FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 20 kwietnia 2024, 04:58 - sob

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 40 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Węza
Post: 19 marca 2021, 00:42 - pt 
Nowo zarejestrowani użytkownicy

Rejestracja: 05 czerwca 2017, 20:36 - pn
Posty: 9
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Limanowa
Witam serdecznie. Mam prośbe. Mozecie polecić dobrego producenta węzy. Bardzo dziekuje. Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Węza
Post: 19 marca 2021, 07:54 - pt 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3960
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
Mlody pszczelarz pisze:
Witam serdecznie. Mam prośbe. Mozecie polecić dobrego producenta węzy. Bardzo dziekuje. Pozdrawiam

Nasz kolega Stantom20 ma dobrą węzę , spytaj się na PW.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Węza
Post: 09 kwietnia 2021, 10:39 - pt 

Rejestracja: 21 sierpnia 2012, 18:20 - wt
Posty: 34
Lokalizacja: woj. dolnoślaskie
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Nie wiem czy doradzanie kogokolwiek jako producenta węzy ma sens z uwagi na to, że nie ma żadnych norm dotyczących produkcji węzy. Można do niej dodać wszystko i nazwać sobie "węza". To, że producent napisze 100% wosku nie zawsze oznacza 100% wosku pszczelego. Nie na darmo ktoś się postarał aby w roku 2018 zniknęła norma na węzę pszczelą.
Obecnie nawet gdy producent napisze na opakowaniu 100% wosk pszczeli, to kto zrobi badania z akredytacja aby mogły służyć jako dowód przed sądem ?
Tak więc kupujesz na własne ryzyko :(


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Węza
Post: 09 kwietnia 2021, 11:38 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2289
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
ja mam węzę od Łysonia z "projektu" - wiec musiała mieć "badania" ale te badania to o kant... potłuc... - na zgnilca to nie problem bo jak mają autoklaw to i mi "ksero" badania nie potrzebne... ale... dodają też ksero badania składu węglowodorów - gdzie ich skład w węzie jest potwierdzony ze składem w naturalnym wosku pszczelim... tyle że.. - "próbkę do badania pobrał i dostarczył zamawiający" - także na potrzeby badań producent dał co trzeba... sama węza ma jak dla mnie za mocny zapach - raczej nienaturalny bo ta woń nie jest przyjemna - wg mojego nosa to jest "aromatyzowana węza"... jak i na arkuszach nie ma "białego nalotu" - a węza z mojego wosku ma... jak i w zeszłym roku od innego producenta (Rajska Pasieka) też miała nalot takiej "szadzi" typowy dla wosku jak trochę poleży... a ta od Łysonia po pół roku leżenia w chłodzie jest jak "dziś spod walca zdjęta"... ale swego czasu Łysoń przesadził w "oszukiwaniu" groziły mu procesy sądowe i teraz już ponoć bardziej się pilnuje... wtedy wszystko zwalił na winę pracowników...zobaczymy jak pszczołom się będzie podobać - one już nie raz mnie zaskoczyły - na pewno pasowała im zeszłoroczna węza z Rajskiej Pasieki... - choć to była węza lana - mi się nie podobała bo była krucha ale im za to bardzo przypadła do gustu.....

ogólnie z racji sprzedaży pszczół z ramkami nie mam możliwości posiadania węzy tylko ze swojego wosku... zawsze musze się saportować "importem" choć staram się też raczej kupować wosk do przerobu niż gotową węzę...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Węza
Post: 09 kwietnia 2021, 14:40 - pt 

Rejestracja: 21 sierpnia 2012, 18:20 - wt
Posty: 34
Lokalizacja: woj. dolnoślaskie
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Wygląd węzy o której piszesz już świadczy, że coś jest nie tak. Wkładając do ula ryzykujesz, że obsuwając się z drutów przy wyższej temperaturze, zniszczy dwie sąsiednie ramki.
Niestety badam węzę co wiąże się z kosztami. Stwierdzam że bardzo wielu producentów pozwala sobie na dodawanie surowców innych niż wosk. Kto fałszuje węzę to informacja nie do publikowania bo procesy sądowe zaraz się zaczną.
Niestety nikt nie jest zainteresowany aby na rynku pojawiła się węza dobrej jakości. "Złote raczki" robią sami sobie węzę na różnych matrycach itp. Co majętniejsi i bardziej zmechanizowani mają walce i tłoczą sobie i znajomym. Reszta orze jak może. Zarabiać trzeba. Współczuję tym co na ślepo kupują gdzie popadnie.
Zwróćcie uwagę na to, że dla weterynarii węza nie jest produktem pszczelim więc im nic do tego. Węza z punktu widzenia obowiązujących przepisów to też nie jest produkt mający bezpośredni kontakt z żywnością.
Dlaczego więc nie mogę trzymać miodu w kanistrze po ropie :) skoro mogę miód mogę produkować na węzie z substancjami ropopochodnymi ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Węza
Post: 10 kwietnia 2021, 06:48 - sob 

Rejestracja: 20 sierpnia 2015, 22:28 - czw
Posty: 73
Lokalizacja: Ziemia Sieradzka
Ule na jakich gospodaruję: Dadant 1/2, Wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Łubna Jakusy
Borden pisze:
Dlaczego więc nie mogę trzymać miodu w kanistrze po ropie skoro mogę miód mogę produkować na węzie z substancjami ropopochodnymi ?


I to jest niezwykle ważne pytanie! Należy je zadawać wszystkim i wszędzie (mam na myśli władze organizacji pszczelarskich, instytucje zajmujące się bezpieczeństwem żywności oraz osoby stanowiące prawo)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Węza
Post: 10 kwietnia 2021, 21:07 - sob 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6434
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Nacek pisze:
Borden pisze:
Dlaczego więc nie mogę trzymać miodu w kanistrze po ropie skoro mogę miód mogę produkować na węzie z substancjami ropopochodnymi ?


I to jest niezwykle ważne pytanie! Należy je zadawać wszystkim i wszędzie (mam na myśli władze organizacji pszczelarskich, instytucje zajmujące się bezpieczeństwem żywności oraz osoby stanowiące prawo)

Mało tego nie wolno Ci zrobić węzy we własnym zakresie ,bo zgnilec .
A to że pół na pół z ropą dostajesz w sklepie , to pikuś . :?

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Węza
Post: 10 kwietnia 2021, 23:13 - sob 

Rejestracja: 03 grudnia 2007, 23:00 - pn
Posty: 335
Lokalizacja: grudziadz
Witam. Nie wiem jak gospodarzą starzy pszczelarze że ciągle kupują węzę.Ja wosku mam zawsze 60% wiecej.Zadna drobina wosku się nie marnuje.Co roku w grudniu odbieram 30 kg.węzy z mojego wosku.Nie kupuję od żadnych łysoli i mam spokoj.W szafie leży ok. 50 kg.Jak ktos ma ochotę to zapraszam.Kuj.pom.Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Węza
Post: 11 kwietnia 2021, 06:05 - ndz 

Rejestracja: 18 września 2016, 19:02 - ndz
Posty: 1737
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski 10
Miejscowość z jakiej piszesz: podkarpacie
ydyp pisze:
Witam. Nie wiem jak gospodarzą starzy pszczelarze że ciągle kupują węzę.Ja wosku mam zawsze 60% wiecej.Zadna drobina wosku się nie marnuje.Co roku w grudniu odbieram 30 kg.węzy z mojego wosku.Nie kupuję od żadnych łysoli i mam spokoj.W szafie leży ok. 50 kg.Jak ktos ma ochotę to zapraszam.Kuj.pom.Pozdrawiam.

ile pewności ze to z Twojego wosku nie chrzczone? Masz taka nadzieje


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Węza
Post: 11 kwietnia 2021, 09:58 - ndz 

Rejestracja: 16 stycznia 2019, 19:04 - śr
Posty: 254
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Dębowiec
Trzeba wierzyć że są jeszcze uczciwi co jak mówią że z twojego to z twojego, a najlepiej zrobić sobie autoklaw i praskę i masz pewność.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Węza
Post: 11 kwietnia 2021, 10:26 - ndz 

Rejestracja: 27 maja 2015, 18:49 - śr
Posty: 1818
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Rudawa
Borden pisze:
Zarabiać trzeba.


Zarabiać tak, ale nie okradać i oszukiwać Klientów.
Z informacji które zebrałem, to bardzo wielu producentów węzy nie ma autoklawu (nawet tych większych). Zwyczajnie gotują wosk i tyle. Gadki w stylu gotowane 3h w temperaturze 130 stopni i inne pierdoły. Badają czasem niektóre próbki.
Najlepszy numer jaki słyszałem to taki, że najpierw sprzedają wosk i z danej partii wysyłają próbki na badania, co trwa oczywiście. Nikt nie ma czasu żeby czekać na wyniki. Niby jak cos wyjdzie to wysofują partie, z tym że partia jest już u pszczelarzy w całej Polsce haha.
Noi tak ten szwindel się kręci...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Węza
Post: 11 kwietnia 2021, 11:22 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 marca 2020, 10:55 - ndz
Posty: 799
Ule na jakich gospodaruję: wlp
Miejscowość z jakiej piszesz: małopolska
astroludek, Michał, widzę że musisz jeszcze chlebusia zjeść :wink: trzeba tak robić żeby zarobić a się nie narobić :D

_________________
Specjalista, ekspert pszczelarski majster fachowa rynka ,pozdrawiam ;-))


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Węza
Post: 11 kwietnia 2021, 13:08 - ndz 

Rejestracja: 27 maja 2015, 18:49 - śr
Posty: 1818
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Rudawa
Żarty żartami Grzesiu, ale widzę że ludzie lubią być chyba okradani, kompletnie nie wyciągają wniosków i nie myślą rozsądnie. Mnie da się zrobić w konia tylko raz ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Węza
Post: 11 kwietnia 2021, 16:06 - ndz 

Rejestracja: 20 sierpnia 2015, 22:28 - czw
Posty: 73
Lokalizacja: Ziemia Sieradzka
Ule na jakich gospodaruję: Dadant 1/2, Wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Łubna Jakusy
astroludek pisze:
Mnie da się zrobić w konia tylko raz ;)

I tego należy się trzymać.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Węza
Post: 11 kwietnia 2021, 19:00 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 czerwca 2015, 17:35 - pt
Posty: 451
Lokalizacja: Świętokrzyskie - k. Jędrzejowa
Ule na jakich gospodaruję: WLP18
Miejscowość z jakiej piszesz: Siemianowice Śląskie
astroludek pisze:
Żarty żartami Grzesiu, ale widzę że ludzie lubią być chyba okradani, kompletnie nie wyciągają wniosków i nie myślą rozsądnie. Mnie da się zrobić w konia tylko raz ;)

Myślę raczej, że są nieświadomi tego, że problemy w ulu to nie ich błędy tylko wina złej węzy...
Topiłem teraz pierwsze ramki suszu wycofane po zimie. Te ramki były już na mojej węzie (wosk na węzę oczywiście był z moich ramek, ale odbudowanych na kupnej węzie - ja to klarowałem, autoklaw i własne walce...). Moje zaskoczenie było takie, że już nie było piany woskowej tylko troszkę pyłku, błota po zdrapaniu tego był tylko jednorodny twardy wosk pszczeli. Myślałem, że oczyszczenie pasieki z dodatków do węzy wcześniej kupowanej będzie trwało latami, ale wystarczył jeden cykl ramek w ulach i już jest niesamowity efekt. Tylko jak uświadomić pszczelarzy, że warto się odciąć od nieuczciwych producentów...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Węza
Post: 11 kwietnia 2021, 20:07 - ndz 

Rejestracja: 16 stycznia 2019, 19:04 - śr
Posty: 254
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Dębowiec
Gadaniem nic nie zrobisz dopiero jak się ktoś natnie to wtedy zaczyna myśleć(mądry polak po szkodzie).


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Węza
Post: 11 kwietnia 2021, 21:36 - ndz 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6434
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Leszek_B pisze:
Moje zaskoczenie było takie, że już nie było piany woskowej tylko troszkę pyłku, błota po zdrapaniu tego był tylko jednorodny twardy wosk pszczeli. Myślałem, że oczyszczenie pasieki z dodatków do węzy wcześniej kupowanej będzie trwało latami, ale wystarczył jeden cykl ramek w ulach i już jest niesamowity efekt.

Nie chce krakać ,ale oddzieliły Ci się tylko frakcje takie "wpychane na siłę "
Stearyny czy parafiny tak łatwo się chyba nie pozbędziesz .
Mogli by się tutaj wykazać nasi techniczni koledzy ,pomoc wskazana ,oj wskazana .
Sam czekam na takie porady .

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Węza
Post: 11 kwietnia 2021, 22:10 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 czerwca 2015, 17:35 - pt
Posty: 451
Lokalizacja: Świętokrzyskie - k. Jędrzejowa
Ule na jakich gospodaruję: WLP18
Miejscowość z jakiej piszesz: Siemianowice Śląskie
baru0 pisze:
Leszek_B pisze:
Moje zaskoczenie było takie, że już nie było piany woskowej tylko troszkę pyłku, błota po zdrapaniu tego był tylko jednorodny twardy wosk pszczeli. Myślałem, że oczyszczenie pasieki z dodatków do węzy wcześniej kupowanej będzie trwało latami, ale wystarczył jeden cykl ramek w ulach i już jest niesamowity efekt.

Nie chce krakać ,ale oddzieliły Ci się tylko frakcje takie "wpychane na siłę "
Stearyny czy parafiny tak łatwo się chyba nie pozbędziesz .
Mogli by się tutaj wykazać nasi techniczni koledzy ,pomoc wskazana ,oj wskazana .
Sam czekam na takie porady .

Nie wiem jak u Ciebie to się dzieje, ale ja nie żałowałem podczas drapania wosku po klarowaniu bo i było co drapać. Węzę pszczoły odbudowały bez problemów, a nawet zadziwiająco dobrze względem tego co doświadczałem na kupnej węzie... Natomiast tym razem po topieniu to sam byłem w szoku jaki piękny wosk wyszedł z przeczerwionych ramek. Po za tym to jeszcze jest dodatkowy plus. Mam węzy ile zapragnę więc mogę topić ramki zeszłoroczne po zimowli nie martwiąc się, że mi braknie węzy. Jak się zbierze z 10 kilo w krążkach to mogę sobie zrobić nowej i ta na pewno będzie lepsza niż z poprzedniego roku :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Węza
Post: 12 kwietnia 2021, 18:57 - pn 

Rejestracja: 21 sierpnia 2012, 18:20 - wt
Posty: 34
Lokalizacja: woj. dolnoślaskie
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Wiele wypowiedzi, każdy wie, że jesteśmy oszukiwani za wyjątkiem tych co
jenek pisze:
Trzeba wierzyć że są jeszcze uczciwi co jak mówią że z twojego to z twojego, a najlepiej zrobić sobie autoklaw i praskę i masz pewność.
co mają takie przekonania.
Mam nadzieję, że mają takie podejścia do kupowania kiełbasy lub chleba :mrgreen: W jednym domu tyle produkcji :thank:
Ale tak na poważnie węza, jej produkcja i sprzedaż w Polsce to jest problem. Problem którego nikt nie chce rozwiązać. Żadna z wiodących organizacji pszczelarskich nie widzi problemu. Czy mają w tym jakiś interes ? Jedna z pewnością tak. Dla dużych organizacji Ważne są tylko dopłaty KOWR z których wyciągają kasę za obsługę projektów.
Czy jesteśmy w sprawie węzy coś zrobić i zmienić? Czy tylko pogadamy? :cry:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Węza
Post: 12 kwietnia 2021, 19:21 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 lipca 2010, 10:15 - sob
Posty: 2911
Lokalizacja: Pogórze Izerskie
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 dadanta
Borden pisze:
Mam nadzieję, że mają takie podejścia do kupowania kiełbasy lub chleba


Robię sam węzę i kiełbasę. Nie kupuję wędlin. Żona piecze chleb.
Tyle produkcji w jednym domu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Węza
Post: 12 kwietnia 2021, 19:43 - pn 

Rejestracja: 21 sierpnia 2012, 18:20 - wt
Posty: 34
Lokalizacja: woj. dolnoślaskie
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
emka24 pisze:
Borden pisze:
Mam nadzieję, że mają takie podejścia do kupowania kiełbasy lub chleba


Robię sam węzę i kiełbasę. Nie kupuję wędlin. Żona piecze chleb.
Tyle produkcji w jednym domu.


Jesteś przykładem osoby która nie rozumie metafory w zdaniu, wyrywając słowa z kontekstu. :mrgreen:

Może pomyśl o tych początkujących pszczelarzach i pszczołach. Jak im pomóc?
A nie tylko o sobie i swojej doskonałości na własnym podwórku. Egoizm nie pozwala ?
Pytanie było inne. Znasz na nie odpowiedź?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Węza
Post: 13 kwietnia 2021, 07:27 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 lipca 2011, 16:47 - pt
Posty: 4332
Lokalizacja: Mrozy/mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 18cm
Większość z Was wie, jakże trudnym i żmudnym procesem jest pozyskanie wosku. Patrząc na cenę wosku, niższą niż miodu możemy cały proces pozyskiwania/odzyskiwania pominąć. Przecież topiarka droga, czasu nie mamy. Oczekujemy więc węzy za 50-60zł z prawdziwego wosku. Niby skąd on ma się pojawić? Co oszczędniejsi kupią węzę po 42zł a wosk sprzedadzą po 40 lub 45zł. 100% z własnej pasieki. Niestety większość z tego co włożymy, odzyskamy w kolejnym sezonie i nazwiemy to woskiem - bo przecież z naszego ula, bez dodatków. To ten przebrzydły producent przecież dodał. W rzeczywistości to co mu zaniesiemy nawet koło wosku nie leżało. Pominę błędy przy jego uzyskiwaniu. Na olxie jest około 4 stron z woskiem pszczelim. Realnie wyglądającego na wosk jest może 5 ogłoszeń. Tak na zdjęciach, bo kolejna połowa tylko wosk przypomina. Nie oczekujmy więc węzy z wosku w cenie miodu spadziowego lub mniej. Takie cuda nie istnieją. Realny koszt wosku to 3kg miodu w detalu. Wosk w obiegu przypomina miód z marketu.. tylko nazwą. Żadne badania nic tu nie wniosą, bo to co przyniesiecie do wymiany szybciutko wróci do bagażnika. Niemal od 10 lat walczę z woskiem i widziałem już chyba wszystkie jego odmiany. Co gorsze, rzadko widziałem pszczelarzy, którzy widzieli wosk. Króluje przekonanie - nieważne co wsadzę, to co sam wytopię jest czystym woskiem. Proszę, popatrzcie na siebie, a później wymagajcie.

_________________
Węza z własnego wosku.
511 110 110


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Węza
Post: 13 kwietnia 2021, 09:22 - wt 

Rejestracja: 21 sierpnia 2012, 18:20 - wt
Posty: 34
Lokalizacja: woj. dolnoślaskie
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
adamjaku pisze:
Większość z Was wie, jakże trudnym i żmudnym procesem jest pozyskanie wosku. Patrząc na cenę wosku, niższą niż miodu możemy cały proces pozyskiwania/odzyskiwania pominąć. Przecież topiarka droga, czasu nie mamy. Oczekujemy więc węzy za 50-60zł z prawdziwego wosku. Niby skąd on ma się pojawić? Co oszczędniejsi kupią węzę po 42zł a wosk sprzedadzą po 40 lub 45zł. 100% z własnej pasieki. Niestety większość z tego co włożymy, odzyskamy w kolejnym sezonie i nazwiemy to woskiem - bo przecież z naszego ula, bez dodatków. To ten przebrzydły producent przecież dodał. W rzeczywistości to co mu zaniesiemy nawet koło wosku nie leżało. Pominę błędy przy jego uzyskiwaniu. Na olxie jest około 4 stron z woskiem pszczelim. Realnie wyglądającego na wosk jest może 5 ogłoszeń. Tak na zdjęciach, bo kolejna połowa tylko wosk przypomina. Nie oczekujmy więc węzy z wosku w cenie miodu spadziowego lub mniej. Takie cuda nie istnieją. Realny koszt wosku to 3kg miodu w detalu. Wosk w obiegu przypomina miód z marketu.. tylko nazwą. Żadne badania nic tu nie wniosą, bo to co przyniesiecie do wymiany szybciutko wróci do bagażnika. Niemal od 10 lat walczę z woskiem i widziałem już chyba wszystkie jego odmiany. Co gorsze, rzadko widziałem pszczelarzy, którzy widzieli wosk. Króluje przekonanie - nieważne co wsadzę, to co sam wytopię jest czystym woskiem. Proszę, popatrzcie na siebie, a później wymagajcie.


Ma kolega absolutną rację w tym co pisze. I wszyscy o tym wiemy.
Problemem jest to jak z tego wybrnąć bo lepiej nie będzie. Zwłaszcza, że szerokim strumieniem płynie "węza i wosk" z Ukrainy, czym posiłkują się firmy mające za mało produktu do sprzedaży. Ja uważam, że potrzebne są procedury przy skupie i normy w sprzedaży. Jak to zorganizować?. Czy dobro pszczół ma mniejsze znaczenie niż trochę biurokracji ? Jakoś skup innych produktów został zorganizowany.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Węza
Post: 13 kwietnia 2021, 10:30 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8668
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Borden,
omijać pośredników to raz a dwa, postarać się o normę na wosk i węzę, z dotkliwymi karami dla sprzedajacych szajs zwłaszcza jeśli to jakieś przetargi z darmową węzą w ilościach na tony , sprawa się sama unormuje
od kilku lat przestałem kupować węzę działam na swojej ale nadal potrafią się jakieś cuda ukazać przy klarowaniu ale na szczęście to już nie to co było kiedyś

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Węza
Post: 13 kwietnia 2021, 11:25 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 grudnia 2020, 14:18 - czw
Posty: 545
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowskiej
Miejscowość z jakiej piszesz: Gliwice
kudlaty jest norma na wosk PN-R-78890:1996 (status: obowiązująca), jest norma na węzę PN-R-78894:1997 (status: wycofana).

Problem jest stosowane ww. norm, które obecnie nie oceniają właściwie jakości wosku. Badania pozwalające na taką ocenę nie spełniają natomiast założenia norm. Kółko się zamyka, jednak pracę nad zaproponowaniem dostępnej, odtwarzalnej, walidowanej procedury badawczej cały czas trwają.

Obecnie znane mi metody, które są rozważane do analizy wosku pszczelego (i częściowo produktów pszczelich) to GC-MS-FID, MOLDI, NMR oraz DSC, FTIR czy NIR. [pozwolę sobie nie rozwijać skrótów]. Te dwie ostatnie stanowią najprawdopodobniej założenia metodyczne opracowywanych woskomatów.

_________________
przywiało.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Węza
Post: 13 kwietnia 2021, 14:18 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 czerwca 2008, 22:30 - śr
Posty: 1153
Lokalizacja: Kwidzyn
Ule na jakich gospodaruję: leżak wielkopolski z nads 1/2D
Najlepiej żeby każdy pszczelarz żeby wiedział jak wygląda piękny wosk poszedł do kościoła i spojrzał na PASCHAŁ ,ten powinien być wykonany z prawdziwego wosku pszczelego i powinien być WZORCEM jak wygląda wosk i tego się trzymać, bo czasem to scyzoryk się w kieszeni otwiera jak "wosk" się widzi,nawet od wieloletniego pszczelarza.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Węza
Post: 13 kwietnia 2021, 15:03 - wt 

Rejestracja: 20 kwietnia 2014, 10:48 - ndz
Posty: 35
Ule na jakich gospodaruję: WP
Miejscowość z jakiej piszesz: Klobuck
Jakiś procent wosku można uratować ze zboin , przy pomocy prasy do wosku.
Wczoraj topiłem susz już nie chciało nic kapać.
Zboiny dałem do prasy w worku jutowym ,podnośnikiem słupkowym 10 ton prasowałem oczywiście wszystko w topiarce się grzało , topiarka max od łysonia na 130 ramek, wiec prasę mogłem trzymać w topiarce.
Wyżymałem jeszcze jakieś 5 kg pięknego żółtego wosku.
Jutro jeszcze pospawam mocniejsza konstrukcje prasy bo obecna zaczęła się wyginać.
Mam kolegę w Niemczech , który ma prace na 40 ton z silownikiem i ogrzewaniem chwali ja sobie bardzo.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Węza
Post: 13 kwietnia 2021, 15:13 - wt 

Rejestracja: 21 grudnia 2016, 16:38 - śr
Posty: 2469
Ule na jakich gospodaruję: wz, 1/2 dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Puławy
Robertl pisze:
Wyżymałem jeszcze jakieś 5 kg pięknego żółtego wosku.
czyli ile % ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Węza
Post: 13 kwietnia 2021, 15:18 - wt 

Rejestracja: 20 kwietnia 2014, 10:48 - ndz
Posty: 35
Ule na jakich gospodaruję: WP
Miejscowość z jakiej piszesz: Klobuck
30moze 40 kg zboin było


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Węza
Post: 13 kwietnia 2021, 15:51 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2289
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
qq pisze:
PASCHAŁ ,ten powinien być wykonany z prawdziwego wosku pszczelego i powinien być WZORCEM jak wygląda wosk i tego się trzymać


podchodząc bliżej do paschału można się b. zdziwić - bo paschały z wosku pszczelego odchodzą do lamusa..

https://liturgiczny.pl/paschal-wielkano ... gJodvD_BwE

tak samo jak już praktycznie na ołtarzu nie ma świec z parafiny - wszystko na olej...

to nic że w liturgii światła na Wielkanoc jest czytane o ofiarowaniu świecy jako "owocu pracy pszczelego roju"... KK nie widzi w tym problemu aby świeca była z plastiku z wkładem olejowym - ot "plastikowa wiara" i nawet na symbolu Chrystusa zmartwychwstałego się oszczędza... a i jaka to wygoda uzupełnić olej zamiast bawić się z podcinaniem knota i obrzeża z wosku, jak i łatwiej zapalić knot olejowy zapałką niż gruby knot od świecy z wosku pszczelgo... a i jaka oszczędność - wystarczy kupić naklejkę jednej cyfry... a co dziesięć lat dwie naklejki... ale co roku można zbierać na nowy paschał...

może to i dobrze... skoro tak się nie szanuje symbolu i tradycji... to więcej wosku teoretycznie dla pszczół...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Węza
Post: 13 kwietnia 2021, 15:57 - wt 

Rejestracja: 16 stycznia 2019, 19:04 - śr
Posty: 254
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Dębowiec
Borden pisze:
Wiele wypowiedzi, każdy wie, że jesteśmy oszukiwani za wyjątkiem tych co
jenek pisze:
Trzeba wierzyć że są jeszcze uczciwi co jak mówią że z twojego to z twojego, a najlepiej zrobić sobie autoklaw i praskę i masz pewność.
co mają takie przekonania.
Mam nadzieję, że mają takie podejścia do kupowania kiełbasy lub chleba :mrgreen: W jednym domu tyle produkcji :thank:
Ale tak na poważnie węza, jej produkcja i sprzedaż w Polsce to jest problem. Problem którego nikt nie chce rozwiązać. Żadna z wiodących organizacji pszczelarskich nie widzi problemu. Czy mają w tym jakiś interes ? Jedna z pewnością tak. Dla dużych organizacji Ważne są tylko dopłaty KOWR z których wyciągają kasę za obsługę projektów.
Czy jesteśmy w sprawie węzy coś zrobić i zmienić? Czy tylko pogadamy? :cry:

Jesteśmy-róbmy sobie sami.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Węza
Post: 13 kwietnia 2021, 16:28 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2289
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
emka24 pisze:
Robię sam węzę i kiełbasę. Nie kupuję wędlin. Żona piecze chleb.Tyle produkcji w jednym domu.


hmmm trochę to nie do końca tez dobry przykład... bo skąd ta mąka na chleb i mięsko do kiełbaski ? - tzn... pytanie czy mąka z własnego pola i własnego młyna...
a świnka tez utuczona tylko i wyłącznie na swojej paszy i u siebie ubita i rozebrana ? jak nie... to niestety ale to tak jak by się kupiło wosk "z rynku" po to aby zrobić z niego węzę… ma się trochę więcej pewności ale nie do końca...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Węza
Post: 14 kwietnia 2021, 08:32 - śr 

Rejestracja: 03 listopada 2014, 11:11 - pn
Posty: 544
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: sieradzkie
tomi007, nie w temacie ale pozwolę sobie wtrącić, emka24 chodziło pewnie bardziej o to, że robiąc sam kiełbasę i chleb wie co dokłada oprócz mięsa i mąki.
Nie jestem adwokatem emka24 ale oszukana węza też ma jakiś procent czystej węzy.

Emka24 może założymy jakiś temat wędliniarski na tym forum, jak na wędliniarskim jest pszczelarski :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Węza
Post: 14 kwietnia 2021, 18:56 - śr 

Rejestracja: 27 maja 2015, 18:49 - śr
Posty: 1818
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Rudawa
Tadeusz 1 pisze:
... ale oszukana węza też ma jakiś procent czystej węzy.


No własnie problem w tym, że dość często nie ma... (zapewne miałeś wosk na myśli, nie węzę).


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Węza
Post: 14 kwietnia 2021, 20:25 - śr 

Rejestracja: 03 grudnia 2007, 23:00 - pn
Posty: 335
Lokalizacja: grudziadz
Witam.Ja oprucz robienia kiełbasy ,chleba ,węzy mam jeszcze krowę i mam własne mleko.Pozdrawiam emka 24.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Węza
Post: 14 kwietnia 2021, 20:25 - śr 

Rejestracja: 03 grudnia 2007, 23:00 - pn
Posty: 335
Lokalizacja: grudziadz
Witam.Ja oprucz robienia kiełbasy ,chleba ,węzy mam jeszcze krowę i mam własne mleko.Pozdrawiam emka 24.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Węza
Post: 15 kwietnia 2021, 12:32 - czw 

Rejestracja: 03 listopada 2014, 11:11 - pn
Posty: 544
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: sieradzkie
astroludek pisze:
Tadeusz 1 pisze:
... ale oszukana węza też ma jakiś procent czystej węzy.


No własnie problem w tym, że dość często nie ma... (zapewne miałeś wosk na myśli, nie węzę).

Przepraszam, oczywiście miało być :
"oszukana węzą ma jakiś procent czystego naturalnego wosku"
absolutek czyli całkowicie sztuczny twór ?
nie do pomyślenia co się wyrabia na tym świecie :pala:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Węza
Post: 15 kwietnia 2021, 13:35 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2289
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
Tadeusz 1 pisze:
tomi007, nie w temacie ale pozwolę sobie wtrącić, emka24 chodziło pewnie bardziej o to, że robiąc sam kiełbasę i chleb wie co dokłada oprócz mięsa i mąki.
Nie jestem adwokatem emka24 ale oszukana węza też ma jakiś procent czystej węzy.

Emka24 może założymy jakiś temat wędliniarski na tym forum, jak na wędliniarskim jest pszczelarski :D


chodziło mi tylko o "taką małą aluzję"... aby mieć 100% dobrą węzę tj. z wosku pszczelego trzeba mieć pewność, że ma się "czysty wosk" - de facto tylko swój jest, jak się go najpierw dorobi.. - tj produkowana węza jest tylko z dzikiej zabudowy i odsklepi… i dopiero potem można z takiej węzy przetapiać stare ramki aby był w nich tylko swój wosk... i w tym wypadku "swój" = tylko wosk pszczeli...

kiełbasę swoją też można robić na mięsie z Biedronki z promocji po 8,99 zł za 1 kg schabu... wie się wówczas, w tym przypadku, że ma się swoją robioną.. ale pytanie czy to mięso po 8 zł za kg jest "prima sort" jak ze swojskiej świnki której odchowanie zajmuje 2x więcej czasu niż tucz przemysłowy....

w żadnym wypadku nie miał być to jakiś "atak" na EMKA... chodziło mi tylko o to aby pokazać, że jak coś się chce nazwać "swoim i pewnym" w dzisiejszych czasach to niestety ale trzeba mieć swoje surowce.. - przynajmniej te główne jak składniki to mięso w tej przykładowej kiełbasie, czy tylko swój wosk w węzie...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Węza
Post: 15 kwietnia 2021, 13:37 - czw 

Rejestracja: 03 listopada 2014, 11:11 - pn
Posty: 544
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: sieradzkie
tomi007, 100 % racja, pozdrawiam :lol:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Węza
Post: 10 maja 2022, 18:50 - wt 
Nowo zarejestrowani użytkownicy

Rejestracja: 02 czerwca 2021, 12:13 - śr
Posty: 6
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Wężerów / Słomniki
gdyby ktoś był niepewny jakości węzy to polecam nasze usługi analizy chemicznej metodą FTIR wykrywające parafinę, stearynę i inne dodatki. Cena 45 zł

https://sklepsajtom.pl/waxftir


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 40 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 31 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji