FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 27 kwietnia 2024, 23:44 - sob

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 411 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Następna
Autor Wiadomość
Post: 16 lutego 2023, 20:47 - czw 

Rejestracja: 21 grudnia 2016, 16:38 - śr
Posty: 2469
Ule na jakich gospodaruję: wz, 1/2 dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Puławy
:brawo: :brawo: :brawo: :brawo:
I na tym właśnie polega UNIA,
sami to sobie możemy teraz d... podetrzeć.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 lutego 2023, 22:11 - czw 

Rejestracja: 15 stycznia 2011, 21:23 - sob
Posty: 1183
Lokalizacja: Beskid Wyspowy
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
B-52 pisze:
Czyli co? Chcesz stworzyć kastę dla wybranych? A kto ma być w tej kaście? Ci co mają znajomości? A co z resztą? Jednym zabronić a innych zastrzelić, czy skonfiskować im pszczoły i przekazać wybranym?

Cała Australia jest podzielona na kawałki. Na jednym kawałku może stać określona liczba pszczół i więcej nikomu nie wolno postawić. Wszystkie te kawałki są przydzielone do iluś tam pszczelarzy i tylko w przypadku rezygnacji z prowadzenia pasieki przez danego pszczelarza, jego śmierci lub zmniejszenia ilości rodzin w pasiece inny pszczelarz może przejąć określony kawałek. Tak było parę lat temu. Nie wiem czy coś się zmieniło w temacie na dzień dzisiejszy ale da się i tak sprawę postawić. W Australii pszczelarstwo to bardzo ciężki kawałek chleba który pozwala godnie żyć ale jest mnóstwo innych zajęć bardziej dochodowych i raczej wielkiego parcia na pszczoły tam nie ma.

_________________
http://www.beskidzkabarc.pl/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 lutego 2023, 23:06 - czw 

Rejestracja: 11 marca 2020, 02:47 - śr
Posty: 429
Lokalizacja: Hamilton, Kanada
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth
Miejscowość z jakiej piszesz: HAMILTON
Lenin pisze:
Na jednym kawałku może stać określona liczba pszczół i więcej nikomu nie wolno postawić.
Te limity sa tylko w "urban" czyt. miejskich terenach. Raczej chodzi o to aby zbyt duza ilosc pszczol nie byla uciazliwa dla mieszkancow.(ja tak mysle?) Poza miejskimi terenami byc moze sa jakies limity ale to napewno chodzi o pasieki typu 1000 rodzin. Podobne limity sa na przyklad na kurczaki i tu znowu powyzej np.1000 sztuk.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 lutego 2023, 09:05 - pt 

Rejestracja: 26 grudnia 2021, 20:12 - ndz
Posty: 323
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Rzeszów
Jeśli pasieka do 50 uli jest ok a powyżej to przepszczelenie to 3500 uli z czego nosi


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 lutego 2023, 10:40 - pt 

Rejestracja: 23 października 2007, 18:57 - wt
Posty: 1219
Lokalizacja: MAŁOPOLSKA
stach56 pisze:
Jeśli pasieka do 50 uli jest ok a powyżej to przepszczelenie to 3500 uli z czego nosi


To nie w jednym miejscu . Tak jak pasieki Tkaczuka .Jeszcze , to są inne obszary , hektary rzepaku , nie to co południe , które staje sie pustynią dla pszczelarstwa i kłopotliwe jest utrzymanie 30 uli w tak przepszczelonym obszarze . No i produkcja miodów kolorowych :oczko:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 lutego 2023, 11:59 - pt 

Rejestracja: 26 grudnia 2021, 20:12 - ndz
Posty: 323
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Rzeszów
Czyli te kolory to z rzepaku można uzyskać?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 lutego 2023, 16:07 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2289
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
stach56 pisze:
Czyli te kolory to z rzepaku można uzyskać?


a co to za problem dodać do jakiegokolwiek jasnego miodu (taki jasny najłatwiej zabarwić czyli np. właśnie rzepakowy) barwnik spożywczy wodo-rozpuszczalny - najpierw rozpuścić go w odrobinie wody np 5g i dopiero dodać do miodu - dobrze tylko wymieszać...np. podejrzenie o działanie rakotwórcze "błękit brylantowy" - to jest b. mocny barwnik ale i relatywnie b. tani barwnik - tj. 5g zabarwi pewnie z 50kg miodu na intensywny niebieski kolor.. do tego dodać sztuczny aromat np. jagodowy... i mamy "piękny miodek jagodowy/borówkowy" albo "smerfowy".. - sama chemia.. ale w smaku będzie ok - dzieci będą się zajadać sztuczydłem - a potem mieć np. "problemy z koncentracją" czy "rozdrażnienie" - bo takie są "oficjalne skutki uboczne zarejestrowane"... tak na marginesie - niebieski barwnik to najgorsze co może być,,. do wybory poza błękitem brylantowym jest jeszcze np. indygotyna lub błękit patentowy.. ale każdy z nich ma jakieś "ale" - i tak o ile dobrze pamiętam to np. błękit brylantowy jest zakazany w Niemczech.. a błękit patentowy w USA... z czerwonych barwników to też najtaniej wybrać jakieś syntetyczne sztuczne tj pozyskiwane z z ropy naftowej... np. azorubina... do tego aromacik.. i mamy miodek np. wiśniowy.. malinowy.. - a barwniki jak już powinny być naturalne - z czerwonych to dość łatwe - antocyjany - np. sok z czerwonego buraka.. tyle ze te barwniki są droższe i mniej stabilne - łatwiej sie utleniają czy zmieniają kolor w zależnosci od PH... stąd "najlepsze dla producenta" są te najgorsze sztuczydła.. natomiast naturlane niebieskie barwniki... w praktyce nie istnieją.. niby coś tam jest "naturlanego" ale w prkatyce nie maja racji bytu (pewnie cena i wydajność nie taka..) także "strzeżcie się wszytskiego co niebieskie"... ale i uwaga... bo i zielone.. np zółty z niebieskim da zielony.. wcale nie musi to być naturalny chlorofil.. tylko np. właśnie błękit brylantowy + tartrazyna...

ogólnie owszem da radę zrobić "ajne kolorowe i dobre "smakowe miody" - ale nie będą one tanie bo wymagają dodatku owoców liofilizownaych.. a aby one nadały smaku to troche tego "proszku owocowego" trzeba wsypać a i kolor będzie taki "naturalny" TJ RACZEJ mdły niż ładny intensywny.. dlatego najłatwiej i najtaniej dodać sztuczne barwniki i aromaty + regulator kwasowości tj kwas cytrynowy lub droższy - jabłkowy... + troche tych owoców liofilizowanych jako "podkładka" - ogólnie strasznie uczulam na te miody klientow mówiąc ich że duże ryzyko kupić coś czego nie chciało by sie kupić gdyby wiedziało się co to faktycznie co to jest...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 lutego 2023, 16:38 - pt 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 września 2007, 18:41 - sob
Posty: 5356
Lokalizacja: Czaszyn /Londyn
Ule na jakich gospodaruję: ,wielkopolski i 435x250
Miejscowość z jakiej piszesz: Czaszyn
astroludek pisze:
Zdecydowana większość dotacji to czysta patologia. Zarzyna to kompletnie wolny rynek i nie pozwala uczciwie konkurować między tymi, którzy dotację biorą i tymi co jej nie dostają.

Poza tym dziwie się że takie stare chłopy i dają się nabierać na tą kiełbasę wyborczą za nasze pieniądze.

Oczywiście trzeba brać, żeby odzyskać przynajmniej część tego co nam ukradli w podatkach i podwyżkach absolutnie wszystkiego. To działa tak że patologia dotacji bedzie rosła do granicy bólu wyborców (czyli zbiednienia), którzy finalnie bedą mieli tak do d*py, że zaczynają głosować na kogo innego. Niestety to proces wieloletni.

Wiech, ma rację.


Zgadzam się że wszystkie dotacje są złe ale dotacja a dopłata to jest różnica bo dotacje są do konkretnych towarów a dopłata jest w tym przypadku do rodzin I możesz ją wydać np.ramki ,klamki i zamki AI dzięki dotacjom wszystkie sprzęty poszły w górę bo niestety nie wszystko jesteśmy w stanie sami zrobić.I tak prawdę mówiąc to żadnych dotacji my nie dostajemy tylko producenci.

_________________
https://www.facebook.com/10000202901431 ... zMQagKKAl/
henry


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 lutego 2023, 17:02 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 marca 2020, 10:55 - ndz
Posty: 799
Ule na jakich gospodaruję: wlp
Miejscowość z jakiej piszesz: małopolska
Ciekawa dyskusja :) Ja jako pszczelarz przez 10 lat na dopłatę wziąłem tylko kilkanascie opakowań apiwarolu . Dopiero teraz złożę wniosek o dopłaty do przezimowanych rodzin , przy pasiece 80 plus to już będzie jakaś kwota ,no powiedzmy 800kg cukru a to już coś ,tak myślę :wink: Jeżeli dają to trzeba brać tak /godajom pod Krakowym / ,jak byłem młodszy i na dyskotece zdarzało się że można było coś dostać to brałem :haha:

_________________
Specjalista, ekspert pszczelarski majster fachowa rynka ,pozdrawiam ;-))


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 lutego 2023, 17:39 - pt 

Rejestracja: 27 maja 2015, 18:49 - śr
Posty: 1826
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Rudawa
henry650 pisze:
I tak prawdę mówiąc to żadnych dotacji my nie dostajemy tylko producenci.


Cieszę się że zaczyna powoli docierać ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 lutego 2023, 17:51 - pt 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 września 2007, 18:41 - sob
Posty: 5356
Lokalizacja: Czaszyn /Londyn
Ule na jakich gospodaruję: ,wielkopolski i 435x250
Miejscowość z jakiej piszesz: Czaszyn
astroludek pisze:
henry650 pisze:
I tak prawdę mówiąc to żadnych dotacji my nie dostajemy tylko producenci.


Cieszę się że zaczyna powoli docierać ;)

Domnie dotarło na dzień dobry jak tylko zaczęły się dotacje ,ale już pisałem że dopłata a dotacja to dwie różne sprawy.

_________________
https://www.facebook.com/10000202901431 ... zMQagKKAl/
henry


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 lutego 2023, 18:19 - pt 

Rejestracja: 27 maja 2015, 18:49 - śr
Posty: 1826
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Rudawa
henry650, nie ma znaczenia, dopłatę i dotację i tak zgarnie producent :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 lutego 2023, 19:35 - pt 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 września 2007, 18:41 - sob
Posty: 5356
Lokalizacja: Czaszyn /Londyn
Ule na jakich gospodaruję: ,wielkopolski i 435x250
Miejscowość z jakiej piszesz: Czaszyn
astroludek pisze:
henry650, nie ma znaczenia, dopłatę i dotację i tak zgarnie producent :)


Nic podobnego bo dopłatę wydam na to co uwazamczyli jak już pisałem potrzebuje ule więc kupię materiał robie sam i tak można wyliczać bo prawie każdy pszczelarz coś potrafi sam.

_________________
https://www.facebook.com/10000202901431 ... zMQagKKAl/
henry


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 lutego 2023, 19:45 - pt 

Rejestracja: 27 maja 2015, 18:49 - śr
Posty: 1826
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Rudawa
Tak się tylko wydaje. Pieniądze nie rosną na drzewie, rozdawanie prowadzi do wielu implikacji, np. inflacja, spadek motywacji osób pracujacych bez dotacji, spadek konkurencyjności, itd. Nie ma sensu zagłebiać się w temat. Nie przekonam Cię ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 lutego 2023, 20:24 - pt 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 września 2007, 18:41 - sob
Posty: 5356
Lokalizacja: Czaszyn /Londyn
Ule na jakich gospodaruję: ,wielkopolski i 435x250
Miejscowość z jakiej piszesz: Czaszyn
astroludek pisze:
Tak się tylko wydaje. Pieniądze nie rosną na drzewie, rozdawanie prowadzi do wielu implikacji, np. inflacja, spadek motywacji osób pracujacych bez dotacji, spadek konkurencyjności, itd. Nie ma sensu zagłebiać się w temat. Nie przekonam Cię ;)

Mnie nietrzeba przekonywać bo pszczoły miałem długo przed dotacjami i żyło się ok ale niestety weszliśmy do eurokołchozu i się zaczęło a skoro już są niechciane dotacje to wolę dopłatę niż dotacje bo wtedy mam wybór .

_________________
https://www.facebook.com/10000202901431 ... zMQagKKAl/
henry


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 lutego 2023, 20:45 - pt 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6444
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Pisiorek pisze:
Ciekawa dyskusja :) Ja jako pszczelarz przez 10 lat na dopłatę wziąłem tylko kilkanascie opakowań apiwarolu . Dopiero teraz złożę wniosek o dopłaty do przezimowanych rodzin ,

Podobnie ja ,teraz pytanie czy takie postępowanie coś zmieniło :| , nic
Nam została satysfakcja że nie skorzystaliśmy :mrgreen:
Dyskusja tutaj rozwinęła się w kierunku czy dotacje są dobre czy nie ,ogólnie rzecz biorąc, zgadzam się , że z założenia już są złe.
Mój wpis dotyczył jednak stanu na dzień dzisiejszy, czy chcemy czy nie ta kasa jest już zabrana i jest do rozdysponowania, czy skorzystamy czy nie zostanie wydana .
Więc należało by być wdzięcznym tym którzy się przyczynili do tego PZP i inne związki pewno też.
Tym bardziej że te pieniądze dostaje pszczelarz bez pośredników.
Trochę się czuję nieswojo ,bo kurna, dotychczas nie korzystałem z dopłat na sprzęt (tylko leki ,sorry i waga ) a 90% użytkowników forum korzystała przez lata i nagle kurna , opozycja ;).
Kto z krytykujących dopłaty ich nie brał,niech podniesie rękę i naciśnie przycisk :wink:

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 lutego 2023, 20:58 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 listopada 2014, 19:36 - sob
Posty: 2205
Lokalizacja: Janów Lubelski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Zamosc
To nie są pieniądze z budżetu państwa , tylko szerokie środki na rolnictwo, z UE . Trzeba brać bo inaczej przejdą w inne działy rolnictwa . wykonuję rodziny dla innych i nie mogę sięgnąć po takie pieniądze . :bosie: :bezradny:

_________________
Pasieka Knieja .https://www.youtube.com/channel/UCZZuAq ... subscriber


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 lutego 2023, 21:01 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 grudnia 2019, 17:37 - ndz
Posty: 261
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Mikołów
KNIEJA pisze:
To nie są pieniądze z budżetu państwa , tylko szerokie środki na rolnictwo, z UE . Trzeba brać bo inaczej przejdą w inne działy rolnictwa . wykonuję rodziny dla innych i nie mogę sięgnąć po takie pieniądze . :bosie: :bezradny:
Pytanie: skąd Unia ma pieniądze?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 lutego 2023, 21:12 - pt 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6444
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
hudzina pisze:
Pytanie: skąd Unia ma pieniądze?

Ze składek ,ale one już poszły.
Jeżeli chcemy żyć normalnie trzeba się zastanowić czy nie opuścić tego Titanica.
Jak się dowiedziałem że kury muszą być rejestrowane ,samochody od 2035 tylko elektryki, zero mięsa i zero nabiału ,to mnie kur.. krew zalewa.
I jeszcze znaleźli się "nasi"cento posłowie" którzy zagłosowali za tym. :pala: :pala:

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 lutego 2023, 21:40 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 grudnia 2019, 17:37 - ndz
Posty: 261
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Mikołów
Mam bardzo prostą filozofię życiową: jeśli mogę skorzystać z dopłat/dofinansowania krajowego/unijnego korzystam. Jest to odzyskanie części pieniędzy które zabrało mi państwo. Nie ma znaczenia jak to się nazywa, każda forma rozdawnictwa to fundusz wyborczy i pozorowanie pomocy społeczeństwu lub pewnej grupie wyborców. Państwa w naszym życiu powinno być jak najmniej bo to rodzi patologie. Tam gdzie pojawiają się tak zwane pieniądze publiczne zawsze będą przekręty i szemrane interesy. Są pewne dziedziny gdzie państwo i jego interwencje są potrzebne ale jest ich niewiele. Unia i jej urzędnicy podobnie jak rządy krajowe to politycy i zachowują się identycznie. Do polityki nie idzie się by poprawić los obywatelom. Te szumne hasła to tylko frazesy i populizm. Znam osobiście wielu polityków zarówno lokalnych, krajowych jak i unijnych. Nie mam złudzeń. Oprócz patologii związanych z polityką najbardziej martwi mnie brak zdrowego rozsądku i fałszywa poprawność polityczna. Moim skromnym zdaniem dyskusja o tym czy brać dopłaty/dofinansowanie czy nie brać, nie ma sensu. Zawsze będą argumenty za i przeciw. To tylko wybór osobisty. Temat Unii - szeroki jak rzeki w Azji. Należy porównać zyski i straty i to na zimno bez emocji. Wtedy będzie można ocenić. Gorący ostatnio temat kur ktoś ładnie podsumował - nasi polscy urzędnicy jak zwykle coś dopisali i wyszedł potworek.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 lutego 2023, 21:49 - pt 

Rejestracja: 08 stycznia 2023, 23:16 - ndz
Posty: 93
Ule na jakich gospodaruję: WP+18wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: mazowieckie
baru0 pisze:
Pisiorek pisze:
Ciekawa dyskusja :) Ja jako pszczelarz przez 10 lat na dopłatę wziąłem tylko kilkanascie opakowań apiwarolu . Dopiero teraz złożę wniosek o dopłaty do przezimowanych rodzin ,

Podobnie ja ,teraz pytanie czy takie postępowanie coś zmieniło :| , nic
Nam została satysfakcja że nie skorzystaliśmy :mrgreen:
Dyskusja tutaj rozwinęła się w kierunku czy dotacje są dobre czy nie ,ogólnie rzecz biorąc, zgadzam się , że z założenia już są złe.
Mój wpis dotyczył jednak stanu na dzień dzisiejszy, czy chcemy czy nie ta kasa jest już zabrana i jest do rozdysponowania, czy skorzystamy czy nie zostanie wydana .
Więc należało by być wdzięcznym tym którzy się przyczynili do tego PZP i inne związki pewno też.
Tym bardziej że te pieniądze dostaje pszczelarz bez pośredników.
Trochę się czuję nieswojo ,bo kurna, dotychczas nie korzystałem z dopłat na sprzęt (tylko leki ,sorry i waga ) a 90% użytkowników forum korzystała przez lata i nagle kurna , opozycja ;).
Kto z krytykujących dopłaty ich nie brał,niech podniesie rękę i naciśnie przycisk :wink:

Ja ! Ale przez ten chory system w tym roku już MUSZĘ .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 lutego 2023, 21:50 - pt 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6444
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
hudzina pisze:
Gorący ostatnio temat kur ktoś ładnie podsumował - nasi polscy urzędnicy jak zwykle coś dopisali i wyszedł potworek.

A ten? to kto ? to nie urzędnik, to lobbysta. :pala:
viewtopic.php?f=55&t=25305

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 lutego 2023, 21:56 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 grudnia 2019, 17:37 - ndz
Posty: 261
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Mikołów
baru0 pisze:
hudzina pisze:
Gorący ostatnio temat kur ktoś ładnie podsumował - nasi polscy urzędnicy jak zwykle coś dopisali i wyszedł potworek.

A ten? to kto ? to nie urzędnik, to lobbysta. :pala:
viewtopic.php?f=55&t=25305

To polityk i potwierdzenie mojej tezy że poprawność polityczna nas zabije. Próbuje podpiąć się pod pseudo ekologów bo jest taka moda, trudno to oceniać. Samochody elektryczne -ślepa uliczka, rezygnacja z mięsa - wybór osobisty, nie narzucajmy swoich poglądów innym. Jest wiele patologii.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 lutego 2023, 22:17 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 listopada 2014, 19:36 - sob
Posty: 2205
Lokalizacja: Janów Lubelski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Zamosc
baru0 pisze:
hudzina pisze:
Pytanie: skąd Unia ma pieniądze?

Ze składek ,ale one już poszły.
Jeżeli chcemy żyć normalnie trzeba się zastanowić czy nie opuścić tego Titanica.
Jak się dowiedziałem że kury muszą być rejestrowane ,samochody od 2035 tylko elektryki, zero mięsa i zero nabiału ,to mnie kur.. krew zalewa.
I jeszcze znaleźli się "nasi"cento posłowie" którzy zagłosowali za tym. :pala: :pala:


Właśnie to się teraz rozstrzyga w Europie. Cud Historii dla RP , tylko decyzja USA jest pod znakiem (?)

_________________
Pasieka Knieja .https://www.youtube.com/channel/UCZZuAq ... subscriber


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 lutego 2023, 10:00 - pn 

Rejestracja: 11 kwietnia 2014, 16:23 - pt
Posty: 70
Lokalizacja: Gniezno
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp, LN 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Gniezno
Wiech pisze:
KNIEJA pisze:
Niezadowoleni nie muszą brać dopłaty , albo wziąć i przesłać Owsiakowi :haha:

Ale płacić te dopłaty muszą i zadowoleni i niezadowoleni.
Co za chora sytuacja?! Wszyscy tu narzekają słusznie na przepszczelenie i jednocześnie cieszą się, że w jego okolicy za jego pieniądze ktoś inny dokupi dodatkową pasiekę. Czy to tak trudno zrozumieć, że do każdego ula zostanie dopłacone 50 zł, ale w podatkach będzie zebrane 60, może 70 zł na ten cel i jeszcze dodatkowo przybędzie kilkadziesiąt tysięcy rodzin pszczelich, bo przecież dopłacają.
W Ameryce by wam powiedzieli: cieszycie się jak indyki przed dniem dziękczynienia.
Po co są te dopłaty? Mamy za mało pszczół w Polsce? Jesteśmy jednym z najbardziej a może i po prostu najbardziej napszczelonym krajem świata i jeszcze mało tych pasiek? Chcecie tego więcej w waszej okolicy? Chyba tak i w dodatku z radością zapłacicie za to własnymi pieniędzmi.


BRAWO :brawo: :brawo:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 lutego 2023, 14:03 - pn 

Rejestracja: 27 listopada 2010, 00:02 - sob
Posty: 1909
Lokalizacja: Szprotawa
Ule na jakich gospodaruję: WP leżak i WP korpus
hudzina, rezygnacja z mięsa - wybór osobisty, nie narzucajmy swoich poglądów innym. Jest wiele patologii.
Nadcchodzi wiosna i trawniki będą się zielenić i drzewa obrodzą w liście i zamiast mięsa będzie zielenina a na zimę kiszonka. To tylko d....e mogą takie coś wymyśleć.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 lutego 2023, 00:09 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 grudnia 2010, 23:05 - sob
Posty: 3002
Lokalizacja: Łódź
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Co prawda pszczoły poglądów politycznych nie mają [podobno :wink: ] pszczelarze wprost przeciwnie :lol: ale, pamiętacie jak jeden z czołowych polityków wspominając swoją młodość mówił że mirabelki ratowały od głodu
jego i rówieśników .
Wtedy odsadzano go od przysłowiowej czci i wiary.
Okazuje sie ze był prekursorem/wizjonerem :roll: .
Osobiście wole mirabelki średnio dojrzałe jak insekty.

_________________
Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 lutego 2023, 00:34 - wt 

Rejestracja: 21 grudnia 2016, 16:38 - śr
Posty: 2469
Ule na jakich gospodaruję: wz, 1/2 dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Puławy
Zdzisław., a próbowałeś insektów ?
Bo ja w tym roku takie postanowienie sobie zrobiłem, że spróbuję :wink:

I nie mamy wyjścia, będziemy się musieli na zieleninę przerzucić, szczaw i mirabelki. Ale my to i tak dobrze, bo z miodem :haha:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 lutego 2023, 06:36 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 lutego 2017, 17:00 - wt
Posty: 1113
Ule na jakich gospodaruję: D17
Miejscowość z jakiej piszesz: Sucha Beskidzka
Bartek.pl, podobno trutnie są zdrowe.

_________________
--
Najlepszy czas na zasadzenie drzewa był 20 lat temu. Następny najlepszy czas jest teraz.

https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/2uXs/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 lutego 2023, 08:20 - wt 

Rejestracja: 12 stycznia 2013, 14:28 - sob
Posty: 626
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Marian. pisze:
Nadcchodzi wiosna i trawniki będą się zielenić i drzewa obrodzą w liście i zamiast mięsa będzie zielenina a na zimę kiszonka. To tylko d....e mogą takie coś wymyśleć.

Są jeszcze mirabelki oraz szczaw dla biedoty jak mówił znany entomolog
:D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 lutego 2023, 08:47 - wt 

Rejestracja: 30 listopada 2008, 11:07 - ndz
Posty: 194
Lokalizacja: podkarpackie
Mam pytanie: czy te dopłaty dotyczą tylko należących do związku? :oops:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 lutego 2023, 09:27 - wt 

Rejestracja: 16 listopada 2007, 16:38 - pt
Posty: 900
Lokalizacja: bieszczady
Ule na jakich gospodaruję: WP
[quote="Eugeniusz Jancz"]Mam pytanie: czy te dopłaty dotyczą tylko należących do związku? :oops:
Dotyczą wszystkich.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 lutego 2023, 11:37 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 stycznia 2021, 20:04 - pn
Posty: 291
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Warmia
komark1 pisze:
Marian. pisze:
Nadcchodzi wiosna i trawniki będą się zielenić i drzewa obrodzą w liście i zamiast mięsa będzie zielenina a na zimę kiszonka. To tylko d....e mogą takie coś wymyśleć.

Są jeszcze mirabelki oraz szczaw dla biedoty jak mówił znany entomolog
:D


No i jeszcze miska ryżu którą to obiecywał Mateusz Krzywousty :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 lutego 2023, 12:21 - wt 

Rejestracja: 08 stycznia 2019, 14:51 - wt
Posty: 81
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: lubuskie
Mateusz krzywousty obiecał bardzo dużo windy dla emerytów,mosty przez wszystkie rzeki,milion elektryków itd.itd.aż trudno spamietać.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 lutego 2023, 13:11 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 listopada 2014, 19:36 - sob
Posty: 2205
Lokalizacja: Janów Lubelski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Zamosc
zdzisławp. pisze:
Mateusz krzywousty obiecał bardzo dużo windy dla emerytów,mosty przez wszystkie rzeki,milion elektryków itd.itd.aż trudno spamietać.


Wystarczy jeden elektryk LW :haha:

_________________
Pasieka Knieja .https://www.youtube.com/channel/UCZZuAq ... subscriber


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 lutego 2023, 22:31 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 grudnia 2010, 23:05 - sob
Posty: 3002
Lokalizacja: Łódź
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Bartek.pl, Tak ,w Tajlandii coś jak pasikonik/szarańcza kilka sztuk "uwięzionych" za odnóża w rozszczepionym
drewienku i pieczone na gorącym tłuszczu.
Jak wyzbyć się kulturowych uprzedzeń smakują jak "frytki z lekką pnierką" :lol: .
Z Japonii "prezent :wink: " słoiczek larw trutni w zalewie ,zjadliwe na musa :x ale podobno extra afrodyzjak i samo zdrowie.
Zresztą sporo naszych pszczelarzy próbuje weiść na rynek z produktem powstałym ze zmiksowanych larw trutni .
Trzeba się dostosowac :pala:

_________________
Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 lutego 2023, 23:39 - wt 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6444
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Zdzisław., Klienci sami się rozpytują.
Sam próbowałem, w spirytusie mi nie smakują ale w miodzie ok. :D
Miałem kilka tel, o nalewkę z barciaka, a tu jak na złość wszystko skasowane ;)

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 marca 2023, 21:09 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 grudnia 2019, 17:37 - ndz
Posty: 261
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Mikołów
W dniu dzisiejszym Agencja opublikowała informacje o naborze wniosków o dofinansowanie do przezimowanych rodzin w 2023 roku. Wnioski będą przyjmowane od 1 kwietnia do 31 maja. Wzór wniosku zostanie opublikowany 1 kwietnia. Poniżej link do komunikatu.
https://www.gov.pl/web/arimr/wsparcie-k ... zed-rokiem


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 marca 2023, 06:47 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8680
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
baru0 pisze:
Pisiorek pisze:
Ciekawa dyskusja :) Ja jako pszczelarz przez 10 lat na dopłatę wziąłem tylko kilkanascie opakowań apiwarolu . Dopiero teraz złożę wniosek o dopłaty do przezimowanych rodzin ,

Podobnie ja ,teraz pytanie czy takie postępowanie coś zmieniło :| , nic
Nam została satysfakcja że nie skorzystaliśmy :mrgreen:
Dyskusja tutaj rozwinęła się w kierunku czy dotacje są dobre czy nie ,ogólnie rzecz biorąc, zgadzam się , że z założenia już są złe.
Mój wpis dotyczył jednak stanu na dzień dzisiejszy, czy chcemy czy nie ta kasa jest już zabrana i jest do rozdysponowania, czy skorzystamy czy nie zostanie wydana .
Więc należało by być wdzięcznym tym którzy się przyczynili do tego PZP i inne związki pewno też.
Tym bardziej że te pieniądze dostaje pszczelarz bez pośredników.
Trochę się czuję nieswojo ,bo kurna, dotychczas nie korzystałem z dopłat na sprzęt (tylko leki ,sorry i waga ) a 90% użytkowników forum korzystała przez lata i nagle kurna , opozycja ;).
Kto z krytykujących dopłaty ich nie brał,niech podniesie rękę i naciśnie przycisk :wink:


Dopiero co pisałeś w tamtym roku że kupiłeś od babika na dofinansowanie kilkaset korpusów styropianowych z, jakiegoś tam funduszu ?
Odkąd pojawiły się dofinansowania na sprzęt korzystam z nich wiem że apiwarol kosztował przed dofinansowaniem tyle ile kosztuje pszczelarza obecnie po dofinansowaniu ceny netto 100% wiem też że jeśli potrzebuje dokupić leki bo potrzebuje więcej niż jest przydział to można się za głowę złapać ile to wszystko kosztuje. Dlatego właśnie ludzie kombinują bo kto normalny zapłaci prawie 80 pln za 20 tabletek z trocin.
A takie firmy jak biowet mają niemal monopol na rynku i mogą dowolnie ustalać cenę bo mają zapewniony zbyt na produkty
No ale o to właśnie chodzi z tymi dofinansowaniami i dopłatami żeby dofinansowywać to co trzeba i żeby pieniądze żeby trafiały tam gdzie powinny :mrgreen:
Do tego samego służą koncesje, limity, ograniczenia które bronią interesów konkretnych zaprzyjaźnionych firm.
W innym temacie pytałem po co się spotykały władze związków pszczelarskich z firmą łysoń na konferencji. Czy to nie jest jakiś delikatny konflikt interesów żeby się spotykać ba spotykac się bez samych zainteresowanych.
Żaden związek nie zrobił nic dla pszczelarzy a tym bardziej bezinteresownie.
Przerabiałem już jak pani z Wojewódzkiego dzwoniła do pszczelarzy i pytała czy aby na pewno chcą kupić sprzęt u producenta X a nie Y, albo wnioski na sprzęt od producenta X były jakby bardziej realizowane niż nie :haha:
Jest też pewien związek w kraju gdzie sekretarka ma do powiedzenia więcej niż prezes :mrgreen: zwraca się też do pszczelarzy jak ja w domu nauczyli bez względu na wiek pszczelarzy czy potrafi strofować ludzi w obecności innych jak dyrektor ucznia na apelu

_________________
sprzedam korpusy wielkopolskie i dadant produkcja babik nowe i używane 724227381


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 marca 2023, 19:18 - wt 

Rejestracja: 15 stycznia 2011, 21:23 - sob
Posty: 1183
Lokalizacja: Beskid Wyspowy
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
kudlaty pisze:
wnioski na sprzęt od producenta X były jakby bardziej realizowane niż inne

Też to przerabiałem , ale od dwóch lat już nie ma nacisków. Przynajmniej u mnie. kupuję co chcę. Zresztą zawsze kupowałem, ale nieraz były jakieś głupie podchody i sugestie.

_________________
http://www.beskidzkabarc.pl/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 marca 2023, 21:25 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 grudnia 2010, 23:05 - sob
Posty: 3002
Lokalizacja: Łódź
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Od samego początku refundacji wszyscy producenci sprzętu objęci programem refundacji/zgłaszający ofertę mieli takie same prawa [mozna było zamówić sprzęt ich produkcji] niemniej w niektórych związkach/kołach była to tylko teoria :cry:
Fakt ten wynikał z nieświadomości swoich praw wśród pszczelarzy [po części] oraz postawy części "tkzw.władz :wink: " podyktowanego wygodnictwem .
Lepiej wypisać np.40 zamówień do jednego producenta jak te same 40 zamówień do 15 producentów.

_________________
Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 marca 2023, 07:00 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8680
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Zdzisław. pisze:
Od samego początku refundacji wszyscy producenci sprzętu objęci programem refundacji/zgłaszający ofertę mieli takie same prawa [mozna było zamówić sprzęt ich produkcji] niemniej w niektórych związkach/kołach była to tylko teoria :cry:
Fakt ten wynikał z nieświadomości swoich praw wśród pszczelarzy [po części] oraz postawy części "tkzw.władz :wink: " podyktowanego wygodnictwem .
Lepiej wypisać np.40 zamówień do jednego producenta jak te same 40 zamówień do 15 producentów.


A co by było gdybys był odpowiedzialny za składanie wniosków a jeden z producentów okazywał ci wdzięczność za każde zanowienie u niego a inni producenci wierzyli w to że wszyscy mają równe warunki? Gdyby chętnych było np 500 a tylko dla 200 wystarczy, jak myślisz kto w pierwszej kolejności będzie mógł uczknac że stołu pańskiego? Ci którzy zamawiają u preferowanego producenta że względów "ekonomicznych" dla decydenta, czy od tego co wierzą w równa konkurencję??? Gdzieś tam w świecie żył sobie taki człowiek który raz na 2 lata mógł się załapać na cokolwiek refundowanego. Ktoś inny w tym samym roku był w stanie kupić sprzęt normalnie i jeszcze drugi raz z listy rezerwowych i tak rok w rok, tylko że ten ktoś zamawiał u tego producenta co "Trzeba" a ten drugi nie. Kiedyś na takie okazywanie wdzięczności mówiono łapówkarstwo obecnie nazywa się to lobbing :?
W związkach zasiadają ciekawi ludzie którzy najbardziej reprezentują własne interesy dlatrgo też np firma łysoń spotyka się z przedstawicielami związków pszczelarskichi rozmawiają sobie o pogodzie i czy będzie wigilia ze śniegiem czy bez. I wcale nie ma tutaj konfliktu interesu bo interes mają obydwie strony :haha: :haha: :haha: a te tam co płacą składki mają je nadal płacić i się cieszyć że są tak doskonale prowadzeni przez społeczników którzy działają na rzecz pszczelarzy :haha: zupełnie bezinteresownie :wink:

_________________
sprzedam korpusy wielkopolskie i dadant produkcja babik nowe i używane 724227381


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 marca 2023, 10:35 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 grudnia 2010, 23:05 - sob
Posty: 3002
Lokalizacja: Łódź
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
kudlaty, od jakiegoś czasu jestem tym
"przypadkiem" nie po to wczesniej protestowałem przeciwko takim praktykom zeby teraz im ulegać.
Innym przypadkiem jest stosowana przez niektórych producentów praktyka polegająca na tym ze po przekroczeniu pewnej sumy zakupu dostajesz
tkzw. suwenir ,to jest marketing nakierowany do beneficjenta a nie do sporządzającego listy ewentualnych beneficjentów.

_________________
Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 marca 2023, 07:58 - czw 

Rejestracja: 12 stycznia 2013, 14:28 - sob
Posty: 626
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Temat w minionym roku już przerabiany ale znów powraca pytanie czy w wasi weterynarze czyt.urzędy w tym roku pobierają opłatę za zaświadczenie o przezimowanych rodzinach pszczelich które ma być załączone do ARiMR.
W Kielcach PLW pobiera 10 zł. a miało t być uregulowane.Wiem,że ta dyszka to nie wiele ale w ubiegłym roku było różnie jedni pobierali a drudzy nie a ponoć prawo jest prawem i winno traktować wszystkich jednakowo.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 marca 2023, 08:09 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 grudnia 2019, 17:37 - ndz
Posty: 261
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Mikołów
Nie ma opłat.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 marca 2023, 09:20 - czw 

Rejestracja: 26 grudnia 2021, 20:12 - ndz
Posty: 323
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Rzeszów
Rzeszów .Do czasu zatwierdzenia przez Arimr dopłat oświadczenie na własne życzenie było odpłatne chyba 17 zeta a po zatwierdzeniu dopłat ma być bezpłatne tak mi pani powiedziała.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 marca 2023, 09:27 - czw 
Nowo zarejestrowani użytkownicy

Rejestracja: 11 października 2022, 07:45 - wt
Posty: 25
Ule na jakich gospodaruję: Warszawskie poszerzane
Miejscowość z jakiej piszesz: Podkarpackie
Orientujecie się czy wymagany jest w tym roku rolniczy handel detaliczny do dopłat do ula?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 marca 2023, 09:34 - czw 

Rejestracja: 26 grudnia 2021, 20:12 - ndz
Posty: 323
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Rzeszów
Nic o tym nie pisze .Jest jakaś zależność od ilości posiadanych rodzin ale nie wiem czy tego dotyczy .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 marca 2023, 09:52 - czw 

Rejestracja: 03 listopada 2011, 20:45 - czw
Posty: 970
Lokalizacja: zachód Poznania
Ule na jakich gospodaruję: 12r wielkopolski
numer EP i WNI tylko potrzeba
https://kolopszczelarzydopiewo.blogspot ... -z-do.html

_________________
Zapraszam na stronę na FACEBOOK-u
Moje zdjęcia przyrodnicze


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 marca 2023, 15:27 - czw 
Nowo zarejestrowani użytkownicy

Rejestracja: 11 października 2022, 07:45 - wt
Posty: 25
Ule na jakich gospodaruję: Warszawskie poszerzane
Miejscowość z jakiej piszesz: Podkarpackie
No i pewnie papier z weterynarii o liczbie rodzin.
To dobra wiadomość.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 411 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 45 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji