FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 27 kwietnia 2024, 10:54 - sob

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
Post: 21 października 2019, 13:37 - pn 

Rejestracja: 05 lipca 2013, 13:31 - pt
Posty: 153
Lokalizacja: Lubelskie, Polubicze Dworskie
Ule na jakich gospodaruję: 1/2D
Witam. Chciałbym poznać opinię kolegów na temat węzy walcowanej na ciepło. Chodzi mi po głowie zakup linii z firmy konigin, tylko że węza na tej linii jest odlewana.
Pani M. Gębala ma podobną linie. Może ktoś bierze od niej węze i mógłby się podzielić opinią. Chodzi mi o różnice z porównaniu do walcowanej na zimno, np czy się plastry nie wyłamują podczas wirowania , kruchość itp.
Bardzo proszę o opinie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 października 2019, 17:52 - pn 

Rejestracja: 14 czerwca 2016, 08:15 - wt
Posty: 845
Ule na jakich gospodaruję: dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Białystok
Zimna jest krucha. Raz upadła mi ramka z wtopioną wenzą to połamała się jak szkło. Przy temperaturze 25* chyba nie ma różnicy. Przy wirowaniu bez problemu. Ogólnie jest OK.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 października 2019, 21:20 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 listopada 2009, 02:01 - czw
Posty: 3699
Lokalizacja: mad górną Mierzawą
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D
Zimna węza, a walcowana "na zimno" - to dwie różne sprawy.
Zimna węza, wychłodzona, zmrożona zawsze jest bardziej krucha niż ciepła.
Ale szczególnie krucha jest ta odlewana - np taka wyprodukowana domowym sposobem "wałkiem na zlewozmywaku", jak ma temperaturę w pobliżu zera to nie sposób jej przyciąć i wmontować do ramki, zaraz pęka, kruszy się, nawet w ręce...
Jak wprawiałem taką węzę do ramek wczesną wiosną, a węza była z zimnego magazynku to wpierw musiałem ją wykładać na słoneczko aby się ogrzała.

_________________
Pozdrawiam, dziadek Józef


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 października 2019, 21:37 - wt 

Rejestracja: 24 sierpnia 2011, 23:35 - śr
Posty: 4140
Lokalizacja: Ełk
Ule na jakich gospodaruję: 1/2D
Węza walcowana na zimno jest bardziej elastyczna , a na ciepło krucha. Miałem taką z RZP oni mają niemiecką maszynę do odlewania i walcowania węzy. Taka węza faktycznie jest krucha i łatwo się kruszy przy wprawianiu czy jak się upuści arkusz na stół. Jak się ją ogrzeje do 25-30*C - to nie ma już problemu- nie bez powodu takie zalecenie daje RZP na stronie, widocznie były reklamacje na kruchość .
W ulu to już bez znaczenia , po odbudowaniu przez pszczoły nie ma różnicy bo w temperaturze ula wosk nabiera właściwej struktury i nie ma znaczenia w jakiej technologii zrobiono węzę.
Wolę jednak węzę walcowaną na zimno i staram się taką kupować. Domowe odlewanie węzy i szybkie studzenie, też powoduje że jest krucha. Taka cecha wosku pszczelego , że nie lubi pośpiechu i lubi ciepełko.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 października 2019, 07:37 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2289
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
Też wolę węze walcowaną na zimno z "ręcznej manufaktury" niż laną na gorąco na zimne walce na masową skalę... Tak jak koledzy pisali węza walcowana na zimno jest mniej krucha co ma znaczenie bo pracownia jest niegrzewana... Ma to też znaczenie przy przewożeniu ramek z wtopiona węza... Poza tym węza walcowana na zimno ma dużo ładniejszy wzór... Aczkolwiek pszczoły raczej nie widzą różnicy...

Przy wezie walcowanej na zimno łatwiej też o znalezienie producenta który ją zrobi tylko z powierzonego mu wosku... Przy lanej jest to mniej prawdopodobne....


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 32 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji