FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 27 kwietnia 2024, 18:27 - sob

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 376 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 4, 5, 6, 7, 8
Autor Wiadomość
Post: 27 lutego 2023, 03:52 - pn 

Rejestracja: 11 marca 2020, 02:47 - śr
Posty: 429
Lokalizacja: Hamilton, Kanada
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth
Miejscowość z jakiej piszesz: HAMILTON
maq123 pisze:
Czy matka czerwi na takich połówkach, czy leci tam pyłek, a może jeszcze inna sytuacja?
No nie czerwi bo komorki sa o polowe mniejsze. U mnie jak daje polowki to matka tam nigdy nie czerwi a pszczoly nosza tylko miod do ula. I to mi pasuje bo po co marnowac miejsce na pszczoly w koncu ule mam po to aby miec miod.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 lutego 2023, 07:48 - pn 

Rejestracja: 24 sierpnia 2011, 23:35 - śr
Posty: 4140
Lokalizacja: Ełk
Ule na jakich gospodaruję: 1/2D
maq123 pisze:
Czy matka czerwi na takich połówkach, czy leci tam pyłek, a może jeszcze inna sytuacja?

Jeśli połówka dana nad pełny korpus to u mnie matka tam czerwi od wczesnej wiosny , schodząc w dół wraz z ociepleniem .
Jeśli dam polówkę pod korpus to nie jest czerwiona do końca maja , pszczoły składają tam pyłek - nie ograniczają więc gniazda - to likwiduje u mnie główną przyczynę rójek na rzepaku. Od końca maja matka schodzi z czerwieniem na dół i połówka jest całą nabita czerwiem.
Korpus 10R Dadant 1/1 to dla moich pszczół za mało , dlatego trzymam 3x1/2 czyli to samo co 1/1 + 1/2.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 lutego 2023, 13:40 - pn 

Rejestracja: 26 grudnia 2021, 20:12 - ndz
Posty: 323
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Rzeszów
Jakie korzyści niesie stosowanie długo niskiej ramki typu np 1/2 dadant a np. gniazdowa wielkopolska pomijając: powierzchnię ramki i wagę . Czy na takiej ramce lepiej matki czerwią lub rozkładają pokarm, bo wydaje się że czerwienie powinno być w kształcie koła lub elipsy , co z końcami takich długich a wąskich ramek .Za długo niskimi przemawia wysokość ula a co jeszcze?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 lutego 2023, 16:14 - pn 

Rejestracja: 11 marca 2020, 02:47 - śr
Posty: 429
Lokalizacja: Hamilton, Kanada
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth
Miejscowość z jakiej piszesz: HAMILTON
stach56 pisze:
pomijając: powierzchnię ramki i wagę .
To tak jak bys zapytal jaki ma sens uzywanie parasola pomijajac tego ze chroni przed deszczem? Jedyny powod dlaczego mamy ramki nadstawkowe to taki ze nawet dorosly meszczyzna ma problemy aby podniesc pelnowymiarowa ramke z miodem. Oczywiscie w pasiekach towarowych stosuje sie jedna ramke bo uzywa sie sprzetu do podnoszenia korpusow pelnych miodu.
stach56 pisze:
bo wydaje się że czerwienie powinno być w kształcie koła lub elipsy
nic podobnego. Tak sie dzieje tylko w zimie i na wiosne aby konserwowac cieplo. W lecie gdy caly korpus i ul jest ogzany nic takiego juz nie ma miejsca. Przykladem moze byc np. matka zaczerwi czesciowo pare ramek w nadstawce #3 W nadstawce #1i#2 brak czerwiu. Jak jest brak miejsca do czerwienia to nie ma miejsca w ulu gdzie by matka nie czerwila.https://i.imgur.com/j0y10Uh.jpg


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 lutego 2023, 17:14 - pn 

Rejestracja: 26 grudnia 2021, 20:12 - ndz
Posty: 323
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Rzeszów
Czyli nic konkretnego w odpowiedzi ,nie pytałem o wagę i powierzchnię bo to oczywiste . Jedna ramka to zaleta bezsprzeczna . Bardziej chodzi co te centymetry wysokości robią oprócz wysokości całego ula np. z 5 korpusów. Są dadanty i langstrothy i różnią się centymetrami, co te centymetry oprócz pojemności robią pozytywnego dla pszczół . Dla czego langstroth jest uznawany za najlepszy ? Wielkopolski 18 ma ciut większą powierzchnię jak dadant 1/2, ul o tej samej pojemności np. 5 korpusów będzie wyższy o kilkanaście cm czy to jedyna wada? A może nasze jest be i liczy się tylko zagranica. Zdjęcie nie trafione bo nie przedstawia ramki długo niskiej a raczej mniejsze pomniejszone wymiary wielkopolskiej gniazdowej mogło by być zdjęcie 1/2 dadant to by coś wnosiło.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 lutego 2023, 19:38 - pn 

Rejestracja: 13 kwietnia 2012, 22:42 - pt
Posty: 289
Lokalizacja: Bolesławiec
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie 12 r.
baru0 pisze:
astroludek pisze:
Więc jade na pełnych korpusach od 2-3 lat, połówek używam sporadycznie.

A ja notorycznie, pod gniazdo, polecam spróbować na kilku rodzinach .
Z początku przeglądałem połówki pod względem mateczników po dwóch latach daremnej roboty :wink: zaniechałem .
Wystarczający jest wgląd do całego korpusu a i nastroje nie pojawiają się tak jak dawniej .
Może się pokuszę i wtym sezonie spróbuję w kilku rodzinach z połówką pod gniazdem.Genealnie to niemam problemu z zawalaniem gniazda pierzgą, bo polawiam z każdej rodziny produkcyjnej pyłek ,plus jeden odkład z każdej rodziny także miejsca matce do czerwienia raczej nie brakuje.Ale w sytuacji pojawienia się stanu rojowego,no to już dochodzi przegląd dodatkowego korpusu. Ale pomysł jest dość kuszący.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 lutego 2023, 00:31 - wt 

Rejestracja: 11 marca 2020, 02:47 - śr
Posty: 429
Lokalizacja: Hamilton, Kanada
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth
Miejscowość z jakiej piszesz: HAMILTON
stach56 pisze:
Czyli nic konkretnego w odpowiedzi ,nie pytałem o wagę i powierzchnię bo to oczywiste
Dla mnie oczywiste jest ze nic nie rozumiesz.
stach56 pisze:
Są dadanty i langstrothy i różnią się centymetrami, .
Nie nie ma dwoch uli jest tylko jeden. Czemu?
stach56 pisze:
różnią się centymetrami, co te centymetry oprócz pojemności robią pozytywnego dla pszczół
Te roznice powstaly nie po to, bo jakis pszczelarz zobaczyl pozytywne strony tych centymetrow dla pszczol. Powstaly z przyczyn prawnych czyli produkcji ula bez placenia characzu Dadantowi. Langstroth zalal rynek nowym ulem i ten zrobil sie standardem. Bo takie ZOO jak w polsce tylko szkodzi przemyslowi pszczelarskiemu. Juz nie tylko chodzi o koszty produkcji sprzetu, jego kontabilnosci ale innych bardzo waznych aspektow pszczelarskich. Np. szkolenia czy dopasowanie dawek lekarstw. Prosty przyklad daje 2gr. kwasu na korpus. Proste i zrozumiale? Nie, nie w polsce tam musi wszystko byc trudne i skomplikowane. No bo o jakim korpusie mowa?
Konczac na dzien dzisiejszy firma Dadant&synowie produkuja ule Langhstroty nie bo pszczoly tego potrzebuja a dla tego ze rynek tego wymaga i sa zmuszeni.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 lutego 2023, 01:00 - wt 

Rejestracja: 11 marca 2020, 02:47 - śr
Posty: 429
Lokalizacja: Hamilton, Kanada
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth
Miejscowość z jakiej piszesz: HAMILTON
stach56 pisze:
Wielkopolski 18 ma ciut większą powierzchnię jak dadant 1/2, ul o tej samej pojemności np. 5 korpusów będzie wyższy o kilkanaście cm czy to jedyna wada?

Ramka 1/2 sie nie przyjela (z jakichs powodow) i jest niepopularna i malo dostepna. Ramka 3/4 to standard i nawet powoli coraz czesciej zaczyna byc uzywana w rodni. Dla czego? Z wielu powodow (standaryzacja i ekonomia) a jedna z nich jest "ul jest dla pszczelarza nie dla pszczol."
stach56 pisze:
A może nasze jest be i liczy się tylko zagranica.
Jestem pewny ze jak zrobisz Syrenke z osiagami Hondy czy BMW za polowe ich ceny to w ciagu 5 lat zostaniesz miliarderem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 lutego 2023, 12:25 - wt 

Rejestracja: 26 grudnia 2021, 20:12 - ndz
Posty: 323
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Rzeszów
Czyli jednak te centymetry coś dają niewiele ale 0,9cm lub 3,5cm ale nikt sensownie nie potrafi wytłumaczyć co. Tylko że polak głupi i musi u niemca pracować .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 lutego 2023, 17:33 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 lutego 2017, 17:00 - wt
Posty: 1113
Ule na jakich gospodaruję: D17
Miejscowość z jakiej piszesz: Sucha Beskidzka
stach56, centymetry są ważne, np 17cm a 30cm przy Dadant - u mnie jest różnica typu być albo nie być. Przy 26cm w ulu jedno-ściennym Wielkopolskim - u mnie jest źle z wiosny.

Dochodzi kwestia rozwojów od-kładów na danym typie ramki.

Nie spotkałem się z próbą zestawienia efektów produkcyjnych na różnych typach ramek, oprócz polbarta, który napisał że LN 3/4, D17 chyba D1/2 są OK. W zestawieniu chyba nie było apiPol(trzeba odszukać i sprawdzić). Inna sprawa to testy wynalazków typu W1/2, W18 lub W17 pewnie nie były przeprowadzane. I nie dziwię się, gdyż ul kosztuje około 500zł, trzeba pozyskać kilka danego typu. W tym poście wymieniłem 9 typów, i nie jest to kompletna lista. Tak wiec 9 razy 5 uli razy 500zł daje 22tys zł na sam sprzęt. Tylko po to by na blogu zamieścić informację typu "w jaki sposób wybrałem najlepszy ul"

Co innych, zdarzają się porównania 2 typów, głownie pomiędzy W a innym korpusowym. O dziwo zdarzają się tacy co powracają do Wielkopolskiego. Bądź tu mądry i pisz wiersze.

Co innych, zdarzają się porównania 2 typów, głownie pomiędzy W a innym korpusowym. O dziwo zdarzają się tacy co powracają do Wielkoposkiego. Bądź tu mądry i pisz wiersze.

_________________
--
Najlepszy czas na zasadzenie drzewa był 20 lat temu. Następny najlepszy czas jest teraz.

https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/2uXs/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 lutego 2023, 18:31 - wt 

Rejestracja: 26 grudnia 2021, 20:12 - ndz
Posty: 323
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Rzeszów
LN jest też kilka rodzajów ramek 15,9 18,5 23 Dadant 15 i 30 jeśli przechodzi się na jedną ramkę to tylko niskie i tu różnica jest tych 1 do kilku centymetrów max co praktycznie pewnie nic nie zmienia oprócz pojemności ula a co za tym idzie całkowitej wysokości przy tej samej kubaturze.Ja nie mam porównania do LN i D a potrafiłem choć trochę podać ich zalet w stosunku do WL czego kolega Beeman nie potrafił uczynić tylko że to mercedes wśród uli bo innych u niego nie ma.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 lutego 2023, 18:44 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 grudnia 2019, 17:37 - ndz
Posty: 260
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Mikołów
maq123 pisze:
baru0 pisze:
Z początku przeglądałem połówki pod względem mateczników po dwóch latach daremnej roboty :wink: zaniechałem


Czy matka czerwi na takich połówkach, czy leci tam pyłek, a może jeszcze inna sytuacja?

Tak czerwi. Wiosną zakładam połówkę na gniazdo i jak zaczerwi a robi to bez problemu wkładam kratę pod połówkę a matkę spuszczam poniżej kraty. Pszczoły idą bez problemu do góry by zagrzać czerw na połówkach i w sposób naturalny później tam znoszą nektar. W ten sposób mam wykorzystane wczesne pożytki.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 lutego 2023, 19:16 - wt 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3963
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
Maxik pisze:
Przy 26cm w ulu jedno-ściennym Wielkopolskim - u mnie jest źle z wiosny.

Można wiedzieć dlaczego ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 lutego 2023, 20:10 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 lutego 2017, 17:00 - wt
Posty: 1113
Ule na jakich gospodaruję: D17
Miejscowość z jakiej piszesz: Sucha Beskidzka
Hieronim pisze:
Maxik pisze:
Przy 26cm w ulu jedno-ściennym Wielkopolskim - u mnie jest źle z wiosny.



Można wiedzieć dlaczego ?


Bo są w miejscu gdzie wiosenne słońce krótko na nie świeci.

_________________
--
Najlepszy czas na zasadzenie drzewa był 20 lat temu. Następny najlepszy czas jest teraz.

https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/2uXs/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 lutego 2023, 20:24 - wt 

Rejestracja: 26 grudnia 2021, 20:12 - ndz
Posty: 323
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Rzeszów
Zmień miejsce i po sprawie, w innym jednościennym było by to samo to nie wina ramki z tego wynika.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 lutego 2023, 20:29 - wt 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3963
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
Maxik pisze:
Hieronim pisze:
Maxik pisze:
Przy 26cm w ulu jedno-ściennym Wielkopolskim - u mnie jest źle z wiosny.



Można wiedzieć dlaczego ?


Bo są w miejscu gdzie wiosenne słońce krótko na nie świeci.

Czyli przydałaby się słynne południowe stoki.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 lutego 2023, 22:13 - wt 

Rejestracja: 11 marca 2020, 02:47 - śr
Posty: 429
Lokalizacja: Hamilton, Kanada
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth
Miejscowość z jakiej piszesz: HAMILTON
stach56 pisze:
Ja nie mam porównania do LN i D a potrafiłem choć trochę podać ich zalet w stosunku do WL czego kolega Beeman nie potrafił uczynić tylko że to mercedes wśród uli bo innych u niego nie ma.
To juz nie wiem jak ci prosciej wytlumaczyc? Niestety czasem trzeba stanac na boku (czyt. wyjechac i pozyc w innym srodowisku) aby dojrzeć w jakim burdelu sie zyje. W jednej wsi 77 modeli ula! Czy to jest normalne? Ramki Langi sa tak uniwersalne ze mozna z nich robic co sie chce. Lezaki nie ma problemu. Jestes kobieta jedziesz na samych 3/4, a jak te za ciezkie to zamiast standardu 10 ramkowego dajesz korpusy na osiem ramek. A czy na ramce deep czy 3/4 bedzie roznica 2 kg miodu na rodzine to zupelnie jest nie wazne dla pszczelarza bo zdrowie sie ma jedno i komfort pracy dla normalnych ludzi jest wazniejszy jak zarobek 20-stu dolarow. Chcesz wiecej miodu, to dostaw dwa ule. Co z tego ze zrobisz lepszego ula i da ci pare kilo miodu wiecej? Jak nigdzie nie kupisz czesci do niego. A jak tylko gdzieś zamówisz czesci to przeplacisz bo specjalne zamowienie i wyjdziesz na to samo. Kto kupi odklad na twojej najlepszej ramce? A co jak juz nie bedziesz pszczelarzyl kto ten majdan kupi? Mogl bym jeszcze podawac wielu przykladow ale to nic nie zmieni bo ludzka mentalnosc musi ulec zmianie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 marca 2023, 06:37 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 lutego 2017, 17:00 - wt
Posty: 1113
Ule na jakich gospodaruję: D17
Miejscowość z jakiej piszesz: Sucha Beskidzka
Beeman, nie do końca chodzi o uniwersalność i poręczność. Najważniejsza optymalizacja ilości włożonej pracy do zysku netto. Np. w przypadku wiosny jeden montuje wiosenne kaloryfery w ulach, albo ogrzewanie podłogowe. Inny sprawia by w ulu czerwiły 2 matki. Inny ma właściwą wysokość ramki gniazdowej która zapewnia optymalne zarządzanie ciepłem.

Jak już raz się wybierze, ma się kupę sprzętu, który nikt nie dał za darmo, oraz wizję kosztów i dodatkowej pracy by zmienić podejście.

_________________
--
Najlepszy czas na zasadzenie drzewa był 20 lat temu. Następny najlepszy czas jest teraz.

https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/2uXs/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 marca 2023, 07:35 - śr 

Rejestracja: 24 sierpnia 2011, 23:35 - śr
Posty: 4140
Lokalizacja: Ełk
Ule na jakich gospodaruję: 1/2D
Pszczoły doskonale sobie radzą w każdym ulu. Typ ula jest dla pszczelarza. Jak ktoś już kilka lat pszczelarzy na określonym typie to trudno go przekonać do zmiany i uznania nawet najoczywistszych argumentów. Langstroth to też w założeniu kilka różnych korpusów o zróżnicowanej wysokości . Życie to skorygowało i prostsze okazało się stosowanie jednej wysokości .

Obrazek


Proponuję , aby moderacja wydzieliła z wątku dyskusję (?) o typach uli , bo zaciemnia wątek i jest OT.
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 marca 2023, 21:45 - śr 

Rejestracja: 26 grudnia 2021, 20:12 - ndz
Posty: 323
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Rzeszów
Dzięki za owocną dyskusję może to co innym pomoże w wyborze ula a właściwie ramki w pasiece. Jak się ma Syrenkę która ciągle wozi 4 litery a na dodatek cały osprzęt i części do niej to trudno przesiąść się na mercedesa do którego nic nie będzie pasowało a i efekty jazdy złudne przy naszych - moich pożytkach , wystarczy podrasować Syrenkę ( zmienić ramkę ) i bedzie git. Jeszcze raz dzięki.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 marca 2023, 21:55 - śr 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6444
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
stach56, Większość się nie myli ;).
Z jakiś powodów, większość woli standard .

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 marca 2023, 17:09 - czw 

Rejestracja: 20 sierpnia 2015, 22:28 - czw
Posty: 73
Lokalizacja: Ziemia Sieradzka
Ule na jakich gospodaruję: Dadant 1/2, Wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Łubna Jakusy
Ul jest jak buty, musi pasować i być wygodny.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 marca 2023, 18:22 - czw 

Rejestracja: 24 sierpnia 2011, 23:35 - śr
Posty: 4140
Lokalizacja: Ełk
Ule na jakich gospodaruję: 1/2D
Nacek pisze:
Ul jest jak buty, musi pasować i być wygodny.

Chyba nie chodzisz w szpilkach ? :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 marca 2023, 18:52 - czw 

Rejestracja: 26 grudnia 2021, 20:12 - ndz
Posty: 323
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Rzeszów
baru0 pisze:
stach56, Większość się nie myli ;).
Z jakiś powodów, większość woli standard .

Tak to prawda nie pomyślałem że brak korpusów pod "18" a tylko dla tego że sam sobie zrobię , ramki są, może kiedyś i do langstrota dojdę


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 marca 2023, 21:54 - czw 

Rejestracja: 21 listopada 2009, 21:49 - sob
Posty: 915
Lokalizacja: małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
baru0 pisze:
stach56, Większość się nie myli ;).
Z jakiś powodów, większość woli standard .

Jakoś nie widziałem aby ktoś rozdawał STANDARDOWE ule za darmo, a jeśli muszę kupić to czy standard czy u stolarza "18" jaka różnica ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 marca 2023, 05:49 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 lutego 2017, 17:00 - wt
Posty: 1113
Ule na jakich gospodaruję: D17
Miejscowość z jakiej piszesz: Sucha Beskidzka
Jednoscienne bez wregowe łatwo można przyciąć na dowolną wysokość. I w drugą stronę też działa - podkładając odcięty pierścień.

_________________
--
Najlepszy czas na zasadzenie drzewa był 20 lat temu. Następny najlepszy czas jest teraz.

https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/2uXs/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 376 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 4, 5, 6, 7, 8

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 53 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji