FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 25 kwietnia 2024, 12:32 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
Post: 20 kwietnia 2019, 13:16 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 czerwca 2012, 06:19 - ndz
Posty: 571
Lokalizacja: Łódź
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Dziś zauważyłem że na balkonie w bloku mam nowych lokatorów. To pierwszy rój w tym roku który "złapałem". :) . A tak poważnie to mam problem.Pszczoły wykorzystały że stary tynk ,który kiedys był kładziony -odspoił się i założyły gniazdo na 4 piętrze ,wykorzystując minimalna odległość jaka jest miedzy ściana balkonu a odspojonym tynkiem. Ma ktos jakis pomysł jak je stamtąd ewakuować? https://www.youtube.com/watch?v=kfcA5zF ... e=youtu.be


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 kwietnia 2019, 06:44 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2289
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
Ciężka sprawa...

Ale one się dopiero teraz tam pojawiły? Bo na rojka to raczej za wcześnie... Raczej musiały tam. Zimowac... A aby przezimowac to gniazdo dość spore musiały tam zrobić... Jeżeli jest styropian pod spodem to one sobie już tam ładnie z nim poradziły...

Są specjalne odkurzacze do owadów... Zwykły być może też się nada tylko nowy worek i ciąg trochę zmniejszyc trzeba... Niestety moim zdaniem Wszystkiego. Nie da rady usunąć bez niszczenia elewacji.... Także chcąc się ich pozbyć trzeba odessac tyle ile się da... I albo zniszczyć elewacje... Zabrać plastry z czerwiem albo użyć muchozolu... - wlot czyms zatkac... I poczekać... Po jakimś czasie można spróbować dziurę zalać pianką poliuretanowa - najlepiej niskoprezna a i tak istnieje ryzyko że trochę rozsadzi tynk (ocieplenie) jak nie trzyma się on ściany...

Oczywiście zaraz cześć ludzi napisze ze pszczół się nie zabija... Ja tutaj zostawiam właścicielowi balkonu "klauzulę sumienia"... W końcu są to nieproszeni goście i jeżeli jest tam styropian to narobia w nim szkody...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 kwietnia 2019, 08:00 - ndz 

Rejestracja: 24 sierpnia 2011, 23:35 - śr
Posty: 4140
Lokalizacja: Ełk
Ule na jakich gospodaruję: 1/2D
Można z powodzeniem użyć zwykłego odkurzacza :
https://beesource.com/build-it-yourself/bee-vac/
ale dość inwazyjna metoda i matki w ten sposób nie złapiesz .
Miły Marian kiedyś proponował w takim wypadku aby zainstalować ulik odkładowy po drodze do wejścia w ścianę albo wprost na ścianie w miejscu dziury. Może użyć kawałek peszla lub rury od odkurzacza do połączenia jak w windowbee ? Jak dasz tam rameczkę z czerwiem to pszczoły być może się tam przejdą ,a jak będzie tam i matka to je wtedy zabierzesz , reszta sama dołączy o ile nie będzie już czerwiu "w ścianie".
Marudna metoda, ale ja bym się pobawił. Skoro zimowały , to mogą też być w złym stanie ( warroza) i cały trud może się okazać zbędny.
Powodzenia i opowiadaj jak Ci poszło :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 kwietnia 2019, 13:19 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 czerwca 2012, 06:19 - ndz
Posty: 571
Lokalizacja: Łódź
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Troche im sie bliżej przyjrzałem i dochodze do wniosku że to sa troche inne pszczoły .Maja długie czułki i ogólnie są mniejsze.Zastanawiam sie czy to nie murarka ale przeciez murarka nie tworzy kolonii? Zero agresji u nich i wcale nie bzyczą.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 kwietnia 2019, 06:05 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2289
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
A może to ta osa:

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Klecank ... ro%C5%BCna

Albo jakaś inna... Chyba tą ose z linku widziałem na kwiatach - ma dłuższe nogi od zwykłej osy i ponoć też żywi się pylkiem i nektarem...

Osy są bardziej prawdopodobne niż pszczoły jeżeli twierdzisz że dopiero od wiosny je zauważyłeś bo gniazdo zakłada na wiosnę przezimowana królowa... Wystarczy więc ze sobie jedna tam wleciala... Tylko i tak ich cos za dużo lata jak na tą porę roku bo aż tylu chyba nie powinno juz teraz być - potrzeba trochę czasu aby gniazdo i ilość robotnic wzrosła...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji