FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 25 kwietnia 2024, 04:53 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 44 ] 
Autor Wiadomość
Post: 18 stycznia 2020, 11:40 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 października 2010, 11:20 - ndz
Posty: 392
Lokalizacja: Opole
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie korpusowe
Witajcie, zastanawiam się dlaczego pszczoła miodna po użądleniu ginie podczas gdy inne owady nie. Zastanawia mnie dlaczego tak się stało i dlaczego jej aparat żądłowy pozostał w takiej formie od początku jej istnienia. Pytanie kieruje do kogoś kto ma literaturę fachową z tej tematyki.

_________________
Człowiek wytwarza zło, jak pszczoła miód - William Golding


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 stycznia 2020, 13:53 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 listopada 2013, 21:57 - czw
Posty: 2450
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski 12 ramkowy 5x1/2
Miejscowość z jakiej piszesz: lubelskie
Przy tak dużych rodzinach jakie tworzą pszczoły dominacja murowana ,dlatego w przeciwieństwie do innych "pszczołowatych natura zadbała o to.Takie coś wyczytałem w artykule poświęconym zachowaniom obronnym zwierząt.

_________________
Dzisiaj spojrzałem na swój nick ,potem na awatar.To nie jest tak jak myślisz się uśmiałem,ale i tak jestem za legalizacją.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 stycznia 2020, 17:53 - sob 

Rejestracja: 23 marca 2017, 23:44 - czw
Posty: 195
Ule na jakich gospodaruję: stojaki wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Gronowo Elbląskie
Pszczoły walczące z innymi owadami czy między sobą nie tracą żądeł.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 stycznia 2020, 21:01 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 stycznia 2011, 17:54 - śr
Posty: 3365
Lokalizacja: Lubelskie.51°10'51.50"N 22°35'32.23"E
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski DanLan 435/170
BartekOpole pisze:
Zastanawia mnie dlaczego tak się stało i dlaczego jej aparat żądłowy pozostał w takiej formie od początku jej istnienia.

To wina matek pszczelich jak myślisz dlaczego :D

_________________
Wiesiek33

TANKUJĘ TYLKO NA-PKN ORLEN


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 stycznia 2020, 00:42 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8679
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
nie ma czegoś takiego jak ewolucja, jedynie dostosowanie się do warunków w których żyje dany organizm czyli adaptacja

_________________
sprzedam korpusy wielkopolskie i dadant produkcja babik nowe i używane 724227381


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 stycznia 2020, 00:58 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 października 2010, 11:20 - ndz
Posty: 392
Lokalizacja: Opole
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie korpusowe
kudlaty pisze:
nie ma czegoś takiego jak ewolucja, jedynie dostosowanie się do warunków w których żyje dany organizm czyli adaptacja

Ok w takim razie osy się dostosowały a pszczoły nie?
Czy ewolucja czy dostosowanie kwestia nazewnictwa...nie o tym było pytanie

_________________
Człowiek wytwarza zło, jak pszczoła miód - William Golding


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 stycznia 2020, 00:59 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 października 2010, 11:20 - ndz
Posty: 392
Lokalizacja: Opole
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie korpusowe
wiesiek33 pisze:
BartekOpole pisze:
Zastanawia mnie dlaczego tak się stało i dlaczego jej aparat żądłowy pozostał w takiej formie od początku jej istnienia.

To wina matek pszczelich jak myślisz dlaczego :D

Tzn? Nie rozumiem?

_________________
Człowiek wytwarza zło, jak pszczoła miód - William Golding


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 stycznia 2020, 01:00 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 października 2010, 11:20 - ndz
Posty: 392
Lokalizacja: Opole
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie korpusowe
Portos pisze:
Pszczoły walczące z innymi owadami czy między sobą nie tracą żądeł.

Tyle to wiem nie o to pytałem. Pytanie czemu pszczoły traxą życie a inne owady nie? Czemu inne ewoluowały a inne nie?

_________________
Człowiek wytwarza zło, jak pszczoła miód - William Golding


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 stycznia 2020, 01:04 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 października 2010, 11:20 - ndz
Posty: 392
Lokalizacja: Opole
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie korpusowe
bo lubię pisze:
Przy tak dużych rodzinach jakie tworzą pszczoły dominacja murowana ,dlatego w przeciwieństwie do innych "pszczołowatych natura zadbała o to.Takie coś wyczytałem w artykule poświęconym zachowaniom obronnym zwierząt.

Dominacja murowana ? Co to takiego? A trzmiele? Nie o to pytałem. Pytanie razy x....dlaczego pszczoły giną podczas użądlenia a inne owady nie?
To była kwestia ewolucji i ich żądła były dostosowane w kredzie do przeciwników - nie ssaków ale pytanie skoro wówczas tak było to czemu inne się dostosowały a pszczoły nie. Czekam na jakieś informacje poparte literaturą fachową.

_________________
Człowiek wytwarza zło, jak pszczoła miód - William Golding


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 stycznia 2020, 01:05 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 października 2010, 11:20 - ndz
Posty: 392
Lokalizacja: Opole
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie korpusowe
BartekOpole pisze:
bo lubię pisze:
Przy tak dużych rodzinach jakie tworzą pszczoły dominacja murowana ,dlatego w przeciwieństwie do innych "pszczołowatych natura zadbała o to.Takie coś wyczytałem w artykule poświęconym zachowaniom obronnym zwierząt.

Dominacja murowana ? Co to takiego? A trzmiele? Nie o to pytałem. Pytanie razy x....dlaczego pszczoły giną podczas użądlenia a inne owady nie?
To była kwestia ewolucji i ich żądła były dostosowane w kredzie do przeciwników - nie ssaków ale pytanie skoro wówczas tak było to czemu inne się dostosowały a pszczoły nie. Czekam na jakieś informacje poparte literaturą fachową.

_________________
Człowiek wytwarza zło, jak pszczoła miód - William Golding


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 stycznia 2020, 01:16 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8679
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
BartekOpole pisze:
kudlaty pisze:
nie ma czegoś takiego jak ewolucja, jedynie dostosowanie się do warunków w których żyje dany organizm czyli adaptacja

Ok w takim razie osy się dostosowały a pszczoły nie?
Czy ewolucja czy dostosowanie kwestia nazewnictwa...nie o tym było pytanie

ruscy byli słabo uzbrojeni bo było ich dużo, słyszałem nawet o przypadkach jak robili łapanki cywilów, dawali im po szklanie samogonu dostawali po cegle do ręki i mieli "atakować" niemieckie odziały, a niemcy mieli uciekać ze strachu w podskokach, oczywiście mało który dobiegł gdziekolwiek a tym sposobem tamci wiedzieli gdzie są niemcy i skąd strzelali :roll: :roll: no i dowódcy nie musieli się rozliczać ze strat bo ginęli cywile

tak więc pszczoły to ci ruscy co jest ich dużo i nikomu nie zależy na tym czy jeden żołnierz w te czy we wte, zasoby mają niewyczerpalne zupełnie jak i mrówek które też sa zupełnie bezbronne jako jednostki,
inna sprawa jak miała by odbywać się adaptacja skoro żądlą robotnice które się nie rozmnażają

_________________
sprzedam korpusy wielkopolskie i dadant produkcja babik nowe i używane 724227381


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 stycznia 2020, 10:27 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 stycznia 2011, 17:54 - śr
Posty: 3365
Lokalizacja: Lubelskie.51°10'51.50"N 22°35'32.23"E
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski DanLan 435/170
BartekOpole pisze:
Tzn? Nie rozumiem?

Królowa ma gładkie żądło bo jej żądło spełnia 3 funkcje , a pszczoła robotnica
ma zabić lub wyrządzić jak największe szkody wrogowi!
Szukaj czytaj.

_________________
Wiesiek33

TANKUJĘ TYLKO NA-PKN ORLEN


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 stycznia 2020, 10:33 - ndz 

Rejestracja: 02 stycznia 2014, 22:47 - czw
Posty: 474
Lokalizacja: okolice Piły
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Płytnica
wiesiek33 pisze:
Królowa ma gładkie żądło bo jej żądło spełnia 3 funkcje , a pszczoła robotnica
ma zabić lub wyrządzić jak największe szkody wrogowi!
Szukaj czytaj.
To kolego powiedz , czy wolałbyś dostać z piątki raz czy może trzy pod oko .Co będzie bardziej skuteczne . To tylko odnośnie tematu - bez obaw .

_________________
Dla przyjaciół Zdzisiek,dla pszczółek wielbiciel.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 stycznia 2020, 10:45 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 stycznia 2011, 17:54 - śr
Posty: 3365
Lokalizacja: Lubelskie.51°10'51.50"N 22°35'32.23"E
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski DanLan 435/170
ZRoko pisze:
czy wolałbyś dostać z piątki raz czy może trzy pod oko

:haha: ilość jadu jest ograniczona i to pierwsze użądlenie jest tym co zabija ,pszczoła pozostawiając żądło w ciele ofiary pozostawia cały jad wraz z woreczkiem jadowym .
Przekonasz się na własnej skórze że lepiej dostać 3 razy z liścia niż raz :haha:

_________________
Wiesiek33

TANKUJĘ TYLKO NA-PKN ORLEN


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 stycznia 2020, 11:43 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 listopada 2013, 21:57 - czw
Posty: 2450
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski 12 ramkowy 5x1/2
Miejscowość z jakiej piszesz: lubelskie
Ewolucja uproszczona- zakładasz rurki ,wychodzisz w miasto ,machasz rączką w pozycji alla kobra ,i miałczysz ach ty niedobry.Szukasz stada podobnego, bo w jednostce zginiesz. Uzbrojeni w żołądź planujecie jak zdobyć władzę nad światem .I tu właśnie wkracza ewolucja :( :( :( żołądź z żołądziem się nie rozmnaża ,a zachowania nie utrwalone. :mrgreen: :mrgreen: :haha: :haha: :haha:

_________________
Dzisiaj spojrzałem na swój nick ,potem na awatar.To nie jest tak jak myślisz się uśmiałem,ale i tak jestem za legalizacją.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 stycznia 2020, 12:36 - ndz 

Rejestracja: 15 września 2008, 20:33 - pn
Posty: 284
Lokalizacja: Kraków
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Typowa forumowa "burza"...
BartekOpole, a skąd się w ogóle pszczoły wzięły? Z jakiego organizmu "wyewoluowały"? Kiedy?
Odwieczne pytania ludzkości ale najważniejsza kwestia- czemu żądło jest takie a nie inne.....


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 stycznia 2020, 13:57 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 października 2010, 11:20 - ndz
Posty: 392
Lokalizacja: Opole
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie korpusowe
wiesiek33 pisze:
BartekOpole pisze:
Tzn? Nie rozumiem?

Królowa ma gładkie żądło bo jej żądło spełnia 3 funkcje , a pszczoła robotnica
ma zabić lub wyrządzić jak największe szkody wrogowi!
Szukaj czytaj.

Nie o to pytałem....dlatego pytanie kieruje do kogoś kto ma literaturę fachową (branżową). Wszystkie Państwa posty są nie ja temat. To kto ma żądło i po co nie o to pytałem. Pytanie po raz któryś zadaje do kogoś kto ka informacje poparte jakąś wiedzą a nie wróżenie opowieści ze skoro pszczół jest dużo ilościowo to mogą pozwolić sobie na straty. Wiec jeśli ktoś gdzieś przeczytał (nie usłyszał przy kawie) dlaczego pszczoła miodna ma tak zbudowane żądło ze podczas użądlenia ssaków je traci i ginie skoro istnieje Ok 80 mln lat? Inne owady mają aparat żądłowy inaczej zbudowany. Dlaczego akurat ten owad jest pod względem nazwijmy to ułomny? Ale proszę o info czy gdzieś jest ten fenomen wyjaśniony (literatura ...)

_________________
Człowiek wytwarza zło, jak pszczoła miód - William Golding


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 stycznia 2020, 14:01 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 października 2010, 11:20 - ndz
Posty: 392
Lokalizacja: Opole
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie korpusowe
kriss pisze:
Typowa forumowa "burza"...
BartekOpole, a skąd się w ogóle pszczoły wzięły? Z jakiego organizmu "wyewoluowały"? Kiedy?
Odwieczne pytania ludzkości ale najważniejsza kwestia- czemu żądło jest takie a nie inne.....

Na początku tematu napisałem aby wypowiadały się osoby które mają wiedzę o tej tematyce. Pana post nic nie wnosi do tematu. Jeśli ktoś zna odpowiedź na moje pytanie to fajnie by było gdyby napisał. Jeśli nie to nie ma sensu pisać o niczym.

_________________
Człowiek wytwarza zło, jak pszczoła miód - William Golding


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 stycznia 2020, 14:38 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 listopada 2013, 21:57 - czw
Posty: 2450
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski 12 ramkowy 5x1/2
Miejscowość z jakiej piszesz: lubelskie
BartekOpole pisze:
ze podczas użądlenia ssaków je traci i ginie skoro
Co ty się tych ssaków trzymasz, jeszcze raz napiszę dominacja.Przy tak dużych rodzinach i tak silnym jadzie(ok 15 razy silniejszy od szerszenia) oraz możliwości wielokrotnego użycia żądła dominacja nie ograniczyłaby się tylko do ssaków.Dlatego nawyki pokarmowe i obronne u pszczołowatych rozeszły się w wielu kierunkach

_________________
Dzisiaj spojrzałem na swój nick ,potem na awatar.To nie jest tak jak myślisz się uśmiałem,ale i tak jestem za legalizacją.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 stycznia 2020, 15:17 - ndz 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 września 2007, 18:41 - sob
Posty: 5356
Lokalizacja: Czaszyn /Londyn
Ule na jakich gospodaruję: ,wielkopolski i 435x250
Miejscowość z jakiej piszesz: Czaszyn
Tak zostały stworzone żeby jak najmniej przeszkadzać człowiekowi podczas odbierania miodu ,spróbuj tak samo z szerszeniami lub osami tylko ze one nie odkładaja tak miodu jak pszczoły .

_________________
https://www.facebook.com/10000202901431 ... zMQagKKAl/
henry


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 stycznia 2020, 15:39 - ndz 

Rejestracja: 10 lutego 2013, 20:06 - ndz
Posty: 383
Lokalizacja: małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Zaraz kolega BartekOpole, postawi nam pytanie dlaczego truteń ginie po zapłodnieniu, a inne owady nie.

_________________
Jestem pszczelarzem i kolekcjonerem kapsli. Jeśli masz jakieś kapsle napisz do mnie na PW, lub maila. Moja kolekcja: http://www.janko-kapsle.prv.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 stycznia 2020, 15:56 - ndz 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 września 2007, 18:41 - sob
Posty: 5356
Lokalizacja: Czaszyn /Londyn
Ule na jakich gospodaruję: ,wielkopolski i 435x250
Miejscowość z jakiej piszesz: Czaszyn
wersa pisze:
Zaraz kolega BartekOpole, postawi nam pytanie dlaczego truteń ginie po zapłodnieniu, a inne owady nie.



Jak nie przecież modliszka zjada samca,a ja stawiałbym na pytanie dla czego pszczoły nie zimója tak jak osy lub szerszenie.

_________________
https://www.facebook.com/10000202901431 ... zMQagKKAl/
henry


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 stycznia 2020, 17:02 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8679
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
BartekOpole pisze:
wiesiek33 pisze:
BartekOpole pisze:
Tzn? Nie rozumiem?

Królowa ma gładkie żądło bo jej żądło spełnia 3 funkcje , a pszczoła robotnica
ma zabić lub wyrządzić jak największe szkody wrogowi!
Szukaj czytaj.

Nie o to pytałem....dlatego pytanie kieruje do kogoś kto ma literaturę fachową (branżową). Wszystkie Państwa posty są nie ja temat. To kto ma żądło i po co nie o to pytałem. Pytanie po raz któryś zadaje do kogoś kto ka informacje poparte jakąś wiedzą a nie wróżenie opowieści ze skoro pszczół jest dużo ilościowo to mogą pozwolić sobie na straty. Wiec jeśli ktoś gdzieś przeczytał (nie usłyszał przy kawie) dlaczego pszczoła miodna ma tak zbudowane żądło ze podczas użądlenia ssaków je traci i ginie skoro istnieje Ok 80 mln lat? Inne owady mają aparat żądłowy inaczej zbudowany. Dlaczego akurat ten owad jest pod względem nazwijmy to ułomny? Ale proszę o info czy gdzieś jest ten fenomen wyjaśniony (literatura ...)


problem w tym że większość naukowych teorii ma to do siebie że muszą być prawdą, podobnie sprawa ma się do hipotez itp wymysłów a jeśli nieprawda zapisana przez "naukowca" jest dla ciebie bardziej przekonywująca i prawdziwa tylko dlatego że zapisana gdzieś to robi się problem, jakiś czas temu była wstawka na forum o tytule "śmiać się czy płakać" i tam główni bohaterowie filmiku zakpili sobie z wydawców naukowych czasopism i udowodnili jak z tą nauką i teoriami bywa, im głupsza tym ma większe szanse na przebicie się,
jakiś czas temu czytałem w prasie branżowej o wielkim wyczynie jakim było dokładne zmierzenie przez wojskowych geodetów odcinka który miał kilkanaście kilometrów, są problemy dokładnym datowaniem rzeczy z naszej najbliższej przeszłości a naukowcy się licytują co dokładnego wieku czy rozmiaru wszechświata znają dokładne odległości między gwiazdami ich wiek czy sposób w jaki powstały :haha: takie sensacje i prawdy objawione zupełnie jakbym czytał o internetowych wydajnościach z rodziny,
z pszczołami jest tak że nikt ich jeszcze nie zapytał dlaczego są zbudowane tak a nie inaczej ani też nikomu one nie odpowiedziały a wszystko więcej to tylko spekulacje i wróżenie z przysłowiowych fusów, jest to tak samo mądre co pisanie o ewolucji której największym fanem był pewien pan z wąsikiem o imieniu adolf, jego słuchacze i czytelnicy bo spisał swoją spuściznę na papier która w niemcach jest bestsellerem w dalszym ciągu,
tylko się tak zastanawiam czy to krowa ewoluowała w wieloryba czy odwrotnie, ludziom sie wydaje ze jak cos jest napisane na papierze to już prawda i nie trzeba myśleć

_________________
sprzedam korpusy wielkopolskie i dadant produkcja babik nowe i używane 724227381


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 stycznia 2020, 18:09 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 stycznia 2010, 12:21 - pt
Posty: 3523
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Bydgoszcz
Żądło pszczoły składa się ze sztyletu i szczecinek kłujących zakończonych zadziorami .Jeśli wbije je w pancerz chitynowy innego owada może być przez pszczole wyciągnięte ale jeśli wbije żądło w elastyczną skórę człowieka lub zwierzęcia traci je przez zadziory na żądle ,które uniemożliwiają jego wyciągnięcie ponieważ połączenie aparatu żądłowego z odwłokiem jest bardzo słabe i następuje jego wyrwanie .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 stycznia 2020, 22:38 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 grudnia 2010, 23:05 - sob
Posty: 3002
Lokalizacja: Łódź
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
1.Dlaczego truten ginie po udanej kopulacji ?
"Z zazdrości" :lol: tak na poważnie to przystosowanie ewolucyjne ,zaczopowanie układu kopulacyjnego ma uniemożliwić powtórna kopulacje ale jak jest to w naturze pszczoły mają swoje sposoby na pozbycie się "pasa cnoty" :wink: zwycięza zimna karkulacja co się bardziej opołaca dla gatunku.
Ten mechanizm w rozmnażaniu jak i inne podobne mechanizmy mające ten sam cel sa wykozystywany nie tylko przez pszczoły.

_________________
Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 stycznia 2020, 22:51 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 grudnia 2010, 23:05 - sob
Posty: 3002
Lokalizacja: Łódź
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Co daje taka a nie innej forma ządła ?

Pszczoły wyewoluowały z owadów drapieżnych wraz z pojawieniem się roślin kwiatowych ,i nie sa w swej "masie" jednorodnymi owadami są zróżnicowane.
Samo ządło w takiej formie jak u " naszej" pszczoły daje jej przewagę w walce z owadami ,dlatego że grot z zadziorami wybija otwór w chitynowych powłokach i daje się wyciągnąć pozostawiając otwor [ jak po ładunku kumulacyjnym :wink: ] i moze byc użyty wielokrotnie .

Inaczej się ma sprawa w przypadku żwierzat ciepłokrwistych ,nastepuje wynicowanie całego układu i śmierc owada ale wynicowane ządło nadal pompuje jad w ciało "ofiary" podnoszac skuteczność użytej broni ,co daje wymierne korzyści w przypadku liczebnej koloni zwiększając efekt obrony/ataku.

_________________
Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 stycznia 2020, 23:42 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 października 2010, 11:20 - ndz
Posty: 392
Lokalizacja: Opole
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie korpusowe
bo lubię pisze:
BartekOpole pisze:
ze podczas użądlenia ssaków je traci i ginie skoro
Co ty się tych ssaków trzymasz, jeszcze raz napiszę dominacja.Przy tak dużych rodzinach i tak silnym jadzie(ok 15 razy silniejszy od szerszenia) oraz możliwości wielokrotnego użycia żądła dominacja nie ograniczyłaby się tylko do ssaków.Dlatego nawyki pokarmowe i obronne u pszczołowatych rozeszły się w wielu kierunkach

Załóżmy ze tak było. Ale to nie tłumaczy czemu pszczoły tracą życie a osy czy szerszenie nie? To ze superorganizm poświęca życie jednostki nie znaczy ze wygrywa (szerszeń azjatycki lub np wielokrotność użądleń w sytuacji ataku niedźwiedzia) nadal mie wiem czemu akurat pszczoła traci to żądło a osa czy szerszeń nie. Dlaczego natura nie zniwelowała haczyków pszczoły? Mogłaby i wówczas super-organizm byłby poziom wyżej?

_________________
Człowiek wytwarza zło, jak pszczoła miód - William Golding


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 stycznia 2020, 23:50 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 października 2010, 11:20 - ndz
Posty: 392
Lokalizacja: Opole
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie korpusowe
bo lubię pisze:
BartekOpole pisze:
ze podczas użądlenia ssaków je traci i ginie skoro
Co ty się tych ssaków trzymasz, jeszcze raz napiszę dominacja.Przy tak dużych rodzinach i tak silnym jadzie(ok 15 razy silniejszy od szerszenia) oraz możliwości wielokrotnego użycia żądła dominacja nie ograniczyłaby się tylko do ssaków.Dlatego nawyki pokarmowe i obronne u pszczołowatych rozeszły się w wielu kierunkach

Załóżmy ze tak było. Ale to nie tłumaczy czemu pszczoły tracą życie a osy czy szerszenie nie? To ze superorganizm poświęca życie jednostki nie znaczy ze wygrywa (szerszeń azjatycki lub np wielokrotność użądleń w sytuacji ataku niedźwiedzia) nadal mie wiem czemu akurat pszczoła traci to żądło a osa czy szerszeń nie. Dlaczego natura nie zniwelowała haczyków pszczoły? Mogłaby i wówczas super-organizm byłby poziom wyżej?

_________________
Człowiek wytwarza zło, jak pszczoła miód - William Golding


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 stycznia 2020, 23:56 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 stycznia 2010, 12:21 - pt
Posty: 3523
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Bydgoszcz
BartekOpole, A jak szerszeń tobie wbije żądło czy on dąży do tego by je wyciągnąć ? czy do tego jak by mógł to by cały odwłok jeszcze wbił i otworem gębowym także ciebie kaleczy musisz to wypróbować na sobie kilka razy wtedy wszystkiego się dowiesz .pawel


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 stycznia 2020, 23:56 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8679
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Zdzisław. pisze:
Co daje taka a nie innej forma ządła ?

Pszczoły wyewoluowały z owadów drapieżnych wraz z pojawieniem się roślin kwiatowych ,i nie sa w swej "masie" jednorodnymi owadami są zróżnicowane.
Samo ządło w takiej formie jak u " naszej" pszczoły daje jej przewagę w walce z owadami ,dlatego że grot z zadziorami wybija otwór w chitynowych powłokach i daje się wyciągnąć pozostawiając otwor [ jak po ładunku kumulacyjnym :wink: ] i moze byc użyty wielokrotnie .

Inaczej się ma sprawa w przypadku żwierzat ciepłokrwistych ,nastepuje wynicowanie całego układu i śmierc owada ale wynicowane ządło nadal pompuje jad w ciało "ofiary" podnoszac skuteczność użytej broni ,co daje wymierne korzyści w przypadku liczebnej koloni zwiększając efekt obrony/ataku.


ok czyli muszą być gdzieś te trutnie z pindolem który się nie wyrywa po zabawie z królową bo skądś ta "ewolucja" musiała przyjść
moim zdaniem przyroda i otaczający nas świat jest tak mądrze skonstruowany że nie jesteśmy jako ludzie w stanie go ogarnąć i często zamiast powiedzieć nie wiem, nie rozumiem to na siłę szuka się teorii aby wytłumaczyć coś czego nie rozumiemy albo nie rozumiemy do końca, tłumaczy się w różny sposób ewolucją i innymi wynalazkami , najprostsze formy życia są tak zaawansowanymi i doskonałymi organizmami niż cokolwiek co zbudował człowiek głupi włosek bakterii porusza się z prędkością podobno 100 tysięcy obrotów na minute nie mówiąc już o tak skomplikowanych narządach jak oko z setkami tysięcy różnych receptorów na cm2 które są ze sobą powiązane tak że gdyby coś nie wypaliło z połączeniami to nie działało by jak trzeba, pewno to wszystko ewolułowało miliony lat temu z jakiegoś otoczaka :P podobnie jak budowa komputerów jest wynikiem wybuchu w jakimś przypadkowym zakładzie produkującym tłuczki do kotletow 8)
to tylko nam się tak wydaje że jesteśmy mądrzy i zaawansowani technologicznie a potrafimy tylko nieudolnie naśladować przyrodę i większość wszelkich wynalazków do tego się to sprowadza

_________________
sprzedam korpusy wielkopolskie i dadant produkcja babik nowe i używane 724227381


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 stycznia 2020, 00:02 - pn 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3961
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
BartekOpole pisze:
Załóżmy ze tak było. Ale to nie tłumaczy czemu pszczoły tracą życie a osy czy szerszenie nie? To ze superorganizm poświęca życie jednostki nie znaczy ze wygrywa (szerszeń azjatycki lub np wielokrotność użądleń w sytuacji ataku niedźwiedzia) nadal mie wiem czemu akurat pszczoła traci to żądło a osa czy szerszeń nie. Dlaczego natura nie zniwelowała haczyków pszczoły? Mogłaby i wówczas super-organizm byłby poziom wyżej?

Moim zdaniem trzeba uwzględnić instynkt pszczoły miodnej , gdzie żądło służy przede wszystkim do obrony gniazda a nie zdobywania pokarmu.Nie ma chyba w naturze bardziej łakomego kąska niż rodzina pszczela ze swoimi całorocznymi zapasami a pojedyncze pszczoły z wielkimi szkodnikami nie dawały sobie rady , w wyniku ewolucji przetrwały owady , których wyrwany aparat żądłowy stanowił cel dla pozostałych członków rodziny. Do odpędzenia takiego niedźwiedzia , czy człowieka potrzeba kilkudziesięciu , albo i kilkaset żądeł .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 stycznia 2020, 00:05 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8679
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
BartekOpole pisze:
Załóżmy ze tak było. Ale to nie tłumaczy czemu pszczoły tracą życie a osy czy szerszenie nie? To ze superorganizm poświęca życie jednostki nie znaczy ze wygrywa (szerszeń azjatycki lub np wielokrotność użądleń w sytuacji ataku niedźwiedzia) nadal mie wiem czemu akurat pszczoła traci to żądło a osa czy szerszeń nie. Dlaczego natura nie zniwelowała haczyków pszczoły? Mogłaby i wówczas super-organizm byłby poziom wyżej?


tak jak krowie niepotrzebne są skrzydła tak drapieżniki są zawsze lepiej wyposażone od ich ofiar, pszczoły żywią się nektarem i pyłkiem z kwiatami a żądła wykorzystują jedynie do obrony w ostateczności tak osy czy szerszenie są drapieżnikami które polują głównie na inne owady i ze swojego oręża cały czas korzystają,
równie dobrze mogę zapytać dlaczego pszczoły muszą ogrzewać swój czerw a taka pszczoła samotnica, trzmiel osa czy szerszeń składa jajo i zapomina o temacie a larwa tylko jest karmiona przez dorosłe owady w przypadku osy czy szerszeni a przy samotnicy i trzmielu królowa po naniesieniu odpowiedniej ilości pyłku staje się zaczątkiem nowej kolonii
dlaczego u pszczół zimuje matka z robotnicami które utrzymują temperature a u szerszenia czy osy zimują tylko królowe
tak bym mógł wymieniać bez końca

_________________
sprzedam korpusy wielkopolskie i dadant produkcja babik nowe i używane 724227381


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 stycznia 2020, 12:41 - pn 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4573
Lokalizacja: stare polichno
Każdy wędkarz wie , że haczyk na ryby z "zadziorami" jest o wiele skuteczniejszy niż ten bezzadziorowy typu Raptor . Z tego drugiego ryba potrafi się sama uwolnić i uciec , nie odnosząc wielkich ran . Natura obdarzyła pszczołę w śmiercionośną broń , skuteczną aż do bólu . Jej żądło ma groźne zadziory , których z ciała przeciwnika nie da się wyrwać . W dodatku jest zaopatrzone w śmiertelną truciznę zgromadzoną w woreczku jadowym , który po wyrwaniu wraz z żądłem z ciała atakującej pszczoły , sam potrafi wpompowywać jad do ciała napastnika . Napastnik nie ma żadnych szans , bo jest atakowany z siłą kamikadze . Dlatego wszyscy boją się pszczół i desperackich Japończyków . Nie każdy odważy się ich zaatakować , dzięki temu żyją - od ho , hoooooo - a może jeszcze dłużej .
Matka w rodzinie pszczelej jest jedna . Od niej zależy istnienie rodziny . Gdyby jej aparat żądłowy miał zadziory , przy każdym ataku swojej przeciwniczki - drugiej królowej , musiała by ginąć . Przy równoczesnym - zginęłyby obie . Byłby to początek końca - pszczoły przestały by istnieć . Do innych pytań się nie odnoszę , bo sam nie wiem : Kim by była Babcia , gdyby miała wąsy ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 stycznia 2020, 14:04 - pn 

Rejestracja: 25 grudnia 2013, 20:29 - śr
Posty: 2539
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: opole
BartekOpole, pytanie przewrotne a odpowiedż pozwala na rozwinięcie praktycznie wszystkich tematów dotyczących życia i ewolucji pszczoły. Wszystko układa się w jedną całość i zmiewrza w kierunku możliwości przekazania genów a w konsekwencji trwania gatunku do dna dzisiejszego w niezmienionej formie .
Namacalny dowód owad-prapszczoła zatopiony w bursztynie, odkryty w południowej Birmie, w Dolinie Hukawng, w 2006 r. liczy sobie około 100 milionów lat. Można sobie tylko wyobrazić ile w tym czasie gatunków wyginęło a taka mała pszczólka ,puch marny przetrwała.
Fenomen życia społecznego pszczół miodnych jak i innych owadów /społecznych/ pokazuje że życie pojedyńczych osobników nie ma w istocie większego znaczenia liczy się końcowy wynik skuteczność obrony a tym samym możliwość przekazania genów i to nie byle jakich :szok:
Jest wiele tematów dotyczących życia i ewolucji pszczoły miodnej, zgłębiając je nie posiadając odpowiedniego przygotowania możemy zamieszać w swojej głowie.
Co tam jedna, sto czy tysiąc pszczół-strażniczek , które zginą w obronie rodziny najważniejsze skutecznie odeprzeć wroga , ocalić zapasy matkę i to co w sobie gromadzi -życie kolejnych pokoleń.
Jak widać na załączonym obrazku takie poświęcenie przynosi efekty i nie potrzebna była żadna ewolucja w temacie żądła . Działa skutecznie do dnia dzisiejszego.
Pozdrawiam :pl:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 stycznia 2020, 14:39 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2289
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
Zdzisław. pisze:
Pszczoły wyewoluowały z owadów drapieżnych wraz z pojawieniem się roślin kwiatowych ,i nie sa w swej "masie" jednorodnymi owadami są zróżnicowane.


też wyczytałem że pszczoły wyewoluowały z gatunku vespa (osowate) przechodząc na wyższy stopień rozwoju tj. wegetarianizm... a dlaczego uważa się że są na wyższym poziomie rozwoju... bo same produkują materiał na gniazdo (wosk) - nie korzystają z masy drzewnej tak jak osy...

przy okazji warto dodać że np. trzmiel to też pszczoła... a podstawowe różnice są spore - trzmiel też może żądlić wielokrotnie, tak samo jak osa... a truteń trzmiela może kopulować kilkukrotnie... także jak widać w różne strony to poszło...

co do samej zasadności - pszczoła miodna chyba jako jedyna gromadzi b. dużo zapas miodu - stąd i zapewne konieczność powstania skutecznej broni odstraszającej... o ile z owadami z racji porównywalnej wielkości ma szanse w bezpośrednim starciu 1:1 to z wielkimi ssakami nie ma szans - stąd pewnie takie przystosowanie... do gniazda pszczelego dobierają się głownie niedźwiedzie/borsuki... być może kuny/tchórze etc.. zwierzęta te łączy jedna cecha - bujne futro - ciężko się przez nie przedostać więc natura tak to zaplanowała że jak pszczoła już użądli takiego intruza to tak aby wprowadzić jak najwięcej jadu, bo zapewne i tak zginałaby gdyby użądliła tylko raz będąc roztartą... przy okazji zwierzę broniąc się rozciera jad z woreczka jadowego - inne pszczoły czują feromony i atakują już raz namierzone łatwo dostępne miejsce (nozdrza, powieki) - tj. miejsca gdzie jest możliwość użądlenia - czyli roztarty woreczek jadowy działa jak naprowadzanie laserowe.... dwa - większa ilość jadu sprawa że zwierzę bardziej zapamiętuje, że może nie warto brać się drugi raz za gniazdo - opuchlizna utrzymuje się dłużej - a i być może doprowadza do śmierci jak zatkają się drogi oddechowe - stąd takie przystosowanie - dla porównia - rodzina trzmieli jest liczona co najwyżej w kilka setek (500-600szt to już b. duże gniado dla trzmiela) - natomiast pszczoły liczy się w tysiące... stąd też i można kilka poświecić dla dobra całości praktycznie nie odczuwając strat...

na koniec warto rozróżniać dwa pojęcia - ewolucja a adaptacja - (przy czym nie wdajemy się tu w religie tj. ze jedni pochodzą od Boga a inni od małpy... bo może być i tak ze Bóg stworzył małpę i powiedział "pierwsze śliwki robaczywi" i stworzył kobietę - spojrzał na nią i powiedział - "a Ty się będziesz musiała malować bo znowu nie wyszło", po czym stworzył człowieka...) ale wracjac do rzeczy - z pojęciem adaptacji mamy doczynienia w krótkim okresie czasu - kilka pokoleń - np zwierzę przybyło na nowe terytorium - jest w nim zimniej niż w rodzimej krainie - są chłodniejsze okresy... aby przetrwać zimne okresy zwierzę kopie nory... przy czym większe szanse przetrwania mają osobniki z krótkimi włoskami oraz te które gromadzą więcej tłuszczu... i tak z czasem na skutek upływu czasu i kolejnych pololej pojawia się coraz więcej osobników z włoskami... z czasem tych włosów przybywa i tak pojawia się futro, zdolność do hibernacji etc... i to właśnie jest ewolucja - także ewolucja jest skutkiem wielu adaptacji kolejnych pokoleń...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 stycznia 2020, 14:59 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2289
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
bo lubię pisze:
Ewolucja uproszczona- zakładasz rurki ,wychodzisz w miasto ,machasz rączką w pozycji alla kobra ,i miałczysz ach ty niedobry.Szukasz stada podobnego, bo w jednostce zginiesz. Uzbrojeni w żołądź planujecie jak zdobyć władzę nad światem .I tu właśnie wkracza ewolucja żołądź z żołądziem się nie rozmnaża ,a zachowania nie utrwalone.


i tu może się kolega zdziwić... otóż u kilku gatunków chrząszczy takie zachowanie się utrwaliło... badacze dziwili się że to b. nietypowe zachowanie, że u około u 20 - 30 % chrząszczy dochodzi do relacji "chłop z chłopem" i zbadali sprawę bo wiadomo, ze natura jest "doskonała" i nie znosi takiego marnotrawstwa, czasu, energii i materii - i co się okazało.. że jak chrząszcz z chrząszczem robią to i owo... to potem takie chrząszcze spotykając samicę przenoszą na nią niekoniecznie tylko swój materiał genetyczny... tak więc zdarza się, że ta cecha się utrwala u niektórych gatunków gdyż zapewnia zwiększenie szans na przekazanie swoich genów zanim zostanie się zjedzonym - choć na pierwszy rzut oka ludziom wydaje się bezsensowna...

przy okazji u ludzi też był podobny przypadek -w białej rodzinie urodziło się czarne dziecko (jest to "anomalia" i teoretycznie jest możliwe nawet bez zdrady) - z tym że tu jednak do zdrady doszło... w postępowaniu sądowym wyszło na jaw, że mąż zdradził żonę z "jagodzianką" która wcześniej miała innego ciemnoskórego klienta... także facet dopuścił się dwóch grzechów - zdrady i "niemyjstwa" !!!

przy czym nie mnie to osądzać co kto lubi - pisze to wszystko jako ciekawostkę - bo jak widać człowiek lubi oceniać wszystko przez swój pryzmat a jak widać takie początkowe "dewiacje" i odstępstwa czy mutacje czasami dają większe szanse przetrwania - po coś jednak występują w naturze - z tym ze wolałbym to odnosić bardziej co do nietypowych włosków u małej części populacji zasiedlającej nowe terytorium z poprzedniego postu niż owego niestandardowego zachowania.... u chrząszczy :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 stycznia 2020, 16:17 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 listopada 2013, 21:57 - czw
Posty: 2450
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski 12 ramkowy 5x1/2
Miejscowość z jakiej piszesz: lubelskie
tomi007 pisze:
i tu może się kolega zdziwić... otóż u kilku gatunków chrząszczy takie zachowanie się utrwaliło... badacze dziwili się że to b. nietypowe zachowanie, że u około u 20 - 30 % chrząszczy dochodzi do relacji "chłop z chłopem" i zbadali sprawę bo wiadomo, ze natura jest "doskonała" i nie znosi takiego marnotrawstwa, czasu, energii i materii - i co się okazało.. że jak chrząszcz z chrząszczem robią to i owo... to potem takie chrząszcze spotykając samicę przenoszą na nią niekoniecznie tylko swój materiał genetyczny... tak więc zdarza się, że ta cecha się utrwala u niektórych gatunków gdyż zapewnia zwiększenie szans na przekazanie swoich genów zanim zostanie się zjedzonym - choć na pierwszy rzut oka ludziom wydaje się bezsensowna...

przy okazji u ludzi też był podobny przypadek -w białej rodzinie urodziło się czarne dziecko (jest to "anomalia" i teoretycznie jest możliwe nawet bez zdrady) - z tym że tu jednak do zdrady doszło... w postępowaniu sądowym wyszło na jaw, że mąż zdradził żonę z "jagodzianką" która wcześniej miała innego ciemnoskórego klienta... także facet dopuścił się dwóch grzechów - zdrady i "niemyjstwa" !!!
Ja pierdzielę po co mi to było :shock: :shock: zaraz któryś przeczyta,skojarzy fakty i znajdzie drogę na skróty w ewolucji.Tylko wystarczy że w gróbym umieści jajeczko (czka) i czekać 9 miesięcy ,? czy raczej jak u kopytnych ? :D :D

_________________
Dzisiaj spojrzałem na swój nick ,potem na awatar.To nie jest tak jak myślisz się uśmiałem,ale i tak jestem za legalizacją.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 stycznia 2020, 16:25 - pn 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4573
Lokalizacja: stare polichno
No to idźmy na skróty .
Dodam jeszcze , że nasza pra pra pra pra ..............babcia Ewa wywodzi się z Afryki i była czarna ja heban . To z Czarnego Lądu wyruszyła cała "kawalkada ludzkości" w różnych ziemskich kierunkach . Nas poniosło na północ w srogi klimat hartujący organizm, do którego dość szybko przystosowaliśmy się . Gdyby nie ta chęć wędrówki , moglibyśmy zostać Pigmejami .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 stycznia 2020, 17:01 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8679
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
bo lubię pisze:
tomi007 pisze:
i tu może się kolega zdziwić... otóż u kilku gatunków chrząszczy takie zachowanie się utrwaliło... badacze dziwili się że to b. nietypowe zachowanie, że u około u 20 - 30 % chrząszczy dochodzi do relacji "chłop z chłopem" i zbadali sprawę bo wiadomo, ze natura jest "doskonała" i nie znosi takiego marnotrawstwa, czasu, energii i materii - i co się okazało.. że jak chrząszcz z chrząszczem robią to i owo... to potem takie chrząszcze spotykając samicę przenoszą na nią niekoniecznie tylko swój materiał genetyczny... tak więc zdarza się, że ta cecha się utrwala u niektórych gatunków gdyż zapewnia zwiększenie szans na przekazanie swoich genów zanim zostanie się zjedzonym - choć na pierwszy rzut oka ludziom wydaje się bezsensowna...

przy okazji u ludzi też był podobny przypadek -w białej rodzinie urodziło się czarne dziecko (jest to "anomalia" i teoretycznie jest możliwe nawet bez zdrady) - z tym że tu jednak do zdrady doszło... w postępowaniu sądowym wyszło na jaw, że mąż zdradził żonę z "jagodzianką" która wcześniej miała innego ciemnoskórego klienta... także facet dopuścił się dwóch grzechów - zdrady i "niemyjstwa" !!!
Ja pierdzielę po co mi to było :shock: :shock: zaraz któryś przeczyta,skojarzy fakty i znajdzie drogę na skróty w ewolucji.Tylko wystarczy że w gróbym umieści jajeczko (czka) i czekać 9 miesięcy ,? czy raczej jak u kopytnych ? :D :D


przecież nie od dzisiaj wiadomo ze w homoseksualnych parach rodzi sie więcej dzieci niż w hetero, pani profesor przecież wie bo jest doskonale wykształconą osobą, trzeba próbować bo świat nauki nie może się mylić :haha: trzeba domknąć jakoś to brakujące ogniwo ewolucji :blee:


_________________
sprzedam korpusy wielkopolskie i dadant produkcja babik nowe i używane 724227381


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 stycznia 2020, 17:34 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2289
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
kudlaty pisze:
trzeba domknąć jakoś to brakujące ogniwo ewolucj


już lepiej nic nie domykać... bo wiesz hetero jak spotkają homo to mają taki problem że "jakby się nie obrócił do zawsze d...z tyłu" :P

swoją drogą to przypomniał mi się bardzo niepoprawny politycznie kawał i to niepoprawny minimum aż dwa a może nawet 3 razy...

co myśli sobie gej wchodzący do meczetu podczas modlitwy (wszyscy na klęczkach na kolanach pochyleni głową w stronę Mekki) ? - "ale szwedzki stół"... :P

poza tym ten problem istniał jak człowiek stary - już ST o tym mówi opisując dwa miasta - Sodomę i Gomorę ... a np. w Starożytnej Grecji - ojczyźnie filozofii w szczycie jej rozwoju każde uczucie było piękne a płeć nie miała znaczenia... tylko zastanawiam się czy to czasem nie prowadzi tych "wysokorozwiniętych cywilizacji miłości" do zagłady - w końcu natura w drodze ewolucji preferuje prawo silniejszego... Grecja została podbita przez Rzym... a Rzym przez dzikie ludy (Wandalowie etc) - teraz wygląda na to, że zachodnia cywilizacja będzie zdominowana przez azjatycko-wschodnią w której obowiązuje tradycyjna rola kobiety i mężczyzny - także nie zawsze co "lepsze, o wyższym poziomie rozwoju może przetrwać" - czasami natura robi krok wstecz a może i do przodu ? - ot przyjdzie ocieplenie i osobniki z niedawno wytworzonym futerkiem wyginą - taki los może też spotkać "społeczeństwa szeroko rozumianej miłości i poprawności politycznej" - w każdym razie od iluś tam lat WHO nie uznaje homoseksualizmu za chorobę... tylko u nas w "ciemnogrodzie" to taki burzliwy temat wynikający z naszego "zacofania" aczkolwiek "gumę" się cały czas nagina na wszelkie możliwe sposoby aby tolerancja była jak największa... osobiście uważam, że nie moja d... i nie mój "interes" - tak wiec każdy niech se tam robi co chce ale po co się z tym publicznie obnosić... bo patrząc z drugiej strony to równie dobrze można propagować inne odstępstwa od normy za "normalne" a tych zaburzeń fachowo nazywanych xxxx-filią jest sporo... więc też wszystkie osoby które na nie "chorują" są też dyskryminowane ze wzgl. na orientację...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 czerwca 2020, 19:57 - pn 

Rejestracja: 31 maja 2020, 20:45 - ndz
Posty: 161
Ule na jakich gospodaruję: LN WZ
Miejscowość z jakiej piszesz: Brwinów
BartekOpole pisze:
Witajcie, zastanawiam się dlaczego pszczoła miodna po użądleniu ginie podczas gdy inne owady nie. Zastanawia mnie dlaczego tak się stało i dlaczego jej aparat żądłowy pozostał w takiej formie od początku jej istnienia. Pytanie kieruje do kogoś kto ma literaturę fachową z tej tematyki.


Interesujące pytanie. Proponuję przeszukać gugla pod hasłami takimi jak: evolution barber stinger. Natomiast twierdzenie to wymaga poprawki. Tego typu konstrukcja nie istniała od początku, bo generalnie powstawała stopniowo z pokładełka służącego do składania jaj przez samicę dalekich przodków Apis mellifera.

Z tego co się pobieżnie orientuję klasyczne wyjaśnienie przyczyn tego zjawiska polegało na uwypukleniu zaawansowanej struktury społecznej u pszczół miodnych oraz relatywnie większych zapasów jedzenia, które gromadzą w porównaniu do bardziej pierwotnych pszczół jak samotnice czy trzmiele, ale także przecież osy i inne żądłówki, które mogą być pokusą dla większych ssaków (bowiem pszczoła po użądleniu innego owada nie ginie). Uważa się, że pozostawienie żądła w ciele ssaka jest korzystną adaptacją dla biologii rodziny pszczelej, bowiem jad dłużej jest wpompowywany w ciało intruza. Choć przeciwstawia się temu argument, że w innym przypadku pojedyncza pszczoła mogła by żądlić wielokrotnie, a nie ginąć. Z drugiej jednak strony pulsujące żądło może powodować większy skutek w postaci feromonowego zaalarmowania innych robotnic.

Inna hipoteza wyjaśniająca pojawiła się po tym jak odkryto, że zadziory żądła umożliwiają lepszą jego penetrację, a zatem skuteczniejsze użądlenie innych owadów lub samych pszczół, a w takim wypadku pszczoła żądląca nie ginie. Wówczas mogłoby to być korzystne np. przez obroną przez rabunkami przed innymi owadami, a kosztem ubocznym, który jednak jest wystarczający do przetrwania, byłoby to, że pszczoła ginie jeżeli użądli ssaka.

Nie znalazłem jednak informacji czy problem zbadano na poziomie molekularnym, oraz czy ostatecznie to rozstrzygnięto. Tak czy owak, moim zdaniem sprawa jest wielce interesująca.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 czerwca 2020, 20:42 - pn 

Rejestracja: 18 stycznia 2011, 20:17 - wt
Posty: 565
Lokalizacja: lubelskie
[quote="BartekOpole"]. Zastanawia mnie dlaczego tak się stało i dlaczego jej aparat żądłowy pozostał w takiej formie od początku jej istnienia. /quote]
A którą pszczołę oznacza zaimek "jej"?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 czerwca 2020, 23:14 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 sierpnia 2009, 12:20 - ndz
Posty: 565
Lokalizacja: Leszno
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp/półnadstawka hoffmanowska
Dopiero teraz przeczytałem pytanie i w nim samym jest błąd - w samym pytaniu.
Właśnie to ,że robotnica zostawia żądło u ssaków jest ewolucją... poza tym co koledzy piszą ,pozostawieniem dużej ilości jadu, żądło wraz z jadem sączącym się do rany stanowi silny feromonowy bodziec do skupiania uwagi i ewentualnie kolejnych żądleń. Jest też rodzajem celownika - (o tu walić).
Tym samym zwiększa siłę ataku i nakierowuje go na konkretne cele.
Tak mi się przynajmniej wydaje, że tak wyszło z ewolucją w tym wypadku.

_________________
http://www.windowbee.com


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 czerwca 2020, 22:47 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 grudnia 2010, 23:05 - sob
Posty: 3002
Lokalizacja: Łódź
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Laserowe oznaczenie celu w wersji "Bio"

_________________
Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 44 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 43 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji