FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 27 kwietnia 2024, 00:58 - sob

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 56 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Trutówki
Post: 10 sierpnia 2020, 23:57 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8680
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Hieronim pisze:
kudlaty pisze:
jak masz więcej rodzin niż potrzeba to sobie można wymyślać do woli i szukać pretekstu do ograniczenia ilości,

Rzeczywiście , jak się ma średnią wydajność 100 kg , to można tak postępować , dla mnie likwidacja krainki F1 przezimowanej w odkładzie , oznacza rezygnację z ok. 20 l miodu ,na dodatek , w ciągu całego sezonu nie potrzeba takiej rodziny "wspomagać", ale kto bogatemu zabroni. :thank:


jeszcze żeby to było wszystko takie piękne i takie proste, rodzina czy odkład które przezimowały a stoi w miejscu, nie rozwija się tak jakbym sobie tego życzył wymaga tylko z mojej strony nakładów czasu i pieniędzy, po co mam chodzić koło czegoś co dochodu prawdopodobnie i tak nie przyniesie zaniedbując przy okazji te które są w odpowiedniej kondycji?
nie zasilam jednych rodzin czerwiem od innych jedyne co im moge dać to więcej czasu, w sezonie dodatkowo żegnam się z tymi które sie wyroiły albo chciały wyroić gdy pierwsze podejscie nie poskutkowało, podobnie dzieje sie z awariami z mojej lub nie mojej winy, mam wiele innych nawyków które sobie wypracowałem z czasu gdy na całą obsługę pasieki miałem niecałe dwa dni weckendu, mało kto wierzył że to jest prawdą i ze sie da to ogarnąć biorąc pod uwagę ze nie w każdy weckend jest ładna pogoda i świeci słońce, do tego zaczynałem i byłem ze wszystkim w lesie

_________________
sprzedam korpusy wielkopolskie i dadant produkcja babik nowe i używane 724227381


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Trutówki
Post: 14 sierpnia 2020, 12:40 - pt 

Rejestracja: 30 stycznia 2016, 13:52 - sob
Posty: 100
Lokalizacja: Kurowice woj.łódzkie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Kurowice
trutówki nadal czerwią,czerwiu normalnego jest może kilkadziesiąt komórek,rodzinę z trutówkami lączyłem z normalną rodziną 25 lipca,chyba nic z tej rodziny nie będzie,dziś nawet matki nie widziałem,może już ją skasowały


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Trutówki
Post: 14 sierpnia 2020, 13:37 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 czerwca 2015, 17:35 - pt
Posty: 453
Lokalizacja: Świętokrzyskie - k. Jędrzejowa
Ule na jakich gospodaruję: WLP18
Miejscowość z jakiej piszesz: Siemianowice Śląskie
arnold77 pisze:
trutówki nadal czerwią,czerwiu normalnego jest może kilkadziesiąt komórek,rodzinę z trutówkami lączyłem z normalną rodziną 25 lipca,chyba nic z tej rodziny nie będzie,dziś nawet matki nie widziałem,może już ją skasowały

Jeśli jesteś pewny, że matki niema (zabita) to nie ma na co czekać tylko zabierz cały ul i wysyp pszczoły jakieś 20 m od miejsca gdzie stał ul.
Chyba, że Matka jest (a mimo to nie czerwi- co by dziwne było...) to ja bym się jeszcze zabawił łapiąc matkę i dać jej z innej rodziny jedną ramkę z młodymi pszczołami i odrobiną czerwiu plus ramka z pokarmem i pierzgą. Taki mały odkład. Odkład postawił bym obok ula trutówek i dał ciasto + wodę. Za dwa - trzy dni jak Matka się uspokoi i zacznie nosić jaja - przyjmie w odkładzie to wtedy zabrał bym ul trutówek, przesunął ul odkład z matką w kierunku ula trutówek, a trutówki wysypał 20m od tego miejsca ramki z trutniami do przetopu natomiast te z pokarmem do odkładu. Podobnie gdy bym miał zbędną matkę... Wszystko w ramach nauki oczywiście nie licząc na wielkie efekty bo i tak rodzina trutówek już stracona i powinna być rozgoniona 20 m od pasieki, a ramki do przetopu.
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Trutówki
Post: 14 sierpnia 2020, 18:46 - pt 

Rejestracja: 30 stycznia 2016, 13:52 - sob
Posty: 100
Lokalizacja: Kurowice woj.łódzkie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Kurowice
Będę szukał tej matki jak ją znajdę to zrobie tak jak radzisz Leszek,dzięki za dobry pomysł.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Trutówki
Post: 15 sierpnia 2020, 11:36 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 lutego 2017, 17:00 - wt
Posty: 1113
Ule na jakich gospodaruję: D17
Miejscowość z jakiej piszesz: Sucha Beskidzka
Leszek_B pisze:
manio pisze:
kudlaty pisze:
co roku tak robie i jest to drugi etap selekcji

to jestem drugi co tak robi :) ( ale nie na matkach z opisywanego źródła , Boże broń ) . Te rodziny , które nie spełniły pokładanych nadziei po zimowli , idą w odkłady - to jedyne sensowne działanie. 10 maja to już jasno widać . które odstają i już nie chce dawać im kolejnej szansy bo się nie naprawią do oczekiwanego przeze mnie poziomu.
Nie wymieniam matek w rodzinach produkcyjnych bo jestem leń i nigdy nie mam czasu na takie rzeźbienie w gównie. Robię odkłady i najlepsze idą do zimowli . Stare rodziny ( ze starymi matkami) rozwiązuję. Niczego nie szukam , w niczym nie dłubię. Też nie lubię remontów , wolę zburzyć do podstaw i zbudować od nowa . Nic się nie marnuje , a wiem na czym stoję.

Ja nie mam sentymentów do młodych matek, w tym roku tylko 4 niebieskim łeb ukręciłem. Nie wiem czym to idzie, albo patogen, albo mniejsza zdolność pozyskiwania pyłku. Wymiana dla zasady dobrej dwuletniej matki, jak to mówią "lepsze jest wrogiem dobrego"

_________________
--
Najlepszy czas na zasadzenie drzewa był 20 lat temu. Następny najlepszy czas jest teraz.

https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/2uXs/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Trutówki
Post: 16 sierpnia 2020, 16:37 - ndz 

Rejestracja: 21 grudnia 2016, 16:38 - śr
Posty: 2469
Ule na jakich gospodaruję: wz, 1/2 dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Puławy
Nie ma co się bawić, jeśli za wcześnie się uwolni matkę to czasami niby ją przyjmą, ale jeśli trutówki nadal są aktywne i mają swój czerw to zlikwidują matkę bo ona nawet nie ma tam swojej świty.
Teraz to już po ptokach, rodzina do rozwiązania.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 56 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 36 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji