FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 18 kwietnia 2024, 02:37 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 18 ] 
Autor Wiadomość
Post: 12 października 2018, 21:03 - pt 

Rejestracja: 21 listopada 2016, 20:01 - pn
Posty: 91
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Raszòwka,Dolny Śląsk
Jak dosunąć plastry do siebie przy nierównomiernej ich zabudowie ?.Mam ramki pomieszane niesynchronicznie-3 Hoffmana i 4 zwykłe.Tzn: nawet na ramkach Hoffmana krainki tak rozbudowały plastry że nie ma możliwości dosunięcia ich do siebie tak aby stykały się górnymi ogranicznikami listewek,bo by się Plastry zlepiły. Plastry wystają po każdej stronie ramki po 1cm. A na niektórych ramkach znowu są chude. A i gdzie niegdzie pogrubione są a gdzie indziej hudsze,tak bardzo bałamutnie poprzybudowały.Jak je podosówać, czy zostawić przerwy na 7mm w uliczkach, czy na 1cm. Stosuje powałke,bez beleczek międzyramkowych.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 października 2018, 21:09 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 stycznia 2011, 17:54 - śr
Posty: 3365
Lokalizacja: Lubelskie.51°10'51.50"N 22°35'32.23"E
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski DanLan 435/170
Dioda pisze:
Jak dosunąć plastry do siebie przy nierównomiernej ich zabudowie
takich zaniedbań z twojej strony nie da się naprawic w 100 % te najbardziej pogrubione daj jako skrajne . A tak naprawdę to zostaw tak jak jest .

_________________
Wiesiek33

TANKUJĘ TYLKO NA-PKN ORLEN


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 października 2018, 21:14 - pt 

Rejestracja: 01 września 2013, 10:18 - ndz
Posty: 5355
Lokalizacja: woj. Śląskie, Beskid Żywiecki
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Żywiec
Dioda, najpierw zadam pytanie. Dlaczego ramki nie były cały czas dosunięte do siebie tak jak trzeba(żeby sie stykały w przypadku Hoffmanów) :?: Nie zabudowały by i nie było by problemu. Powinien opiernicz być za to :D
Jak mi się już trafi jakaś ramka z pogrubionym fragmentem plastra to ją dosuwam na tyle ile trzeba niech się nawet zetkną tą pogrubioną częścią plastra jeśli nie jest za duża ta powierzchnia. Pszczoły zrobią co trzeba. Gorzej jak całe plastry za szerokie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 października 2018, 21:23 - pt 

Rejestracja: 11 stycznia 2011, 23:33 - wt
Posty: 658
Lokalizacja: Góry Świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: Warszawskie Zwykłe
Zostawić jak było.
Teraz to już może być za późno na jakieś korekty.
Nauczka na przyszłość, że pszczele wielkości odstępów są sztywne i stałe i powinny być zachowane przez cały sezon.

_________________
Z Pozdrowieniem: bohtyn-ociec
Lubię ule Warszawskie Zwykłe.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 października 2018, 21:51 - pt 
Odklepic ,sciac garby i tyle .pszczoly nadmiar pokarmu przeniosa a ramki zasklepia. Troche pozno na takie manewry ale to jest frycowe .przerabialem to kiedys .


Na górę
  
 
Post: 12 października 2018, 21:59 - pt 

Rejestracja: 21 listopada 2016, 20:01 - pn
Posty: 91
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Raszòwka,Dolny Śląsk
Wybaczcie,to moje pierwsze 2 ule. Już to raczej tak zostawię. Podosówałem je tak żeby ino pszczoła przeszła. mam nadzieję że nie osypią się za bardzo.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 października 2018, 22:07 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 listopada 2013, 21:57 - czw
Posty: 2450
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski 12 ramkowy 5x1/2
Miejscowość z jakiej piszesz: lubelskie
Dioda, nie słuchaj "czuba w kapeluszu",dobrze wiesiek33, Ci radzi zostaw nie dotykaj.

_________________
Dzisiaj spojrzałem na swój nick ,potem na awatar.To nie jest tak jak myślisz się uśmiałem,ale i tak jestem za legalizacją.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 października 2018, 22:11 - pt 
bo lubię, od czubkow wyzywaj odbicie w lustrze :wink:


Na górę
  
 
Post: 12 października 2018, 22:31 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 listopada 2013, 21:57 - czw
Posty: 2450
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski 12 ramkowy 5x1/2
Miejscowość z jakiej piszesz: lubelskie
Sorry faktycznie nie słuchaj osła w kapeluszu ,nie wiem czemu myslałem osła wcisneło się :shock: :shock:

_________________
Dzisiaj spojrzałem na swój nick ,potem na awatar.To nie jest tak jak myślisz się uśmiałem,ale i tak jestem za legalizacją.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 października 2018, 23:01 - pt 

Rejestracja: 16 lutego 2015, 22:59 - pn
Posty: 148
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Chojnice
Jak się dołoży węzy o zanim ją odbudują to stare plastry nadbudują. O tym pamiętaliście? Ja bym zostawił bez zmian.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 października 2018, 06:04 - sob 

Rejestracja: 21 listopada 2016, 20:01 - pn
Posty: 91
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Raszòwka,Dolny Śląsk
1.Ja gdzieś kiedyś czytałem że są takie przypadki że pszczoły mogą nawet połączyć plastry mimo tego że są blisko siebie (ściaśnione na wymiar książkowy). Albo i nawet je zlepić całkowicie że same się uduszą w nich. 2.U mnie faktycznie były za duże przerwy między ramkami,to teraz już jestem pewien.Nie połączyły plastrów że sobą ale je nadbudowały. Czy ktoś doświadczony mógłby opisać dokładnie systematykę mechanizmów u pszczół w obu tych przypadkach?. I cele biologiczne takich mechanizmów?.,bo to bardzo ciekawe jest.- Albo linka wżucić z opisem takich mechanizmów.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 października 2018, 09:03 - ndz 
Dioda, doszukujesz sie w czyms co jest proste 2-go dna .ustawia sie ramki 1cm od siebie i tyle .pszczoly sobie dadza rade ,same lepiej od nas wiedza co robic ,my filozofujemy myslimy po ludzku ,nikt sie w pszczole nie zamienil by wszystko wiedziec .byduja mostki by usztywnic konstrukcje w zimie siedza na tych mostkach odpoczywaja musza sie na czyms utrzymac ,gdy im beda przeszkadzac to je zwyczajnie zgryza.
Garby na ramkach tez im specjalnie nie przeszkadzaja a pisanie ze przez taka nadbudowe moga sie udusic to jest forumowy dowcip roku :wink:


Na górę
  
 
Post: 14 października 2018, 09:38 - ndz 

Rejestracja: 13 listopada 2017, 12:07 - pn
Posty: 112
Ule na jakich gospodaruję: Wp,Wlk
Miejscowość z jakiej piszesz: Stoczek Łukowski
Kto w pażdzierniku ustawia gniazdo i radzi ścinanie nadbudowy. Chyba, chce miodobranie robić.
Moja propozycja zostawić jak jest, na pewno pszczoły odbudowując gniazdo uwzględniły problem wentylacji.
Na przyszłość trzeba trochę czasu poświęcić na lekturę - niekoniecznie forum, ale literatury fachowej. I czy masz 2 ule czy 102 wiedza potrzebna jest ta sama. Przy 102 jest łatwiej bo jak 50% pasieki spadnie to jest z czego odbudować, a przy 2 jeżeli będzie tego więcej niż połowa to trzeba zaczynać od nowa.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 października 2018, 09:43 - ndz 
OZON, kolego uzywaj mózgu nie pisz złosliwie .napisałem cytuje :
szymek1 pisze:
Troche pozno na takie manewry ale to jest frycowe .


wszystko ,jak chcesz kijem udeżyć to powód zawsze znajdziesz :!:


Na górę
  
 
Post: 14 października 2018, 11:33 - ndz 

Rejestracja: 13 listopada 2017, 12:07 - pn
Posty: 112
Ule na jakich gospodaruję: Wp,Wlk
Miejscowość z jakiej piszesz: Stoczek Łukowski
szymek1, Odklepic ,sciac garby i tyle .pszczoly nadmiar pokarmu przeniosa a ramki zasklepia. Troche pozno na takie manewry ale to jest frycowe .przerabialem to kiedys .

Szkoda, że dziś nie pamiętasz co pisałeś 2 dni wstecz. Nadajesz się do polityki, byłbyś doskonały. Jak coś cytujesz to dokładnie bez pomijania meritum.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 października 2018, 15:24 - ndz 
OZON, juz Ci napisalem jak chcesz sie doczepic powod znajdziesz.
Nic sie nie stanie jak sie garby w gornej czesci ramki zetnie nozem .nie cala powierzchnie ramki tylko najwieksze garby .robiles tak kiedykolwiek ? Bo ja tak i wiem ze to pszczol nie zabije ,jest jeszcze cieplo zdaza uporzadkowac wszystko .ja dobrze wiem ze sie tego nie powinno robic ale jak trzeba to lepiej tak zrobic niz zostawic na zime ramki w odstepach 3 cm .
Odczep sie odemnie i nie pisz zlosliwie bo ja twoich wpisow tez moglbym sie czepiac .


Na górę
  
 
Post: 14 października 2018, 17:01 - ndz 

Rejestracja: 21 listopada 2016, 20:01 - pn
Posty: 91
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Raszòwka,Dolny Śląsk
Szymek1.To nie to że 3 cm ramka od ramki,na początku tak było przez sezon ,ale teraz już ściaśniłem bo podosówałem ramki na odległość 8 mm ramka od ramki. Plastry są nierówne i w głębi ramek są takie szczeliny gdzie niegdzie na 1,5cm,Czy to tak może być?.
Ale głównie chodziło mi o to że na ramkach np Hoffmana plastry są grube na 5cm albo i nawet na 6cm. Czy pszczoły ogżeją sobie takie gniazdo?.
I jeszcze jedno pytanie: Zauważyłem że jeden pajączek ten od strony południowo-wschodniej trochę zawoskowały ale słabo . Czy ja mam go zatkać sam już teraz czy poczekać i sprawdzić czy więcej go zawoskują, i dopiero za tydzień zatkać jak już zimna pogoda przyjdzie?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 października 2018, 19:07 - ndz 
Dioda pisze:
ale teraz już ściaśniłem bo podosówałem ramki na odległość 8 mm ramka od ramki. Plastry są nierówne i w głębi ramek są takie szczeliny gdzie niegdzie na 1,5cm,Czy to tak może być?.


Moze tak byc.
Dioda pisze:
Ale głównie chodziło mi o to że na ramkach np Hoffmana plastry są grube na 5cm albo i nawet na 6cm. Czy pszczoły ogżeją sobie takie gniazdo?.


Mysle ze to nie problem .w naturze pszczoly maja rozne grubosci ramek i to im nie przeszkadza.

Dioda pisze:
I jeszcze jedno pytanie: Zauważyłem że jeden pajączek ten od strony południowo-wschodniej trochę zawoskowały ale słabo . Czy ja mam go zatkać sam już teraz czy poczekać i sprawdzić czy więcej go zawoskują, i dopiero za tydzień zatkać jak już zimna pogoda przyjdzie?


Mozna go zatkac mozna zostawic,gdy bedzie pszczolom uciekac cieplo same zadecyduja i zawoskuja dziurki.


Na górę
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 18 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 38 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji