FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW
http://forum.pasiekaambrozja.pl/

Jaką topiarkę wybrać
http://forum.pasiekaambrozja.pl/viewtopic.php?f=35&t=23656
Strona 1 z 1

Autor:  wienio [ 15 września 2020, 22:02 - wt ]
Tytuł:  Jaką topiarkę wybrać

Witam zamierzam kupić na refundację topiarką na pewno ramkową ale czy woda i palnik czy wytwornica pary która będzie efektywniejsza z mniejszymi stratami wosku.

edytowano tytuł: baru0

Autor:  piejan [ 16 września 2020, 06:10 - śr ]
Tytuł:  Re: Jaką topiaeke wybrać

Żadną z nich, zbyt energochłonne.

Autor:  szymolas [ 16 września 2020, 18:27 - śr ]
Tytuł:  Re: Jaką topiaeke wybrać

http://topiarki.eu/

Autor:  wienio [ 16 września 2020, 21:25 - śr ]
Tytuł:  Re: Jaką topiaeke wybrać

Topiarke słoneczną mam sam robiłem potrzebuję by w tym okresie wytopić ramki wycofane a jest ich sporo.A w jesieni topiarką słoneczna się nie sprawdza.Dlatego pytałem praktyków woda i palnik cze wytwornica pary.Mam też elektryczną z dociskiem ale czas i koszty.Za to topi super i dokładnie.

Autor:  paraglider [ 17 września 2020, 11:43 - czw ]
Tytuł:  Re: Jaką topiaeke wybrać

szymolas pisze:
http://topiarki.eu/

Cena topiarki słonecznej brutto z podatkiem VAT wynosi 2.400,- złoty
Na moją wykonaną samodzielnie , nie wydałem nawet 24 zł . W sezonie letnim mamy tyle słońca , że wytopimy wosk z każdej ilości ramek . Wystarczy je tylko w niej umieścić .

Autor:  emka24 [ 17 września 2020, 13:11 - czw ]
Tytuł:  Re: Jaką topiaeke wybrać

paraglider pisze:
W sezonie letnim mamy tyle słońca , że wytopimy wosk z każdej ilości ramek . Wystarczy je tylko w niej umieścić .

Ciągle czytam takie wskazówki,ale sposób wytapiania plastrów zależy od prowadzonej gospodarki.
Jak ktoś wymienia przez cały sezon po ramce(nie ma wtym nic złego), to może i wytapiać latem.
Z tego co pamiętam to kol.Stantom po sezonie zrzuca całe gniazda na węzę i jednorazowo ma mnóstwo plastrów a słońca nie specjalnie.W mojej pasiece ok połowy sierpnia mam wycofanych ok 1000 plastrów ,słabo też widzę w takim przypadku korzystanie ze słońca.
Z tego co się orientuję to topiarka słoneczna nie została wymyślona obecnie.Jest jedną z najstarszych metod i skoro pszczelarze poszukują innych sposobów np: elektryczny tomer,parowe ,wodne ,to znaczy że potrzebują innych rozwiązań.
A o słonecznej to chyba każdy słyszał.

Autor:  Hieronim [ 17 września 2020, 14:08 - czw ]
Tytuł:  Re: Jaką topiaeke wybrać

wienio pisze:
Topiarke słoneczną mam sam robiłem potrzebuję by w tym okresie wytopić ramki wycofane a jest ich sporo.A w jesieni topiarką słoneczna się nie sprawdza.Dlatego pytałem praktyków woda i palnik cze wytwornica pary.Mam też elektryczną z dociskiem ale czas i koszty.Za to topi super i dokładnie.

Ja używam , pewnie już z 10 lat , topiarkę parową Łysonia , tę większą . Można ją kupić z refundacją . jedyna wadą jest dołączany przy sprzedaży taboret gazowy , jest zwyczajnie za mały i trudno nim zagotować wodę , dlatego kupiłem taborek gazowy o wydajności 9 KW , do tego trzeba mieć dobry gaz , najlepiej samochodowy . Do tego trzeba za stówę dokupić u Łysonia pierścień uszczelniający . Do takiej topiarki wchodzą u mnie 22 ramki wielkopolskie a sam proces wytopu trwa w zależności od jakości ramek i temperatury zewnętrznej , od 30 minut do godziny. Do topiarki postawiam plastykowe wiadro , takie od inwertu , wosk pięknie się klaruje i łatwo z niego wyjąć bryłę wosku.Po zakupie topiarki parowej zrezygnowałem z topiarek słonecznych . Topię plastry wtedy kiedy mi pasuje , wkładam całe ramki i wyjmuję je z nienaruszonymi drutami .

Autor:  emka24 [ 17 września 2020, 15:08 - czw ]
Tytuł:  Re: Jaką topiaeke wybrać

Nie mam powodu nie wierzyć.
Przerabiałem topienie parowe ,niestety zboiny nigdy nie były wolne od wosku ,nie potrafiłem też wyjąć z takiej topiarki czystych ,gotowych do wtapiania węzy ramek.Ramki i druty pokryte były zawsze jakąś ilością wosku.Przy karbowaniu drutów,by je napiąć,karbownik zawsze był zapchany woskiem,a we wtapianej węzie były ciemne smugi w miejscach drutów.Na filmach niemieckich pszczelarzy, ramki z takiego wytopu trafiają do kąpieli w sodzie.Dla mnie to za dużo zabawy.
Zazdroszczę tym,którzy potrafią wyjmować czyste ramki z takiej topiarki-mnie nie wychodziło.

Autor:  Krzyżak [ 17 września 2020, 15:48 - czw ]
Tytuł:  Re: Jaką topiaeke wybrać

emka24, to jak wytapiasz ?

Autor:  emka24 [ 17 września 2020, 16:50 - czw ]
Tytuł:  Re: Jaką topiaeke wybrać

Krzyżak,
Nie wytapiam w żaden oryginalny sposób.Najkrócej -rozgotowuję i wyciskam.
Swego czasu kupiłem ukrainski woskopres kulikowa-to dopiero porażka.Ale został mi po nim baniak z nierdzewki ,wewnętrzny zbiornik z perforowanej blachy i coś na kształt tłoka.Wymontowałem ciągle przepalajacą się grzałkę ,w jej miejsce zamontowałem kawałek rurki plastikowej .Przekombinowany zespół dźwigni służący do tłoczenia zstąpiłem śrubą trapezową z podnośnika do malucha.
Do gotowania służy mi gar 50 litrowy.Jednorazowo wytapiam ok 100 plastrów 1/2 dadanta. Zagotowanie trwa ok 1 godz. i jakieś 20 min na pozostałe czynności.Zboiny wychodzą suchutkie.Wosk trzeba jeszcze raz klarować-filtr jest z worka jutowego.
Podstawowym mankamentem tego sposobu jest konieczność wycinania plastrów i konieczność ponownego sznurowania.
Obrazek


ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek


Obrazek

Tym sposobem w kilka dni załatwiam temat,motylica nie zdąży się zorientować a ja muszę nadążyć z wycinaniem i segregowaniem plastrów.

Autor:  Krzyżak [ 17 września 2020, 17:27 - czw ]
Tytuł:  Re: Jaką topiaeke wybrać

emka24, niestety dużo babraniny. Chyba mniej byś się narobił odparowując i kąpiel w sodzie.

Autor:  emka24 [ 17 września 2020, 18:28 - czw ]
Tytuł:  Re: Jaką topiaeke wybrać

Pisałem,że to nic oryginalnego,ale przerabiałem kilka sposobów i ten mi wystarcza .W tydzień zapominam o starych plastrach.
Praca z woskiem to ogólnie babranina.

Autor:  Hieronim [ 17 września 2020, 18:52 - czw ]
Tytuł:  Re: Jaką topiaeke wybrać

emka24 pisze:
Nie mam powodu nie wierzyć.
Przerabiałem topienie parowe ,niestety zboiny nigdy nie były wolne od wosku ,nie potrafiłem też wyjąć z takiej topiarki czystych ,gotowych do wtapiania węzy ramek.

Nie wiem jaką topiarkę ma kolega , ja piszę o topiarce parowej Łysonia .Czekam , aż rurą odpływową przestanie płynąć wosk , otwieram w rękawicach skórzanych, pokrywę topiarki , cienką listewką oddzielam zboiny od ramki i drutów , ramki odkładam obok a zboiny zostawiam w koszu topiarki . Po wyjęciu ramek , zboiny paruję z pięć minut i następnie wyciskam je w koszu topiarki, stemplem drewnianym . Po każdym topieniu , wyrzucam zboiny z kosza . Tak wyciśnięte zboiny nie brylą się i trudno je zapalić , czyli , moim zdaniem , wosku w nich jest niewiele . Miałem zamiar zrobić tłocznię do zboin , ale wiązałoby się to znowu z bałaganem , dlatego zrezygnowałem , bo ilość odzyskanego wosku zapewne byłaby niewiele a brudnej pracy , co niemiara a tam mamy czystą pracę bez wysiłku.Warunkiem powodzenia , moim zdaniem , jest dobry , wydajny taboret gazowy , bo przy małej wydajności pary , topienie w takich parownicach , nie wychodzi.

Autor:  henry650 [ 20 września 2020, 15:58 - ndz ]
Tytuł:  Re: Jaką topiarkę wybrać

Przerabiałem wyciskanie wosku i teraz jak spróbowałem topiarką parowa to innej niechce A zboiny suchsze niż z wyciskania.

Strona 1 z 1 Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/