FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 29 marca 2024, 11:41 - pt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 68 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
Post: 23 lutego 2020, 14:47 - ndz 

Rejestracja: 18 marca 2013, 21:12 - pn
Posty: 1225
Lokalizacja: woj. kujawsko-pomorski
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Kiedyś mnie uczyli , że dzięki pyłkowi z ciasta pszczoły wytwarzają mleczko do karmienia małych larw. Nie mogą wytworzyć tylko papki pyłkowo -miodowej dla starszych larw co powoduje , że przy braku pierzgi lub naturalnego przybytkowi pyłku nie należy pszczół karmić ciastem z pyłkiem. Wyjątek stanowi sytuacja , że spodziewamy się w najbliższych dniach zakwitnięcia roślin pyłkodajnych i możemy z wyprzedzeniem spowodować rozpoczęcie intensywnego czerwienia.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 lutego 2020, 15:52 - ndz 

Rejestracja: 18 września 2016, 19:02 - ndz
Posty: 1737
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski 10
Miejscowość z jakiej piszesz: podkarpacie
paraglider pisze:
Po co ten pyłek w cieście skoro nie może on być wykorzystany do produkcji mleczka pszczelego i karmienia larw ? Korzystają z niego tylko pobierające ciasto pszczoły , a te zaopatrzyły swój organizm w ten cenny białkowy produkt jeszcze przed nastaniem zimy . Teraz zamiast ciasta z pyłkiem , niezastąpiona jest ramka z pierzgą - ona jest na wagę złota . Warto ją zakamuflować jesienią w magazynie i wstawić na obrzeże czerwiu , który już pojawia się w ulach . Zresztą ciepła aura spowodowała , że rośliny tylko czekają by wybuchnąć pyłkiem - to na moim terenie nastąpi lada dzień . Jeżeli ma się wątpliwości czy starczy pokarmu w zamian wątpliwej jakości ciasta , dwu i pół kilogramowe opakowanie wypróbowanej Apifondy położone na pajączek - nie zaszkodzi .

ja mam takie ramki, ale pogoda nie pozwala na grzebanie w ulach


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 lutego 2020, 16:09 - ndz 

Rejestracja: 18 marca 2013, 21:12 - pn
Posty: 1225
Lokalizacja: woj. kujawsko-pomorski
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Pajej pisze:
paraglider pisze:
Po co ten pyłek w cieście skoro nie może on być wykorzystany do produkcji mleczka pszczelego i karmienia larw ? Korzystają z niego tylko pobierające ciasto pszczoły , a te zaopatrzyły swój organizm w ten cenny białkowy produkt jeszcze przed nastaniem zimy . Teraz zamiast ciasta z pyłkiem , niezastąpiona jest ramka z pierzgą - ona jest na wagę złota . Warto ją zakamuflować jesienią w magazynie i wstawić na obrzeże czerwiu , który już pojawia się w ulach . Zresztą ciepła aura spowodowała , że rośliny tylko czekają by wybuchnąć pyłkiem - to na moim terenie nastąpi lada dzień . Jeżeli ma się wątpliwości czy starczy pokarmu w zamian wątpliwej jakości ciasta , dwu i pół kilogramowe opakowanie wypróbowanej Apifondy położone na pajączek - nie zaszkodzi .

ja mam takie ramki, ale pogoda nie pozwala na grzebanie w ulach

Możesz ramki z pierzgą przełożyć do ciepłego pomieszczenia /n.p. 20 stopni Celsjusza / na 24 godziny i następnego dnia zabezpiecz ramki przed chłodem i nawet przy lekkim mrozie /najlepiej bez silnego wiatru/ szybko włóż w środek gniazda.Będzie dobrze.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 lutego 2020, 17:16 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2286
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
Viator pisze:
Wszystko zależne, który znany producent je robi. Najlepsze ale za razem najdroższe ma diamant.


Nie powiedzialbym że najdroższe ma Diamant... Teraz przy zakupie 2 palet (15kg opakowania - łącznie 720kg na dwóch paletach) cena za 1kg już z dostawą za zwykle ciasto w Diamant to 2.65 zł ... Za ciasto z prebiotykiem 2.75 - ani Arctos ani Hogler ani tym bardziej ApiFonda nie mają takiej ceny zważając że podałem cenę zawierająca już koszt dostawy... Także komu 720kg to za dużo niech popyta znajomych czy nie chcą że 100-200 kg - 2.65 to dobra cena - 90 proc to sucha masa więc przeliczajac na sam cukier wychodzi jakby kupować 1kg cukru po 3 zł... - oczywiście drożej niż cukier w sklepie na promocji ale wygoda kosztuje a i przeznaczenie ciasta jest inne niż syropu cukrowego...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 lutego 2020, 18:28 - ndz 

Rejestracja: 18 września 2016, 19:02 - ndz
Posty: 1737
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski 10
Miejscowość z jakiej piszesz: podkarpacie
lech pisze:
Pajej pisze:
paraglider pisze:
Po co ten pyłek w cieście skoro nie może on być wykorzystany do produkcji mleczka pszczelego i karmienia larw ? Korzystają z niego tylko pobierające ciasto pszczoły , a te zaopatrzyły swój organizm w ten cenny białkowy produkt jeszcze przed nastaniem zimy . Teraz zamiast ciasta z pyłkiem , niezastąpiona jest ramka z pierzgą - ona jest na wagę złota . Warto ją zakamuflować jesienią w magazynie i wstawić na obrzeże czerwiu , który już pojawia się w ulach . Zresztą ciepła aura spowodowała , że rośliny tylko czekają by wybuchnąć pyłkiem - to na moim terenie nastąpi lada dzień . Jeżeli ma się wątpliwości czy starczy pokarmu w zamian wątpliwej jakości ciasta , dwu i pół kilogramowe opakowanie wypróbowanej Apifondy położone na pajączek - nie zaszkodzi .

ja mam takie ramki, ale pogoda nie pozwala na grzebanie w ulach

Możesz ramki z pierzgą przełożyć do ciepłego pomieszczenia /n.p. 20 stopni Celsjusza / na 24 godziny i następnego dnia zabezpiecz ramki przed chłodem i nawet przy lekkim mrozie /najlepiej bez silnego wiatru/ szybko włóż w środek gniazda.Będzie dobrze.

cały problem w tym ze teraz sa takie temp ze pszczoły sa na tyle pobudzone zeby pogonić mnie, a na tyle jest zimno ze właśnie chca mnie pogonic. dopiero przy temp niższych i bo sa w kłebie sa spokojne i przy wyzszych tez sa spokojne


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 lutego 2020, 22:12 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 lutego 2017, 17:00 - wt
Posty: 1113
Ule na jakich gospodaruję: D17
Miejscowość z jakiej piszesz: Sucha Beskidzka
Podkurzacz, wersja dadant, jest przydatna przy podawaniu ciasta lub ramki z pierzga.

_________________
--
Najlepszy czas na zasadzenie drzewa był 20 lat temu. Następny najlepszy czas jest teraz.

https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/2uXs/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 lutego 2020, 01:25 - pn 

Rejestracja: 05 października 2012, 01:48 - pt
Posty: 355
Ule na jakich gospodaruję: 435x170, WLKP12
Maxik pisze:
Podkurzacz, wersja dadant, jest przydatna przy podawaniu ciasta lub ramki z pierzga.
A to już inny nie da rady przy tej czynności? Ma jakieś tajemne moce wyciszania podopiecznych? :roll:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 lutego 2020, 08:10 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 lutego 2017, 17:00 - wt
Posty: 1113
Ule na jakich gospodaruję: D17
Miejscowość z jakiej piszesz: Sucha Beskidzka
Piszą, by w zimie nie używać dymku. Jak mają latać i skrzepnac na zewnątrz - dobry podkurzacz jest nie zastąpiony. Najlepiej nie zagładać, nie weryfikować rozmieszczenia pokarmu. Wersja o której wspomniałem na mocniejszy wydech.

_________________
--
Najlepszy czas na zasadzenie drzewa był 20 lat temu. Następny najlepszy czas jest teraz.

https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/2uXs/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 lutego 2020, 09:46 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 grudnia 2019, 10:24 - pn
Posty: 159
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: zd.wola
Pszczoły jesienią magazynuja sobie zapas pierzgi ,w moich rodzinach mają jeszcze spory zapas z jesieni ,wiosną zawsze coś kwitnie trafi sie okienko pogodowe w ciągu 3 dni przyniosą ramkę pyłku .Co do stanu pokarmu ? jak są w ulach powałki wystarczy ja podnieść i w ciągu poł minuty wiemy co mamy ,podkurzacz jest do niczego nie potrzebny ,jak widzę jutuberów co wędzą pszczóły w czasie zimowych przeglądów to mi się scyzoryk w kieszeni otwiera ,to nie ma nic wspólnego z solidnym pszczelarstwem :pala: ,ciasto można dać w sytuacjach awaryjnych jednak o wiele lepszcze jest połozenie ramki z zasklepionym pokarmem .jak zaczynałam przygodę z pszczołami to dawałam ciasto bo sie człowiek tutaj głupot naczytał i małpował po innych :załamka: ,teraz widze jakie to było dziecinne , takich głupot w sieci krąży cała masa ,ludzie czytają powielaja to czy trzeba czy nie .ps u mnie pszczoły mają w ulach i pierzgę i po kilka kg zasklepionego pokarmu ,jeszcze będę musiała im odebrać ramki z pokarmem ,w to miejsce pójdzię węza .pozdrawiam wszystkich niezdecydowanych :P

_________________
Nie było mnie kilka dni, powodem zablokowania konta było podobno /burzenie jedności pszczelarskiej /


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 lutego 2020, 15:08 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 lutego 2017, 17:00 - wt
Posty: 1113
Ule na jakich gospodaruję: D17
Miejscowość z jakiej piszesz: Sucha Beskidzka
Dokładnie, ust mi wyjąłeś, wciąż się zastanawiam poco i na co to ciasto.
U mnie za zatworem, po korekcji gniazd, po 2 ramki pełne pokarmu.
Przez otwór w zatworze przenoszą sobie ile potrzebują.

_________________
--
Najlepszy czas na zasadzenie drzewa był 20 lat temu. Następny najlepszy czas jest teraz.

https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/2uXs/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 lutego 2020, 11:19 - wt 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
andrzejkowalski100 pisze:
I tu mam odmienne zdanie.
Pyłek wprowadzony do ciasta zostaje zagospodarowany przez pszczoły w każdym potrzebnym zakresie .
Również do karmienia larw.

Jak sam widzisz oprócz " Trzech Prawd " mogą istnieć "Dwie Prawdy" : Moja i Twoja , ale "Moja jest Najmojsza" - i to jest piękne . Zamiast pyłku w cieście lepiej podać go zmielony w formie suchej na powałce z otwartym pajączkiem . Pszczoły gdy temperatura pozwoli potrafią z niego uformować odnóża , wnieść do ula , zmagazynować w plastrach i ukisić w pierzgę a potem z niej i miodu wytworzyć mleczko do karmienia larw .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 lutego 2020, 12:23 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2286
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
paraglider pisze:
" Trzech Prawd "


1 - "Prawda"
2 - "Tysz prawda"
3 - "Gó...wno prawda"

a i co niektórzy mówią, że z prawdą jest jak z d..pą - kązdy ma swoją...

co do twierdzenia że pszczoły nie jedzą świeżoego pyłku tylko pierzgę... wiem że jedna jaskółka wiosny nie czyni - ale widziąłem kiedyś na wylotku jak młoda pszczoła (puchata z dużą ilością włosków) zjadała świeże i miekkie jeszcze obnóże jakie spadło przed chwilą innej... zresztą dziwne by to było aby pszczoły jadły tylko kiszony (pierzga) a nie święży pyłek - natura b. nie lubi takiego "marnotrastwa możliwości przetrwania" jak i energii - w końcu przetworzenie pyłku na pierzge kosztuje sporo pracy i zpewne docelowo pierzga ma stanowić zapas - aczkolwiek to domysły nie poparte badaniami a logiką i ekonomią natury bo natura z regły jest b. efektywna - zauwazcie że ilość czerwiu najdynamiczniej rośnie jak pojawi się dostęp do świężego pyłku...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 lutego 2020, 23:16 - wt 

Rejestracja: 25 grudnia 2013, 20:29 - śr
Posty: 2539
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: opole
paraglider pisze:
. Pszczoły gdy temperatura pozwoli potrafią z niego uformować odnóża , wnieść do ula , zmagazynować w plastrach i ukisić w pierzgę a potem z niej i miodu wytworzyć mleczko do karmienia larw .

Mleczko pszczele – kremowa substancja o barwie białej lub żółtawej stanowiąca wydzielinę ślinianek młodych pszczół robotnic (Apis mellifera). Jest pożywieniem dla wszystkich młodych larw pszczół (nie dłużej niż trzy dni) oraz jedynym pożywieniem dla królowej zarówno w stadium larwalnym, jak i dorosłym[1].
Prawdą jak widać można manipulować.
Pozdrawiam :pl:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 lutego 2020, 23:35 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 listopada 2009, 02:01 - czw
Posty: 3699
Lokalizacja: mad górną Mierzawą
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D
andrzejkowalski100 pisze:
Prawdą jak widać można manipulować.
Ale kto niby manipuluje i na czym ta manipulacje polega, bo nie bardzo kojarzę?
Że mleczko jest wydzieliną ślinianek, a nie z pyłku, pierzgi?
Bo i bez pyłku, pierzgi ślinianki i tak będą wydzielać?
Można i tak.

_________________
Pozdrawiam, dziadek Józef


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 lutego 2020, 12:00 - śr 

Rejestracja: 25 grudnia 2013, 20:29 - śr
Posty: 2539
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: opole
JM, Dwa razy napisałem a ty kolego dalej nie rozumiesz, albo wybrałeś inną prawdę :haha:
Można i tak komplikować sprawy tylko jaki to ma sens.
Mleczko pszczele w swoim składzie zawiera 50-70% wody.
Idąc ta drogą Twoja prawda podpowiada , że woda jest ważniejsza od pyłku czy tam jak wolisz pierzgi do produkcji mleczka pszczelego. :thank:
Oj wydaje mi sie ,że nie jest to takie proste. :załamka:
Podobnie mają sie sprawy z pyłkiem i pierzgą.
Na obecną chwilę mówi się , że pierzga jest bardziej wartościowa od pyłku.
Ja mam poważne wątpliwości co do tej prawdy.
Jak kolega JM, siegnie pamiecią to przypomni sobie moją wypowiedż, że pyłek znacznie przebija pierzgę.
I to pod każdym względem. Dowodem takiego twierdzenia jest zachowanie,zainteresowanie pszczół odmienne do każdego z tych produktów.
Oby się nie rozpisywać przypomnę stawiane przeze mnie pytanie.
Dlaczego przez prawie 100 ml lat pszczoła nie nauczyła sie rabować pierzgi?
Prawda objawiona to nie prawda materialna.
I na koniec związane z tematem prawd pytanie.
Czym żywi się warroza ,limfą czy cialem tłuszczowym pszczoły?
Pozdrawiam :pl:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 lutego 2020, 13:05 - śr 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
No i zaczyna się naukowa dysputa , pt : "Kto jest "lepszejszy" w znajomości składników śliny i jej działania nie tylko u pszczół ? "
Powiem krótko : Ślina u zwierząt w toku ewolucji przybierała różne formy i może być wykorzystywana do różnych celów , nawet do mordowania swoich przeciwników / w przypadku kobry czy żmii / . Pająki i gąsienice swe misterne sieci bez swej śliny by nie utkały . Jaskółka nie zbudowała by gniazda . Pomijam już ślinę pijawek , kleszczy czy komarów .
Pszczołom ślina pozwala na zmianę syropu roślinnego z nektaru w miód , który jest ich głównym pożywieniem . Głównym składnikiem śliny u tych owadów jest inwertaza . To dzięki niej posiadają zdolność rozkładania sacharozy na cukry proste . Wytwarzają też z pyłku , miodu i swej śliny pierzgę / nie wchodzę w szczegóły / - podstawowy pokarm dla larw i młodych pszczół . Potocznie można powiedzieć , że : Ślina u pszczół zapoczątkowuje trawienie . Koniec mojej dyskusji w tym temacie , bo widzę , że zbacza w idiotycznie niebezpiecznym kierunku .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 lutego 2020, 13:10 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 listopada 2009, 02:01 - czw
Posty: 3699
Lokalizacja: mad górną Mierzawą
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D
andrzejkowalski100 pisze:
JM, Dwa razy napisałem a ty kolego dalej nie rozumiesz, albo wybrałeś inną prawdę
Taki tępak już jestem.
Proszę o trzeci raz abym wreszcie zrozumiał o co chodi w tym tekście:
andrzejkowalski100 pisze:
paraglider pisze:
. Pszczoły gdy temperatura pozwoli potrafią z niego uformować odnóża , wnieść do ula , zmagazynować w plastrach i ukisić w pierzgę a potem z niej i miodu wytworzyć mleczko do karmienia larw .

Mleczko pszczele – kremowa substancja o barwie białej lub żółtawej stanowiąca wydzielinę ślinianek młodych pszczół robotnic (Apis mellifera). Jest pożywieniem dla wszystkich młodych larw pszczół (nie dłużej niż trzy dni) oraz jedynym pożywieniem dla królowej zarówno w stadium larwalnym, jak i dorosłym[1].
Prawdą jak widać można manipulować.
Pozdrawiam :pl:
a w szczególności o wyjaśnienie kto, w której wypowiedzi prawdą manipulował i na czym ta manipulacja polegała.

_________________
Pozdrawiam, dziadek Józef


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 lutego 2020, 13:15 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 grudnia 2019, 10:24 - pn
Posty: 159
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: zd.wola
JM, Andrzej ma swoją filozofie :D Rózni są ludzie i lubią innych pałką po głowie rąbnąć :pala: ,tak myslę :wink:

_________________
Nie było mnie kilka dni, powodem zablokowania konta było podobno /burzenie jedności pszczelarskiej /


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 lutego 2020, 14:58 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2286
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
no cóż z tego co czytam powyżej to aby to usystematyzować mamy 2 poglądy co to mleczko pszczele...

1 - że to pobrana pierzga (być może też i pyłek) wymieszana że śliną stanowi mleczko pszczele... -

2 - że mleczkiem pszczelim jest sama ślina - coś ale mleko u ssaków - tak jak kobieta je różne pokarmy i krami dzieci mlekiem - tj wydzieliną gruczołów mlecznych - tak i pszczoły miodne karmią wydzieliną gruczołów - tj ślinianek... a same żywią się obfcie miodem/pierzgą/pyłkiem aby produkować to mleczko...

czy 1 czy 2 - bez pyłku się nie obejdzie bo głodna pszczoła nie wydzieli dużo mleczka - co prawda przez jakiś czas ponoć może wydzielać mleczko z zapasów ciała-białkowo tłuszczowego ale długo to nie potrwa... - tak więc ten spór jest trochę bezcelowy - coś na zasadzie co było pierwsze - jajo czy kura - pyłek musi być i już...bo bez pyłku nie ma pierzgi...

osobiście mi bardziej pasuje teoria nr 2... - przecież cały czas się mówi że karmienie b. spracowuje pszczoły - co by sugerowało, że wytwarzanie mleczka jest b. skomplkowanym prcesem fizjologicznym (jak laktacja u ssaków) niż tylko "żucie pierzgi + dodawnia śliny z enzymami" - gdyby tak było, to i stare pszczoły nie miałyby z tym problemów a jakoś najwięcej mleczka produkują młode które nigdy nie żywiły się jeszcze cukrem/nie przerabiały nektaru (nie wytwarzały w śliniankach inwertazy) - sugeruje to że ślinianki z jakiegoś powodu u pszczoły przechodzą zmiany w trakcie jej cyklu życia...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 lutego 2020, 16:22 - śr 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
Tak jak sugerujesz .
Mleczko pszczele jest wydzieliną gruczołów gardzielowych pszczół . Produkować go mogą tylko młode pszczoły , dobrze wykarmione przed zimą pierzgą i miodem ale tylko takie , które nie przetwarzały jesienią syropów cukrowych ani nie karmiły larw . Wydzielać mleczko mogą tylko raz w życiu . Dlatego pszczoły, które będą zimować nie powinny przerabiać zapasów na zimę i karmić jesienią larw, gdyż tej czynności nie będą mogły powtórzyć na przedwiośniu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 lutego 2020, 18:34 - śr 

Rejestracja: 29 lipca 2007, 10:08 - ndz
Posty: 211
Lokalizacja: pomorskie
Ule na jakich gospodaruję: własnych ulach
wszystkiego nie wiemy o życiu pszczół , zaledwie 30% , reszta to tylko domysły ,pszczoła wygryziona w listopadzie czy początek grudnia a do połowy lutego to jej czas młodości mija ! wiec kto karmi larwy na początku lutego ?? ; po drugie mają pszczoły czerw w lutym , a będzie pokarm na dalszych ramkach pszczoły nie przejdą po pokarm i nie zostawią czerwi bez ogrzania i tu tkwi setno rozmowy , a w tym przypadku trzeba podkarmiać pszczoły jak kto chce zachować rodzinę , a sam podkarmianie to można samemu robić ciasto to takie proste , albo twardym cukrem z dodatkiem wino octowe jabłkowe , stosuje to już trzeci rok i zdaje egzamin , pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 lutego 2020, 19:32 - śr 

Rejestracja: 14 czerwca 2016, 08:15 - wt
Posty: 842
Ule na jakich gospodaruję: dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Białystok
Latem jak jest głód to matki przestają czerwić a zimą tak nie jest? O co chodzi z tym ciągłym dokarmianiem? Nie dokarmiam niczym. Mam pszczoły 6 lat. W pierwszym roku spadła mi jedna rodzina i to była pierwsza i ostatnia (paski na warrozę). Najważniejsze to w sierpniu cukru nie pożałować, w październiku tabletkę spalić i nie dokuczać pszczołom. Co roku w kwietniu zabieram z uli całe ramki zimowego pokarmu żeby nie zmieszał się z miodem.
U mnie jeszcze się nie obleciały, ale z 50 zazimowanych 50 się obleci bez dokarmiania.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 lutego 2020, 21:35 - śr 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6405
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
paraglider pisze:
Wydzielać mleczko mogą tylko raz w życiu

Upraszczasz, pszczoły mogą "wznowić "wydzielanie mleczka jak i wypacanie wosku .
Mają zdolność "przywracania" tych funkcji.

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 lutego 2020, 12:16 - czw 

Rejestracja: 25 grudnia 2013, 20:29 - śr
Posty: 2539
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: opole
Jak widzę nikt nie odpowiedział na postawione pytania :thank:
To dokładam trzecie .
Jak jest w rzeczywistości mleczko pszczele to ślina czy ślina to mleczko ?

paraglider pisze:
. Koniec mojej dyskusji w tym temacie , bo widzę , że zbacza w idiotycznie niebezpiecznym kierunku .

Ciśnienie rośnie zupełnie niepotrzebnie . Człowiekowi należy sie rzetelna informacja a nie bajki z mchu i paproci.
paraglider pisze:
. Wydzielać mleczko mogą tylko raz w życiu .

Takie stwierdzenie należy podkreślić jako kolejną nieprawdę.
Ktoś napisze ,że sie czepiam baru0 :okok:
Pozdrawiam :pl:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 lutego 2020, 12:42 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2286
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
baru0 pisze:
Upraszczasz, pszczoły mogą "wznowić "wydzielanie mleczka jak i wypacanie wosku .Mają zdolność "przywracania" tych funkcji.

też czytałem że mogą z tym że nie jest to już tak efektywne i wynika jak już z nagłej potrzeby z powodu losowych okoliczności lub interwencji człowieka...

choć starsze pszczoły które ponownie zaczęły karmić larwy mleczkiem żyły co ciekawe dłużej niż w normlanym cyklu tłumaczone było to tymże w ich mózgu zaszły pewne zmiany które na to pozwoliły - coś ala babcie bawiące wnuki - też dostają siły i wszysko mniej nagle boli i strzyka :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 lutego 2020, 12:47 - czw 

Rejestracja: 21 grudnia 2016, 16:38 - śr
Posty: 2462
Ule na jakich gospodaruję: wz, 1/2 dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Puławy
wg. wiki.
Mleczko pszczele,

Jest pożywieniem dla wszystkich młodych larw pszczół (nie dłużej niż trzy dni) oraz jedynym pożywieniem dla królowej zarówno w stadium larwalnym, jak i dorosłym
dalej :
"Larwy królowej są obficie karmione mleczkiem pszczelim[2] tworzonym przez młode robotnice (w wieku 5–14 dni)[3], natomiast larwy robotnic tylko przez pierwsze trzy dni stadium larwalnego[2]; potem dostają mieszaninę pyłku, nektaru, miodu[2][4]."

To kto karmi matkę zimą ???


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 lutego 2020, 17:14 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Bartek.pl pisze:
wg. wiki.
Mleczko pszczele,

Jest pożywieniem dla wszystkich młodych larw pszczół (nie dłużej niż trzy dni) oraz jedynym pożywieniem dla królowej zarówno w stadium larwalnym, jak i dorosłym
dalej :
"Larwy królowej są obficie karmione mleczkiem pszczelim[2] tworzonym przez młode robotnice (w wieku 5–14 dni)[3], natomiast larwy robotnic tylko przez pierwsze trzy dni stadium larwalnego[2]; potem dostają mieszaninę pyłku, nektaru, miodu[2][4]."

To kto karmi matkę zimą ???


albo jak robisz zsypaniec ze starej pszczoły + matka un, kto te dzieci bawi i karmi jak same emerytki :?:
w pszczelarstwie jest więcej mitów jak w mitologi greckiej bo słowiańskiej niestety nie znamy bo nie :roll:

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 lutego 2020, 21:03 - czw 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3954
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
andrzejkowalski100 pisze:
Oby się nie rozpisywać przypomnę stawiane przeze mnie pytanie.
Dlaczego przez prawie 100 ml lat pszczoła nie nauczyła sie rabować pierzgi?

Jakaś teoria na ten temat?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 lutego 2020, 00:23 - pt 

Rejestracja: 25 grudnia 2013, 20:29 - śr
Posty: 2539
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: opole
Hieronim pisze:
andrzejkowalski100 pisze:
Oby się nie rozpisywać przypomnę stawiane przeze mnie pytanie.
Dlaczego przez prawie 100 ml lat pszczoła nie nauczyła sie rabować pierzgi?

Jakaś teoria na ten temat?

Zadaję to pytanie od jakiegoś czasu i nie otrzymałem żadnej sensownej odpowiedzi. Wśród pytanych byli profesorowie tytularni z dziedziny pszczelnictwa i żadnych teorii w temacie nie zgłosili.
Moja hipoteza idzie w kierunku utraty w czasie wartości biologicznej pierzgi.
Inaczej ujmując im starsza tym mniej wartościowa a co za tym idzie mniejsze zainteresowanie pszczół.
Może ktoś z kolegów natknął się na jakieś opracowania w temacie to prosżę o nakierowanie.
Pozdrawiam :pl:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 lutego 2020, 07:25 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 stycznia 2011, 17:54 - śr
Posty: 3365
Lokalizacja: Lubelskie.51°10'51.50"N 22°35'32.23"E
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski DanLan 435/170
paraglider pisze:
Tak jak sugerujesz .
Mleczko pszczele jest wydzieliną gruczołów gardzielowych pszczół . Produkować go mogą tylko młode pszczoły , dobrze wykarmione przed zimą pierzgą i miodem ale tylko takie , które nie przetwarzały jesienią syropów cukrowych ani nie karmiły larw . Wydzielać mleczko mogą tylko raz w życiu . Dlatego pszczoły, które będą zimować nie powinny przerabiać zapasów na zimę i karmić jesienią larw, gdyż tej czynności nie będą mogły powtórzyć na przedwiośniu.
Tu się kolego mylisz sam kiedyś tak myślałem ale od pewnego czasu wiem że to nie prawda jest o tym tu nawet na forum .
kudlaty pisze:
w pszczelarstwie jest więcej mitów jak w mitologi greckiej

_________________
Wiesiek33

TANKUJĘ TYLKO NA-PKN ORLEN


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 marca 2020, 00:54 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 listopada 2009, 02:01 - czw
Posty: 3699
Lokalizacja: mad górną Mierzawą
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D
andrzejkowalski100 pisze:
Oby się nie rozpisywać przypomnę stawiane przeze mnie pytanie.
Dlaczego przez prawie 100 ml lat pszczoła nie nauczyła sie rabować pierzgi?
andrzejkowalski100 pisze:
Zadaję to pytanie od jakiegoś czasu i nie otrzymałem żadnej sensownej odpowiedzi. Wśród pytanych byli profesorowie tytularni z dziedziny pszczelnictwa i żadnych teorii w temacie nie zgłosili.
Moja hipoteza idzie w kierunku utraty w czasie wartości biologicznej pierzgi.
Inaczej ujmując im starsza tym mniej wartościowa a co za tym idzie mniejsze zainteresowanie pszczół.

No, wobec takiej postawy profesorów cóż innego wypada Ci o swojej hipotezie sądzić jak tylko - eureka.
Moim natomiast zdaniem jest to hipoteza całkiem abstrakcyjna i idąca wbrew zdrowemu rozsądkowi.
Ja nigdy żadnych profesorów ani kogokolwiek o to nie pytałem, gdyż w moim przekonaniu wynika to w oczywisty sposób z prawideł rządzących siłami natury.
Pszczoły w wyniku ewolucji wykształciły w sobie wyspecjalizowane narządy do zbioru i transportowania naturalnych dla nich życiodajnych pożytków.
Pożytkami tymi są pyłek i nektar, a wykształconymi do ich zbioru i transportu narządami są języczek, wole i koszyczki na obnóża.
Rabunki obcych rodzin jeżeli występowały, to zupełnie incydentalnie i jako takie nie miały żadnego znaczenia w procesie ewolucji.
A skoro tak, to pszczoły nie wykształciły w sobie żadnych nawyków ani narządów stymulujących i umożliwiających "pobieranie" pierzgi i następnie ich przenoszenie do własnej rodziny. Zbieranie pierzgi nie leży w naturze tych owadów.
Anatomia i natura pszczoły pozwala jej pierzgę jedynie spożywać.

_________________
Pozdrawiam, dziadek Józef


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 marca 2020, 11:40 - czw 

Rejestracja: 21 grudnia 2016, 16:38 - śr
Posty: 2462
Ule na jakich gospodaruję: wz, 1/2 dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Puławy
JM pisze:
Rabunki obcych rodzin jeżeli występowały, to zupełnie incydentalnie i jako takie nie miały żadnego znaczenia w procesie ewolucji.
A skoro tak, to pszczoły nie wykształciły w sobie żadnych nawyków ani narządów stymulujących i umożliwiających "pobieranie" pierzgi i następnie ich przenoszenie do własnej rodziny. Zbieranie pierzgi nie leży w naturze tych owadów.

:okok:

Opisałem się o tym, i mi znikło zanim dokończyłem, JM wg. mnie ma całkowitą rację,
Jakie było zagęszczenie rodzin przez te miliony lat ?
Ile razy w roku rodzina miała możliwość zrabować inną rodzinę, by wykształcać specjalne umiejętności i "narzędzia" do kradzieży pierzgi ?
Było to po prostu nieopłacalne z punktu widzenia ewolucji.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 marca 2020, 18:52 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 lutego 2017, 17:00 - wt
Posty: 1113
Ule na jakich gospodaruję: D17
Miejscowość z jakiej piszesz: Sucha Beskidzka
A może na odwrót, rabowane były i są tak biedne że pierzgi brak

_________________
--
Najlepszy czas na zasadzenie drzewa był 20 lat temu. Następny najlepszy czas jest teraz.

https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/2uXs/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 marca 2020, 01:41 - pt 

Rejestracja: 25 grudnia 2013, 20:29 - śr
Posty: 2539
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: opole
JM ja zgoła odwrotnie lubię porozmawiać z ludżmi, którzy maja osiagnięcia naukowe i dydaktyczne .
Co do Twoich przekonań to powiem , że do tematu nic nie wnoszą a na dodatek niewiele mają wspólnego z rzeczywistością.
JM pisze:
Pszczoły w wyniku ewolucji wykształciły w sobie wyspecjalizowane narządy do zbioru i transportowania naturalnych dla nich życiodajnych pożytków.
Pożytkami tymi są pyłek i nektar, a wykształconymi do ich zbioru i transportu narządami są języczek, wole i koszyczki na obnóża.

Pojawia się więc kolejne pytanie jak nauczyły sie rabować miód ?
JM pisze:
Zbieranie pierzgi nie leży w naturze tych owadów.

Zbieranie miodu też nie leży w naturze pszczół co innego rabowanie, całkiem nieżle wychodzi.
JM pisze:
Rabunki obcych rodzin jeżeli występowały, to zupełnie incydentalnie i jako takie nie miały żadnego znaczenia w procesie ewolucji.

A skąd takie przekonanie ?
Agresja w naturze a szczególnie powód jej wystepowania to najczęściej konkurencja o zasoby i środowisko.
Zjawisko powszechnie występujące zjadający/zjadany w naturze to podstawowy czynnik
ewolucji.
Można mieć różną optykę ale ,żeby aż tak. :thank:


Bartek.pl pisze:
JM wg. mnie ma całkowitą rację,

proponuje chwilę się zastanowić bo można niechcący zabrnąć w ślepą uliczkę :haha:
Pozdrawiam :pl:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 marca 2020, 11:17 - pt 

Rejestracja: 21 grudnia 2016, 16:38 - śr
Posty: 2462
Ule na jakich gospodaruję: wz, 1/2 dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Puławy
andrzejkowalski100 pisze:
Bartek.pl pisze:
JM wg. mnie ma całkowitą rację,

proponuje chwilę się zastanowić bo można niechcący zabrnąć w ślepą uliczkę


Tylko krowa nie zmienia poglądów,
jeśli racjonalnie to wytłumaczysz, przyznam Ci rację, na dzień dzisiejszy nadal uważam, że z punktu widzenia ewolucji było to nieopłacalne.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 marca 2020, 12:29 - pt 

Rejestracja: 25 grudnia 2013, 20:29 - śr
Posty: 2539
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: opole
Bartek.pl pisze:
Tylko krowa nie zmienia poglądów,
jeśli racjonalnie to wytłumaczysz, przyznam Ci rację, na dzień dzisiejszy nadal uważam, że z punktu widzenia ewolucji było to nieopłacalne.

Wystarczy zapoznać sie z czynnikami, które warunkują procesy ewolucji i uzyskamy wspólną materialną prawdę.
Mutacje, dobór naturalny, migracje, dryf genetyczny przybliżamy te pojecia i mamy
inne spojrzenie na sprawę.
Nie mam zamiaru nikogo wyreczać bo jak mówi klasyk wiedza kosztuje. :haha:
W tym przypadku ceną jest czas poświecony nauce. :bezradny:

Pozdrawiam :pl:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 marca 2020, 14:29 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 listopada 2009, 02:01 - czw
Posty: 3699
Lokalizacja: mad górną Mierzawą
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D
andrzejkowalski100 pisze:
JM ja zgoła odwrotnie lubię porozmawiać z ludżmi, którzy maja osiagnięcia naukowe i dydaktyczne .
Ci jednak z którymi rozmawiałeś akurat w tym temacie specjalnymi osiągnięciami nie zabłysnęli, jako że
andrzejkowalski100 pisze:
Wśród pytanych byli profesorowie tytularni z dziedziny pszczelnictwa i żadnych teorii w temacie nie zgłosili.
A skoro profesorowie teorii nie zgłosili, to oczywiście zgłosił ją niejaki andrzejkowalski100 i wg niego nie podlega ona dyskusji, no... może, gdyby odważył się jakiś profesor?

andrzejkowalski100 pisze:
Pojawia się więc kolejne pytanie jak nauczyły sie rabować miód ?
Odpowiedź jest dziecinnie prosta - dokładnie tak samo jak nauczyły się rabować nektar kwiatom.

andrzejkowalski100 pisze:
Zbieranie miodu też nie leży w naturze pszczół co innego rabowanie, całkiem nieżle wychodzi.
Ale w naturze pszczół leży zbieranie wszelkich słodkich cieczy, czy to nektaru, czy spadzi, czy czegokolwiek innego słodkiego i płynnego na co akurat natrafią, a miód takim właśnie jest, mogą go zassać do wola i podobnie jak nektar przetransportować do swojej rodziny.
Natomiast z rabowaniem to faktycznie jest już jak mówisz "co innego", bo wcale to tak dobrze im nie wychodzi, chyba że w Twojej pasiece specjalnie im to ułatwiasz.

andrzejkowalski100 pisze:
JM pisze:
Rabunki obcych rodzin jeżeli występowały, to zupełnie incydentalnie i jako takie nie miały żadnego znaczenia w procesie ewolucji.

A skąd takie przekonanie ?
Agresja w naturze a szczególnie powód jej wystepowania to najczęściej konkurencja o zasoby i środowisko.
Zjawisko powszechnie występujące zjadający/zjadany w naturze to podstawowy czynnik
ewolucji.
A no właśnie. Sam przytaczasz przekonujące argumenty za incydentalnym występowaniem rabunków - właśnie ta agresja - ona właśnie zapobiega nagminnym rabunkom.
W przypadku pszczół agresja nie jest elementem służącym zjadaniu innych lecz przeciwnie, służy wyłącznie obronie przed byciem zjedzonym.

_________________
Pozdrawiam, dziadek Józef


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 marca 2020, 23:34 - czw 

Rejestracja: 25 grudnia 2013, 20:29 - śr
Posty: 2539
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: opole
JM, kolego czy ty naprawdę coś pojmujesz.
Mam ogromne wątpliwości. Szkoda ,że przemilczałeś i nie odpowiedziałeś na moje zaproszenie na spotkanie mogliśmy sobie wiele spraw omówić, wyjaśnić.
No cóż lepiej tak wywijać szabelką i zniekształcać sens mojej wypowiedzi. Jesteś w tym miszczem. :załamka:
Pozdrawiam :papa:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 marca 2020, 00:52 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 listopada 2009, 02:01 - czw
Posty: 3699
Lokalizacja: mad górną Mierzawą
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D
andrzejkowalski100 pisze:
JM, kolego czy ty naprawdę coś pojmujesz.
Szkoda ,że przemilczałeś i nie odpowiedziałeś na moje zaproszenie na spotkanie mogliśmy sobie wiele spraw omówić, wyjaśnić.
andrzejkowalski100, niestety będąc tam na wsi w mojej chałupce nie mam dostępu do internetu, a nawet zasięg sieci telefonii gsm jest tak słaby, że czasami uda się co najwyżej sms. Jak potrzebuję zatelefonować to muszę się wybrać na spacerek aby złapać zasięg sieci. Twoją wiadomość pw odczytałem dopiero po kilku dniach od nadania, po powrocie na stare śmieci do Krakowa, gdzie bywam co najwyżej raz na tydzień.
Odnośnie natomiast wyjaśniania sobie czegokolwiek, to z uwagi na całkowicie jak mi się wydaje odmienną mentalność i ugruntowane już z uwagi na swoje lata poglądy, nie widzę takiej możliwości.
Tyle jeszcze pojmuję.

_________________
Pozdrawiam, dziadek Józef


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 marca 2020, 01:09 - pt 
Nowo zarejestrowani użytkownicy

Rejestracja: 08 marca 2020, 17:56 - ndz
Posty: 13
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Czechowice Dziedzice
Cześć niektóre moje ule są przekarmione narabowały z ramek po padnietych z wirusami pewnie 7- ma na to wychodzi ,nie idzie dzwignąć we dwóch,miejsca na 6 dłoni do czerwienia.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 marca 2020, 11:52 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 grudnia 2019, 09:28 - pn
Posty: 94
Ule na jakich gospodaruję: warszawskie
Miejscowość z jakiej piszesz: zawada
paraglider pisze:
Pszczoły korzystały wtedy z dwóch wejść : z sanitarnego nad dennicą i nowego wejścia nad kratą , prowadzącego bezpośrednio do gniazda .


Czy aby rabusie nie korzystają z tego drugiego wejścia ? :D
odnośnie dużej ilości pokarmu ,wystarczy dać ramkę z suszem ,matka zaczerwi a pszczoły w miarę rozwoju zużyją pokarm na okolicznych ramkach .Póżniej jak już jest cieplej i kwitną mirabelki do poszerzania gniazda dokładam węzę . wiosną wycofuję dużo ramek z pokarmem a na to miejsce idzie węza , jest lepsza niż ramki z suszem .

_________________
Mamy marzec ,kocury zaczynają szaleć :-)))


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 marca 2020, 11:58 - pt 

Rejestracja: 25 grudnia 2013, 20:29 - śr
Posty: 2539
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: opole
JM pisze:
Odnośnie natomiast wyjaśniania sobie czegokolwiek, to z uwagi na całkowicie jak mi się wydaje odmienną mentalność i ugruntowane już z uwagi na swoje lata poglądy, nie widzę takiej możliwości.
Tyle jeszcze pojmuję.

Ja z kolei z uwagi na swoje lata pracuję ,uczę się aby nie wpaść w odrętwienie i zachować pełną sprawność.
Moja mentalność z kolei powoduje otwartość chęć uczestniczenia w dyskusji i prowadzenia rozmów z których staram się czerpać jak ze żródła.
Muszę się dużo uczyć od nowa bo wiekszość życia aktywnego przeżyłem w komunie a jak pamiętasz w tamtym okresie nawet w szkole lekcje były przepojone kłamstwem.
Szkoda ,że twoje stanowisko jast zgoła inne od mojego no cóż . :papa: a :pojedynek: trwał bedzie aż jeden zwycięży :kapelan:
Pozdrawiam :pl:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 marca 2020, 15:35 - pt 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
castagir pisze:
Czy aby rabusie nie korzystają z tego drugiego wejścia ?

Miałeś na myśli pierwsze - ich główne wejście , to przy dennicy , przez który wyrzucają trupy - dlatego zwie się sanitarny . Z przyzwyczajenia większość pszczół będzie z niego nadal korzystała a strażniczki będą pilnowały by jakiś nieproszony gość nie dorwał się do zapasów . Z drugiego dopiero po jakimś czasie nauczą się korzystać w pierwszym rzędzie te , co noszą wodę i pyłek dla larw . Zresztą , kiedy widziałeś wiosną rabunki ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 marca 2020, 18:28 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
paraglider pisze:
castagir pisze:
Czy aby rabusie nie korzystają z tego drugiego wejścia ?

Miałeś na myśli pierwsze - ich główne wejście , to przy dennicy , przez który wyrzucają trupy - dlatego zwie się sanitarny . Z przyzwyczajenia większość pszczół będzie z niego nadal korzystała a strażniczki będą pilnowały by jakiś nieproszony gość nie dorwał się do zapasów . Z drugiego dopiero po jakimś czasie nauczą się korzystać w pierwszym rzędzie te , co noszą wodę i pyłek dla larw . Zresztą , kiedy widziałeś wiosną rabunki ?


jak jest zimno to tego dolnego wylotka raczej nikt nie pilnuje zwłaszcza jeśli pszczoly urzędują tylko w górnym korpusie

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 marca 2020, 18:48 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 grudnia 2019, 09:28 - pn
Posty: 94
Ule na jakich gospodaruję: warszawskie
Miejscowość z jakiej piszesz: zawada
kudlaty pisze:
paraglider pisze:
castagir pisze:
Czy aby rabusie nie korzystają z tego drugiego wejścia ?

Miałeś na myśli pierwsze - ich główne wejście , to przy dennicy , przez który wyrzucają trupy - dlatego zwie się sanitarny . Z przyzwyczajenia większość pszczół będzie z niego nadal korzystała a strażniczki będą pilnowały by jakiś nieproszony gość nie dorwał się do zapasów . Z drugiego dopiero po jakimś czasie nauczą się korzystać w pierwszym rzędzie te , co noszą wodę i pyłek dla larw . Zresztą , kiedy widziałeś wiosną rabunki ?


jak jest zimno to tego dolnego wylotka raczej nikt nie pilnuje zwłaszcza jeśli pszczoly urzędują tylko w górnym korpusie


brawo :!: Dokładnie o to mi chodziło, jeżeli zorientują się że któryś z wylotów jest słabo broniony to w takim ulu zostaną tylko listewki z drutami :haha:

_________________
Mamy marzec ,kocury zaczynają szaleć :-)))


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 marca 2020, 18:57 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 stycznia 2016, 20:17 - sob
Posty: 875
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: ok. Łukowa
. Zresztą , kiedy widziałeś wiosną rabunki

Uwierz mi widziałem już tydzień temu, mimo że nie wszystkie się jeszcze obleciały . Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 marca 2020, 21:52 - pt 

Rejestracja: 14 czerwca 2016, 08:15 - wt
Posty: 842
Ule na jakich gospodaruję: dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Białystok
Jeżeli na wychów jednej larwy jest zużywana jedna komórka pokarmu, to brak miejsca na czerw może być tylko teoretyczny.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 marca 2020, 22:03 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 grudnia 2019, 09:28 - pn
Posty: 94
Ule na jakich gospodaruję: warszawskie
Miejscowość z jakiej piszesz: zawada
Wiech pisze:
Jeżeli na wychów jednej larwy jest zużywana jedna komórka pokarmu, to brak miejsca na czerw może być tylko teoretyczny.


Zgadza się dobrze piszesz,
PS. trzeba też wziąć pod uwagę że nie każda pasieka ma tą samą bazę pozytkową. jest tutaj dużo zależności niemierzalnych w niektórych rejonach pszczoły do maja nie mają pożytku i muszą korzystać z tego co mają w ulu,są rejony takie gdzie pszczoły z wierzby już noszą nektar i na tym wychowują larwy.

Jedna młoda pszczoła musi zjeść jedną komórkę nektaru plus pół komórki pierzgi, kiedyś to napisałem na forum to się ze mnie tutaj śmiali, takie niektórzy pszczelarze mają pojęcie :P

_________________
Mamy marzec ,kocury zaczynają szaleć :-)))


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 marca 2020, 00:19 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
castagir pisze:
Wiech pisze:
Jeżeli na wychów jednej larwy jest zużywana jedna komórka pokarmu, to brak miejsca na czerw może być tylko teoretyczny.


Zgadza się dobrze piszesz,
PS. trzeba też wziąć pod uwagę że nie każda pasieka ma tą samą bazę pozytkową. jest tutaj dużo zależności niemierzalnych w niektórych rejonach pszczoły do maja nie mają pożytku i muszą korzystać z tego co mają w ulu,są rejony takie gdzie pszczoły z wierzby już noszą nektar i na tym wychowują larwy.

Jedna młoda pszczoła musi zjeść jedną komórkę nektaru plus pół komórki pierzgi, kiedyś to napisałem na forum to się ze mnie tutaj śmiali, takie niektórzy pszczelarze mają pojęcie :P

są rodziny które pokarmu mają niewiele a są też takie które są tak zabetonowane że pszczoły siedzą bezproduktywnie i grzeją zapasy zamiast czerwiu, wczoraj robiłem małe machnią, tj trochę podprowadziłem tym co maja za dużo a dałem tym co są bardziej potrzebujące te zabetonowane dostały suszu bo była taka sytuacja że pszczoły z pyłkiem spacerowały poza gniazdem na plastrach których nie zabrałem od jesieni :roll: a to chyba nie o to w tym chodzi, jak się matki rozczerwią to pokarmu będzie ubywało w oczach ale najpierw muszą mieć plac żeby nabrać rozpędu

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 marca 2020, 11:45 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 grudnia 2019, 09:28 - pn
Posty: 94
Ule na jakich gospodaruję: warszawskie
Miejscowość z jakiej piszesz: zawada
kudlaty pisze:
są rodziny które pokarmu mają niewiele a są też takie które są tak zabetonowane że pszczoły siedzą bezproduktywnie i grzeją zapasy zamiast czerwiu, wczoraj robiłem małe machnią, tj trochę podprowadziłem tym co maja za dużo a dałem tym co są bardziej potrzebujące te zabetonowane dostały suszu bo była taka sytuacja że pszczoły z pyłkiem spacerowały poza gniazdem na plastrach których nie zabrałem od jesieni a to chyba nie o to w tym chodzi, jak się matki rozczerwią to pokarmu będzie ubywało w oczach ale najpierw muszą mieć plac żeby nabrać rozpędu


bardzo dobra robota :D
PS. Jest dokładnie tak jak piszesz, naszą rolą opiekunów pszczół jest ogarnąć sytuację. Ja też wykorzystałem ciepłe dni i we wszystkich rodzinach zrobiłem to co trzeba było zrobić by pszczołom uożliwić równomierny rozwój. Trzeba być sprytnym :wink:

_________________
Mamy marzec ,kocury zaczynają szaleć :-)))


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 68 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji