FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 20 kwietnia 2024, 05:33 - sob

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 31 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Wybór miodarki
Post: 27 października 2018, 18:29 - sob 

Rejestracja: 19 września 2013, 10:24 - czw
Posty: 16
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Witam! Kilka razy już mi pomogliscie, mam nadzieję że i tym razem się uda. Mianowicie planuje zakup miodarki elektrycznej, zastanawiam się między miodarka minima Line w224B, 4-plastrowa, a między druga miodarka u Lysonia : optima Line W224MS też 4-plastrowa. Mamy stara miodarke ręczna, więc nie mam pojęcia i nie znam się na tym wcale... Widzę tylko że różnią się cenią. Macie może któraś z nich? Polecacie? Dodam że mam pasieke na 20 rodzin. Pozdrawiam!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 października 2018, 20:05 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 lipca 2016, 13:43 - czw
Posty: 640
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Konopiska
Minima line ma potencjometr ręczny, silnik 120w, zawór plastikowy, tuleje zamiast łożyska, gwarancja 2 lata.
Optima linę ma: potencjometr cyfrowy, silnik 250w, zawór nierdzewny, łożysko w bębnie, gwarancja 3 lata.
Moim zadaniem w minima line nie warto kupować. Sam ją chciałem kupić, ale troszkę poczytałem na temat awaryjności tej lini produktów i zrezygnowałem na rzecz firmy Konigin.
Dużo osób chwaliło dość linię Classic. Te z czerwonymi obręczami. Linia Classic posiada 5 lat gwarancje. Jednak to dodatkowe 200 względem lin optima. 2299 zł za model W2013.

_________________
Pozdrawiam
Sławek
Moje psiaki: http://www.cavaliery.com


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 października 2018, 22:26 - sob 

Rejestracja: 08 lutego 2012, 21:43 - śr
Posty: 94
Lokalizacja: lubelskie
Ule na jakich gospodaruję: WZ
Hej – ja w tym roku już po zakupach. Zdecydowałem się na http://pasieka-barc.pl/miodarki-lux/ (diagonalna 4-ro ramkowa uniwersalna, napęd elektryczny 230 v). Nie ukrywam ze poszedłem po bandzie tzn. kupiłem na podstawie opinii z internetu i rozmowy z p. Frąckowiakiem - tel. na stronie. Opis miodarek na stronie bardzo skromny, brak parametrów technicznych czy informacji o właściewej konserwacji, ale jak zaznaczyłem wcześniej zawsze można zadzwonić i dopytać i uzgodnić warunki zakupu. Miodarkę, solidnie zapakowaną na palecie dostarcza kurier. Teraz z uwagi na martwy sezon jest dobry czas na zakupy, ale za chwilę związki wypłacą pszczelarzom dofinansowania (albo już wypłacają) i może zacząć się większy ruch w interesie a tym samym czas oczekiwania może ulec wydłużeniu. Mam stacjonarną (przydomową) pasiekę jeszcze mniejszą od Twojej.
Temat wyboru miodarki kilka razy poruszany na forum głownie w dziale: Strona Główna Forum » Sprzęt i Narzędzia Pszczelarskie » Sprzęt Pasieczny i nie tylko


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 października 2018, 23:04 - sob 

Rejestracja: 01 czerwca 2014, 22:20 - ndz
Posty: 978
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Jerzmanowice
Ja też mam od Frąckowiaka 12-ramkową , czwarty sezon i jestem zadowolony.
Zero problemów.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 października 2018, 23:42 - sob 

Rejestracja: 01 kwietnia 2010, 12:15 - czw
Posty: 319
Lokalizacja: łódzkie
Ule na jakich gospodaruję: WL
Mam od Pana Frąckowiaka 18 ramkową, najlepszy zakup w pasiece od kilkunastu lat, nie licząc kilku matek....Bez niej nie wyobrażam sobie miodobrania. Pasieka 60 uli.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 października 2018, 09:31 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 sierpnia 2010, 23:59 - pn
Posty: 320
Lokalizacja: Częstochowa
też polecam https://konigin.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 października 2018, 09:40 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 marca 2009, 15:15 - ndz
Posty: 632
Lokalizacja: Mazury Orzysz
Ule na jakich gospodaruję: Warsz-posz, Dadant
A ja polecam firmę EP Projekt, mam od nich diagonalną z napędem ręcznym i też daję radę obskoczyć 80 rodzin :D
http://www.epprojekt.pl/miodarki/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 października 2018, 09:49 - ndz 

Rejestracja: 26 grudnia 2013, 21:34 - czw
Posty: 76
Ule na jakich gospodaruję: WL
Miejscowość z jakiej piszesz: Dzierżoniów
To gratuluję mięśni i czasu .Nie wyobrażam sobie miodobrania przy 80 rodzinach .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 października 2018, 09:55 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 lipca 2010, 10:15 - sob
Posty: 2911
Lokalizacja: Pogórze Izerskie
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 dadanta
bozena,
Jeśli korzystasz z w miodni z ramek 1/2(a chyba jako kobieta to tak)
To przemyśl zakup miodarki radialnej np
https://lyson.com.pl/radialne/1116-miod ... 40339.html
wchodzi do niej 20 ramek 1/2 a po dokupieniu 4 siatek diagonalnych odwirujesz 4 ramki gniazdowe 1/1 .
Mam takie rozwiązanie przy dadancie i jestem zadowolony.
Wybrałem najtańsza-sprawdź z konsultantem czy te siatki do nich pasują.
Siatki z miodarką jako kpl. możesz kupić na refundację(ja tak zrobiłem).
Tylko chyba 1000 drożej ,ale przemyśl .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 października 2018, 11:13 - ndz 

Rejestracja: 15 września 2014, 07:16 - pn
Posty: 18
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Śląsk
Ja jestem zwolennikiem kasetowej. Z radialnej gęstego miodu nie można czasem w całości odwirować.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 października 2018, 11:57 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 lipca 2010, 10:15 - sob
Posty: 2911
Lokalizacja: Pogórze Izerskie
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 dadanta
bogdan15,
Ponieważ mam radialną to napiszę że nie zauważylem tego.Nawiasem mówiąc to nie rozumim kupujących kasetowe nawet pytałem o to na forum i nikt nie potrafił napisć w czym kasetowa jest lepsza.
Pomijam wiekszą ilość materiału i wyższą cenę.
Nawet gdyby było tak jak piszesz (a nie zauważyłem tego)to ramki i tak po miodobraniu wracają do ula.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 października 2018, 12:02 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 września 2016, 23:04 - sob
Posty: 310
Ule na jakich gospodaruję: warszawski poszerzany, dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Białystok
mardrak pisze:
A ja polecam firmę EP Projekt, mam od nich diagonalną z napędem ręcznym i też daję radę obskoczyć 80 rodzin :D
http://www.epprojekt.pl/miodarki/

Używam takiej właśnie miodarki, tyle, że elektrycznej. I przyznam, że choć sprawuje się bez zarzutu !!!, to jest to jedyny punkt spowalniający w całym moim procesie miodobrania. Jeśli pracuję sam, to w porządku. Tylko, że wtedy miodobranie trwa 2-3dni. Ale jeśli odsklepiamy we dwie osoby, to już miodarka nie nadąża i są przestoje w robocie. :-) Czteroramkowa, plus to odwracanie ramek, powoduje, że będę rozglądał się za większą i w układzie radialnym, kasetowym.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 października 2018, 12:52 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 kwietnia 2011, 19:53 - ndz
Posty: 266
Lokalizacja: Dębica
Ule na jakich gospodaruję: WL stojak
bogdan15 pisze:
Z radialnej gęstego miodu nie można czasem w całości odwirować.



To mit mam radialną 900mm mieści 30 ramek WL jeśli bym kupował jeszcze raz kupiłbym 1200mm.

_________________
Pszczelarz od 1984, aktualnie gospodaruję na 50 ulach


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 października 2018, 13:10 - ndz 

Rejestracja: 27 listopada 2010, 00:02 - sob
Posty: 1909
Lokalizacja: Szprotawa
Ule na jakich gospodaruję: WP leżak i WP korpus
A ja mam cztero ramkową uniwersalną, wykręcam wrzos, a kto ma wrzos to wie jakie są trudności przy wrzosie i żadnej ramki nie rozwala nawet jak jest jednoroczna, a to dlatego, że zrobiłem sobie kasety w które wkładam ramki i następnie do miodarki.Piszę tu o wrzosie a nie o miodzie leśnym, tak dla informacji.Każda miodarka jest dobra jeżeli się jest zadowolony z efektów.Mam miodarkę z napędem ręcznym i elektrycznym od BARĆ wykonanie bdb i cena przyzwoita, służy już trzy lata bez zarzutu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 października 2018, 15:54 - ndz 

Rejestracja: 10 maja 2016, 17:07 - wt
Posty: 376
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Beskidy
bialywoj pisze:
mardrak pisze:
A ja polecam firmę EP Projekt, mam od nich diagonalną z napędem ręcznym i też daję radę obskoczyć 80 rodzin :D
http://www.epprojekt.pl/miodarki/

Używam takiej właśnie miodarki, tyle, że elektrycznej. I przyznam, że choć sprawuje się bez zarzutu !!!, to jest to jedyny punkt spowalniający w całym moim procesie miodobrania. Jeśli pracuję sam, to w porządku. Tylko, że wtedy miodobranie trwa 2-3dni. Ale jeśli odsklepiamy we dwie osoby, to już miodarka nie nadąża i są przestoje w robocie. :-) Czteroramkowa, plus to odwracanie ramek, powoduje, że będę rozglądał się za większą i w układzie radialnym, kasetowym.


Wczoraj byłem w muzeum pszczelarstwa w Chlebovicach niedaleko Frydka Misztka (http://www.vcelaricifm.cz/). Z wielu ciekawych eksponatów była tam miodarka 4ramkowa diagonalna która miała możliwość obracania ramek bez ich wyjmowania. Rewelacja!!! Aż dziwne nikt tego nie wykorzystał komercyjnie. Kustosz mówił ze bodajże w 1971 na Apimondii w Moskwie miodarka ta zdobyla najważniejszy medal. W Czechach podobno jest to chronione patentem. W każdym razie szczęka opadła mi z wrażenia. Pewnie wielu was już to widziało ale ja takie rozwiązanie widziałem po raz pierwszy.

Pozdrawiam Beeskit


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 października 2018, 16:01 - ndz 

Rejestracja: 05 czerwca 2017, 01:58 - pn
Posty: 247
Lokalizacja: Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Rybnik
Beeskit pisze:
Z wielu ciekawych eksponatów była tam miodarka 4ramkowa diagonalna która miała możliwość obracania ramek bez ich wyjmowania.

Pozdrawiam Beeskit


Ale to chyba dość znane rozwiązanie, tzw. miodarki kasetowe to chyba wszystkie tak mają...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 października 2018, 16:16 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 listopada 2009, 18:07 - pn
Posty: 1904
Lokalizacja: Srodek / Niemiec
Ule na jakich gospodaruję: weza*350/200
Czesc
Miodarka kasetowa 6ramkowa o srednicy 700 mm pelen automat to ja mam taka.
kasetowa jest do 30 uli OK
Ponad 30 uli musi byc 12 kasetowa wtedy srtednica kotla jest ponad 1m.
do 1200mm .To juz jest olbrzym i wysokie koszta.
lepiej wiec kupic 2wirowki 6 kasetowe mamy wtedy szerokosc zajmowanego miejsca przez 2 wirowki.........1400X700mm.
O radialnych sie nie wypowiadam bo sie na nich nie znam.
Z kasetowej pelen automat wyjmuje po wirowaniu rameczki suchutkie i wosk sie nie wypacza......poz d
Z mojej jestem bardzo zadowolony jest chyba ze sloweni.
https://www.youtube.com/watch?v=DePWsZJt2hE

_________________
http://www.buckfast-zucht.de/index.php?seite=shop


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 października 2018, 16:24 - ndz 

Rejestracja: 10 maja 2016, 17:07 - wt
Posty: 376
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Beskidy
Rybnik87 pisze:
Beeskit pisze:
Z wielu ciekawych eksponatów była tam miodarka 4ramkowa diagonalna która miała możliwość obracania ramek bez ich wyjmowania.

Pozdrawiam Beeskit


Ale to chyba dość znane rozwiązanie, tzw. miodarki kasetowe to chyba wszystkie tak mają...


No tak masz chyba masz racje. To była miodarka kasetowa a jako że ja pracuje na diagonalnej nie dostrzegłem różnicy. ..

Pozdrawiam Beeskit


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 października 2018, 16:31 - ndz 

Rejestracja: 05 czerwca 2017, 01:58 - pn
Posty: 247
Lokalizacja: Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Rybnik
Tzn. to jest miodarka diagonalna, tylko że kasetowa i teraz jeszcze kasety mogą się same obracać w zależności od kierunku obracania kosza, albo jest jeszcze możliwość obrotu wszystkich ramek jednocześnie obracając kasety...
Diagonalne, radialne to podział ze względu na umieszczenie ramek podczas wirowania...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 października 2018, 20:33 - pn 

Rejestracja: 19 września 2013, 10:24 - czw
Posty: 16
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Dziękuję bardzo za pomoc, rozwaze wszystkie propozycje.
PS. Wiedziałam że na was mogę liczyć. Kiedyś spróbowałam zapytać o radę na forum pszczelarskim na Facebooku i było to najgorsze co mogłam zrobić. Zostałam z góry na dół zjechana i nie udzielono mi pomocy tylko skrytykowano a wszystko dlatego że jestem kobietą i jestem młoda. Szkoda słów. Tutaj zawsze mogę liczyć na szczerość i pomoc. Dziękuję! ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 października 2018, 20:42 - pn 
bozena pisze:
jestem kobietą i jestem młoda.


Hm :roll: ,ciekawe :wink:

Ps.pytaj smialo, tutaj jest powazne forum .co prawda ja o miodarkach wiem tyle co o budowie bomby wodorowej ale masz i odemnie he :róża: :oczko:


Na górę
  
 
Post: 29 października 2018, 21:47 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 listopada 2009, 18:07 - pn
Posty: 1904
Lokalizacja: Srodek / Niemiec
Ule na jakich gospodaruję: weza*350/200
Czesc
Wazne jest jaki kosz jest w miodarce u mnie jest z drutu nierdzewnego odstepy 12mm wysokosc 24 mm .Jest to idealny by nie uszkadzac wezy.
W niektorych drogich miodarkach jest kosz z blachy w ktorej sa wysztancowane otwory,miod ciezko splywa i wosk sie przykleja do blachy .Im cieplej tym wiecej sie przykleja.Radialna niby lepsza od kasetowej ponoc wszystki miod nie wyleci gdyz jest za blisko srodka .Dlatego ramki w radialnej powinny byc jak najdalej od srodka..Im wieksza srednica tym bedzie lepsza wirowka radialna . zgadza sie .????poz d

_________________
http://www.buckfast-zucht.de/index.php?seite=shop


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 listopada 2018, 20:31 - ndz 
Nowo zarejestrowani użytkownicy

Rejestracja: 20 września 2016, 22:41 - wt
Posty: 5
Lokalizacja: Rzeszów
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Rzeszów
Ja od tego sezonu posiadam miodarke EP Projekt diagonalna czteroramkowa posiada naped elektryczny 230v lub 12v.Wykonana jest bardzo solidnie kontakt z producentem jest bardzo dobry a sama miodarka sprawdzila sie bardzo dobrze w mojej pasiece 23 rodziny. Bardzo polecam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 listopada 2018, 07:26 - pn 

Rejestracja: 08 maja 2011, 12:27 - ndz
Posty: 566
Lokalizacja: Poznań
Ja w tym roku kupiłem miodarkę 4 plastrową uniwersalną z pasieki Barć i jestem bardzo zadowolony (myślałem o kasetowej ale mam różne ramki w pasiece i nie ma takiej w której mógłbym wywirować wszystkie ramki. Ta ma bardzo dokładną regulację obrotów, gęsty kosz przez co nie wyrywa ramek.
Poprzednia przez 10 lat miałem miodarkę od Łysonia ręczno-elektryczną (teraz zresztą chyba będę ją sprzedawał) i dla moich potrzeb (mam około 80 uli) miała za słaby silnik poza tym ok.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 listopada 2018, 21:16 - wt 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 marca 2008, 22:33 - ndz
Posty: 983
Lokalizacja: Smęgorzów
Witam
A co powiecie o Miodarce Lux · System radialno – promienisto – kasetowy · firmy Barć


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 listopada 2018, 00:18 - śr 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3960
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
stantom20 pisze:
Witam
A co powiecie o Miodarce Lux · System radialno – promienisto – kasetowy · firmy Barć

Użytkuję taką 10 ramkową i nie można mieć do niej większych zastrzeżeń , regulacja obrotów jest ręczna , miodarka bardzo cicha , prawie jej nie słychać. Wcześniej już pisałem , że orginalny zawór kulowy jest nie do umycia , dlatego warto wymienić go na klapkowy , z czym u producenta nie ma problemu.Bardzo wygodne za to jest umycie wnętrza miodarki , kasety bardzo łatwo wyciągnąć i umyć poza miodarką.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 listopada 2018, 20:14 - sob 

Rejestracja: 05 lutego 2010, 16:10 - pt
Posty: 776
Lokalizacja: Warszawa i Płońsk
Ule na jakich gospodaruję: Warszawki posz. i wielkopolski
Jedna podstawowa rada - jak kupujesz nowa elektryczna to nie wyrzucaj na złom starej sprawdzonej ręcznej trzyramkowej.

Najlepiej kupić z napędem ręczno - elektrycznym, aby w przypadku awarii silnika czy układu sterującego dokończyć moiodobranie.

Kupiłem z 5 lat temu znanego potentata miodarkę elektryczną 4 ramkową, juz w pierwszym roku (oczywiście w czasie miodobrania) silnik 180W zagrzał sie na czerwono i spalił. Producent przysłał po 2 dniach kurierem nowy 250W. Ten równiez jak ja wybirałem ramki z uli, a zona wirowała po 4 godzinach wirowania i ten drugi silnk przegrzewał się.
W trzecim roku skończyła się gwarancja - problem słabego silnika wraca a producent proponuje mi za 250 zł nowy silnik w sumie trzeci.

Miodobranie które było zawsze przyjemnością teraz jest koszmarem, czy ramki które powyciągałem z uli dam radę wywirować.

_________________
kamyk


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 listopada 2018, 11:11 - pt 

Rejestracja: 13 listopada 2010, 22:09 - sob
Posty: 463
Lokalizacja: ALEKSANDROW KUJ
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski styropianowy
emka24 pisze:
https://lyson.com.pl/radialne/1116-miod ... 40339.html
wchodzi do niej 20 ramek 1/2 a po dokupieniu 4 siatek diagonalnych odwirujesz 4 ramki gniazdowe 1/1 .

Ta ciut większa na 30 ramek 1/2 bez problemu wiruje też ramki całe bez użycia siatek diagonalnych.Mam 2 sezony i nie narzekam.Poprzednia diagonalna 4 ramkowa anna może ciut bardziej można było osuszyć ramki ale kosztem kilkukrotnego przekładania i nie da się porównać wydajności.

_________________
Pozdrawiam Sławek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 listopada 2018, 11:52 - pt 

Rejestracja: 08 maja 2011, 12:27 - ndz
Posty: 566
Lokalizacja: Poznań
tak z moich doświadczeń wynika, że jak jest jedna osoba do pracy to większa modarka niż 4 plastry normalne nie jest potrzebna bo zdążę odsklepić zanim zdąży się wywirować nawet jak są całe ramki poszyte. Natomiast przy 2 osobach warto mieć większą miodarkę to na pewno


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 listopada 2018, 13:31 - pt 
Nowo zarejestrowani użytkownicy

Rejestracja: 31 października 2018, 14:00 - śr
Posty: 3
Ule na jakich gospodaruję: warszawskie poszerzone
Miejscowość z jakiej piszesz: Sanok
Spotkali się kiedyś Państwo z tą miodarką: https://www.mezglewski.com/strona-glown ... zewna.html ?
Ponoć import z Chorwacji.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 listopada 2018, 15:59 - pt 

Rejestracja: 20 grudnia 2013, 14:34 - pt
Posty: 337
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: podkarpacie, małopol
czy cena nie jest wygórowana?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 31 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 30 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji