FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 23 kwietnia 2024, 11:53 - wt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 25 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Wybór typu uli
Post: 19 marca 2019, 16:34 - wt 
Nowo zarejestrowani użytkownicy

Rejestracja: 04 czerwca 2016, 21:11 - sob
Posty: 10
Ule na jakich gospodaruję: Warszawskie zwykłe/poszerzane
Miejscowość z jakiej piszesz: Okolice Chełma
Witam, nosze się z zamiarem utworzenia drugiej pasieki. Chce tym razem wybrać ul typu stojak. Do tej pory gospodaruje na warszawskich poszerzanych. Co proponujecie? Dodam że drugą pasieka jest oddalona o 17 km od obecnej. Dzięki za odpowiedź i pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 marca 2019, 16:44 - wt 

Rejestracja: 01 września 2013, 10:18 - ndz
Posty: 5355
Lokalizacja: woj. Śląskie, Beskid Żywiecki
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Żywiec
gajek95, napisz jaki typ gospodarki cie interesuje, jakie masz pożytki itd. Bo tak bez niczego ciężko powiedzieć.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 marca 2019, 17:14 - wt 
Nowo zarejestrowani użytkownicy

Rejestracja: 04 czerwca 2016, 21:11 - sob
Posty: 10
Ule na jakich gospodaruję: Warszawskie zwykłe/poszerzane
Miejscowość z jakiej piszesz: Okolice Chełma
BARciak, główne pożytki to: rzepak, lipa. Akurat w tym miejscu jeszcze koniczyna, bo dużo jej sieja. Jest też len.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 marca 2019, 17:26 - wt 

Rejestracja: 11 stycznia 2011, 23:33 - wt
Posty: 658
Lokalizacja: Góry Świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: Warszawskie Zwykłe
gajek95 pisze:
Witam, nosze się z zamiarem utworzenia drugiej pasieki. Chce tym razem wybrać ul typu stojak. Do tej pory gospodaruje na warszawskich poszerzanych. Co proponujecie? Dodam że drugą pasieka jest oddalona o 17 km od obecnej. Dzięki za odpowiedź i pozdrawiam.

Jak już masz warszawskie poszerzanie, to wziął bym dadanta i miałbyś przynajmniej jeden typ węzy.

_________________
Z Pozdrowieniem: bohtyn-ociec
Lubię ule Warszawskie Zwykłe.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 marca 2019, 18:16 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lipca 2018, 09:33 - pt
Posty: 360
Lokalizacja: Północne Lubuskie
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: SŁUBICE
Podstawowe pytanie czy chcesz zmieniać ramkę czy chcesz wszędzie miec gniazdo na ramce Warszawskiej poszerzanej ? Jeśli tak możesz wziąć hybrydę Warszawski poszerzany korpus gniazdowy a na górę i pół nadstawki np Wlkp .....

Jeśli ma być coś innego ale z łatwiejszym przejściem i zasiedleniem uli nowych to Dadant

Lub opcja jeszcze inna z jedną ramka we wszystkich stojakach nowych to może Wlkp 18 lub Ln3/4 będzie całkiem inaczej :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 marca 2019, 18:55 - wt 
gajek95 pisze:
główne pożytki to: rzepak, lipa. Akurat w tym miejscu jeszcze koniczyna, bo dużo jej sieja. Jest też len


Hm :roll: na rzepak dobre sa korpusowe ,z kolei na len lepsze sa lezaki :haha:

Kolego ,ule lezakowe to przezytek podobnie jak beleczki miedzy ramkami ,tylko dziadeczki to jeszcze trzymaja :lol:
Zainwestuj w ule wielkopolskie 12-to ramkowe ,masz 2 w jednym bo ramka dadant tez Ci wejdzie . :wink:


Na górę
  
 
Post: 19 marca 2019, 19:07 - wt 

Rejestracja: 14 stycznia 2011, 12:35 - pt
Posty: 647
Lokalizacja: płońsk
Ule wykonujesz we własnym zakresie,czy kupujesz.Jak robisz sam,to radzę pozostać przy warszawskich poszerzanych,ale stojakach.I tu masz dwie opcje,gniazdo 10 ramek i nadstawka 1/2 wielkopolska,albo gniazdo 11 ramek plus miejsce na zatwór i nadstawka 1/2 dadant. Nie musisz zmieniać ramek i masz jeden rozmiar węzy.Jak pożytki umiarkowane to nadstawka 1/2 wlkp,a jak duże, to 1/2 dadant.

_________________
godzięba


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 marca 2019, 19:08 - wt 
Nowo zarejestrowani użytkownicy

Rejestracja: 04 czerwca 2016, 21:11 - sob
Posty: 10
Ule na jakich gospodaruję: Warszawskie zwykłe/poszerzane
Miejscowość z jakiej piszesz: Okolice Chełma
Myślałem o Ostrowskiej. Nie muszę mieć zgodnych ramek z warszawiakami.
Masz rację z tymi beleczkami ponieważ 2 warszawiaki mam od dziadka. Resztę w sumie 12 ogarnąłem sam. Dziadek też już mi się nie wtrąca w to co robię.
Chce przejść na stojaki że względów wygody która dają korpusy.
Bo wiadomo że w warszawiakach jest dużo więcej zabawy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 marca 2019, 19:11 - wt 
Nowo zarejestrowani użytkownicy

Rejestracja: 04 czerwca 2016, 21:11 - sob
Posty: 10
Ule na jakich gospodaruję: Warszawskie zwykłe/poszerzane
Miejscowość z jakiej piszesz: Okolice Chełma
Godziemba,
Ule robił mi znajomy. Praktycznie po kosztach. Tak jak mówiłem nie mam ciśnienia na ten sam typ węzy.
Dodam że druga pasieka będzie maks 15-20 pni


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 marca 2019, 19:12 - wt 
gajek95, na wielkopolskich 12-to ramkowych to i ramka warszawska poszerzana Ci wejdzie :wink: tyle ze na lezaco .masz duze pozytki na miodnie dajesz pelen korpus .przy mniejszych zbiorach gospodarujesz na pol nadstawkach .trzymaj sie :wink:


Na górę
  
 
Post: 19 marca 2019, 23:20 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2289
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
szymek1 pisze:
gajek95, na wielkopolskich 12-to ramkowych to i ramka warszawska poszerzana Ci wejdzie :wink: tyle ze na lezaco .masz duze pozytki na miodnie dajesz pelen korpus .przy mniejszych zbiorach gospodarujesz na pol nadstawkach .trzymaj sie :wink:


A dzwigales takie pełne korpusy z miodem 12r wlkp jeszcze z drewna ? Faktycznie ramka byłaby taka sama jak przy lezakach i to koniec + dlatego ja bym się zdecydował jak już to na typową ramkę do stojaków tj. szeroko niska albo na wlkp 18ke albo na dadant 1/2 albo ln 3/4 bo dadant 1/2 trochę niska... Wysokość ramki (weza) 16-18 cm jest b fajna - Pszczoły szybko sklepia to i łatwiej o miód odmianowy, łatwiej ograniczyć na 1 korpusie czy też odklad zrobić - praca całymi korpusami nie pojedynczymi ramkami... . A i ciężar korpusów akuratni do dzwigania...

Mam teraz 6 uli wlkp 18tek i b mi się podobają - choć teraz będzie dopiero 1 sezon z taką liczbą - w zeszłym sezonie miałem tylko 1 taki ul ale już po nim widzę że to jest raczej to co mi się podoba - co tydzień od polowy maja zabiera się jeden pełen korpusik z dojrzałym miodem gdzie ramki pełne wlkp męczą z zasklepem - tzn coś tam z nich kapie i zabrać nie można - a tu już po rzepaku i akacja kwitnie.. ..

18tki wlkp są kompatybilne z całym sprzętem do wlkp więc nie ma problemu ze sprzętem bo wlkp to najbardziej typowy ul w pl...

Ostrowska jest już za wysoka moim zdaniem - ale pojemnosciowo to to samo co ln 3/4 jaki zachwala polbart - tj na 2 korpusach jest miejsce na wszystko na czerw ramkę pracy pierzge i wianek miodu... 18tka wlkp może być trochę na to wszystko za ciasna ale do stacjonarnej pasieki ze standardowymi pozytkami się b dobrze nadaje...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 marca 2019, 23:40 - wt 

Rejestracja: 01 września 2013, 10:18 - ndz
Posty: 5355
Lokalizacja: woj. Śląskie, Beskid Żywiecki
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Żywiec
tomi007 pisze:
A dzwigales takie pełne korpusy z miodem 12r wlkp jeszcze z drewna ?

Ja dźwigam, bo tylko takie mam i to jeszcze deski 2cm i nie narzekam :wink: :haha:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 marca 2019, 06:00 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2289
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
BARciak pisze:
tomi007 pisze:
A dzwigales takie pełne korpusy z miodem 12r wlkp jeszcze z drewna ?

Ja dźwigam, bo tylko takie mam i to jeszcze deski 2cm i nie narzekam :wink: :haha:


A ile ich masz i czy są pełne - sam miód w pełnym 12r to 30kg a nie daj Boże jak to jeszcze korpus klepkowy to już prawie 40kg- w takim wariancie to juz nie stojaki a bunkry - póki człowiek młody to nawet nie wie że ma coś takiego jak kręgosłup ale z wiekiem się o nim dowie... Mi wlkp 10 są już wystarczająco ciężkie w większej ilości szczególnie jak jest to najwyższy 3 korpus... - 18tki wlkp maja za to miły ciężar... Choć główna zaletą w nich jest szybkość sklepienia a co za tym idzie latwiej odmianowosc miodów... Ramki 1/2 wlkp za to są wg za małe - takie zabaweczki...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 marca 2019, 08:26 - śr 

Rejestracja: 01 stycznia 2014, 23:06 - śr
Posty: 254
Ule na jakich gospodaruję: WZ
Miejscowość z jakiej piszesz: Podbeskidzie
Ul wielkopolski nie ma praktycznie zadnych zalet. Jedyna zaletą jest to że jest do niego największy dostęp do wyposażeń. Zrób tak jak pisze tomi007, wielkopolska 18 jest wg mnie optymalnym rozwiązaniem albo LN 3/4.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 marca 2019, 08:42 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2289
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
Z tym ln 3/4 to w pl nie wiem jak ze sprzętem bo typowy ln powinien mieć wymiary w calach co w Europie jest niepraktyczne i te wymiary idą w mm a nie pełne cm... Dlatego ja bym chyba ln 3/4 zrobił na wymiar korpusu dadanta - z tego co mi się wydaje to chyba Apikoz robi takie dadanty o obniżonej ramce Tj chyba na ramkę 17 cm... I w taki typ bym poszedł bo do dadanta sporo sprzętu też łatwo dostać (kraty ogrodowe itp)

Tylko trzeba pamiętać że opisane wyżej ramki są nie bardzo popularne więc zakup na nich rodzin jak i sprzedaż jest utrudniona.. Przy czym18tka wlkp jest chyba bardziej popularna...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 marca 2019, 09:01 - śr 
Ul Wielkopolski jest najbardziej popularnym ulem w Polsce .Znam całą masę pszczelarzy którzy gospodarują na tych ulach i nie narzekają .No ale każdy robi jak uważa .Jedni mają pociąg do blondynek inni wolą rude :wink: mniej istotne jest jaki ul ważniejsze jest kto za nim stoi. Tak myślę...


Na górę
  
 
Post: 20 marca 2019, 09:31 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lipca 2018, 09:33 - pt
Posty: 360
Lokalizacja: Północne Lubuskie
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: SŁUBICE
tomi007 pisze:
Dlatego ja bym chyba ln 3/4 zrobił na wymiar korpusu dadanta - z tego co mi się wydaje to chyba Apikoz robi takie dadanty o obniżonej ramce Tj chyba na ramkę 17 cm... I w taki typ bym poszedł bo do dadanta sporo sprzętu też łatwo dostać (kraty ogrodowe itp)


Niekoniecznie na spokojnie wszystko jest do dostania :P

po drugie żyjemy w dobie internetu i handlu w nim na dużą skalę więc to nie problem ... kraty odgrodowe są do dostania w PL na ul ln3/4 Amerykański ramki zrobią producenci na wymiar jaki sobie człowiek życzy , węza to nie problem , ule również - jak ktoś świadomie wybierze ten ul to będzie miał wiedzę gdzie to dostanie i się przygotuje - fakt jeden w każdym sklepie pszczelarskim wszystkiego nie dostanie

Akurat jeśli chodzi o tą rakę LN 3/4 Amer. to przechodziłem przez to więc jestem na bieżąco


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 marca 2019, 13:03 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2289
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
ivi584,

w pełni się zgadzam z tym co napisałeś ale wymaga to trochę więcej zachodu - sporo ludzi z czasem rezygnuje z LN3/4 bo wszystko ok ale biznesowo z nimi kiepsko (popyt na rodziny i odkłady ponoć jest znikomy...)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 marca 2019, 13:17 - śr 

Rejestracja: 03 listopada 2014, 11:11 - pn
Posty: 544
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: sieradzkie
tomi007 pisze:
Mam teraz 6 uli wlkp 18tek i b mi się podobają

Tomek miodnie masz tylko 18tki czy cały ul ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 marca 2019, 14:07 - śr 

Rejestracja: 09 lipca 2010, 19:25 - pt
Posty: 589
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Ule na jakich gospodaruję: inny
:arrow: wielkopolska 20 od Talara ma właściwy ciężar


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 marca 2019, 14:36 - śr 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3961
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
gajek95 pisze:
Witam, nosze się z zamiarem utworzenia drugiej pasieki. Chce tym razem wybrać ul typu stojak. Do tej pory gospodaruje na warszawskich poszerzanych. Co proponujecie? Dodam że drugą pasieka jest oddalona o 17 km od obecnej. Dzięki za odpowiedź i pozdrawiam.

Najlepiej , moim zdaniem, mieć w pasiece jeden typ ramki .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 marca 2019, 15:02 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2289
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
Tadeusz 1 pisze:
tomi007 pisze:
Mam teraz 6 uli wlkp 18tek i b mi się podobają

Tomek miodnie masz tylko 18tki czy cały ul ?


cały ul - jedna ramka do miodni i rodni -z tym, że rodnia jest na 2 korpusach a ilość korpusów miodni to zależy kiedy - jest ich od 2-4

także bezpiecznie jest liczyć 6 korpusów 18-tek na jeden ul - choć ten 6 nie zawsze jest potrzebny... mi 3 starczyło jako miodnie - czyli razem 5 korpusów - tyle, że zrobiłem dużo odkładów bo z tego 1 ula zrobiłem 5 dodatkowych nowych rodzin...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 marca 2019, 16:22 - śr 
Nowo zarejestrowani użytkownicy

Rejestracja: 04 czerwca 2016, 21:11 - sob
Posty: 10
Ule na jakich gospodaruję: Warszawskie zwykłe/poszerzane
Miejscowość z jakiej piszesz: Okolice Chełma
Dziękuję Panowie za odzew oraz pomoc. Wybór pada raczej na ul Wielkopolski 10 ramek.
Obecnie testuje domowe sposoby zapobiegawcze w leczeniu nosemy. Od jednego z hodowców pszczół stosuje od 3 lat ten sam sposób. Uważam że skuteczny. Nigdy też nie miałem problemu z zapaskudzonym ulem. Mam też jeden sposób do sprawdzenia. Dam znać czy przynosi to oczekiwane efekty.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 marca 2019, 08:59 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lipca 2018, 09:33 - pt
Posty: 360
Lokalizacja: Północne Lubuskie
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: SŁUBICE
tomi007 pisze:
LN3/4 bo wszystko ok ale biznesowo z nimi kiepsko


Zgadzam się ...ale po części :

1. zależy jaki kto biznes chce zrobić bo może nastawić się np. na miód i pakiety (które sam uważam za bardzo ciekawą formę dzielenia rodziny i zdrową )

2. Albo typowo hodowca odkładów oraz miodu wówczas musi mieć popularną ramkę

3. typowy hodowca odkładów i matek wówczas wiadomo będzie miał to na co jest popyt.

Kwestia podejścia i nastawienia się od początku do celu prowadzą różne metody i drogi i każdy ma inne upodobania i cele :wink:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 marca 2019, 09:47 - czw 

Rejestracja: 03 listopada 2014, 11:11 - pn
Posty: 544
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: sieradzkie
tomi007 pisze:
cały ul - jedna ramka do miodni i rodni -z tym, że rodnia jest na 2 korpusach a ilość korpusów miodni to zależy kiedy - jest ich od 2-4

Widząc jak ramki wlkp w 1/3 wysokości nie są obrabiane, też chyba spróbuje z 18 - tką jak to będzie wyglądać.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 25 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji