FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 26 kwietnia 2024, 04:03 - pt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 24 ] 
Autor Wiadomość
Post: 18 maja 2022, 10:07 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 września 2019, 20:38 - sob
Posty: 30
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Białogard
Witam serdecznie piszę w tym dziale bo trochę mi się spieszy.

Proszę podpowiedzieć mi po jakim czasie najlepiej podać markę NU do odkładu z 3-4 rodzin?

Bo muszę wykonać ze dwa odkłady a wiadomo że dogadanie się, wysyłka to trwa i zbytnio nie wiem na ile przed przyjściem matki taki odkład wykonać... Bardzo z góry dziękuję z pomoc


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 maja 2022, 13:07 - śr 

Rejestracja: 01 września 2013, 10:18 - ndz
Posty: 5355
Lokalizacja: woj. Śląskie, Beskid Żywiecki
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Żywiec
jaroks85 pisze:
Witam serdecznie piszę w tym dziale bo trochę mi się spieszy.

Proszę podpowiedzieć mi po jakim czasie najlepiej podać markę NU do odkładu z 3-4 rodzin?

Bo muszę wykonać ze dwa odkłady a wiadomo że dogadanie się, wysyłka to trwa i zbytnio nie wiem na ile przed przyjściem matki taki odkład wykonać... Bardzo z góry dziękuję z pomoc

Ja robię odkłady jak już mam matki w ręce. Nie ważne czy odkład był z jednej rodziny czy łączony z kilku.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 maja 2022, 13:27 - śr 

Rejestracja: 22 lipca 2017, 06:30 - sob
Posty: 111
Ule na jakich gospodaruję: WP/ 1/2 dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Suwałki
Po 9 dniach
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 maja 2022, 14:24 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 września 2019, 20:38 - sob
Posty: 30
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Białogard
I to jest właśnie to, raz czytam że od razu raz że po kilku dniach, raz że klateczkę otwierać od razu raz że po dwóch dniach itd... i dalej głupi jestem jak bym już kiedyś odkład zrobił to teraz bym nie miał z tym problemu ale to moje pierwsze w życiu dwa odkłady. No ale dziękuję...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 maja 2022, 14:36 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 marca 2021, 00:59 - pn
Posty: 372
Lokalizacja: Radomsko/Warszawa
Ule na jakich gospodaruję: wlkp 12r
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
Bezpieczniej po 9 dniach. Zwłaszcza jak masz matki przesylane pocztą czyli 1-2 dni w transporcie - nie sa juz tak atrakcyjne dla pszczol.
Jesli są że tak powiem "prosto z pieca" to poddanie bezposrednio bedzie ok.
Ale robilem tak tylko w wypadku matek ktore odbieralem od lokalnego hodowcy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 maja 2022, 14:40 - śr 

Rejestracja: 01 września 2013, 10:18 - ndz
Posty: 5355
Lokalizacja: woj. Śląskie, Beskid Żywiecki
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Żywiec
jaroks85 pisze:
I to jest właśnie to, raz czytam że od razu raz że po kilku dniach, raz że klateczkę otwierać od razu raz że po dwóch dniach itd...

Jak masz czerw otwarty to po 9 dniach, a jak zamknięty to wystarczy 1-2 dni.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 maja 2022, 16:02 - śr 

Rejestracja: 24 sierpnia 2011, 23:35 - śr
Posty: 4140
Lokalizacja: Ełk
Ule na jakich gospodaruję: 1/2D
jaroks85 pisze:
I to jest właśnie to, raz czytam że od razu raz że po kilku dniach, raz że klateczkę otwierać od razu raz że po dwóch dniach itd...

To zrób odkład bez czerwiu , tylko ramki z pokarmem i pszczoły. Wtedy na 100% ją zaakceptują . Ramki z czerwiem dodasz jak już zacznie czerwić ,żeby wzmocnić odkład.
Do takiego odkłady możesz od razu dać matkę zamkniętą tylko ciastem z wyłamanym zabezpieczeniem . To najszybszy ( zero zwłoki) i najpewniejszy sposób poddawania matki.
Inna sprawa czy się unasienni - to duże ryzyko unasienniać matkę w odkładzie Dlaczego nie w uliku weselnym ? wtedy ryzykujesz tylko szklankę pszczół.
Taniej w końcowym rachunku wychodzi kupić matkę UN - dlatego kosztuje drożej bo w cenie już jest ryzyko niepowodzenia unasienniania.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 maja 2022, 17:19 - śr 

Rejestracja: 18 stycznia 2011, 20:17 - wt
Posty: 565
Lokalizacja: lubelskie
manio pisze:
jaroks85 pisze:
I to jest właśnie to, raz czytam że od razu raz że po kilku dniach, raz że klateczkę otwierać od razu raz że po dwóch dniach itd...

To zrób odkład bez czerwiu , tylko ramki z pokarmem i pszczoły. Wtedy na 100% ją zaakceptują . Ramki z czerwiem dodasz jak już zacznie czerwić ,żeby wzmocnić odkład.
Do takiego odkłady możesz od razu dać matkę zamkniętą tylko ciastem z wyłamanym zabezpieczeniem . To najszybszy ( zero zwłoki) i najpewniejszy sposób poddawania matki.
Inna sprawa czy się unasienni - to duże ryzyko unasienniać matkę w odkładzie Dlaczego nie w uliku weselnym ? wtedy ryzykujesz tylko szklankę pszczół.
Taniej w końcowym rachunku wychodzi kupić matkę UN - dlatego kosztuje drożej bo w cenie już jest ryzyko niepowodzenia unasienniania.

Zgadza się. Ja do odkładów dawałem matki nieunasienione, ale raczej nic z tego nie wychodziło. Jeśli matka nawet chodziła po plastrze, to pszczoły się nią nie interesowały. W końcu leżała na dnie ula, albo przed nim. Nie radzę.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 maja 2022, 17:21 - śr 

Rejestracja: 22 kwietnia 2019, 22:49 - pn
Posty: 87
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Studzianki
Ja poddaje matki po 9 dniach od zrobienia odkladu. Jeśli nie wiem dokładnie kiedy będę miał matki to przekładam po dwie ramki czerwiu nad kratę raz w tygodniu i zapisuje kiedy które ramki przekladalem. Na forum jeden z kolegów bardzo dokładnie opisywał tworzenie odkladow poprzez przekładanie ramek ale musisz poszukać bo to było kilka lat temu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 maja 2022, 21:19 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8680
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Zrobić odkład i dać matecznik na wyjściu. Rocznie poddaję 2 lub 3 matki reprodukcyjne a pozostałe z matecznikow. Kiedyś szczyciłem się wysokim procentem przyjęć etc. Obecnie myślę że byłem głupi i sobie niepotrzebnie życie komplikowalem :roll:

_________________
sprzedam korpusy wielkopolskie i dadant produkcja babik nowe i używane 724227381


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 maja 2022, 21:24 - śr 

Rejestracja: 24 sierpnia 2011, 23:35 - śr
Posty: 4140
Lokalizacja: Ełk
Ule na jakich gospodaruję: 1/2D
kudlaty pisze:
Zrobić odkład i dać matecznik na wyjściu.

masz to dajesz , a kolega pyta bo rozumiem ,że kupuje matki NU . Co mu po Twojej radzie ? Może włożyć matkę do sztucznego matecznika :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 maja 2022, 21:45 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8680
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
manio pisze:
kudlaty pisze:
Zrobić odkład i dać matecznik na wyjściu.

masz to dajesz , a kolega pyta bo rozumiem ,że kupuje matki NU . Co mu po Twojej radzie ? Może włożyć matkę do sztucznego matecznika :)


Kiedy moja odpowiedź sugeruje ze droga która ów kolega wybrał jest ślepa :oops:
To łopatologicznie robienie odkładów jeśli mamy matki NU czy tam czerwiace :
Tydzień przed spodziewanym rozpoczęciem robienia odkładów wyciągam ramki z czerwiem zasklepionym lnad kratę, można dać pineski żeby oznaczyć. Pojawiam się za kilka dni zabieram te ramki bez szukania matki bo ona jest pod krata. Daje osłonową z żarciem i ramkę suszu. Można robić odkłady w tempie noszenia skrzynek. Danie ramek nad kratę daje to że mam już zasklepiony czerw można też usunąć ew mateczniki ratunkowe , można robić odkłady przy niesprzyjających warunkach pogodowych a sama procedura trwa szybko. matki dać po 2-3 dniach wyłamać zabezpieczenie klateczek, przy okazji jeszcze raz sprawdzając czy matecznikow rat brak

_________________
sprzedam korpusy wielkopolskie i dadant produkcja babik nowe i używane 724227381


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 maja 2022, 23:03 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 września 2019, 20:38 - sob
Posty: 30
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Białogard
W miodni mam 4-3 ramki zasklepionego czerwiu bo co tydzień przekładałem do góry po 2 ramki uzupełniając do 10 ramek miodnie a w to miejsce w rodnie wstawiałem węze żeby nie doprowadzić już w tym roku do rójek bo nie mam doświadczenia nie miałem ojca ani dziadka pszczelarza. No i teraz czas na odkłady z tych 9 uli chcę zrobić 3 ule-odkłady po 2ramki czerwiu zabiorę z każdego ula czyli by były 3odkłady-ule po 6ramek czerwiu. Zabrał bym te z miodni zasklepione ale Ale wtedy bym musiał uzupełnić je czerwiem z rodni-gniazda żeby zrobić im tam tego luzu oczekiwanego a wiadomo zawsze jest kilka świeżych jajeczek czy larw robotnica wygryza się po 21dniach i bym nie mógł ich wirować
Matki NU nieunasiennione będę miał wtorek środa czyli za 6 dni więc z miodni nie będę ruszał tylko zabiorę z gniazda i po tych 6 dniach podam matki NU. DOBRZE MYŚLĘ? DOBRZE ZROBIĘ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 maja 2022, 23:33 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8680
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Odkłady powinno się robić raczej słabsze niż zbyt mocne i latać za nimi po drzewach. Matki lubią się z rozpędu wyprowadzić razem z lotna pszczoła.
Jak chcesz brać z gniazda czerw t ojuz byś musiał robić odkłady z czerwiem najlepiej takim gdzie już wygryza się pszczoła. Przy poddawaniu skasować mateczniki, ewent w razie gdybyś miał jeszcze czerw otwarty to wycofać takie ramki na przechowanie do innego ula

_________________
sprzedam korpusy wielkopolskie i dadant produkcja babik nowe i używane 724227381


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 maja 2022, 07:38 - czw 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3963
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
jaroks85 pisze:
I to jest właśnie to, raz czytam że od razu raz że po kilku dniach, raz że klateczkę otwierać od razu raz że po dwóch dniach itd... i dalej głupi jestem jak bym już kiedyś odkład zrobił to teraz bym nie miał z tym problemu ale to moje pierwsze w życiu dwa odkłady. No ale dziękuję...

Postaraj się o ramki z całkowicie zasklepionym czerwiem , nie może być ani jednej otwartej komórki , na takiej ramce , od dołu poddaj matkę i następnego dnia obserwuj jak ją traktują , jeżeli nie oblepiają klateczki ,można otworzyć zabezpieczenie na ciasto . Zbyt wczesne wypuszczenie matki jest ryzykowne , bo spanikowana , w obcym środowisku , ucieka i może być okłębiona.Ja wywożę odkłady na inne pasieczysko , ale jeżeli nie ma takiej możliwości , to odkład najlepiej robić , o tej porze , w same , słoneczne popołudnie . Wybieramy ramkę z czerwiem , wkładamy do transportówki , strząsamy do tego pszczoły z kolejnych dwóch ramek i stawiamy to w cieniu , po to , aby lotna pszczoła odleciała . Wieczorem mamy odkład gotowy do poddania matki . Trzeba taki odkład podkarmić i poddać ramkę z węzą , jak zaczynają budować , to praktycznie jest 100% przyjęcie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 maja 2022, 21:31 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8680
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Hieronim pisze:
jaroks85 pisze:
I to jest właśnie to, raz czytam że od razu raz że po kilku dniach, raz że klateczkę otwierać od razu raz że po dwóch dniach itd... i dalej głupi jestem jak bym już kiedyś odkład zrobił to teraz bym nie miał z tym problemu ale to moje pierwsze w życiu dwa odkłady. No ale dziękuję...

Postaraj się o ramki z całkowicie zasklepionym czerwiem , nie może być ani jednej otwartej komórki , na takiej ramce , od dołu poddaj matkę i następnego dnia obserwuj jak ją traktują , jeżeli nie oblepiają klateczki ,można otworzyć zabezpieczenie na ciasto . Zbyt wczesne wypuszczenie matki jest ryzykowne , bo spanikowana , w obcym środowisku , ucieka i może być okłębiona.Ja wywożę odkłady na inne pasieczysko , ale jeżeli nie ma takiej możliwości , to odkład najlepiej robić , o tej porze , w same , słoneczne popołudnie . Wybieramy ramkę z czerwiem , wkładamy do transportówki , strząsamy do tego pszczoły z kolejnych dwóch ramek i stawiamy to w cieniu , po to , aby lotna pszczoła odleciała . Wieczorem mamy odkład gotowy do poddania matki . Trzeba taki odkład podkarmić i poddać ramkę z węzą , jak zaczynają budować , to praktycznie jest 100% przyjęcie.


Z karmieniem odkładow zaraz po zrobieniu i jeszcze bez wywiezienia to słaby pomysł. Jeśli chodzi o robienie odkładów bez przewożenia to zaczynałem robić ok 18 stawiałem gdziekolwiek na pasiece tak żeby pszczoła lotna odleciała, jak już jest całkiem ciemno ustawiałem na miejscu docelowym a wylotek zasłaniałem trawa. Trzeba zrobić odkład z czerwiem na wyjściu żeby się szybko wzmocniły. Karmie jak już dopiero wtedy gdy przyjmą matki. Do tego czasu mają ramkę z żarciem.

_________________
sprzedam korpusy wielkopolskie i dadant produkcja babik nowe i używane 724227381


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 maja 2022, 22:36 - czw 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6444
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Ogólnie trzeba powiedzieć że ,jak jest pożytek to wszystko wychodzi .
Ale jak pszczoły zaczynają "obwąchiwać drzwi od pracowni" to ze wszystkim trzeba uważać a tym bardziej z karmieniem odkładów syropem.
Ramka z pokarmem bezcenne,kilo ciasta(woda w ramce ) też ok.

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 maja 2022, 07:27 - pt 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3963
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
kudlaty pisze:
baru0 pisze:
Ogólnie trzeba powiedzieć że ,jak jest pożytek to wszystko wychodzi .
Ale jak pszczoły zaczynają "obwąchiwać drzwi od pracowni" to ze wszystkim trzeba uważać a tym bardziej z karmieniem odkładów syropem.
Ramka z pokarmem bezcenne,kilo ciasta(woda w ramce ) też ok.


Z karmieniem odkładow zaraz po zrobieniu i jeszcze bez wywiezienia to słaby pomysł.

Koledzy , mówimy o połowie maja , w tym czasie normalne pszczoły nie rabują a taki odkładzik , jak nie ma pszczoły lotnej , to skąd ma wsiąść wodę? No chyba , że w okolicy są pszczoły selekcjonowane na rabunek , wtedy sprawa się komplikuje . O tej porze , mogę odpalić parownicę do wosku, w samo południe i nawet jednej pszczoły to nie zainteresuje.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 maja 2022, 13:27 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8680
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Hieronim pisze:
kudlaty pisze:
baru0 pisze:
Ogólnie trzeba powiedzieć że ,jak jest pożytek to wszystko wychodzi .
Ale jak pszczoły zaczynają "obwąchiwać drzwi od pracowni" to ze wszystkim trzeba uważać a tym bardziej z karmieniem odkładów syropem.
Ramka z pokarmem bezcenne,kilo ciasta(woda w ramce ) też ok.


Z karmieniem odkładow zaraz po zrobieniu i jeszcze bez wywiezienia to słaby pomysł.

Koledzy , mówimy o połowie maja , w tym czasie normalne pszczoły nie rabują a taki odkładzik , jak nie ma pszczoły lotnej , to skąd ma wsiąść wodę? No chyba , że w okolicy są pszczoły selekcjonowane na rabunek , wtedy sprawa się komplikuje . O tej porze , mogę odpalić parownicę do wosku, w samo południe i nawet jednej pszczoły to nie zainteresuje.


Wodę można im nalać do plastra osłonowego. To że w tym roku jest pogoda i pożytek to jest fenomen niespotykany od kilku lat w mojej okolicy to nie oznacza że tak jest co roku w budglym roku miałem śnieg jeszcze 26 kwietnia a maj był zimny i deszczowy. Zwyczajowo pierwsza połowę maja leje jak wszystko kwitnie a jak już jest zielono to się wypogadza u zaczynają się rabunki :haha:

_________________
sprzedam korpusy wielkopolskie i dadant produkcja babik nowe i używane 724227381


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 maja 2022, 07:42 - ndz 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3963
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
kudlaty pisze:
Zwyczajowo pierwsza połowę maja leje jak wszystko kwitnie a jak już jest zielono to się wypogadza u zaczynają się rabunki :haha:

Jak w połowie maja zaczynają się rabunki , to coś jest nie tak z miejscowymi pszczołami , zjawisko normalnie nie spotykane .Skąd kolega nabrał takich rabusiów? :haha:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 maja 2022, 08:49 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8680
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Hieronim pisze:
kudlaty pisze:
Zwyczajowo pierwsza połowę maja leje jak wszystko kwitnie a jak już jest zielono to się wypogadza u zaczynają się rabunki :haha:

Jak w połowie maja zaczynają się rabunki , to coś jest nie tak z miejscowymi pszczołami , zjawisko normalnie nie spotykane .Skąd kolega nabrał takich rabusiów? :haha:



Wiem że mieszkasz w krainie mlekiem i miodem płynąca ja niestety mam inaczej i są lata że ty bierzesz miód z uli a małopolska i Podkarpacie karmi cały sezon pszczoły żeby z głodu niepadly, ci co nie karmią mają wtedy zgnilca :oops:

_________________
sprzedam korpusy wielkopolskie i dadant produkcja babik nowe i używane 724227381


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 maja 2022, 09:45 - pn 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3963
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
kudlaty pisze:

Wiem że mieszkasz w krainie mlekiem i miodem płynąca ja niestety mam inaczej i są lata że ty bierzesz miód z uli a małopolska i Podkarpacie karmi cały sezon pszczoły żeby z głodu niepadly, ci co nie karmią mają wtedy zgnilca :oops:

Wiem , co to znaczy , jak miałem BFy , to musiałem je karmić od czerwca , aby nie padły z głodu [takie pszczelarstwo mauzerowe] . A co do pożytków , to takich , jak w Beskidzie Małym , to nigdzie nie widziałem . Nie zazdroszczę Ci spadzi , ale tej wszędobylskiej koniczyny do kolan a pyłek z koniczyny jest, po pyłku z wierzby, najwartościowszy dla pszczół . U nas koniczyna praktycznie wyginęła , bo i klimat suchszy i rolnictwo bardzo intensywne .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 maja 2022, 06:13 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8680
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Hieronim pisze:
kudlaty pisze:

Wiem że mieszkasz w krainie mlekiem i miodem płynąca ja niestety mam inaczej i są lata że ty bierzesz miód z uli a małopolska i Podkarpacie karmi cały sezon pszczoły żeby z głodu niepadly, ci co nie karmią mają wtedy zgnilca :oops:

Wiem , co to znaczy , jak miałem BFy , to musiałem je karmić od czerwca , aby nie padły z głodu [takie pszczelarstwo mauzerowe] . A co do pożytków , to takich , jak w Beskidzie Małym , to nigdzie nie widziałem . Nie zazdroszczę Ci spadzi , ale tej wszędobylskiej koniczyny do kolan a pyłek z koniczyny jest, po pyłku z wierzby, najwartościowszy dla pszczół . U nas koniczyna praktycznie wyginęła , bo i klimat suchszy i rolnictwo bardzo intensywne .


Koniczyny???? :roll: we wsi jest 1 krowa rolnictwa barak , nawet 1xosoby która by miała gospodarstwo większe niż ha, wszędzie zarośnięte brzozami albo sosnami krzaki eldorado :oops: jedyna trawa jaka można spotkać jest na trawnikach koszonych 2x w tygodniu. Ludziom się nudzi to sobie kosza. Przy drugiej pasiece miałem łąki ale tam obecnie pływają ryby.
Za dużo się naczytales książek z lat 80 że widzisz koniczynę do kolan :haha:

_________________
sprzedam korpusy wielkopolskie i dadant produkcja babik nowe i używane 724227381


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 maja 2022, 10:19 - wt 

Rejestracja: 05 lutego 2010, 16:10 - pt
Posty: 776
Lokalizacja: Warszawa i Płońsk
Ule na jakich gospodaruję: Warszawki posz. i wielkopolski
Kudłaty ma rację, trawniki koszone dwa razy w tygodniu, ginące małe gospodarstwa rolne i powstające giganty jak okiem sięgnąć z jednorodną uprawą . W zbożach brak jednego źdźbła trawy, a cóż dopiero mówić o kwieciu.
W tych mono uprawach likwidowane są ostatnie kępy krzewów i zarośli.
Zielonych oczywiście nie ma, bo oni to są tam gdzie duże budowy i duża
kasa.
A wszyscy tylko gadają o ekologii.

_________________
kamyk


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 24 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 50 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji