FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 19 kwietnia 2024, 13:00 - pt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 217 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna
Autor Wiadomość
Post: 02 lutego 2021, 17:36 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 grudnia 2020, 14:18 - czw
Posty: 545
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowskiej
Miejscowość z jakiej piszesz: Gliwice
kudlaty pisze:
problemem jest też losowa jakość matek reprodukcyjnych nie mówiąc o powtarzalności cech w kolejnych latach
słusznie pszczoły nie konie, nie można winić jedynie Hodowców z "materiału powierzonego". Tu raczej nie poradzimy, kłania się biologia owadów i uniwersytecka dyskusja na ile możliwe jest określenie ściślej tego co nazywamy pszczołą X linii Y a pszczołą X linii Z, a następnie trzymanie tych ram.

kudlaty pisze:
kupiłem 2 matki rep i były koloru brązowego, zamówiłem dwa sezony później tą samą linie i były już zółte
w tym wypadku to ewidentny wałek.... cóż... nie chcę wypowiadać się i wchodzić w kwestie sztucznego unasiennienie bo dostane zaraz po głowie :pala:

_________________
przywiało.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 lutego 2021, 17:45 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8668
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
licho pisze:
kudlaty pisze:
kupiłem 2 matki rep i były koloru brązowego, zamówiłem dwa sezony później tą samą linie i były już zółte
w tym wypadku to ewidentny wałek.... cóż... nie chcę wypowiadać się i wchodzić w kwestie sztucznego unasiennienie bo dostane zaraz po głowie


żaden wałek tylko praca hodowlana, wiele razy kupiłem coś i byłem zadowolony, kupiłem znowu tą samą linie i zachwyt minął

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 lutego 2021, 17:52 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 grudnia 2020, 14:18 - czw
Posty: 545
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowskiej
Miejscowość z jakiej piszesz: Gliwice
kudlaty pisze:
żaden wałek tylko praca hodowlana, wiele razy kupiłem coś i byłem zadowolony, kupiłem znowu tą samą linie i zachwyt minął
nie rozumiem.

Ta sam linia, chyba tylko z nazwy.

Czy prace hodowlane powinny dążyć do zmiany cech linii czy do jej zachowania w obrębie danej linii? Jeżeli nastąpi celowa hodowlana poprawa określonych cech użytkowy, czy nie mówi się o nowej wersji tej linii, takie przykładowe 1.1... do 1.2 max. 1.3 lecz nie 2.0. kudlaty, popraw mnie proszę.

_________________
przywiało.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 lutego 2021, 17:57 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8668
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
licho pisze:
kudlaty pisze:
żaden wałek tylko praca hodowlana, wiele razy kupiłem coś i byłem zadowolony, kupiłem znowu tą samą linie i zachwyt minął
nie rozumiem.

Ta sam linia, chyba tylko z nazwy.

Czy prace hodowlane powinny dążyć do zmiany cech linii czy do jej zachowania w obrębie danej linii? Jeżeli nastąpi celowa hodowlana poprawa określonych cech użytkowy, czy nie mówi się o nowej wersji tej linii, takie przykładowe 1.1... do 1.2 max. 1.3 lecz nie 2.0. kudlaty, popraw mnie proszę.


kolor jest mało istotny ważne co w ulach, nazwa to tylko nazwa nic więcej, podobnie ma się ze sklenarami itp, twórcy już dawno pochowani, pszczoła inna niż w tamtych czasach a tylko nazwa pozostała

podobne opowiesci sa u hodowców gołębi pocztowych cudowne szczepy itp a gołębie jednego gościa który ma kilkanaście sztuk w gołębniku posiada cała europa, to jest dopiero fenomen :roll:

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 lutego 2021, 18:00 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 grudnia 2020, 14:18 - czw
Posty: 545
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowskiej
Miejscowość z jakiej piszesz: Gliwice
kudlaty pisze:
kolor jest mało istotny ważne co w ulach, nazwa to tylko nazwa nic więcej, podobnie ma się ze sklenarami itp, twórcy już dawno pochowani, pszczoła inna niż w tamtych czasach a tylko nazwa pozostała

podobne opowiesci sa u hodowców gołębi pocztowych cudowne szczepy itp a gołębie jednego gościa który ma kilkanaście sztuk w gołębniku posiada cała europa, to jest dopiero fenomen


Dziękuje kudlaty, czyli jak urodzi mi się czarny syn, to mam się nie przejmować? :mrgreen:

_________________
przywiało.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 lutego 2021, 19:45 - wt 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3960
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
licho pisze:

Hieronim, zależy jakie masz te pożytki, kiedy występują i jakie trutnie mają sąsiedzi. Uważam, że szalenie ważne jest nie tylko jakie linie, ale też od kogo te linie.

U mnie pożytki takie sobie , dlatego muszę pilnować , aby w ulach były pszczoły , co potrafią wykorzystać te kilkudniowe , większe przybytki nektaru a w okresach bezpożytkowych , nie wpadać zaraz w głód. Najbardziej nadziałem się na BFach , nie wiem do kogo ta pszczoła a miałem je z bardzo dobrych źródeł , nie to co niektórzy, w celach marketingowych, nazywają to , co sprzedają, BFami. Najbardziej wkurzało mnie to , że musiałem je dokarmiać w czerwcu , stojące obok krainki , mając zostawiony żelazny zapas , nie potrzebowały takich operacji . W zasadzie sprowadzam tylko matki reprodukcyjne a matki użytkowe sam hoduję .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 lutego 2021, 20:45 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 grudnia 2020, 14:18 - czw
Posty: 545
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowskiej
Miejscowość z jakiej piszesz: Gliwice
Hieronim pisze:
U mnie pożytki takie sobie
, a jak z pyłkiem?

Hieronim pisze:
Najbardziej nadziałem się na BFach , nie wiem do kogo ta pszczoła a miałem je z bardzo dobrych źródeł , nie to co niektórzy, w celach marketingowych, nazywają to , co sprzedają, BFami. Najbardziej wkurzało mnie to , że musiałem je dokarmiać w czerwcu , stojące obok krainki , mając zostawiony żelazny zapas , nie potrzebowały takich operacji .
, przerabiałem z tatą dosłownie to samo. Cieszy mnie, jak mam podobne obserwację co inni mimo odmiennego terenu. Czasami jak się czyta opinie kusi, aby się ponownie sprawdzić - a to zupełnie niepotrzebne.

Również, nie jest to pszczoła na moje warunki, wymaga większego zakarmienia i potrafi pokazać swoje, lecz (wydaje mi się, że) na następujących po sobie pożytkach towarowych. Do tego ich trutnie są bardzo jurne... doprowadzają do otrzymania hybryd z krainką, które z naszych obserwacji zatracają miodność lecz nie ograniczają czerwienia w okresach bezpożytkowych i wymagają w nich zakarmienia w tym również większego zakarmiania na zimę inaczej styczeń wygląda krucho.

W najbliższej okolicy, nikt nie ma BF i też ich nie będę wprowadzał. Dzięki temu też pszczoły mam równe w pokroju. Mimo to, w sezonie rzadko lecz jednak potrafi się trafić "złoty kawaler" w ulu.

_________________
przywiało.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 lutego 2021, 11:38 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2289
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
Pajej pisze:
kiedys pisałeś że na pasiece jestes tylko w weekendy, jak ogarniach hodowle matek, bo mi jakos kalendarz sie nie zgrywa?


a się pięknie zgrywało jak się pracowało zdalnie w zeszłym sezonie kończąc w tyg o 15:30 dzięki czemu w tyg tez można było nadrobić cała resztę a weekendy były typowo od hodowli + pon na wysyłkę do południa w ramach przerwy lunchowej + założenie nowej hodowli pod wieczór po pracy :) - matki wygryzały się w ND - na pon. były do wysyłki... tzn dochodziły na wt/środe najpóźniej tj w wieku max 3 dni... bo te jednodniówki z ogłoszeń wygryzione i wysłane tego samego dnia to można miedzy "bajki włożyć" - zresztą nawet gdyby... to jak dochodzi do klienta to i tak to nie jest już jednodniówka - bo czy ma 2 czy 3 dni to tak samo będzie przyjęta... problemem są "tygodniówki" bo te matki chcą od razu lecieć na lot... oraz kiepskie pakowanie/oznakowanie paczki gdzie klatki latają po całej kopercie jak worek kartofli luzem na psutej przyczepie etc...

kudlaty pisze:
bo jak kupuje w pasiece zarodowej 20 matek "jednodniówek" i zostaje mi 6 czerwiących to coś chyba jest nie tak,


na 90% stare matki Ci wysłali - "tygodniówki" - wg mnie należy się wystrzegać sprzedawców co to mają non stop matki o każdej porze dnia i nocy - każdy kto hodował kiedykolwiek matki wie jak sprawa wygląda... idą serie i matki ma się tego a tego dnia... no chyba że komuś codziennie się wygryza nowa seria - ale np. pytanie co robi potem z niesprzedaną serią z wczoraj... a i jak codziennie się wygryza seria to zapewne jest "produkcja masowa" tzn. po 60 mateczników w bezmatku... no i niestety wydaje mi się że te "zarodowe" ale nie prywatne tylko ODR-owe to jakoś nie mają ciśnienia na jakość - panuje tam "etatyzm" - a gdyby dać pracownikowi "premię od sprzedaży" - wówczas by mu zależało na ilości ale i jakości bo każda matka to np. 3zł za NU, 10 za UN, a 50 zł za reproduktorkę brutto do premii... a tak ma być matka to jest.. i nikogo nie obchodzi jej jakość no bo to "nie moje",a co ja z tego mam że się więcej narobię - tak jak przychodnia w ramach NFZ - im mniej pacjentów z niej korzysta tym lepiej bo pacjent to koszty i praca, a na każdego który jest zapisany czy chodzi czy nie co miesiąc przychodzi kasa - fajnie to ktoś pokazał na przykładzie piekarni... z góry masz utarg za 100 chlebów - wiec nie zależy Ci aby te chleby się sprzedały.. wiec im gorsze w smaku tym lepiej dla Ciebie bo mniejszy "tłok" a jak miałbyś 100 chlebów i by był popyt na 120 tj zabrakło 20-stu bo by były b. smaczne lepsze niż innych to Ci nikt ich nie dostarczy... tylko jeszcze opierdziel za to żeś lepszy i masz coś "nadprogramowe"...

ale aby tak nie "jechać" to jeszcze jeden taki argument... - są linie które b. niechętnie przyjmują inne matki - np. primorski - ta pszczoła u mnie b. kiepsko przyjmowała matki, a np. Celle to przyjmuje wszystko "jak leci"... - także ale niestety można uzyskać skrajnie inny % unasiennienia podając te same matki z tej samej serii... i nie ma co zapierać się że tego nie ma... bo jak przychodzą reproduktorki to wie się do jakich rodzin je najlepiej podać albo skąd odkład przygotować...

co do wysyłki pocztą jednodniówek - jest jak jest ale raczej większość jest z tego zadowolona - część osób donosi o % unasiennień i nie wypada on tak jak piszesz - tj proporcja jest odwrotna...... oczywiście wg mnie kupowanie 1-2 matek NU to bezsens - lepiej kupić w tej sytuacji UN... dwa - trzeba mieć kontakt z hodowcą - uwierz, że większości "prywatnych" zależy na dobrej opinii, a najbardziej cieszą wielosezonowi więksi klienci - tacy co biorą po min 30-40 matek na raz - bo dają satysfakcję że "jest dobrze" co daje często więcej "szczęścia" niż ta kasa...


Pajej pisze:
Prosty przykład kupiłem pszczoły od pana x Nieskii były super. z racji że do niego mam daleko i on nie wysyła to szukałem niesek w okolicy i to nie były te same pszczoły. Powiecie ze te od pana x unasienniły się u niego a ad lokalnego hodowcy u mnie, ale mam wnuczki niesek od pana x i dalej sa bardzo podobne do oryginału i zupełnie inne od tych od lokalnego hodowcy.


a skąd masz pewność że Nieska od Pan X i Y to NIeska - może Pan X ma np. Sklenara a pan Y Primę...a żę chciałeś Nieskę to dostałeś to o co pytałeś... oczywiście to taki b. skrajny przykład jak to może wyglądać - czasami warto prosić o rodowody - każdy szanujący się hodowca je posiada... aczkolwiek to tylko dowód że kupił reproduktorkę - nie koniecznie musi ją ciągle mieć...z zresztą to idzie poznać po gadce - mało kto umie kłamać z "poker face"

a i same reproduktorki no cóż - potrafią być różne od jednego hodowcy... może Pan X miał lepszą niż Pan Y... mogłybyć to nawet siostry a mogłybyć też z innych lat po innym materiale...

ale akurat Nieska wg mnie jest dość "nietypowa" - często lubi być wg mnie taka bardziej beżowo-brązowa od innych "szaraków"... szczególnie widać to na młodych wygryzionych pszczołach że są trochę inne - bardziej właśnie takie "brązowe niż szare" - oczywiście nie wszystkie... ale sporo takich - przynajmniej ja tak zauważyłem - aczkolwiek kolor to b przybliżona i słaba metoda... - ale takie rzeczy widzi "powielacz-hodowca F1" bo wie konkretnie co ma w ulach...a kupując F1 takiej 100% pewności nie ma... oceniam to na podstawie 5 rodzin jakie widziałem z Nieską reprodukcyjną - ale jak ktoś wie na co patrzeć to u rodziny F1 też to widać...

co do samych hodowców - to np. p. Gembala czy p. LOC - wg mnie tez powinni się wyspecjalizować - mają za dużo linii..

p. Gembala -Prima i Gema + jakaś tak kaukaska chyba tez....
p. LOC - Nieska, Alpejka, Jugo, + chyba kaukaz WG

i teraz jak to utrzymać w ryzach... jak ocenić obiektywnie - czy maja po ponad 100-150 uli z każdej linni zazimowane aby utrzymać inbreed ?? tj aby mieć po te "5 grup tzw "podlinii' po 20 uli z każdej" - na zachodzie jak się popatrzy to raczej jest b. wąska specjalizacja do hodowli tylko 1 linii... bo wg mnie wiele linii u jednego "zarodowca" to taka lekka sugestia że materiał wyjściowy prawdopodobnie pochodzi "z importu" - tego nikt nie sprawdzi... a w księgi hodowlane to ja sobie mogę wpisać co chce, a matki z importu kupić na inne nazwisko i adres...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 lutego 2021, 16:59 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8668
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
licho pisze:
kudlaty pisze:
kolor jest mało istotny ważne co w ulach, nazwa to tylko nazwa nic więcej, podobnie ma się ze sklenarami itp, twórcy już dawno pochowani, pszczoła inna niż w tamtych czasach a tylko nazwa pozostała

podobne opowiesci sa u hodowców gołębi pocztowych cudowne szczepy itp a gołębie jednego gościa który ma kilkanaście sztuk w gołębniku posiada cała europa, to jest dopiero fenomen


Dziękuje kudlaty, czyli jak urodzi mi się czarny syn, to mam się nie przejmować? :mrgreen:

wszystko zależy do jakiej dziupli zaglądasz :haha:

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 lutego 2021, 17:10 - śr 

Rejestracja: 12 stycznia 2013, 14:28 - sob
Posty: 624
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Zamówiłem matki z Celle w dniu dzisiejszym otrzymałem pocztą pismo + faktura ( wcześniej wiadomość na melia) i moje pytanie jest takie czy ja mam już przelać pieniążki a jeżeli nie to kiedy i czy to magą być ojro czy złotówki. Proszę o pomoc. Dziękuję pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 lutego 2021, 18:05 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2289
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
komark1 pisze:
Zamówiłem matki z Celle w dniu dzisiejszym otrzymałem pocztą pismo + faktura ( wcześniej wiadomość na melia) i moje pytanie jest takie czy ja mam już przelać pieniążki a jeżeli nie to kiedy i czy to magą być ojro czy złotówki. Proszę o pomoc. Dziękuję pozdrawiam.


a po jakiemu Ci tam napisali - po "germańsku" dadzą Ci w "Bestellung" ? czy chcąc ci dać "Order" po angielsku.... :haha:

domyślam się ze pierwszy raz zamawiałeś matki z Celle - jak tak to kasę trza wysłać zanim matule przyjdą tj już teraz...

przy kolejnych zamówieniach (w kolejnych latach) mają potwierdzenie że TY to TY tj. -twój profil mają potwierdzony Twoim nr konta bankowego i adresem z nim związanym bo przecież dostali przelew już kiedyś od Ciebie więc Ci ufają... co znaczy że w kolejnych latach fakturka przychodzi razem z matkami... i płaci się ją dopiero po ich otrzymaniu... - przynajmniej tak to było w moim przypadku... ja dostałem na początku stycznia list też taki "papierowy" z info ile moje zamówienie będzie kosztować ale bez podania nr konta tylko była informacją że "The Invoice will be delivery together with bees " - czy cos w ten deseń...

co do przelewu w EUR- polecam Kantor Walutowy Alior Banku - założysz w nim rachunek na przelew z Polskiego Banku - tj. nie musisz nic podpisywać - składasz wniosek online i chyba puszczasz przelew na 1 zł na podane konto (kiedyś tak było)... kupisz sobie tam w tym kantorku EURosy po dość dobrym kursie - bo spraed maja tam chyba 2 - 2,5 gr... o ile kupujesz jak działa FOREX tj w tyg. bo w np. w ND widełki idą do 10gr... no i ten kantor Aliora jest o tyle dobry ze tyle co się waluty kupi to tyle można za darmo przelać do innego Banku czy to w PL czy poza PL za free w trybie "standardowym" - tj kasa u odbiorcy za 2 dni... a jeszcze ja dostanę za Ciebie 50 zł jak jakoś to Ci polecę a Ty otworzycsz tam rachunek...- tylko nie chce mi się patrzeć jak aby wiedzieli ze to ja poleciłem... :)- dlatego jak coś nie jest to "lokowanie" produktu - korzystam z tego chyba już 3-4 lata i jestem zadowolony... teraz daja jeszcze karte wielowalutowa za free która można płacić czy to w PLN czy EUR czy w USD np. kupując u chińczyka na ALI (a np. w USD wychodzi około 1,5-2% taniej niż w PLN)- oczywiście trzeba mieć daną walutę w jakiej była trans bo jak się nie ma to domyślną jest EUR, a potem pewnie kolejne aż saldo wyjdzie na 0 ale im więcej przewalutowań tym drożej... - także na 1 karcie można u nich mieć nawet koło 20-kilka walut... b. wygodne na wakacjach - bo możesz mieć każdą lokalna walutę kupioną częściej taniej niż w normalnym kantorze... aczkolwiek jakąs gotówkę loklaną zawsze wypada też mieć w portfelu... :) a i chyba darmowa jest tez 1 wypłata z bankomatu za granica raz w mies. (kiedyś tak było...)...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 lutego 2021, 19:57 - śr 

Rejestracja: 12 stycznia 2013, 14:28 - sob
Posty: 624
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
tomi007 pisze:
a po jakiemu Ci tam napisali - po "germańsku" dadzą Ci w "Bestellung" ? czy chcąc ci dać "Order" po angielsku.... :haha:

Ja też się uśmiałem

tomi007 pisze:
domyślam się ze pierwszy raz zamawiałeś matki z Celle - jak tak to kasę trza wysłać zanim matule przyjdą tj już teraz..

Dziękuję o taką informację mi chodziło :thank:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 lutego 2021, 11:10 - czw 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3960
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
komark1 pisze:
Zamówiłem matki z Celle w dniu dzisiejszym otrzymałem pocztą pismo + faktura ( wcześniej wiadomość na melia) i moje pytanie jest takie czy ja mam już przelać pieniążki a jeżeli nie to kiedy i czy to magą być ojro czy złotówki. Proszę o pomoc. Dziękuję pozdrawiam.

Na każdej fakturze masz napisane , ile dni masz na zapłacenie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 lutego 2021, 16:50 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8668
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
ja zamawiałem matki u nich i za pierwszym razem otrzymałem matki z fakturą w kopercie tj płaciłem po odbiorze, a teraz zamówiłem tylko pisząc z innego maila i mają mi fakturę wysłać przed dostawą :haha: to się nazywa logika :roll: w tamtym roku zamówiłem a matek nie dostałem ciekawe czy w tym dojdą :roll:

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 lutego 2021, 17:35 - czw 

Rejestracja: 07 października 2015, 15:09 - śr
Posty: 763
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Gostynin
Ja dziś przelew na matki zrobiłem ,teraz tylko czekać


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 maja 2021, 07:29 - sob 

Rejestracja: 12 stycznia 2013, 14:28 - sob
Posty: 624
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Czy otrzymał już ktoś z koleżanek lub kolegów zamówione matki :D
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 maja 2021, 08:38 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
ja jeszcze nie

_________________
"Zawsze spodziewaj się niespodziewanego..."

https://www.youtube.com/channel/UCosWos ... OWqAAL66fg
https://www.facebook.com/tomek.kasiak.5


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 maja 2021, 00:19 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 lipca 2016, 13:43 - czw
Posty: 640
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Konopiska
Ja otrzymałem w zeszłym tygodniu list tradycyjne "papierowy" z Instytutu, że wyślą mi matki w czerwcu, lipcu lub sierpniu. Tydzień wcześniej mają mnie poinformować mailowo. Faktura będzie dołączona do matek (to moje drugie zamówienie).

_________________
Pozdrawiam
Sławek
Moje psiaki: http://www.cavaliery.com


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 maja 2021, 14:08 - pn 

Rejestracja: 12 stycznia 2013, 14:28 - sob
Posty: 624
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Dziękuję :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 czerwca 2021, 07:12 - śr 

Rejestracja: 12 stycznia 2013, 14:28 - sob
Posty: 624
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Zamówione matule mają wysłać 5 lipca :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 czerwca 2021, 08:02 - śr 

Rejestracja: 07 października 2015, 15:09 - śr
Posty: 763
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Gostynin
komark1, dostałeś maila z Celle?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 czerwca 2021, 08:23 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2289
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
komark1 pisze:
Zamówione matule mają wysłać 5 lipca


a kiedy zamawiałeś - u mnie cisza póki co a zamawiałem jakoś początkiem grudnia.. na początku stycznia przysłali mi pisemko pocztą tradycyjną iż "
slaw007 pisze:
wyślą mi matki w czerwcu, lipcu lub sierpniu. Tydzień wcześniej mają mnie poinformować mailowo. Faktura będzie dołączona do matek (to moje drugie zamówienie).


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 czerwca 2021, 12:57 - śr 

Rejestracja: 13 kwietnia 2012, 22:42 - pt
Posty: 289
Lokalizacja: Bolesławiec
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie 12 r.
Moja celle idzie na lipie pod buta.Z rodziny zrobię trzy Odklady to są zajmuje matki zapasowe.Corki jakie pociagnolem po niej w tamtym roku beznadziejnie. Miodnosc dużo poniżej średniej z pasieki agresja od 1 do 10 to 10.To oczywiście u jej córek. Samą rep.bardzo łagodna ale nie Jest w stanie zbudować od początku sezonu rodziny na półtorej korpusu wlkp 12 r. Także wyleczylem się z zakupu reproduktork.Zafajdalem sobie tylko część pasieki w tym sezonie. Dobrze, że mam tych celek tylko 11 A nie 50.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 czerwca 2021, 17:17 - śr 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3960
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
fijolek pisze:
Moja celle idzie na lipie pod buta.Z rodziny zrobię trzy Odklady to są zajmuje matki zapasowe.Corki jakie pociagnolem po niej w tamtym roku beznadziejnie. Miodnosc dużo poniżej średniej z pasieki agresja od 1 do 10 to 10.To oczywiście u jej córek. Samą rep.bardzo łagodna ale nie Jest w stanie zbudować od początku sezonu rodziny na półtorej korpusu wlkp 12 r. Także wyleczylem się z zakupu reproduktork.Zafajdalem sobie tylko część pasieki w tym sezonie. Dobrze, że mam tych celek tylko 11 A nie 50.

Z Troiseckami [ w Maciejowie występują jako Ca] też miałem niedobre doświadczenia , ale było to ileś lat temu , dlatego zamówiłem matki w Celle , zobaczymy , czy się poprawiło.Napisali mi , że rozpoczynają wysyłkę od najbliższego poniedziałku. Co do innych reproduktorek z Niemiec , to sprowadzam Willy i Sklenara i na miodność i agresję nie narzekam . Gorzej było ze Sklenarami z Austrii , ale nie aż tak tragicznie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 czerwca 2021, 17:33 - śr 
A gdzie nasza rodzima ocena terenowa i mistrzostwo świata w hodowli matek?


Na górę
  
 
Post: 30 czerwca 2021, 20:24 - śr 

Rejestracja: 12 stycznia 2013, 14:28 - sob
Posty: 624
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Zamówienie składałem w połowie grudnia 2020 a wczoraj otrzymałem wiadomość,że w dniu 5 lipca zostanie wysłana przesyłka z informacją,że jeżeli mi nie pasuje termin proszą o informacje. Ja wcześniej miałem matki( reproduktorki)od krajowych hodowców mogę tylko powiedzieć to wielka klapa. Postanowiłem zamówić u sąsiadów ale czytam opinie kolegów czy znowu będzie wielka klapa?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 czerwca 2021, 22:16 - śr 

Rejestracja: 13 kwietnia 2012, 22:42 - pt
Posty: 289
Lokalizacja: Bolesławiec
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie 12 r.
Hieronim pisze:
fijolek pisze:
Moja celle idzie na lipie pod buta.Z rodziny zrobię trzy Odklady to są zajmuje matki zapasowe.Corki jakie pociagnolem po niej w tamtym roku beznadziejnie. Miodnosc dużo poniżej średniej z pasieki agresja od 1 do 10 to 10.To oczywiście u jej córek. Samą rep.bardzo łagodna ale nie Jest w stanie zbudować od początku sezonu rodziny na półtorej korpusu wlkp 12 r. Także wyleczylem się z zakupu reproduktork.Zafajdalem sobie tylko część pasieki w tym sezonie. Dobrze, że mam tych celek tylko 11 A nie 50.

Z Troiseckami [ w Maciejowie występują jako Ca] też miałem niedobre doświadczenia , ale było to ileś lat temu , dlatego zamówiłem matki w Celle , zobaczymy , czy się poprawiło.Napisali mi , że rozpoczynają wysyłkę od najbliższego poniedziałku. Co do innych reproduktorek z Niemiec , to sprowadzam Willy i Sklenara i na miodność i agresję nie narzekam . Gorzej było ze Sklenarami z Austrii , ale nie aż tak tragicznie.
Mam od Ciebie matki willi z zeszłego roku.Bralem NU.I powiem ,że są w czołówce, miodnosc ok łagodność ok.Tylko trochę jestem zawiedziony produkcją pyłku choć nie jest najgorzej ale liczyłem na więcej A tak poza tym to są ok.Z wielu rep.kture miałem najlepsze matki córki były po Troisec od Smaruja. Mam jeszcze F2 po niej z zieloną opalitka ale już F3 nie zaryzykuje bo łagodność jest na granicy tolerancji ale miodne są niesamowicie. A sama reproduktorka przeżyła tylko jedną zimę.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 czerwca 2021, 22:25 - śr 

Rejestracja: 13 kwietnia 2012, 22:42 - pt
Posty: 289
Lokalizacja: Bolesławiec
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie 12 r.
A sklenara jakiego masz?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 czerwca 2021, 22:36 - śr 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3960
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
fijolek pisze:
A sklenara jakiego masz?

H47 inseminowany na wyspie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 lipca 2021, 06:39 - czw 

Rejestracja: 13 kwietnia 2012, 22:42 - pt
Posty: 289
Lokalizacja: Bolesławiec
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie 12 r.
Fajne pszczółki miałem parę lat temu od Szeligi. Tylko trochę lubią latać koło kapelusza ale w tym roku też nabyłem H 47 tylko z innego źródła. Najlepsze u mnie są 19/48, Hinderhofer i coraz bardziej G10 mi się podoba i nawet po jednej użytkowej pociagnolem kilka córek w tym roku.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 lipca 2021, 11:57 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8668
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
dostał juz ktoś w tym roku mamusie? czekam i czekam a tu nic :cry:

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 lipca 2021, 12:40 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2289
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
kudlaty pisze:
dostał juz ktoś w tym roku mamusie? czekam i czekam a tu nic :cry:


ja nie dostałem jeszcze żadnej reproduktorki… ani od Loca... ani od Maloka...ani od Kollera… ani z Celle..... cisza i tyle... - "w kulki sobie znowu lecą"... :pala:

ale... sobie już pod nie odkłady zrobiłem... dostanę ifo że mają mi wysłać to zabiorę z nich czerwiącą matkę... i poczekam aż nie będzie czerwiu otwartego, zrywając babole...... tylko szkoda bo wolałbym "na świeżo robić" tj. na takich tygodniowych jak w odkładzie jest sama młoda pszczoła bo stara przez tydzień "czekania na matkę" odleciała do macierzaka..

w zeszłym roku czekałem i czekałem... odkłady w końcu zrobiłem 5 sierpnia ze swoimi ostatnimi matkami UN... i bdb bo po 15 sierpnia się dowiedział zę 5 zamówionych matek reprodukcyjnych już nie przyjdzie... i byłbym "stratny" o 5 uli... a tak poszły do zimy i przezimowały... mam nadzieję ze w tym roku nie będzie "tak samo"... a jak będzie to olewam takich dostawców co to matek od 2 lat nie są w stanie wysłać.....


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 lipca 2021, 00:31 - wt 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3960
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
kudlaty pisze:
dostał juz ktoś w tym roku mamusie? czekam i czekam a tu nic :cry:

No to słabo , z Maciejowa Cp już zaczerwia ze cztery ramki ,moja , inseminowana Willy czerwi doskonale a Sklenary H 47 i Willy dzisiaj przywiozłem a Celle ponoć dzisiaj wysłane. :haha:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 lipca 2021, 08:43 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2289
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
Hieronim pisze:
No to słabo , z Maciejowa Cp już zaczerwia ze cztery ramki ,moja , inseminowana Willy czerwi doskonale a Sklenary H 47 i Willy dzisiaj przywiozłem a Celle ponoć dzisiaj wysłane. :haha:


bogatemu to i byk się ocieli :P


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 lipca 2021, 09:29 - wt 

Rejestracja: 12 stycznia 2013, 14:28 - sob
Posty: 624
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Jak wysłali 5 lipca po południu to kiedy dotrą :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 lipca 2021, 10:03 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2289
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
komark1 pisze:
Jak wysłali 5 lipca po południu to kiedy dotrą :D


max tydzień - w 2017r wysłali mi w pon i doszły w tym samym tyg w czwartek... a w 2019 wysłali w pon i doszły w pon... - powinieneś dostać mailem nr nadania - wiem że wysłały go wcześniej to sobie można było śledzić paczkę....

natomiast... dzwoniłem w sprawie Hinderhoffer - i się dowiedziałem że prawdopodobnie matki będą do mnie wysłane dopiero 19 lipca a idą ponoć tydzień... to na 25 lipca powinny dojść :/ niby mają problem w Niemczech bo u nich cały czas pada - w czerwcu 6 dni tylko było bez deszczu...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 lipca 2021, 16:04 - wt 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3960
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
komark1 pisze:
Jak wysłali 5 lipca po południu to kiedy dotrą :D

W powiadomieniu przysyłają numer przesyłki , którą możemy wtedy śledzić.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 lipca 2021, 13:17 - śr 

Rejestracja: 12 stycznia 2013, 14:28 - sob
Posty: 624
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Jest numer ala tak jakby nie aktywny z tego numeru mogę jedynie odczytać ,że nadano w dniu 5 lipca o godzinie 13-tej i nie ma innej informacji aha jeszcze, ze przesyłka idzie DHL


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 lipca 2021, 19:16 - śr 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3960
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
komark1 pisze:
Jest numer ala tak jakby nie aktywny z tego numeru mogę jedynie odczytać ,że nadano w dniu 5 lipca o godzinie 13-tej i nie ma innej informacji aha jeszcze, ze przesyłka idzie DHL

U mnie wychodzi , że są na lotnisku we Frankfurcie, ale mają tempo :thank: .Moje tegoroczne Sklenary i Willy z Niemiec, wyjechały w sobotę a już drugi dzień siedzą u mnie w ulach.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 lipca 2021, 10:11 - pn 

Rejestracja: 07 grudnia 2008, 21:58 - ndz
Posty: 8
Lokalizacja: lubelskie
Wysłane 5 lipca ,dzisiaj rano odebrałem z poczty .Już w ulikach.

_________________
Pozdrawiam Krzysztof


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 lipca 2021, 21:09 - pn 

Rejestracja: 15 stycznia 2011, 21:23 - sob
Posty: 1182
Lokalizacja: Beskid Wyspowy
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
Do mnie też doszły, ale po 7 dniach w klateczce i do tego w drodze w takie upały to raczej bym się zbytnio nie cieszył mając na uwadze, że po 7 dniach przetrzymywania matek w klateczce 95% matek ma nowotwór i nie są to już pełnowartościowe matki. Uważam że Instytut powinien nam zwrócić pieniądze i żądać odszkodowania od przewoźnika niemieckiego bo matki stały we Frankfurcie ponad 3 dni.

_________________
http://www.beskidzkabarc.pl/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 lipca 2021, 23:01 - pn 

Rejestracja: 18 marca 2013, 21:12 - pn
Posty: 1236
Lokalizacja: woj. kujawsko-pomorski
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Lenin pisze:
Do mnie też doszły, ale po 7 dniach w klateczce i do tego w drodze w takie upały to raczej bym się zbytnio nie cieszył mając na uwadze, że po 7 dniach przetrzymywania matek w klateczce 95% matek ma nowotwór i nie są to już pełnowartościowe matki.

Będzie dobrze.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 lipca 2021, 06:34 - wt 

Rejestracja: 12 stycznia 2013, 14:28 - sob
Posty: 624
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Do mnie też dotarła wczoraj na południe za pośrednictwem Poczty w klateczce dosłownie jedzenia tyle co łebek od zapałki.Co z tego wyjdzie zobaczymy. jest w izolatorze.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 lipca 2021, 08:35 - wt 

Rejestracja: 11 lutego 2014, 10:47 - wt
Posty: 74
Lokalizacja: lubuskie
Ule na jakich gospodaruję: wlkp, dadant, wlkp 18
Miejscowość z jakiej piszesz: lubuskie
Kiedy zamawialiście swoje matki? Pisali że wysyłka wg kolejności zamówień a ja swoją zamówiłem w styczniu i na dzień dzisiejszy oprócz potwierdzenia na maila nic więcej nie dostałem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 lipca 2021, 22:03 - wt 

Rejestracja: 15 stycznia 2011, 21:23 - sob
Posty: 1182
Lokalizacja: Beskid Wyspowy
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
lech pisze:
Będzie dobrze.

Nie będzie dobrze bo nie może być. Tych matek nie da się już naprawić. Są nie wpełni wartościowe. Ja akurat przywiązuję to takich spraw dużą wagę. Nigdy nie poddałem do ula matki która przebywała w klateczce dłużej niż 3 dni.

_________________
http://www.beskidzkabarc.pl/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 lipca 2021, 07:22 - śr 

Rejestracja: 12 stycznia 2013, 14:28 - sob
Posty: 624
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Lenin pisze:
Kiedy zamawialiście swoje matki? Pisali że wysyłka wg kolejności zamówień a ja swoją zamówiłem w styczniu i na dzień dzisiejszy oprócz potwierdzenia na maila nic więcej nie dostałem.

Ja składałem zamówienie 25 stycznia a otrzymałem 12 lipca


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 lipca 2021, 08:37 - śr 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3960
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
Lenin pisze:
Nie będzie dobrze bo nie może być. Tych matek nie da się już naprawić. Są nie wpełni wartościowe. Ja akurat przywiązuję to takich spraw dużą wagę. Nigdy nie poddałem do ula matki która przebywała w klateczce dłużej niż 3 dni.

A jaki mamy wybór , praktycznie wszystkie matki z Niemiec tak długo podróżują i jak na razie nie było z tym problemów . Kiedyś nawet matki od p. Naruszewicz szły { dosłownie} do mnie 5 dni. :thank:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 lipca 2021, 08:59 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lipca 2018, 09:33 - pt
Posty: 360
Lokalizacja: Północne Lubuskie
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: SŁUBICE
Lenin pisze:
Ja akurat przywiązuję to takich spraw dużą wagę. Nigdy nie poddałem do ula matki która przebywała w klateczce dłużej niż 3 dni.


No to coraz mniejsza szansa , aby matki zwłaszcza z zagranicy w takim tempie dosżły do PL :roll:

Pozostaje jechać po matki osobiscie


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 lipca 2021, 11:51 - śr 

Rejestracja: 01 września 2013, 10:18 - ndz
Posty: 5355
Lokalizacja: woj. Śląskie, Beskid Żywiecki
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Żywiec
Lenin pisze:
Nigdy nie poddałem do ula matki która przebywała w klateczce dłużej niż 3 dni.

Czyli większości matek z zagranicy nie poddasz jeśli nie pojedziesz osobiście po nie przy takim podejściu do tematu :) Niekiedy krajowe matki mają iść 24h a idą kilka dni.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 lipca 2021, 12:39 - śr 

Rejestracja: 18 marca 2013, 21:12 - pn
Posty: 1236
Lokalizacja: woj. kujawsko-pomorski
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
BARciak pisze:
Lenin pisze:
Nigdy nie poddałem do ula matki która przebywała w klateczce dłużej niż 3 dni.

Czyli większości matek z zagranicy nie poddasz jeśli nie pojedziesz osobiście po nie przy takim podejściu do tematu :) Niekiedy krajowe matki mają iść 24h a idą kilka dni.

Często poddawałem matki po 10 dniowej podróży i wszystko pasowało.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 217 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 37 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji