacja: podkarpackie
Ule na jakich gospodaruję: wz,wlkp
szymku1, z całym szacunkiem ale pytanie nie było do Ciebie , chociaż napisałeś na temat. Jak dałeś 23kg cukru to z tego powstało jakieś 38kg syropu 3:2 (jeśli się nie mylę). Na jeden korpus . Bardziej chodziło mi o doprecyzowanie terminologii niż o Twoje doświadczenie z rodziną bf roku 2015 :P ale już chyba wiem o której opcji pisał kudłaty. Pozdrawiam

_________________
kobayashi


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 września 2018, 12:57 - śr 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3960
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
kudlaty pisze:
Jarek,
jasne że rozłożą wiosną sobie kupisz nowe rodziny bo te co masz albo spadną z głodu albo będą na granicy śmierci glodowej wszystko zależy co sobie same naniosły, przy zostawianiu jak jest trzeba pokarmu nie żałować i 20kg przy wielkopolskim jest niekiedy mało

Tak to już jest , pszczelarz pracowity zawsze znajdzie coś na pasiece do poprawienia , a leniwy zostawia ,dosłownie wszystko, na żywioł. :haha:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 września 2018, 13:29 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8668
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
polbart pisze:
Najlepiej kiedy jest ustawione na dwóch korpusach przez podłożenie drugiego korpusu z woszczyną na dennicę. Można wtedy karmić dużymi dawkami.

syćko prawda 2-3 strzały i zakarmione najwięcej zabawy przy 1 korpusie i odkładach długo się karmi bo mało miejsca a dużo czerwiu
z tym zimowaniem jest u mnie tak że zależy co mi danego roku wpadnie do głowy, najbezpieczniej jest ująć kilka ramek tak żeby były od razu na 2 korpusach pszczoły dobrze zimują i nie trzeba nic majstrować na wiosnę bo mają co potrzeba łącznie z miejscem na rozwój czego nie ma przy zimowaniu na 1

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 września 2018, 15:55 - śr 
kobayszi pisze:
szymku1, z całym szacunkiem ale pytanie nie było do Ciebie ,


W takim razie przepraszam :P
Kudlaty Ci nic nie odpisze bo niewiele wie :mrgreen: :haha:


Na górę
  
 
Post: 12 września 2018, 18:41 - śr 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6434
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Nie grzebać w ulach ,lać syrop i patrzeć czy latają .Tak wielu robi :| ,tylko ze czasem latają już tylko rabusie :| .

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 września 2018, 21:13 - śr 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3960
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
baru0 pisze:
Nie grzebać w ulach ,lać syrop i patrzeć czy latają .Tak wielu robi :| ,tylko ze czasem latają już tylko rabusie :| .

Pewnie niektórzy tak pewnie robią cały rok. :haha:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 września 2018, 21:25 - śr 

Rejestracja: 09 września 2013, 21:57 - pn
Posty: 199
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Dobre asy tu są...
Ponad 20kg w przeliczeniu na suchą masę to muszą być wielkie diabły te rodziny albo połowa wam idzie na rozczerwienie a reszta na zapas.
Ja mały robaczek tylko najsilniejsze trzymam na pełnym wielkopolskim i jeszcze więcej niż 10kg suchej masy inwertu nie zabrały. Inna sprawa, że pozwalam mieć pszczołom miód i w rekordowym roku spadziowym najsilniejsze wzięły po 3l inwertu.
Dla mnie kalkulacja jest prosta - zostawić na koniec sierpnia to co zagospodarowane - stare z minimalnym zapasem do przetopu, nowe nie zagospodarowane do magazynku, czerw i okrywowe z pierzgą w ulu. Leczenie i karmienie a jeśli jest coś w polu to opóźniam karmienie by miały więcej naturalnego żarcia. Cenie swój czas i tak robię. Gniazdo max 1,3 ilości czerwiu na połowę sierpnia i wszystko pięknie wychodzi po zimie - bez układania czegokolwiek bo pszczoły same wiedza najlepiej a my w większości przypadków burząc ich harmonię zmuszamy je do pracy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 września 2018, 21:35 - śr 

Rejestracja: 10 stycznia 2011, 21:51 - pn
Posty: 996
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 dadan
Piszecie, że podkładając pod gniazdo półnadstawkę z pokarmem, pszczoły przeniosą pokarm do góry. Miałem w tym roku sytuację wiosną, źe jednak mimo pełnej półnadstawki pod gniazdem nie przeniosły pokarmu i wiosną osypały się z głodu. Ul dwa półkorpusy 1/2 dadan do zimowli. Mój bład, nie sprawdziłem po karmieniu zimowym.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 września 2018, 21:48 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8668
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
taki_nick, a kto pisze że to obsiadają pszczoły a druga sprawa że zjedzą na zimę, im na zimę nie jest potrzebne tyle pokarmu inna sprawa wiosną na rozwój jest potrzebne miejsce i pokarm wtedy pszczół przybywa, zimuje sie na 2 korpusach nie dlatego ze nie można na 1 tylko dlatego że jest wygodniej dla pszczół i pszczelarza, przy zimowaniu na gołym 1 korpusie jest zawsze jakiś problem i kopanie bez sensu czego nie ma przy innej ramce, zimuje u siebie odkłady na 1 a rodziny na 2

zento,

przeniosą jeśli karmisz a nie mają miejsca w gnieżdzie to dają pod czerw i jak tylko coś wychodzi czerwiu natychmiast przenoszą z pod gniazda do gniazda, jak dasz posklepiony późno to nie tkną no chyba że wiosną jak dożyją

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 września 2018, 22:03 - śr 
Przy karmieniu trzeba wziąć jeszcze to pod uwagę że w momencie kiedy zaczynamy karmić w ulu jest bardzo dużo czerwiu, podczas karmienia młode pszczoły,one beda zimowac muszą przecież podrosnąć musza coś jeśc,musza nabrać ciała żeby spokojnie przezimować i jeżeli w tym czasie nie ma pożytku w polu to duża część tego co dajemy idzie na przygotowanie właśnie tych pszczół do zimy.
Ps .wszystko wam musze tlumaczyc jak malym dzieciom he :haha:


Na górę
  
 
Post: 22 września 2018, 19:31 - sob 

Rejestracja: 15 września 2009, 11:54 - wt
Posty: 1305
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp i Dadant
Wczoraj zajrzałem do pszczół.
Wszystkie dostały żarcie na początku września w bardzo podobnej ilości bo i siła rodzin bardzo zbliżona poza jedną Minnesota.
Mam teraz dwa problemy:
1) Minnesota była bardzo silna, miała sporo pokarmu ale dostała do tego jescze 8kg cukru. Zajrzałem wczoraj, pszczół tyle, że nie mieszczą się na 2 korpusach wlkp ale zapasów na zimę mało. Jakieś 10cm od góry na każdej ramce. Dać im syrop 3:2 czy już nie przerobia? Co w zamian? Bo nie mam gdzie zabrać żeby dać im.
2) Rodzina na ramce dadant, 7 ramek. Ilość jedzenia okej ale rozkład trochę mnie niepokoi. Otóż dwie ramki w samym środku maja pokarmu jakieś 5cm od góry(na tych ramkach czerw był do niedawna) . Pozostałe ramki wypełnione bardzo ładnie, na jakieś 3/4 powierzchni. Jednak to na środkowych ramkach będzie się układało gniazdo? Jakoś przełożyć te ramki żeby pełne były na środku czy klab sam uwiaze się gdzie trzeba?

_________________
Pozdrowienia z Warmii


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 września 2018, 20:10 - sob 
Jarek pisze:
1) Minnesota była bardzo silna, miała sporo pokarmu ale dostała do tego jescze 8kg cukru. Zajrzałem wczoraj, pszczół tyle, że nie mieszczą się na 2 korpusach wlkp ale zapasów na zimę mało. Jakieś 10cm od góry na każdej ramce. Dać im syrop 3:2 czy już nie przerobia? Co w zamian? Bo nie mam gdzie zabrać żeby dać im.

Karmic ,karmic ...
Jarek pisze:
2) Rodzina na ramce dadant, 7 ramek. Ilość jedzenia okej ale rozkład trochę mnie niepokoi. Otóż dwie ramki w samym środku maja pokarmu jakieś 5cm od góry(na tych ramkach czerw był do niedawna) . Pozostałe ramki wypełnione bardzo ładnie, na jakieś 3/4 powierzchni. Jednak to na środkowych ramkach będzie się układało gniazdo? Jakoś przełożyć te ramki żeby pełne były na środku czy klab sam uwiaze się gdzie trzeba?


Nie jest ok ,to co dales to jest wszysto malo .sa rodziny co im 8kg styknie sa takie co 20kg im trzeba dac .Ty stoisz nad ulem i decydujesz ,z tego co piszesz ameryki nie ma .


Na górę
  
 
Post: 22 września 2018, 20:21 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 października 2008, 19:29 - śr
Posty: 2620
Lokalizacja: Stara Rudna
Zamiast cókru podaj inwert .
Źle ułożone zapasy to niepowodzenie w zimowli

_________________
Pozdrawiam Szczupak


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 września 2018, 20:33 - sob 
Szczupak pisze:
Zamiast cókru podaj inwert .
Źle ułożone zapasy to niepowodzenie w zimowli


kończę karmienie rodziny , niektóre dostały 7kg i jest ok a niektórym wpakowałem 24 litry syropu 3/2 i jest mało ,jarek ma pszczoły już lata a zadaje pytania jak by zaczynał . o co chodzi ?
PSZCZOŁY MAJĄ MIEĆ ZALANE WSZYSTKIE RAMKI bo nie wiadomo jaka będze wiosna . kurka nie mam cierpliwości jak czytam niektóre wpisy :thank:


Na górę
  
 
Post: 22 września 2018, 20:45 - sob 

Rejestracja: 11 stycznia 2015, 19:34 - ndz
Posty: 248
Ule na jakich gospodaruję: wp
Miejscowość z jakiej piszesz: Biała Rawska
szymek1 pisze:
wpakowałem 24 litry syropu 3/2 i jest mało
to na ilu ramkach ta rodzina?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 września 2018, 20:45 - sob 

Rejestracja: 15 września 2009, 11:54 - wt
Posty: 1305
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp i Dadant
Przez wszystkie lata zawsze zimowalem pszczoły na 7-8ramkach wlkp lub 6-7dadant, dawałem syrop na początku września w ilości około 12l (takie mam wiaderka) i nigdy nic im więcej nie grzebalem i nie było problemu.
Ten rok jest dla mnie bardzo nietypowy. Jeśli chodzi o Minnesote to zjadła bardzo duzo a druga rodzina z którą mam problem bardzo długo miała czerw (nadal trochę go ma).
Dam syrop 3:2.

_________________
Pozdrowienia z Warmii


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 września 2018, 20:50 - sob 
Jarek, minesota miała dużo czerwiu ,te młode pszczoły zjadają dużo by się otłuścić . ja przeglądam kazdy ul i kończę karmienie gdy zaleją wszystko ...


Na górę
  
 
Post: 22 września 2018, 20:51 - sob 
sylwek000 pisze:
szymek1 pisze:
wpakowałem 24 litry syropu 3/2 i jest mało
to na ilu ramkach ta rodzina?


kolego z tobą nie dyskutuje :|


Na górę
  
 
Post: 22 września 2018, 20:59 - sob 

Rejestracja: 15 września 2009, 11:54 - wt
Posty: 1305
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp i Dadant
szymek1 pisze:
niektórym wpakowałem 24 litry syropu 3/2 i jest mało

Z tych rodzin pewnie będziesz miał na wiosnę miód wierzbowy ;)

_________________
Pozdrowienia z Warmii


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 września 2018, 21:02 - sob 

Rejestracja: 11 stycznia 2015, 19:34 - ndz
Posty: 248
Ule na jakich gospodaruję: wp
Miejscowość z jakiej piszesz: Biała Rawska
szymek1 pisze:
kolego z tobą nie dyskutuje :|
ja nie dyskutuje,zadałem grzecznie pytanie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 września 2018, 21:04 - sob 
Jarek pisze:
szymek1 pisze:
niektórym wpakowałem 24 litry syropu 3/2 i jest mało

Z tych rodzin pewnie będziesz miał na wiosnę miód wierzbowy ;)

nie o to chodzi :P to są rodziny na 10 ramkach z ogromną ilością czerwiu :wink:

wiosną zabieram 1/2 ramki z pokarmem i przeznaczam je dla odkładów


Na górę
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 76 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 52 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji