FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 13:20 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 456 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 23 listopada 2011, 02:06 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lutego 2010, 16:16 - sob
Posty: 3884
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
hoborg a czym leczyłeś w tym roku pszczoły że twierdzisz że nie było żadnego osypu?? Bo samo to świadczy o tym że leczenie było nieskuteczne. Niemożliwe jest w dzisiejszych czasach abyś nie miał żadnego osypu. Chyba że masz totalnie odizolowaną pasiekę.

_________________
Matki pszczele oraz odkłady Carnica Celle, AGT, Buckfast, Elgon z Pasieki Górskie Miody
http://www.gorskie-miody.pl/matki-pszczele/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 listopada 2011, 13:32 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 września 2011, 11:09 - sob
Posty: 63
Lokalizacja: Lublin
W tym roku niczym, bo nie było żadnych objawów obecności pasożyta. Twierdzicie, że to niemożliwe? Pasieka nie jest odizolowana. Czy po pozostałych plastrach można rozpoznać, że atakowała waroza?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 listopada 2011, 13:59 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 października 2009, 17:52 - sob
Posty: 2566
Lokalizacja: Szczecin okolice
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
hoborg, jeśli niczym nie leczyłeś w tym roku, tylko w zeszłym roku ale skutecznie, to teraz masz w ulach przynajmniej po 500-1000 szt pasożyta na pszczołach. Jak to rokuje na wiosnę? To już sam sobie odpowiedz

_________________
www.pszczolyimiod.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 listopada 2011, 14:37 - śr 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
hobork Pare lat temy miałem taki sam przypadek ale zauważyłem dopiero w styczniu bo było ciepło i pszczoły robiły oblot a w 1ulu cisza zaglondam a tam na denict z 20 pszczół martwych i z 20 nie wygryzionych pokarmu pełno matki nie było i pszczoł nie było. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 listopada 2011, 16:45 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 października 2008, 19:29 - śr
Posty: 2620
Lokalizacja: Stara Rudna
hoborg pisze:
Czy po pozostałych plastrach można rozpoznać, że atakowała waroza?

:szok:
Drogi kolego to podstawowy błąd w sztuce po plastrach nie rozpoznaje się obecności wrrozy w rodzinie :nonono:
A jeśli już widzisz waroze na pszczołach to znak ALARMOWY do tego aby intensywnie walczyć z pasorzytem
Wiec warrozę niszczy się regularnie Minimum co sezon w okesie bezczerwiowym
Choć wiekszość fachowców i praktyków robi to - twardą chemią dwa razy do roku- wiosną jesienią
A niektóży jeszcze pomiędzy czasie walczą środkami natóralnymi nie majacymi wpływu na skarzenie miodu .
Więc warozoa to przeciwnik którego nawet jak nie widzisz musisz tepić :chytry:

_________________
Pozdrawiam Szczupak


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 listopada 2011, 21:09 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 września 2011, 11:09 - sob
Posty: 63
Lokalizacja: Lublin
Rozumiem błąd popełniony w sezonie, ale w tym momencie pozostał mi jedynie pusty ul i chciałbym się dowiedzieć, czy w tym ulu mogę rozpoznać jeszcze jakieś znaki, że pszczoły faktycznie atakowała waroza?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 listopada 2011, 21:36 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 listopada 2009, 18:07 - pn
Posty: 1904
Lokalizacja: Srodek / Niemiec
Ule na jakich gospodaruję: weza*350/200
Hallo Jak masz jakies martwe pszczoly to je policz pozbieraj do sloika ,wlej wody i troszke plynu do naczyn ,poruszaj sloikiem .I popatrz co sie porobi.poz d

_________________
http://www.buckfast-zucht.de/index.php?seite=shop


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 listopada 2011, 23:36 - śr 

Rejestracja: 21 lipca 2008, 21:38 - pn
Posty: 1114
Lokalizacja: Małopolska
hoborg, Jeśli nie Masz osypu to niczego tam nie Rozpoznasz waroza jest pośrednią a nie bezpośrednia przyczyną upadku rodziny. Osłabiając pszczoły otwiera bramę dla wirusów i suchej nosemy.
Włóż jakąś wkładkę , nawet tekturową do dwóch pozostałych rodzin i jak Ci się zgromadzi tam naturalny osyp ,Możesz wysłać razem z odsklepami do badania.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 listopada 2011, 00:12 - czw 

Rejestracja: 05 lutego 2010, 16:10 - pt
Posty: 776
Lokalizacja: Warszawa i Płońsk
Ule na jakich gospodaruję: Warszawki posz. i wielkopolski
Rozmowa o ,,pustych ulach" ulach przypomina mi sytuację analogiczną do dyskusji ,,dlaczego gość nie żyje" - przyczyn może być tak wiele - a najlepiej powiedzieć waroza - przecież to nie moja wina - czy zauważyliście stwierdzenia, moja wina bo ....... jeśli są to sporadycznie - tylko wypowiedzi typu było wszystko pięknie i ładnie, a w finale pszczoły nie żyją.

W przypadku Pana Mariana, znawcy tematu - czy możemy wykluczyć, wejście wieczorem na pasiekę pseudopszczelarza, który strzepuje tylko pszczoły - po co mu ramki z pokarmem ma swoje, nie ma pszczół lub ma ich garść.

_________________
kamyk


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 listopada 2011, 00:28 - czw 

Rejestracja: 05 lutego 2010, 16:10 - pt
Posty: 776
Lokalizacja: Warszawa i Płońsk
Ule na jakich gospodaruję: Warszawki posz. i wielkopolski
hoborg - gdybyś napisał, że masz bardzo silną rodzinę, która w tym roku się nie roiła, matka jest wprawdzie z 2010r ale pięknie czerwiła do końca września (nie było przerw w czerwieniu), w porę pszczoły zakarmiłem i podałem lekarstwa przeciw warozie, odkażam ule , wymieniam ramki - to bym się nie zdziwił...........

ale jak nic nie piszesz na temat rodziny i stwierdzasz, że pszczół nie ma w ulu - to ja napiszę dziwiłbym się gdyby w nim były - to nie jest takie proste co zrobić aby pszczoły były w ulu, to jest sztuka - i nie licz, że ktoś Ci w jednym poście odpowie jak to zrobić aby mieć silne rodziny - to wiedza, którą się nabywa samemu a nie otrzymuje od innych.

_________________
kamyk


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 listopada 2011, 03:51 - czw 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
Że Ty masz jeszcze siłę, najlepsza przyjaciólka człowieka, pisać... :oczko:

Wszystko jest proste, nie ma co szukac dziury w całym.
Ta dziura jest sztuczna i tworzy się medialnie z niewiedzy mediów podpierających się nieuświadomionymi, zaskoczonymi pszczelarzami i wyrafinowanymi graczami rynku farmaceutycznego.
Poza tym, wsio normalno.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 listopada 2011, 05:16 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 listopada 2007, 19:39 - śr
Posty: 1622
Lokalizacja: Polska
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 Dadanta
polbart pisze:
Że Ty masz jeszcze siłę, najlepsza przyjaciólka człowieka, pisać... :oczko:

Wszystko jest proste, nie ma co szukac dziury w całym.
Ta dziura jest sztuczna i tworzy się medialnie z niewiedzy mediów podpierających się nieuświadomionymi, zaskoczonymi pszczelarzami i wyrafinowanymi graczami rynku farmaceutycznego.
Poza tym, wsio normalno.


No i wszystko, jak kiedys u ruskich, ktorzy przyszli bimbrownika skontrolowac, a na koniec napisali w protokole:

"Wodki niet i pianych ... toze niet". :bosie: :leży_uśmiech: :leży_uśmiech: :leży_uśmiech:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 listopada 2011, 15:31 - czw 

Rejestracja: 20 grudnia 2010, 16:37 - pn
Posty: 3036
Lokalizacja: Sokołow/ Warszawa
hoborg pisze:
Rozumiem błąd popełniony w sezonie, ale w tym momencie pozostał mi jedynie pusty ul i chciałbym się dowiedzieć, czy w tym ulu mogę rozpoznać jeszcze jakieś znaki, że pszczoły faktycznie atakowała waroza?

już kiedyś pisałem,że mój kolega w zeszłym roku odymił taki ul Apiwarolem i ku jego ździwieniu mimo że nie było pszczół to na wkładkę spadła warroza z ramek.
a więc Kolego hoborg proponuję Ci abyś wsunął pod ramki wkładkę i odymił ten ul Apiwarolem jak normalną rodzinkę i zobaczysz.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 listopada 2011, 17:27 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 grudnia 2009, 22:31 - śr
Posty: 538
Lokalizacja: opolskie
Ule na jakich gospodaruję: WZ Wlkp Froundenstein
Wróciłem właśnie z pasieki.
Otworzyłem powałki 3 kolejnych uli.
Wszystkie 3 ule puste, bez pszczół.
Dalej już nie otwierałem żeby się nie okazało że kolejne też puste.
Myślę że wielu z nas wiosną będzie szukało odkładów i będziemy odbudowywać pasieki.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 listopada 2011, 17:50 - czw 

Rejestracja: 30 września 2010, 16:50 - czw
Posty: 88
Lokalizacja: Warszawa
Asaf pisze:
Wróciłem właśnie z pasieki.
Otworzyłem powałki 3 kolejnych uli.
Wszystkie 3 ule puste, bez pszczół.
Dalej już nie otwierałem żeby się nie okazało że kolejne też puste.
Myślę że wielu z nas wiosną będzie szukało odkładów i będziemy odbudowywać pasieki.


Jaja sobie robisz :szok: :!: :?: :?: Jak to możliwe???????? Tak poprostu, puste???
Żadnych innych oznak? Pokarm? Osyp? Matka? Jakieś zaczątki mateczników? NIC?!?
Czym likwidowana była warroza?

Jakiś koniec świata idzie...

_________________
ZAPRASZAM NA NOWY PORTAL PSZCZELARSKI!!!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 listopada 2011, 18:03 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 kwietnia 2011, 08:58 - śr
Posty: 3389
Lokalizacja: Dąbrowa pow Pajęczno
Ule na jakich gospodaruję: WLKP
Rok temu pszczelarzowi ok 10 km ode mnie tak zniknęło ponad 20 uli ( wszystkie rodziny jakie miał ). Skapnął się dopiero na wiosnę, ale po nietkniętym pokarmie wychodzi że do zimy nie dotrwały. Ule tak zostawił, rójek mu się parę zleciało, pokarm zagospodarowały i żyją więc choroba raczej nie została w ulach. A w tym roku już paru pszczelarzy w okolicy jesienią spotkały "puste ule".
U mnie na razie wszystkie 6 rodzin milutko buczy.

A jaka jest szansa że przyczyną wyginięcia pszczół był jakiś oprysk - np jesienny na rzepak.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 listopada 2011, 18:12 - czw 

Rejestracja: 31 sierpnia 2007, 21:56 - pt
Posty: 959
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: dadant
Asaf pisze:
Wróciłem właśnie z pasieki.
Otworzyłem powałki 3 kolejnych uli.
Wszystkie 3 ule puste, bez pszczół.


Z takim tekstem to zaczekaj do 1 kwietnia.

Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 listopada 2011, 18:37 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 stycznia 2011, 12:37 - ndz
Posty: 475
Lokalizacja: Zachodniopomorskie
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp korpusowe jednościenne
:bosie: nie straszcie :bosie: u mnie wszystko w porządku choć nie zaglądałem a osłuchiwałem tylko :oczko:

Kolego Tarnoart trochę pokory bo normalnie żenada :do bani:
Artur za mało masz wiosen na karku żeby pouczać pszczelarzy z 30-40 letnim doświadczeniem. Wiesz twoje zachowanie przypomina mi dziecko które chce zaistnieć w gronie starszych ale niestety nie za bardzo ma czym więc kwestionuje, przechwala się i tupie nogami aby zwrócić na siebie uwagę :rolf: na początku uwagi ci się poświęci a później będzie całkowite ignorowanie.


Pozdr
Witamina


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 listopada 2011, 20:58 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 listopada 2007, 19:39 - śr
Posty: 1622
Lokalizacja: Polska
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 Dadanta
Imker40 pisze:
Asaf pisze:
Wróciłem właśnie z pasieki.
Otworzyłem powałki 3 kolejnych uli.
Wszystkie 3 ule puste, bez pszczół.
Dalej już nie otwierałem żeby się nie okazało że kolejne też puste.
Myślę że wielu z nas wiosną będzie szukało odkładów i będziemy odbudowywać pasieki.


Jaja sobie robisz :szok: :!: :?: :?: Jak to możliwe???????? Tak poprostu, puste???
Żadnych innych oznak? Pokarm? Osyp? Matka? Jakieś zaczątki mateczników? NIC?!?
Czym likwidowana była warroza?

Jakiś koniec świata idzie...


A ja zadnych 'jaj' nie robie.
Ule zamknalem i tak zabezpieczylem, jak na fotce - ...zeby warroza nie uciekla.


[nie chce mi wkleic fotki wielkosc pliku JPG 166kB) ??? :placz:
Bo tu jeden z Kolegow napisal:
"..
.nie było pszczół to na wkładkę spadła warroza z ramek."

No i co, ucieknie mi warroza, czy nie???! :blee:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 listopada 2011, 22:00 - czw 

Rejestracja: 06 czerwca 2010, 23:11 - ndz
Posty: 254
Lokalizacja: Piła
Jesteś pewien, ze dobrze zabezpieczyłeś? Literatura światowa podaje, że największa migracja warrozy odbywa się w temperaturach poniżej plus trzy stopnie Celsjusza. Nie wiem gdzie mieszkasz ale nie chciałbym aby Twoja do mnie przylazła.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 listopada 2011, 22:13 - czw 
Asaf pisze:
Wróciłem właśnie z pasieki.
Otworzyłem powałki 3 kolejnych uli.
Wszystkie 3 ule puste, bez pszczół.
Dalej już nie otwierałem żeby się nie okazało że kolejne też puste.
Myślę że wielu z nas wiosną będzie szukało odkładów i będziemy odbudowywać pasieki.


Moze siedzą na dole i ich nie widać?
ale dziwne w ubiegłym roku miałem podobnie tylko ,ze pełnego wypszczelenia nie było ,matka z garstką pszczół w kilku ulach ,ten rok jest kapke lepszy ,ale to nie jest to co bym chciał . Myslę ,ze w tym roku dopiero dziadki beda narzekać na pierwszym zebraniu ojjj znowy głowy beda na dół . W dalszym ciagu szukam przyczyn tego iz część rodzin słabnie po przerobie cukru syropu i czasami ul zostaje pusty to w mojej pasiece z 5% ,a w innych pasiekach czasami 80% strat ,dobrze ,ze mam troche tych pni to tego nie odczuje ,a ten co ma 10 uli to przewaznie po zimie zostaje 2-3 pnie.
Szukam fachowca w tej dziedzinie .


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 24 listopada 2011, 23:21 - czw 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 września 2007, 18:41 - sob
Posty: 5356
Lokalizacja: Czaszyn /Londyn
Ule na jakich gospodaruję: ,wielkopolski i 435x250
Miejscowość z jakiej piszesz: Czaszyn
Nie mam bardzo dokładnych danych z mojej pasieki z Polski ale po odymieniu we wrzesniu pieciokrotnym spadło raczej niewiele warrozy w posównaniu z rokiem ubiegłym i kontrolne odymianie w poczatkach pazdziernika gdzie spadło zaledwie po kilka szt to jest ok tak myślę ,ale tu w Anglii odymianie 4 razy i jeszcze olejki eteryczne jest kiepsko do dzis masa czerwiu a warroza dalej spada w czterach iulach sporo ale w dwuch zaledwie po kilka szt ale mam nadzieje ze jakos dadza rade mimo to ze nadal jest ciepło i chyba raczej nieprzestana czerwic tej zimy



henry

_________________
https://www.facebook.com/10000202901431 ... zMQagKKAl/
henry


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 listopada 2011, 23:26 - czw 

Rejestracja: 21 lipca 2008, 21:38 - pn
Posty: 1114
Lokalizacja: Małopolska
tarnoart, Masz dużą pasiekę i te 5 % to pewnie z niedopatrzenia, gdybym miał doradzać komuś kto stracił 80 % to jeśli nie znajduje własnych błędów najlepiej zmienić stanowisko , bo za 2, może 3 lata sytuacja się powtórzy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 listopada 2011, 23:52 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 stycznia 2010, 12:21 - pt
Posty: 3523
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Bydgoszcz
koledzy nie ma co się spierać z moich uli warroza wyszła i do waszych pasiek zmierza więc należy pilnować aby nie dotarła ale zapowiadają śnieg to ją chba zatrzyma i nie dojdzie . pawel :oczko:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 listopada 2011, 00:51 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 czerwca 2008, 11:35 - pn
Posty: 1851
Lokalizacja: Opolskie
tarnoart pisze:
Moze siedzą na dole i ich nie widać?
ale dziwne w ubiegłym roku miałem podobnie tylko ,ze pełnego wypszczelenia nie było ,matka z garstką pszczół w kilku ulach ,ten rok jest kapke lepszy ,ale to nie jest to co bym chciał . Myslę ,ze w tym roku dopiero dziadki beda narzekać na pierwszym zebraniu ojjj znowy głowy beda na dół . W dalszym ciagu szukam przyczyn tego iz część rodzin słabnie po przerobie cukru syropu i czasami ul zostaje pusty to w mojej pasiece z 5% ,a w innych pasiekach czasami 80% strat ,dobrze ,ze mam troche tych pni to tego nie odczuje ,a ten co ma 10 uli to przewaznie po zimie zostaje 2-3 pnie.
Szukam fachowca w tej dziedzinie .

To samo się dzieje po syropach pszczelarskich. Myślę, że to nie jest główną przyczyną.
To jest m.in. to o czym pisze Sabard.

Wspomina o zapewnieniu prawidłowego pożytku dla pszczół (szczególnie wiosną i jesienią) w celu poprawy zdrowotności.

Zacytuję co napisał na swojej stronie Sabard:

cyt.
"Wszystkie wymienione rośliny dają ogrom pyłku. Ich obecność wczesną wiosną , późnym latem i jesienią zabezpiecza pszczoły przed brakiem pyłku w tym czasie, stymulując rozwój i ograniczając rabunki. Zarówno wiosną jak i jesienią zapotrzebowanie pszczół na pyłek jest ogromne."

A pisze On o tych roślinach:
(wiosna)
- dwie odmianach leszczyny (wczesna i późna)
- podbiał
- wierzba Kublera
- wierzba Iwa
- śliwa ałycza
- mniszek lekarski
- koniczyna (domyślam się, że biała)
(jesień)
- dzielżan jesienny
- przegorzany
- nawłocie
- chryzantema wysoka
- aster wysoki - niebieski

http://pszczelarz.c0.pl/index.php?optio ... &Itemid=37

_________________
Obrazek Staram się pisać poprawnie po polsku


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 listopada 2011, 01:26 - pt 

Rejestracja: 16 października 2011, 22:24 - ndz
Posty: 1453
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
krzysglo pisze:
To samo się dzieje po syropach pszczelarskich. Myślę, że to nie jest główną przyczyną.
To jest m.in. to o czym pisze Sabard.

Wspomina o zapewnieniu prawidłowego pożytku dla pszczół (szczególnie wiosną i jesienią) w celu poprawy zdrowotności.

Zacytuję co napisał na swojej stronie Sabard:

cyt.
"Wszystkie wymienione rośliny dają ogrom pyłku. Ich obecność wczesną wiosną , późnym latem i jesienią zabezpiecza pszczoły przed brakiem pyłku w tym czasie, stymulując rozwój i ograniczając rabunki. Zarówno wiosną jak i jesienią zapotrzebowanie pszczół na pyłek jest ogromne."

A pisze On o tych roślinach:
(wiosna)
- dwie odmianach leszczyny (wczesna i późna)
- podbiał
- wierzba Kublera
- wierzba Iwa
- śliwa ałycza
- mniszek lekarski
- koniczyna (domyślam się, że biała)
(jesień)
- dzielżan jesienny
- przegorzany
- nawłocie
- chryzantema wysoka
- aster wysoki - niebieski



Witaj kolego

Na swoim przykładzie mogę napisać ,że ta teoria jest wymysłem tego pszczelarza.

20 lat temu przynajmniej u mnie w górach pożytki nektarowe i pyłkowe były gorsze niż obecnie natomiast lepsze spadziowe niż obecnie. Zamiast łąk i nieużytków były pola uprawne z ziemniakami,pszczenicą,zbożem mało było odłogów i pszczoły miały się dobrze chyba ,że poleciały na oprysk wtedy wiadomo ,że było źle -a to wtedy u nas było plagą ,zresztą po co pszczole pyłek po 10 września ? Jeżeli chodzi o leszczynę, podbiał to wszystko zależy od pogody i różnie bywało i też pszczoły miały się dobrze.

Wszystkie te wirusy izraelskie i inne , Nosema ceranae i wiele innych nasiliło się po roku 2000 . Pierwsze większe masowe upadki rodzin pszczelich w Polsce datuje się na 2004-5 r bodajże,ale nie jestem pewny tej daty. Jak to się ma do tej tezy przedstawionej przez kolegę? Coś musiało się stać miedzy rokiem 1995-2000 tylko co? Wszystkie zarodowe pasieki w Polsce dostały pszczołę ,która w genach miała defekt i poszło na całą Polskę ?
Byłbym też skłonny poprzeć tezę tarnoarta -masowe sprowadzanie pszczół z innych kontynentów przyczyniło się do tego ,że czasami w ulach jest pusto lub matka z garstką pszczół.
pozdrawiam Tomek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 listopada 2011, 08:34 - pt 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 września 2007, 18:41 - sob
Posty: 5356
Lokalizacja: Czaszyn /Londyn
Ule na jakich gospodaruję: ,wielkopolski i 435x250
Miejscowość z jakiej piszesz: Czaszyn
Miodomir może byś miał racje gdybyś pamiętał zimy jakie były przed 1995 rokiem ,a przynajmniej tu w Bieszczadach sniegu masa mróz ponad 30 st może tu leży przyczyna a tak dokładniej zapoznaj sie z tym gdzie żyły dawniej pszczoły np w Ameryce jej nie było dopiero osadnicy ja tam sprowadzili i gdyby tam były zabujcze wirusy to od początku by wygineła tam pszczoła ,następna sprawa Nowa Zelandia tam nie wwieziesz pszczół ale możesz z tamtad przywieźć pszczoły wiec warto sie zastanowic co sie pisze a na dodatek od lat 90 jeżdzimy po świecie więcej nie tak jak za komuny jedynie do ZSRR i nie wiadomo co człowiek sam na sobie przywiezie a później takie cudaki sis roznosza dalej jest wiele przyczyn a człowiek jest za głupi i tylko siedzi i gdyba



henry

_________________
https://www.facebook.com/10000202901431 ... zMQagKKAl/
henry


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 listopada 2011, 09:23 - pt 
Miodomir pisze:
20 lat temu przynajmniej u mnie w górach pożytki nektarowe i pyłkowe były gorsze niż obecnie natomiast lepsze spadziowe niż obecnie. Zamiast łąk i nieużytków były pola uprawne z ziemniakami,pszczenicą,zbożem mało było odłogów i pszczoły miały się dobrze chyba ,że poleciały na oprysk wtedy wiadomo ,że było źle -a to wtedy u nas było plagą ,zresztą po co pszczole pyłek po 10 września ? Jeżeli chodzi o leszczynę, podbiał to wszystko zależy od pogody i różnie bywało i też pszczoły miały się dobrze

I Tu się zgodzę z wypowiedzią dziś u nas w górach pola są nie uprawiane na tyle już długo że umnie obfitują w pyłek rośnie Arcydzięgiel ,Osty , Nawłoć itp paskudztwa dające pyłek jesienią
zeszły rok był tak biedny że pszczoły z pyłku skorzystały praktycznie z lipy i trochę z nawłoci niedobór pyłku odbił się w sierpniu stara pszczoła padła po przerobie syropów a młodej było mało a jak już była to anemiczna i nie dożywiona osłabiona i poddatna na wszelkie choroby
po za tym cały czas się tłucze że nie należy wprowadzać tych samych matek od tych samych hodowców aby nie dopuszczać terenowo do Kazirodztwa ,większość pszczelarzy zakupuje już 6 lat jedno i to samo albo sami hodują z jednej matki repr matki do pasieki robiąc sami sobie krzywdę
Zawilski dawno powiedział zbyt bliskie pokrewieństwo to śmierć ale cóż wybór należy do nas
Miodomir pisze:
Wszystkie zarodowe pasieki w Polsce dostały pszczołę ,która w genach miała defekt i poszło na całą Polskę ?

A to przełożyło się na matki refundowane 40 paru posiada prawie ten sam materiał a niestety jak słyszę że pszczelarz nie ma wyboru albo nie ma nic do powiedzenia w kwestii zamówienia to mnie szlak trafia
specjalnie w moim kole co roku staram się namawiać na coraz to innych hodowców czy to matek czy producentów nieszczęsnych odkładów ale z tymi drugimi usłyszałem że tylko z wyznaczonej listy protegowanych a na zapytanie w ARR usłyszałem że to Bzdura że każdy może zamawiać u producenta zarejestrowanego na krajowej liście ;-)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 25 listopada 2011, 11:14 - pt 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
Miodomir pisze:
krzysglo pisze:
To samo się dzieje po syropach pszczelarskich. Myślę, że to nie jest główną przyczyną.
To jest m.in. to o czym pisze Sabard.

Wspomina o zapewnieniu prawidłowego pożytku dla pszczół (szczególnie wiosną i jesienią) w celu poprawy zdrowotności.

Zacytuję co napisał na swojej stronie Sabard:

cyt.
"Wszystkie wymienione rośliny dają ogrom pyłku. Ich obecność wczesną wiosną , późnym latem i jesienią zabezpiecza pszczoły przed brakiem pyłku w tym czasie, stymulując rozwój i ograniczając rabunki. Zarówno wiosną jak i jesienią zapotrzebowanie pszczół na pyłek jest ogromne."

A pisze On o tych roślinach:
(wiosna)
- dwie odmianach leszczyny (wczesna i późna)
- podbiał
- wierzba Kublera
- wierzba Iwa
- śliwa ałycza
- mniszek lekarski
- koniczyna (domyślam się, że biała)
(jesień)
- dzielżan jesienny
- przegorzany
- nawłocie
- chryzantema wysoka
- aster wysoki - niebieski



Witaj kolego

Na swoim przykładzie mogę napisać ,że ta teoria jest wymysłem tego pszczelarza.

20 lat temu przynajmniej u mnie w górach pożytki nektarowe i pyłkowe były gorsze niż obecnie natomiast lepsze spadziowe niż obecnie. Zamiast łąk i nieużytków były pola uprawne z ziemniakami,pszczenicą,zbożem mało było odłogów i pszczoły miały się dobrze chyba ,że poleciały na oprysk wtedy wiadomo ,że było źle -a to wtedy u nas było plagą ,zresztą po co pszczole pyłek po 10 września ? Jeżeli chodzi o leszczynę, podbiał to wszystko zależy od pogody i różnie bywało i też pszczoły miały się dobrze.

Wszystkie te wirusy izraelskie i inne , Nosema ceranae i wiele innych nasiliło się po roku 2000 . Pierwsze większe masowe upadki rodzin pszczelich w Polsce datuje się na 2004-5 r bodajże,ale nie jestem pewny tej daty. Jak to się ma do tej tezy przedstawionej przez kolegę? Coś musiało się stać miedzy rokiem 1995-2000 tylko co? Wszystkie zarodowe pasieki w Polsce dostały pszczołę ,która w genach miała defekt i poszło na całą Polskę ?
Byłbym też skłonny poprzeć tezę tarnoarta -masowe sprowadzanie pszczół z innych kontynentów przyczyniło się do tego ,że czasami w ulach jest pusto lub matka z garstką pszczół.
pozdrawiam Tomek


Może Nepal i Afryka się odbija czkawką.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: czytam
Post: 25 listopada 2011, 11:15 - pt 

Rejestracja: 10 stycznia 2011, 21:51 - pn
Posty: 996
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 dadan
wasze wypowiedzi i tak myślę, że jednak my popełniamy dużo błędów. W tym roku pomimo pobudzania matki w początkach sierpnia u mnie matki słabo czerwiły lub w ogóle, dlatego mam obawy co do wiosny, bo nie wiem ile pszczół przeżyje i jakie będą silne rodziny. Podejrzewam, że za ten stan rzeczy odpowiada pszczelarz i brak pożytku/tak jak u mnie/ dlatego rodziny są słabe przed zimą i niejednokrotnie brak pszczół w ulach. Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 listopada 2011, 12:41 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 listopada 2007, 18:18 - pt
Posty: 2469
Lokalizacja: okolice Częstochowy
polbart pisze:
Miodomir pisze:
krzysglo pisze:
?
Byłbym też skłonny poprzeć tezę tarnoarta -masowe sprowadzanie pszczół z innych kontynentów przyczyniło się do tego ,że czasami w ulach jest pusto lub matka z garstką pszczół.
pozdrawiam Tomek


Nie tylko z inych kontynentówale i z innych krajów europejskich . Ja tam bazuje na naszej Puławskiej Marynce i na brak miodu nie narzekam a straty żimowe wachają się w granicach do 3 %


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 listopada 2011, 14:42 - pt 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
krzys pisze:
polbart pisze:
Miodomir pisze:
krzysglo pisze:
?
Byłbym też skłonny poprzeć tezę tarnoarta -masowe sprowadzanie pszczół z innych kontynentów przyczyniło się do tego ,że czasami w ulach jest pusto lub matka z garstką pszczół.
pozdrawiam Tomek


Nie tylko z inych kontynentówale i z innych krajów europejskich . Ja tam bazuje na naszej Puławskiej Marynce i na brak miodu nie narzekam a straty żimowe wachają się w granicach do 3 %


A ta Marynia to niby skąd, spod Puław? :leży_uśmiech:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 listopada 2011, 16:56 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 stycznia 2011, 12:37 - ndz
Posty: 475
Lokalizacja: Zachodniopomorskie
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp korpusowe jednościenne
U mnie też wygląda to nieciekawie dziś sprawdzałem :o bozie: Wszystkie rodziny po zakarmianiu zimowym tak wyglądały 25 września

Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

dziś część rodzin siedzi na 3 ramkach :placz: chyba że to tylko wierzchołki kłębów

Mam nadzieje że okaże się że to tylko obawy wywołane wątkiem :piwko:
Pozdr
Witamina


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 listopada 2011, 17:36 - pt 

Rejestracja: 16 października 2011, 22:24 - ndz
Posty: 1453
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Witaj witamina

Jeszcze jest jedna teza- "amitraza" robi nie tylko spustoszenie z warrozą ,ale i z pszczołami. Dokładnie to nie sama amitraza tylko szczep wirusa sprowadzonego np.z nepalu ,który osłabia organizm pszczoły na tyle , że jest podatna na środki chemiczne w tym amitraze i staje się krótkowieczna.
pozdrawiam Tomek

BoCiAnK pisze:
po za tym cały czas się tłucze że nie należy wprowadzać tych samych matek od tych samych hodowców aby nie dopuszczać terenowo do Kazirodztwa ,większość pszczelarzy zakupuje już 6 lat jedno i to samo albo sami hodują z jednej matki repr matki do pasieki robiąc sami sobie krzywdę
Zawilski dawno powiedział zbyt bliskie pokrewieństwo to śmierć ale cóż wybór należy do nas


Tak raczej nikt nie robi

Cytuj:
Może Nepal i Afryka się odbija czkawką.


a które pasieki w Polsce pierwsze miały problemy z wypszczeleniem? :oczko:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 listopada 2011, 18:03 - pt 

Rejestracja: 16 października 2011, 22:24 - ndz
Posty: 1453
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
henry650 pisze:
dopiero osadnicy ja tam sprowadzili i gdyby tam były zabujcze wirusy to od początku by wygineła tam pszczoła


Witaj kolego
Nie rozumiesz pojęć tarnoart to opisał na chłopski rozum przeczytaj jeszcze raz jego post.
tarnoart pisze:
Krzysztof Kolumb jak podbił Ameryke i zaczeli zjezdzac tam europejczycy to miejscowa ludność zaczeła chorowac na choroby ,które przywlekli europejczycy ,natomiast europejczycy na te choroby byli uodpornieni ,kilka epidemii śmiercionośnych chorób ,a wtedy nie było leków.

To samo jak ludnośc ameryki łacinskiej zaczeła podrózować do europy nasiliły sie choróbska częśc przywieziona z afryki i ze wschodu itd. na które zaś europejczycy nie byli uodpornieni ,a Ci co przywiezli wirusy i choróbska nie chorowali.

Zimy tu nie maja nic do tego.

pozdrawiam Tomek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 listopada 2011, 18:42 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 października 2009, 17:52 - sob
Posty: 2566
Lokalizacja: Szczecin okolice
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
Po moich obserwacjach mogę stwierdzić, że:
1. Pszczoły które były wywiezione na nawłoć są 2 razy bardziej liczebne w tej chwili niż te które zostały na pasiece, gdzie nawłoć dopiero rozkręca się od ostatniego roku.
2. Karmiłem miedzy 10 a 20 września na zimę w 2-3 dawkach 5 litrów. Przez co matki nawet te stacjonarne miały czas z czerwieniem cały sierpień i kawałek września. Jesień była ciepła i pszczoła się ładnie obleciała.
3. Rodziny były leczone skutecznie przeciwko warozie, na co wskazywała malejąca tendencja osypu warozy w kolejnych odymieniach.
4. 20 września zostały otwarte siatki w dennicy i tak siedzieć będą do wiosny. Czerwienie zostaje radykalnie przerwane. Pszczoły poddawane są jarowizacji.

_________________
www.pszczolyimiod.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 listopada 2011, 18:56 - pt 
Miodomir pisze:
Jeszcze jest jedna teza- "amitraza" robi nie tylko spustoszenie z warrozą ,ale i z pszczołami.

A co z pszczołami które nie były leczone środkami na Amitrazie :oczko:
Czemu ich też diabli wzięli albo biorą ??
Witamina pisze:
dziś część rodzin siedzi na 3 ramkach :placz: chyba że to tylko wierzchołki kłębów

Nie panikuj pszczoły tworzą kulę idź jutro i sprawdź delikatnie odsuń z jednego boku ramki i dojdź do kłębu to się dowiesz ile obsiadają ;-)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 26 listopada 2011, 00:24 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 września 2011, 11:09 - sob
Posty: 63
Lokalizacja: Lublin
glazek7777 pisze:
hoborg - gdybyś napisał, że masz bardzo silną rodzinę, która w tym roku się nie roiła, matka jest wprawdzie z 2010r ale pięknie czerwiła do końca września (nie było przerw w czerwieniu), w porę pszczoły zakarmiłem i podałem lekarstwa przeciw warozie, odkażam ule , wymieniam ramki - to bym się nie zdziwił...........

ale jak nic nie piszesz na temat rodziny i stwierdzasz, że pszczół nie ma w ulu - to ja napiszę dziwiłbym się gdyby w nim były - to nie jest takie proste co zrobić aby pszczoły były w ulu, to jest sztuka - i nie licz, że ktoś Ci w jednym poście odpowie jak to zrobić aby mieć silne rodziny - to wiedza, którą się nabywa samemu a nie otrzymuje od innych.


Rodzina była bardzo silna, trochę się garnęła do rójki w lipcu, matka 2010. Czerwiła pięknie do końca września, bez przerw. Pszczoły zostały idealnie zakarmione i zapełniły sobie pokarmem plastry. Ramki co sezon oczyszczane. Żadnej chemii w tym sezonie (paski w poprzednim). Sprawdzaliśmy dennicę i obserwowaliśmy pszczoły na cotygodniowych przeglądach - zero objawów warozy przez cały sezon. Pozostałe rodziny zimują sobie dzielnie. Nigdzie nie sugerowałem, że ktoś mi w jednym poście odpowie jak to zrobić aby mieć silne rodziny. Dzielę się tylko spostrzeżeniami i obawami, czekam na różne sugestie i komentarze. Wiem, że wiedzę głównie nabywa się samemu ale gdyby to było jedyne jej źródło, to to forum nie miałoby sensu i sam nie zakładałbyś na nim konta. Porady Twoje i kolegów bardzo cenne, pasieka (a właściwie pasieki, bo na wiosnę stawiamy drugą) na pewno sporo na nich skorzystają. Pozdrawiam wszystkich.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 listopada 2011, 07:42 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 listopada 2007, 19:39 - śr
Posty: 1622
Lokalizacja: Polska
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 Dadanta
hoborg pisze:
Sprawdzaliśmy dennicę i obserwowaliśmy pszczoły na cotygodniowych przeglądach - zero objawów warozy przez cały sezon


Na czym polegala ta Twoja "obserwacja", bo tutaj chyba jest ten "pies pogrzebany"?
Oj, pomysl, pomysl - i dobrze sie zastanow. :bosie:

[wreszcie udalo mi sie wkleic fotke do postu wyzej, aby pokazac zupelnie cos innego, a mianowicie:

"co zrobic, aby nie tylko pszczoly nie uciekly, ale i warroza tez!!!]


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 listopada 2011, 09:08 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 lipca 2011, 08:53 - ndz
Posty: 405
Lokalizacja: Stalowa Wola
Ule na jakich gospodaruję: wuzetki nadstawkowe i dadanty
Jerzy, ty im jakieś Alcatraz zafundowałeś? czy jak? :szok:

a ja tam już nie zaglądam, co ma być to będzie

jestem na pasiece średnio co tydzień, poświece latarką w wylotki (nie zawiele tam widać bo to stare WZ a wylotki są wąskie) usunę źdźbłem trawy kilka sztuk osypu, wczoraj nawet trutnia

pszczoły niby wybijają trutnie w sierpniu ale mi się coś widzi, że jak matka czerwi i później to trochę ich odchowają, w literaturze już parę razy czytałem, że zimę pare sztuk przeżywa, polbart też pisał na forum, że gruzińki ? nie wybijają do zera trutni a ja nie wiem co za pszczoły mam

wczoraj jak świeciłem to w jednym ulu łebki mi błyszczały, ciasno były nabite w głębi, oby matkę miały, i jak im promykiem po oczkach to taki gniewny warkotek

jedna wystrzeliła z ula jak z procy, koło zatoczyła na 3 metrach i poszła piką 10 metrów w lewo od ula w dół, było 5-6 stopni tylko na plusie, zmyliła trasę czy na śmierć szła

jak myślicie skoro mam jakiś tam osyp to chyba nie zwiały mi jeszcze wszystkie? :pl:
będzie dobrze, wierzę w to


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 listopada 2011, 12:32 - sob 

Rejestracja: 16 listopada 2007, 16:38 - pt
Posty: 900
Lokalizacja: bieszczady
Ule na jakich gospodaruję: WP
tikcop pisze:
nie wybijają do zera trutni a ja nie wiem co za pszczoły mam


Nie chcę by było to odebrane, że się wymądrzam, ale pszczoły nie wybijają trutni, tylko wypędzają je z rodziny.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 listopada 2011, 17:52 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 lipca 2011, 08:53 - ndz
Posty: 405
Lokalizacja: Stalowa Wola
Ule na jakich gospodaruję: wuzetki nadstawkowe i dadanty
Cytuj:
pszczoły nie wybijają trutni, tylko wypędzają je z rodziny.
chyba to i to, do tego głodzą na śmierć :oczko: jak dwie pierwsze metody zawiodą


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 listopada 2011, 18:11 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 października 2009, 12:44 - czw
Posty: 3145
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: KLASYCZNY WIELKOPOLSKI
Cytuj:
Nie chcę by było to odebrane, że się wymądrzam, ale pszczoły nie wybijają trutni, tylko wypędzają je z rodziny.

Najpierw przeganiają trutnie na plastry bez pokarmu i je tam głodzą.Później osłabione trutnie dobrowolnie lub siła sa zmuszane to opuszczenia ula.Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 listopada 2011, 18:23 - sob 

Rejestracja: 20 grudnia 2010, 16:37 - pn
Posty: 3036
Lokalizacja: Sokołow/ Warszawa
Asaf pisze:
Wróciłem właśnie z pasieki.
Otworzyłem powałki 3 kolejnych uli.
Wszystkie 3 ule puste, bez pszczół.
Dalej już nie otwierałem żeby się nie okazało że kolejne też puste.
Myślę że wielu z nas wiosną będzie szukało odkładów i będziemy odbudowywać pasieki.

w dolnej części ramek patrzyłeś? bo na dole powinny siedzieć.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 listopada 2011, 19:00 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 sierpnia 2010, 12:56 - czw
Posty: 752
Lokalizacja: Dabrowno / Mazury
Ule na jakich gospodaruję: dadant/wlkpl
I ja sprawdziłem swoje ule, na szczęście wydaje sie ze jest w porządku , w jedym ulu siedziały tuz pod powałka (nie wiem z czego to wynika, ze tylko w tym jednym ulu tak wysoko uwiazaly klab) a w pozostalych okupowaly dolne czesci ramek.
Nie podniosiłem powalek zeby nie niepokoic pszczolek(poza tym w warszawiakach nie wiele bym zobaczył jak siedzialy na dole) , jedynie bardzo delikatnie przez dziurę po pajaku wsunąłem kamerę endoskopowa do środka w każdą uliczkę. Na jesieni miałem w okolicy duzo nawłosci, zakarmilem syropem z firmy Holger, ziola,czosnek i opryski z apibiofarmy, no i działania anty warrozowe.

urywek widać tutaj : http://www.youtube.com/watch?v=Rtb02Ji5cR8


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27 listopada 2011, 09:29 - ndz 

Rejestracja: 14 marca 2009, 16:53 - sob
Posty: 979
Ule na jakich gospodaruję: brak
Miodomir pisze:

BoCiAnK pisze:
po za tym cały czas się tłucze że nie należy wprowadzać tych samych matek od tych samych hodowców aby nie dopuszczać terenowo do Kazirodztwa ,większość pszczelarzy zakupuje już 6 lat jedno i to samo albo sami hodują z jednej matki repr matki do pasieki robiąc sami sobie krzywdę
Zawilski dawno powiedział zbyt bliskie pokrewieństwo to śmierć ale cóż wybór należy do nas


Tak raczej nikt nie robi


Wydaje mi się ze BoCiAnK poruszył bardzo ważny temat i może warto podyskutować nieco dłużej.
Pszczelarze jak sprawdzą jedną pszczołę i są z niej zadowoleni to przez następne lata zamawiają u tego samego hodowcy te sam matki. Pytanie iloma matkami zarodowymi/reprodukcyjnymi dysponuje dany hodowca ? Nie wiem i chyba nie chce wiedzieć. Wydaje mi się że zamawiając matki na przestrzeni 6 lat możemy mieć spore szanse że matki będą pochodziły albo od tej samej reproduktorki, albo od jej siostry, córki. Potem wychodzą takie dziwne kombinacje ze dziadek puka wnuczkę, w wnuczek babcie.

Miodomir ostatnio podsłuchałem na zebraniu jak fachowcy rozmawiali o matkach. Jeden stwierdził, ze kupił kilka matek jakieś 5-6 lat temu i były super. I co roku po wyrojemu robiły sobie swoją matkę i ma już f5 albo i f6 i dalej są dobre. Dziwnym zbiegiem okoliczności ostatniej zimy poleciało mu 80-90% pasieki.

_________________
Internetowy pszczelarz z kilkoma wirtualnymi rodzinami + kolejne cztery w pokrzywach za stodołą


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27 listopada 2011, 11:16 - ndz 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 września 2007, 18:41 - sob
Posty: 5356
Lokalizacja: Czaszyn /Londyn
Ule na jakich gospodaruję: ,wielkopolski i 435x250
Miejscowość z jakiej piszesz: Czaszyn
Takie stwierdzenie szłyszałem od starego pszczelarza ktory ma juz ponad 70 lat ze matek nie wymienia bo one same sie wymieniaja a cała pasieka mu padła



henry

_________________
https://www.facebook.com/10000202901431 ... zMQagKKAl/
henry


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27 listopada 2011, 12:35 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 listopada 2007, 19:39 - śr
Posty: 1622
Lokalizacja: Polska
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 Dadanta
henry650 pisze:
Takie stwierdzenie szłyszałem od starego pszczelarza ktory ma juz ponad 70 lat ze matek nie wymienia bo one same sie wymieniaja a cała pasieka mu padła
henry


Taka "technologie" wymiany matek w swojej pasiece sosuje znany mi pszczelarz, rowniez starszy juz czlowiek - ma ponad 200 pni.

Wczoraj uslyszalem od niego odpowiedz na pytanie: "dlaczego pszczoly znikaja z ula"?

Oto ona: "To dlatego, ze niektorzy pszczelarze pozno zakarmiaja na zime, pszczola nabierze zimnego syropu, a wylatujac z ula jeszcze bardziej marznie i juz nie ma sily wrocic". :spadaj:

Genialne, teraz juz i ja wiem dlaczego tak sie dzieje. :głupek ze mnie:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27 listopada 2011, 13:35 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 lipca 2011, 08:53 - ndz
Posty: 405
Lokalizacja: Stalowa Wola
Ule na jakich gospodaruję: wuzetki nadstawkowe i dadanty
Trajanus pisze:
jedynie bardzo delikatnie przez dziurę po pajaku wsunąłem kamerę endoskopowa do środka w każdą uliczkę


ile takie cuś kosztuje? to trza mieć podpięte do laptopa w trakcie nagrywania? ciekawe czy są, że dałoby radę przypiąć do Samsunga Galaxy II (taki smarkfon :zeby: )

czułeś się jak chirurg zapewne? co? :zeby:

a głos nagrywa też to cuś?

osobiście to uważam, że nie ma co gmyrać już w ulach

a co do matek wsobnych to sprawa jest bardziej niż oczywista, dokładnie przetestowana nawet na faraonach w starożytnym Egipcie coś parę kilo lat do tyłu
ale mamy "postęp" :leży_uśmiech: to się pewnie niedługo dowiemy z mediuf jacy to zacofani jesteśmy


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27 listopada 2011, 13:47 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 kwietnia 2011, 08:58 - śr
Posty: 3389
Lokalizacja: Dąbrowa pow Pajęczno
Ule na jakich gospodaruję: WLKP
A dlaczego dopiero teraz znikają te pszczoły ( a najwięcej w tym roku i zeszłym roku ) - jednemu po 60 latach drugiemu po 5 latach nie wymieniania matek, jeszcze innemu po 25 latach ? Ja sądzę że u nich geny się najlepiej mieszają bo idą im rójki w sinom dal i mieszają dobrze geny. Mój sąsiad goni z dwoma stalowymi wałkami co roku nawet po dwie rójki z ula :).

Sądzę że mieszanie genów w przypadku pszczół musi być powolne - tak jak było to zanim człowiek zaczął kombinować z matkami. A takie przeprowadzki jakie są to organizm nie zdąży ewoluować do odmiennych warunków jakie są po przewędrowaniu tak daleko.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 456 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 42 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji