FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 25 kwietnia 2024, 07:54 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 14 ] 
Autor Wiadomość
Post: 21 stycznia 2023, 22:21 - sob 

Rejestracja: 14 lutego 2020, 17:46 - pt
Posty: 86
Ule na jakich gospodaruję: dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Purda
Koledzy,
uprzejmie proszę o radę w zakresie wyboru wózka samojezdnego do wożenia uli ( w moim przypadku).
Rozważane są dwie opcje różniące się rodzajem napędu:
https://www.lumag-maszyny.pl/miniwywrot ... 03756.html
oraz
https://www.lumag-maszyny.pl/miniwywrot ... 06603.html
Obawy dotyczą hałasu (dla pszczół) przy opcji spalinowej i koniecznoścci ładowania przy opcji elektrycznej, co w terenie byłoby niemożliwe,gdyby bateria się wyczerpała.
Zastanawia mnie też wybór - koła czy gąsienice.
Stawiam ule w miejscach trudno dostepnych, co wymaga często konieczności przeniesienia ich z przyczepy kilkanaśccie metrów.Z latami coraz trudniej mi to przychodzi.
Dobrze byłoby przeczytać ułatwiające wybór doświadzczenia lub choćby opinie Kolegów.
Kwestia ogólniejsza,czy taki wózek mieści sie w kategorii "wózki samobiezne" z zapisu ustawy o wsparciu pszczelarstwa


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 stycznia 2023, 12:16 - ndz 

Rejestracja: 14 stycznia 2011, 12:35 - pt
Posty: 647
Lokalizacja: płońsk
Moim zdaniem zdecydowanie gąsienice, martwi mnie tylko, że pojazd ten nie ma żadnego uzbrojenia. Proponuję skontaktować się z pewnym generałem policji, być może ma jeszcze coś, co by dodało powagi i dodatkowej funkcji.

_________________
godzięba


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 stycznia 2023, 12:22 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 grudnia 2019, 17:37 - ndz
Posty: 259
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Mikołów
Godziemba pisze:
Moim zdaniem zdecydowanie gąsienice, martwi mnie tylko, że pojazd ten nie ma żadnego uzbrojenia. Proponuję skontaktować się z pewnym generałem policji, być może ma jeszcze coś, co by dodało powagi i dodatkowej funkcji.

:) :haha: A tak na poważnie te dwa pojazdy to chyba jakiś żart albo nieporozumienie. Zobaczcie wymiary skrzyni ładunkowej tam wejdzie jeden drewniany maks dwa styropianowe ule


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 stycznia 2023, 12:36 - ndz 

Rejestracja: 27 listopada 2010, 00:02 - sob
Posty: 1909
Lokalizacja: Szprotawa
Ule na jakich gospodaruję: WP leżak i WP korpus
Godziemba, :okok: :brawo:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 stycznia 2023, 12:39 - ndz 

Rejestracja: 14 lutego 2020, 17:46 - pt
Posty: 86
Ule na jakich gospodaruję: dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Purda
[quote="hudzina"]A tak na poważnie te dwa pojazdy to chyba jakiś żart albo nieporozumienie. Zobaczcie wymiary skrzyni ładunkowej tam wejdzie jeden drewniany maks dwa styropianowe ule

1.po rozłożeniu podłogi wchodzą 4 ule
2.wózek bedzie miał wiele zastosowań w gospodarstwie i w sadzie
3.po odpisaniu vatu i refundacji bedzie mnie kosztował tyle,ile posiadane wózki,których nie mam sił już pchac pod duże wzniesienie na pasiece przydomowej,nie mówiąc o terenowych trudnościach przy wędrówkach
Po latach wolę zrobić kilka kursów bez wysiłku więcej,niż odleżeć po noszeniu dwa tygodnie z bolacym kręgosłupem


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 stycznia 2023, 12:45 - ndz 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6443
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Andrzej33 pisze:
1.po rozłożeniu podłogi wchodzą 4 ule
2.wózek będzie miał wiele zastosowań w gospodarstwie i w sadzie
3.po odpisaniu vatu i refundacji będzie mnie kosztował tyle,ile posiadane wózki,których nie mam sił już pchać pod duże wzniesienie na pasiece przydomowej,nie mówiąc o terenowych trudnościach przy wędrówkach
Po latach wolę zrobić kilka kursów bez wysiłku więcej,niż odleżeć po noszeniu dwa tygodnie z bolącym kręgosłupem


Bardzo dobre podejście , tylko na rozstaw gąsienic, miałbym, wątpliwości czy nie "wywrotny" na nierównościach .

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 stycznia 2023, 13:19 - ndz 

Rejestracja: 14 lutego 2020, 17:46 - pt
Posty: 86
Ule na jakich gospodaruję: dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Purda
baru0 pisze:
tylko na rozstaw gąsienic, miałbym, wątpliwości czy nie "wywrotny" na nierównościach .

dzięki za merytorykę.
Powyższe jest jedną z moich zagwozdek.Są filmy na YT prezentujace mozliwości w terenie,ale wiadomo-"prawda czasu,prawda ekranu":-)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 stycznia 2023, 14:23 - ndz 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6443
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Nie będę kupował ale jeszcze z ciekawości rzuciłem okiem .
Jak bym kupował to tylko na kołach ( dobrze by było z blokadą),gąsienicowy wydaje mi się bardziej nie zgrabny , w razie awarii ciężko na pewno go pchnąć.
Na kołach po placu koło domu też zgrabniejszy,szybszy i można bez większych problemów "dołożyć koła bliźniacze" co da szerokość bezpieczną w trudnym terenie :D .
Trudny teren to u nas norma ,przykładowo widok z mojego okna, ;) jak trzeba to się jedzie tędy.
Screen z aplikacji kompas ,można się spierać o dokładność stopni ale tak to wygląda.


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 stycznia 2023, 15:34 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 listopada 2014, 19:36 - sob
Posty: 2205
Lokalizacja: Janów Lubelski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Zamosc
Miałem podobny problem z samochodem do pasieki . Postanowiłem zmienić pasieczyska i problem się rozwiązał . Szukaj sprzętu który wykorzystasz ,jeszcze do innych prac w pasiece .

_________________
Pasieka Knieja .https://www.youtube.com/channel/UCZZuAq ... subscriber


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 stycznia 2023, 07:23 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 sierpnia 2017, 08:10 - pn
Posty: 118
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowskiej
Miejscowość z jakiej piszesz: Będzin
A nie lepiej kupić traktorek kosiarkę do tego zaczep https://allegro.pl/oferta/zaczep-do-traktorka-stiga-hak-holowania-mp-84-98-12100083308?bi_s=ads&bi_m=listing:desktop:query&bi_c=MGFhODdkM2ItMDcyYS00YjI0LWIwZGEtZmIyMWMyZmIwMWViAA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=981a9427-5d59-4ae2-9a82-583f78541fd2 i przyczepkę. Przynamniej wykorzystasz do wielu rzeczy. Wujaszek używa taki zestaw i często na.pier.dy.ka tym po wsi do składu budowlanego np. po węgiel. Ot takie muli urządzono.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 stycznia 2023, 16:24 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8679
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
baru0 pisze:
Nie będę kupował ale jeszcze z ciekawości rzuciłem okiem .
Jak bym kupował to tylko na kołach ( dobrze by było z blokadą),gąsienicowy wydaje mi się bardziej nie zgrabny , w razie awarii ciężko na pewno go pchnąć.
Na kołach po placu koło domu też zgrabniejszy,szybszy i można bez większych problemów "dołożyć koła bliźniacze" co da szerokość bezpieczną w trudnym terenie :D .
Trudny teren to u nas norma ,przykładowo widok z mojego okna, ;) jak trzeba to się jedzie tędy.
Screen z aplikacji kompas ,można się spierać o dokładność stopni ale tak to wygląda.


Miałem jeszcze gorzej, na dwa metry metr spadku, wynająłem koparkę i w jeden dzień mi gość zrobił lotnisko :mrgreen: mam równo jak na stole i robię bezpośrednio z auta ograniczając noszenie do minimum a przy przewozie trzeba przenieść ul z 2 metry i po problemie. Żałuję że w czasie gdy był miód miałem zły dojazd a jak mam dobry dojazd to nie ma czego nosić. Przy wyborze miejsca pod pasiekę patrzę żeby dało się podjechać pod samo miejsce gdzie mają stać ule.
Przerabiałem też różne dziwne wózki, mlynarki to się nadaje do jazdy po asfalcie czy betonie a nie jazdy w terenie bo telepie się to na wszystkie strony

_________________
sprzedam korpusy wielkopolskie i dadant produkcja babik nowe i używane 724227381


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 stycznia 2023, 18:47 - czw 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6443
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
kudlaty,
Andrzej33 pisze:
Zastanawia mnie też wybór - koła czy gąsienice.
Stawiam ule w miejscach trudno dostępnych, co wymaga często konieczności przeniesienia ich z przyczepy kilkanaście metrów.

Koparka odpada . Pewno teren dzierżawiony

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 stycznia 2023, 11:12 - ndz 

Rejestracja: 28 grudnia 2012, 18:48 - pt
Posty: 2450
Lokalizacja: Kraków/Jura
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Gąsienice to w teren rozwiązanie duuuużo lepsze niż koła. Żałuję że kupiłem japoński traktorek na kołach 4x4 zamiast włoskiego na gąsienicach.
Co do źródła napędu to odpuść sobie elektryka. Baterie mają ograniczoną ilość cyklów ładowania, są drogie i ich ładowanie zabiera masę czasu.
Na tej stronie jakiś Gieniuś napisał że pojemność akumulatorów to... 60V.
Raczej poszukałbym innego sprzedawcy.
Hałasem się nie przejmuj, jest równie drażniący jak prądy "latające" w powietrzu przy silnikach elektrycznych.

_________________
Jedynie cenzor cesarski Jüang, Co umie dać się we znaki,
Nie żałuje swej pięknie haftowanej sukni, Pył ściera z uwagą, czyta. [Bo Juyi, Wiersze na ścianie]
http://www.pasiekatilia.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 stycznia 2023, 11:55 - ndz 

Rejestracja: 14 lutego 2020, 17:46 - pt
Posty: 86
Ule na jakich gospodaruję: dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Purda
asan pisze:
Co do źródła napędu to odpuść sobie elektryka. Baterie mają ograniczoną ilość cyklów ładowania, są drogie i ich ładowanie zabiera masę czasu.

dzięki za merytoryczną wypowiedz.
Kupione wozidło spalinowe,ąsienicowe.
Do sezonu jeszcze trocę,a już jestem zadowolony.Na początek odśnieżone,sprzątnięte kretowiska,poprzewożone ciężkie badziewie za wiatę.
Koszt po refundacji i odpisie vatu 2250.Więcej dałem za wózek dwukołowy w tamtym roku.
Temat do zamknięcia.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 14 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Łąki_łan, Marcinw i 30 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji