FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 19 kwietnia 2024, 02:28 - pt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 19 ] 
Autor Wiadomość
Post: 05 kwietnia 2020, 21:44 - ndz 

Rejestracja: 22 września 2016, 11:43 - czw
Posty: 369
Lokalizacja: woj. mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
Witam
Posiadam 8 odkładów z sierpnia zeszłego roku. Pszczoły w odkładach obsiadają 4-6 ramek wielkopolskich. I teraz mam dylemat czy lepiej połączyć rodziny teraz czy dopiero przed pożytkiem?
Jeśli teraz to mogę to zrobić bez likwidacji jednej z matek?
Mam w okolicy sporo rzepaku i szkoda byłoby żeby mnie ten pożytek ominął.

Z góry dzięki wszystkim za poradę

_________________
Pozdrawiam
Misiek123


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 kwietnia 2020, 22:15 - ndz 

Rejestracja: 30 marca 2014, 19:53 - ndz
Posty: 207
Ule na jakich gospodaruję: WZ I wielkopolskie 10r
Miejscowość z jakiej piszesz: warszawa
Jeśli te odkłady mają po 4 ramki to ja bym po prostu zestawił korpusy na gazetę nie likwidowałbym matek (chyba że któraś jest wadliwa -wtedy wybrać tą lepszą). Daj kratę odgrodową pomiędzy korpusy i jest szansa, ze przez jakiś czas będą matki czerwić równolegle, potem wybiorą same którą wolą...
Te 4-6 ramek na akacje dojdzie oddzielnie do dużej siły, jak chcesz rzepak ścigać to lepiej rozwinie ci się rodzina połączona teraz..


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 kwietnia 2020, 22:24 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 stycznia 2011, 17:54 - śr
Posty: 3365
Lokalizacja: Lubelskie.51°10'51.50"N 22°35'32.23"E
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski DanLan 435/170
Zrób odkłady jednoramkowe z matką a pozostałe pszczoły połącz z inną rodziną ale poczekaj do początku kwitnienia rzepaku .

_________________
Wiesiek33

TANKUJĘ TYLKO NA-PKN ORLEN


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 kwietnia 2020, 10:08 - pn 

Rejestracja: 22 września 2016, 11:43 - czw
Posty: 369
Lokalizacja: woj. mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
wiesiek33 pisze:
Zrób odkłady jednoramkowe z matką a pozostałe pszczoły połącz z inną rodziną ale poczekaj do początku kwitnienia rzepaku .


Taki był mój pierwszy pomysł tylko później pomyślałem że jak będzie tak ciepło jak dziś a tak zapowiadają to rzepak może być szybciej niż bym chciał. Dlatego czy nie lepiej byłoby poświęcić te 4 matki i połączyć już rodziny? Matka powinna więcej czerwić w 1 rodzinie silniejszej niż 2 słabych.

_________________
Pozdrawiam
Misiek123


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 kwietnia 2020, 11:22 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 listopada 2014, 19:36 - sob
Posty: 2205
Lokalizacja: Janów Lubelski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Zamosc
Coś musisz wybrać, wybierasz miód to połącz do tych co są starsze matki jak w odkładać. Jak nie będzie rzepaku to będą roje,

_________________
Pasieka Knieja .https://www.youtube.com/channel/UCZZuAq ... subscriber


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 kwietnia 2020, 18:53 - pn 

Rejestracja: 30 marca 2014, 19:53 - ndz
Posty: 207
Ule na jakich gospodaruję: WZ I wielkopolskie 10r
Miejscowość z jakiej piszesz: warszawa
Jak jesteś z mazowieckiego to wiesz, że rzepak u nas to jest w granicach maja w tym roku może być po 25.04 zatem w mojej opinii połączenie teraz jest bardziej racjonalne.Na rzepak będziesz miał bardzo silne rodziny do zbiorów, 4 silne przyniosą 2x tyle miodu co 8 średnich. Ja bym łączył, a zaraz po rzepaku zrobił odkłady ze starymi matkami, a do macierzaków dał nowe matki NU. Dzięki temu pszczoły ci się nie wyroją a na akacje bedziesz miał odkurzacze do miodu :D a w macierzakach młode matki. Tym czasem odkłady dojdą do siły do jesieni na zazimowanie


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 kwietnia 2020, 19:31 - pn 

Rejestracja: 18 września 2016, 19:02 - ndz
Posty: 1737
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski 10
Miejscowość z jakiej piszesz: podkarpacie
wszystko zależy jaki układ pożytków, bo jak wymieni matki na młode, nie daj Boże nie unasiennia sie i znowu trzeba będzie matki poddawać, a ma np gryke, czy lipe to może byc za mała siła na nią.
z drugiej strony jak celuje w akacje to taka przerwa w czerwieniu może być strzałem w dziesiątkę


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 kwietnia 2020, 20:14 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 lutego 2017, 17:00 - wt
Posty: 1113
Ule na jakich gospodaruję: D17
Miejscowość z jakiej piszesz: Sucha Beskidzka
Ktoś tam na FB matki szuka, jeszcze stówa wpadnie do kieszeni :mrgreen:

_________________
--
Najlepszy czas na zasadzenie drzewa był 20 lat temu. Następny najlepszy czas jest teraz.

https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/2uXs/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 kwietnia 2020, 21:07 - pn 

Rejestracja: 22 września 2016, 11:43 - czw
Posty: 369
Lokalizacja: woj. mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
Marek_Kańko, Co do rzepaku to racje masz w ubiegłym roku zakwitł 28 kwietnia w tym roku jak pogoda się sprawdzi to myślę że będzie zbliżony termin i początek maja z załamaniem pogody :( .

Pajej, Następny pożytek po rzepaku u mnie to lipa. Akacji bardzo mało jest ale zawsze te kilka ramek jest :) .

Myślę że połączę teraz rodziny i poświęcę matki trudno.Przy łączeniu dwóch rodzin matecznych mogę nie likwidować matek i dać pszczołą możliwość wyboru? Nie łączyłem jeszcze takich rodzin i nie wiem które matki zostawić wszystkie czerwią podobnie.

Chyba że wymienił bym matki w innych ulach bo mam kilka do wymiany w tym roku. Tylko teraz ciężko chyba będzie jak już jest dużo czerwiu w rodzinach.

_________________
Pozdrawiam
Misiek123


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 kwietnia 2020, 21:14 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 marca 2020, 10:55 - ndz
Posty: 799
Ule na jakich gospodaruję: wlp
Miejscowość z jakiej piszesz: małopolska
Staram się bardzo ograniczać swoją aktywność na forum ponieważ moje wpisy spotykają się z dość dużym nie zrozumieniem.
Misiek123, kolego Jeśli masz pszczoły dzisiaj na pięciu ramkach to te rodziny będą idealne na rzepak, w pierwszych dniach na rzepaku będą się ładnie rozwijać trafisz w drugą połowę, nie będą się roic i w rezultacie przyniosła więcej niż te super mocne na dzisiejszy czas. PS. O ile pogoda pozwoli.myslec i planować można wiele, życie weryfikuje wszystko.

_________________
Specjalista, ekspert pszczelarski majster fachowa rynka ,pozdrawiam ;-))


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 kwietnia 2020, 06:44 - wt 

Rejestracja: 30 marca 2014, 19:53 - ndz
Posty: 207
Ule na jakich gospodaruję: WZ I wielkopolskie 10r
Miejscowość z jakiej piszesz: warszawa
Misiek123 z wymianami matek nie kombinuj bo to zamieszanie kolejne.
Zestaw korpusy wieczorem oddziel krata poloz gazete i bedziesz mial czerw i matki w obu.moze do rzepaku beda czerwic 2 matki.pszczoly wybiora tę lepszaa potem lub przed rrzepakiem zrobisz odklad zabierajac im jedna matke


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 kwietnia 2020, 11:59 - wt 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4573
Lokalizacja: stare polichno
Marek dobrze ci radzi , też tak robiłem . Ale ja pójdę jeszcze dalej .
Przed wieczorem /zamiast gazetą / nakryj gniazdo folią . Zagnij jeden róg folii tak by pszczoły miały małe 3-4 cm przejście . Na folię połóż kratę odgrodową i postaw kondygnację z drugą rodziną - otwórz zapasowy wylot . Po dwóch - trzech dniach usuń folię . Matki będą zgodnie w swoich rodzinach czerwiły .
Co dalej ?
Gdy na polu rzepaku pojawią się nieśmiało pierwsze kwiatki , zabierz do jednoramkowych odkładów obie matki - zlikwiduj kratę . Pozostaw rodziny bez matek . Po kilku dniach gdy rzepak zakwitnie , wywieź bezmateczne rodziny na pożytek - nic więcej nie rób /oprócz ewentualnej potrzeby dostawiania nowych korpusów na miód /.
Filmik dotyczy pożytku ze słonecznika , który jest mniej wydajny od rzepaku i pokazany jest na nim efekt zbioru z 12 dni .
https://www.youtube.com/watch?v=wVXU7L7jG_M
Korzyści : Pszczoły się nie wyroją , bo nie ma matki . Po zasklepieniu ostatniego czerwiu , wszystkie pszczoły będą zajęte wyłącznie przy znoszeniu i przetwarzaniu nektaru . Komórki po wygryzającym się czerwiu będą szybko zalewane miodem . Wychowa się bez ingerencji pszczelarza młoda matka.
Uwaga : W ulu powinno być co najmniej 15 ramek z czerwiem /ja tworzyłem ul produkcyjny z 20 zaczerwionych ramek / . Najwięcej miodu z rzepaku pszczoły zbierają w pierwszej fazie jego kwitnienia . Na rzepaku nie opłaca się stać dłużej niż 20 dni .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 kwietnia 2020, 12:12 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8668
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
paraglider, może być to dobry sposób dla osób konczacych sezon na rzepaku dla reszty niekoniecznie

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 kwietnia 2020, 16:59 - wt 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4573
Lokalizacja: stare polichno
kudlaty pisze:
paraglider, może być to dobry sposób dla osób konczacych sezon na rzepaku dla reszty niekoniecznie

Kiedyś też tak myślałem , a wystarczy spojrzeć na swoje pszczelarstwo trochę inaczej . Do puki traktowałem pasiekę jako zlepek indywidualnych rodzin miałem jedynie satysfakcję z ich trzymania no i trochę miodu , nie przekraczającej ilości 30 kg/u . Kiedy zobaczyłem że pewien młodzieniec ma w tym czasie 100 kg z ula i to w gorszych warunkach , zapytałem mądrzejszego : Co jest nie tak w moim "pszczelarzeniu" ? . Okazało się , że wszystko . Gdy ja wyjeżdżałem na zakwitający rzepak z całym swoim dobytkiem i prawie w każdym gnieździe ula Wlkp . znajdowało się około 7 a nawet 8 ramek czerwiu w różnym wieku , on miał o połowę uli mniej ale w każdym z nich było 20 ramek czerwiu - całkowicie zasklepionego w większości wygryzającego . Na zapytanie : Skąd tyle tego czerwiu wziął ? Odpowiedział : Pozbierałem z różnych macierzaków .
Kiedy u mnie każda rodzinka rosła w siłę pasąc się na pyłku i nektarze z rzepaku , u niego pszczoły robiły miód . Od tamtej pory macierzaki pozostawiałem w domu a na pożytek wywoziłem tylko ule produkcyjne , które formowałem nieraz tuż przed wyjazdem . Każdy musiał mieć co najmniej18 ramek zasklepionego czerwiu , które przygotowywały macierzaki . Ule pozostające w domu zbierały miód tylko dla siebie a w przypadku braku pożytku , były dokarmiane . Macierzak miał za zadanie produkować tylko pszczołę i to często nie przez jedną matkę w ulu a dwie – czasami trzy . Matki były oddzielone od siebie kratami , albo folią .
Tak jak już pisałem : Pszczoły u mnie na rzepaku nigdy nie stały dłużej niż 20 dni . Ule musiały wracać by w nich uformować nowe rodziny produkcyjne na akację z nowego czerwiu pozbieranego od macierzaków . Rodziny te wykorzystywały nie tylko akację , ale łapały się na pożytek z lipy . W ulu produkcyjnym nie koniecznie musi być matka . Na rzepaku tylko matka młoda , która się nie roi / z końca lipca lub z sierpnia /. Starą matkę /po przeglądzie ula/ , zamykamy w klateczce , albo robimy z nią odkład umieszczony nad miodnią , odgrodzony od niej siatką i kratą odgrodową z wylotem - odwróconym o 180* . Tych rozwiązań jest o wiele więcej .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 kwietnia 2020, 18:53 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 marca 2020, 10:55 - ndz
Posty: 799
Ule na jakich gospodaruję: wlp
Miejscowość z jakiej piszesz: małopolska
mam świadomość że mieszkamy w różnych rejonach naszego pięknego kraju i terminy kwitnienia są różne . Ja dzisiaj mógłbym kilka rodzin ustawić na rzepaku a będzie kwitł za co najmniej 3 tygodnie ,przecieram oczy że tak się martwicie i kombinujecie ,przecież to nie jest trudne ,nastawiam się a rzepak zimuję rodziny mocniejsze ,ktoś nie mam rzepaków ustawia się na póżniejsze pożytki .ps pszczoły rozwijają się bardzo ładnie i dynamiczne ,te które dziś ma na 5-ciu ramkach mają 4 pełne ramki czerwiu ,dostały po ramce węzy ,jestem przekonany że jak pogoda pozwoli przyniosą miód z rzepaku ,pozdrawiam majster fachowa "rynka" :haha: :wink:
PS.z rzepaku w tym roku to może być lipa ,jest bardzo sucho ,trzeba podchodzić realnie a nie z końcem marca przeliczać ile słoików na miód kupić .

_________________
Specjalista, ekspert pszczelarski majster fachowa rynka ,pozdrawiam ;-))


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 kwietnia 2020, 10:11 - czw 

Rejestracja: 22 września 2016, 11:43 - czw
Posty: 369
Lokalizacja: woj. mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
Wczoraj połączyłem rodziny tak jak podpowiedział mi Marek_Kańko, czyli krata gazeta i korpus z rodzina na to bez likwidacji matek. Za tydzień sprawdzę czy matki nie zostały zlikwidowane przez pszczoły.

_________________
Pozdrawiam
Misiek123


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 kwietnia 2020, 15:48 - czw 

Rejestracja: 30 marca 2014, 19:53 - ndz
Posty: 207
Ule na jakich gospodaruję: WZ I wielkopolskie 10r
Miejscowość z jakiej piszesz: warszawa
No i git;) dla mnie Paraglider jest mentorem wiec ja bym poeksperymemtowal i z jego sposobem
.. Misiek koniecznie daj znak co i jak po.tygodniu..pamietaj tylko ze laczenie na wieczor lepiej robic
Pa. W sierpniu zeszlego roku mialem w 3 ulach dwie matki na jednym i drugim korpusie.oddzielonym krata..potem postawilem.korpus obok rozdzielakac je i teraz widze ze ladnie przezimowaly;)
A teraz.pewnie.znowu polącze;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 kwietnia 2020, 22:19 - pn 

Rejestracja: 22 września 2016, 11:43 - czw
Posty: 369
Lokalizacja: woj. mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
Dziś zajrzałem do połączonych rodzin. Tylko w jednym ulu pszczoły ścięły matkę. W pozostałych 3 rodzinach są po 2 matki każda czerwi w swoim korpusie zobaczymy jak długo taki stan się utrzyma. Może zdążę w maju zrobić odkład z tymi matki . :D

_________________
Pozdrawiam
Misiek123


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 kwietnia 2020, 10:25 - wt 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4573
Lokalizacja: stare polichno
Misiek123 pisze:
każda czerwi w swoim korpusie zobaczymy jak długo taki stan się utrzyma

Jeżeli każda rodzina będzie miała osobny swój wylotowy otwór , taki stan może utrzymać się bardzo długo . Obie mogą mieć też wspólną miodnię .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 19 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 43 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji