FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 25 kwietnia 2024, 02:11 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 23 ] 
Autor Wiadomość
Post: 20 stycznia 2023, 02:00 - pt 

Rejestracja: 07 maja 2014, 11:42 - śr
Posty: 30
Ule na jakich gospodaruję: wlk
Miejscowość z jakiej piszesz: zbk
Witajcie mam pytanie .
Robił ktoś może sam kremownice np z mieszadła albo coś takiego?
. Czytałem obroty mogą być max do 50na min. Ogólnie myślałem nad jakimś przekładanym z wiadra
Na wiadro. Zwykłe mieszadło z tegulacja to ma za wysokie obroty. Chyba zostaje tylko silnik z przekładnia tylko pytanie skąd mieszacz taki duży na wiadro 33l


Ostatnio zmieniony 20 stycznia 2023, 04:59 - pt przez ldawid, łącznie zmieniany 1 raz
Doprecyzowałem temat wątku


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 stycznia 2023, 10:29 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 marca 2010, 10:49 - wt
Posty: 956
Lokalizacja: Zielona Góra
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp 300 rodzin produkcyjnych
Mieszadło zwykłe wystarcza ważny jest moment kiedy się miksuje miód najlepiej zrobić to w momencie tężenia nie jak już jest skrystalizowany na beton. Wystarczy trafić odpowiedni moment i na prawdę nie trzeba miksować kilku dni wystarczy dosłownie 20min. można powtórzyć na następny dzień odczekujemy 2-3 godziny żeby odpowietrzyć miód i rozlewamy do słoików ( efekt małej pianki niestety zostaje) jeśli poczekamy zbyt długo to rozlewa się tragicznie wolno do słoików. Efekt jest taki że klienci innego nie chcą jest w konsystencji jak budyń nie czuć dużych kryształów koszt urządzenia jest bardzo niski już od 450zł i co najważniejsze można miksować 200l beczki nie jedną, ale kilka w ciągu jednego dnia! Kolejnym plusem jest to że nawet jak miód skrystalizuje na beton to też można zmiksować, ale trwa to dłużej i niestety kryształy będą wyczuwalne pod językiem, ale uzyskujemy miód płynny bez grzania!

pozdrawiam rever

_________________
http://pasiekahania.pl/kurs-pszczelarski/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 stycznia 2023, 11:13 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 stycznia 2021, 20:04 - pn
Posty: 291
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Warmia
Mam pytanie. Czy po prawidłowym kremowaniu uzyskujemy konsystencję całkowicie jedwabistego kremu czy jednak kryształki choć minimalne ale jednak są wyczuwane.

Celowo użyłem sformułowania prawidłowe kremowanie bo chodzi mi o kremowanie w kremownicach do tego przeznaczonych a nie kremowanie wiertarkami czy tego rodzaju substytutami kremownicy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 stycznia 2023, 11:48 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 marca 2010, 10:49 - wt
Posty: 956
Lokalizacja: Zielona Góra
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp 300 rodzin produkcyjnych
B-52 pisze:
Mam pytanie. Czy po prawidłowym kremowaniu uzyskujemy konsystencję całkowicie jedwabistego kremu czy jednak kryształki choć minimalne ale jednak są wyczuwane.

Celowo użyłem sformułowania prawidłowe kremowanie bo chodzi mi o kremowanie w kremownicach do tego przeznaczonych a nie kremowanie wiertarkami czy tego rodzaju substytutami kremownicy.


Słuchaj biorę sobie teraz małą łyżeczkę miodu rzepakowego i nie czuję żadnego kryształku miodzio jest idealnie jedwabisty. Kluczem do sukcesu jest moment kremowania jeśli się spóźnisz niestety kryształy będą ale konsystencja półpłynna zostanie. Kremownica w moim wypadku nigdy by się nie zwróciła ja operuję beczkami 200l a kremownica na jedną taką beczkę to koszt abstrakcyjny wyobraź sobie że w jednym czasie krystalizuje mi 20 takich beczek co ja mam zrobić? kupić 20 kremownic po 6000zł każda lub może mam grzać miód? bez sensu ja chcę mieć produkt najwyższej jakości. Kolega co ma 150 uli kupił kremownice trochę poużywał a teraz stoi i z niej nie korzysta woli mieszadło mówi że gra nie warta świeczki.

pozdrawiam rever

_________________
http://pasiekahania.pl/kurs-pszczelarski/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 stycznia 2023, 14:09 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 listopada 2016, 14:38 - ndz
Posty: 227
Lokalizacja: Mazowsze, południowe okolice W-wy
Ule na jakich gospodaruję: klasyczny stojak wlkp + 1wz
Miejscowość z jakiej piszesz: Łazy, pow. piaseczyń
A tak robi to nasz kolega z forum: emka24 - https://www.youtube.com/watch?v=dBCcZKhN7vY

_________________
Pozdrawiam,
Leonard


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 stycznia 2023, 17:08 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 czerwca 2012, 10:29 - pn
Posty: 1495
Lokalizacja: Toruń
Ule na jakich gospodaruję: LN3/4
Pompa ślimakowa bardzo dobrze kremuje miód.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 stycznia 2023, 21:53 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 grudnia 2019, 17:37 - ndz
Posty: 259
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Mikołów
Właśnie przygotowałem sobie kremownicę. Wykorzystuję silnik z przekładnią ze zlikwidowanego pieca na ekogroszek. Do sterowania wykorzystałem również sterownik z tego pieca. Muszę jeszcze zrobić pokrywę z pleksi. Dzisiaj robiłem test. Działa bardzo dobrze. Boję się jedynie o zbyt małą moc silnika. Wadą sterownika jest mała możliwość regulacji czasu. Obecnie praca (obracanie mieszadła) maksymalnie 11 minut a przerwa już dowolnie do godziny Niestety zdjęcia mogę zamieścić dopiero w poniedziałek. Została w pracowni. Po rzepaku zamierzam ją dobrze przetestować i wtedy dopiero będzie można w pełni ocenić jej działanie i przydatność.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 stycznia 2023, 22:41 - pt 
Nowo zarejestrowani użytkownicy

Rejestracja: 12 stycznia 2023, 20:56 - czw
Posty: 1
Ule na jakich gospodaruję: wlkpp
Miejscowość z jakiej piszesz: lubuskie
dzieki za odpowiedzi
to rozumiem ze mieszalnik zda egzamin na najniższych obrotach ... ogólnie szkoda mi wydawać 6 k na 5 wiader wiosennego.
znalazłem tez silnik z przekładnią co ma 20 ob/min tez się nad tym zastanawiałem .( koszt 600plm)
Ogólnie chce zrobić cos takiego co będę przekładał z wiadra do wiadra i śmiało mogę poświecić 3 dni mieszając to nawet 1 h dziennie tylko aby uzyskać dobry miodzik.
Oczywiście już inna kwestia z wiosennym miodem gdzie niestety nakłada sie akacja.. :evil: i 18 % wiosennego to na moje tez ryzyko ...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 stycznia 2023, 09:22 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 grudnia 2019, 17:37 - ndz
Posty: 259
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Mikołów
Poniżej zdjęcia tego co zrobiłem. Mam to szczęście że mam dostęp do nierdzewki i mogę ją obrabiać.

Obrazek

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 stycznia 2023, 10:32 - pn 

Rejestracja: 07 października 2015, 15:09 - śr
Posty: 763
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Gostynin
hudzina, co to za sterownik gdzie kupiony i jak się sprawuje?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 stycznia 2023, 10:38 - pn 

Rejestracja: 12 stycznia 2013, 14:28 - sob
Posty: 624
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
hudzina ładnie Ci to wyszło ja w przeszłości kombinowałem z mieszadłem do zaprawy tak jak emka ale nic nie wyszło z tego urządzenie się ogromnie grzało. Kopiłem kremownice od Kontakiewicza


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 stycznia 2023, 10:50 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 grudnia 2019, 17:37 - ndz
Posty: 259
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Mikołów
pegaz1970 pisze:
hudzina, co to za sterownik gdzie kupiony i jak się sprawuje?

Z tego samego pieca z którego mam mototereduktor. Jestem obecnie na etapie projektu własnego sterownika dedykowanego do kremownicy. Całe urządzenie jest prototypem tego co chciałbym w przyszłym roku produkować. Jak się całość sprawuje napisze po rzepaku. Sprawdzę działanie i ewentualnie będę korygował.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 stycznia 2023, 11:43 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 stycznia 2021, 20:04 - pn
Posty: 291
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Warmia
Jeśli chodzi o sterowanie czasem pracy i odpoczynku to wystarczy w sklepie elektrycznym kupić programator czasowy. Najprostszy ma ustawiane ręcznie zakresy pracy i odpoczynku w cyklu dobowym i można taki sterownik kupić za około 20 PLN. Podpinasz go do gniazdka a do niego przewód zasilający,


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 stycznia 2023, 11:57 - pn 

Rejestracja: 22 września 2016, 11:43 - czw
Posty: 369
Lokalizacja: woj. mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
hudzina,
Mieszadło masz do samego dna czy tylko ten kawałek co widać na zdjęciach?

_________________
Pozdrawiam
Misiek123


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 stycznia 2023, 12:01 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 grudnia 2019, 17:37 - ndz
Posty: 259
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Mikołów
B-52 pisze:
Jeśli chodzi o sterowanie czasem pracy i odpoczynku to wystarczy w sklepie elektrycznym kupić programator czasowy. Najprostszy ma ustawiane ręcznie zakresy pracy i odpoczynku w cyklu dobowym i można taki sterownik kupić za około 20 PLN. Podpinasz go do gniazdka a do niego przewód zasilający,

Masz rację ale ja idę w kierunku komercji i dlatego zamierzam zrobić dedykowany sterownik z regulacją obrotów i zabezpieczeniami - minimum to otwarcie pokrywy, przeciążenie silnika i wyłącznik awaryjny.
A przy okazji jeśli ktoś chce samodzielnie wykonać kremownicę to jest obecnie sporo motoreduktorów z likwidowanych kotłów węglowych i można za nieduże pieniądze coś takiego zdobyć i wykorzystać do konstrukcji kremownicy. Ja wykorzystałem ze swojego starego pieca.
Mieszadło dwa centymetry nad dnem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 stycznia 2023, 12:04 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 grudnia 2019, 17:37 - ndz
Posty: 259
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Mikołów
Jeszcze jedna uwaga do mieszadła. Łopatki są tak ustawione że te dolne podnoszą miód od dna do góry a te górne pchają w dół. Nie wiem czy to będzie dobre ale tak sobie wymyśliłem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 stycznia 2023, 12:10 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 grudnia 2019, 17:37 - ndz
Posty: 259
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Mikołów
Zdjęcie mieszadła

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 stycznia 2023, 12:17 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 stycznia 2021, 20:04 - pn
Posty: 291
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Warmia
hudzina pisze:
Masz rację ale ja idę w kierunku komercji i dlatego zamierzam zrobić dedykowany sterownik z regulacją obrotów i zabezpieczeniami - minimum to otwarcie pokrywy, przeciążenie silnika i wyłącznik awaryjny.


W tej sytuacji oczywiście tak. Miałem na myśli czasowe rozwiązanie do testów.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 stycznia 2023, 15:14 - pn 

Rejestracja: 11 marca 2020, 02:47 - śr
Posty: 429
Lokalizacja: Hamilton, Kanada
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth
Miejscowość z jakiej piszesz: HAMILTON
Super wyglada,ale.... mam obawy czy to pociagnie? Mysle ze na poczatek musisz dorobic mieszadlo o mniejszej srednicy. To oczywiscie zalezy jaką technolagią bedziesz kremowal miod. Zaczniesz od zkrystalizowanego miodu czy od cieklego. Popatrz Makita 1/2" do mieszania zaprawy. 1.25hp motor a mieszadlo jedna czwarta twojego? Oczywiscie zycze ci sukcesu ale najlepiej cos skopiowac i wtedy to usprawniac.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 stycznia 2023, 15:26 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 grudnia 2019, 17:37 - ndz
Posty: 259
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Mikołów
Łysoń ma podobną z silnikiem 180W i działa. Kremowanie całkowicie skrystalizowanego miodu wymaga wstępnego podgrzania. Nie zalecam zarówno podgrzewania jak i kremowania całkowicie skrystalizowanego- moje subiektywne podejście. Są kremownice z płaszczem grzewczym. Ja jestem ortodoksem i unikam jakiegokolwiek podgrzewania.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 stycznia 2023, 22:18 - pn 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6443
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
hudzina, Fajne projekt ale za dużymi zdjęciami rozwalasz układ strony.
Na fotosiku jak masz mniejszy obrazek klikasz prawy i "kopiuj odnośnik do obrazu" , wklejasz na forum jako " img" jest ok .
Nie jestem informatykiem i może zawile tłumaczę , pod spodem ściąga ,wystarczy wklejać tylko odpowiednie adresy. Tak to wygląda w praktyce, na czerwono link od dużego obrazka ,
różowy ;) od małego.
[url=https://images92.fotosik.pl/644/2bf434e61078283c.jpg][img]https://images92.fotosik.pl/644/2bf434e61078283cgen.jpg[/img][/url]
to dla tych co lubią kombinować, a poniżej.

Krótki filmik jak korzystać z gotowych kodów, bez kombinowania ;)
http://www.youtube.com/watch?v=6gJ7vbQvrXM




[/code]

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 stycznia 2023, 08:43 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 grudnia 2019, 17:37 - ndz
Posty: 259
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Mikołów
Będę dodawał mniejsze, przekierowanie do fotosika tak jakoś mi nie odpowiada.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 stycznia 2023, 16:30 - ndz 

Rejestracja: 11 marca 2020, 02:47 - śr
Posty: 429
Lokalizacja: Hamilton, Kanada
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth
Miejscowość z jakiej piszesz: HAMILTON
Ja sie nie bawie w kremowanie bo to specjalnosc mojej zony. Mysle ze jednak najbardziej przewidywalne efekty przynosi wymuszenie krystalizacji miodu plynnego poprzez zasianie go przygotowanym wczesniej miodem kremowanym w proporcji nie mniejszej jak 1:10. Dla mniej zorietowanych przypomne ze w miodzie zachodzi ciekawe zjawisko "kopiowania" poddanych krysztalkow. Co niektórzy ludzie podgrzewają miód przed zmieszaniem, aby zniszczyć kryształy naturalnie obecne w miodzie (nie widoczne) Dzięki tej metodzie kremownica nie musi być „heavy duty”. (nie znam odpowiednika w języku polskim) lub zupelnie nie potrzebna.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 23 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 37 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji