FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 24 kwietnia 2024, 23:12 - śr

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 86 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
Post: 14 stycznia 2021, 00:29 - czw 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6443
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
sylwek pisze:
Paczka z Zielonego Parasola dzisiaj do mnie dotarła.

Ja też dostałem ,miodzik super ;) . Muszę im podziękować .

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 stycznia 2021, 11:40 - sob 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6443
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Cytuj:
O wosku… naukowo
Piotr Skorupa, Opublikowano: 15-01-2021 12:26

Webinarium

„Co pszczelarz o zafałszowaniach wosku wiedzieć powinien, nawet jeśli nie wie o co zapytać”

Piątek, 29 stycznia 2021r. o godz. 18.00

Wydarzenie odbędzie się on-line. Link do wydarzenia pojawi się tutaj w terminie późniejszym.



Agenda:

„Wpływ zafałszowań wosku pszczelego na rozwój osobniczy pszczoły miodnej” – mgr inż. Magdalena Chęć, Wydział Biologii i Biotechnologii UMCS
„Skutki zafałszowań wosku w praktyce pszczelarskiej” – dr hab. Krzysztof Olszewski, profesor uczelni UP w Lublinie
„WAXO – innowacyjny analizator wosku” – dr hab. Mariusz Gagoś, Wydział Biologii i Biotechnologii UMCS, dr Jan Wawryszczuk, dr Marek Pietrow, Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS
„Możliwości komercyjnego wykorzystania WAXO” – Anna Grzegorczyk, Dyrektor Centrum Transferu Wiedzy i Technologii UMCS
Dyskusja połączona z odpowiedzią na pytania zadane przez uczestników podczas trwania webinarium



Moderuje: Piotr Skorupa, Prezes Stowarzyszenia Pszczelarzy Polskich „Polanka”

Organizatorzy: Stowarzyszenie Pszczelarzy Polskich „Polanka”, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

Udział w wydarzeniu jest nieodpłatny! Prosimy o powiadomienie jak największej liczby chętnych.


Myślę że oprócz reklamy Woskomatu ,będzie co posłuchać.
Temat na czasie , dobrze by było mieć wiedzę na temat zafałszowań i ich wpływu na rodzinę pszczelą ..
Jak pojawi się link to wkleję.

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 stycznia 2021, 19:18 - śr 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6443
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Na kanale YouTube Polanki 29.01.2021 godz 18. wykład prof. o woskomacie , zafałszowaniach wosku i wpływu tych zafałszowań na rozwój rodziny pszcelej.

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 stycznia 2021, 10:08 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 października 2007, 21:55 - ndz
Posty: 83
Lokalizacja: Kościerzyna
Warto tu sprawdzić w dniu emisji.
https://www.youtube.com/channel/UCJa2Ia ... A/featured

_________________
Pozdrawiam serdecznie.
Mariusz
maniek_mb


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 stycznia 2021, 18:57 - pt 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6443
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
maniek_mb pisze:
Warto tu sprawdzić w dniu emisji.
https://www.youtube.com/channel/UCJa2Ia ... A/featured

Za 5 minut

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 stycznia 2021, 22:21 - pt 

Rejestracja: 18 stycznia 2017, 12:19 - śr
Posty: 809
Lokalizacja: Kostarowce/Sanok
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Kostarowce
Super szkolenie oglądałem. Oglądałem z zapartym tchem. Dobrze że będzie cały czas dostępne.

_________________
gendzi@interia.pl
Pozdrawiam Tomek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 stycznia 2021, 23:02 - pt 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6443
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Teraz jest lekka podstawa do dyskusji o zafałszowaniach i
wpływie na rodzinę pszczelą tychże .
Od 17min. szczególnie polecam. To każdy powinien obejrzeć

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 stycznia 2021, 23:33 - pt 

Rejestracja: 18 stycznia 2017, 12:19 - śr
Posty: 809
Lokalizacja: Kostarowce/Sanok
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Kostarowce
baru0, Cała konferencja jest fajna ale tak jak piszesz od 17 minuty otwiera oczy. Nie jeden z nas miał czerw rozstrzelony... Nie jednemu z nas ramki "pojechały" lub komórki lekko zrobiły się owalne, a matka już je omijała.

_________________
gendzi@interia.pl
Pozdrawiam Tomek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 stycznia 2021, 22:36 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 czerwca 2015, 17:35 - pt
Posty: 452
Lokalizacja: Świętokrzyskie - k. Jędrzejowa
Ule na jakich gospodaruję: WLP18
Miejscowość z jakiej piszesz: Siemianowice Śląskie
No i niema? Chciałem tylko potwierdzić to co było 2019 roku na szkoleniu o wosku i nie umiem znaleźć... :cry:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 stycznia 2021, 23:04 - sob 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6443
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Leszek_B,
Nie wiem dlaczego, dziś usunęli .Być może coś poprawiają bo jak patrzyłem dziś to został czat a nie powinien .Popatrz jutro ,warto.

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 stycznia 2021, 23:10 - sob 

Rejestracja: 18 stycznia 2017, 12:19 - śr
Posty: 809
Lokalizacja: Kostarowce/Sanok
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Kostarowce
Leszek_B, Film został usunięty i to niedawno, jeszcze w południe byl. Może po edycji powrotem się pokaże. W porównaniu z poprzednim wykładem zbadano wpływ nie tylko na czerw ale również na pszczoły. Naprawdę nie napawa to wszystko optymizmem. Trzeba robić samemu węzę z odsklepin i dzikiej zabudowy

_________________
gendzi@interia.pl
Pozdrawiam Tomek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 stycznia 2021, 23:18 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 czerwca 2015, 17:35 - pt
Posty: 452
Lokalizacja: Świętokrzyskie - k. Jędrzejowa
Ule na jakich gospodaruję: WLP18
Miejscowość z jakiej piszesz: Siemianowice Śląskie
tomaszgenda pisze:
Leszek_B, Film został usunięty i to niedawno, jeszcze w południe byl. Może po edycji powrotem się pokaże. W porównaniu z poprzednim wykładem zbadano wpływ nie tylko na czerw ale również na pszczoły. Naprawdę nie napawa to wszystko optymizmem. Trzeba robić samemu węzę z odsklepin i dzikiej zabudowy

W 2019 r. już do mnie to dotarło po szkoleniu i problemach z węzą kupioną... i mam walce grawerowane, gładkie i autoklaw. Właśnie skończyłem robienie węzy i się suszy...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 stycznia 2021, 08:50 - ndz 

Rejestracja: 18 września 2016, 19:02 - ndz
Posty: 1737
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski 10
Miejscowość z jakiej piszesz: podkarpacie
a kogo polecacie żeby mi zrobił węze z mojego wosku?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 stycznia 2021, 09:49 - ndz 

Rejestracja: 18 stycznia 2017, 12:19 - śr
Posty: 809
Lokalizacja: Kostarowce/Sanok
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Kostarowce
Już wystawili powrotem film z konferencji

https://youtu.be/PAyVpOW2pxE

_________________
gendzi@interia.pl
Pozdrawiam Tomek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 stycznia 2021, 16:18 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 grudnia 2007, 20:19 - pn
Posty: 256
Lokalizacja: Lubelskie
Ciekawe wykłady :pl: ja plastry topie te co powstały z kupnej węzy https://www.youtube.com/watch?v=8NaUMN6 ... e=youtu.be na świeczki sie nadaje. A z odsklepin robie sobie sam węze


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 stycznia 2021, 16:48 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 czerwca 2015, 17:35 - pt
Posty: 452
Lokalizacja: Świętokrzyskie - k. Jędrzejowa
Ule na jakich gospodaruję: WLP18
Miejscowość z jakiej piszesz: Siemianowice Śląskie
ruki123 pisze:
Ciekawe wykłady :pl: ja plastry topie te co powstały z kupnej węzy https://www.youtube.com/watch?v=8NaUMN6 ... e=youtu.be na świeczki sie nadaje. A z odsklepin robie sobie sam węze

Jeśli wystarczy odsklepin na własne potrzeby produkcji węzy to doskonale. Natomiast wg mnie nadgorliwość jest... Wytopiłem moje ramki przeczerwione (topienie w wodzie), klarowałem 3 razy + Autoklaw + rozlanie na tacki i walcowanie (walce gładkie + grawerowane). Efekt doskonały i moje pszczoły były zadowolone w sezonie. Dlatego kontynuuję proces izolacji pasieki od zewnętrznych dostawców....


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 lutego 2021, 02:34 - pt 

Rejestracja: 20 grudnia 2013, 14:34 - pt
Posty: 337
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: podkarpacie, małopol
tomaszgenda pisze:
Już wystawili powrotem film z konferencji

https://youtu.be/PAyVpOW2pxE

tak wstawili ale wygląda na to że jest to wersja okrojona. Przykład 15:35 min wykładu ostre cięcie meritum sprawy. Może ktoś podać ile trwała konferencja aby sprawdzić zakres skrócenia?
Na wstępie zaznaczę że moja dalsza wypowiedź nie ma na celu deprecjacji przeprowadzonych badań.
Ponieważ z braku czasu wcześniej dopiero zacząłem zapoznawać się z wykładem, ponadto muszę to etapować zapoznałem się z treścią pierwszego wykładu tj. prezentacji Pani mgr inż. Magdaleny Chęć. Nasunęło mi się kilka wniosków na którymi można by się było pochylić. Możliwe, że w tej właśnie okrojonej części prezentacji padły odpowiedzi na moje pytania, więc prosiłbym o informację.
Pani Magdalena w prezentacji mówi że wosk może być zafałszowany różnymi substancjami - 13:10 min filmu (ozokeryt, cerezyna, żywica, kalafonia, łój bydlęcy). Wskazuje również, że sednem jej badań jest parafina i stearyna - 14:10min.
Następnie o tym, że przed rozpoczęciem badań sprawdzili wosk na zawartość stearyny i parafiny 15:05 - co sugeruje że nie badali na pozostałe zanieczyszczenia. W związku z tym wg mnie jakiś wosk (bo nie możemy mieć pewności że jest to czysty wosk pszczeli) zafałszowali parafiną i stearyną.
Odpowiedź na pytania z 17:04 i 23:30min dotyczy tylko stearyny i parafiny, co by potwierdzało brak zainteresowania pozostałymi zafałszowaniami (lub trudność ich usunięcia).
Ciekawi mnie dlaczego nie ma nigdzie w tym wykładzie stwierdzenia, że badali ten wosk metodą biochemiczną (tak jak o tym zostało wspomniane w 19:59min) i jest to czysty wosk pszczeli bez żadnych dodatków.
Dlaczego w metodyce badania nie postarali się na pozyskanie własnego wosku, na zasadzie obiegu zamkniętego zaczynając od gospodarki bezwęzowej - bo że nie badali wosku dziewiczego to zostało stwierdzone.
Czy dodając parafinę i/lub stearynę do wosku pszczelego z dodatkami (ozokeryt, cerezyna, żywica, kalafonia, łój bydlęcy) nie potęgujemy szkodliwości tych substancji?
Czy dodając parafinę i/lub stearynę do wosku pszczelego bez dodatków (ozokeryt, cerezyna, żywica, kalafonia, łój bydlęcy) badania zaprezentowane przez Panią Magdalenę się potwierdzą?
Mam nadzieję że moje pytania w taki czy inny sposób zostaną wyjaśnione a ich meritum zostanie obalone poprzez doprecyzowanie wypowiedzi przez prelegenta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 lutego 2021, 11:25 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 października 2007, 21:55 - ndz
Posty: 83
Lokalizacja: Kościerzyna
W kwestiach poruszanych przez kolegę w poście przedstawiony został problem domieszek w wosku innych substancji niż tam się powinny znajdować. Dla celów doświadczalnych przeprowadzono badania na wpływ dwóch związków. Parafiny i cerezyny i na tym filmie dokładnie widać jaki wywołują wpływ na czerwienie i rozwój rodzin pszczelich. Dodatkowo było tam poruszane dodatkowo wiele innych czynników które mają wpływ na jakość węzy. Największym obnażonym problem było to że nikt nie kontroluje obrotu węzy i nie bada jej z żadnymi normami. Być może w przyszłości wynalazek Waxo pozwoli na szybkie sprawdzanie dostarczanych ilości wosku i jako pszczelarze będziemy mieli szybką informacje zwrotną jaki mamy wosk.
W webinarium było poruszane dużo rzeczy nie sposób ich przekazać tak w skrócie. Osób biorących było ponad 200 i różne rzeczy przewijały się na czacie podczas webinarium. Wniosek jaki wysunąłem z webinarium to że nie ma już czystego wosku w obiegu tylko z dodatkami. Często celowo wprowadzanymi przez pszczelarzy dla chęci zysku



sylwek pisze:
tomaszgenda pisze:
Już wystawili powrotem film z konferencji

https://youtu.be/PAyVpOW2pxE

tak wstawili ale wygląda na to że jest to wersja okrojona. Przykład 15:35 min wykładu ostre cięcie meritum sprawy. Może ktoś podać ile trwała konferencja aby sprawdzić zakres skrócenia?
Na wstępie zaznaczę że moja dalsza wypowiedź nie ma na celu deprecjacji przeprowadzonych badań.
Ponieważ z braku czasu wcześniej dopiero zacząłem zapoznawać się z wykładem, ponadto muszę to etapować zapoznałem się z treścią pierwszego wykładu tj. prezentacji Pani mgr inż. Magdaleny Chęć. Nasunęło mi się kilka wniosków na którymi można by się było pochylić. Możliwe, że w tej właśnie okrojonej części prezentacji padły odpowiedzi na moje pytania, więc prosiłbym o informację.
Pani Magdalena w prezentacji mówi że wosk może być zafałszowany różnymi substancjami - 13:10 min filmu (ozokeryt, cerezyna, żywica, kalafonia, łój bydlęcy). Wskazuje również, że sednem jej badań jest parafina i stearyna - 14:10min.
Następnie o tym, że przed rozpoczęciem badań sprawdzili wosk na zawartość stearyny i parafiny 15:05 - co sugeruje że nie badali na pozostałe zanieczyszczenia. W związku z tym wg mnie jakiś wosk (bo nie możemy mieć pewności że jest to czysty wosk pszczeli) zafałszowali parafiną i stearyną.
Odpowiedź na pytania z 17:04 i 23:30min dotyczy tylko stearyny i parafiny, co by potwierdzało brak zainteresowania pozostałymi zafałszowaniami (lub trudność ich usunięcia).
Ciekawi mnie dlaczego nie ma nigdzie w tym wykładzie stwierdzenia, że badali ten wosk metodą biochemiczną (tak jak o tym zostało wspomniane w 19:59min) i jest to czysty wosk pszczeli bez żadnych dodatków.
Dlaczego w metodyce badania nie postarali się na pozyskanie własnego wosku, na zasadzie obiegu zamkniętego zaczynając od gospodarki bezwęzowej - bo że nie badali wosku dziewiczego to zostało stwierdzone.
Czy dodając parafinę i/lub stearynę do wosku pszczelego z dodatkami (ozokeryt, cerezyna, żywica, kalafonia, łój bydlęcy) nie potęgujemy szkodliwości tych substancji?
Czy dodając parafinę i/lub stearynę do wosku pszczelego bez dodatków (ozokeryt, cerezyna, żywica, kalafonia, łój bydlęcy) badania zaprezentowane przez Panią Magdalenę się potwierdzą?
Mam nadzieję że moje pytania w taki czy inny sposób zostaną wyjaśnione a ich meritum zostanie obalone poprzez doprecyzowanie wypowiedzi przez prelegenta.

_________________
Pozdrawiam serdecznie.
Mariusz
maniek_mb


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 lutego 2021, 21:15 - pt 
Nowo zarejestrowani użytkownicy

Rejestracja: 03 lutego 2021, 18:56 - śr
Posty: 16
Ule na jakich gospodaruję: zwykly
Miejscowość z jakiej piszesz: Ciemne
czesc
Czesc to moj pierwszy post pod tym nikem jestem zablokowany i nie kazdy zdazy ten post przeczytac (zablokowany przez kawal o Zebie Mlecznym)
Krutko Orginalna weza po latach jasnieje to prawda w niczym to nie przeszkadza..
Ja dodaje do wezy przy jej gotowaniu juz od 1994 roku wazny skladnik.
Jest to Reines Rhabarber-Pulver Gold.z Tybetu.Zapiszcie dawkowanie.
Na 40 kilo wosku 50gram proszku.zakupic mozna ten proszek wszedzie.W sklepach drogeri i w internecie.Proszek z rabarbaru z chin do farbowania wlosow na zloty kolor
poz darek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 lutego 2021, 21:20 - pt 

Rejestracja: 24 sierpnia 2011, 23:35 - śr
Posty: 4140
Lokalizacja: Ełk
Ule na jakich gospodaruję: 1/2D
To jeszcze raz napisz ten kawał o zębie bo musiał być fajny skoro aż tak się nie podobał moderacji ,że takiego zasłużonego forumowicza jak zwykle anonimowo zbanowali. Car się w grobie przewraca :haha: :pala:

....

a już znalazłem .Głupi dowcip i słusznie Cię zbanowali, ale chyba musieli wcześniej postraszyć ,że tak zrobią . Bo nawet za głupie dowcipy nie wyrzucają , ajak piętnuje totalną opozycję , kwasa czy tuska to i medal dadzą , albo funkcyjnym zrobią.
Sam sobie jesteś winienm, dowcipy tylko po linii przechodzą .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 lutego 2021, 21:34 - pt 
Nowo zarejestrowani użytkownicy

Rejestracja: 03 lutego 2021, 18:56 - śr
Posty: 16
Ule na jakich gospodaruję: zwykly
Miejscowość z jakiej piszesz: Ciemne
Czesc
Super szkolenie.


poz.d


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 lutego 2021, 21:48 - pt 
Nowo zarejestrowani użytkownicy

Rejestracja: 03 lutego 2021, 18:56 - śr
Posty: 16
Ule na jakich gospodaruję: zwykly
Miejscowość z jakiej piszesz: Ciemne
Czesc
hodowla na korpusach 11 ramkowych takie mam., na dzikiej wezie.. rojke, lub odklad .
Wstawiam 10 ramek pustych bez wezy ale z drutem ,,w srodku 1 ramka z czerwiem Wpuszczam towarzystwo gdy juz odbuduja od srodka ramki, na lewo 2 na prawo2 ..wyciagam te srodkowa pryskam varroze i jest sa 100%na dzikiej ..na gore przychodzi w nastepnym roku miodnia z normalnymi ramki z weza.Nie wklejam paskow by im kierunek podac.poz d


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 lutego 2021, 22:05 - pt 

Rejestracja: 24 sierpnia 2011, 23:35 - śr
Posty: 4140
Lokalizacja: Ełk
Ule na jakich gospodaruję: 1/2D
darius 4257 pisze:
Wstawiam 10 ramek pustych bez wezy ale z drutem

i budują wtedy w ramkach ? Nie próbują robić bałaganu w poprzek ramek? Drut je zachęca do prawidłowej zabudowy bez paska węzy ? Ile procentowo komórek trutowych ?
Widziałem kiedyś taki eksperyment , ale bez drutów i pszczoły zrobiły młyn , a nie gniazdo.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 lutego 2021, 23:48 - pt 
Nowo zarejestrowani użytkownicy

Rejestracja: 03 lutego 2021, 18:56 - śr
Posty: 16
Ule na jakich gospodaruję: zwykly
Miejscowość z jakiej piszesz: Ciemne
Czesc
przeciwnosci by tak n ie robic to:
Sa pewne zasady stara ramka w srodku .(zakarmic 5 do20l ..1:1)
Drut musi byc,najlepiej pofalowac go.
po wyciagnieciu starej ramki przesunac te 4 do siebie.beda one juz zaczerwione.
Ramki nie beda mialy 100% prostej odbudowy (bedzie sciezka pijaka ale miesci sie to pod 1 gorna listewka wystarczy to,,to by je wyciagac od prawej strony lub od lewej.Trzeba je wyciagac ostroznie i wto samo miejsce wstawiac.Gdyby wtopic pasek pod gorna listewka to bedzie gorna czesc prosta.To jest taka gospodarka bez zagladania do gniazda i 3 lata miodnie wstawiac wszystko na dziko.
ale jezeli ktos ma do 50 rodzin i dosc czasu to moze pasek wkleic matke ogladac 1 raz na 9 dni ,patrzec jak czerwi.Grzebac w rodni.
Sprzedalem raz 10 rodzin na 11 ramkach .po 3 latach lub 4 nie pamietam
odkupilem wlasne pszczoly od tego samego goscia o polowe taniej.
3lata nie zagladal w ul czyli w gniazdo .Jak ja mu sprzedalem to ramki mialy juz tez okolo 3 lat.Co roku mial piekne zbiory wieksze od pszczelarzy ktorzy dbali o gniazdo i pilnowali rojki.On nie robil nic procz wirowania miodu.
Gdy je odkupilem sam w to do dzis nie wierze ..ukladam ramki w systemie
tak jak mu ulozylem ,tak bylo nie ruszczane.Weza w srodku ramek byla czarna jak asfalt.Pszczoly troszke mniejsze ale ilosc ich byla duza.
Nastepnie co zauwazylem zrobily sie agresywne.
I z tym moim sposobem juz probowalem i jest dobrze.Miod jest jak nalezy a co sie w gniezdzie dzieje mnie nie obchodzi czy glodne czuje po wadze ula.
Mam 3 miejsca z pszczolami ..1-no jest super zadbane wzorowe 2-gie doswiadczalne elgon prymorski i inne. 3-cie to takie do ktorego wchodze po miod i tylko okradam je z miodu nic nie dajac w zamian nawet wezy do gniazda nie dam.
poz d


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 lutego 2021, 11:30 - sob 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6443
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Teraz.
https://www.youtube.com/watch?v=eS3mKCytU7E

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 lutego 2021, 12:27 - sob 

Rejestracja: 12 stycznia 2013, 14:28 - sob
Posty: 624
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
spóźniłem się :placz:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 lutego 2021, 15:15 - sob 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6443
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Leci dalej ;) .
https://www.youtube.com/watch?v=eS3mKCytU7E

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 lutego 2021, 00:31 - pn 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3961
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
Pajej pisze:
a kogo polecacie żeby mi zrobił węze z mojego wosku?

stantom20


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 lutego 2021, 11:01 - wt 
Nowo zarejestrowani użytkownicy

Rejestracja: 03 lutego 2021, 18:56 - śr
Posty: 16
Ule na jakich gospodaruję: zwykly
Miejscowość z jakiej piszesz: Ciemne
Czesc
Ja polecam ci tego co cie nie oszuka.
:haha:
Najlepiej z rodziny.
bo na rodzinie sie najlepiej zarabia -takie to jest stare przyslowie.
Ja zawsze mowie.....
Jak ktos chce odemnie pieniadze pozyczyc
Chetnie pozycze Ci ale jestes moim najlepszym przyjacielem
a ja nie chce stracic przyjaciela.
Nie zalamuj sie ,w totolotka tez ludzie wygrywaja
ale tylko ci co graja.
Najlepszym testem stwierdzic czy cie nie oszukali i czy to twoj wosk przyszedl spowrotem
rostop 60 stopni jedna sciane wezy wrzuc zolta swieczke o takiej samej wadze zakupiona w sklepie
pomieszaj podgrzej wylej to i co sie stanie :haha: nic sie nie stanie nie rospoznasz no kolor bedzie jeszcze lepszy zolciutki.I to jest 1 krok do biznesu.poz d
juz widze reklame sprzedam weze koloru czerwonego..ciekawe czy by schodzila .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 lutego 2021, 17:53 - śr 

Rejestracja: 18 stycznia 2017, 12:19 - śr
Posty: 809
Lokalizacja: Kostarowce/Sanok
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Kostarowce
W sobotę 20.02.2021 są 2 szkolenia
Pierwsze od 11 do 13 za darmo bezpośrednio na Youtube organizowane przez Związek Pszczelarski "Sekrety produktów pszczelich i apiterapii" bezpośredni link:
https://youtu.be/XitpjbA0E1M



Bardzo ciekawie zapowiada się drugie szkolenie Łysonia. 20.02.2021 Sobota 14:45 dr hab. Paweł Chorbiński "Aktualne wyzwania w żywieniu pszczół-fakty, które musisz znać"  Bartłomiej Koniarski "Pokarmy – co aktualnie mamy w ofercie ?" Phd Dr. Daniel Cristian Popovic "Znaczenie żywienia uzupełniającego w pszczelarstwie" Trzeba się zarejestrować na: 
https://lyson.com.pl/blog/aktualnosci/b ... gn=default

_________________
gendzi@interia.pl
Pozdrawiam Tomek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 lutego 2021, 22:58 - śr 

Rejestracja: 14 czerwca 2016, 08:15 - wt
Posty: 845
Ule na jakich gospodaruję: dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Białystok
Te szkolenia to takie reklamy lekarstw na niespokojne nogi i zestresowane jelita. Jak udało się wmówić ludziom, że potrzebują codziennie 3 gramy specjalnej żywności to czemu nie zacząć wmawiać, że pszczoły tak samo.
Mam znajomego pszczelarza na 4 ulach. Wszystkie odżywki, pre, pro, pri itd. Straty zimowe średnio 75% rok w rok. Jak mu mówię, że u mnie sam cukier do ula i wszystko żyje, to nie może uwierzyć i wypytuje o mój tajny składnik, no bo przecież jak to tak, że pszczoły najedzą się tego co nazbierają i będą zdrowe?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 kwietnia 2021, 11:17 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 grudnia 2020, 14:18 - czw
Posty: 545
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowskiej
Miejscowość z jakiej piszesz: Gliwice
Uprzejmie donoszę:

Webinaria u Łysonia - 18.04.2021

Program wykładów:

Niedziela 18 kwietnia 2021

15:40 - Rozpoczęcie
16:00 - Przemysław Szeliga - "Przygotowanie do pierwszych pożytków"
17:00 - dr Peter Kozmus - „Globalny pogląd na kwestie związane z pszczelarstwem”
17:30 - Rozmowa dnia "dr Peter Kozmus - Tomasz Łysoń"
18:00 - dr hab. Małgorzata Bieńkowska - "Poddawanie matek pszczelich - praktyczne wskazówki dla pszczelarzy"
19:00 - Przemysław Szeliga - "Jak rozładować nastój rojowy"

Zapisy:

https://lyson.com.pl/content/311-ogladaj-webinaria

_________________
przywiało.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 lutego 2022, 08:19 - wt 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6443
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
W sobotę 22.02. kumulacja ;)

ODR Buguchwała organizuje w lutym szkolenie dla pszczelarzy.
Zainteresowani muszą podać adres mailowy, na który otrzymają link do szkolenia.
Wykład online: „Rola dobrostanu pszczół we współczesnej gospodarce pasiecznej”
Wykład poprowadzi: dr. Krzysztof Olszewski
Termin: 26 lutego 2022 roku od 17:00, czas trwania 2 godziny
Możliwość przesłania zgłoszenia smsem.
Prosimy podawać: imię, nazwisko i adres mailowy.
Kontakt: andrzej.boratyn@podrb.pl
https://www.rkp.rzeszow.pl/


https://lyson.com.pl/content/323-bezplatne-wyklady-pszczelarskie-online-26-luty-2022?smclient=e32c6846-c9c0-4c37-a46e-80ba2f878372&utm_source=salesmanago&utm_medium=email&utm_campaign=mailing_11_02_2022

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 grudnia 2022, 19:52 - wt 

Rejestracja: 18 stycznia 2017, 12:19 - śr
Posty: 809
Lokalizacja: Kostarowce/Sanok
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Kostarowce
16-17 grudnia odbędzie się V konferencja zielony parasol w Rzeszowie jak i równiez on-line
Szczegóły na zielony-parasol.pl

https://zielony-parasol.pl/v-konferencj ... i-lesnikow

_________________
gendzi@interia.pl
Pozdrawiam Tomek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 grudnia 2022, 19:08 - pt 

Rejestracja: 12 stycznia 2013, 14:28 - sob
Posty: 624
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Czy ktoś z forumowiczów mógłby udostępnić - wskazać gdzie można obejrzeć dzisiejszą konferencje Zielony Parasol. Nie uczestniczyłem musiałem jechać do lekarza. Siła wyższa.
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 grudnia 2022, 19:35 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 listopada 2009, 02:01 - czw
Posty: 3699
Lokalizacja: mad górną Mierzawą
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D
I DZIEŃ KONFERENCJI - 16.12.2022r. - start

_________________
Pozdrawiam, dziadek Józef


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 86 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 47 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji