FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 26 kwietnia 2024, 07:09 - pt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 16 ] 
Autor Wiadomość
Post: 28 stycznia 2023, 22:51 - sob 
Nowo zarejestrowani użytkownicy

Rejestracja: 23 stycznia 2023, 21:23 - pn
Posty: 1
Ule na jakich gospodaruję: warszawskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Starachowice
Witam,
Mam pytanie, kupiłem od gościa 2 nowe ule drewniane warszawskie poszerzane, ale moim zdaniem zrobił za wąskie, maty i przegrody mi nie wchodzą, a ramki sa za ciasno. Zmierzyłem szerokość 310 mm w opisach wyczytałem że powinno być 315, jak jest naprawdę, czy można wewnętrzne deski odkręcić i zestrucgać np z 20 na 18 mm z każdej strony?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 stycznia 2023, 22:55 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 listopada 2009, 02:01 - czw
Posty: 3699
Lokalizacja: mad górną Mierzawą
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D
Powinno być 315 mm.
Szerokość ramki 300 + 2 x odstęp od ścianek po 7,5 mm.
Taki jest standard.
A wąsy ramek się mieszczą we wręgach?

Jeżeli deski można odkręcić to i można zestrugać.

_________________
Pozdrawiam, dziadek Józef


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 stycznia 2023, 22:59 - sob 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6444
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Jeżeli są przykręcane i da się bez problemu odkręcić to oczywiście ,a sprzedawca powinien wrócić na flaszkę za robotę ;)

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 stycznia 2023, 23:03 - sob 

Rejestracja: 24 sierpnia 2011, 23:35 - śr
Posty: 4140
Lokalizacja: Ełk
Ule na jakich gospodaruję: 1/2D
Marekstat1 pisze:
jak jest naprawdę, czy można wewnętrzne deski odkręcić i zestrucgać np z 20 na 18 mm z każdej strony?


7,5 mm odstępu ramki od ściany ula to jeden z nienaruszalnych wymiarów i jest identyczny w każdym ulu. Praktyka pokoleń pszczelarzy wskazuje ,ze jak jest mniejszy to pszczoły skusi do kitowania ramek do ścian , a jeśli znacząco większy to chętnie zabudują to woszczyną .
Sam musisz ocenić czy realne jest oderwanie tych desek bez ich zniszczenia . Spróbuj .
Ul buduje się "od środka" , więc raczej czarno widzę ponowne wykorzystanie , choć demontaż jest niezbędny bo połamiesz ramki przy przeglądzie . Ja wolę sklejkę w środku, wtedy wszystko łatwiej przychodzi . Nawet taka z opakowań służyła mi wiele lat bo pszczoły ją pięknie zakonserwują.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 stycznia 2023, 23:06 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 marca 2020, 10:55 - ndz
Posty: 799
Ule na jakich gospodaruję: wlp
Miejscowość z jakiej piszesz: małopolska
Marekstat1, Jak ten gość robił ule że są za ciasne ? pijany był czy jak ? :haha: Strugaj ,tylko jeśli deski są suche trzeba uwzględnić że one trochę napęcznieją ,tak myslę.
ps .manio ,ja mam odstępy mniej wiecej 1cm i też jest ok . Nikt nie mierzy uli mikrometrem .

_________________
Specjalista, ekspert pszczelarski majster fachowa rynka ,pozdrawiam ;-))


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 stycznia 2023, 23:19 - sob 

Rejestracja: 24 sierpnia 2011, 23:35 - śr
Posty: 4140
Lokalizacja: Ełk
Ule na jakich gospodaruję: 1/2D
Pisiorek pisze:
ja mam odstępy mniej wiecej 1cm i też jest ok . Nikt nie mierzy uli mikrometrem .

ja mierzę ramką , czyli jakby na oko , byle identycznie w każdym i w granicach rozsądku. To nie apteka , ale rozsądek należy zachować . Ul musi być trochę "za duży" na spęcznienie materiału i twórczość pszczół. Znam przypadek pięknych uli wykonanych przez stolarza meblowego , których wiosną nie dało się otworzyć bo odrobinę spęczniały. Nawet ramek nie dało się wyjąć bo też nie było luzu wzdłuż na beleczkę , a kitu jeszcze pszczoły nie zdążyły nanieść . Wymiary były dokładnie książkowe , jak w szafie z lustrem. Trzeba było rozebrać i złożyć od nowa . Jak w powiedzeniu : hebluj synek hebluj , ja potem przyjdę i siekierką wyrównam. Podobno to cytat z Ewangelii ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 stycznia 2023, 23:22 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 marca 2020, 10:55 - ndz
Posty: 799
Ule na jakich gospodaruję: wlp
Miejscowość z jakiej piszesz: małopolska
manio, :haha: wiesz że ja lubię z Tobą podyskutować ,masz rację ... Ale 8) trutnie i matka czasem przechodzą między ramkami a boczną ścianą a są większe od pszczół ,hm :wink: No jak sie nie ma heblarki to trzeba strugać siekierą :wink:

_________________
Specjalista, ekspert pszczelarski majster fachowa rynka ,pozdrawiam ;-))


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 stycznia 2023, 23:38 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 listopada 2013, 12:03 - pn
Posty: 520
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Bogucin
Kiedyś kupiłem taki używany dadan co ramki wchodziły prawie na ścisk mam sąsiada stolarza zestrugał w środku jeden i drugi bok po 3 mm frezarką taką małą. Tylko że tak dokładnie w rogach ula nie było podejścia i tak zostało


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 stycznia 2023, 23:40 - sob 

Rejestracja: 24 sierpnia 2011, 23:35 - śr
Posty: 4140
Lokalizacja: Ełk
Ule na jakich gospodaruję: 1/2D
Ul warszawski ma najwyższą ramkę i jak przykitują do ścian to pszczelarz nie ma szans wyjąć jej w całości żadnym sposobem . Czasem zatwór trzeba było połamać , więc lepiej też je robić na wielkość ramki , bo książka zaleca robić szersze od ramki .
Jak odstęp za duży to jest ryzyko ,że ramka spadnie w trakcie przeglądu , a i przełamać się może beleczka górna lub odszczepić wąs bo podparcie małe , a ramka z miodem waży ładnych parę kilo. Nawet jak górna beleczka 20 mm. Kto miał takie ule , wie o czym piszę :mrgreen: Najgorzej jak się wyjmie tylko górna beleczka ramki :pala: , a reszta zostanie w ulu :tasak:
Ja to wszystko widziałem i przećwiczyłem :oops: , bo z różnych uli ramki wyciągałem i różne wynalazki widziałem u ambitnych pszczelarzy co to chcieli mieć swój ul na swój strój. Zawsze to wychodziło bokiem.
Niektórzy stosują też kraty pionowe , a to wymaga już dyscypliny wymiarów lub różnych patentów do typowych krat.
Książki o budowie uli pisali mądrzy ludzie , może zabrakło uwagi o tolerancji wymiarów.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 stycznia 2023, 00:10 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 marca 2021, 00:59 - pn
Posty: 372
Lokalizacja: Radomsko/Warszawa
Ule na jakich gospodaruję: wlkp 12r
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
manio pisze:
7,5 mm odstępu ramki od ściany ula to jeden z nienaruszalnych wymiarów i jest identyczny w każdym ulu. Praktyka pokoleń pszczelarzy wskazuje ,ze jak jest mniejszy to pszczoły skusi do kitowania ramek do ścian , a jeśli znacząco większy to chętnie zabudują to woszczyną .


Ze swojego doswiadczenia dodam tylko ze jeśli chodzi o odstęp ramki od ściany ula mniejszy niz 7.5mm to wyjątkiem u mnie wydają się ule z tworzywa.

Mam miniplusy ze styroduru, i zrobiłem do nich ciut za szerokie ramki, jest tak 2-3 mm do boków. Pomimo tego pszczoły nic z tym nie robią.
Myślę że może dlatego że do styroduru nie ma jak przykitować?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 stycznia 2023, 01:19 - ndz 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6444
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
maq123 pisze:
manio pisze:
7,5 mm odstępu ramki od ściany ula to jeden z nienaruszalnych wymiarów i jest identyczny w każdym ulu. Praktyka pokoleń pszczelarzy wskazuje ,ze jak jest mniejszy to pszczoły skusi do kitowania ramek do ścian , a jeśli znacząco większy to chętnie zabudują to woszczyną .


Ze swojego doswiadczenia dodam tylko ze jeśli chodzi o odstęp ramki od ściany ula mniejszy niz 7.5mm to wyjątkiem u mnie wydają się ule z tworzywa.

Mam miniplusy ze styroduru, i zrobiłem do nich ciut za szerokie ramki, jest tak 2-3 mm do boków. Pomimo tego pszczoły nic z tym nie robią.
Myślę że może dlatego że do styroduru nie ma jak przykitować?

Oj zdziwił byś się, co potrafią zrobi pszczoły ze styrodurem jak mają czas, chęci i wolne moce przerobowe. ;).
Coś mogę powiedzieć o tym mam mini plusy ze Styrodur i 3/4 pasieki .

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 stycznia 2023, 10:23 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8680
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Pisiorek pisze:
Marekstat1, Jak ten gość robił ule że są za ciasne ? pijany był czy jak ? :haha: Strugaj ,tylko jeśli deski są suche trzeba uwzględnić że one trochę napęcznieją ,tak myslę.
ps .manio ,ja mam odstępy mniej wiecej 1cm i też jest ok . Nikt nie mierzy uli mikrometrem .


Oczywiście że ludzie robią ule bez pojęcia o tym,
No kupiłem ule styropianowe dadant które mają pół cm różnicy z długości i gniota się pszczoły.
Odkłady już robię na, sprzedaż od 10 lat i zawsze staram się mieć sekator pod ręką i już kilka razy się przydał. Ludzie kupują nowe ule i ramki wchodzą na styk, na wcisk albo wcale i trzeba skracać sekatorem albo piła.... Ja ramki upycham i kolanem a jak ludzie sobie to przeglądają to bardzo chciałbym widzieć

_________________
sprzedam korpusy wielkopolskie i dadant produkcja babik nowe i używane 724227381


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 stycznia 2023, 10:42 - ndz 

Rejestracja: 28 grudnia 2012, 18:48 - pt
Posty: 2450
Lokalizacja: Kraków/Jura
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Bez problemu przykleją ramkę do poliuretanu i to nowego, śliskiego. A więc i do styroduru przykleją. Miałem kiedyś taką ramkę ze zbyt krótkimi wąsami i wisiała przesunięta do jednej ze ścian. Zakleiły ją w tydzień na tyle że ciężko było wyjąć.

A ludzie kupują jak się wydaje od fachowców, sam się raz naciąłem na ule które miały być na ramkę nadstawkową. A stolarnia zrobiła je tak że jak wrzuciłeś ramkę to idealnie wypełniała korpus od góry do dołu. Bez żadnego odstępu, więc pszczoły byłyby gniecione, a ramki kitowane z góry do dołu. Do łba mi nie wpadło żeby sprawdzać wymiary bo jak pisałem stolarnia pszczelarza z dużym stażem. Dokręciłem listewki i działa, ale więcej u niego nie zamówię....

_________________
Jedynie cenzor cesarski Jüang, Co umie dać się we znaki,
Nie żałuje swej pięknie haftowanej sukni, Pył ściera z uwagą, czyta. [Bo Juyi, Wiersze na ścianie]
http://www.pasiekatilia.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 stycznia 2023, 11:24 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 marca 2021, 00:59 - pn
Posty: 372
Lokalizacja: Radomsko/Warszawa
Ule na jakich gospodaruję: wlkp 12r
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
No to nie wiem co u mnie jest czynnikiem.
Być może to że to mniejsze rodziny pokroju odkładów.
Na wręgach kitują ale ramki nie przyklejone. Pozostaje się cieszyć że mam takie kooperatywne pszczoły ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 stycznia 2023, 11:33 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 stycznia 2021, 20:04 - pn
Posty: 291
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Warmia
Nie zapominajmy o ramkach które też bywa nie trzymają wymiarów, czasami z winy producenta a czasami z winy pszczelarza bo je składał na szybko i byle jak.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 stycznia 2023, 15:56 - ndz 

Rejestracja: 11 marca 2020, 02:47 - śr
Posty: 429
Lokalizacja: Hamilton, Kanada
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth
Miejscowość z jakiej piszesz: HAMILTON
Sławek1964 pisze:
zestrugał w środku jeden i drugi bok po 3 mm frezarką taką małą.
Absolutnie wszystko da się zrobić. Niestety trzeba liczyć się z tym, że narzędzie ulegnie zniszczeniu, ponieważ łatwo o nie zaczepiają się gwoździe/śruby itp.
U nas pszczela odleglosc to 3/8cala czyli 9.5mm. Tak jak Pisiorek pisze spokojnie mozna dac 1cm. Nie ma idealnych ramek i utrata kilku mm przy wysokiej ramce jest oczywista.
Najlepiej poprawic teraz przed sezonem i nie liczyc ze jakos to będzie. (bo nie będzie)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 16 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: staszektu i 44 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji