FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW
http://forum.pasiekaambrozja.pl/

Dodawanie ramek z innego ula.
http://forum.pasiekaambrozja.pl/viewtopic.php?f=35&t=7742
Strona 1 z 1

Autor:  ketyow [ 08 lipca 2012, 20:04 - ndz ]
Tytuł:  Dodawanie ramek z innego ula.

Witam wszystkich,

Nie będę może opowiadał całej historii tylko napiszę w czym problem. Mam jeden nowy ul, do którego właśnie powinienem dołożyć kolejne ramki. Mam też dwie ramki wypełnione nektarem (bez czerwiu) z innego ula (z którego pszczoły uciekły). Czy mogę je włożyć do tego pierwszego, nowego ula, żeby się nie zmarnowały czy będzie to tym pszczołom przeszkadzać, że to nie jest nektar ich własnej produkcji? ;) Dodam, że ramki te leżą w ulu od 3 dni (lata tam jeszcze trochę niedobitków).

Pozdrawiam.

Autor:  MB33 [ 08 lipca 2012, 20:32 - ndz ]
Tytuł:  Re: Dodawanie ramek z innego ula.

Tych niedobitków ile lata?
Wyroiły się czy co sie stało w tym ulu?
Pozdrawiam Tomek

Autor:  adriannos [ 08 lipca 2012, 20:42 - ndz ]
Tytuł:  Re: Dodawanie ramek z innego ula.

Jeśli nie jesteś pewny costało się z pszczołami z tamtego ula, to pokarm wyciśnij i do putli z winem, woszczyzna do przetopu, a ramki opalić i wprawić nową węzę. Jeśli pszczoły się czymś truły, to i tę drugą rodzinkę możesz wykończyć.
Ja bez litości bym te ramki spalił z całą ich zawartością, a ul z którego pszczoły znikły, jeszcze tego samego dnia co to zauważyłeś bym opalił i/lub wymył roztworem sody kaustycznej i skropił octem, a jakby był stary to śpiewając "płonie ognisko i szumią knieje" puściłbym i jego z dymem. Jeśli pszczoły znikają, to ul się opróżnia i zamyka do czasu jego sterylizacji. Tam nie ma prawa już nic wlecieć, by jakiś ewentualny patogen przenieść, lub zabrać skażony pokarm.

Autor:  adriannos [ 08 lipca 2012, 20:45 - ndz ]
Tytuł:  Re: Dodawanie ramek z innego ula.

Ps. Jeśli pszczoły się czymś zatruły, to z wina nici. Sam też się jeszcze nie daj Boże byś zatruł.

Autor:  ketyow [ 08 lipca 2012, 21:07 - ndz ]
Tytuł:  Re: Dodawanie ramek z innego ula.

No to jak koniecznie chcecie znać całą historie to napiszę.

Jestem zupełnie świeżym pszczelarzem - przejmuję schedę po dziadku:) Ale że nie odbiera akurat telefonu to napisałem tutaj. Ule które mam (na razie tylko te dwa) to niemiecka, 3 - piętrowa konstrukcja, po 8 ramek na piętro, z drzwiczkami z tyłu - zapomniałem nazwy.

Do ula pszczoły wsadzał inny, niby doświadczony pszczelarz, nie mający jednak wcześniej do czynienia z tym typem uli i odwalił fuszerkę, ponieważ rój okazał się za duży jak na posiadany ul. Koleś wsadził ramki tylko na dolne piętro, a powyżej była pusta przestrzeń w której sobie pszczoły siedziały. Zrobiłem tam porządek na następny dzień. Po zwaleniu matki na dół, odgrodzeniu kratką i ułożeniu wszystkiego jak należy pszczoły zwiały. Potem ponownie je wrzuciłem sam, już po bożemu - znów zwiały. Wrzuciłem je więc po raz trzeci tak jak ten facet i siedziały tak przez 4 dni (chciałem żeby się zadomowiły). Po tych 4 dniach stwierdziłem, że na pewno już się zadomowiły, ale na suficie ulepiły już tyle "dzikich" plastrów że zajęły one ponad dwie ramki. No i jak im dostawiłem nowe piętra to znów zwiały. Ramki dostawiane były z tej samej węzy i drewna co te jedno, dolne pięterko. Ewidentnie za duży rój jak na ten ul, więc owe, pozostawione rami są zdrowe, pytanie tylko czy przez te 3 dni nie skisną czy coś.

A pszczół, które pozostały w ulu jest... hmmm... no dość sporo :D Pewnie kilkaset, ale widać że nie pracują, także dwóch roi tam nie było. Nie wykurzałem ich jeszcze stamtąd na razie, żeby te zbudowane ramki miały jakąś ochronę. To jak, można przełożyć te ramki jak już wszystko wiecie? ;)

Autor:  ketyow [ 08 lipca 2012, 21:10 - ndz ]
Tytuł:  Re: Dodawanie ramek z innego ula.

A, no i przepraszam za zmyłkę w profilu z tymi warszawskimi ulami, ale to tak jak wyżej napisałem - dlatego że nie pamiętałem nazwy moich uli, nie mogłem nigdzie jej znaleźć, a chciałem jak najszybciej zapytać, bo w tym pierwszym ulu już czas na dostawkę. Poprawię to jak mi przypomnicie jak się nazywają:)

Autor:  adriannos [ 08 lipca 2012, 21:21 - ndz ]
Tytuł:  Re: Dodawanie ramek z innego ula.

Przełóż. Napisz jeszcze, czy te ramki napełniły same, czy im coś dałeś.

Autor:  ketyow [ 08 lipca 2012, 21:32 - ndz ]
Tytuł:  Re: Dodawanie ramek z innego ula.

Napełniły same. Dzięki za pomoc :)

Autor:  adriannos [ 08 lipca 2012, 21:34 - ndz ]
Tytuł:  Re: Dodawanie ramek z innego ula.

Nie ma sprawy. Przez zimę poczytaj o osadzaniach rojów. Taka wiedza pszczelarzowi się przydaje.

Autor:  ketyow [ 08 lipca 2012, 21:39 - ndz ]
Tytuł:  Re: Dodawanie ramek z innego ula.

Mam dużo teorii do nadgonienia, bo pszczelarzem zostałem nagle, trochę nie z własnego wyboru (choć nie mówię, że mi się nie podoba), bo się rójka przy domu teściów pojawiła, no to już ją trzeba było gdzieś wpuścić:)

Autor:  adriannos [ 08 lipca 2012, 21:50 - ndz ]
Tytuł:  Re: Dodawanie ramek z innego ula.

Dojdziesz do wszystkiego. Jeszcze w przyszłości się inni od ciebie uczyć będą. Pozdrawiam

Autor:  sławek k.. [ 09 lipca 2012, 07:19 - pn ]
Tytuł:  Re: Dodawanie ramek z innego ula.

Ten ul to zdaje się anhait. U mnie w kole są osoby które na nim gospodarują.

Strona 1 z 1 Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/