FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 25 kwietnia 2024, 12:33 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 63 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
Post: 29 marca 2021, 22:29 - pn 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6443
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
lalux5 pisze:
Dlatego , jak ktoś zaczyna modernizacje to warto pomyśleć w którym kierunku ...

Dlatego podpytuje ,mocne i lekkie ;) .

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 marca 2021, 23:41 - pn 

Rejestracja: 10 maja 2016, 17:07 - wt
Posty: 376
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Beskidy
Cytuj:

Cześć, robiłem ule wielkopolskie 10 z XPS 700 ścianka 3cm:

1. Dzięcioły polubiły testowanie jego wytrzymałości - stąd kilka mniejszych lub większych dziur na początku, gdy nie zabezpieczałem uli siatką przeciw ptakom. Oczywiście na toczku mieszanym gdzie są ule drewniane + styrodurowe (jak wyżej) to dzięcioły czepiają się tylko styroduru jako łatwiejszego "do obróbki" :)
2. Tak jak Baru napisał - niektóre rodziny lubią się wgryzać weń - u mnie największe "wżery" to około 1cm
3. Motylica - niestety larwy motylicy bardzo lubią od wewnątrz ścianek drążyć tunele - chwilę przed momentem przeobrażenia (szukają wtedy spokojnego miejsca)
4. Teraz ciekawostka, która mi akurat nie przeszkadzała (a nawet mnie to cieszyło) - w niektórych ulach na ścianach zewnętrzych pod daszkiem gniazda założyły sobie różne miesierkowate :D

U mnie planowałem żywotność tych uli styrodurowych na około 2 sezony (dość rygorystyczna wersja) a mija 4-ty i jeszcze się trzymają.


No niestety, przy styropianach nie można liczyć na łaskawość dzięcioła. Tak jak psu buda tak i styrodurom należy się siatka zabezpieczająca na zimę. Jest ich ogromny wybór. Ja kupiłem taką przeciw szpakom na borówki czy insze czereśnie, ale lepszejsze są takie z większym oczkiem, że pszczoła przeleci, a dzięcioła powstrzyma. Jeżeli zimą lub wczesnym przedwiośniem pojawi się parę dni lotnych nie muszę jej ściągać ani odsłaniać. Trochę roboty jest z jej zakładaniem, bo trzeba ją umocować szpilkami do podłoża, ale tym sposobem dzięcioła mam z głowy.

Druga sprawa - zgryzanie styrodurów. Też zgryzają, i to czasami konkretnie. Nadżerki 5cm na 5cm, na pół centymetra głębokie nie są czymś nadzwyczajnym. Radzę sobie w ten sposób, że w zimie we wszystkich dostępnych korpusach łatam te dziury mieszaniną wosku i propolisu. Jak zastygnie - nie do ruszenia!

Jeżeli jednak wziąć pod uwagę, że dysponując jedynie nożykiem do tapet i arkuszem styroduru sam wykonam miód malina korpusy i to w lidlowej cenie, to warta ta skórka wyprawki.

Pozdrawiam makgajwerowo Beeskit


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 marca 2021, 12:05 - wt 

Rejestracja: 14 czerwca 2016, 08:15 - wt
Posty: 845
Ule na jakich gospodaruję: dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Białystok
Styrodur przed zgryzaniem dobrze zabezpiecza farba do wnętrz z tych zmywalnych, im ciemniejsza tym lepiej dodatkowo można pokryć klejem polimerowym. Ewentualne ubytki tanio i łatwo można uzupełniać gipsową masą szpachlową taką w wiaderkach.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 marca 2021, 12:24 - wt 

Rejestracja: 23 października 2007, 18:57 - wt
Posty: 1219
Lokalizacja: MAŁOPOLSKA
Dajcie spokój , przed dzięciołem nic nie uchroni styropianów , styrodurów, poliuretanów a nawet drewnianych , Jedynie siatka i nakryć jak sobie ten ptaszek upodoba. I tak popod siatkę będzie chciał się dostać , musi być szczelna. Przed zgryzaniem od wewnątrz możemy chronić różnymi wynalazkami z różnym skutkiem . Blacha byłaby najpewniejsza .
Styropiany fabryczne też są zgryzane , co dopiero styrodur , ale wytrzymują kilkanaście lat i więcej .
Coś sprawdzone, dobrze wykonane - (styropiany tylko fabryka )- i jest na lata . Drewno , styropian , poliuretan .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 kwietnia 2021, 23:46 - ndz 

Rejestracja: 26 lutego 2012, 13:22 - ndz
Posty: 173
Ule na jakich gospodaruję: WLKP
_barti_ pisze:
Coś w tym może być.
Łysoń podniósł drastycznie ceny uli.
Wczoraj w rozmowie telefonicznej przypadkowo zagadałem o powód - podobno drastyczna
podwyżka surowców.


Nie wiem jak Łyson, ale mam wniosek na refundację i zamówione 15 uli 10 r od Burnata
I teraz moje wielkie zdziwienie gdy patrzę na cenę na stronie internetowej , a raczej pamięć mnie nie myli.
Za ul 10 r o kodzie B1 miałem zapłacić niespełna 400 zł a teraz widzę na stronie 445 zł.....
We wniosku mam napisane że zakupie 15 szt za 4878netto co by się chyba zgadzało z tym co piszę wcześniej, brutto jakieś 400 zł / szt
Czyli co, na dniach podnieśli cenę o 45 zł ? Ktoś kojarzy cenę czy może coś mylę ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 kwietnia 2021, 05:55 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 sierpnia 2007, 18:10 - czw
Posty: 944
Lokalizacja: Poznań
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Zadzwoń i pogadaj. Łysoń mimo podwyżki na refundacje sprzedaje po starych cenach. To bardzo lojalne że trzymają się jesiennego cennika refundacyjnego.

_________________
Pura Vida


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 kwietnia 2021, 21:50 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 kwietnia 2009, 22:30 - czw
Posty: 754
Lokalizacja: Wieluń
Ule na jakich gospodaruję: dadan.wlkp
Łysoń zdrożał od zeszłego roku co najmniej 3 razy. W sierpniu miał inne ceny w październiku inne i teraz inne. 300 zł na odstojniku 50L to trochę dużo ile tej blachy poszło?

_________________
firefighter


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 kwietnia 2021, 15:01 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 grudnia 2010, 23:05 - sob
Posty: 3002
Lokalizacja: Łódź
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Ceny "refundowane" sa uzgadniane z Agencją [na dany rok] .U Łysonia ceny z aktualnego cennika/katalogu na rok 2021 nadal sa aktualne nie uległy korekcie [podwyżce] inaczej sprawa może wyglądać z cenami poza refundacją.

_________________
Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 kwietnia 2021, 18:20 - wt 

Rejestracja: 26 lutego 2012, 13:22 - ndz
Posty: 173
Ule na jakich gospodaruję: WLKP
zegaj pisze:
Łysoń zdrożał od zeszłego roku co najmniej 3 razy. W sierpniu miał inne ceny w październiku inne i teraz inne. 300 zł na odstojniku 50L to trochę dużo ile tej blachy poszło?

ile blachy to nie mam pojęcia ,ale tylko co rozmawiałem z sąsiadem.Stal z początkiem roku podrozala i teraz ma wstrzymana dostawę bo cena na rury ulegnie zmianie....oczywiście w górę.
Dziś dostał informacje o kojejnej podwyżce w tym roku na grzejniki.Tym razem 8%
Myślę,że mimo podwyżki cen u Burnata i tak kupię bo i co lepszego zrobię? Obrazek się i poczekam na kolejną podwyżkę?
chyba lepiej ul kupić jak trzymać na koncie .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 kwietnia 2021, 10:52 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 grudnia 2007, 20:19 - pn
Posty: 256
Lokalizacja: Lubelskie
lalux5 pisze:
baru0 pisze:
Większość mówi że Burnata są najmocniejsze(tylko ta kompatybilność ) ,
nie znacie kogoś co by jeszcze robił z takich grubszych,twardych ?

Nie wiem które masz na myśli , styropiany nie pasują do reszty producentów jak już wiesz i to dyskwalifikuje . Kiedyś trafią Ci się okazyjnie jakieś korpusy Łysoni , czy innych i co , będzie ZOO w pasiece .Moim zdaniem to przekreśla te ule , wykonanie w porządku.
Powtarzam się , przyglądnij się Babikowi .Ostatnie 2 lata nie wiem , nie gwarantuje za ten okres , coś podobno było z formami - Kudłaty wspominał , a to jego strony i ... konkurencja :oczko: ,wie pewnie więcej , ale dawniej robili bardzo dobre ule styropianowe .

U burnata macie kompatybilne do reszty polski lub niekompatybilne w katalogu wystarczy zakupić numer ula zakończony literką K


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 kwietnia 2021, 20:49 - śr 

Rejestracja: 23 października 2007, 18:57 - wt
Posty: 1219
Lokalizacja: MAŁOPOLSKA
[quote="ruki123"]U burnata macie kompatybilne do reszty polski lub niekompatybilne w katalogu wystarczy zakupić numer ula zakończony literką K[/quote
O tym nie wiedziałem , dzięki za informacje .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 kwietnia 2021, 13:23 - pt 

Rejestracja: 26 lutego 2012, 13:22 - ndz
Posty: 173
Ule na jakich gospodaruję: WLKP
Dodzwonilem sie do Burnata i ceny obowiazują przed podwyżką.
Co do kompatybilności owszem trzeba zaznaczyć, że chce się kompatybilne ale jest mały szkopuł , kompatybilne nie są robione przez Burnata i różnią się od tych które robi Burnat.
Nie wnikałem jakie to różnice bo nie brałem ,,kompatybilnych,,


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 kwietnia 2021, 14:24 - pt 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6443
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Tak różnica że obniżone wręgi .

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 63 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji