FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 19 kwietnia 2024, 03:13 - pt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 17 ] 
Autor Wiadomość
Post: 27 grudnia 2022, 23:17 - wt 

Rejestracja: 16 kwietnia 2021, 11:02 - pt
Posty: 209
Ule na jakich gospodaruję: 1/2dadant oraz 3/4 langstroth
Miejscowość z jakiej piszesz: władysławów
Witam. Czy posiada ktoś rysunki lub schemat ula weselnego na 4 matki? Jakie macie doświadczenia i spostrzeżenia z pracy przy tego typu ulach?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 grudnia 2022, 23:54 - wt 

Rejestracja: 27 maja 2015, 18:49 - śr
Posty: 1817
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Rudawa
Testowo kupiłem taki ul. Możesz sobie zobaczyć go tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=VMXiCFfiNcw

Może miałem pecha, może coś było nieszczelne. Po umieszczeniu 4 rodzinek wszystkie matki zniknęły. Olałem temat i wycofałem go z unasieniania matek. Służy ewentualnie jako skrzynka odkładowa na jedną rodzinę.

Znacznie lepiej spisują się miniplusy (które też widać na filmie). Można w nich unasienniać 2 matki i w nich zdecydowanie większość kończy się sukcesem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 grudnia 2022, 07:35 - śr 

Rejestracja: 18 marca 2013, 21:12 - pn
Posty: 1236
Lokalizacja: woj. kujawsko-pomorski
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
paziu pisze:
Witam. Czy posiada ktoś rysunki lub schemat ula weselnego na 4 matki? Jakie macie doświadczenia i spostrzeżenia z pracy przy tego typu ulach?

Jest to najgorsze rozwiązanie , którego nie polecam. W takich ulikach osiągałem najniższy współczynnik unasiennien.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 grudnia 2022, 17:43 - śr 

Rejestracja: 27 stycznia 2018, 22:48 - sob
Posty: 91
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Wysokie Mazowieckie
Szkoda pieniędzy na taki ul i żal straconych matek.
Matki po unasiennieniu zaczną czerwić (jeżeli zostały wszystkie przyjęte) w ulu zaczną mieszać się feromony i pszczoły zrobią porządek tzn. zetną część matek.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 grudnia 2022, 19:01 - śr 

Rejestracja: 16 kwietnia 2021, 11:02 - pt
Posty: 209
Ule na jakich gospodaruję: 1/2dadant oraz 3/4 langstroth
Miejscowość z jakiej piszesz: władysławów
Głównym powodem dlaczego spodobał mi się tam ule to to że mogę użyć tych samych korpusów i ramek których urzywam w pasiece tylko podkarmiaczki i dennice muszę mieć inne. Ale widzę że ma on więcej wad niż zalet ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 grudnia 2022, 19:13 - śr 

Rejestracja: 10 lutego 2013, 20:06 - ndz
Posty: 383
Lokalizacja: małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Ja mogę śmiało polecić ul do wychowu 4 matek firmy Burnat.
Mają to dopracowane perfekcyjnie. Ja używam to przez dwa lata i jestem zadowolony.
Mam korpusy Burnata więc dokupiłem tylko dennicę i podkarmiaczkę do wychowu 4 matek.
Dobrze się potem łączy po zabraniu 1 matki. Możesz obejrzeć https://www.youtube.com/watch?v=w0DuyjeWjZI
Wszystkie elementy są bardzo twarde i estetycznie wykonane, dodatkowo wszystkie wręgi są wykończone plastikami.

_________________
Jestem pszczelarzem i kolekcjonerem kapsli. Jeśli masz jakieś kapsle napisz do mnie na PW, lub maila. Moja kolekcja: http://www.janko-kapsle.prv.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 grudnia 2022, 22:39 - śr 

Rejestracja: 13 kwietnia 2012, 22:42 - pt
Posty: 289
Lokalizacja: Bolesławiec
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie 12 r.
Mam takie uliki zrobione na bazie korpusu 1/2wlkp 12 r.Dorobiłem dennice z czterema wylotami i cztery powałki każda z pajaczkiem do podkarmiania słoiķowego.Ścianki najlepiej pomalować w różnych kolorach. Unasiennianie na takim samym poziomie jak przy innych opcjach. Zasada to po jednym wylocie na jednej ściance.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 stycznia 2023, 02:27 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8668
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
fijolek pisze:
Mam takie uliki zrobione na bazie korpusu 1/2wlkp 12 r.Dorobiłem dennice z czterema wylotami i cztery powałki każda z pajaczkiem do podkarmiania słoiķowego.Ścianki najlepiej pomalować w różnych kolorach. Unasiennianie na takim samym poziomie jak przy innych opcjach. Zasada to po jednym wylocie na jednej ściance.


Dokładnie.
Mam uliki na moją ramkę nadstwakowa wysokość mini plus szerokość też, mam układ 2x5 lub 3x3 ramki a jak są standardowe ramki co w pasiece mam układ 2 rodzinki

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 lutego 2023, 05:14 - pt 

Rejestracja: 11 marca 2020, 02:47 - śr
Posty: 428
Lokalizacja: Hamilton, Kanada
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth
Miejscowość z jakiej piszesz: HAMILTON
Nie bardzo rozumiem motywacje w zakupie takiego ula na cztery rodziny?
Finansowe? Nie robi sensu. Specjalna dennica, powalka, przegrody a i korpus nie taki. Czyli praktycznie wszystko ekstra $$$ poza ramkami. Male uliki weselne mozna zrobic z byle czego praktycznie za darmo. Skoro szóstoklasista zrobi budkę dla szpaka to chyba dorosly gasc nie bedzie mial problemu z takim ulikiem. Uliki powinny byc postawione w miare szeroko aby matki latwiej znalazly miejsce powrotu. Taki ulik jak zasiedle w maju to trzy miesiace same sobie radza. Dostaja nowe matki, zabieram ramki z czerwiem i miodem bo oczywiscie rodzina sie rozrasta i coraz trudniej odszukac unasiennione matki. Tutaj zdjecie takiego "zapomnianego" ulika. https://i.imgur.com/aoYYedj.jpg


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 lutego 2023, 13:39 - pt 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
Dzieciaki spójrzcie tutaj i słuchajcie się "starych", mądrych pszczelarzy - Kudłatego i Fijołka.
https://www.polbart.company/2012/11

_________________
http://www.polbart.company/matki-pszczele


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 lutego 2023, 19:22 - czw 

Rejestracja: 16 kwietnia 2021, 11:02 - pt
Posty: 209
Ule na jakich gospodaruję: 1/2dadant oraz 3/4 langstroth
Miejscowość z jakiej piszesz: władysławów
A jeszcze zapytam w internecie spotkałem się jeszcze z ulami na 2-3 ramki 1/2dadant tylko że ja mam u siebie 2 rodzaje ramek 1/2 DADANT i Langstroth 3/4 i tutaj się zastanawiam czy ulik na 2 ramki Langstroth 3/4 to nie będzie już za dużo jak na ulik weselny ? Co o tym sądzicie?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 lutego 2023, 23:13 - pt 

Rejestracja: 11 marca 2020, 02:47 - śr
Posty: 428
Lokalizacja: Hamilton, Kanada
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth
Miejscowość z jakiej piszesz: HAMILTON
paziu pisze:
2 ramki Langstroth 3/4 to nie będzie już za dużo jak na ulik weselny ? Co o tym sądzicie?
A kto bogatemu zabroni? Dla mnie to marnoteastwo zasobow. Bo jaki sens marnowac 2 ramki pszczol na przynajmniej 3 tygodnie aby unasiennic matule? Ja za trzy tygodnie z tych ramek zrobie odklad za $250 a gotowa matka unasienniona to $40 Ekonomia decyduje. W moich weselnych mam 4 ramki polowki 3/4 czyli tyle co ty proponujesz ale ja tam nie inwestuje 2 ramki pszczol tylko szklanke pszczol ok 250szt. na poczatek gdzie docelowo bedzie 2 ramki (4 polowki). A kto ma ogrzać ten czerw w tych jamnikach?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 lutego 2023, 08:32 - sob 

Rejestracja: 16 kwietnia 2021, 11:02 - pt
Posty: 209
Ule na jakich gospodaruję: 1/2dadant oraz 3/4 langstroth
Miejscowość z jakiej piszesz: władysławów
A czy ja powiedziałem że 2 prłne ramki pszczół będę w to pakował od razu? Chodzi mi o samą ekonomię takiego ula czy może zdecydować się na 1 ramkę Langstroth 3/4 tylko czy to już nie będzie w drugą stronę za mało ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 lutego 2023, 10:19 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 lutego 2017, 17:00 - wt
Posty: 1113
Ule na jakich gospodaruję: D17
Miejscowość z jakiej piszesz: Sucha Beskidzka
Zbyt długa ramka, tj. 47cm lub 48,5 pogarsza termikę, wymaga więcej pszczół niz 2 ramki po 23 cm. Ja bym zawsze zapewniał 2 ramki pszczół. Kobinowałbym z rozmiarem, przez podzielenie ramki na pół. Przy hodowli matek w lipcu, na użytek własny, ramka pszczół więcej, nie obciąża zbiorów lub zysków z odkładow. Problem jest ilość sprzętu. Korpusy niby są po miodobraniach, brakuje dennic i daszków.

_________________
--
Najlepszy czas na zasadzenie drzewa był 20 lat temu. Następny najlepszy czas jest teraz.

https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/2uXs/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 lutego 2023, 12:23 - sob 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3960
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
paziu pisze:
Witam. Czy posiada ktoś rysunki lub schemat ula weselnego na 4 matki? Jakie macie doświadczenia i spostrzeżenia z pracy przy tego typu ulach?

Dla mnie ważne , przy ulikach weselnych , jest ich mobilność a taki , czteromatkowy nie jest . W każdej rodzince mamy inną sytuację a czasami trzeba rodzinkę rozgonić , wymienić pszczoły czy ratować przed rabunkiem . Miałem takie uliki na dwie ramki nadstawkowe wielkopolskie , ale efekty były takie sobie , dlatego przeszedłem na styropianowe uliki dwurodzinne , na trzy rameczki , ale z tych ulików często rodzinki uciekały , teraz używam ulików Zandera i większość problemów zniknęła.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 lutego 2023, 12:25 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8668
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Beeman pisze:
paziu pisze:
2 ramki Langstroth 3/4 to nie będzie już za dużo jak na ulik weselny ? Co o tym sądzicie?
A kto bogatemu zabroni? Dla mnie to marnoteastwo zasobow. Bo jaki sens marnowac 2 ramki pszczol na przynajmniej 3 tygodnie aby unasiennic matule? Ja za trzy tygodnie z tych ramek zrobie odklad za $250 a gotowa matka unasienniona to $40 Ekonomia decyduje. W moich weselnych mam 4 ramki polowki 3/4 czyli tyle co ty proponujesz ale ja tam nie inwestuje 2 ramki pszczol tylko szklanke pszczol ok 250szt. na poczatek gdzie docelowo bedzie 2 ramki (4 polowki). A kto ma ogrzać ten czerw w tych jamnikach?


Mój weselny ulik to jednoczenie ulik odkładowy 6 ramkowy a w drugą stronę wchodzi idealnie mini plus 2x 5, 3x3 lub 4x2 rameczki
Mogę sobie zrobić odkład 1 ramkowy + ramka, suszu i ramka węzy obok tego za przegroda drugie takie coś. Po unasienieniu matek zabieram jedna i wyciągam przegrodę i mam odkład 4 ramkowy do Żyda, gratis matkę czerwiaca. Plusem tego jest fakt że ulikow nie trzeba zimować, zakładać, karmić, likwidować, mogą być bardzo słabe bo się grzeją po sąsiedzku. Lepiej widać jak matki czerwia itp.
Miałem dennice jak Polbart ale to za dużo zabawy do standardowych korpusów a jeszcze jak teraz ma w takim korpusie 8 matek to już wgl nie po mojej myśli.
Pojedyncze uliki to znowu zabawa i duże koszty bo dobry ulik kosztuje ok 100pln przy zakupie hurtowym
Tu mój ulik w konfiguracji 3x3 ramki w drugą stronę jak dam zatwor to mam 2x 3 ramki standardowe, jak bez zatorów to jest odkładów ka albo dodatkowa kondygnacja dla odkładu.
Obrazek

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 lutego 2023, 02:22 - ndz 

Rejestracja: 11 marca 2020, 02:47 - śr
Posty: 428
Lokalizacja: Hamilton, Kanada
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth
Miejscowość z jakiej piszesz: HAMILTON
Hieronim pisze:
z tych ulików często rodzinki uciekały
Z przezimowanych MiniPlusow zabieram rameczke czerwiu z pszczolami i na tej samej pasiece nie ma problemow. Jeszcze mi sie nie zdazylo aby zostawily czerw. Matecznik albo matke dostaja odrazu. W zeszlym roku chyba dwa razy uciekly (matka zostala) z ulika bez podanego czerwiu mimo wywiezienia na inna pasieke. https://i.imgur.com/j0y10Uh.jpg
https://i.imgur.com/bnkE0Ix.jpg


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 17 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 46 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji