FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 22 maja 2024, 01:39 - śr

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
Post: 28 lutego 2012, 17:43 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lutego 2012, 16:26 - wt
Posty: 736
Lokalizacja: Włocławek
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Dzień Dobry. Pszczoły mi od jakiegoś czasu po głowie chodzą 8) . Myślę o ulach, coby je tam umieścić 8) . Czytam sobie i czytam książki, gazety, net i coraz mniej wiem mam wrażenie. Żeby sytuację poprawić spróbuję jeszcze zaczerpnąć wiedzy u tutejszych Fachowców jeśli można...
Zaczynam niniejszym lawinę pytań, być może głupkowatych, ale trudno, próbować muszę...
:?: Czy blaszane daszki uli nie są w czasie deszczu zbyt "głośne", nie powoduje to niepokojenie pszczół? Czy nie lepsza jest papa? A może jak pszczoły słyszą deszcz kapiący po blasze to łatwiej się orientują, że pada bez wyściubiania nosów z ula :roll:
:?: Gdzieś poczytałam, że warroa nie lubi wrotyczu. To by mi się zgadzało, wiem, że wrotycz od dawien dawna używany jest do odstraszania moli, wszy, chyba też pluskiew i itp. Ponoć działa dobrze jako paliwo do podkurzacza. Może warto suszony wrotycz umieścić w ulu na stałe w jakiejś ramce, tak jak ocieplenie. Jest jeszcze roślina zwana bagnem zwyczajnym (Ledum palustre L.). Też stosowana na mole domowe. Może też warto przetestować...
:?: Czy ktoś z tu obecnych Fachowców miał do czynienia z krainką - linia kujawska? W ODR u mnie (Zarzeczewo) takie właśnie hodują, więc pewnie byłoby mi najwygodniej takąż sobie do uli zapodać, ale czytałam, że krainki są megarojliwe?
:?: Czy jest jakiś sposób na sprawdzenie, czy człowiek nie jest na jad uczulony? Nie chodzi mi o stanie nad delikwentem z pszczołą w jednym ręku i strzykawką z adrenaliną z w drugim :mrgreen: . Mam dzieci gromadę. U mnie na działce pszczoły z sąsiedztwa latają, ale gdybym postawiła swoje ule to szansa użądlenia troszkę by wzrosła z pewnością.
:?: Jeszcze o ulach. We wspominanej wyżej książce pan Mazurek podaje sposób na mrówki (nóżki uli zaopatrzone w miseczki z olejem). Patrzę sobie na zdjęcia pasiek, czytam innych autorów - nigdzie nie ma nic o mrówach. Może nie są aż takim problemem, żeby aż im miseczki robić? Chociaż u mnie zamrówczenie terenu jest spore, może warto od razu zrobić antymrówcze bariery, a nie czekać na problemy?
No tak na początek to tyle, dziękuję :D Pozdrawiam serdecznie :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 lutego 2012, 21:26 - wt 

Rejestracja: 02 stycznia 2012, 20:15 - pn
Posty: 248
Lokalizacja: Zielona Góra
Ule na jakich gospodaruję: wp
jezeli chozi o daszek to chyba bez znaczenia czym pokryjesz bo jest pod daszkiem powałka ona też wytłumi deszcz. a ta roślima bagno to tez słyszałem że działa ale jest pod ochroną. na mrówki można na nogach stojaka posmarować smarem i już jest barjera.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 lutego 2012, 21:29 - wt 
mar-kos157 pisze:
Czy blaszane daszki uli nie są w czasie deszczu zbyt "głośne", nie powoduje to niepokojenie pszczół? Czy nie lepsza jest papa? A może jak pszczoły słyszą deszcz kapiący po blasze to łatwiej się orientują, że pada bez wyściubiania nosów z ula :roll:

wystarczy a i tak dach z blachy musi być podbity deską i styropianem , pszczołą to nie szkodzi wręcz uspakaja


Na górę
  
 
Post: 29 lutego 2012, 00:44 - śr 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
Wystarczy daszek z samej blachy ocynkowanej 0,5 mm i wysokości 10 cm.
Do zimowli podkłada sie folię. Od wiosny do jesieni pod daszkiem musi być styropian lub poliuretan 2-4 cm.
Do tego jednościenne ule i dennice osiatkowane.
Deszcz pszczołom nie przeszkadza pod jakimkolwiek daszkiem.

_________________
http://www.polbart.company/matki-pszczele


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 marca 2012, 22:30 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lutego 2012, 16:26 - wt
Posty: 736
Lokalizacja: Włocławek
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Dziękuję za odpowiedzi:) Jeszcze pytanie - blaszany daszek rozgrzeje się w słońcu do czerwoności - rozumiem, że decha i styropian zabezpieczą wnętrze przed przegrzaniem, ale na zewnątrz to może działać jak żelazko. Czytałam o malowaniu daszków na biało i kładzeniu gałązek. Stosujecie tego typu zabiegi, coby w ulu było chłodno i pszczoły o daszek stopek sobie nie parzyły... i dłoni :roll: :?:
Ostrzegałam, że moje pytania mogą być głupie :oops:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 marca 2012, 02:15 - ndz 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
Dobry pomysł z tym malowaniem daszków z blachy na biało.
Pszczoły wogóle nie będą od góry dogrzewane w zimę, a o to przecież chodzi.

_________________
http://www.polbart.company/matki-pszczele


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 marca 2012, 15:04 - ndz 

Rejestracja: 25 marca 2009, 07:38 - śr
Posty: 949
Lokalizacja: Tomaszów Lubelski
Ule na jakich gospodaruję: WP
Blaszane daszki mam już kilkadziesiąt lat.Kiedyś prawie w cenie papy można było kupić cienka blachę aluminiowa.Starsze ule pokryłem blachą aluminiową(bezpośrednio na papę).Wówczas miałem pasiekę u teściów-to pantarki jak wyskakując na ul dziurawiły mi daszki. Od tamtej pory kryję blacha ocynkowana 0,5 mm i jest OK. Pod blachę daję płytę pilśniową twarda-obowiązkowo,żeby się woda nie skraplała i nie przegrzewało w lecie.
Nóżki(stojaki) faktycznie posmarować towotem zmieszanym z sodą kaustyczna(w rękawiczkach) i mamy spokój od wszelakiej zarazy typu mrówek, ślimaków,i innych szkodników.
Bagno zwyczajne ponoć oprócz mrówek zmniejsza ilość warrozy.U siebie od mrówek stosuję liście orzecha włoskiego,liście pomidora, paproci, paprotki(domowej) itp itd.Na tym forum chyba już wszystko było opisane.
Wrotyczu nie sprawdzałem, ale w tym roku sprawdzę.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 marca 2012, 15:50 - ndz 

Rejestracja: 27 listopada 2010, 00:02 - sob
Posty: 1909
Lokalizacja: Szprotawa
Ule na jakich gospodaruję: WP leżak i WP korpus
ż wrotyczem coś musi być, bo do pojemników z węzą i suszem powkładałem wrotycz i dziś oglądałem zero motylicy, przez lato również wkładałem na ramki w ulu, motylicy nie było. :pala: :pl:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 marca 2012, 17:00 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lutego 2012, 16:26 - wt
Posty: 736
Lokalizacja: Włocławek
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
We wrotyczu mianowicie jest olejku eterycznego 1,5%, a w nim tujon, izotujon, kamfen i inne terpeny 8) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 marca 2012, 18:46 - ndz 

Rejestracja: 27 listopada 2010, 00:02 - sob
Posty: 1909
Lokalizacja: Szprotawa
Ule na jakich gospodaruję: WP leżak i WP korpus
marcyha, a napisz mi jakie to ma znaczenie, że jest tyle %. :roll:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 marca 2012, 20:40 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lutego 2012, 16:26 - wt
Posty: 736
Lokalizacja: Włocławek
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Z tego, co w książkach wynalazłam wychodzi, że to dużo (np. bylica piołun - 0,5%, bylica pospolita - 0,23%), a ponieważ olejek we wrotyczu ma tujonu ok. 70% - wychodzi, że to ziółko bogate w tujon. A to właśnie tujon jest robakobójczy. Zawartość olejków eterycznych zmniejsza się w czasie suszenia :( Znalazłam właśnie w necie super opis wrotyczu - i zapodałam tu:
http://www.pasiekaambrozja.pl/forum/viewtopic.php?f=54&t=6720 .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 30 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji