FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 20 kwietnia 2024, 05:01 - sob

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 84 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
Post: 27 stycznia 2019, 23:05 - ndz 

Rejestracja: 10 lutego 2013, 20:06 - ndz
Posty: 383
Lokalizacja: małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
filip pisze:
dla uporządkowania przy RHD jest obowiązek prowadzenia dwóch ewidencji , jedna z RHD
-§ 3. 1. Podmiot prowadzący rolniczy handel detaliczny prowadzi i przechowuje dokumentację umożliwiającą określenie
ilości żywności zbywanej rocznie w ramach takiego handlu, odrębnie za każdy rok kalendarzowy, zawierającą następujące informacje:
1) numer kolejnego wpisu; 2) datę zbycia żywności; 3) ilość i rodzaj zbytej żywności. druga wynikająca z przepisów o podatku dochodowym " ewidencji sprzedaży żywności za każdy rok podatkowy zawierającej co najmniej: numer kolejnego wpisu, datę uzyskania przychodu, kwotę przychodu, przychód narastająco od początku roku, rodzaj i ilość sprzedanych produktów. (Ewidencję prowadzi się samodzielnie w zeszycie, ale można korzystać z usług księgowych etc.) na mój wzgląd wystarczy tą drugą bo zawiera dane wymagane z pierwszej , ale mogę się mylić

Należy pamiętać, że ewidencję sprzedaży należy mieć w miejscy sprzedaży, czyli jeśli sprzedajesz np. na targowisku to musisz mieć ten zeszyt przy sobie i wpisywać na bieżąco sprzedaż.

_________________
Jestem pszczelarzem i kolekcjonerem kapsli. Jeśli masz jakieś kapsle napisz do mnie na PW, lub maila. Moja kolekcja: http://www.janko-kapsle.prv.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 stycznia 2019, 23:09 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 lipca 2010, 10:15 - sob
Posty: 2911
Lokalizacja: Pogórze Izerskie
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 dadanta
Wpisu do rejestru dokonuje się w czsie i miejscu sprzedaży a więc na bazarze,festynie w domu(krzyżak jak paragon z kasy czyli w chwili sprzedaży).Księgowa może dokonywać tych wpisów ale musi być np.na tym festynie -chodzi o ten pierwszy rejestr.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 stycznia 2019, 08:41 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 czerwca 2012, 10:29 - pn
Posty: 1495
Lokalizacja: Toruń
Ule na jakich gospodaruję: LN3/4
emka24, czy innym jest wpis w zeszycie sprzedaży a czym innym paragon. Za brak wydania paragonu są poważne konsekwencję opisane w prawie skarbowym.

wersa, żaden przepis nie nakazuje nam posiadanie zeszytu sprzedaży w miejscu sprzedaży. Nie ma też żadnych konsekwencji z jego braku w/w miejscu. Nie nadimpretowujmy przepisów.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 stycznia 2019, 09:23 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 lipca 2010, 10:15 - sob
Posty: 2911
Lokalizacja: Pogórze Izerskie
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 dadanta
Krzyżak,
chodzi mi o czas i miejsce dokonania wpisu-niezwłocznie po transakcji (tyle podobieństwa do paragonu ,który też wydaje się niezwłocznie po dokonaniu transakcji)
http://www.farmer.pl/prawo/przepisy-i-r ... 68821.html
cytat :
A jak dokumentować sprzedaż detaliczną?

Podmiot prowadzący rolniczy handel detaliczny prowadzi i przechowuje dokumentację umożliwiającą określenie ilości żywności zbywanej rocznie w ramach takiego handlu, odrębnie za każdy rok kalendarzowy, zawierającą następujące informacje:

1) numer kolejnego wpisu;

2) datę zbycia żywności;

3) ilość i rodzaj zbytej żywności.

W wyjątkowych przypadkach sprzedaż taką może prowadzić pośrednik.

Pośrednik prowadzący rolniczy handel detaliczny zbywający żywność wyprodukowaną przez inny podmiot, prowadzący taki handel podczas wystawy, festynu, targu lub kiermaszu:

1) prowadzi dokumentację umożliwiającą określenie ilości tak zbywanej żywności odrębnie dla każdego podmiotu;

2) przekazuje tak sporządzoną dokumentację podmiotowi, którego żywność zbywał, niezwłocznie po zakończeniu wystawy, festynu, targu lub kiermaszu.

Dokumentacja ta zawiera dodatkowo: miejsce zbycia żywności; imię, nazwisko oraz adres albo nazwę, siedzibę oraz adres pośrednika, który zbywał żywność podczas wystawy, festynu, targu lub kiermaszu.

Informacje dotyczące zbycia są umieszczane w dokumentacji niezwłocznie po każdorazowym zbyciu żywności konsumentowi finalnemu.

Dokumentację przechowuje się przez dwa lata, licząc od końca roku kalendarzowego, za który została sporządzona.

Ja rozumiem to tak,ze zeszyt-rejestr powinien być w miejscu sprzedaży ,ale w moim przypadku to teoretyczne rozważania-nie mam zarejestrowanego RHD.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 stycznia 2019, 09:33 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 czerwca 2012, 10:29 - pn
Posty: 1495
Lokalizacja: Toruń
Ule na jakich gospodaruję: LN3/4
emka24, nie ma przepisu nakazującego mi posiadanie zeszytu w miejscu sprzedaży. Jak będę na targowisku i przyjdzie na kontrolę PLW lub US to nie mają prawa prosić mnie o zeszyt sprzedaży ani za jego brak nie mają prawa nałożyć na mnie żadnej sankcji.
Obowiązek dokonania niezwłocznie wpisu w zeszycie sprzedaży dla PLW nie oznacza obowiązku posiadania tego zeszytu. O tym tylko piszę.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 stycznia 2019, 09:35 - pn 

Rejestracja: 08 czerwca 2009, 20:51 - pn
Posty: 156
Lokalizacja: Ciechanowiec
Ule na jakich gospodaruję: D 1/2
W powyższych postach pojawiły się dwie wysokości limitu sprzedaży bez podatku 20 i 40tyś. Który jest właściwy ? Myślę ze na dzień dzisiejszy jest to 40 tys. Jak nie mam racji to mnie poprawcie Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 stycznia 2019, 09:36 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 czerwca 2012, 10:29 - pn
Posty: 1495
Lokalizacja: Toruń
Ule na jakich gospodaruję: LN3/4
ma.rek pisze:
W powyższych postach pojawiły się dwie wysokości limitu sprzedaży bez podatku 20 i 40tyś. Który jest właściwy ? Myślę ze na dzień dzisiejszy jest to 40 tys. Jak nie mam racji to mnie poprawcie Pozdrawiam.


Było 20tys. od 1 stycznia 2019 jest 40tys.
Nie dotyczy działów specjalnych.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 stycznia 2019, 10:49 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 lutego 2013, 19:51 - ndz
Posty: 1972
Lokalizacja: Łódź
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Limit 40 tyś .Powyżej płaci się tylko 2% podatku .

_________________
Zbigniew Olesiński Łódź

Olemiodek
http://www.matkipszczele.com.pl moja strona
http://www.youtube.com/user/oles60/videos?view=0 filmiki

https://www.facebook.com/olemiodek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 stycznia 2019, 10:55 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 grudnia 2007, 10:08 - ndz
Posty: 810
Lokalizacja: Krosno
Ule na jakich gospodaruję: Wkp, LN.
Miejscowość z jakiej piszesz: Krosno
Wrzućcie jeszcze podstawę prawną (40tys. konkretny par.) w wolnej chwili, tak by pszczelarz nie był zmuszony grzebać po ustawach.

_________________
Nawet najgłupsza pasja jest lepsza, niż tracenie energii na interesowanie się cudzymi sprawami.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 stycznia 2019, 11:24 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 czerwca 2012, 10:29 - pn
Posty: 1495
Lokalizacja: Toruń
Ule na jakich gospodaruję: LN3/4
wojciech_p pisze:
Wrzućcie jeszcze podstawę prawną (40tys. konkretny par.) w wolnej chwili, tak by pszczelarz nie był zmuszony grzebać po ustawach.

Ta ustawa:
http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/downl ... 82242L.pdf
zmienia tą ustawę: :)
http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/downl ... 81509L.pdf


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 stycznia 2019, 12:03 - pn 

Rejestracja: 16 września 2013, 17:56 - pn
Posty: 47
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Krzyżak pisze:
emka24, nie ma przepisu nakazującego mi posiadanie zeszytu w miejscu sprzedaży. Jak będę na targowisku i przyjdzie na kontrolę PLW lub US to nie mają prawa prosić mnie o zeszyt sprzedaży ani za jego brak nie mają prawa nałożyć na mnie żadnej sankcji.
Obowiązek dokonania niezwłocznie wpisu w zeszycie sprzedaży dla PLW nie oznacza obowiązku posiadania tego zeszytu. O tym tylko piszę.


Rozmawiałem z szeryfem z US i jasno powiedział, że zeszyt sprzedaży trzeba mieć na miejscu sprzedaż/przy sobie, ale dzienny utrag można wpisać pod sam koniec. Tak więc nie trzeba każdej sprzedaży notować tylko całościowo pod sam koniec dnia.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 stycznia 2019, 12:17 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 czerwca 2012, 10:29 - pn
Posty: 1495
Lokalizacja: Toruń
Ule na jakich gospodaruję: LN3/4
dzikicortez pisze:
Rozmawiałem z szeryfem z US i jasno powiedział, że zeszyt sprzedaży trzeba mieć na miejscu sprzedaż/przy sobie, ale dzienny utrag można wpisać pod sam koniec. Tak więc nie trzeba każdej sprzedaży notować tylko całościowo pod sam koniec dnia.


Ów Pan raczy się oczywiście mylić, gdyż nie rozróżnia rejestrów.
Mamy obowiązek prowadzić dwa rejestry dla dwóch odrębnych instytucji.
Dla PLW i dla US choć moim zdaniem możemy robić to w jednym "zeszycie".

Dla PLW prowadzimy i przechowujemy dokumentację przez 2 lata umożliwiającą określenie ilości żywności zbywanej rocznie w ramach takiego handlu, odrębnie za każdy rok kalendarzowy, zawierającą następujące informacje:
1) numer kolejnego wpisu;
2) datę zbycia żywności;
3) ilość i rodzaj zbytej żywności.
Informacje są umieszczane w dokumentacji niezwłocznie po każdorazowym zbyciu żywności konsumentowi finalnemu.

Natomiast dla US prowadzona jest ewidencja sprzedaży żywności odrębnie za każdy rok podatkowy /przechowywana 7lat/, która zawiera :
1) numer kolejnego wpisu
2) datę uzyskania przychodu
3) kwotę przychodu
4) przychód narastająco od początku roku
5) rodzaj i ilość przetworzonych produktów.
Dzienne przychody muszą być ewidencjonowane w dniu sprzedaży, na koniec dnia.

Żaden ze znanych mi przepisów nie nakazuje, posiadania któregokolwiek z "zeszytów sprzedaży" podczas handlu na targowisku.

ps. Gdy posiadamy dział specjalny produkcji rolnej prowadzimy tylko rejestr dla PLW.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 stycznia 2019, 22:53 - czw 
dzikicortez pisze:
Witam

Posiadam małą pasiekę około 5 pni pszczelich. Zbiór miodu w roku 2018 był dobry . Miód został "wydany" rodzinie. Natomiast pasieka została powiększona i tutaj dochodzę do sedna sprawy. Aktualnie nie mam miejsca na pracownie pasieczna(zgodnie z wymaganiami sprzedaży bezpośredniej). Miodobranie uskuteczniam w kuchni. Wujek google wskazał artykuł ze przy RHD nie jest ona konieczna(wydaje mi się to dziwne jeśli PLW sprawuje nad tym piecze) Chciałbym w następnym sezonie sprzedać pare słoików bez groźby o to że wpadnie mi Pan/Pani i zagrozi karą. Czy ktoś juz z hobbystów otrzymał już zgode na RHD?
Odwiedziłem również strone ARiMR i po 1.5h słuchania zmian w RHD stwierdziłem ze instytucja i osoby w niej pracujące nie wiedzą za bardzo z czym mają doczynienie. Mam nadzieję ze to tylko moje błędne spotrzeżenie. Będę wdzięczny za pomocne posty.
PS Nie jestem rolnikiem, ale z tego co wyczytałem nie musze nim być zeby uzyskać pozwolenie.


Zacznijmy od tego że u każdego jest inaczej, są 2 możliwości:
-sprzedaż w zakresie swojego domostwa ale bez możliwości handlu na rynku czy gdzieś tam
-sprzedaż szersza ta właściwa gdzie można prowadzić normalny handel ale trzeba ogarnąć osobne pomieszczenie


Jeżeli chcecie pełną a zwykle tak to nie ma możliwości żeby kuchnia przeszła bo to musi być osobne pomieszczenie sanitarne, oni mają przepisy i tego się trzymają i kategorycznie stwierdzili(przynajmniej u mnie) że kuchnia nie przejdzie.


Na górę
  
 
Post: 31 stycznia 2019, 23:04 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 czerwca 2012, 10:29 - pn
Posty: 1495
Lokalizacja: Toruń
Ule na jakich gospodaruję: LN3/4
XxSebastianxX pisze:
Jeżeli chcecie pełną a zwykle tak to nie ma możliwości żeby kuchnia przeszła bo to musi być osobne pomieszczenie sanitarne, oni mają przepisy i tego się trzymają i kategorycznie stwierdzili(przynajmniej u mnie) że kuchnia nie przejdzie.

Spytaj jeszcze raz, bo od 1 stycznia przepisy uległy zmianie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 lutego 2019, 00:01 - pt 
Krzyżak pisze:
XxSebastianxX pisze:
Jeżeli chcecie pełną a zwykle tak to nie ma możliwości żeby kuchnia przeszła bo to musi być osobne pomieszczenie sanitarne, oni mają przepisy i tego się trzymają i kategorycznie stwierdzili(przynajmniej u mnie) że kuchnia nie przejdzie.

Spytaj jeszcze raz, bo od 1 stycznia przepisy uległy zmianie.


Dzięki za info może coś się ruszy,konkretnie co wprowadzili?


Na górę
  
 
Post: 01 lutego 2019, 12:56 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 czerwca 2012, 10:29 - pn
Posty: 1495
Lokalizacja: Toruń
Ule na jakich gospodaruję: LN3/4
Na początek przeczytaj to:
https://www.gov.pl/documents/912055/913 ... 1bc245464b


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 lutego 2019, 18:18 - pt 

Rejestracja: 21 marca 2008, 13:57 - pt
Posty: 46
Lokalizacja: Warszawy okolice
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
Czy widział ktoś definicję produktów pszczelich nieprzetworzonych?
Miód z cynamonem to już miód przetworzony? Zgdonie z ustawą do wytworzenia produktu część surowców może być obca.
Czy miód kremowany to produkt naturalny czy przetworzony?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 lutego 2019, 21:04 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2289
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
Zapamiętalem prawną definicję miodu pszczelego jako produktu wytworzonego przez pszczoły miodne z nektaru roślin i/lub spadzi.

Wydaje mi się więc że miód kredowany na mocy tej definicji można nazwać nieprzetworzonym bo jego skład się nie zmienił tylko konsystencja...

Miód z cynamonem wg mnie to już miód przetworzony gdyż na mocy powyżej definicji miodem 100% naturalnym nazwać go nie można...

Swoja droga sam zastanawiam się nad zrobieniem miodu korzennego do zimowej herbatki... A jeszcze jakby była z prądem to już byłby fajny grzaniec i to b szybki :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 kwietnia 2019, 13:01 - śr 

Rejestracja: 21 marca 2017, 17:19 - wt
Posty: 81
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Łask
Krzyżak pisze:
Natomiast dla US prowadzona jest ewidencja sprzedaży żywności odrębnie za każdy rok podatkowy /przechowywana 7lat/, która zawiera :
1) numer kolejnego wpisu
2) datę uzyskania przychodu
3) kwotę przychodu
4) przychód narastająco od początku roku
5) rodzaj i ilość przetworzonych produktów.


Krzyżak , mógłbyś podać skąd wziąłeś te 7 lat a nie 5 ?

pozdrawiam
d.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 kwietnia 2019, 17:24 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2289
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
Papiery trzyma się jak najdłużej i tyle... US ma prawo do kontroli np 5 lat wstecz ale jak jakiś ulgi były odliczane 5 lat wcześniej i dokumenty nawiązują do Jeszce wcześniejszych to też je US będzie chciał...

A co do tych rejestrów to są one tylko na papierze bo kasy fiskalnej nie masz... Paragonów nie wydajesz więc możesz sobie pisać nawet na bazarku po każdym kliencie po czym jak nikt nie przyjdzie z kontrolą karteczkę ładnie wyrzucić... A jak prowadzisz elektronicznie w Excelu to Jeszce prościej... Wiadomo że jak ktoś kupi miód i poprosi o rachunek to że będzie to podejrzane i taki wpis trzeba mieć...

Niczego nie sugeruję ale ludzie takie walki kręcą że te nasze rejestry to najmniejszy problem dla US... Koszty kontroli są nieadekwatne to przewidywanego efektu.... No co to za podatek 2 proc od nadwyżki ponad 40 tys... Nawet jak ktoś sprzeda drugie tyle ponad limit to utracony podatek dla US to 800 zł - pomyślcie czy warto więc kontrolować tą działalność... Nawiedzony zawsze może się trafić ale to trzeba mieć sporego pecha w życiu... Pytanie tylko jeszcze jak udowodni brak wpisów jak większość płatności odbywa się gotówką.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 kwietnia 2019, 17:43 - śr 

Rejestracja: 21 marca 2017, 17:19 - wt
Posty: 81
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Łask
tomi007 pisze:
Papiery trzyma się jak najdłużej i tyle... US ma prawo do kontroli np 5 lat wstecz ale jak jakiś ulgi były odliczane 5 lat wcześniej i dokumenty nawiązują do Jeszce wcześniejszych to też je US będzie chciał...

Tomi -5 lat to 5 lat i po co trzymać ,,jak najdłużej"? Oczywiście nikt Ci trzymania dłużej nie zabrania ;-)

tomi007 pisze:
Pytanie tylko jeszcze jak udowodni brak wpisów jak większość płatności odbywa się gotówką.

npd. tzw. oszacowania .
Oczywiście nie Ty będziesz ,,szacował"
pozdrawiam
D.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 kwietnia 2019, 18:22 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2289
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
Z ula masz mieć prawo do 30 kg... Więc jak masz zarejestrowane 10 rodzin to ci nic nie zrobi... Bo tylko 300 kg miodu sprzedałeś nawet licząc po 30 zł za kg to jest to 9 tys...także od 45 rodzin tak licząc okaże się że przekraczasz limit...

Tylko ul ulowi nie równy... Od 5 lat nikt nigdy nie był u mnie na pasiece... Poza tym są lata jak i miejsca że 10 kg z ula to dużo... A i liczba rodzin jest "płynna"... Sami dobrze wiecie że niewiele trzeba aby ul odpadł bo się matkę zgniecie zgubi itp lub przybędzie odklad lub rojka.... A już widzę urzędnika że skarbówki jak jedzie na pasieke liczyć rodziny... Ja stroju bym mu nie dał... Chcę kontrolować to niech zapewni sobie narzędzia pracy... Mi drugi strój nie jest potrzebny a zajrzeć do ula trzeba bo ul może być pusty...

Mam wrażenie że czesc ludzi przesądza chcąc być swietszymi od papieża z nudów... Prowadzić ewidencję i tyle... Do tego Zapłacić ten podatek jak przekroczy się próg bo te 2 proc to nie majątek tylko "grosze"... Chciałbym aby tylko tyle pracodawca mi potrącił z pensji brutto albo aby tyle VAT wynosił... Bo jak się to razem policzy to okazuje się że podatek to 30 proc tego co się zarabia i około 15-20 proc tego co się wydaje ... Więc wychodzi ze połowe nam zabierają... A skubia w kilku miejscach bo trudniej to zauważyć...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 sierpnia 2019, 10:14 - pt 

Rejestracja: 07 października 2015, 15:09 - śr
Posty: 763
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Gostynin
Dziś byłem u swojego lek.wet celem rejestracji RHD i miły pan odrzucił mój wniosek twierdząc ,że RHD tylko dla rolników i muszę mieć gospodarstwo rolne Może podrzuci ktoś linka do ustawy w której jest napisane czy pszczelarz może mieć RHD :pl:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 sierpnia 2019, 11:24 - pt 

Rejestracja: 09 sierpnia 2013, 17:21 - pt
Posty: 19
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 3/4WLKP
Generalnie definicji rolnika jest podobno sporo.
Jesteś rolnikiem w pryzmacie prowadzonej działalności, a nie posiadanych gruntów.

Czy posiadasz numer ewidencji producentów rolnych wydawany przez ARiMR ??


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 sierpnia 2019, 14:00 - pt 

Rejestracja: 24 sierpnia 2011, 23:35 - śr
Posty: 4140
Lokalizacja: Ełk
Ule na jakich gospodaruję: 1/2D
Niech Pan PLW doczyta na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii informację o RHD. W zakładce do pobrania "RHD - Rejestracja" na stronie 6 napisano wyraźnie :
"Pszczelarze nieposiadający takiego numeru, w przypadku składania ww.
wniosku, nie są zobowiązani do jego podawania."

dalej piszą ,że pszczelarz ma załączyć stosowne oświadczenie i ilości posiadanych rodzin. Wydrukuj, daj PLW do poczytania i niech nie marudzi , tylko przeprosi i przyjmie zgłoszenie. Powodzenia.
Przykład wniosku i oświadczenia znajdziesz
TU


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 sierpnia 2019, 14:34 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2289
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
manio,

dokładnie tak jak napisałeś - składa się z wnioskiem to oświadczenie...

mi nr RHD dali w 2 tyg... tylko trzeba pamiętać o opłacie - 10 zł za wydanie decyzji - przy okazji jak się poda w oświadczeniu liczbę rodzin to taki "limit" sprzedaży nieprzetworzonych produktów pszczelich (nie samego miodu) wyznacza LPW... (w uproszczeniu jest to ilość rodzin x 30kg)...

samo uzyskanie nr RHD nie jest problemem... telefonicznie już zapowiedzieli co potrzebują u mnie przy kontroli... (badanie wody - nawet jak jest z wodociągów to musze iść po to badanie do wodociągów choć wodociągi wysyła badanie do mojego PLW... książeczka zdrowia (kiedyś taka Sanepidu była) - teraz jest to badanie lekarza medycyny pracy... do tego powinna być "wyparzarka" do słojów, umowa na wywóz śmieci bo gdzieś przecież muszą być utylizowane np. zboiny po wytopie wosku, itd. its...

a niby RHD to nie sprzedaż bezpośrednia i podobno "zwykłe warunki kuchenne" wystarczą...

ale z tego co słyszałem to PZP konsultuje coś z chyba z Ministerstwem Rolnictwa aby jeszcze bardziej uprościć wymogi sanitarne dla RHD dla pszczelarzy bo teraz co PLW to inne wymagania - np. jeden uzna za wystarczającą wodę w baniaku a inny chce aby był dostęp do zimnej i ciepłej wody bieżącej "z aktualnymi badaniami" + kanalizacja/ szmbo


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 sierpnia 2019, 19:41 - pt 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 września 2007, 18:41 - sob
Posty: 5356
Lokalizacja: Czaszyn /Londyn
Ule na jakich gospodaruję: ,wielkopolski i 435x250
Miejscowość z jakiej piszesz: Czaszyn
tomi007 pisze:
manio,

dokładnie tak jak napisałeś - składa się z wnioskiem to oświadczenie...

mi nr RHD dali w 2 tyg... tylko trzeba pamiętać o opłacie - 10 zł za wydanie decyzji - przy okazji jak się poda w oświadczeniu liczbę rodzin to taki "limit" sprzedaży nieprzetworzonych produktów pszczelich (nie samego miodu) wyznacza LPW... (w uproszczeniu jest to ilość rodzin x 30kg)...

samo uzyskanie nr RHD nie jest problemem... telefonicznie już zapowiedzieli co potrzebują u mnie przy kontroli... (badanie wody - nawet jak jest z wodociągów to musze iść po to badanie do wodociągów choć wodociągi wysyła badanie do mojego PLW... książeczka zdrowia (kiedyś taka Sanepidu była) - teraz jest to badanie lekarza medycyny pracy... do tego powinna być "wyparzarka" do słojów, umowa na wywóz śmieci bo gdzieś przecież muszą być utylizowane np. zboiny po wytopie wosku, itd. its...

a niby RHD to nie sprzedaż bezpośrednia i podobno "zwykłe warunki kuchenne" wystarczą...

ale z tego co słyszałem to PZP konsultuje coś z chyba z Ministerstwem Rolnictwa aby jeszcze bardziej uprościć wymogi sanitarne dla RHD dla pszczelarzy bo teraz co PLW to inne wymagania - np. jeden uzna za wystarczającą wodę w baniaku a inny chce aby był dostęp do zimnej i ciepłej wody bieżącej "z aktualnymi badaniami" + kanalizacja/ szmbo


u mnie podobnie z wyjatkiem smieci i wyparzarki


henry

_________________
https://www.facebook.com/10000202901431 ... zMQagKKAl/
henry


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 września 2019, 19:13 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 czerwca 2019, 17:27 - ndz
Posty: 433
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Białystok
pegaz1970 pisze:
Dziś byłem u swojego lek.wet celem rejestracji RHD i miły pan odrzucił mój wniosek twierdząc ,że RHD tylko dla rolników i muszę mieć gospodarstwo rolne Może podrzuci ktoś linka do ustawy w której jest napisane czy pszczelarz może mieć RHD :pl:

I to jest kompletny bałagan w przepisach i ich interpretacji. :pala:
Pytałem w Pow Białystok i na Rhd zarejestrowana pasieka to już świadczy że jestem uważany za rolnika , choć nie wiem jak wygląda motyka , grabie lub C-30.
Żadnej ziemi, roli nie nada.Jestem rolnikiem hurrrrra .
Ale czy mam szansę na Rhd??
Tego to już nie wiem

_________________
"Jeśli chcesz coś, czego nie miałeś wcześniej, musisz zrobić to, czego nigdy nie robiłeś."


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 września 2019, 19:18 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 czerwca 2012, 10:29 - pn
Posty: 1495
Lokalizacja: Toruń
Ule na jakich gospodaruję: LN3/4
Każdy pszczelarz może zarejestrować RHD, niech urzędnik Wam wykaże, że nie możecie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 września 2019, 19:21 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 czerwca 2019, 17:27 - ndz
Posty: 433
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Białystok
pegaz1970 pisze:
Dziś byłem u swojego lek.wet celem rejestracji RHD i miły pan odrzucił mój wniosek twierdząc ,że RHD tylko dla rolników i muszę mieć gospodarstwo rolne Może podrzuci ktoś linka do ustawy w której jest napisane czy pszczelarz może mieć RHD :pl:

Krzyżak, jak widać może

_________________
"Jeśli chcesz coś, czego nie miałeś wcześniej, musisz zrobić to, czego nigdy nie robiłeś."


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 września 2019, 19:35 - pn 

Rejestracja: 07 października 2015, 15:09 - śr
Posty: 763
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Gostynin
Bagisek. pisze:
pegaz1970 pisze:
Dziś byłem u swojego lek.wet celem rejestracji RHD i miły pan odrzucił mój wniosek twierdząc ,że RHD tylko dla rolników i muszę mieć gospodarstwo rolne Może podrzuci ktoś linka do ustawy w której jest napisane czy pszczelarz może mieć RHD :pl:

Krzyżak, jak widać może

to już nie aktualne pojechałem uzbrojony w ustawy ,jak polecił Manio temat załatwiłem z miła panią ,a na drugi dzień listonosz przyniósł mi nr wet RHD i jak na razie po sprawie


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 września 2019, 19:39 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 czerwca 2019, 17:27 - ndz
Posty: 433
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Białystok
pegaz1970, to czemu nie korygujesz , jak coś wiesz :pala: :D
Czyli każdy pszczelarz ma prawo do Rhd, nie posiadając nawet morga ziemi!!

_________________
"Jeśli chcesz coś, czego nie miałeś wcześniej, musisz zrobić to, czego nigdy nie robiłeś."


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 września 2019, 19:46 - pn 

Rejestracja: 24 sierpnia 2011, 23:35 - śr
Posty: 4140
Lokalizacja: Ełk
Ule na jakich gospodaruję: 1/2D
Bagisek. pisze:
pegaz1970, to czemu nie korygujesz , jak coś wiesz :pala: :D
Czyli każdy pszczelarz ma prawo do Rhd, nie posiadając nawet morga ziemi!!

pisałem o tym , podawałem link z podstawą prawną , trzeba było poczytać :)
Jesteśmy na specjalnych prawach która ma RHD , nie będąc rolnikiem . Jest to jasno napisane bez możliwość indywidualnej interpretacji o ile urzędnik się doszkolił i przeczytał ministerialne instrukcje.
Zajrzyj do linków jakie podaję w poście wyżej i bądź mądrzejszy od urzędnika. Wydrukuj i podaruj mu żeby nie utrudniał życia pszczelarzom. Ja tak zrobiłem przy innej okazji i nawet mi podziękował :thank:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 września 2019, 19:57 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 listopada 2009, 02:01 - czw
Posty: 3699
Lokalizacja: mad górną Mierzawą
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D
manio pisze:
Jest to jasno napisane bez możliwość indywidualnej interpretacji o ile urzędnik się doszkolił i przeczytał ministerialne instrukcje.
Dramat polega na tym, że te "urzędasy" mają wszystko głęboko z tyłu, jedyne o czym myślą to jak spuścić petenta "po brzytwie" nawet w najbardziej oczywistym przypadku, w którym wystarczy przeczytać jedno zdanie całkiem zrozumiale i po polsku napisane, żadnych nawet ministerialnych instrukcji do tego nie potrzeba.

_________________
Pozdrawiam, dziadek Józef


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 84 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 60 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji