FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 26 kwietnia 2024, 13:27 - pt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 59 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
Post: 09 marca 2020, 08:32 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 grudnia 2019, 09:28 - pn
Posty: 94
Ule na jakich gospodaruję: warszawskie
Miejscowość z jakiej piszesz: zawada
Krzyżak pisze:
adamjaku pisze:
Wosk jest określany jako odpad/śmieć, a nie produkt pszczeli. Cały jego obrót jest niezgodny z prawem.


Dlaczego niezgodny z prawem ?


Myśląc w ten sposób można uznać że miód ,pierzga i propolis to również są odpady :roll:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 marca 2020, 11:34 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2289
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
Krzyżak pisze:
Dlaczego niezgodny z prawem ?


bo np. wg niektórych interpretacji US np. świeczka z wosku pszczelego powinna podlagać opodatkowaniu VATem - ... jest to już przetworzony produkt pszczeli (zawiera knot) - tak samo jak węza też nie jest surowym woskiem i jest sprzedawana w sklepie pszczelarskim z VAT 23%... a miód ma VAT chyba 5% albo 8%... (o ile ktoś jest Vat-owcem)

natomiast wydaje mi się że czysty nieprzetworzony wosk pszczeli jest zaliczany do produktów pszczelich w ramach RHD/SB - ale co komu po samym wosku w krążkach... jak już to jest z niego węza albo święce ... i o to chodzi chyba z tym "nielegalnym obrotem" adamjaku że tych produktów z wosku każdy pszczelarz nie może oficjalnie sprzedawać w ramach RHD/SB - tj. tak podchodząc to tematu wosk w krążkach faktycznie jest "bezużyteczny" dla pszczelarza - bo aby go bardziej opłacalnie sprzedać trzeba go "przetworzyć" - a przetwórstwo to już działalność gospodarcza (=konieczna firma/ZUS etc)... - stąd b często Ci co mają świadomość to wosku jak i węzę sprzedają oficjalnie jako "wosk nieprzetworzony"


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 marca 2020, 12:23 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 czerwca 2012, 10:29 - pn
Posty: 1495
Lokalizacja: Toruń
Ule na jakich gospodaruję: LN3/4
tomi007, każdy może w sprzedać wosk pszczeli w krążku w sposób legalny. Nie trzeba do tego żadnego RHD czy SB. Nie trzeba być nawet pszczelarzem.
Ja mam 50kg wosku a Ty chcesz ode mnie kupić. Piszemy na kartce "Dnia tego i tego Krzyżak sprzedaje tomi007 50kg wosku za cenę taką i taką." Podpisujemy się i gotowe. Jeżeli wartość wosku przekracza 1000 zł, Ty jako kupujący odprowadzasz podatek od czynności cywilno-prawnych PCC w wysokości 2% wartości towaru. W sposób w pełni legalny przeprowadziliśmy transakcję. Żadne VATy nas nie interesują, bo jako osoby prywatne nie jesteśmy jego płatnikami. Jest dokładnie tak samo jak byś sprzedawał np. samochód.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 marca 2020, 12:53 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2289
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
Krzyżak pisze:
tomi007, każdy może w sprzedać wosk pszczeli w krążku w sposób legalny.


ok - mi chodzi o wosk w formie świec i węzy bo tu widzę problem... - nawet jak będziesz robił to raz do roku... to nasze urzędy zawsze mogą powiedzieć ze jest to "prowadzone w sposób zorganizowany i ciągły" a z płatnością - a więc ma znamiona działalności gospodarczej...

przy czym nie słyszałem jeszcze aby ściągano kogoś za sprzedaż wosku w krążkach - sporo ludzi przerabia też wosk na węzę na niewielki skalę i nie robią tego w ramach DG - oni sprzedają "wosk" - za usługę przerobu nie wystawiają faktury/paragonu...

proponuję zostawić ten wątek z woskiem bo to śliski temat - zanim wprowadzono RHD był problem ze sprzedażą orzechów w miodzie... teraz w ramach RHD można (ale z tego co roumiem tylko dla takiego typowego RHD a nie RHD dla pszczelarza nie bedącego rolnikiem który otrzymał RHD na podstawie oświadczenia o utrzymywaniu pszczół - bo tacy pszczelarze nie-rolnicy jak rozumiem moga sprzedawać tylko nieprzetworzone produkty pszczele)... w każym razie majac RHD (i bedac rolnikiem) wg mnie świeczki można sprzedawać - wosk jest produktem pszczelim - dodanie knota jest jego przetwarzaniem ale jakby nie patrząc knot nie stanowi większości produktu...

ogolnie i tak mamy dobrze z tym SB/RHD - popatrzcie sobie jak sprawa wygląda z przedsiębiorcami - konieczny ZUS etc, np. fryzjer czy kosmetyczka muszą miec kasę fislaną od 1 dnia otwarcia zakładu etc - nie mają 40 tys. przychodów kwoty wolnej od podatku, po 2 latach jak skończy i m się mały ZUS co mies muszą zapłacić 1400 zł czy jest przcyhód czy go nie ma...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 marca 2020, 12:55 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 lipca 2011, 16:47 - pt
Posty: 4332
Lokalizacja: Mrozy/mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 18cm
Wosk jest odpadem w rozumieniu prawa.. gospodarka odpadami nie wygląda tak różowo. Tak ja to zrozumiałem podczas dyskusji.

_________________
Węza z własnego wosku.
511 110 110


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 marca 2020, 14:55 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 lutego 2016, 18:43 - pn
Posty: 11
Lokalizacja: Konstancin-Jeziorna
Ule na jakich gospodaruję: na razie dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Konstancin-Jeziorna
Krzyżak pisze:
Jeżeli wartość wosku przekracza 1000 zł, Ty jako kupujący odprowadzasz podatek od czynności cywilno-prawnych PCC w wysokości 2% wartości towaru. W sposób w pełni legalny przeprowadziliśmy transakcję. Żadne VATy nas nie interesują, bo jako osoby prywatne nie jesteśmy jego płatnikami. Jest dokładnie tak samo jak byś sprzedawał np. samochód.

Albo wiem działalność gospodarcza: Działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.
Czyli jak od czasu do czasu sprzedasz komuś krążek wosku, bo akurat miałeś nadwyżki, to nie jest DG.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 marca 2020, 15:33 - pn 

Rejestracja: 23 lipca 2013, 20:49 - wt
Posty: 112
Lokalizacja: podkarpackie
Ule na jakich gospodaruję: dadant
tomi007 pisze:
.. w każym razie majac RHD (i bedac rolnikiem) wg mnie świeczki można sprzedawać - wosk jest produktem pszczelim - dodanie knota jest jego przetwarzaniem ale jakby nie patrząc knot nie stanowi większości produktu...

...


Wosk nie jest żywnością.. no chyba, że dla barciaka :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 marca 2020, 17:26 - pn 

Rejestracja: 10 stycznia 2011, 17:43 - pn
Posty: 764
Lokalizacja: łódzkie
Wosk pszczeli według wet. jest kwalifikowany jako UBOCZNE PRODUKTY POCHODZENIA ZWIERZĘCEGO kategorii 3.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 marca 2020, 19:38 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8680
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
flamenco108,

bezprawie jest tak skonstruowane że jego interpretacja ostatecznie zależy od pani Basi w okienku i od tego jaki ma aktualnie nastrój, raz do roku to też jest okres czasu, do tego powtarzalny więc kwestia czy podpadłeś czy nie :mrgreen:

_________________
sprzedam korpusy wielkopolskie i dadant produkcja babik nowe i używane 724227381


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 59 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 40 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji