FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 27 kwietnia 2024, 22:42 - sob

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
Post: 02 września 2023, 20:20 - sob 
Nowo zarejestrowani użytkownicy

Rejestracja: 16 września 2022, 11:41 - pt
Posty: 12
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Gdów
W jednej z rodzin doszło do rabunku. Zakarmiam od 20 sierpnia. Wszystkie rodziny dostają syrop jednocześnie, wieczorem. Gniazda są już ułożone i dobrze zalane. Po rabunku zawęziłam jeszcze bardziej wylotki we wszystkich ulach na 1,2 pszczoły max. Nie mam możliwości wywiezienia zrabowanego ula na inny teren, a przesunięcie go o 300 metrów raczej różnicy nie zrobi.
Zrabowana rodzina jest wyraźnie osłabiona, dużo osypanych pszczół i duże braki w pokarmie. Teraz bardzo wolno pobiera z podkarmiaczki. Słabo to widzę, żeby odłożyła zapasy na zimę i przetrwała. Co w takiej sytuacji zrobić? Czy zlikwidować matkę, ramki z czerwiem przełożyć do innych rodzin, a resztę pszczół rozgonić? Jeśli tak, to mam pytania:
1 Gniazda są już ułożone i zalane. Gdzie umiejscowić ramki z czerwiem odkrytym, aby nie zaburzyć porządku w gnieździe?
2 Co z pszczołami ze zrabowanego ula? Czy wproszą się do innych rodzin? Może wcześniej spryskać je wodą z dodatkiem olejku lawendowego?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 września 2023, 20:25 - sob 

Rejestracja: 28 grudnia 2012, 18:48 - pt
Posty: 2450
Lokalizacja: Kraków/Jura
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Połączyć. Ramki z czerwiem dołożyłbym obok gniazd, albo do korpusu pod gniazdo.

_________________
Jedynie cenzor cesarski Jüang, Co umie dać się we znaki,
Nie żałuje swej pięknie haftowanej sukni, Pył ściera z uwagą, czyta. [Bo Juyi, Wiersze na ścianie]
http://www.pasiekatilia.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 września 2023, 20:43 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 listopada 2009, 02:01 - czw
Posty: 3699
Lokalizacja: mad górną Mierzawą
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D
Katarzyn15 pisze:
a przesunięcie go o 300 metrów raczej różnicy nie zrobi.
300 metrów może już zrobić różnicę. Można też gdzieś do pomieszczenia. Tylko przenieść trzeba np. teraz, w nocy, o świcie, gdy jest pewność, że żadnych rabusiów już w tej rodzinie nie ma, że wszystkie rabujące wróciły do swoich rodzin. Na nowym miejscu ul zamknąć do czasu, aż na pasieczysku wszystko się uspokoi, bo tam nawet przez kilka dni będą się odbywały podchody do pozostałych uli. Potem można wrócić na stare miejsce, zmniejszyć wylotki i obserwować, pilnować.
Przekładanie ramek do innych uli w czasie rabunku może jeszcze spotęgować rabunek.
Łączenie, przekładanie o tej porze roku nie jest łatwą sprawą.

_________________
Pozdrawiam, dziadek Józef


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 września 2023, 20:57 - sob 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6444
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Mam taki swój pogląd .
Rodzina która daje się rabować ma jakiś problem,najczęściej jest to matka ,brak feromonów, dlaczego tak myślę ?
Kiedyś miałem taką rodzinę ,dp piwnicy na trzy dni,przestawienie ,wywiezienie na inne pasieczysko nic nie pomagało.
Rada dla Ciebie ,matka but, rodzina z całym dobrodziejstwem postawić na inną ,nawet słabą, pomiędzy daj kratę odgrodową i zamiast"gazety" ręcznik jednorazowy(oczywiście szczelnie).
Za dwa trzy dni ułożysz gniazdo lub poczekasz aż się czerw wygryzie u góry ,możesz karmić .
Szczegółowo opisać, to rozdział książki albo i dwa z zależnościami ;).
Gdy nie poradzisz zawsze możesz poszukać tel. i zadzwonić bezie krócej jak pisać.

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 września 2023, 07:10 - ndz 
Nowo zarejestrowani użytkownicy

Rejestracja: 16 września 2022, 11:41 - pt
Posty: 12
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Gdów
Dziękuję wszystkim za opinie.
Łączyłam już rodziny "na gazetę", raz poszło bez problemu, a raz niestety ścięły matkę. Mam obawy, czy w tym okresie nie dojdzie do podobnej sytuacji???
Przyznam też, że nie chcę już w gnieździe grzebać i na nowo je układać. Pewnie doświadczony pszczelarz nie ma z tym problemu, ale ja wciąż się uczę i wolałabym o tej porze roku nie kombinować.
Czy są jakieś inne opcje?
Poczekać kilka dni i przełożyć ramki z czerwiem do nadstawek, do innych rodzin? Zrobić to wieczorem.
Czy jest szansa, że reszta pszczół rozejdzie się po innych ulach?
Zgodnie z radą dziadka Józefa, zabrała rabowany ul w inne miejsce. Wylotek zamknięty, pokarm jest, dennica osiatkowana, więc mogą tak kilka dni siedzieć. Dziś ma padać, więc niewiele zrobię.
A co do słabej matki, to masz rację. Nie byłam z niej zadowolona, miałam w planach wymienić na wiosnę. Widać, trzeba było to zrobić wcześniej.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 września 2023, 08:00 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 lipca 2010, 10:15 - sob
Posty: 2911
Lokalizacja: Pogórze Izerskie
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 dadanta
Katarzyn15 pisze:
Łączyłam już rodziny "na gazetę", raz poszło bez problemu, a raz niestety ścięły matkę.


Matkę, która ma zostać zamknij w klateczce wysyłkowej i zatkaj ciastem,rdzinę z matką stawiaj na tej bez matki-nad gazetą.
Katarzyn15 pisze:
Zgodnie z radą dziadka Józefa, zabrała rabowany ul w inne miejsce.


Rabowany ul odstaw w inne miejsce i otwórz górę-rabusie odlecą,zamknij i odstaw w docelowe miejsce.Jak odstawisz z rabusiami ,to one zapamiętają nową drogę.
Jak masz ,to w miejsce rabowanego ula postaw pusty ul.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 29 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji