FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 27 kwietnia 2024, 11:51 - sob

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 35 ] 
Autor Wiadomość
Post: 08 grudnia 2021, 21:40 - śr 

Rejestracja: 16 kwietnia 2021, 11:02 - pt
Posty: 210
Ule na jakich gospodaruję: 1/2dadant oraz 3/4 langstroth
Miejscowość z jakiej piszesz: władysławów
Witam. Może zadam dość nietypowe pytanie ale może ktoś mi polecić jakąś książkę o gospodarce całymi korpusami a nie pojedyńczymi ramki ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 grudnia 2021, 10:28 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 lutego 2017, 17:00 - wt
Posty: 1113
Ule na jakich gospodaruję: D17
Miejscowość z jakiej piszesz: Sucha Beskidzka
Ostrowska ramka 360x230mm
Gerhard Liebig - Łatwe pszczelarstwo ramka 450x230

Brakuje literatury w konteście ramki o wysokości około 150mm

_________________
--
Najlepszy czas na zasadzenie drzewa był 20 lat temu. Następny najlepszy czas jest teraz.

https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/2uXs/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 grudnia 2021, 10:40 - czw 

Rejestracja: 16 kwietnia 2021, 11:02 - pt
Posty: 210
Ule na jakich gospodaruję: 1/2dadant oraz 3/4 langstroth
Miejscowość z jakiej piszesz: władysławów
Ostrowskiej posiadam tylko te informacje według mnie są dość przestarzałe ...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 grudnia 2021, 11:42 - czw 

Rejestracja: 16 kwietnia 2021, 11:02 - pt
Posty: 210
Ule na jakich gospodaruję: 1/2dadant oraz 3/4 langstroth
Miejscowość z jakiej piszesz: władysławów
A właśnie przydała by mi się książka o ramce 448x185mm (langstroth 3/4) lub podobnej do tej ramki.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 grudnia 2021, 15:10 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2289
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
hmmm paziu,

policzmy powierzchnię :

LN 3/4 tjt 448x185 = 82 880 mm2

Ostrowska 360x230 = 82 800 mm2

różnica 80mm2 czyli jest to kwadrat o boku 9mmx9mm - czyli róznica o jakieś max 2 komórki na pszczołę o tyle LN3/4 jest większy przy czym nie wiem czy ten LN nie został podany z "wąsami" bo jak tak to Ostrowska powinna mieć 375x230…

zasadniczo więc z matematycznego pkt widzenia to to samo... matka ma tyle samo miejsca do czerwienia... a różnica jedynie w ryzyku nie przejścia przez słabszą rodzinę do górnego korpusu w Ostrowskiej... jak i w szybszym sklepieniu na rzecz LN z racji wysokości ramki... a już na pewno w wysokości ula na 5 korpusach... ale na logikę poza tą różnicie to już cała reszta gospodarki to nie wiele powinna się różnic....nie mniej ze względu na powyższe uwagi to LN 3/4 powinien był raczej mniej problematyczny w obsłudze przy tej samej kubaturze ula co Ostrowska...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 grudnia 2021, 16:17 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 lutego 2017, 17:00 - wt
Posty: 1113
Ule na jakich gospodaruję: D17
Miejscowość z jakiej piszesz: Sucha Beskidzka
tomi007, nie do końca, nie uwzgłeniłeś wysokości ramki. Wg tego co powiedzialeś,
ul Ostrowskiej z ramką 360x230 można potraktować jak warszawski z niestandardową wysoką ramką 230x360 lub 185x448.

_________________
--
Najlepszy czas na zasadzenie drzewa był 20 lat temu. Następny najlepszy czas jest teraz.

https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/2uXs/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 grudnia 2021, 17:38 - czw 

Rejestracja: 23 lipca 2013, 20:49 - wt
Posty: 112
Lokalizacja: podkarpackie
Ule na jakich gospodaruję: dadant
tomi007 pisze:
... a różnica jedynie w ryzyku nie przejścia przez słabszą rodzinę do górnego korpusu w Ostrowskiej... jak i w szybszym sklepieniu na rzecz LN z racji wysokości ramki...

Możesz to bardziej wyjaśnić, bo ja mam wątpliwości.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 grudnia 2021, 17:42 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2289
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
Maxik,

ok słuszna uwaga... :D tyle, że ule o jakich mówisz to leżaki o ograniczonej pojemności a nie ule korpusowe gdzie się dodaje kolejne korpusy w zależności od potrzeb na górę czy na dół - teoretycznie dodając ich ile się chce....także to inna klasa ula - tak więc - dodam, że chodzi o ule korpusowe :)

a i główne różnice jakie mogą wystąpić z tytułu różnicy w wysokości ramki podałem pomiędzy Ostrowską a LN 3/4... jeszcze raz je powtórzę ale inaczej 23cm wysokości u Ostrowskiej może spowodować, że kłąb średniej rodziny uwiązał się tylko w dolnym korpusie i przy dużych mrozach może nie przejść do kolejnego korpusu (bo ma do pokonania 2,8 cm bez pokarmu tj beleczka górna 1 cm.. odstęp 0,8 cm i kolejna beleczka dolna 1 cm i dopiero pokarm i to o ile ramki w górnym korpusie są odbudowana do końca tj. do dolnej beleczki...) - a jak nie przejdzie to się osypie z głodu pomimo że nad głową ma ponad 20 cm zapasu... wysokość 18,5 cm u LN 3/4 powoduje ze kłab praktycznie od razu wiąże się na 2 korpusach i owe ryzyko osypania się słabszej rodziny z głodu jest dużo mniejsze... i to jest główna wada w porównaniu z LN 3/4... kolejna... niska ramka jest szybciej poszywana woskiem więc łatwiej o pozyskanie miodu odmianowego... lepiej odparowanego... bez ryzyka że gęsty miód ale z częściowo tylko nieodsklepionych plastrów jednak po czasie zacznie fermentację z tytułu zawartości wody większej o 1-3% niż pod zasklepem... kolejna zaleta - ul LN będzie niższy - mniejsza podatność na wiatry z tytułu niżej położonego środka ciężkości, z tego samego powodu powinien być też poręczniejszy przez to przy przenoszeniu/transporcie a i mniej widoczny w polu dla złodzieja... wada - zajmuje więcej powierzchni na pace ale... mniej na wysokość wiec łatwiej piętrować... ogólnie jak tak na szybko analizuje LN 3/4 do Ostrowskiej to LN wygrywa - ale ma zasadniczą wadę - nie jest popularny - co może być zaletą - mniejsza podatność na "prywatyzację" przez złodzieja.. z drugiej strony obrót rodzinami i odkładami nie jest duży dla kogoś kto się w to bawi...

aaa dodam jeszcze od siebie - to rozważania teoretyczne - zaczytane zasłyszane - nie mam ani nigdy nie miałem 1 ula Ostrowskiej ani LN 3/4 czy jakiegokolwiek Dadanta… jedynie z korpusowych bawiłem się na wlkp 18-tce które teraz służą mi jako miodnie z tego samego powodu dla którego LN 3/4 uważam za wadliwy - tj brak tak dużego popytu na tą ramkę jeżeli chodzi o obrót pszczołami jak na klasyczny wlkp26 cm

w każdym razie na podstawie doświadczenie nie sadze aby różnica pomiędzy LN 3/4 a ulem Ostrowskiej co do gospodarki korpusowej jakoś zasadniczo się różniła skoro są to korpusy o w zasadzie dokładnie takiej samej kubaturze - poza tymi wspomnianymi wyżej minusami Ostrowskiej w stosunku do LN 3/4 - ale fajnie jak ktoś kto miał oba typy by się wypowiedział jako praktyk :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 grudnia 2021, 20:21 - czw 

Rejestracja: 11 października 2007, 23:29 - czw
Posty: 188
Lokalizacja: Wielkopolska
paziu pisze:
Ostrowskiej posiadam tylko te informacje według mnie są dość przestarzałe ...

A co w tej książce jest nieaktualne na temat gospodarki wielokorpusowej?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 grudnia 2021, 20:49 - czw 

Rejestracja: 24 sierpnia 2011, 23:35 - śr
Posty: 4140
Lokalizacja: Ełk
Ule na jakich gospodaruję: 1/2D
paziu pisze:
Ostrowskiej posiadam tylko te informacje według mnie są dość przestarzałe ...

nie chodzi o "Gospodarkę Pasieczną" , tylko dużo skromniejszą objętościowo"Gospodarka w ulu wielokorpusowym" tej samej autorki - to nie nigdy nie dezaktualizuje , a każdy musi sam dopracować się własnych procedur , które tworzą osobisty "warsztat pszczelarski " dostosowanym do indywidualnych warunków pożytkowych , czy linii ulubionych pszczół . Takich przepisów nie ma żadna książka - choć zawsze warto poczytać jak to robią inni i wybrać coś dla siebie .
Zacznij może od youtube tam nie tylko szaleni youtuberzy z kością wołową, ale i rozsądni pszczelarze . Polecam filmiki apipolu , ale i inne o gospodarce całymi korpusami :
https://www.youtube.com/results?search_query=apipol
https://www.youtube.com/watch?v=71_82xzh5UY


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 grudnia 2021, 21:32 - czw 
Wydaje mi się że na ramce o wysokości 23 cm trudniej jest sprawdzać nastrój rojowy poprzez rozchylenie 2 korpusów.
To był dla mnie główny powód, który spowodował że wybrałem system korpusowy z niską ramką.
I dla którego aktualnie rozważam wypróbowanie langów 3/4.


Na górę
  
 
Post: 10 grudnia 2021, 00:02 - pt 

Rejestracja: 16 kwietnia 2021, 11:02 - pt
Posty: 210
Ule na jakich gospodaruję: 1/2dadant oraz 3/4 langstroth
Miejscowość z jakiej piszesz: władysławów
manio pisze:
paziu pisze:
Ostrowskiej posiadam tylko te informacje według mnie są dość przestarzałe ...

nie chodzi o "Gospodarkę Pasieczną" , tylko dużo skromniejszą objętościowo"Gospodarka w ulu wielokorpusowym" tej samej autorki - to nie nigdy nie dezaktualizuje , a każdy musi sam dopracować się własnych procedur , które tworzą osobisty "warsztat pszczelarski " dostosowanym do indywidualnych warunków pożytkowych , czy linii ulubionych pszczół . Takich przepisów nie ma żadna książka - choć zawsze warto poczytać jak to robią inni i wybrać coś dla siebie .
Zacznij może od youtube tam nie tylko szaleni youtuberzy z kością wołową, ale i rozsądni pszczelarze . Polecam filmiki apipolu , ale i inne o gospodarce całymi korpusami :
https://www.youtube.com/results?search_query=apipol
https://www.youtube.com/watch?v=71_82xzh5UY



Jeżeli chodzi o tą książkę gospodarka w ulu wielokorpusowym ostrowskiej niestety nie mogłem jej znaleźć znalazłem jedynie coś takiego jak gospodarka w ulu styropianowym wydawnictwa pasieka. Czy może ktoś z was ma może do odsprzedaży taką lub wie gdzie mógłbym kupić?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 grudnia 2021, 04:50 - pt 

Rejestracja: 27 grudnia 2012, 15:05 - czw
Posty: 218
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Dużo na ten temat publikuje pan Sławomir Trzebiński, nie wiem czy czasami nie ma jej w sklepie Pasieki. Wejdź na stronę Pasieka 24 i w zakładce literatura znajdziesz interesujące ciebie publikacje.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 grudnia 2021, 12:44 - pt 

Rejestracja: 11 października 2007, 23:29 - czw
Posty: 188
Lokalizacja: Wielkopolska
paziu jeżeli chcesz prowadzić całoroczną gospodarkę polegającą tylko na operowaniu korpusami, to musisz zdecydować się na niską ramkę. Najlepiej na apipolowską albo 1/2 wlkp. Może jeszcze w dobrym terenie 1/2 Dadant? Przy innym rozmiarze nie obędzie się bez "wajchowania" pojedynczymi ramkami.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 grudnia 2021, 13:01 - pt 

Rejestracja: 25 grudnia 2013, 20:29 - śr
Posty: 2539
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: opole
Zamiast całymi korpusami można całymi plastrami :D
https://www.youtube.com/watch?v=ZNtTMlJpv4Y
Pozdrawiam :pl:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 grudnia 2021, 13:04 - pt 

Rejestracja: 23 października 2007, 18:57 - wt
Posty: 1219
Lokalizacja: MAŁOPOLSKA
paziu pisze:
Jeżeli chodzi o tą książkę gospodarka w ulu wielokorpusowym ostrowskiej niestety nie mogłem jej znaleźć znalazłem jedynie coś takiego jak gospodarka w ulu styropianowym wydawnictwa pasieka. Czy może ktoś z was ma może do odsprzedaży taką lub wie gdzie mógłbym kupić?

Wyszła dawno w bardzo małym nakładzie , nieosiągalna .
Może ktoś ma wersję elektroniczną , miałem taką , gdzieś zapodziałem , nie pomogę . Nic szczególnego , trzeba się nauczyć samemu .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 grudnia 2021, 14:51 - pt 
Nowo zarejestrowani użytkownicy

Rejestracja: 21 lipca 2021, 18:49 - śr
Posty: 25
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Ełk
Link do pobrania tego skryptu, bo książką tego nie nazwę. https://megawrzuta.pl/download/6f8c44c3 ... b4ce8.html
Nie widzę na forum opcji wstawiania załączników więc wrzucam, przez zewnętrzną stronę.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 grudnia 2021, 21:06 - pt 

Rejestracja: 16 kwietnia 2021, 11:02 - pt
Posty: 210
Ule na jakich gospodaruję: 1/2dadant oraz 3/4 langstroth
Miejscowość z jakiej piszesz: władysławów
Marek_LB pisze:
paziu jeżeli chcesz prowadzić całoroczną gospodarkę polegającą tylko na operowaniu korpusami, to musisz zdecydować się na niską ramkę. Najlepiej na apipolowską albo 1/2 wlkp. Może jeszcze w dobrym terenie 1/2 Dadant? Przy innym rozmiarze nie obędzie się bez "wajchowania" pojedynczymi ramkami.
. Gospodaruje na langstroth 3/4 czyli na niskiej ramce


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 grudnia 2021, 21:09 - pt 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3963
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
piotrekmazury pisze:
Nie widzę na forum opcji wstawiania załączników więc wrzucam, przez zewnętrzną stronę.

Można wstawiać załączniki , wystarczy wcisnąć "Podgląd" i wstawić plik.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 grudnia 2021, 21:22 - pt 
Nowo zarejestrowani użytkownicy

Rejestracja: 21 lipca 2021, 18:49 - śr
Posty: 25
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Ełk
Hieronim pisze:
Można wstawiać załączniki , wystarczy wcisnąć "Podgląd" i wstawić plik.

Niestety nie widzę takiej opcji, tylko odnośnik do fotosika, a plik jest w formacie pdf. Może to przez krótki staż na forum?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 grudnia 2021, 21:31 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 listopada 2009, 02:01 - czw
Posty: 3699
Lokalizacja: mad górną Mierzawą
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D
Jest na dole
Grubą czcionką „dodaj załącznik

_________________
Pozdrawiam, dziadek Józef


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 grudnia 2021, 22:56 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 listopada 2016, 14:38 - ndz
Posty: 227
Lokalizacja: Mazowsze, południowe okolice W-wy
Ule na jakich gospodaruję: klasyczny stojak wlkp + 1wz
Miejscowość z jakiej piszesz: Łazy, pow. piaseczyń
Do pobrania ze strony: http://www.pszczelarstwo.neostrada.pl/ciekawostki.htm
Prawie na samym dole strony - Wyróżnione na czerwono

_________________
Pozdrawiam,
Leonard


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 grudnia 2021, 03:02 - sob 

Rejestracja: 13 marca 2021, 02:44 - sob
Posty: 261
Ule na jakich gospodaruję: langstroth
Miejscowość z jakiej piszesz: USA
paziu pisze:
Gospodaruje na langstroth 3/4 czyli na niskiej ramce
ciagle mam problemy nomenklatura polskich pszczelarzy i gubie sie - co to jest Langstroth 3/4? Moge tylko podejrzewac (nie chce mi sie szukac ) ze jest to nasz normalny korpus tzw. deep czyli 9 1/4 cala. Ale nie o to mi chodzi - wydaje mi sie ze nigdzie nie znajdziesz zadnej ksiazki/podrecznika na temat gospodarki korpusami - przejrzalem dostepne mi tego typu publikacje tutaj i owszem sa rozdzialy o zamianach i przekladaniach korpusow, ale jednak wiekszosc ksiazek jest poswiecona zrozumieniu biologii, zachowania sie pszczol, umiejetnosci czytania ramek etc. Gospodarka korpusami jest tylko pochodna wiedzy ogolnej - dokladanie czy zdejmowanie korpusow to nic takiego, podstawa jest umiejetnosc czytania caloksztaltu ula/pszczol w celu dobierania gospodarki korpusowej, a "pozniej jest juz z gorki". Oczywiscie nie chcialbym byc goloslowny wiec jesli j. angielski nie jest problemem to proponuje - "The beekeeper's handbook" - Diana Sammataro and Alphonse Avitabile - podstawa pszczelarstwa tutaj dla srednio zaawansowanych.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 grudnia 2021, 09:18 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 lutego 2017, 17:00 - wt
Posty: 1113
Ule na jakich gospodaruję: D17
Miejscowość z jakiej piszesz: Sucha Beskidzka
Deeps -Langstroth
Mediums - Langstroth 3/4
Shallows - Langstroth 2/3

_________________
--
Najlepszy czas na zasadzenie drzewa był 20 lat temu. Następny najlepszy czas jest teraz.

https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/2uXs/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 grudnia 2021, 12:26 - sob 

Rejestracja: 11 października 2007, 23:29 - czw
Posty: 188
Lokalizacja: Wielkopolska
paziu pisze:
Gospodaruje na langstroth 3/4 czyli na niskiej ramce

Może i niska, a raczej niższa, ale nie na tyle, aby (moim zdaniem) gospodarkę pasieczną oprzeć na operowaniu li tylko samymi korpusami. Przy dobrym układzie pożytków może Ci się uda gospodarować wg wskazówek W. Ostrowskiej.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 grudnia 2021, 11:59 - czw 

Rejestracja: 16 kwietnia 2021, 11:02 - pt
Posty: 210
Ule na jakich gospodaruję: 1/2dadant oraz 3/4 langstroth
Miejscowość z jakiej piszesz: władysławów
Marek_LB pisze:
paziu pisze:
Gospodaruje na langstroth 3/4 czyli na niskiej ramce

Może i niska, a raczej niższa, ale nie na tyle, aby (moim zdaniem) gospodarkę pasieczną oprzeć na operowaniu li tylko samymi korpusami. Przy dobrym układzie pożytków może Ci się uda gospodarować wg wskazówek W. Ostrowskiej.

Czyli według ciebie lepsza by była gospodarka na dadant 1/2?
według mnie w tym ulu jest więcej drewna niż plastrów...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 grudnia 2021, 14:29 - czw 

Rejestracja: 11 października 2007, 23:29 - czw
Posty: 188
Lokalizacja: Wielkopolska
paziu pisze:
Czyli według ciebie lepsza by była gospodarka na dadant 1/2?

Moim zdaniem tak. Ja mam ule systemu apipol i prace w pasiece ograniczone są do operowania całymi korpusami. Przeglądanie ramek tylko w wyjątkowych przypadkach np. wymiana matki, nastrój rojowy.
paziu pisze:
według mnie w tym ulu jest więcej drewna niż plastrów...

Więcej ramek-więcej drewna, coś za coś. Ja mam ramki wykonane z beleczek o grubości 8 mm. Konstrukcja ramki też jest trochę inna, ale to już szczegół mniej związany z niniejszym tematem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 grudnia 2021, 20:55 - czw 

Rejestracja: 16 kwietnia 2021, 11:02 - pt
Posty: 210
Ule na jakich gospodaruję: 1/2dadant oraz 3/4 langstroth
Miejscowość z jakiej piszesz: władysławów
Tylko. Że według mnie apipol czy DADANT 1/2 jest to za małą ramka na intensywną gospodarkę wędrowną towarową ...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 grudnia 2021, 21:27 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 listopada 2009, 02:01 - czw
Posty: 3699
Lokalizacja: mad górną Mierzawą
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D
paziu pisze:
Tylko. Że według mnie apipol czy DADANT 1/2 jest to za małą ramka na intensywną gospodarkę wędrowną towarową ...

Jeszcze nie znalazłeś, a tym a co za tym idzie nie przeczytałeś tej poszkiwanej książki, a już takie zdecydowane twierdzenia głosisz?

_________________
Pozdrawiam, dziadek Józef


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 grudnia 2021, 07:26 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 lutego 2017, 17:00 - wt
Posty: 1113
Ule na jakich gospodaruję: D17
Miejscowość z jakiej piszesz: Sucha Beskidzka
paziu pisze:
Tylko. Że według mnie apipol czy DADANT 1/2 jest to za małą ramka na intensywną gospodarkę wędrowną towarową ...
akurat odwrotnie. Fakt przy małej ramce koszty sprzętu za większe, więcej ramek, więcej korpusów. Czas pracy w terenie jest krótszy. Spróbuj na początek z 50 ulami prod i 20 pomocniczymi na 2 lokalizacjach. Na obsługę przeznacz 2 dni tygodniu.

_________________
--
Najlepszy czas na zasadzenie drzewa był 20 lat temu. Następny najlepszy czas jest teraz.

https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/2uXs/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 grudnia 2021, 09:04 - pt 

Rejestracja: 03 grudnia 2012, 20:56 - pn
Posty: 405
Lokalizacja: Warmia
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 Dadant
paziu pisze:
Tylko. Że według mnie apipol czy DADANT 1/2 jest to za małą ramka na intensywną gospodarkę wędrowną towarową ...

L 3/4 wydaje się być dobrze dopasowany do pszczół( nie pracowałem), ale porównaj sobie jeszcze wagi pełnych korpusów i zastanów czy te 20parę kg w przypadku 1/2 D wystarczy, czy wolisz dźwigać więcej. Mam tu na myśli szczególnie prace np na końcówce rzepaku, gdzie przy przeglądach trzeba zdejmować i zakładać kilka pełnych miodni. Przy obslugiwaniu powiedzmy 45 ula zmienia się perspektywa.Zobacz jak na filmach m.in. Polbarta pełne miodnie 3/4L są podnoszone przez dwie osoby.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 grudnia 2021, 10:30 - pt 

Rejestracja: 16 kwietnia 2021, 11:02 - pt
Posty: 210
Ule na jakich gospodaruję: 1/2dadant oraz 3/4 langstroth
Miejscowość z jakiej piszesz: władysławów
Samo dźwiganie czy podnoszenia nie gra u mnie tak dużej roli jak przeglądy itp. Czy z samymi przeglądami i ogólną pracą przy ulu na prawdę schodzi więcej czasu przy LN 3/4 niż przy DADANT 1/2 CZY APIPOL ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 grudnia 2021, 12:15 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 lutego 2017, 17:00 - wt
Posty: 1113
Ule na jakich gospodaruję: D17
Miejscowość z jakiej piszesz: Sucha Beskidzka
paziu,
zrób sobie 3 korpusy: D1/2, D17, LN3/4 mogą być bez frezów, byle by trzymały wymiary. Weź do ręki i oceń który jest dla Ciebie.

obawiam sie, obiektywności nie będzie. Każdy swoje będzie chwalił. Np. zrób sobie D17, jak się nie sprawdzą - obetniesz korpus 2.5cm --> powstanie D1/2. Datkowo przy D17 oszczędzasz na wezie, gdzyż ładnie odbudowują brakujące 2cm węzy, jako połówka z pełnego D. Przy D1/2 1cm zostaje jako odpad, plus dodatkowa praca żeby wykonać jedno cięcie więcej.

_________________
--
Najlepszy czas na zasadzenie drzewa był 20 lat temu. Następny najlepszy czas jest teraz.

https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/2uXs/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 grudnia 2021, 13:10 - pt 

Rejestracja: 11 października 2007, 23:29 - czw
Posty: 188
Lokalizacja: Wielkopolska
paziu pisze:
Czy z samymi przeglądami i ogólną pracą przy ulu na prawdę schodzi więcej czasu przy LN 3/4 niż przy DADANT 1/2 CZY APIPOL ?

Z tego co piszesz wynika, że chcesz prowadzić gospodarkę wyłącznie korpusową (zwaną wielokorpusową). A przy dużej ramce nie unikniesz konieczności manipulowania ramkami, a to jest czasochłonne. Znam kilka osób, które w ulach korpusowych prowadza gospodarkę korpusowo-ramkową. Są też tacy co w ulu Ostrowskiej prowadzą gospodarkę zbliżoną do gosp. w ulu wielkopolskim. Zresztą zdecydowana większość filmików na YouTube pokazuje gospodarkę ramkowo-korpusową.
Dodam jeszcze, że niska ramka umożliwia dopasowanie kubatury ula do siły rodziny i wielkości pożytku. A gosp. wielokorpusowa to już inna bajka, trzeba się do niej nieprzystosować.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 grudnia 2021, 15:52 - pt 

Rejestracja: 11 października 2007, 23:29 - czw
Posty: 188
Lokalizacja: Wielkopolska
Maxik pisze:
trzeba się do niej nieprzystosować.

powinno być "trzeba się do niej przystosować."


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 35 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: kuchcik i 22 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji