FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 kwietnia 2024, 13:08 - ndz

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość
Post: 08 marca 2023, 09:02 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 marca 2021, 13:34 - wt
Posty: 57
Lokalizacja: Podkarpacie
Ule na jakich gospodaruję: WLP
Miejscowość z jakiej piszesz: Łańcut
Witam.
Koledzy zarejestrowałem miesiąc temu RHD na sprzedaż miodu mam dwa pytanka:
- Jak mogę nadać nazwę pasiece? Jeśli tak to gdzie muszę tą nazwę zgłosić?
- A drugie pytanie czy RHD uprawna do sprzedaży przez internet np. allegro.
Rozmawiałem z weterynarzem i powiedział że jest to sprzedaż do klienta finalnego więc teoretycznie można. Jakie jest wasze zdanie i czy może ktoś też zdobywał jakieś informacje w tym temacie
Z góry dziękuję za odpowiedzi :pl:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 marca 2023, 13:26 - śr 

Rejestracja: 16 września 2013, 17:56 - pn
Posty: 47
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Nie wiem czy się coś zmieniło od tego czasu, ale niestety przez internet jak sprzedajesz to podlegasz już pod działalność gospodarczą.
Możesz sprzedawać jako działalność nierejstrowana do kwoty 1750zł.
Jeżeli się mylę z przyjemnością proszę o wyprowadzenie z błędu. Poniżej odpowiedz prawnika z ssp polanka.
"Dzisiaj byłem u powiatowego lekarza weterynaryjnego aby zarejestrować sprzedaż bezpośrednią. Według dziennika ustaw będę mógł teraz sprzedawać miód na terenie województwa i województw sąsiadujących do mojego oraz na wszelkich festynach, piknikach itd. Jednak nie było tam mowy o sprzedaży w Internecie którą chciałbym zacząć prowadzić. Stąd moje pytanie, czy na samym pozwoleniu na sprzedaż bezpośrednią mogę sprzedawać produkty pszczele przez Internet. Jeśli nie, to jakie wymagania powinienem spełniać?

Ustawa określa enumeratywnie określa gdzie może dokonywać Pan sprzedaży miodu i nie jest tam wymieniony Internet. Aby sprzedawać miód przez Internet musiałby Pan prowadzić działalność gospodarczą." Zródło https://spp-polanka.org/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 marca 2023, 14:09 - śr 

Rejestracja: 14 czerwca 2016, 08:15 - wt
Posty: 845
Ule na jakich gospodaruję: dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Białystok
Internet nie jest przecież miejscem, tylko narzędziem. Przy sprzedaży przy użyciu internetu transakcja jest zawierana w miejscu pobytu sprzedającego.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 marca 2023, 15:17 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 marca 2021, 13:34 - wt
Posty: 57
Lokalizacja: Podkarpacie
Ule na jakich gospodaruję: WLP
Miejscowość z jakiej piszesz: Łańcut
Czyli jako działalność niezarejestrowana mogę sprzedawać miód w internecie z tym limitem 1750zł miesięcznie posiadając RHD?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 marca 2023, 15:45 - śr 

Rejestracja: 14 czerwca 2016, 08:15 - wt
Posty: 845
Ule na jakich gospodaruję: dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Białystok
Nie wiem z czego wynika ten limit 1750zł . W znanych mi dokumentach jest 100 000 zł rocznie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 marca 2023, 21:04 - śr 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6444
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
SAWA pisze:
- Jak mogę nadać nazwę pasiece?

Nie wiem jak przy RHD ,przy SB nazwę trzeba było wybrać przy wypełnianiu wniosku.

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 marca 2023, 22:20 - śr 

Rejestracja: 20 sierpnia 2015, 22:28 - czw
Posty: 73
Lokalizacja: Ziemia Sieradzka
Ule na jakich gospodaruję: Dadant 1/2, Wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Łubna Jakusy
baru0 pisze:
SAWA pisze:
- Jak mogę nadać nazwę pasiece?

Nie wiem jak przy RHD ,przy SB nazwę trzeba było wybrać przy wypełnianiu wniosku.


Ja zmieniałem nazwę przy okazji kontroli PiW, poprostu napisałem dwa zdania na kartce a pani z kontroli zabrała ją z sobą.
Mam SB.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 marca 2023, 20:40 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 sierpnia 2016, 13:20 - pn
Posty: 284
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Tarnów
Wiech pisze:
Nie wiem z czego wynika ten limit 1750zł . W znanych mi dokumentach jest 100 000 zł rocznie.

1750 to maksymalna dozwolona kwota przychodu, którą można uzyskać przy działalności nierejestrowanej. Po przekroczeniu należy założyć działalność gospodarczą. A ta kwota to 1/2 minimalnego wynagrodzenia.

_________________
http://www.facebook.com/pasiekazawadzka
Matki pszczele Nieska, Primorski


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 marca 2023, 21:05 - pt 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3963
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
Łukasz1980 pisze:
Wiech pisze:
Nie wiem z czego wynika ten limit 1750zł . W znanych mi dokumentach jest 100 000 zł rocznie.

1750 to maksymalna dozwolona kwota przychodu, którą można uzyskać przy działalności nierejestrowanej. Po przekroczeniu należy założyć działalność gospodarczą. A ta kwota to 1/2 minimalnego wynagrodzenia.

- Kwota przychodów , do 100 tys.zł jest zwolniona z podatku dochodowego ze sprzedaży przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy produktów roślinnych i zwierzęcych z wyjątkiem przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych uzyskanych w ramach prowadzonych działów specjalnych produkcji rolnej oraz produktów opodatkowanych podatkiem akcyzowym na podstawie odrębnych przepisów zwolnionych z podatku dochodowego


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 marca 2023, 21:07 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 listopada 2009, 02:01 - czw
Posty: 3699
Lokalizacja: mad górną Mierzawą
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D
Łukasz1980 pisze:
1750 to maksymalna dozwolona kwota przychodu, którą można uzyskać przy działalności nierejestrowanej. Po przekroczeniu należy założyć działalność gospodarczą. A ta kwota to 1/2 minimalnego wynagrodzenia.

Łukasz1980, masz na myśli zapewne to:

"Art. 5. 1. Nie stanowi działalności gospodarczej działalność wykonywana przez osobę fizyczną, której przychód należny z tej działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia, ..." (USTAWA z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców)

tylko że mówimy tu o RHD i SB, a ten rodzaj działalności jest wyłączony:

"Art. 6. 1. Przepisów ustawy nie stosuje się do:
1) działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie upraw rolnych oraz chowu i hodowli zwierząt, ...
"


Nie wystarczy przeczytać jeden artykuł ustawy.
Proszę więc nie wprowadzać w błąd.

_________________
Pozdrawiam, dziadek Józef


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 marca 2023, 21:18 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 kwietnia 2017, 20:06 - czw
Posty: 279
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: małopolska
RHD regulują dwa akty prawne ustawa z 15 grudnia 2021(https://tiny.pl/w2n8b) oraz rozporządzenie z września 2022(https://tiny.pl/w2n8r ). Na RHD można sprzedawać dowolną ilość do konsumenta finalnego na terenie całego kraju, a do sklepów i zakładów na terenie województwa lub na obszarach powiatów lub miast stanowiących siedzibę wojewody lub sejmiku województwa, sąsiadujących z tym województwem wg. nowego rozporządzenia. Zwolnienie z podatku do 100 000zł rocznie.

Ustawa RHD: "Art. 2. [Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych]
W ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128, z późn. zm.3)) w art. 21 w ust. 1 w pkt 71a wyrazy "40 000 zł rocznie" zastępuje się wyrazami "100 000 zł rocznie".

Ilość zbywana do zakładów wg. rozporządzenia:
o 5 rodzin pszczelich – 150 kilogram
do 10 rodzin pszczelich – 300
do 20 rodzin pszczelich – 600
do 30 rodzin pszczelich – 900
do 40 rodzin pszczelich – 1200
do 50 rodzin pszczelich – 1500
do 60 rodzin pszczelich – 1800
do 70 rodzin pszczelich – 2100
do 80 rodzin pszczelich – 2400


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 marca 2023, 22:07 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 kwietnia 2017, 20:06 - czw
Posty: 279
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: małopolska
Co się tyczy sprzedaży przez internet - na odległość, nie znalazłem konkretnego zapisu
, który by to wyrażał po prostu.Taka sprzedaż wynika pewnie z kilku ustaw/praw i być może nie musi być wyrażona wprost w ustawie o rhd. Wydaje mi się, że sprzedaż przez internet, spełnia opisane w ustawie przesłanki, co by się zgadzało z broszurą ministra rolnictwa chociażby z 2019r. O szczegóły należałoby by pytać np. w ARIMR albo innym urzędzie.

W 2019 roku ministerstwo rolnictwa z innymi instytucjami przygotowało broszurę gdzie wskazuje, że jest to legalne. https://tiny.pl/w2nvt.
Dodatkowo, już po zmianach w 2022 minister miał znów o tym informować w ulotce. Pojawił się też dokument w formie pytań i odpowiedzi o rhd, ale nie ma w nim bezpośredniego pytania o internet. https://tiny.pl/w2nv9


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 12 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 50 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji