FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 16 kwietnia 2024, 07:01 - wt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Odkład
Post: 03 czerwca 2021, 16:53 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 marca 2021, 13:34 - wt
Posty: 57
Lokalizacja: Podkarpacie
Ule na jakich gospodaruję: WLP
Miejscowość z jakiej piszesz: Łańcut
We wtorek zrobiłem 2 odkłady bez wywożenia tak jak na filmie Pana Tomka z Pasieki na Bardzie. Tak jak powiedział zamknołem wylotki, otworzyłem maksymalnie dennice i podałem wodę. Dziś zauważyłem że w tych odkladach strasznie pszczoły chuczą i latają agresywnie w ulu. Miałem być zamknięte przez 2-3dni. Czy to normalne że pszczoły w odkladzie się tak zachowują?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Odkład
Post: 03 czerwca 2021, 17:17 - czw 

Rejestracja: 18 stycznia 2011, 20:17 - wt
Posty: 565
Lokalizacja: lubelskie
Nie zamyka się całkiem wylotków. Zostawia się otworek na jedną pszczołę.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Odkład
Post: 03 czerwca 2021, 17:28 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
Tamten, to jeszcze przeanalizuj kiedy to zamknięcie jest robione, w jakim odkładzie i w jakim celu.

SAWA, tak pszczoły huczą zwłaszcza w słońcu jak jest ciepło, dlatego postawienie w głęboki cieniu albo w piwnicy jest dobrym rozwiązaniem. Dobra wentylacja i niska temperatura to podstawa.

_________________
"Zawsze spodziewaj się niespodziewanego..."

https://www.youtube.com/channel/UCosWos ... OWqAAL66fg
https://www.facebook.com/tomek.kasiak.5


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Odkład
Post: 03 czerwca 2021, 17:38 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 sierpnia 2007, 18:10 - czw
Posty: 944
Lokalizacja: Poznań
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
SAWA,
nasypać 2 a nawet 3 razy więcej pszczoły do odkładu niż chciałoby się by w nim pozostało i otworzyć ul od razu. Po dniu skontrolować i ewentualnie znowu dosypać i tyle.

_________________
Pura Vida


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Odkład
Post: 03 czerwca 2021, 20:52 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 marca 2021, 13:34 - wt
Posty: 57
Lokalizacja: Podkarpacie
Ule na jakich gospodaruję: WLP
Miejscowość z jakiej piszesz: Łańcut
Otworzyłem im wylotki na jedną pszczołę zaglądne jutro co tam słychać. Podpowiedzcie mi jeszcze. Matkę nieunasiennioną mogę podać dopiero jak będzie tylko czerw zasklepiony tak? I jak poddam ją w klateczce to zostawić na dzień zamkniętą klateczkę czy od razu otworzyć. Z góry dziękuję za odpowiedzi :pl:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Odkład
Post: 03 czerwca 2021, 21:17 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 sierpnia 2012, 08:49 - czw
Posty: 254
Lokalizacja: Jarosław
Ule na jakich gospodaruję: wlkp-->dadant
Nie podkładaj matki gdy są niespokojne. Szkoda twoich pieniędzy. Wystarczy jedno żądło aby było po matuli. Wpuszczanie na żywca do odkładu to jak loteria. Lepiej klateczka i obserwacja jakie mają względem niej zamiary. Takie mam obserwacje.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Odkład
Post: 03 czerwca 2021, 22:49 - czw 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6432
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
CYNIG pisze:
dlatego postawienie w głęboki cieniu albo w piwnicy jest dobrym rozwiązaniem. Dobra wentylacja i niska temperatura to podstawa.

Dodam że ciemność też bardzo dobrze wpływa na spokój pszczół ;)

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Odkład
Post: 04 czerwca 2021, 21:03 - pt 

Rejestracja: 13 marca 2021, 02:44 - sob
Posty: 261
Ule na jakich gospodaruję: langstroth
Miejscowość z jakiej piszesz: USA
baru0 pisze:
CYNIG pisze:
dlatego postawienie w głęboki cieniu albo w piwnicy jest dobrym rozwiązaniem. Dobra wentylacja i niska temperatura to podstawa.

Dodam że ciemność też bardzo dobrze wpływa na spokój pszczół ;)
a to co? pszczoly zapomnialy "prond" w ulu wylaczyc??
_barti_ pisze:
SAWA,
nasypać 2 a nawet 3 razy więcej pszczoły do odkładu niż chciałoby się by w nim pozostało i otworzyć ul od razu. Po dniu skontrolować i ewentualnie znowu dosypać i tyle.
- i ot chodzi aby w odkladzie zostala "mloda pszczola" a "stara" wrocila do macierzystego ula (mloda pszczola przez pierwsze dnie i tak nie wyleci wiec po co zamykac?). Jest to najprostsza droga do zrobienia dobrych odkladow dla "mlodych pszczelarzy" ("starzy wyjadacze" niech sie bawia swoimi sposobami bo im wolno). Plus uzycie unasienionej (virgin queen) w takich przypadkach jest wiekszym ryzykiem niz dolozenie unasienionej. (1. nigdy nie wiadomo do konca ile dni ma ta "dziewica", 2. generalnie tylko ok 70% matek wraca z lotu godowego. 3. nie znane jest pochodzenie trutni w okolicy, 4. procent przyjec unasienionej matki do pnia jest zblizony do przyjec "dziewicy").
Mimo ze jest to "amerykanski" punkt widzenia to jednak dotyczy tez ogolnych zasad pszczelarstwa niezaleznie od miejsca.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Odkład
Post: 04 czerwca 2021, 22:08 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
StefanS pisze:
- i ot chodzi aby w odkladzie zostala "mloda pszczola" a "stara" wrocila do macierzystego ula...


Cóż, zdecydowanie wolę odkład o mieszanej strukturze. Sam pracuje od samego początku.

_barti_, zobacz ile razy musisz w taki układzie który proponujesz podchodzić do odkładu, ile czynności do wykonania w pasiece. Jak to pomnożysz przez np 50 odkładów to już się robi sporo roboczogodzin :)

_________________
"Zawsze spodziewaj się niespodziewanego..."

https://www.youtube.com/channel/UCosWos ... OWqAAL66fg
https://www.facebook.com/tomek.kasiak.5


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Odkład
Post: 04 czerwca 2021, 23:27 - pt 

Rejestracja: 13 marca 2021, 02:44 - sob
Posty: 261
Ule na jakich gospodaruję: langstroth
Miejscowość z jakiej piszesz: USA
CYNIG pisze:
Cóż, zdecydowanie wolę odkład o mieszanej strukturze. Sam pracuje od samego początku.
I tutaj jest pelna zgoda (dla "wyjadaczy") - niemniej nalezy wziasc pod uwage doswiadczenie pytajacego - szczegolnie z podaniem unienasiennionej matki (1. poziom feromonow takiej "dziewicy"(sam kol. Cynig pisal o tym), 2. nawet kilka dni w zupelnym zamknieciu(z wylaczonym "prondem") nie zatrzyma dojrzalej pszczoly (foragers) w tym ulu (chyba ze wywiezione)., szczegolnie przy niskim poczatkowo zapachu nowej matki. Dodatkowo odlad zawierajacy "foragers" jest "ciezszy" w przyjeciach nowych matek.
CYNIG pisze:
_barti_, zobacz ile razy musisz w taki układzie który proponujesz podchodzić do odkładu, ile czynności do wykonania w pasiece. Jak to pomnożysz przez np 50 odkładów to już się robi sporo roboczogodzin
i znow pozostaje kwestia wprawy i doswiadczenia. :wink:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Odkład
Post: 05 czerwca 2021, 22:14 - sob 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6432
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
StefanS pisze:
- i ot chodzi aby w odkladzie zostala "mloda pszczola" a "stara" wrocila do macierzystego ula (mloda pszczola przez pierwsze dnie i tak nie wyleci wiec po co zamykac?).

A po to żeby nie zrabowały . Do tego trzeba mieć pewne (bez zacięcia do "szukania pożytku wszędzie " )pszczoły i pożytek .
Gdy jest stan stagnacji odkład w takim wypadku jest rabowany i tyle .
Robiłem tak odkłady ,nawet w wz to tyle co zatwór, wylotek na jedną pszczołę ,udawało się wiele razy .
Każdy wcześniej czy później ,musi frycowe zapłacić . Jest za wiele zmiennych .
Pszczelarzy którzy radzą rób tak i tak ,będzie dobrze , podziwiam, a młodych mi szkoda..
Przeglądnąłem dziś z 20 odkładów ,wszystkie matki są , za 3-4 dni dowiemy się jak z czerwieniem .

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Odkład
Post: 06 czerwca 2021, 13:22 - ndz 

Rejestracja: 12 października 2015, 05:42 - pn
Posty: 118
Ule na jakich gospodaruję: LN 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Nowa Sarzyna
Widzisz... znam pszczelarza który z za plota udzila mi rad, na zasadzie wpuszczenia w maliny. Cieszę się se są pszczelarza mówiący zrób tak i tak i będzie dobrze bo nawet z uwaga na ewentualny błąd statystyczny i tak większość się uda.
Często się śmieje z pewnego pszczelarza, że gdyby in w dawnych czasach wynalazł koło to by z nim schował się w jaskinii.
Uważam tez, ze dzieląc się wiedzą pomagamy naszym kochanym owadom i może kiedyś ten dzisiejszy adept nam coś podpowie, a wałka o słoik miodu to nie wszystko.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Odkład
Post: 07 czerwca 2021, 11:07 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lipca 2018, 09:33 - pt
Posty: 360
Lokalizacja: Północne Lubuskie
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: SŁUBICE
Ja tam wielkim stażem nie dysponuje ale jakieś wnioski mam :

1. Na poczatku swojej rogi należy robić jakościowo - więcej czerwiu więcej pszczoły i dawać i matki UN
2. Lepiej zrobić 2 odkłady 3 ramkowe niż 3 odkłądy 2 ramkowe - nie ma się co spieszyć lpeiej wolniej ale pewniej rozbudowywać pasiekę


Ja generalnie robię mało odkładów bo robię to z musu niż chęci rozwoju , mam pasiekę stacjonarną więc nie ma wyworzenia

Robie zbiorówkę jeden odkład tworze z 3-6 ramke czerwiu krytego z różnych rodzin - ale bez pszczół - pszczoły dosypuje z miodni ze wszystkich rodzin - jak potrzeba uzupęłniam po kilku dniach ale raczej daje na tyle dużo (lub za dużo ) że nie trzeba dosypywać - nic nie zamykam wkłądę wylotkową wkładam trochę robię cieplej dennica siatkowa zamknięta - pajączkowe większośc zamknięte z 1-2 otwarte jak dojdą do 5-6 ramek dadanta otwieram dennice dołem i w gorące lato robię wiekszy wylotek - po co nejmniej 6 dniach zrywam mateczniki jak są i podaje matkę jaka uda się dostać UN lub NU - preferuje UN


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji