FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 25 kwietnia 2024, 22:25 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 53 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: INWERT -CUKIER
Post: 17 czerwca 2020, 19:43 - śr 

Rejestracja: 30 listopada 2012, 19:11 - pt
Posty: 300
Ule na jakich gospodaruję: dadant
Co wg: doswiadczonych pszczelarzy lepsze cukier czy inwert. Po drugie czy do inwertu mozna dolozyc jakiekolwiek ziola. Dzieki.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 czerwca 2020, 20:45 - śr 

Rejestracja: 24 sierpnia 2011, 23:35 - śr
Posty: 4140
Lokalizacja: Ełk
Ule na jakich gospodaruję: 1/2D
Zioła pszczołom zbędne, co im potrzeba doniosą sobie z pola. Cukier jest doskonały do wczesnego zakarmiania (czyli po 20 sierpnia) , kiedy pszczół jest jeszcze dużo i doskonale przeinwertują sacharozę , a i doniosą resztki nektaru i pyłku , zachęcone złudzeniem pożytku. To lepsze niż najcudowniejsze zioła i sztuczne mikroelementy.
Inwert jest lepszy do późnego zakarmiania ( np. po spadzi czy nawłoci) bo jest już w dużej części przeinwertowany do cukrów prostych i ma skład zapewniający ,że nie zestali się w czasie zimowli. Zbyt wczesne zakarmianie inwertem może być przyczyną zmiany tych proporcji i domieszek nektaru - co może spowodować zestalenie się zapasów i osypanie się pszczół z głodu. Do inwertu niczego się nie dodaje , nawet wody.
Jeśli odczuwasz potrzebę, to dodaj zioła do syropu. Jak przesadzisz to pszczoły nie wezmą. Czasem zakwaszam syrop kwaskiem cytrynowym , daję 1 g na 10 kg cukru. Wychodzi wyraźnie kwaśny i pszczoły chętniej biorą. Miód też ma odczyn kwaśny , więc chyba im to nie szkodzi ?
Co lepsze ? To zależy od wielkości pasieki i czasu zakończenia sezonu. W dużych pasiekach inwert jest wygodniejszy , a robocizna ma swoją wartość. Amatorowi to nie ma znaczenia. Ja wolę cukier , bo zakarmiam 20 sierpnia , jak mój Przodek 50 lat temu , bo nie mam spadzi , ani nektarującej nawłoci. Ale znam i wielkich co karmią tylko cukrem i nie chcą słyszeć i inwertach. Nie są to leśni dziadkowie i mają swoje argumenty na nie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 czerwca 2020, 19:40 - czw 

Rejestracja: 30 listopada 2012, 19:11 - pt
Posty: 300
Ule na jakich gospodaruję: dadant
Dzieki za zrozumiala odpowiedz.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 czerwca 2020, 20:34 - czw 

Rejestracja: 27 listopada 2010, 00:02 - sob
Posty: 1909
Lokalizacja: Szprotawa
Ule na jakich gospodaruję: WP leżak i WP korpus
Od 10-ciu lat karmię APIINWERTEM w kartonach po 28kg , karmię dopiero po wrzosie to jest około 15-20 wrzesień i nie mam żadnych problemów z rodzinami podczas zimowania, a najważniejsze, że pokarm który jest na zewnętrznych ramkach nie krystalizuje się.Mam WP korpusy 10-cio ramkowe.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 czerwca 2020, 22:18 - czw 

Rejestracja: 22 kwietnia 2019, 22:49 - pn
Posty: 87
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Studzianki
Ja uzywam zazwyczaj cukru do zakarmiania ale tak jak kolega manio, napisal raczej staram sie wczesniej zakarmic rodzinki. Pierwszy raz dawalem inwert w tamtym roku do kilku rodzin bo cos organizacja pracy zaszwankowala i było juz dość późno:) Też było ok. Dla mnie różnica jest w cenie wygodzie i terminie stosowania.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 czerwca 2020, 23:32 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 marca 2020, 10:55 - ndz
Posty: 799
Ule na jakich gospodaruję: wlp
Miejscowość z jakiej piszesz: małopolska
W dzisiejszych czasach jest coś takiego jak marketing :) ,jeszcze 25 lat temu czegoś takiego Polacy nie znali , a i dziś niektórzy tego nie rozumieją i mają ze zrozumieniem zagadnienia problem .
Kiedyś inwertów nie było ,ludzie pszczoły karmili cukrem i one nieżle się miały .
Kamilred pisze:
Ja uzywam zazwyczaj cukru do zakarmiania ale tak jak kolega manio, napisal raczej staram sie wczesniej zakarmic rodzinki. Pierwszy raz dawalem inwert w tamtym roku do kilku rodzin bo cos organizacja pracy zaszwankowala i było juz dość późno:) Też było ok. Dla mnie różnica jest w cenie wygodzie i terminie stosowania.
Kolego Kamilred, musisz jeszcze chlebusia zjeść ,pszczoły się karmi co rok inaczej ,ponieważ co rok pogoda jest inna , książki z przed 50 -ciu lat można brać z przymróżeniem oka ,pogoda i pszczoły były wtedy inne .
PS .pszczoły można cukrem w pażdzierniku karmić i nic im się nie dzieje ,w pszczelarstwie jest więcej mitów niż w mitologi greckiej :P

_________________
Specjalista, ekspert pszczelarski majster fachowa rynka ,pozdrawiam ;-))


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 czerwca 2020, 00:07 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8680
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Pisiorek pisze:
PS .pszczoły można cukrem w pażdzierniku karmić i nic im się nie dzieje ,w pszczelarstwie jest więcej mitów niż w mitologi greckiej


bo tak zrobiłem w ubiegłym roku karmienie zacząłem koło 10.10, pszczoły na wiosnę wstały takie że chciałbym takie mieć co roku, mam znajomego co pare lat temu karmił cukrem jak było biało za oknami, zresztą on ma tak co roku 2 lata temu widziałem w listopadzie dopiero jechał z wiadrami na pasieke ale to już inwertem je poił , w ciemnogrodzie mamy wszystko opóźnione ze względu na zamarzniętą ziemie :haha: jakieś 11 lat temu byłem świadkiem i uczestnikiem miodobrania ok 26.09 ul cały zalany miodem pszczół garść czerwiu jak piąstka niemowlaka, dostały 8 ramek warszawskich poszerzanych po odwirowaniu i rozpoczęto karmienie zimowe, postawiłem na nich krzyżyk a podczas 1 podejścia do ula w wielkim tygodniu pszczoły sie nie mieściły na 8 ramkach warszawskich poszerzanych, w tamtym czasie to była siła w ulach o jakiej mogłem tylko pomarzyć podobnie jak okoliczni pszczelarze

_________________
sprzedam korpusy wielkopolskie i dadant produkcja babik nowe i używane 724227381


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 lipca 2020, 10:52 - pn 

Rejestracja: 16 czerwca 2013, 09:33 - ndz
Posty: 47
Lokalizacja: woj łódzkie, powiat Brzeziny, gmina Rogów
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Witajcie,
żeby nie zakładać nowego tematu napiszę tutaj:
czy NOZEVIT można podać w inwercie czy lepiej w syropie ?

Dzięki za odpowiedź.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 lipca 2020, 12:52 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2289
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
SENEX pisze:
czy NOZEVIT można podać w inwercie czy lepiej w syropie ?


wierząc "mitom" to "inwertów się nie rozcieńcza" - szczególnie tych na na bazie skrobi - także teoretycznie lepiej NOZEVIT dać w syropie cukrowym...


wracając do tego co lepsze - cukier czy coś innego...... no cóż - literatura prawi aby w pokarmie zimowym fruktozy było co najmniej tyle samo co glukozy - wówczas pokarm nie krystalizuje... dla przypomnienia - cukier buraczany to sacharoza a ta składa się z 1 cząsteczki fruktozy i jednej glukozy... czyli dla cukru mamy stosunek 1:1...

a inwerty (te sacharozy są ok - a nawet w teorii "lepsze od cukru") czy syropy glukozowo-fruktozowe (ze skrobi - z kukurydzy/pszenicy) to trzeba sobie już samemu obliczać jak to wygląda... przykładowo "Apifood - pokarm nr 1 - najczęściej wybierana "pasza na zimę" w PL jak to podaje producent

skład:
sucha masa 77-79%:
glukoza 30-37%
fruktoza 25-28%
maltoza 17-24%

wyciągnijmy "średnie"
sucha masa 78%
glukoza 32,5 (średnia -1 punkt procentowy aby SM była 78%)
fruktoza 25,5 (średnia -1 punkt procentowy aby SM była 78%)
maltoza 20,5

no i już widać że coś nie halo... - bo więcej glukozy niż fruktozy...

a tajemnicza maltoza to... cukier złożony - 1 cząsteczka maltozy to 2 cząsteczki glukozy...

czyli końcowo po przerobieniu przez pszczoły mamy w ramkach:
fruktoza 25,5%
glukoza 53%

stosunek glukoza:fruktoza + 53/25,5 = 2,07

co znaczy że ten pokarm jest b. podatny na krystalizację - nawet sam producent nie zaprzecza i oficjalnie stwierdza, że w ramkach może powstać "gęsta papka" ale wg niego jest ona możliwa do pobrania przez pszczoły - cos a'la miód rzepakowy......

cena tego "inwertu" (przy czym formalnie jest to syrop glukozowo-fruktozowe a używanie nazwy inwert co często ma miejsce jest bardziej lub mniej celowym wprowadzanie w błąd bo typowy inwert jest robiony z sacharozy a nie skrobi...) - w każdym razie cena Apifood jest obecnie jak cukru w Biedronce - 2,49 za 1kg już z dostawą ładnie i wygodnie w wiadereczkach... tyle że przeliczając cenę do 100% suchej masy to wychodzi (2,49/78%= 3,1923 za 1 kg suchej masy ) -ale "producent" a w zasadzie "konfekcjoner" (bo w praktyce produkcja w tym przypadku = tylko rozlewania + "spedycja" + marketing) przy tym twierdzi że pszczoły nie tracą energii na przerób i b. duzo pokarmu idzie w ramki - więcej niż cukru bo wody nie muszą tyle odparować... (tyle ciekawe z czego ten zasklep na ramkach pszczoły produkują - chyba z powietrza...)

ogólnie krótko tak to wygląda w teorii z tym co lepsze - teoretycznnie np. Apifood jest beeeee i feeeee... a mimo wszystko firma "rozlewnicza" istnieje na rynku już dość długa i rozwija się dość prężnie... czyli jednak ludzie to kupują i pewne jakaś cześć z nich jest zadowolona i robi tak już od kilku lat.... a i zaletą jest fakt że nie ma rabunków tak szybko jak przy cukrze (choć pszczoły z czasem też się uczą ...) a wadą że jest to produkt b gesty - "glutowato-ciągnący"....

także ciężko powiedzieć co lepsze choć teoretyczny wybór jest oczywisty...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 lipca 2020, 16:47 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 kwietnia 2017, 20:06 - czw
Posty: 279
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: małopolska
Inwert Diamant Invertix 72 F robiony z cukru, 2.73 brutto z dostawą - po rabacie przy zakupie palety 44x15kg.

Inwert robiony z cukru. Skład jak podaje producent:
%- 30/39/31 glukoza/fruktoza/sacharoza

Sucha masa ok. 72% co w przeliczeniu na jeden kg - 2.73/0.72= 3.8 zł


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 lipca 2020, 23:34 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8680
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Viator pisze:
Sucha masa ok. 72% co w przeliczeniu na jeden kg - 2.73/0.72= 3.8 zł


do tego cukier 2pln za kg, jak ktoś kupił taniej jego szczęście przy 2 tonach to jest minimum 4 tys w kieszeni kosztem kilku godzin poświęconych na przygotowanie strawy dla towarzystwa, zastanawiałem sie nad diamantem w tym roku ale za dużo cukru mam kupione i zupy z niego nie będę gotował, może za rok kupię sobie inwert z diamanta bo jest to jakaś rozsądna alternatywa i przynajmniej syrop z buraka a nie jakieś badziewie z pszenicy

_________________
sprzedam korpusy wielkopolskie i dadant produkcja babik nowe i używane 724227381


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 lipca 2020, 09:15 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 kwietnia 2017, 20:06 - czw
Posty: 279
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: małopolska
Coś za coś. Jedni chwalą inni mniej. Każdy dostosowuje karmienie do swoich możliwości.

Różnica jest gdy ktoś rzeczywiście kupił cukier koło 2zł. Obecnie bez żadnych promocji trzeba dać 2.5zł. Wtedy inwert już nie wychodzi tak drogo.

Inwert z diamanta rzeczywiście wydaje się sensowny, jeżeli potrzebujemy późno karmić albo nie mamy czasu/możliwości mieszania cukru.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 lipca 2020, 09:50 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 czerwca 2012, 10:29 - pn
Posty: 1495
Lokalizacja: Toruń
Ule na jakich gospodaruję: LN3/4
Viator pisze:
Różnica jest gdy ktoś rzeczywiście kupił cukier koło 2zł. Obecnie bez żadnych promocji trzeba dać 2.5zł. Wtedy inwert już nie wychodzi tak drogo.

Cukier w hurtowni w foliowych workach po 25kg bez żadnej łachy, kolejek i w dowolnej ilości jest po 2,20zł/kg. Porównując nawet do najtańszego inwertu zbożowego, który jest po 2,39zł/kg jest 1zł różnicy na kg.
W porównaniu do Diamanta to 2zł różnicy na kg. Jak by nie liczyć inwert wychodzi od 50-100% drożej od cukru. Jak dla mnie kupowanie inwertu, to nieuzasadniona rozrzutność.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 lipca 2020, 11:46 - wt 

Rejestracja: 27 listopada 2010, 00:02 - sob
Posty: 1909
Lokalizacja: Szprotawa
Ule na jakich gospodaruję: WP leżak i WP korpus
Krzyżak, po wrzosie około 20 września to tylko inwert, a ja stosuje ApiInwert.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 lipca 2020, 12:09 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8680
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Marian. pisze:
Krzyżak, po wrzosie około 20 września to tylko inwert, a ja stosuje ApiInwert.


w ubiegłym roku zaczynałem karmić cukrem 10 października, komuś sie może wydawać późno ale byłem swiadkiem jak gość wiózł wiadra z inwertem do karmienia dwa tygodnie później :roll: ten sam gość jak nie karmił jeszcze inwertem z diamanta nie raz go już śnieg dopadł przy tej okazji, przy pożytku nektarowym późne karmienie nie jest wielkim problemem pogoda też pomaga, natomiast przy pożytku spadziowym to już o tym czasie to nie ma czego zimować, w moim przypadku zimowało późniejsze pokolenie niż zwykle które zostało wychowane na nawłoci i miały wtedy wszystko czego potrzebowały

_________________
sprzedam korpusy wielkopolskie i dadant produkcja babik nowe i używane 724227381


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 lipca 2020, 13:18 - wt 

Rejestracja: 27 listopada 2010, 00:02 - sob
Posty: 1909
Lokalizacja: Szprotawa
Ule na jakich gospodaruję: WP leżak i WP korpus
kudlaty, może się zdziwisz ale ja jeszcze nigdy nie dokarmiałem i nie karmiłem cukrem, na czas między pożytkowy zostawiam im tyle w gniezdzie że musi im wystarczyć.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 lipca 2020, 14:21 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8680
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Marian. pisze:
kudlaty, może się zdziwisz ale ja jeszcze nigdy nie dokarmiałem i nie karmiłem cukrem, na czas między pożytkowy zostawiam im tyle w gniezdzie że musi im wystarczyć.

dzieli nas kilkaset km zupełnie inne pożytki pogoda czy temperatury więc ciężko porównywać, u mnie pogoda na rzepak trafia sie raz na kilka lat, w Twoich rejonach to główny pożytek większości pszczelarzy gdybyśmy mieli tak samo to by towarzystwo pewno zwinęło żagle i podziękowało za pszczelarstwo zostali by sami masochiści , u mnie nie ma czegoś takiego jak kolejne pożytki, jest rzepak który wypali albo nie później długo nic bo lipa dopiero z rozrzutem miesięcznym bo w tym kwitła od 10 lipca a rok temu 3 tygodnie wcześniej i to nie wszędzie bo jest jej ogólnie to mało, na deser albo pocieszenie hektary nawłoci jesienią i pogoda bardziej przewidywalna niż w maju , w międzyczasie może pojawić się spadź w czerwcu albo wrześniu jak już po ptokach taki rozrzut, ewentualnie wcale jej nie ma, przy czymś takim to ciężko cokolwiek zaplanować czy przewidzieć, a czy ktoś drapnie coś miodu czy nie, to zależy od szczęścia przeczucia albo innych takich, w związku z powyższym nie nastawiam się zbytnio na miód choć jest miło jak się coś trafi, no ale w czasie ostatnich 6 lat były dwa sezony gdzie karmiło się pszczoły od wiosny do jesieni, tylko w internecie średnie z ula już dawno przekroczyły 100kg z ula aż głupio napisać ze ma się mniej, podobnie sprawa ma sie do spadzi wszyscy o niej mówią a nikt nie widział , że aż muszą naklejać etykiety miodu spadziowego na wielokwiacie, a powinno wyglądać to tak jak na zdjęciu niżej
Obrazek

_________________
sprzedam korpusy wielkopolskie i dadant produkcja babik nowe i używane 724227381


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 lipca 2020, 16:08 - wt 

Rejestracja: 27 listopada 2010, 00:02 - sob
Posty: 1909
Lokalizacja: Szprotawa
Ule na jakich gospodaruję: WP leżak i WP korpus
kudlaty, u nas spadz występuje zawsze jako dodatek do innych miodów nektarowych i to nie zawsze.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 lipca 2020, 16:24 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 marca 2020, 10:55 - ndz
Posty: 799
Ule na jakich gospodaruję: wlp
Miejscowość z jakiej piszesz: małopolska
kudlaty pisze:
Marian. pisze:
kudlaty, może się zdziwisz ale ja jeszcze nigdy nie dokarmiałem i nie karmiłem cukrem, na czas między pożytkowy zostawiam im tyle w gniezdzie że musi im wystarczyć.

dzieli nas kilkaset km zupełnie inne pożytki pogoda czy temperatury więc ciężko porównywać, u mnie pogoda na rzepak trafia sie raz na kilka lat, w Twoich rejonach to główny pożytek większości pszczelarzy gdybyśmy mieli tak samo to by towarzystwo pewno zwinęło żagle i podziękowało za pszczelarstwo zostali by sami masochiści , u mnie nie ma czegoś takiego jak kolejne pożytki, jest rzepak który wypali albo nie później długo nic bo lipa dopiero z rozrzutem miesięcznym bo w tym kwitła od 10 lipca a rok temu 3 tygodnie wcześniej i to nie wszędzie bo jest jej ogólnie to mało, na deser albo pocieszenie hektary nawłoci jesienią i pogoda bardziej przewidywalna niż w maju , w międzyczasie może pojawić się spadź w czerwcu albo wrześniu jak już po ptokach taki rozrzut, ewentualnie wcale jej nie ma, przy czymś takim to ciężko cokolwiek zaplanować czy przewidzieć, a czy ktoś drapnie coś miodu czy nie, to zależy od szczęścia przeczucia albo innych takich, w związku z powyższym nie nastawiam się zbytnio na miód choć jest miło jak się coś trafi, no ale w czasie ostatnich 6 lat były dwa sezony gdzie karmiło się pszczoły od wiosny do jesieni, tylko w internecie średnie z ula już dawno przekroczyły 100kg z ula aż głupio napisać ze ma się mniej, podobnie sprawa ma sie do spadzi wszyscy o niej mówią a nikt nie widział , że aż muszą naklejać etykiety miodu spadziowego na wielokwiacie, a powinno wyglądać to tak jak na zdjęciu niżej
Obrazek


To samo zdjęcie pokazywałeś mi na pw 3 lata temu :haha: :haha: :haha:
PS. Ja też mam bogatą galerię sprzed kilku lat :mrgreen:

_________________
Specjalista, ekspert pszczelarski majster fachowa rynka ,pozdrawiam ;-))


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 lipca 2020, 17:40 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8680
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Pisiorek,

to nie moje, kolega mi wysłał, tak sie wszyscy znęcają psychicznie na mojej skromnej osobie :cry: opuściłem głowę pogratulowałem i tyle :?

_________________
sprzedam korpusy wielkopolskie i dadant produkcja babik nowe i używane 724227381


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 lipca 2020, 07:34 - śr 

Rejestracja: 18 września 2016, 19:02 - ndz
Posty: 1737
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski 10
Miejscowość z jakiej piszesz: podkarpacie
Marian. pisze:
Krzyżak, po wrzosie około 20 września to tylko inwert, a ja stosuje ApiInwert.

wiaderko na rodzine wystarczy?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 lipca 2020, 08:47 - śr 

Rejestracja: 27 listopada 2010, 00:02 - sob
Posty: 1909
Lokalizacja: Szprotawa
Ule na jakich gospodaruję: WP leżak i WP korpus
Pajej, nie liczę wiaderek, tak długo aż przestaną pobierać.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 sierpnia 2020, 12:04 - pn 

Rejestracja: 27 listopada 2010, 00:02 - sob
Posty: 1909
Lokalizacja: Szprotawa
Ule na jakich gospodaruję: WP leżak i WP korpus
Może mi ktoś napisze jak z diamentem inwert 72, bo się spózniłem na ApiInwert i teraz muszę kupić inny, Socha ma diamant inwertix 72, jakie opinie i czy na bocznych ramkach nie robi się smalec.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 sierpnia 2020, 14:13 - pn 

Rejestracja: 08 stycznia 2019, 14:51 - wt
Posty: 81
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: lubuskie
Marian ja karmię apifodem od zawsze pszczoły pięknie zimują bez upadków wiosną szum na pasiece rozwój idealny i cena konkurencyjna.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 sierpnia 2020, 14:44 - pn 

Rejestracja: 27 listopada 2010, 00:02 - sob
Posty: 1909
Lokalizacja: Szprotawa
Ule na jakich gospodaruję: WP leżak i WP korpus
zdzisławp., Miałem kiedyś apifond i już go nie chcę, jutro jadę po diamant inwertiks 72.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 sierpnia 2020, 14:48 - pn 

Rejestracja: 27 listopada 2010, 00:02 - sob
Posty: 1909
Lokalizacja: Szprotawa
Ule na jakich gospodaruję: WP leżak i WP korpus
zdzisławp., na wczasy do lasu już wywiozłeś, bo moje już śmigają , wczoraj byłem jak na razie to jest dobrze, chociaż deszcz mile widziany, wrzos już ładnie rozkwita, tylko jeszcze chłodnych nocy i deszcz a rano 25-6 stopni i będzie git.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 sierpnia 2020, 16:42 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 lipca 2010, 10:15 - sob
Posty: 2911
Lokalizacja: Pogórze Izerskie
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 dadanta
Marian. pisze:
jutro jadę po diamant inwertiks 72.


na zimę inwertix 72F.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 sierpnia 2020, 08:25 - wt 

Rejestracja: 18 września 2016, 19:02 - ndz
Posty: 1737
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski 10
Miejscowość z jakiej piszesz: podkarpacie
inwertix 72F czy Apiinvert? czym spowodowana jest taka róznica w cenie? który wybrać?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 sierpnia 2020, 08:46 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 lutego 2017, 17:00 - wt
Posty: 1113
Ule na jakich gospodaruję: D17
Miejscowość z jakiej piszesz: Sucha Beskidzka
Merytoryka wychodzi uszami. Ja karmię .... A nie karmię ... A pszczoły po zimie wychodzą na 20 groszy duże.

Każdy ma inne warunki, każdemu co innego doniosą do zaprawki zimowej. Jednym więcej, innym nic.

Proponuję część pasieki podfutrowac jednym, a część drugim. Wybrać świadomie wg preferencji. Jedni lubią pszczoły jak 20groszy, inni nieco mniejsze. I dobrze. Nikomu nic do tego co kto lubi.

_________________
--
Najlepszy czas na zasadzenie drzewa był 20 lat temu. Następny najlepszy czas jest teraz.

https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/2uXs/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 sierpnia 2020, 07:21 - sob 

Rejestracja: 18 września 2016, 19:02 - ndz
Posty: 1737
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski 10
Miejscowość z jakiej piszesz: podkarpacie
ale jaki inwert mogą pszczoły mogą pomieszać z miodem i nie skrystalizuje?
ja czytałem że buraczany, a kolega mi mówił że u niego pszeniczny mniej krystalizował. Jak to jest?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 sierpnia 2020, 19:05 - pn 

Rejestracja: 18 września 2016, 19:02 - ndz
Posty: 1737
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski 10
Miejscowość z jakiej piszesz: podkarpacie
dziękuje za podpowiedź


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 sierpnia 2020, 19:37 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 października 2009, 10:27 - czw
Posty: 209
Lokalizacja: podkarpacie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
Pajej pisze:
ale jaki inwert mogą pszczoły mogą pomieszać z miodem i nie skrystalizuje?
ja czytałem że buraczany, a kolega mi mówił że u niego pszeniczny mniej krystalizował. Jak to jest?

Inwert skrystalizuje jeżeli donoszą duzo z gryki np lub ramki będą nieobsiadane, ja wróciłem po paru latach do apifoodu nie mam czasu na zabawy z cukrem

_________________
Podrawiam
Arek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 sierpnia 2020, 21:21 - pn 

Rejestracja: 27 listopada 2010, 00:02 - sob
Posty: 1909
Lokalizacja: Szprotawa
Ule na jakich gospodaruję: WP leżak i WP korpus
arkadiusz77, karmię apiinwertem już 8 lat i jeszcze ani razu mi się mnie skrystalizował, czy w ulu czy w wiaderku nawet po roku czasu, a miałem raz apifood i na wiosnę ,smalec na ramkach i w wiaderku co pozostało.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 sierpnia 2020, 21:37 - pn 

Rejestracja: 24 sierpnia 2011, 23:35 - śr
Posty: 4140
Lokalizacja: Ełk
Ule na jakich gospodaruję: 1/2D
Pajej pisze:
ale jaki inwert mogą pszczoły mogą pomieszać z miodem i nie skrystalizuje?
ja czytałem że buraczany, a kolega mi mówił że u niego pszeniczny mniej krystalizował. Jak to jest?

buraczany składa się z sacharozy ( czyli cukru jak z torebki) oraz w równych częściach fruktozy i glukozy (które są wynikiem rozpadu sacharozy) - czyli identycznie jak po zakarmieniu syropem ze sklepowego cukru. Im więcej w składzie fruktozy tym mniejsze ryzyko krystalizacji zapasów. Może mocno krystalizować jeśli pszczoły doniosą w czasie karmienia inwertem nektaru z dużą zawartością glukozy czyli np. gorczycy czy ognichy. Doniosą wtedy głównie glukozy i zaburzą w zapasach proporcje z fruktozą.
Prawdopodobieństwo istnieje , ale jest dużo mniejsze niż w przypadku inwertów skrobiowych ( zbożowych ) dlatego ,że skrobia jest wielocukrem zbudowanym tylko z cząstek glukozy. Dlatego nie można go podawać tak wcześnie jak syropu czy inwertu cukrowego , bo jak pszczoły go przeinwertują to zwiększą istotnie udział glukozy i zapasy będą wyglądały jak zestalony miód rzepakowy. Nie do pobrania bez wody.
Tak na ten temat mówi chemia organiczna w rozdziale cukry :mrgreen:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 września 2020, 00:22 - wt 
Nowo zarejestrowani użytkownicy

Rejestracja: 03 marca 2016, 00:58 - czw
Posty: 12
Ule na jakich gospodaruję: WP
Miejscowość z jakiej piszesz: Grunwald
Jestem w trakcie karmienia ( apifod z Oriona ) Rodziny dostały około 6 l . Dziś zauważyłem 4 korpusy ramek zalane miodem mniej lub bardziej , ( niezasklepione ) Miałem dać do osuszenia, ale łeb pusty to i zapomniałem. Czy teraz jak dam po 2-3 ramki na rodzinę będę płakał na wiosnę ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 września 2020, 07:53 - wt 

Rejestracja: 18 września 2016, 19:02 - ndz
Posty: 1737
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski 10
Miejscowość z jakiej piszesz: podkarpacie
Marian. pisze:
arkadiusz77, karmię apiinwertem już 8 lat i jeszcze ani razu mi się mnie skrystalizował, czy w ulu czy w wiaderku nawet po roku czasu, a miałem raz apifood i na wiosnę ,smalec na ramkach i w wiaderku co pozostało.

ok to dziś kupię apiinvert. Mniej więcej to samo mi powiedziano w sklepie


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 września 2020, 21:07 - śr 

Rejestracja: 22 lutego 2016, 21:31 - pn
Posty: 104
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Boruszyn
Kupiłem paletę inwertix 72 f i ja zkarmiłem. Wczoraj zrobiłem szybki przegląd i jest jeszcze sporo czerwiu. Czy mogę dokączyć karmienie syropem cukrowym? Ze wstępnych wyliczeń miało wystarczyć. Jednak dużo poszło na podkarmianie przez tą holerną suszę. Zawsze karmiłem cukrem a z inwertem to mój pierwszy raz.

_________________
Pszczoły to jest chyba jakiś narkotyk
Wciągają jak chodzenie po bagnach
Jestem juz uzależniony


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 września 2020, 07:46 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2289
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
Lepiej byłoby gdyby teraz dolać inwertixem - ale jak musisz dawaj cukier - inwertix to w zasadzie fruktoza i glukoza - cukier to sacharoza jak pszczoły ją przerobia będzie z niej to samo co inwertix tj glukoza i fruktoza - ogólnie nie widzę tu żadnego ryzyka poza spracowaniem pszczół ale ono ci też raczej nie grozi - ja sam dopiero będę zakarniac pszczoły cukrem Problem mógłby jako tako wystąpić gdybyś zamiast inwertixem karmil jakimś syropem powstałym ze skrobi - te syropy maja inne cukry złożone teoretycznie rozkładane do glukozy - niby robi się w plastrach miękka papka jak krystalizują dostępna dla pszczół ale być może cukier zrobiłby twardą papę....


Ja w 2016r miałem podobnie jak ty tj też dawałem cukier po inwercie na bazie sacharozy... Też miało starczyć a zabrakło po te 3-5 kg cukru na ul... Było ok - nic nie krystalizowalo-ale nie widziałem żadnych korzyści z gotowego pokarmu poza wygodą która wg mnie kosztuje za dużo - to było moje pierwsze i ostatnie karmienie gotowym pokarmem


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 września 2020, 08:18 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8680
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
tomi007 pisze:
korzyści z gotowego pokarmu poza wygodą która wg mnie kosztuje za dużo


wygoda zawsze kosztuje, transport wody też dlatego tanio to mają ci co mieszkają w okolicy i mogą odebrać luzem do swoich kontenerów,
w następnym roku może pomyśle o diamancie dla części rodzin bo to najlepsze rozwiązanie z gotowych pokarmów na naszym rynku, u mnie jest zimno i długo bez oblotów dlatego nie mogę lać pierwszego lepszego byle najtańszy

_________________
sprzedam korpusy wielkopolskie i dadant produkcja babik nowe i używane 724227381


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 września 2020, 08:22 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 grudnia 2015, 23:31 - śr
Posty: 41
Ule na jakich gospodaruję: dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Krosno Odrzańskie
https://youtu.be/L64tt58uAEY takim sposobem robię syrop cukrowy. Polecam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 września 2020, 09:53 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2289
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
kudlaty pisze:
w następnym roku może pomyśle o diamancie


ja o nim "zawsze tylko myślę" w kwestii ostatniej dawki - wówczas człowiek nie musi kombinować aby wycyrklować z ostatnią porcją syropu tak aby się nic nie zmarnowało - bo inwert poleży i poczeka na kolejny sezon... - ale na myśleniu się to u mnie zawsze kończy... bo paradoksalnie taniej wychodzi zmarnować trochę syropu :/ - ewentualnie można spróbować z chlorem/tymolem do konserwacji jak to polecał Krzyżak...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 września 2020, 11:34 - czw 

Rejestracja: 25 grudnia 2013, 20:29 - śr
Posty: 2539
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: opole
kudlaty pisze:
wygoda zawsze kosztuje,

Nie potrzył bym na wygodę pszczelarza tylko jakość która przełoży sie na zdrowie i dobro pszczół.
Pozdrawiam :pl:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 września 2020, 22:13 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8680
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
andrzejkowalski100 pisze:
kudlaty pisze:
wygoda zawsze kosztuje,

Nie potrzył bym na wygodę pszczelarza tylko jakość która przełoży sie na zdrowie i dobro pszczół.
Pozdrawiam :pl:


karmię cały czas cukrem bo to dla mnie wygodne właśnie... 3 x zgrzeszyłem z api..... i czkawką mi się to odbijało cały sezon dlatego powtórki nie będzie,
jedyne co bym mógł zaakceptować cenowo i jakościowo to własnie diamant z przeznaczeniem dla rodzin które wracają z nawłoci w październiku

_________________
sprzedam korpusy wielkopolskie i dadant produkcja babik nowe i używane 724227381


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 września 2020, 08:37 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 października 2009, 10:27 - czw
Posty: 209
Lokalizacja: podkarpacie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
kudlaty pisze:
andrzejkowalski100 pisze:
kudlaty pisze:
wygoda zawsze kosztuje,

Nie potrzył bym na wygodę pszczelarza tylko jakość która przełoży sie na zdrowie i dobro pszczół.
Pozdrawiam :pl:


karmię cały czas cukrem bo to dla mnie wygodne właśnie... 3 x zgrzeszyłem z api..... i czkawką mi się to odbijało cały sezon dlatego powtórki nie będzie,
jedyne co bym mógł zaakceptować cenowo i jakościowo to własnie diamant z przeznaczeniem dla rodzin które wracają z nawłoci w październiku

Dobrze było by to api.... dokończyć nawet dla potomnych żeby wiedzieli co poszło nie tak.

_________________
Podrawiam
Arek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 września 2020, 09:47 - ndz 

Rejestracja: 24 kwietnia 2014, 21:06 - czw
Posty: 224
Lokalizacja: Toruń
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Londyn
arkadiusz77 pisze:
kudlaty pisze:
andrzejkowalski100 pisze:
kudlaty pisze:
wygoda zawsze kosztuje,

Nie potrzył bym na wygodę pszczelarza tylko jakość która przełoży sie na zdrowie i dobro pszczół.
Pozdrawiam :pl:


karmię cały czas cukrem bo to dla mnie wygodne właśnie... 3 x zgrzeszyłem z api..... i czkawką mi się to odbijało cały sezon dlatego powtórki nie będzie,
jedyne co bym mógł zaakceptować cenowo i jakościowo to własnie diamant z przeznaczeniem dla rodzin które wracają z nawłoci w październiku

Dobrze było by to api.... dokończyć nawet dla potomnych żeby wiedzieli co poszło nie tak.


Tym bardziej, że można podpasowac co najmniej 2 produkty...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 września 2020, 10:12 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8680
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
a poźniej ktoś się obrazi ze psy wieszam po produkcie który tylko rozlewają i etykiete naklejają, poda do sądu mi kłopoty niepotrzebne, już pare lat temu miałem przygodę że zostałem wezwany na przesłuchanie w związku z tym co było pisane na forum, bo ktoś to jednak czyta niekoniecznie pszczelarze :roll: a każdą stratę można wycenić kwestia tylko chęci podmiotu który poczuł się dotknięty :mrgreen:

_________________
sprzedam korpusy wielkopolskie i dadant produkcja babik nowe i używane 724227381


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 września 2020, 17:46 - ndz 

Rejestracja: 08 stycznia 2019, 14:51 - wt
Posty: 81
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: lubuskie
Karmię tym apifodem co kol wyżej nie dopisał i jest OK pszczólki super zimują osypy bardzo małe wiosną rozwój ok w lutym nie dokarmiam .Miałem taki przypadek ,że chciał kupić gość pszczółki które były już przygotowane do zimowli i spytał czym zakarmiłem odpowiedziałem ,że apifodem to zrezygnował z zakópu i spytałem dlaczego to właśnie powiedział.że kol.mu powiedział jaki to zły jest ten apifod a spytałem czy ten kol karmił kiedykolwiek to odpowiedział ,że nie tylko kol.mu powiedział i tak właśnie krąży.Po co gadać i nie pisać prawdy i jakieś api.....tylko samemu sprawdzić.Super karma mogę ja podawać o każdej porze dnia nima rabunków a efekt taki sam jak cukier i inne syropy.Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 września 2020, 18:26 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8680
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
zdzisławp. pisze:
Karmię tym apifodem co kol wyżej nie dopisał i jest OK pszczólki super zimują osypy bardzo małe wiosną rozwój ok w lutym nie dokarmiam .Miałem taki przypadek ,że chciał kupić gość pszczółki które były już przygotowane do zimowli i spytał czym zakarmiłem odpowiedziałem ,że apifodem to zrezygnował z zakópu i spytałem dlaczego to właśnie powiedział.że kol.mu powiedział jaki to zły jest ten apifod a spytałem czy ten kol karmił kiedykolwiek to odpowiedział ,że nie tylko kol.mu powiedział i tak właśnie krąży.Po co gadać i nie pisać prawdy i jakieś api.....tylko samemu sprawdzić.Super karma mogę ja podawać o każdej porze dnia nima rabunków a efekt taki sam jak cukier i inne syropy.Pozdrawiam.


dopisz ze zime z mrozem i śniegiem widziałeś na obrazkach a mrozy poniżej 20 stopni tylko w prognozie pogody u mnie regularnie potrafi dowalić w okolicach -28stopni przez dłuższy czas poniżej 20 a bywa i tak ze bez oblotu od listopada do początku marca bo zawsze brakuje kilku stopni, gdzie w centrum oblatują sie regularnie przynajmniej raz w miesiącu a co za tym idzie moga się oczyścić, nie dopisałem końcówki bo spotkałem się z opiniami zadowolonych pszczelarzy głównie centrum i zachód kraju,tam można zimować i na cukierku rozpuszczonym w wodzie, u siebie karmiłem tym 3 sezony w róznych konfiguracjach tj połowa pasieki ten syf a druga cukier , na samym syfie produkcyjne reprodukcyjne na cukrze i znowu inwert bo mi zostało a reszta cukier w każdym jednym wariancie rodziny z zimy na tym badziewiu wychodziły gorzej w ostatecznym rozrachunku wliczając rozwój wiosenny nie próbowałem też na 5 rodzinach tylko mam trochę więcej, nie potrafie inaczej wytłumaczyć sytuacji gdy rodziny w tej samej sile na tej samej pasiece tylko karmione czym innym odbiegają solidarnie od siebie, tej zimy co była jak jesień wszystko wyszło jak na dłoni ja miałem taką zimę jak reszta kraju a reszta kraju zimę jak jesień, u mnie nawet 1 ramkowe odkłady przeżyły bez kombinacji więc o czym wgl mówimy, jakbym miał takie zimy jak wy co roku to bym uliki weselne zimował,
w pszczelarstwie trzeba być dobrym obserwatorem i wyciągać odpowiednie winioski z tego co widzimy, są tacy co karmią i zadowoleni bo pszczoły mają na wiosne ja mam trochę większe wymagania i nie mogę sobie pozwolić na wpadki z przypadkowymi karmami. to ze wszyscy karmią nie jest dla mnie żadnym argumentem, inna sprawa w ciemnogrodzie i okolicach nie znam ani jednego dużego pszczelarza który by karmił orionem większość jedzie na cukrze albo kupują inwerty z buraka bo na innych się przejechali, jakiś tego powód chyba jest no chyba ze jak ktoś żyje z pszczół to sie nie zna będzie sie zastanawiał ktoś czy mu doniosą nawłoci czy gorczycy i co z tego ewentualnie powstanie jak wymieszają
proponuje też zasięgnąć informacji z za ocenanu i badań które tam prowadzono wnioski takie ze syropy na bazie zbóż są najgorszym wariantem do karmienia zimowego pszczół

_________________
sprzedam korpusy wielkopolskie i dadant produkcja babik nowe i używane 724227381


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 września 2020, 19:08 - ndz 

Rejestracja: 18 marca 2013, 21:12 - pn
Posty: 1243
Lokalizacja: woj. kujawsko-pomorski
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Apifood ma tylko dwie zalety t.j. jest gotowym pokarmem i można nim karmić w dzień.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 września 2020, 19:58 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8680
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
zdzisławp.,

jeszcze dopisze o tych osypach niskich bo mnie to zawsze tak samo bawi,
pszczoła jeśli ma warunki aby wylecieć i zginąć poza ulem to to zrobi, a wylatują nawet przy mrozie i śniegu, przeszkodą może być zasłonięty wylotek np śniegiem czy lodem, przy dennicach osiatkowanych też niekiedy są zdezorientowane i zamiast wylecieć wylotkiem pchają się dennicą czy do podkarmiaczki jeśli są w daszku korki wentylacyjne i widać osyp, pszczoły to wszystko sprzątają jak mają okazje w trakcie zimy, wyjątkiem są skrajnie słabe pszczoły albo przypadki gdy zimujemy na kilku korpusach a pszczoły moga latać innymi drogami niż wylotem wtedy olewają to co na dennicy,

za oceanem zimują pszczoły w klimatyzowanych halach z pomiarem tempreratury i stężenia CO2 tam faktyczne osypy z pomiędzy palet uli wymiatają łopatami do śniegu a na dennicach są pojedyńcze sztuki,

_________________
sprzedam korpusy wielkopolskie i dadant produkcja babik nowe i używane 724227381


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 53 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: jan56 i 37 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji