FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 15:25 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
Post: 09 stycznia 2019, 16:32 - śr 

Rejestracja: 12 stycznia 2013, 14:28 - sob
Posty: 624
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Mam do Kolegów pytanie dot.uprawy facelii a mianowicie czy znacie jakieś środki chwastobójcze do zwalczania żółtnicy pospolitej i lebiody w uprawie facelii. W ubiegłym roku siałem dwa razy z miernymi skutkami facelia przegrywała walkę z w/w chwastami,mam kawałek pola 1 ha 3-4 klasa i chciałem posiać facelię proszę o podpowiedzi
Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 stycznia 2019, 17:00 - czw 

Rejestracja: 25 stycznia 2009, 21:29 - ndz
Posty: 166
Lokalizacja: mazowsze
jestem przeciwnikiem stosowania chemii w uprawach dla pszczół, facelię sieje już kilka lat i nigdy nie miałem kłopotów z chwastami, jeżeli już to z suszą lub nadmiarem wody. Jeżeli nie popełniasz jakiegoś błędu z siewem to ja w takim wypadku na 10 - 14 dni przed siewem zakończył bym uprawę, a na 2 -3 dni przed siewem opryskał chwastoxem który działa m.in. na twoje chwasty pamiętając jednak o jego skuteczności przy określonej temperaturze co może oznaczać że będziesz musiał opóźnić planowany zasiew. Facelię 13-15 kg mieszasz ze 100 kg saletrzaku drobno-ziarnistego.
Sieję siewnikiem. Po siewie nie wykonuję już żadnych czynności uprawowych. Nie zaszkodzi podczas uprawy przedsiewnej wrzucić ze 100 kg nawozu wieloskładnikowego


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 stycznia 2019, 18:03 - czw 

Rejestracja: 23 lutego 2013, 18:48 - sob
Posty: 9
Lokalizacja: podlaskie
Ule na jakich gospodaruję: -
Filip ale poco Chwastox.
Sam przejazd siewnikiem zniszczy te siewki chwastów.
Problemem może być słaba siła kiełkowania nasion,zbyt głęboki siew lub bardzo niesprzyjające warunki pogodowe.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 stycznia 2019, 01:56 - sob 

Rejestracja: 25 stycznia 2009, 21:29 - ndz
Posty: 166
Lokalizacja: mazowsze
sławul masz rację, dlatego napisałem "że jeśli nie popełniasz jakiegoś błędu"


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 stycznia 2019, 10:14 - sob 

Rejestracja: 12 stycznia 2013, 14:28 - sob
Posty: 624
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Nie jestem ekspertem w dziedzinie rolnictwa ale nie wiem cy źdźbła facelii
poradzą sobie z tą żółtnica w minionym sezonie pod jesień było jej tyle,że jest to nie do opisania roślina przy roślinie. Jak zaczynała kwitnąć zostało to pole z talerzowane po czym wykonana głęboka orka.Czy te zabiegi pozwolą na to żeby jej w tym roku nie było myślę,że nie. Jeżeli chodzi o lebiodę to myślę,że nasiona zdążyły dojrzeć i w tym roku będą na pewno.
Mimo wszystko dziękuję za informacje
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 stycznia 2019, 12:01 - sob 

Rejestracja: 20 sierpnia 2017, 17:40 - ndz
Posty: 774
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Łódzki-wschodni
Facelie należałoby wysiać na początku kwietnia, jeżeli bez chemii to przed siewem , trzy rzeczy ;uprawa,uprawa i jeszcze raz uprawa. Jak najwcześniej poruszyć ziemię żeby pobudzić do kiełkowania chwasty, gleba nagrzewa się szybciej gdy jest poruszona po zimie, szybciej też wschodzą chwasty. Kilkakrotne (2-3 )razy płytkie wzruszenie gleby w odstepach kilkudniowych powoduje niszczenie kiełkujacych chwastów, później siew siewnikiem (płytki) też coś tam zniszczy. Problem w tym czy wszędzie da się wjechać sprzętem wcześnie wiosną. Jak wybierzesz wariant oprysku chwastoxem , to licz się z tym że zniszczysz tylko to co nad ziemią zielone. Miliony kiełków ( czekających pod powierzchnią)za kilka dni będą na wierzchu jeszcze przed facelią. Z tego co wiem to nie ma zarejestrowanego środka na facelię, a musiałby to być preparat którym opryskujemy ziemię po siewie. Można eksperymentowac ,ale straty są niewykluczone. Zdaję sobie sprawę jak zółtnica jest ekspansywna, myślę że siew w dobrze przygotowaną glebę, nagrzaną , wilgotną z uprawkami przedsiewnymi rozwiąże problem.

_________________
Pozdrawiam
Marek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 stycznia 2019, 20:25 - sob 

Rejestracja: 12 stycznia 2013, 14:28 - sob
Posty: 624
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Dziękuje za wyczerpującą informacje


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 stycznia 2019, 20:44 - sob 

Rejestracja: 14 stycznia 2011, 12:35 - pt
Posty: 647
Lokalizacja: płońsk
A ja Ci radzę opryskać bezpośrednio po siewie afalonem i jak to jest ziemia 3 klasy i 4a to ograniczyć ilość nasion do 10 kg maksymalnie.

_________________
godzięba


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 stycznia 2019, 20:48 - sob 

Rejestracja: 05 lipca 2013, 13:31 - pt
Posty: 153
Lokalizacja: Lubelskie, Polubicze Dworskie
Ule na jakich gospodaruję: 1/2D
Afalon był niedostępny w 2018r.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 stycznia 2019, 11:13 - pn 
komark1, siałem facelie na zachwaszczonych ugorach nie uprawianych ze 30 lat ,
Marekp57 pisze:
Facelie należałoby wysiać na początku kwietnia, jeżeli bez chemii to przed siewem , trzy rzeczy ;uprawa,uprawa i jeszcze raz uprawa. Jak najwcześniej poruszyć ziemię żeby pobudzić do kiełkowania chwasty, gleba nagrzewa się szybciej gdy jest poruszona po zimie, szybciej też wschodzą chwasty. Kilkakrotne (2-3 )razy płytkie wzruszenie gleby w odstepach kilkudniowych powoduje niszczenie kiełkujacych chwastów,


Marek dobrze pisze , ja zaorałem ziemie 2x ,jesienią i w marcu ,póżniej kilkukrotne jezdzenie kultrywatotem .póżniej ciężka brona 2x ,siew i bronowanie lekkimi konnymi bronami, facelia na dobrze uprawionej ziemi rośnie szybko i dusi chwasty. trzeba mieć swiadomość że w takim zasiewie bażanty robią gniazda ,żyją w niej małe zające o młodych sarnach już nie wspomnę ... nawet mi do głowy nie przyszło by facelię pryskać chemicznymi syfami ,ale to juz każdy robi jak uważa ,tak myslę :wink:
ps.u mnie zdusiła perz itp , kwitnie gęsto i ładnie .


Na górę
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji