FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 29 marca 2024, 02:59 - pt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 33 ] 
Autor Wiadomość
Post: 14 października 2021, 09:58 - czw 

Rejestracja: 10 listopada 2013, 00:22 - ndz
Posty: 167
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Bydgoszcz
Witam składałem wniosek o dotację z ARiMR.
Kwestionują kremowanie miodu i mieszanie z owocami liofilizowanymi jako przetwarzanie.
1. Kiedyś trafiłem na interpretacje Urzędu skarbowego, wg której mieszanie z owocami liofilizowanymi było już przetwarzaniem.
2. Była też interpretacja wg której nie można sprzedawać miodu mieszanego z owocami w ramach sprzedaży bezpośredniej tylko RHD
Jeżeli jest możliwośc bardzo proszę o pomoc w podważeniu tej niekorzystnej interpretacji a może ktoś dysponuje pomocną dokumentacją mój adres: keri26@vp.pl
Dziękuje pozdrawiam Irek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 października 2021, 10:03 - czw 
Nowo zarejestrowani użytkownicy

Rejestracja: 21 lipca 2021, 18:49 - śr
Posty: 25
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Ełk
Samo kremowanie nie jest przetwarzaniem miodu. Dodawanie owoców do miodu jest już przetwarzaniem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 października 2021, 10:11 - czw 

Rejestracja: 10 listopada 2013, 00:22 - ndz
Posty: 167
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Bydgoszcz
Brakuje mi uzasadnienia czy interpretacji by to okazać/udowodnić ewentualnie gdzie by można to poszukać ???


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 października 2021, 10:24 - czw 
Nowo zarejestrowani użytkownicy

Rejestracja: 21 lipca 2021, 18:49 - śr
Posty: 25
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Ełk
https://www.wetgiw.gov.pl/handel-ekspor ... ty-zlozone


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 października 2021, 11:19 - czw 

Rejestracja: 14 lipca 2021, 11:33 - śr
Posty: 80
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Poznań
Dziwne, mój wielkopolski oddział ARiMR zaakceptował kremowanie i rozlewanie miodu jako przetwarzanie, a raczej nie miał co do tego uwag.
Odwołaj się od decyzji i tyle. Przypuszczam że pracownik nie zrozumiał tematu. Nic więcej.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 października 2021, 11:20 - czw 

Rejestracja: 14 lipca 2021, 11:33 - śr
Posty: 80
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Poznań
No i rzeczywiście liofilizowane owoce nie mogą być pod SB, tylko RHD ponieważ nie pochodzą z Twojego gospodarstwa


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 października 2021, 11:45 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2286
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
SB - tu z tego orientuje się żadne dodatki nie mogą być - kremowanie nie jest dodawaniem niczego - tj. jmiód kremowany to jest w 100% miód wiec nie rozumiem po co o nim dyskusja - bo tak samo można by zastanawiać się nad dekrystalizacją

co do RHD to wg mnie - należy odróżnić RHD dla pszczelarza... od RHD dla rolnika... RHD dla pszczelarza nie będącego rolnikiem jest wydawane na oświadczenie o posiadaniu pszczół - i tu zasady jak przy SB - żadnych dodatków - miód ma być w 100% naturalny i nieprzetworzony (przy czym przetwarzaniem nie jest kremowanie/dekrystalizowanie więc to jest dozwolone)...

natomiast jak ma się status rolnika to tu przepisy o RHD mówią, z tego co pamiętam to chyba w finalnym produkcie ma być min 50% składu wytworzona w gospodarstwie - przecież jak ktoś robi przetwory typu dżemy... sery... wędliny to dodaje cukier, przyprawy etc które zakupuje z zewnątrz... tak samo z miodem - moim zdaniem jak RHD wydano dla rolnika to ma on prawo w ramach RHD sprzedawać miody z dodatkami np. z orzechami… z owocami liofilizowanymi... z przyprawami korzennymi... z kakao... ale musi spełnić warunek - prowadzić gospodarstwo rolne.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 października 2021, 12:42 - czw 

Rejestracja: 10 listopada 2013, 00:22 - ndz
Posty: 167
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Bydgoszcz
Dzika_Kaczka pisze:
...ponieważ nie pochodzą z Twojego gospodarstwa


Teoretycznie nikt nie jest w stanie tego udowodnić -prawda ??? mogłem suszyć :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 października 2021, 12:48 - czw 

Rejestracja: 14 lipca 2021, 11:33 - śr
Posty: 80
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Poznań
keri26 pisze:
Teoretycznie nikt nie jest w stanie tego udowodnić -prawda ??? mogłem suszyć


Dla tego śmiało się odwołuj od decyzji ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 października 2021, 12:53 - czw 

Rejestracja: 10 listopada 2013, 00:22 - ndz
Posty: 167
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Bydgoszcz
tomi007 pisze:
co do RHD to wg mnie - należy odróżnić RHD dla pszczelarza... od RHD dla rolnika...

Nie znam podstaw i jestem innego zdania do tego nie widzę konieczności ich rozróżniania RHD to RHD


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 października 2021, 13:07 - czw 

Rejestracja: 14 lipca 2021, 11:33 - śr
Posty: 80
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Poznań
Nie ma żadnych różnic w prawie między RHD dla rolnika i nie rolnika :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 października 2021, 13:53 - pt 

Rejestracja: 23 lipca 2013, 20:49 - wt
Posty: 112
Lokalizacja: podkarpackie
Ule na jakich gospodaruję: dadant
keri26 pisze:
Nie znam podstaw i jestem innego zdania do tego nie widzę konieczności ich rozróżniania RHD to RHD

RHD dzieli się na kilka "branż". Pszczelarze zgłaszają RHD z kodem PPN - czyli w ramach RHD mogą sprzedawać tylko produkty pszczele nieprzetworzone.

tomi007 pisze:
tak samo można by zastanawiać się nad dekrystalizacją

Tu kilka definicji:
Cytuj:
(m) "przetwarzanie" oznacza każde działanie, które znacznie zmienia produkt wyjściowy, w tym ogrzewanie, wędzenie, solenie, dojrzewanie, suszenie, marynowanie, ekstrakcję, wyciskanie lub połączenie tych procesów;
(n) "produkty nieprzetworzone" oznaczają środki spożywcze, które nie podlegają przetwarzaniu, i obejmują produkty, które zostały rozdzielone, podzielone na części, przecięte, pokrojone, pozbawione kości, rozdrobnione, wygarbowane, skruszone, nacięte, wyczyszczone, przycięte, pozbawione łusek, zmielone, schłodzone, zamrożone, głęboko zamrożone lub rozmrożone;
(o) "produkty przetworzone" oznaczają środki spożywcze uzyskane w wyniku przetworzenia produktów nieprzetworzonych. Produkty te mogą zawierać składniki, które są niezbędne do ich wyprodukowania lub do nadania im specyficznego charakteru.


A tu żeby namieszać:
Cytuj:
1. Produkty zawierające nieprzetworzone produkty zwierzęce połączone z produktami roślinnymi pozostają nieprzetworzonymi produktami pochodzenia zwierzęcego, np.:
-Szaszłyk zawierający świeże mięso i warzywa;
-Preparaty świeżych produktów rybołówstwa (np. filety z ryb) z żywnością pochodzenia roślinnego;
-Szklanka miodu z orzechami.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 października 2021, 15:59 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2286
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
Bogust,

ok - fajnie to wyjaśniłeś i potwierdziłeś moją wersję - dzięki :thank: - bo wiem że kiedyś to analizowałem i właśnie zakodowałem sobie, że na moje RHD nie mogę przetwarzać... bo nie jestem rolnikiem - tylko mam to RHD "jako taką uproszczona SB" przy czym zauważ że:

zgodnie z definicją jaką podałeś
"przetwarzanie" oznacza każde działanie, które znacznie zmienia produkt wyjściowy, w tym ogrzewanie..."

przy czym dekrystalizacja nie zmienia znacznie produktu wyjściowego - a raczej doprowadza go w zasadzie do stanu takiego jak był wyciągnięty z ula tj. płynnego... stąd wg mnie nie można traktować jej jak "przetwarzanie znacznie zmieniające produkt wyjściowy" a nawet jeśli to ciężko by było gołym okiem powiedzieć czy ten miód jest płynny naturalnie czy był dekrystalizowany… no chyba że mowa o miodzie rzepakowym w styczniu to sprawa jasna... tu w tym podgrzewaniu chodzi raczej o np. podgrzewanie typu robienie marmolady z owoców.. (zauważ że nie ma słowa "gotowanie/duszenie" - zastąpiono je wg mnie właśnie "ogrzewaniem" jako pojęciem szerszym obejmującym obróbkę cieplną prowadzącą do znacznej zmiany produktu wyjściowego - a dokonując dekrystalizacji miodu nie zmienia się jego składu - tj. ilość wody się nie zmniejsza etc a i prawidłowo zdekrystalizowany miód powinien zacząć się znowu po czasie krystalizować... więc wg mnie kremowanie i dekrystalizowanie jest dozwolone...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 października 2021, 12:54 - sob 

Rejestracja: 03 lutego 2011, 22:15 - czw
Posty: 129
Lokalizacja: Naruszewo
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Ustawa jasno mówi czym jest miód. Ale każdy urzędnik będzie interpretował to na swój sposób. W jednym mieście powiedzą że jest ok w innym nie. Swego czasu miałobyć tak, że spory miały być rozstrzygane na korzyść klienta.. a jak jest każdy widzi.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 października 2021, 14:57 - pn 

Rejestracja: 10 listopada 2013, 00:22 - ndz
Posty: 167
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Bydgoszcz
RHD to RHD
Zmienia się tylko tyle, że pewne zakresy RHD podlegają dodatkowo pod sanepid.
Jak ktoś ma SB to może tez mieć RHD tym bardziej jest rolnikiem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 października 2021, 19:08 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 czerwca 2012, 06:19 - ndz
Posty: 571
Lokalizacja: Łódź
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Ja tez sie gimnastykowałem nad załapaniem kolejnych punktów w ARiMR tworząc różne podobne rzeczy po czym zadzwonil do mnie pracownik z ARiMR i w rozmowie stwierdził że nie ma żadnej kolejki z tego działania i nawet jak mi nie przyznają punktów za to co napisałem we wniosku to i tak dostane ta kase. :haha:
Może się dowiedz w swoim oddziale czy ktos jeezcze sie o te pieniadze ubiega? :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 października 2021, 22:07 - czw 

Rejestracja: 10 listopada 2013, 00:22 - ndz
Posty: 167
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Bydgoszcz
atomek0 pisze:
Ja tez sie gimnastykowałem nad załapaniem kolejnych punktów w ARiMR tworząc różne podobne rzeczy po czym zadzwonil do mnie pracownik z ARiMR i w rozmowie stwierdził że nie ma żadnej kolejki z tego działania i nawet jak mi nie przyznają punktów za to co napisałem we wniosku to i tak dostane ta kase. :haha:
Może się dowiedz w swoim oddziale czy ktos jeezcze sie o te pieniadze ubiega? :)

Pieniędzy starczy dla wszystkich, którzy uzyskają minimum 7 punktów i tu rozchodzi się o ten 7 punkt najwyżej się odwołam choć wolałbym tego uniknąć.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 października 2021, 14:54 - pt 

Rejestracja: 24 kwietnia 2014, 21:06 - czw
Posty: 223
Lokalizacja: Toruń
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Londyn
atomek0 pisze:
Ja tez sie gimnastykowałem nad załapaniem kolejnych punktów w ARiMR tworząc różne podobne rzeczy po czym zadzwonil do mnie pracownik z ARiMR i w rozmowie stwierdził że nie ma żadnej kolejki z tego działania i nawet jak mi nie przyznają punktów za to co napisałem we wniosku to i tak dostane ta kase. :haha:
Może się dowiedz w swoim oddziale czy ktos jeezcze sie o te pieniadze ubiega? :)

A co to za program/ dotacje?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 października 2021, 15:46 - sob 
Dobry miód w dobrej cenie rozchodzi się jak świeże bułeczki. Inne mym zdaniem to oszustwo.


Na górę
  
 
Post: 24 października 2021, 20:56 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 grudnia 2019, 17:37 - ndz
Posty: 258
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Mikołów
wojti1830 pisze:
atomek0 pisze:
Ja tez sie gimnastykowałem nad załapaniem kolejnych punktów w ARiMR tworząc różne podobne rzeczy po czym zadzwonil do mnie pracownik z ARiMR i w rozmowie stwierdził że nie ma żadnej kolejki z tego działania i nawet jak mi nie przyznają punktów za to co napisałem we wniosku to i tak dostane ta kase. :haha:
Może się dowiedz w swoim oddziale czy ktos jeezcze sie o te pieniadze ubiega? :)

A co to za program/ dotacje?

Też bym chciał wiedzieć co to za program?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 października 2021, 08:33 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2286
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
pewnie jakiś "młody rolnik na założenie gospodarstwa" albo jakiś inny z "rozwóju obszarów wiejskich - na założenie RHD - chyba jest do wzięcia 100.000" zauważ tylko, że jak chodzi o pomoc to szybko są udzielne odpowiedzi... ale jak zapytano jaki to program to nagle cisza od 3 dni ze strony tych co wiedzą :P - także najlepiej zadzwonić samemu do Agencji i się tam wywiedzieć bo jak widać "pszczelarz pszczelarzowi wilkiem kiedy chodzi o kasę/pożytki" - takie to czasy - "dziel i rządź" - a tego sympatycznego zachowania będzie jeszcze więcej bo przez te wszystkie "fit for 55", "zielone łady" etc... ok 60% społeczeństwa i biznesu będzie zależne od urzędników - najprawdopodobniej taki jest faktyczny tego cel - aby bez dotacji/subwencji/socjalu/zasiłku energetycznego etc. większość ludzi i biznesu nie mogły być "samowystarczalnym" tylko "zależne" od łaskawej "władzy" - rolnictwo i ten cały system dopłat/dotacji idealnym przykładem... guzik z tego de facto jest - bo cała kasa przez wzrost cen sprzętu / nawozów / środków ochrony roślin/ etc idzie faktycznie gdzie indziej - ale jak nie korzystasz to jesteś 2x w plecy... i jak ci dadzą to się cieszysz że Ci dali - a to samo byłoby gdyby tego "rozdawnictwa" nie było - bo przecież Państwo nie ma własnych pieniędzy - tj. ma tylko te zabrane podatkami lub inflacją (de facto też podatkiem inflacyjnym).


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 października 2021, 08:41 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 grudnia 2019, 17:37 - ndz
Posty: 258
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Mikołów
tomi007 pisze:
pewnie jakiś "młody rolnik na założenie gospodarstwa" albo jakiś inny z "rozwóju obszarów wiejskich" zauważ tylko, że jak chodzi o pomoc to szybko są udzielne odpowiedzi... ale jak zapytano jaki to program to nagle cisza od 3 dni ze strony tych co wiedzą :P - najlepiej zadzwonić samemu do Agencji i się tam wywiedzieć bo jak widać "pszczelarz pszczelarzowi wilkiem kiedy chodzi o kasę/pożytki" - takie to czasy - "dziel i rządź" - a tego będzie jeszcze więcej bo przez te wszystkie "fit for 55", "zielone łady" etc... ok 60% społeczeństwa i biznesu będzie zależne od urzędników - najprawdopodobniej taki jest faktyczny tego cel - aby bez dotacji/subwencji/socjalu/zasiłku energetycznego etc. większość ludzi i biznesu nie mogły być "samowystarczalnym" tylko "zależne" od łaskawej "władzy"

Niestety przerabialiśmy to w czasach słusznie minionych a teraz to wraca. I nie tylko w naszym kraju. Jak będziesz grzeczny to dostaniesz a jak podniesiesz głowę to ci zabierzemy wszystko. Może nowy wątek lub temat o wsparciu i dofinansowaniach. Jest to temat bardzo drażliwy ale potrzebny.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 października 2021, 08:56 - pn 

Rejestracja: 18 stycznia 2017, 12:19 - śr
Posty: 807
Lokalizacja: Kostarowce/Sanok
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Kostarowce
Jest to program: Restrukturyzacja małych gospodarstw do wzięcia jest 60tys na gospodarstwo.
Tutaj link https://mojafirma.infor.pl/agrobiznes/5 ... nikow.html

_________________
gendzi@interia.pl
Pozdrawiam Tomek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 października 2021, 09:31 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2286
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
tomaszgenda, :thank: aczkolwiek zdradziłeś tajemnicę tych co milczeli a chcieli "pomocy"

hudzina pisze:
Niestety przerabialiśmy to w czasach słusznie minionych a teraz to wraca. I nie tylko w naszym kraju. Jak będziesz grzeczny to dostaniesz a jak podniesiesz głowę to ci zabierzemy wszystko. Może nowy wątek lub temat o wsparciu i dofinansowaniach. Jest to temat bardzo drażliwy ale potrzebny.
tu uwaga bo można być uznanym za wchodzącym w teorie spiskowe... w każdym razie cała ta "pandemia" - służyła raczej jako przykrywka nad masowym dodrukiem kasy - "bezkarnym" - wszak nikt się nie chciał sprzeciwiać tym działaniom w obliczu takiego "zagrożenia"... a teraz mamy nagle skokowo rosnące ceny energii - szczególnie w UE - dodatkowo nakręcające i windujące inflację... do tego podwyżki w budżetówce - mundurowe, służbie zdrowia - a najwcześniej w rządzie i sejmie, NBP (i tu b. konkretne bo tak z 30-40%)... - także spirala cenowo-płacowa zaczyna się rozkręcać... i mamy ten "nowy ład" - i to nie tylko w Polsce bo większości świata zachodniego dzieją się podobne rzeczy i wprowadzane są "nowe łady" - - co wygląda na jakąś międzynarodowo skoordynowaną akcje/plan - typu fundusz odbudowy UE ??? - jakaś wojna była czy co ??... a inflacja ma to do siebie że najbardziej dotyka biednych i klasy średniej... bogaci jej nie odczuwają - wszak są właścicielami wielkich korporacji/biznesów - a tym jak wiadomo przychody rosną proporcjonalnie z inflacją - bo oni do interesu nie dołożą z racji "monopolu"... - zresztą jak tak przyjrzeć się polityce USA - 2 partie - wszystkie sponsorowane przez "prywatny biznes" - a poco ten "prywatny biznes" miał sponsorować coś co miałoby mu szkodzić - de facto system redystrybucji przez podatki sprzyja im bardzo bo bogaci przez te wszystkie spółki i raje podatkowe etc. płaca % mniejsze podatki - co powoduje że de facto opodatkowanie pracy jest dużo większe niż opodatkowanie kapitału - tak więc ten kto ma kapitał ma go jeszcze więcej... w każdym razie żyjemy w ciekawych czasach - gdzie np. ważniejsza dla UE jest "praworządność w PL" niż drastycznie rosnące ceny energii dodatkowo napędzające inflację i będące jej głównym motorem - a niektóre rządy "chcą z tym walczyć" udając głupa - np. rząd Portugalii chce zrekompensować wyższe koszt dojazdów do pracy "dopłatami" - zamiast obniżyć akcyzę co można zrobić b. szybko - zmianą jednego rozporządzenia o jej stawce - de facto jednej cyfry... gdyby faktycznie zależało rządom na dobru gospodarek to powinni natychmiast przeciwdziałać inflacji - a najprościej to zrobić przez właśnie obniżenie cen energii i wcale by im się budżety nie posypały - bo już podatek inflacyjny spowodował wzrost dochodów budżetowych - wszak maja założenia budżetowe że np. średnia cena benzyny to np. 5,50 - wiec to co powyżej - na tym "niespodziewanie zarobili" można by przeznaczyć na obniżkę akcyzy czy VATu na paliwo/energie... a pomijam już kasę jaka trafia do budżetu z emisji certyfikatów uprawniających do emisji CO2 - które w przypadku PL bardzo podnoszą ceny energii elektrycznej a stanowią przychów dla budżetu PL... - tak więc jak widać władza znowu walczy z problemem jaki sama stworzyła... tylko że walczy jak ? tak że zamiast obniżyć akcycę/podatki to tworzy kolejny problem - system dopłat - niby będących zwrotem tych wcześniej pobranych opłat/podatków - ale przy takim systemie to władza decyduje "komu" i na jakich zasadach... a i sama się przy tym b. dobrze wyżywi a i ludz wdzięczny ze coś "władza robi" i mu dała - w każdym razie tworzy się przez to się "kwadratura koła zamiast koła" - a z takim "kwadratowym kołem" gorzej i wolniej się jedzie - a w pewnym momencie jak ta kwadratura coraz większa to przychodzi jakaś górka i pojazd staje - system się rozsypuje - i zaczyna się na nowo - od koła - tyle że to nowe jest raczej "kółeczkiem" niż kołem...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 października 2021, 19:56 - pn 

Rejestracja: 10 listopada 2013, 00:22 - ndz
Posty: 167
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Bydgoszcz
Panowie na szybko przecież nie jest tajemnicą, że chodzi o restrukturyzacje małych gospodarstw i o ewentualne 60 tyś premii. Snującym różne teorie gratuluję :roll: :wink:
znalazłem ciekawa interpretację, która wcale nie wyjaśnia wątpliwości:
https://www.wetgiw.gov.pl/handel-ekspor ... ty-zlozone


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 października 2021, 20:01 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 grudnia 2019, 17:37 - ndz
Posty: 258
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Mikołów
Zgodnie z tym artykułem orzechy w miodzie to produkt nieprzetworzony.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 października 2021, 20:34 - pn 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6405
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
hudzina pisze:
Zgodnie z tym artykułem orzechy w miodzie to produkt nieprzetworzony.

Bo orzech jest konserwowany (zalewany )miodem ;) .
Cytuj:
UWAGA: Jeżeli w składzie produktu finalnego znajduje się surowy produkt pochodzenia zwierzęcego, nie mamy do czynienia z produktem złożonym.

Czy miód jest produktem pochodzenia zwierzęcego?

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 października 2021, 21:05 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 grudnia 2019, 17:37 - ndz
Posty: 258
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Mikołów
Cytuj:
Czy miód jest produktem pochodzenia zwierzęcego?

Tak jak mleko wytwarzane z trawy :D Tyle że pszczoła nie ma tylu żołądków co krowa a jedynie wole.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 października 2021, 21:45 - pn 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3954
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
baru0 pisze:
Czy miód jest produktem pochodzenia zwierzęcego?

Spadziowy na pewno.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 października 2021, 22:05 - pn 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6405
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Skoro pszczoła to "zwierzę" ;)
Cytuj:
Miód oznacza naturalnie słodką substancją produkowaną przez pszczoły Apis mellifera z nektaru roślin lub wydzielin żywych części roślin, lub wydzielin owadów wysysających żywe części roślin, zbieranych przez pszczoły, przerabianych przez łączenie specyficznych substancji z pszczół, składanych, odwodnionych, gromadzonych i pozostawionych w plastrach miodu do dojrzewania.

czyli miód to produkt od zwierzęcy, nie chce mi się drążyć po tych dyrektywach unijnych.

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 października 2021, 22:15 - pn 

Rejestracja: 10 listopada 2013, 00:22 - ndz
Posty: 167
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Bydgoszcz
hudzina pisze:
Zgodnie z tym artykułem orzechy w miodzie to produkt nieprzetworzony.
no właśnie a malina liofilizowana z miodem :?: w sumie powstaje produkt o innym kolorze, smaku i trudno to rozdzielić więc ????? ku... o co chodzi?? dla mnie to produkt przetworzony ale szczerze już nie dziwie się, że ARiMR ma wątpliwości bo samemu nie można się w tym odnaleźć skoro
"przetwarzanie oznacza każde działanie, które znacznie zmienia produkt wyjściowy, w tym ogrzewanie, wędzenie, solenie, dojrzewanie, suszenie, marynowanie, ekstrakcję, wyciskanie lub połączenie tych procesów" więc jak -można zgłupieć


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 października 2021, 08:15 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 grudnia 2019, 17:37 - ndz
Posty: 258
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Mikołów
W tym wszystkim mamy jeszcze inspekcję weterynaryjną i każdy weterynarz ma swoją interpretację co to jest RHD i SB. Co jest dozwolone, czego nie wolno.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 października 2021, 17:41 - wt 

Rejestracja: 10 listopada 2013, 00:22 - ndz
Posty: 167
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Bydgoszcz
Informacja z dzisiaj ARiMR nawet kremowanie miodu będzie uwzględniać jako przetwarzanie :D - świeży temat !!!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 33 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 27 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji