FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 19:17 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 20 ] 
Autor Wiadomość
Post: 02 lipca 2019, 22:11 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 sierpnia 2007, 18:10 - czw
Posty: 937
Lokalizacja: Poznań
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Chciałbym sobie usystematyzować pewny plan działania.
Jestem po miodobraniu z lipy. Póki co - mimo zlokalizowanej pasieki w obrębie dużego miasta (a zatem różnorodności pożytkowej) ewidentnie nie ma pożytku. Doświadczyłem tego na własnej skórze podczas dzisiejszego wybierania ramek.

I teraz pytanie:
- czy podkarmiać, czym i w jakiej ilości. naturalne jest dla mnie że odpowiedź brzmi tak, jednak jak to robić by w przypadku wystąpienia ewentualnego pożytku np. z nawłoci nie pomieszać miodu z syropem cukrowym ?
- pszczoły jest bardzo dużo, rozumiem, że zostawić im nadstawkę z suszem (ul wielkopolski 10 ramkowy) nawet jeśli nie ma pożytku i dopiero w momencie zmniejszenia się rodzin pszczelich na koniec lata usunąć i ustawić gniazdo.

_________________
Pura Vida


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 lipca 2019, 07:25 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
_barti_,
jesteś zarejestrowany od 2007 roku czyli od 13 sezonów i jeszcze nie wypracowałeś u siebie żadnego pomysłu na prowadzenie pasieki?
pofatyguj się trochę napisz co i jak robisz a może ktoś coś podpowie, bo że wiesz jak miód wirować to juz wiemy ale co dalej?

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 lipca 2019, 07:34 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2286
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
No cóż jak liczyles na późniejszy miód to trzeba było zostawić te 2 ramki w miodni i pewnie nie byłoby problemu...

Jak nie chcesz zafalszowac kolejnego miodu to tylko syta wchodzi w grę - minimalny zapas to 4-5 kg aby matki nie ograniczyły czerwienia choć w sumie do 20 lipca to większe czerwieniem nie jest b ważne... Ale jeść muszą mieć co... Zresztą głodne pszczoły łatwo rozpoznasz przy pierwszym przeglądzie :)

Możesz też podkarmiac b małymi dawkami syropu cukrowego tak aby nie przybywało go w miodni ale to i pracochłonne bo trzeba by to robić codziennie bo to tak na oko po 1 szkl na ul a i też kontrowersyjne bo ciężko ustalić czy to co przybywa w miodni to nakrop czy syrop...

Ja w tym roku ostatnie miodobranie robię około 20 lipca - lipy u mnie tradycyjnie za dużo nie przyniosły - może doniosa coś jeszcze do tego czasu z chabazi.. A jak nie to odpada mi problem podkarmiania do tego czasu... W tym roku miodow odmianowych i tak nie mam bo się wszystko poplątalo a i były ważniejsze osobiste spr i miodobrania miały niższy priorytet...

Zarówno znajoma jak i ja też mamy poza typowymi wiejskim pasiekami małe pasieki w mieście tj Max po te 2-3 ule i oboje stwierdzamy że miodu jest dużo mniej niż rok temu... W zeszłym roku jeden ul dal mi dobre 4 korpusy i miód nosiły do samego końca... w tym roku jak bedą dwa korpusy to bedzie dobrze...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 lipca 2019, 07:50 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lipca 2018, 09:33 - pt
Posty: 360
Lokalizacja: Północne Lubuskie
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: SŁUBICE
To może ja opiszę moje skromne doświadczenia i mnie ktoś poprawi i poprawi :

Mam od tego sezonu Korpusowe Warszawskie POszerzane i Dadant (odkłady)

Odkłady sa karmione cały czas z małymi przerwami aby budowały ramki aby wycofać WP na których yły robione odkłady - idzie całkiem dobrze siedzą już na 6 ramkach ( 4 x Dadant + 2 WP) - karmię ciastem

Rodziny Produkcyjne WP :

Przegonki i kręcenie nadstawek ( po 2 sztuki ) ... 3cia zostaje z węzą ( w części już pociągnięta) aby miały gdzie zejść
Gniazdo kilka ramek pełnych miodu będzie odebrana zostanie w miarę dużo zapasu - zmniejszona liczba ramek do 6-7 WP uzupełnione węzą 2-4 - dostaną ciasto 2 kg na każdą rodzinę

Po cieście czyli po 15 lipca pójdą pierwsze porcje Invertu po 2-3 litry
1,5-2 tyg kolejna dawka 3-4 litry - ocena stanu budowy węzy
Zostawienie (ścieśnienie gniazd ) do 8-7 ramek kolejna dawka już duża 5 litrów koniec sierpnia sprawdzenie zapasów obsiadania ramek (ścieśnianie jeśli potrzeba) i daje kolejne 5 litrów

Wrzesień

Dostają kolejną porcję invertu - jak wybiorą ok jak nie to po dłuższym czasie nie pobierania zabieram - lecznie

Listopad

Leczenie kolejna cześć - ostatnie dymienie kontrolne

Pytanie teraz bo do tej pory tak późnego kręcenia nie miałem i nie wiem co zrobić z ramkami z nadstawek oddać do osuszenia ? - tylko przed ciastem czy po cieście aby nie odłożyły go w nadstawkach ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 lipca 2019, 08:34 - śr 

Rejestracja: 27 maja 2015, 18:49 - śr
Posty: 1814
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Rudawa
Inwert nie nadaje się na karmienie pobudzające. Jest za gęsty, od razu go magazynują.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 lipca 2019, 08:42 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lipca 2018, 09:33 - pt
Posty: 360
Lokalizacja: Północne Lubuskie
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: SŁUBICE
astroludek pisze:
Inwert nie nadaje się na karmienie pobudzające


hmm nie zauważyłem, aby czerwienie spadło z tego powodu ale mimo wszystko nie jest to pobudzanie

astroludek pisze:
karmienie pobudzające


pobudzanie idzie z ciasta pierw - później to już uzupełnianie powolne zapasu na zimę - mające na celu powolne schodzenie z czerwiu do końca sierpnia


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 lipca 2019, 12:16 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
astroludek pisze:
Inwert nie nadaje się na karmienie pobudzające. Jest za gęsty, od razu go magazynują.

całe to pobudzenie niby polega na tym aby coś przybywało systematycznie w ulu a czy to będzie ciasto syrop czy inwert zależy od czasu i zaangażowania pszczelarza gdybym nie musiał liczyć się z kasa kupiłbym po 5kg na ul ciasta i rzucił na ramki jak by zjadły dał bym następną porcje wtedy zamiast plątać sie po świecie za żarciem zajmują sie zbiorem pyłku który jest wazniejszy i wychowem czerwiu

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 lipca 2019, 12:25 - śr 
kudlaty pisze:
całe to pobudzenie niby polega na tym aby coś przybywało systematycznie


To podobnie jak z alkoholem nieważne co byle w układzie krwionośnym poziom się podnosił :lol: cię jasny pieron :haha:


Na górę
  
 
Post: 03 lipca 2019, 12:37 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lipca 2018, 09:33 - pt
Posty: 360
Lokalizacja: Północne Lubuskie
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: SŁUBICE
kudlaty pisze:
kasa kupiłbym po 5kg na ul ciasta i rzucił na ramki jak by zjadły dał bym następną porcje wtedy zamiast plątać sie po świecie za żarciem zajmują sie zbiorem pyłku który jest wazniejszy i wychowem czerwiu


kudlaty,
takim sposobem mogły by się zakramić ciastem na zimę :wink:

Ktoś zakrmiał wyłącznie ciastem na zimę tak z ciekawości zapytam :?:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 lipca 2019, 12:49 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
ivi584,
a czerw to nic nie je :?: dam po pół kilo i jeszcze im wezmę bo by miały za dużo :haha:

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 lipca 2019, 15:23 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 sierpnia 2007, 18:10 - czw
Posty: 937
Lokalizacja: Poznań
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
kudlaty pisze:
_barti_,
jesteś zarejestrowany od 2007 roku czyli od 13 sezonów i jeszcze nie wypracowałeś u siebie żadnego pomysłu na prowadzenie pasieki?
pofatyguj się trochę napisz co i jak robisz a może ktoś coś podpowie, bo że wiesz jak miód wirować to juz wiemy ale co dalej?


A no nie do końca, w 2007 roku miałem 13 lat i pszczelarzyłem pod okiem starszego pszczelarza :) nie mieliśmy późnych pożytków więc po lipie można było bez obaw ostro karmić. Potem wiele lat przerwy na edukację, studia i od minionej jesieni wróciłem do tematu. Powrót do hodowli pszczół.

_________________
Pura Vida


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 lipca 2019, 11:28 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 listopada 2009, 02:01 - czw
Posty: 3699
Lokalizacja: mad górną Mierzawą
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D
_barti_ pisze:
jak to robić by w przypadku wystąpienia ewentualnego pożytku np. z nawłoci nie pomieszać miodu z syropem cukrowym ?
W odniesieniu do nawłoci to zasadzie powinieneś mieć już rozeznanie. Jeżeli masz w okolicy tereny nawłociowe, a to łatwo naocznie stwierdzić, to jest prawie pewne, że pożytek taki wystąpi i z grubsza powinieneś wiedzieć, pamiętać kiedy.
W takiej sytuacji teraz zakarmiaj rzadkim syropem (1:1) większymi dawkami aby to było i na rozwój i na zapas zimowy, np. po 2-2,5 litra syropu co 3 dni.
Ale matka nie może być ograniczona w czerwieniu, w ulu musi być miejsce na czerw i na składanie zapasów.
Przed pożytkiem z nawłoci odkładasz do magazynku zgromadzone zapasy i dajesz ramki na miód.
Po odebraniu miodu z nawłoci zwrócisz wcześniej zgromadzone i odłożone zapasy i dokarmiasz wg potrzeb do stanu potrzebnego na zimowlę.

_________________
Pozdrawiam, dziadek Józef


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 lipca 2019, 15:34 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 czerwca 2019, 17:27 - ndz
Posty: 433
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Białystok
Pewnie wielu tak robi ,ale zastanawiam się co zrobi pszczelarz , gdy zapomni zabrać korpusy z syropem gdy zaczną nosić nawłoć.Czy zmartwi się i pomyśli :głupek ze mnie: czy też przyjdzie myśl :jupi: będę miał więcej miodu niż koledzy z forum :mrgreen: .?
Nigdy czegoś takiego nie robiłem i nie będę robił.Jeśli rodziny są silne mają zapasy,więc nic im nie trzeba dawać,a doniosą i miodu z nawłoci.Natomiast tym co nie mają nic i należy dolać cukru i tak nic nie pomoże.
Ja takie rodziny układam do zimowli ,dostają syropek i sezon zakończony.
Natomiast silnym jeśli już chcę podsycić daję miód bo na to zasłużyły i szykuję beczki na.miód z nawłoci itp.
Żadnego cukru bo to kombinowanie w wiadomym celu :(


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 lipca 2019, 22:13 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
przy bardzo niskiej ramce łatwo można odzielić czerw od miodu czy syropu bo na rameczce jest albo jedno albo drugie, natomiast przy wysokiej ramce np wielkopolski to już jest jaki piszesz amnezja podczas wirowania gniazda że jakis czas temu się karmilo a teraz się miód bierze, choć znam pszczelarzy którzy biora wszystko do zera karmią bez względu na pożytek lub jego brak po miodobraniu a póżniej już zapominają o tym że tankowali do uli syrop i biorą znowu do zera i w koło

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 lipca 2019, 13:21 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 czerwca 2019, 17:27 - ndz
Posty: 433
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Białystok
I jak pisałem post wcześniej.Silna rodzinka ,pszczoły linii S miała miód i teraz cos doniosły, bez wspomagania i kombinowania z syropem.
Nie będzie to beczka ale zapewniły sobie pokarm.
Pozostałe słoiki z syropem ,pusto na ramkach i czekanie na nawłoć,na której nie ma ani jednej pszczoły,mija się z celem.
Śmiem twierdzić ze sporo pszczelarzy czeka na nawłoć,podkarmiając i wirują coś,tylko co??? :(

_________________
"Jeśli chcesz coś, czego nie miałeś wcześniej, musisz zrobić to, czego nigdy nie robiłeś."


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 lipca 2019, 14:00 - ndz 

Rejestracja: 01 września 2013, 10:18 - ndz
Posty: 5353
Lokalizacja: woj. Śląskie, Beskid Żywiecki
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Żywiec
Bagisek., w pierwszym tygodniu kwitnienia nawłoci noszą tylko pyłek, nektar później. Nektar się tyczy głównie najpóźniejszej z trzech gatunków nawłoci, a jeszcze nie kwitnie żadna z dwóch, o których myślimy jako o pożytku towarowym (przynajmniej w moim terenie nie kwitnie). Ta najwcześniejsza, nawłoć pospolita kwitnie w lipcu ale nie widziałem nigdy na niej pszczół. Nawłoć kanadyjska i późna kwitnie po przegorzanie, a ten dopiero ledwo co zaczyna w moim terenie...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 lipca 2019, 20:43 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
BARciak pisze:
Bagisek., w pierwszym tygodniu kwitnienia nawłoci noszą tylko pyłek, nektar później. Nektar się tyczy głównie najpóźniejszej z trzech gatunków nawłoci, a jeszcze nie kwitnie żadna z dwóch, o których myślimy jako o pożytku towarowym (przynajmniej w moim terenie nie kwitnie). Ta najwcześniejsza, nawłoć pospolita kwitnie w lipcu ale nie widziałem nigdy na niej pszczół. Nawłoć kanadyjska i późna kwitnie po przegorzanie, a ten dopiero ledwo co zaczyna w moim terenie...

jak zwykle nietrafione musisz bardziej obserwować co się dzieje na twoim podwórku bo ja widuje pszczoły na kukurydzy czy trawie tej takiej co ma nasiona jak kłosy w owsie, a trudno żeby na nawłoci miało ich nie być, co do nektarowania to zależy od gleby na jakiej rośnie oraz poziomu wód gruntowych a nie wyszukanych metod internetowych pszczelarzy pomijając już triki z mauzerem,
jak jest pożytek to każda pszczoła przyniesie bez względu na to jak sie nazywa a jak nie nektaruje to nic nie pomoże a nawłoć z jednej strony przekleństwo a z drugiej błogosławieństwo bo jest pyłek praktycznie do połowy listopada a w sierpniu jak tylko pogoda dopisze pełno czerwiu w rodzinach

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 lipca 2019, 21:18 - ndz 

Rejestracja: 01 września 2013, 10:18 - ndz
Posty: 5353
Lokalizacja: woj. Śląskie, Beskid Żywiecki
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Żywiec
kudlaty pisze:
jak zwykle nietrafione musisz bardziej obserwować co się dzieje na twoim podwórku bo ja widuje pszczoły na kukurydzy czy trawie tej takiej co ma nasiona jak kłosy w owsie, a trudno żeby na nawłoci miało ich nie być

Nigdzie nie napisałem, że na nawłoci nie ma pszczół. Jedynie, że ich nie widziałem (a to nie to samo) na tej pospolitej co wygląda inaczej niż te 2 pozostałe. Za to na kukurydzy czy na trawie /kukurydza to też trawa jakby nie patrzeć/ ich nie widziałem :haha: Obserwuję co się dzieje na roślinach, nie bój ty się o to :wink:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 lipca 2019, 21:42 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
BARciak pisze:
nawłoć pospolita kwitnie w lipcu ale nie widziałem nigdy na niej pszczół. Nawłoć kanadyjska i późna kwitnie po przegorzanie, a ten dopiero ledwo co zaczyna w moim terenie...

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 lipca 2019, 16:21 - pn 

Rejestracja: 01 września 2013, 10:18 - ndz
Posty: 5353
Lokalizacja: woj. Śląskie, Beskid Żywiecki
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Żywiec
kudlaty, no i co z tym cytatem? Pisalem coś w poprzednim moim poście.
Czyżbyś nie rozróżniał która nawłoć jest która? :haha: Na fotkach masz pospolitą :wink: https://corkalesnikow.pl/wp-content/upl ... 00x450.jpg
https://corkalesnikow.pl/wp-content/upl ... 00x450.jpg


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 20 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 13 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji