FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 kwietnia 2024, 01:32 - ndz

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
Post: 30 sierpnia 2023, 13:16 - śr 
Nowo zarejestrowani użytkownicy

Rejestracja: 27 grudnia 2022, 19:02 - wt
Posty: 18
Ule na jakich gospodaruję: dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Okrzeszyn
Witam,
mam pytanie to będzie moja pierwsza zima. Zaczynam układanie gniazd. w 4 mam rodziny z czerwiem/jajkami na 5 ramkach /w sumie po 7-8 ramek/. Ale w jednej /środkowej/ mam mało czerwiu, też 5 ramek z czerwiem ale tylko jedną ramkę z czerwiem w 80%, pozostałe po 5-10% czerwiu w środku ramki oblane nakropem. Tak jakby pszczoły same ograniczały matkę w czerwieniu, pomimo tego że mają 3 ramki z miodem /40 i 60%/ i jedną ramkę z 40% miód + 20% pierzga. Ramki dadanta, pszczoła Buckfast. Mam teraz nawłoć /za parę dni ma się rozpogodzić chciałbym żeby jeszcze trochę pierzgi pozbierały - na razie nie karmię/. Pszczoły z tego ula generalnie dość słabo latają, zasilałem je z miesiąc temu czerwiem z silnej rodziny. Mam wirus zdeformowanych skrzydeł /3 najsłabsze rodziny w tym ta/ Warrozę na razie ograniczam kwasem szczawiowym /paski x3/ z tej rodziny spada po kilkanaście sztuk dziennie podobnie zresztą jak z pozostałych. Z najsilniejszej spada po kilka sztuk i od niej zabrałem już 3 ramki czerwiu /do zasilenia 3 słabszych rodzin/. Odkłady z początku lipca 4-ramkowe. W pozostałych ulach mam po 5 ramek czerwiu z wypełnieniem tak po 50-80% plus 10-15% miodu.

Pytanie: czy dorzucić im czerwiu zasklepionego z najsilniejszej rodziny i zabrać jedną z miodem /tą 40%/ ? obsiadają 7 ramek. Może inne pomysły. Z góry dziękuję za każdą odpowiedź.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 sierpnia 2023, 13:31 - śr 

Rejestracja: 10 stycznia 2011, 21:51 - pn
Posty: 997
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 dadan
Obecnie zabieranie czerwiu to zły pomysł, osłabisz i wiosna będzie 0 rodzin. Ma być cieplej, dałbym rodziną po ramce suszu przy tej gdzie jest piwrzga, lub ramke z węza , niech nosza z nawłoci i matka bedzie miała gdzie czerwic .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 sierpnia 2023, 14:44 - śr 
Nowo zarejestrowani użytkownicy

Rejestracja: 27 grudnia 2022, 19:02 - wt
Posty: 18
Ule na jakich gospodaruję: dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Okrzeszyn
Nie mam suszu. Węzę ostatnią dostały z dwa-trzy tygodnie temu, ale od dobrego tygodnia-dwóch węzy były nieodbudowywane we wszyskich rodzinach podobnie /jednostronnie i to nie w całości/. Dlatego dwa dni temu zawęziłem wszystkie gniazda i te nieodbudowane węzy z lekkim nakropem dałem do osuszenia najsilniejszej rodzinie.
Woszczarki zamiast budować obecnie chyba poszywają miód na ramkach z czerwiem (na każdej ramce mam obecnie poszyte ok 10-20% z miodem w górnej części, wcześniej tego nie było). Wrzucić im jeszcze te nieodbudowane ramki do środka gniazda ?
Boję się że ta najsłabsza ma za mało pszczoły zimowej, obecnie to jest w sumie /zliczając cały czerw/ na ten ul ok. 1 cała ramka z czerwiem, pozostałe w sumie od 2 do 3 ramek z czerwiem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 sierpnia 2023, 14:54 - śr 
Nowo zarejestrowani użytkownicy

Rejestracja: 27 grudnia 2022, 19:02 - wt
Posty: 18
Ule na jakich gospodaruję: dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Okrzeszyn
w tym ulu sytuacja wygląda tak:
1- 60% miód/nakrop
2 - 40% miód/nakrop
3 - 20% miód/nakrop + 10% czerw w środku /ograniczony przez nakrop/
4 - 20% miód/nakrop + 2% czerw w środku /ograniczony przez nakrop/
5 - 15% miód/nakrop + 5% czerw w środku /ograniczony przez nakrop/
6 - 15% miód/nakrop + 80% czerw
7 - 20% miód/perzga + 5% czerw
8 - 40% miód/nakrop + 20% pierzga

Zamiast czerwić składają nakrop gdzie się da, przy czym mają miejsce na lepsze rozplanowanie


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 sierpnia 2023, 21:58 - śr 

Rejestracja: 10 stycznia 2011, 21:51 - pn
Posty: 997
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 dadan
Jeszcze dużo czasu do zimy, pszczoły wiedzą co robią. Nie ma co im przeszkadzać i zbyt nie zalewać gniazda. Jeżeli będą miały 13cm pokarmu nad głowami to zimę przetrwają bez problemu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 sierpnia 2023, 08:36 - czw 
Nowo zarejestrowani użytkownicy

Rejestracja: 27 grudnia 2022, 19:02 - wt
Posty: 18
Ule na jakich gospodaruję: dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Okrzeszyn
Ja nie chcę zalewać gniazda, generalnie chciałbym aby teraz zbierały jak najwięcej pyłku bo tego mam deficyt.

Co wymyśliłem:
- zabieram ramkę 4,5 i przekładam w środek do dwóch najsilniejszych rodzin wcześniej wytrząsam delikatnie nakrop ze środka plastra /jak się da/ może jeszcze zaczerwią
- zabieram ramkę 2 - z samym miodem/nakropem do rodziny która najlepiej lata
- dokładam ramkę z czerwiem na wygryzieniu z silnej rodziny

Ta rodzina przezimuje maksymalnie na 6 ramkach. Ramki 2,4,5 są jej zbędne a może popracuje na nich pszczoła z innego ula. Dołożę czerw z rodziny z której jeszcze go nie brałem, który ma w sumie 3 pełne ramki czerwiu.

Nie wiem tylko czy bawić się w wytrząsaniem nakropu, czy może z plastra 4,5 pszczoły z silnych rodzin jak będą chciały aby matka zaczerwiła to go same przeniosą.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 sierpnia 2023, 09:13 - czw 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6444
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Ostrożnie z wszelkim "wytrzasaniem" bo jesień i jakiś rabunek gotowy.
Jeżeli masz wirusa to przekładanie ramek po rodzinach nie wskazane.
Nie każda rodzina chce i musi być w takiej samej siłę.
Jak będą zdrowe to i 3 ramki pszczół przezimuje.
Obserwuj, możesz dać ramkę z zapasem za zatwór a z kraja czerwiu ramkę bardziej pustą.
Nie ładuj im na siłę pustych ramek między Czerw, to nie ten czas i podejrzewam nie ta siła, noce zimne.
Bardziej bym się skoncentrowal na leczeniu, walce z warozą, ew. oprysk ramek jaskółczym zielem, przeciw wirusów, ale umiejętnie ;).
I obserwacji zachowania rodzin, żeby dostosować gniazdo do ich woli i siły
Gdy będą najedzone, silne i zdrowe same o siebie zadbają, kubatura gniazda teraz jest ważna, przy występowanie chorób, nie może być za duża.
To jest jeden z podstawowych "grzechów" początkujących, za duże gniazdo.
Lepiej dla pszczół za ciasno, szczególnie gdy je coś gnębi.

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 sierpnia 2023, 09:47 - czw 
Nowo zarejestrowani użytkownicy

Rejestracja: 27 grudnia 2022, 19:02 - wt
Posty: 18
Ule na jakich gospodaruję: dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Okrzeszyn
ok, w tej rodzinie na pewno mam wirus zdeformowanych skrzydeł, ale może jeszcze coś ... Dam 1 ramkę z zapasem za zatwór. Odpuszczę przekładanie czerwiu i poczekam ze ściaśnianiem gniazda.
Dzięki


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 sierpnia 2023, 21:13 - czw 

Rejestracja: 06 lipca 2010, 12:31 - wt
Posty: 178
Lokalizacja: łódzkie
Ule na jakich gospodaruję: wlkp, wp
Moje rodziny mają po 1-9 ramek czerwiu i o żadną się nie martwię, bo przy tych pożytkach mam tak o tej porze co roku. Pszczoła w ulach z małą ilością czerwiu jest niespracowana jego wychowaniem i większość będzie stanowić pszczołę zimową. Z zimy wychodzą zazwyczaj w tej samej sile jak jesienią. W zeszły weekend przygotowałem gniazda do zimowli, a w najbliższy daję po wiadrze inwertu. Większym problemem są tu rozbuchane rodziny z 9 zaczerwionymi ramkami, dla których takie wiadro to jak pożytek rozwojowy, a potem wczesną wiosną trzeba dokarmiać.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 52 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji