FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 23 kwietnia 2024, 10:10 - wt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość
Post: 13 września 2021, 15:02 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 października 2009, 08:21 - pt
Posty: 165
Lokalizacja: Nowy Sącz
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski styropianowy
Proszę o doradę chcę kupić kontener 1200 kg inwertu
Czy ktoś taki zbiornik trzymał na zewnątrz przez zimę. Inwert jak zamarznie zwiększa dużo swoją objętość ?czy zbiornik wytrzyma
Proszę o poradę kolegów z takim doświadczeniem.

_________________
Laureat pierwszej nagrody w konkursie pasiek 2012 :) :)
viewtopic.php?f=21&t=8704


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 września 2021, 16:24 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2289
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
pop1970,

bardziej niż zamarzania obawiałbym się "krystalizacji" czy raczej "maziowienia" tego "syropu" - nie wiem czy to to był Apifood ale znajomy mówił mi, że trzymał przez zimę w nieogrzewanym pomieszczeniu kilka wiaderek jakiegoś syropu dla pszczół produkowanego z pszenicy czy tam kukurydzy jakie dostał od handlowca "na testy" z racji że ma dużą pasiekę (ogólnie chodzi o to że był to "syrop" ze skrobi) i po zimie pół wiadra od góry było płynne... a pół stało się mętną dość gęstą mazio-pastą - jeżeli tak samo zachowałoby się to w kontenerze to przez dolny zawór to nie zleci... ale to doświadczenie znajomego a nie moje - ja miałem Apifoodu tylko 2 wiaderka kiedyś na testy jak miałem 11 uli czyli chyba w 2016r...pszczoły przeżyły... ale wydawało mi się że odstawały na wiosnę z rozwojem od tych na cukrze - tj. jakby takie "ospałe jakieś były" - może wynika to z faktu że cukier poburzą i pszczoly po nim też są pobudzone... a to nie pobudza to i pszczoły były takie "ospałe" co nie znaczy że były słabsze - bo jak są mniej "ruchawe" to wydaje się ze są słabsze - w każdym razie próba była b. mała a i moje doświadczenie wtedy było też b, małe z racji dopiero 2 zimowli - w każdym razie więcej nie próbowałem na tym zimowli... a i zniechęciła mnie do niego ta "glutowata" gęstość Apifoodu - bo te resztki z wiaderek trzeba zlać co zajmuje trochę czasu a nie można ponoć tego w wodzie rozrzedzać by było szybciej...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 września 2021, 16:53 - pn 

Rejestracja: 18 marca 2013, 21:12 - pn
Posty: 1242
Lokalizacja: woj. kujawsko-pomorski
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
pop1970 pisze:
Proszę o doradę chcę kupić kontener 1200 kg inwertu
Czy ktoś taki zbiornik trzymał na zewnątrz przez zimę. Inwert jak zamarznie zwiększa dużo swoją objętość ?czy zbiornik wytrzyma
Proszę o poradę kolegów z takim doświadczeniem.

Jak to jest produkt krajowy to zadzwoń najlepiej do producenta po informację.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 września 2021, 17:51 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 października 2009, 08:21 - pt
Posty: 165
Lokalizacja: Nowy Sącz
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski styropianowy
Dzwoniłem do producenta ale pani mi powiedziała że zalecenia są takie żeby nie przegrzewać ani nie przerażać a co wynikiem z przegrzania to wiemy podniesione HMF a co do przemrożenia co przemrożenia żadnej informacji nie umiała mi przekazać :cry:

_________________
Laureat pierwszej nagrody w konkursie pasiek 2012 :) :)
viewtopic.php?f=21&t=8704


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 września 2021, 08:33 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 grudnia 2020, 14:18 - czw
Posty: 545
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowskiej
Miejscowość z jakiej piszesz: Gliwice
Sprawdziłem w rekomendacjach do kart technicznych produktów oraz kart charakterystyk mieszanin zawierających wodne roztwory związków cukrowych, głównie mono i disacharydów.

Rekomendacja jest taka "Przechowywać w pomieszczeniach o temp. min. 10°C". Podobną formułkę ma w swoich kartach inwert z Diamant.


Głównym zagrożeniem jest krystalizacja, szczególnie osadów grubokrystalicznych, monolitycznych. W przypadku strącenia osadu, czekanie do sierpnia może nie przynieść oczekiwanego skutku, ponieważ takie układy są zbyt stabilne.

Teoretycznie można byłyby zastosować stabilizatory zarodkowania lub inicjatory krystalizacji drobnokrystalicznej, jednak wymagałoby to szerszego sprawdzenia, zawartości i wpływu na rodziny pszczele.

Dodam też, że te 10°C to w mojej opinii bardzo bezpiecznie zostało podane. Sam spróbowałbym mieszać co jakiś czas w chłodniejsze dni, aby nie dopuścić do tworzenia monolitów, pytanie czy ta pompa "uciągnie" ciecz o takiej lepkości.

_________________
przywiało.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 września 2021, 17:10 - wt 
licho pisze:
Sprawdziłem w rekomendacjach do kart technicznych produktów oraz kart charakterystyk mieszanin zawierających wodne roztwory związków cukrowych, głównie mono i disacharydów.

Rekomendacja jest taka "Przechowywać w pomieszczeniach o temp. min. 10°C". Podobną formułkę ma w swoich kartach inwert z Diamant.


Głównym zagrożeniem jest krystalizacja, szczególnie osadów grubokrystalicznych, monolitycznych. W przypadku strącenia osadu, czekanie do sierpnia może nie przynieść oczekiwanego skutku, ponieważ takie układy są zbyt stabilne.

Teoretycznie można byłyby zastosować stabilizatory zarodkowania lub inicjatory krystalizacji drobnokrystalicznej, jednak wymagałoby to szerszego sprawdzenia, zawartości i wpływu na rodziny pszczele.

Dodam też, że te 10°C to w mojej opinii bardzo bezpiecznie zostało podane. Sam spróbowałbym mieszać co jakiś czas w chłodniejsze dni, aby nie dopuścić do tworzenia monolitów, pytanie czy ta pompa "uciągnie" ciecz o takiej lepkości.


Bardzo fajnie fachowo opisałeś. Ale nic a nic z tego nie wynika. Moja marna praktyka jest taka że niczego przetrzymywać nie należy, bo nawet jak skrystalizuje na ramkach przez pszczoły nie ogrzewane. W takiej czy innej postaci. To często wiosną jest dolany i zasklepiony miód a pod skrystalizowana masa. Na to wpływa wiele czynników. My nad nimi w ulu nie panujemy. A przetrzymywanie poza ulem jest raczej marną możliwością .Można zrobić z tego bimber. Ale czy się opłaca?


Na górę
  
 
Post: 14 września 2021, 17:35 - wt 

Rejestracja: 08 stycznia 2019, 14:51 - wt
Posty: 81
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: lubuskie
Co roku zostaje mi na następny sezon a magazynuję w pomieszczeniu nie ogrzewanym i nie stwierdziłem aby się krystalizował jest w normalnej konsystencji i po podaniu pszczołom nie widzę aby coś się działo z pszczołami.Ważność jest jeden rok od wyprodukowania.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 września 2021, 18:11 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 października 2009, 08:21 - pt
Posty: 165
Lokalizacja: Nowy Sącz
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski styropianowy
No proszę mi jeszcze podpowiedzieć czy zwiększa swoją objętość jak zamarznie

_________________
Laureat pierwszej nagrody w konkursie pasiek 2012 :) :)
viewtopic.php?f=21&t=8704


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 września 2021, 08:35 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 lutego 2017, 17:00 - wt
Posty: 1113
Ule na jakich gospodaruję: D17
Miejscowość z jakiej piszesz: Sucha Beskidzka
robertf, wlej do słoika litrowego full pod korek. Włóż do zamrażarki, kontrola za 3 dni. U mnie, rzadki miód 25% nie zwieksza zauważalnie objętości w temperaturze -18C.

_________________
--
Najlepszy czas na zasadzenie drzewa był 20 lat temu. Następny najlepszy czas jest teraz.

https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/2uXs/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 września 2021, 08:54 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 grudnia 2020, 14:18 - czw
Posty: 545
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowskiej
Miejscowość z jakiej piszesz: Gliwice
robertf, ja tam dostrzegam kilka kluczowych stwierdzeń 8)

pop1970, na podstawie tabeli (https://fizyka.umk.pl/~lab2/tables/C12H22O11.html) uważam, że podczas chłodzenia objętość się nieznacznie zmniejsza.

Można to sprawdzić zamrażając lub chłodząc próbkę syropu w lodówce. Przykładowo do pojemnika na mocz pobrać próbkę, oznaczyć objętość i schłodzić. Sprawdzisz dwie rzeczy, czy niska temperatura powoduje krystalizację oraz jak wpływa na zmianę objętości. Zmiany objętości pewnie nie zaobserwujesz, mimo że nie występuje powinna być tak bardzo nieznaczna.

Natomiast możliwe, że zaobserwujesz różnicę w lepkości/gęstości cieczy. Jeżeli roztwór jest jednorodny, po zamieszaniu go pionowo wykałaczką nie powinieneś obserwować "fal" w całej objętości syropu. Jeżeli następuje częściowe frakcjonowanie składników syropu to rozpoczyna się proces krystalizacji (I faza). W fazie tej górna warstwa będzie zawierała mniej cukru niż dolna, tym samym mieszając zaobserwujesz pewną zmianę w zachowaniu się syropu. Inicjowanie krystalizacji (II faza) może być bardzo powolna i wymagać bodźca zewnętrznego (tj. zamieszanie, uderzenie).

Sprawdzenie to jest jednak dość intuicyjne i traktowane raczej jako rozpoznawcze niż naukowo-analityczne :?

Szybciej będą krystalizować syropy o "czystszym" składzie, czyli bardziej jednorodnym. Tym bardziej skomplikowana mieszanina tym trudniej o szybką krystalizację. Sprawdziłem skład inwertu z firmy API Food, producent deklaruje praktycznie równomasowe ilości glukozy, fruktozy, sacharozy i wody. Jeżeli to prawda, taki syrop jest bardzo stabilny na działanie temperatury. Jednak czasami wystarczy jakaś rysa wewnątrz pojemnika, aby na niej zaczęły narastać kryształy.

Też proszę nie porównywać zjawisk krystalizacji cukru w wiadrze do tej zachodzącej w paletopojemnikach, obserwację nie są te same. Zjawiska fizyczne nieobserwowalne w skali kilku kilogramów staja się determinujące w skali tonowej. Jest to odwieczny problem przy przeskalowaniu instalacji z pilotowej czy półtechnicznej na produkcyjną.

Jeżeli możesz odlej syrop do pojemnika na mocz i włóż do zamrażarki, sprawdzisz możliwie skrajne warunki jego przechowywania w warunkach domowych :wink:

Widzę, że Maxik, mnie uprzedził zanim wypociłem ten post :D

_________________
przywiało.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 września 2021, 15:14 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 października 2009, 08:21 - pt
Posty: 165
Lokalizacja: Nowy Sącz
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski styropianowy
Dziękuję :thank:

_________________
Laureat pierwszej nagrody w konkursie pasiek 2012 :) :)
viewtopic.php?f=21&t=8704


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 września 2021, 18:10 - śr 
licho pisze:
robertf, ja tam dostrzegam kilka kluczowych stwierdzeń 8)

pop1970, na podstawie tabeli (https://fizyka.umk.pl/~lab2/tables/C12H22O11.html) uważam, że podczas chłodzenia objętość się nieznacznie zmniejsza.

Można to sprawdzić zamrażając lub chłodząc próbkę syropu w lodówce. Przykładowo do pojemnika na mocz pobrać próbkę, oznaczyć objętość i schłodzić. Sprawdzisz dwie rzeczy, czy niska temperatura powoduje krystalizację oraz jak wpływa na zmianę objętości. Zmiany objętości pewnie nie zaobserwujesz, mimo że nie występuje powinna być tak bardzo nieznaczna.

Natomiast możliwe, że zaobserwujesz różnicę w lepkości/gęstości cieczy. Jeżeli roztwór jest jednorodny, po zamieszaniu go pionowo wykałaczką nie powinieneś obserwować "fal" w całej objętości syropu. Jeżeli następuje częściowe frakcjonowanie składników syropu to rozpoczyna się proces krystalizacji (I faza). W fazie tej górna warstwa będzie zawierała mniej cukru niż dolna, tym samym mieszając zaobserwujesz pewną zmianę w zachowaniu się syropu. Inicjowanie krystalizacji (II faza) może być bardzo powolna i wymagać bodźca zewnętrznego (tj. zamieszanie, uderzenie).

Sprawdzenie to jest jednak dość intuicyjne i traktowane raczej jako rozpoznawcze niż naukowo-analityczne :?

Szybciej będą krystalizować syropy o "czystszym" składzie, czyli bardziej jednorodnym. Tym bardziej skomplikowana mieszanina tym trudniej o szybką krystalizację. Sprawdziłem skład inwertu z firmy API Food, producent deklaruje praktycznie równomasowe ilości glukozy, fruktozy, sacharozy i wody. Jeżeli to prawda, taki syrop jest bardzo stabilny na działanie temperatury. Jednak czasami wystarczy jakaś rysa wewnątrz pojemnika, aby na niej zaczęły narastać kryształy.

Też proszę nie porównywać zjawisk krystalizacji cukru w wiadrze do tej zachodzącej w paletopojemnikach, obserwację nie są te same. Zjawiska fizyczne nieobserwowalne w skali kilku kilogramów staja się determinujące w skali tonowej. Jest to odwieczny problem przy przeskalowaniu instalacji z pilotowej czy półtechnicznej na produkcyjną.

Jeżeli możesz odlej syrop do pojemnika na mocz i włóż do zamrażarki, sprawdzisz możliwie skrajne warunki jego przechowywania w warunkach domowych :wink:

Widzę, że Maxik, mnie uprzedził zanim wypociłem ten post :D


licho
Ciekawi mnie z czego masz doktorat ? A ze masz to wynika z Twej wiedzy.

Maxik uprzedził ale tak nie koniecznie , dostatecznie.

Odstojnik mam 20 litrów ( to takie pytanie), ze względu na techniczne warunki tak 17 litrów bo wiaderko przechylone na stojaku się zanurza . Chyba jasno piszę? . Rozlewam do słoików i 11 szt 0.9 litra natychmiast skrystalizowało. Kurcze czemu reszta nie? Ja wiem że nie ten temat. Ale tak z rozpędu.


Na górę
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 12 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 10 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji