FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 18 kwietnia 2024, 06:30 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość
Post: 16 października 2019, 13:58 - śr 

Rejestracja: 21 października 2016, 23:40 - pt
Posty: 86
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Lubin
Witam,
chcę połączyć kilka słabszych rodzin z odkładami. Przy okazji chcę zazimować 2 matki w jednym ulu, żeby były w razie potrzeby na wiosnę. Mam izolatory od łysonia (te bezramkowe). Matki mam połapane w klateczki. Teraz pytanie jak połączyć 2 rodziny, aby nie ścieły matki i żeby tą drugą matkę grzały i karmiły? Czy to musi być odpowiednia temperatura (gdzieś widziałam na youtubie filmik, że musi być 5 stopni)? Jakieś 3 tygodnie temu połączyłam 2 rodziny, matkę dałam do izolatora, ale padła. Nie wiem czy pszczoły ją zażądliły czy nie karmiły i dlatego padła..
pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 października 2019, 14:17 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 stycznia 2013, 01:03 - ndz
Posty: 3409
Lokalizacja: dolnośląskie/ Lubomierz
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski korpusowy
Powiem tak, matki luzem nie ma gwarancji nigdy 100%.
Przytoczę Ci jednak, to co sama w tym roku zrobiłam. Nie jest to 1 raz. Tyczy się to matek 3-4 letnich.
Wyszły dwa roje z podciętymi matkami. Wiedziałam ze są stare matki, obie żółte. Pobrałam pszczoły i zasiliłam odkłady. Obie matki z około połową całej ilości rójek osadziłam w ulu. Razem. Do końca sierpnia były razem, ale wychowały sobie młodą matkę. ( czuły dwa feromony)Zrobiłam z nimi odkład by młoda ich nie skasowała. Z częścią czerwiu. Do teraz są razem czerwiły razem. Ostatnio dorzuciłam im jeszcze jedną matkę z innego ula, gdzie wymieniałam też żółtą, siostrę. Są teraz trzy w ulu. Czy wiosną będą trzy, nie wiadomo. Liczę na jedną w zapasie.
W dwa lata poprzednie zimowałam po 2 sztuki z sukcesem. Ważne by były to stare matki, podobne genetycznie, (najlepiej siostry)najbezpieczniej połączone podczas rójki.

_________________
Ewa
Nie sztuką jest leczyć. Sztuką jest zdrowych przy zdrowiu utrzymać.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 października 2019, 14:28 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2289
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
zojka pisze:
chcę połączyć kilka słabszych rodzin z odkładami.


pytanie czy rodziny mogą zimować samodzielnie ? jak tak to lepiej sobie odpuścić łączenie - tj. zawsze można zrobić to na wiosnę - wówczas taki odkadzik z matką będzie b. łatwy do podania do bezmatka...

aby zazimować 2 matki w jednym ulu teraz to trzeba kombinować trochę pod górkę - jak już wydaje mi się że najlepsze byłyby ule dzielone - tj wspólna dennica wspólny daszek i szczelny zatwór pomiędzy tak aby były 2-3 całkowicie oddzielne rodzinki ale w jednym ulu z wylotami po przeciwnych stronach - przy takim układzie rodziny grzeją się wzajemnie przez zatwór ale się nie łączą...- jest to najmniej kłopotliwa metoda zimowli słabszych rodzin z matkami zapasowymi (np.2 x po 3 ramki lub 3 x po 2 ramki) - kłopotem co najwyżej może być tylko odp. konstrukcja takiego ula... przy czym sam nigdy tak nie zimowałem zapasowych matek ale "tak to się m. in. robi" - mam za to doświadczenie z ulików weselnych dwurodzinnych - przy wadliwej konstrukcji gdzie pszczoły nie mogły się mieszać ale zapach już tak często dochodziło do sytuacji że z 2 podanych matek zostawała tylko 1... a podanie kolejnej matki NU do "bezmatka" z drugiej strony było niemożliwe jeżeli po drugiej stronie była już czerwiąca matka (problem rozwiązało dobre uszczelnienie przegrody) - przy czym trzeba pamiętać ze ulik weselny ma b. mała pojemność stąd koncentracja feromonu matki jest b. duża -dla normalnego ula b "dobra szczelność" może być mniej ważna ale lepiej aby zatwory wchodziły na b. mocny ścisk niż miały 1-2 mm luzu od ścianek/dennicy....


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 października 2019, 14:49 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 stycznia 2013, 01:03 - ndz
Posty: 3409
Lokalizacja: dolnośląskie/ Lubomierz
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski korpusowy
Łączenie rodziny. Ze starej zabrać matkę 2-4 godzin wcześniej i 1-2 ramki zapasu, z dołu. Odsklepić kawałki zapasu na kilku ramkach. Zmienić zapach rodziny np. olejkiem miętowym lub z melisy, zabieg bevitalem lub w inny wybrany sposób. Na górę wstawić gazetę lub papier szary bez dziurek,( na razie) i drugi korpus. Odczekać 2-4 h i zrobić dziurki igłą. Do tego kropię papier miętowym olejkiem. Kładę kawałki ciasta miodowo - cukrowego na gazecie, w miejscu dziurek. Starą matkę rozsmarowuję po ściankach korpusu. Do korpusu wkładam odkład w kolejności ramek nie zmienionej. Po obu stronach odkładu wstawiam po ramce miodu z rodziny na dole. W części odsklepione zapasy. Kładę powałkę z otwartym pajączkiem, szczelinka mała, nie cały otwarty. Zostawiam nie zaglądam dopóki nie zaczną nosić pyłku. Wtedy zależy od siły albo zabieram tylko gazetę albo górny korpus zestawiam na dennicę i dokładam kilka ramek z dolnego do pełnego. Resztę pszczół strącam przed wylot.

_________________
Ewa
Nie sztuką jest leczyć. Sztuką jest zdrowych przy zdrowiu utrzymać.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 października 2019, 16:08 - czw 

Rejestracja: 21 października 2016, 23:40 - pt
Posty: 86
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Lubin
Tylko mi chodziło jak zazimować 2 matki w 1 ulu za pomocą izolatora..
Czy ktoś stosował tą metodę?
Próbowałam zimować rodziny na 2 ramkach, ale niestety bez powodzenia. Z 3 ramkami wychodziło, ale zanim wystartowały, to była połowa sezonu.. Niestety w trakcie zimy zawsze jakaś matka padnie albo podczas przeglądu wiosennego. Dlatego chcę się zabezpieczyć tym razem i mieć w zapasie na wiosnę matki.
Czy ktoś stosował izolator?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 października 2019, 16:47 - czw 

Rejestracja: 25 grudnia 2013, 20:29 - śr
Posty: 2539
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: opole
zojka, nie wiem dlaczego się upierasz i prowadzisz eksperymenty z zimowaniem matek na 2,3 ramkach czy też więcej jak jedna w rodzinie. To zasadniczo nie wychodzi /bywają wyjątki/
Idziesz pod prąd i takie postępowanie skazane jest na niepowodzenie.
Na twoim miejscu zapoznał bym się dokładnie z biologią rodziny pszczelej
i nie tracił czsu i energii.
Pozdrawiam :pl:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 października 2019, 19:06 - czw 

Rejestracja: 08 lutego 2012, 21:43 - śr
Posty: 94
Lokalizacja: lubelskie
Ule na jakich gospodaruję: WZ
zojka - trochę poźno zabierasz sie do tematu. Jeżeli koniecznie musisz to zrobić to moim zdaniem metoda opisaną przez tomi007 będzie najlepsza pod warunkiem że masz odpowiednie ule. Chociaz i ta metoda wymaga przestawienia ramek. Moze juz nie łącz tych słabych rodzin niech idą do zimy tak jak są, dopasuj tylko wielkosc gniazda do siły rodziny, a skoro wiosny połaczysz np przez nalot z przełożeniam czerwiu. Tylko zimą przed pierwszsym oblotem delikatnie poustawiaj ule obok siebie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 października 2019, 19:34 - czw 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
zojka,

-tomi007, i radek.jan, dobrze Ci radzą.

Na przyszłość, zrób sobie takie dennice
http://www.polbart.com/wp-content/uploa ... t.-10-.jpg
które nie muszą być tylko na 4 rodzinki.
Może to być osobny ul z dennicą na 12-16 rodzinek.
Pomiędzy rodzinkami są szczelne zatwory.
Możesz mieć w ulu jedną rodzinę lub np. 16 rodzinek.
Niekoniecznie rodzinki muszą być na 2 ramkach. Mogą do zimowli iść na jednej ramce pełnej pokarmu, który wyprodukują im silne rodziny.
Wylotki naprzemiennie w przeciwległych ścianach takiego ula.
Możesz w sezonie żonglować ilością rodzinek (rodzin) jak tylko Ci się spodoba.
Do zimowli nie należy zostawiać rodzinek przy skrajnych, bocznych ścianach takiego ula. Przy tych ścianach należy włożyć dobre ocieplenie.
Wskazana ramka wielkopolska lub Dadanta.

http://www.polbart.com/2012/11

Można też tak https://www.youtube.com/watch?v=i5yAaqFGfd4

Pozdrawiam,
polbart

_________________
http://www.polbart.company/matki-pszczele


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 października 2019, 16:48 - pt 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4572
Lokalizacja: stare polichno
polbart pisze:
Na przyszłość, zrób sobie takie dennice
http://www.polbart.com/wp-content/uploa ... t.-10-.jpg
polbart pisze:

A tu masz jeszcze inaczej :
https://www.youtube.com/watch?v=4ZhGD2p0QqE
Taki mały "myk" i zimujesz cztery matki na ramce wąsko-wysokiej w jednym gnieździe


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 października 2019, 19:14 - sob 

Rejestracja: 25 września 2012, 16:47 - wt
Posty: 1286
Lokalizacja: Łódż
Ule na jakich gospodaruję: wlk
zojka pisze:
Witam,
chcę połączyć kilka słabszych rodzin z odkładami. Przy okazji chcę zazimować 2 matki w jednym ulu, żeby były w razie potrzeby na wiosnę. Mam izolatory od łysonia (te bezramkowe).

Rozumiem że jest to izolator Chmary.Jak zazimować dwie matki w takim izolatorze popatrz tu : https://www.youtube.com/watch?v=5bWt1Ki ... jreload=10


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 października 2019, 21:07 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 stycznia 2019, 14:33 - pn
Posty: 107
Ule na jakich gospodaruję: ostrowskiej
Miejscowość z jakiej piszesz: Racibórz
zojka pisze:
chcę zazimować 2 matki w jednym ulu

To wyższa szkoła jazdy. Z tego co piszesz dla mnie wynika, że jeszcze u Ciebie na to za wcześnie. Oczywiście nasz kolega Igor na filmiku objaśnia jak to zrobić.
Moja rada jest taka, żebyś najpierw opanowała hodowle silnych rodzin a potem przyjdzie czas na eksperymenty :wink:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 października 2019, 18:49 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 stycznia 2019, 14:33 - pn
Posty: 107
Ule na jakich gospodaruję: ostrowskiej
Miejscowość z jakiej piszesz: Racibórz
https://www.youtube.com/watch?v=FcHJg0JqLko


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 12 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 13 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji