FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 29 marca 2024, 12:02 - pt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 17 ] 
Autor Wiadomość
Post: 09 sierpnia 2012, 17:09 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 czerwca 2012, 18:20 - pt
Posty: 93
Lokalizacja: małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Witam, od niedawna zostałem właścicielem pierwszej rodziny pszczelej, jest to odkład aktualnie po dodaniu węzy na 7 ramkach. Matka czerwi. Jest sporo larw i czerwiu. Jest to ul WP z osiatkowaną dennicą i powałką z 3 pajączkami. W okolicach Krakowa kwitnie nawłoć i to sporo więc znoszą pyłek, prawdopodobnie nektar. wszystko wygląda ok do mniej więcej godziny 15-17, wtedy przed ulem zaczyna latać mnóstwo pszczół. trwa to mniej więcej 20 minut po czym uspokajają się i tak dzień w dzień. W czasie zmasowanego latania sporo pszczół wchodzi do ula jak i wychodzi z niego (nawet z pyłkiem). Nie zauważyłem jakichkolwiek przepychanek czy pożądlonych pszczół więc rabunek raczej odpada, tym bardziej że najbliższa pasieka oddalona jest o kilka km. na początku myślałem że spowodowane jest to temperaturą, ale dzisiaj nie jest gorąco, ul jest z osiatkowaną dennicą. Czy jest to normalne? coś powinienem zrobić?
poniżej zdjęcia opisanej sytuacji
pozdrawiam
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 sierpnia 2012, 17:13 - czw 
Jest może być oblot młodej pszczoły ,jeżeli piszesz ,że nie ma rabunków i żadnych walk na wylotku.Tylko się cieszyć ,że są młode pszczółki. :pl:


Na górę
  
 
Post: 09 sierpnia 2012, 18:45 - czw 
Bo to nie jest nic innego jak oblot młodej pszczoły, bez obaw kolego bdmn. :wink:


Na górę
  
 
Post: 09 sierpnia 2012, 18:45 - czw 
To oblot młodej pszczoły. U mnie to wygląda tak samo, a dzieje się w godzinach względnie najwyższej dziennej temperatury.


Na górę
  
 
Post: 09 sierpnia 2012, 19:11 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 czerwca 2012, 18:20 - pt
Posty: 93
Lokalizacja: małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Wielkie dzięki, stawiam pierwsze kroki, stąd moje obawy


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 sierpnia 2012, 16:05 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 czerwca 2012, 18:20 - pt
Posty: 93
Lokalizacja: małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
odkład mam w ulu na osiatkowanej dennicy i dzisiaj po przeglądzie zauważyłem że matka czerwi bardzo dobrze ale na górnej części ramek, dolne części ramek są zalane miodem (noszą nawłoć). 2-3 dni zimna i deszczu wystarczyły żeby matka przeniosła się z czerwieniem na górne części gniazda.... wsunąłem dennice, na razie nie ocieplałem styropianem, czy coś mam z tym dodatkowo zrobić czy czekać aż przeniosą miód na górę, rozumiem że teraz odkładu nie dokarmiam....?
z góry dzięki za wskazówki...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 sierpnia 2012, 07:00 - wt 
bdmn, jeśli noszą nawłoć nie musisz podsycać na rozwój bo mają dość. Jeśli wsunąłeś wkładkę to nic więcej nie kombinuj, 25 sierpnia ułożysz sobie gniazdo na zimowlę i tyle. Na nawłoci możesz spokojnie zimować wić jak naniosą jej a nie brałbyś miodu to niewiele pewnie albo nawet wcale nie będziesz musiał zakarmiać na zimowlę, wszystko zależy ile nawłoci ci naniosą. :wink:


Na górę
  
 
Post: 14 sierpnia 2012, 12:59 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 czerwca 2012, 18:20 - pt
Posty: 93
Lokalizacja: małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Po wczorajszym przeglądzie mogę powiedzieć że jest dużo jajeczek i larw, co oznacza że 25 sierpnia będę miał czerw. Pszczoły dokarmiamy niezależnie od tego ile jest czerwiu? czy dokarmianie zacząć jak czerwiu będzie mało i pszczoły będą miały sporo miejsca do przenoszenia pokarmu o ile nie naniosą nawłoci...? ewentualnie może zostawić je od pierwszych dnia września na osiatkowanej dennicy żeby matka przestała czerwić, a od października wsunąć dennice i ocieplić ją (jest to odkład)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 sierpnia 2012, 18:11 - wt 

Rejestracja: 20 października 2011, 11:33 - czw
Posty: 261
Lokalizacja: Radziszów
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
bdmn pisze:
Po wczorajszym przeglądzie mogę powiedzieć że jest dużo jajeczek i larw, co oznacza że 25 sierpnia będę miał czerw. Pszczoły dokarmiamy niezależnie od tego ile jest czerwiu? czy dokarmianie zacząć jak czerwiu będzie mało i pszczoły będą miały sporo miejsca do przenoszenia pokarmu o ile nie naniosą nawłoci...? ewentualnie może zostawić je od pierwszych dnia września na osiatkowanej dennicy żeby matka przestała czerwić, a od października wsunąć dennice i ocieplić ją (jest to odkład)
Dołącze sie do pytania też mam nawłoc ale jest problem pada cały czas ja dokarmiam po 450 ml co cztery dni i czy nie przesadzę dokarmiając ??? Od jutra podobno ma być ładna pogoda co robić ??? Przestać dokarmiać czy dalej karmic pomimo tego że i tak naniosą coś z nawłoci ??


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 sierpnia 2012, 22:41 - wt 
Koledzy jeśli pogoda pozwoli tylko na to by pszczoły chodziły na nawłoć i ją zaczną nosić do ula podsycanie na czerw jest zbędne, należy obserwować co się dzieje zarówno w pogodzie jak i w pasiece.


Na górę
  
 
Post: 15 sierpnia 2012, 18:50 - śr 

Rejestracja: 15 sierpnia 2012, 18:01 - śr
Posty: 3
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowskiej
Dzień dobry wszystkim. Jestem tutaj po raz pierwszy jako początkujący miłośnik pszczół. Pozdrawiam gorąco profesorów tego forum dzięki którym odkryłem nową pasję mam na myśli Panów o nickach: BociAnk, Polbart, Cordowan oczywiście jest ich tu więcej lecz jeszcze za mało się wczytałem w tę kopalnię wiedzy jaką jest "Ambrozja". Właśnie dziś zauważyłem przed ulami dużo pszczół siadających na trawie przed ulami razem z przyniesionym pyłkiem a w powietrzu też całą chmarę latających pszczół. Lecz powyższe zdania mnie uspokoiły, że to oblot młodej pszczoły (mam nadzieję, że nie inna przyczyna :)).


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 sierpnia 2012, 22:57 - śr 
Staś1, cieszę się że zacząłeś pisać z nami, śmiało pytaj jak będziesz miał jakieś obiekcje, tutaj każdy chętnie ci pomoże i doradzi. :wink:


Na górę
  
 
Post: 18 sierpnia 2012, 14:09 - sob 

Rejestracja: 18 marca 2012, 21:14 - ndz
Posty: 247
Lokalizacja: 7A
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Podepnę się:
Wczoraj o godzinie około 11 podjechałem na pasiekę a tam w jednym z ulu cały wylotek i lotnisko pszczół.. musiałem trafić na koniec jakiejś akcji bo po ~30min wszystko wróciło do normy ale zastanawia mnie dlaczego to zrobiły..

Mam 6 uli, w żadnym innym nie było takiego ruchu.
Ul, ten to 12stka Tumidajewicza w której siedzi od ~miesiąca pierwak na 6ramkach wlkp.

Tego samego dnia w godzinach późniejszych dostałem ramkę suszu, którą w pewnej odległości od ulu położyłem w celu osuszenia.
No i znowu - ruch na suszu duży a "rójka" sobie wyszła tak jak rano na lotnisko... :-]

Jaka może być przyczyna? Rabunek? Walk nie widziałem - ule w mojej pasiece mniej/wiecej w podobnej są sile.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 sierpnia 2012, 15:50 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 sierpnia 2012, 21:31 - wt
Posty: 861
Lokalizacja: Okolice Rybnika (Śląskie)
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowskiej --> 1/2 Dadant
Mi czasami przy ulach też tyle pszczół lata jak na lotnisku, cały wylotek obsiadany ale trwa to po 5-10min i wszystko wraca do normy. U mnie to napewno nie rabunki więc u cb pewnie też nie.

_________________
Pamiętajcie ,,Przy Pszczołach Nie Ma Jutra''


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 sierpnia 2012, 16:20 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 grudnia 2011, 19:29 - pn
Posty: 207
Lokalizacja: Maków Podhalański
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
a nie jest to oblot?

_________________
Pozdrawiam Mariusz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 sierpnia 2012, 17:08 - sob 
Najpewniej oblot młodej pszczoły. :wink:


Na górę
  
 
Post: 18 sierpnia 2012, 17:43 - sob 

Rejestracja: 18 marca 2012, 21:14 - ndz
Posty: 247
Lokalizacja: 7A
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
thx. Tak tez sugerowal pszczelarz do ktorego dzwonilem. To moj 1szy tak solidny oblot - dotad wystarczaly im loty przed ulem - jak Koledze bdmn :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 17 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Majestic-12 [Bot] i 32 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji